HAAGSCHE COURANT DE DISTRIBUTIE al Geestdrift Rome m Zaterdag 15 Juni 1940. IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS DINNENLAND I ft i if» De stand van de arbeidsmarkt DERDE BLAD. KURHAUSCABARET het Duitsche bezettingsleger De colorado-kever HET VERDUISTEREN VAN DE WONINGEN Koffie - thee - koffie - thee - koffie De voedselvoorziening van ZONSOP- EN ONDERGANG PALAIS DE DANSE GEOPEND Huispantoffels buiten de distributie Aardappelprijzen Een geweldige menschenmenigte juichte Mussolini toe, toen, hij van het bafcon van bet Palazzo Venezia af de oorlogsverklaring aan Engeland en Frankrijk bekend maakte. Groote bereidheid om de moeilijk heden te helpen overwinnen No. 17595 --p. y Arbeid in Duitschland. OOM KOOS van De N.S.B. in oorlogstijd. Individueele aankoopen Duitsche militairen. Er openbaart zich alom een fris- sche ondernemingsgeest en groote bereidheid om de moeilijkheden te helpen overwinnen. Aantal werkzoekenden steeg sinds 27 April j.l. met 86.826 H. en „Het vaste tafeltje en de dingen van den dag”. Een doove referendaris en een gepensionneerd overste beleven in de gebeurtenissen van het heden den ouden tijd. Een stukje vol humor en vol gevoel. Kostelijk is ook de mono loog van Cor Ruys: „Ik ben te bang voor mijn vrouw”. In de „Eigenwijze liedjes” van Brammetje werd wel èèn der hoogtepunten bereikt. Daar was bijv, het gevoelige „In Holland staat een huis” en „Menschen, die geweest zijn”. Hoe werd de juiste toon hierin geraakt, een klein tikje weemoed. Van bijzonder actueel belang was „Allemaal op de fiets”. Zonder dat men er erg in had, zong men het refreintje mee. Het liedje sloeg in. Het was de ver rassing van den avond. De één-acter „De man in de loge” was groot tooneel in klein formaat. Het sublieme spel van Tilly Lus, die met een hartelijk applausje werd begroet, de verbeten woede van den bedrogen echtgenoot (Cor Ruys) en de verslagen houding van den minnaar (Theo Fren- De nationaal socialistische beweging in Nederland heeft een brochure laten ver schijnen, getiteld: „De N.S.B. in oorlogs tijd” met ondertitels: „De feiten” en „De aanklacht van den leider”. Het verhaal van de feiten is van B. van Genechten, die ook het slotwoord schreef: „Naar een nieuw Nederland”. Mussert vraagt een grondig onderzoek over de geheele land- verraadactie. „Werkelijk innerlijke orde en rust, noodzakelijke grondslag voor den wederopbouw, is niet wel mogelijk, alvo rens een gerechtelijk onderzoek de schul digen zal hebben aangewezen en deze cor rect en eerlijk zullen zijn bestraft voor hun misdaden”. Levensmiddelen en voedermiddelen op den bon. DUITSCHE MUZIEK OP HET PLEIN Vanochtend om half twaalf heeft een muziekkorps, van het Duitsche lucht wapen een „Standkonzert” gegeven op het Plein. COR RUTS IN „DE MALLEMOLEN”. In het Kurhaus-cabaret is gister avond „De Mallemolen” gaan draaien. De spullebaas is Cor Ruys, die er al dadelijk een aardigen gang wist in te zetten. De intieme cabaretkunst, welke in dit kleine theater sedert eenige jaren tot nieuwen bloei is gekomen, wordt ook nu weer beoefend in een eigen sfeer. Want inderdaad die was er. Cor Ruys bracht hier samen met Theo Frenkel, die ook een knap acteur is, Opheffing van commissies. De Staatscourant van gisteravond be vat een beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt opgeheven de commissie, welke van advies heeft ge diend over vraagstukken, verband hou dende met de uitvoering van de contingen- teering van manufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol, ingesteld door den minister van Economische Zaken in 1935. Krachtens een andere beschik king is opgeheven de commissie voor het behandelen van vraagstukken, samen hangende met de uitvoering van de in voerbeperking van onderscheidene kolen soorten, inzonderheid met betrekking tot de prijzen der kolen, welke commissie eveneens door den minister van Economi sche Zaken in 1935 was ingesteld. Zondag 16 Juni en Maandag 17 Juni zonsopgang 5.16 u., zonsondergang een actueele één-acter van Brammetje: Zondag 16 Juni en Maandag 17 Juni 10.05 u. Bij beschikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, is be noemd tot voorzitter van het bestuur van het rijks-insituut voor pharmaco-thera- peutisch onderzoek prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, hoogleeraar aan de Rijks-univer- siteit te Leiden, lid van dat bestuur. Het lag niet aan de exploitanten van de etablissementen op Scheveningen, dat het Gevers Deynootplein nog niet het normale aanzien had gisteravond. Dit was te wijten aan Pluvius, die den regen in stroomen deed neerdalen en de temperatuur omlaag drukte. Zoo was het dan ook maar stilletjes in Palais de Danse, dat zijn poorten had heropend op een vroeger uur dan gewoonlijk, om de danslustigen zoo lang mogelijk te laten profiteeren van de voortreffelijke muziek der beide bands. Daar is dan in de eerste plaats de band van Jascha Trabsky, die bij jazz liefhebbers een groote reputatie ge niet. Bij deze band heeft zich gevoegd Eddy Meenk, die zijn groote bekend heid o.m. aan de radio heeft te danken. Buiten deze band is geëngageerd de Tangoband van Jack Louis, zoodat ook aan deze muziek een ruime plaats is toebedeeld. De directie van Palais de Danse heeft zich voorts de medewerking we ten te verzekeren van de Spaansche chansonnière en animatrice Dolly Do lores, die een internationaal repertoire brengt en het danspaar Gloria en Res- co, die een show van moderne dansen op het parket uitvoeren. Men spaart zich geen moeite om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Kenmerkten de Vrijdagavonden zich voorheen door de avondtoiletten, welke er gedragen werden, in deze heeft men zich aangepast. Men is er te allen tijde welkom in die kleeding, welke het komen en gaan per tram of anderszins vergemakkelijkt. Palais de Danse hoopt er het zijne toe bij te kun nen dragen, om het seizoen te Scheve ningen te doen slagen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van huispantoffels is toege staan, zonder dat daarbij een distribu tiebon behoeft te worden ingeleverd. Waarschuw tijdig. Nu op verschillende plaatsen de colo radokever wederom gevonden wordt, vestigt de plantenziektenkundige dienst te Wageningen nogmaals de aandacht van alle verbouwers van aardappelen er op, dat het noodzakelijk is, dat zij zeer nauw keurig op de aanwezigheid van het in sect in hun aardappelvelden letten en van elk geval onmiddellijk aangifte doen ten gemeentehuize. Het aantal kevers, dat op de verschil lende plaatsen is waargenomen, is gering en bepaalt zich meestal tot één of enkele. Het is echter van het grootste belang, dat al die kevers en eventueel hun eieren en larven, gevangen en vernietigd worden, opdat zij niet tot vermeerdering komen. Dit kan door nauwkeurig toezicht bereikt worden. Waar kevers (1 c.m. lang, ovaal van vorm, geel met tien zwarte overlangsche strepen op de dekschilden) gevonden worden, moeten deze onmiddellijk ge vangen worden om verspreiding te voor komen. Verder is het gewenscht op de plaats waar men kevers, roode eihoopjes of roode larven op aardappelplanten ge vonden heeft, een stol of ander ken- teeken te plaatsen, opdat die vindplaats dadelijk kan worden teruggevonden en moet men, behalve de aangifte ter ge meentehuize, ook mededeeling over de vindplaats doen aan den district-ambte- naar van den plantenziektenkundigen dienst of aan den plaatselijken colorado- kevercontroleur, opdat vanwege dezen dienst alle verdere maatregelen voor uit roeiing van het insect ter plaatse genomen kunnen worden. Petroleumdistributie voor de binnenscheepvaart. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend: Het ver bruik van petroleum voor motoren aan bcord van vaartuigen in de rivier- en binnenvaart is verboden zonder een door of namens den inspecteur-generaal van het verkeer telkens voor den duur van één of meer reizen afgegeven schrifte lijke vergunning, welke vergunning tij dens de reis aan boord van het vaartuig dient te zijn en op aanvraag aan de con- troleerende ambtenaren moet worden ge toond. De vergunningen kunnen worden aangevraagd bij de secretarissen en agen ten der bevrachtingscommissies. Behalve de binnenlandsche arbeids markt, waarvan hierboven eenige perspectieven werden gegeven, is er de toenemende vraag naar arbeidskrachten in Duitschland. Te verwachten is, dat zeer velen van de gelegenheid om aldaar goed betaalden arbeid aan te vatten, gebruik zullen maken. De organen der openbare arbeids bemiddeling zijn reeds druk bezig met het inschrijven van gegadigden, waarvan reeds direct geplaatst kun nen worden een groot aantal melkers, paardeknechten en andere vaste boe renknechten, metaalarbeiders, bouw vakarbeiders en havenarbeiders, ter wijl arbeiders uit andere beroepen spoedig aan de beurt zullen komen. Jodocus vindt het tegenwoordig weer echt gezellig op de tram! Juist als in de dagen van weleer ontmoet hij er op regen- of windsterke dagen alle buurtgenooten en ziet aldus de rij dende sociëteit nieuw leven ingebla zen. Alleen moesten naar zijn meening de verschillende ritten elkaar wat sneller opvolgen. Hierin zal echter de tramdirectie gaarne verandering brengen, zoodra dit in haar vermogen is. Wies is meer op haar fiets gesteld dan op de tram. Zij kart den heelen dag overal heen en als het zoo door gaat is zij eerder door haar banden heen dan door haar schoenen. Ja, fiet sen zijn begeerlijke objecten geworden en het gevolg daarvan is ook, dat de langvingers onder onze medeburgers zjch daar direct op geworpen hebben. Gelukkig, dat onze politie van stonde aan beschermende maatregelen heeft genomen en met Argus-oogen de onbe heerd staande rijwielen bewaakt. Zij boekte er reeds dadelijk successen mee en aangezien een gewaarschuwd man voor twee telt, zal deze ver scherpte controle haar uitwerking zeer waarschijnlijk niet missen. Want fietsen, paarden en hoofdstamkaarten zijn voor het oogenblik onmisbare din gen in onze samenleving. Vooral de kaart met het beroemde nummer is iets wat je nauwelijks missen wilt en kunt. Feitelijk behoort zelfs een ieder er mee in z’n zak te loopen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Onze goede kater Piet, de lieveling des huizes, heeft uiteraard ook bij ons informaties ingewonnen over de voed selvoorziening van hem en andere huisdieren. Zullen we voor hen aparte kaarten gaan krijgen? Veel dierenlief hebbers zullen daarover gaarne iets naders vernemen. Piet, die Wies iets had höoren mompelen over puf als kattenvoer, heeft me dadelijk bij voor baat toevertrouwd dat hij in puf geen puf had. Gemalen dooie vischjes, daar heb ik een broertje aan dood, ver klaarde hij op katermanier en boven dien scheen de benaming hem niet bij zonder sympathiek. Enfin, ook dat vraagstuk, n.l. dat der huisdieren, zal worden opgelost! Men behoeft zich er niet ongerust over te maken. Dit als antwoord aan dierenvrienden, die mij er om verzoch ten. Met vreugde zullen anderen en ik hebben vernomen, dat er binnen af- zienbaren tijd weer versche visch zal worden aangevoerd. Weliswaar zal de Hollandsche Nieuwe dit jaar ongevan gen blijven, doch er blijft nog zooveel smakelijks over, wat de visschers ons kunnen voorzetten, dat we het niet verschijnen van de haring-karretjes maar op den koop toe nemen. En dan is bovendien die Hollandsche Nieuwe nog een extra-tractatie als ze weer ter markt komt. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat de maximumprijzen voor aardappelen voor de week van 17 tot en met 22 Juni 1940 in dier voege zijn vastgesteld, dat de grossiers- en win- keliersaankoopprijzen 0.10 hooger en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maximumprijzen voor de week van 10 tot en met 15 Juni 1940. Nadere bijzonderheden zijn in een in aile dagbladen geplaatste publicatie vastgelegd. ffclegnaftsch coevge'brac'htz JotoJ. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat in overleg met den Bevel hebber der Duitsche Weermacht in Nederland de volgende regeling is ge troffen met betrekking tot leveranties, ten behoeve van het Duitsche leger in Nederland, van die levensmiddelen en voedermiddelen, welke krachtens de distributiebepalingen slechts tegen af gifte van een bon of schriftelijke ver gunning afgegeven mogen worden, of van welke de aflevering, in afwachting van een nadere distributieregeling, tij delijk verboden is. Op het oogenblik betreft deze regeling dus suiker, thee en koffie en vrijwel alle krachtvoe- dermiddelen. Met ingang van Maandag 10 Juni mag de aflevering van bovenbedoelde levensmiddelen en voedermiddelen ten behoeve van het Duitsche leger in Ne derland uitsluitend geschieden tegen afgifte van een door de betreffende Duitsche militaire autoriteit ondertee- kenden bon, waarop de soort en de hoeveelheid der aan te koopen produc ten staat vermeld. Deze bon, waarvan een afbeelding in de bladen wordt af gedrukt, dient door den leverancier te worden bewaard en kan met de betref fende distributiebons of vergunningen mede worden opgezonden ter verkrij ging van nieuwe toewijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. Hulp aan Nijkerk Als onderdeel van de acte van het nationaal hulpcomité 1940 werd aan de gemeenten Apeldoorn, Epe en Heerde, toegewezen de zorg voor „hulp aan Nij kerk”. Deze week werd in de gemeente Epe een collecte gehouden, welke een respectabele som van 4022.99 opbracht. Bovendien werd een zeer groote hoeveel heid meubilair, kleeding, aardewerk, huis raad enz. ingezameld. Uitdrukkelijk zij er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend geldt voor aankoopen ten behoeve van onderdeelen van het Duitsche leger in Nederland en derhalve niet voor indi vidueele aankoopen door Duitsche mi litairen ten behoeve van hun persoon lijk gebruik, ten aanzien van welke de algemeen geldende bepalingen van toe passing blijven en welke aankoopen dus slechts in eene, met normaal ge bruik gelijkstaande hoeveelheid voor eigen onmiddellijke behoefte mogen geschieden. Uiteraard geldt ook hier de bovenvermelde regeling, dat levens middelen, welke krachtens de distri butiebepalingen slechts tegen afgifte van een bon afgegeven mogen worden of van welke de levering tijdelijk is verboden, ook aan Duitsche militairen, niet zonder bon mogen worden ver kocht. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling deelt het volgende mede aangaande den stand van de arbeidsmarkt. Door de sedert 10 Mei 1940 inge treden buitengewone omstandigheden zijn belangrijke deelen der arbeids markt ontwricht, waardoor het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de organen der openbare arbeidsbeurzen van 208.691 op 27 April 1940 tot 295.517 op 1 Juni 1940 is toegenomen. De geheele stillegging der handels vloot en der zeevisscherij plaatsen deze bedrijfstakken voor groote moei lijkheden. Ook talrijke andere be drijfstakken ondervinden stagnatie. In den loop der laatste twee weken heeft zich evenwel reeds een gun stige kentering voorgedaan. Talrijke fabrieken, die aanvankelijk geheel of voor een deel kwamen stil te liggen, zijn weer in bedrijf gesteld en trachten hun personeelspeil weer op te voeren. Transportondernemin gen voorzien zich van andere vervoer middelen en stellen opnieuw hun ar beiders in dienst. Bij opruimingswerk zaamheden vinden duizenden bezig heid en zelfs is hier en daar weer ijverig begonnen aan den wederop bouw. De werkzaamheden in land- en tuinbouw zijn toegenomen en alles wijst erop, dat de vraag naar arbei ders in deze bedrijfstakken nog sterk vermeerderen zal. Door het wegvallen van de motor- tractie zal veel meer handenarbeid moeten geschieden, dan voorheen het geval was. Dit heeft vooral zijn uit werking in die streken, waar het akkerbouwbedrijf zich op zeer moder nen leest geschoeid heeft. Daarbij komt, dat ieder begrijpt, van hoe groot gewicht het thans is den oogst zoo groot mogelijk te doen zijn en zoo goed mogelijk binnen te krijgen. De vooruitzichten zijn, wat de ar beidsgelegenheid betreft, hier dan ook zeker niet ongunstig. Hetzelfde kan gezegd worden van de werkgelegenheid in het mijnbe drijf. De mijnen zetten er alles op om de productie tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Mogen er thans voor dit bedrijf nog ernstige vervoersmoeilijkheden zijn, waardoor men gedwongen is groote voorraden aan te leggen, verwacht mag worden, dat zoowel de waterwegen als de spoorlijnen binnen afzienbaren tijd weer ter beschikking zullen zijn, zoo dat de voorraden afnemen en voor het vervoer de werkgelegenheid weer belangrijk zal toenemen. In de veenderijen wordt thans meer geproduceerd dan aanvankelijk het voornemen was, hetgeen tegelijkertijd de tewerkstelling van veel meer arbeidskrachten beteekent. kei) bracht de toeschouwers in be wondering. Voorts trad Cor Ruys nog op als de solo-fluitist Piet Piederiet, een ver makelijk geval, waarbij de lach her haaldelijk weerklonk. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd verzorgd door Beuker en Denijs (verschillende composities waren van Han Beuker), die o.m. een vlotte potpourri speelden. Claire Eiselmeyr, de populaire Ween- sche chansonnière, die ook verleden jaar te Scheveningen veel succes had, was nu hier op het programma. Zij bracht eenige pittige liedjes: „Das Madchen mit dem feuerroten Haar”, „Eine Ziga- rette lang”, „Es sprechen so viele von Liebe” en het snaaksche ,,Ich habe mir in Grinzing einen Dienstmann enga- giert”. Het gulle applaus was een be wijs, dat haar liedjes wel zeer in den smaak vielen. Tenslotte noemen wij nog Maria Marletto, die eenige verzen voordroeg en met Pierrot van C. J. Kelk op haar best was. Ondanks het slechte weer was het gezellige zaaltje aardtg bezet. Er was veel applaus en er waren veel bloemen. WEDEROM DANSAVONDEN IN DEN DIERENTUIN. Met morgen te beginnen, zal weder om een aanvang gemaakt worden met de bekende dansavonden op Zondag in den Dierentuin. De tijden zijn ditmaal vastgesteld van 7 tot 10 uur namiddag. Evenals vroeger zal er gedanst wor den in de z.g. turnzalen Subsidie voor opleiding akte handenarbeid gevraagd. De heeren H. van Tongeren en Steenhof, respectievelijk voorzitter secretaris van de afdeeling ’s-Gravenhage der Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland en deze afdeeling in deze vertegenwoordigend, verzoeken den ge meenteraad, genoemde afdeeling. een sub sidie tot een bedrag van 400 (vier hon derd gulden) toe te staan ten behoeve van haar cursussen voor de opleiding akte handenarbeid, de diploma’s leer- en metaalarbeid en de leergangen in pitriet- vlechten, boekbinden en schooltechnieken (schoolpractijkcursus) DENK OM DE ACHTERZIJDEN! De Luchtbeschermingsdienst vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat ook de achterzijden van woningen goed verduisterd moeten zijn en blijven. Er komen den laatsten tijd nog te veel klachten binnen bij de luchtbeschermingsautoriteiten over het feit, dat er licht uitstraalt aan de achterzijden van woningen. Men neme dus, ter voorkoming van moeilijkheden, ten spoedigste maat regelen om dit euvel te vermijden. Illl j “h 1’1 w

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9