Verdun genomen Duitsche troepen rukken op van het Kanaal tot de Zwitsersche grens een Pétain vormt nieuwe Fransche regeering Frankrijk De De Maginot-linie op breed front doorbroken Distributie van tarwe bloem en zelfrijzend bakmeel g||| Maandag 17 Juni. 1940. No. 17596. Reynaud afgetreden Fransch legerbericht in Duitsch Westelijk leger dringt de Elzas binnen Ministerraad te Bordeaux bijeen DUITSCHE TROEPEN AAN DE ZWITSERSCHE GRENS Het koloniaal gebied in den Stillen Oceaan Ring om Lotharingen en Elzas gesloten Het Duitsche legerbericht van gisteren Opmarsch naar de Loire I 3/7 „Omsinge'ings-beweging geslaagd” Een door het Duitsche geschut kapot geschoten Fransche tank. Een geheim verdedigingsverdrag met Amerika Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Telegram van Roosevelt aan Reynaud Zie verder le blad, pag. 2 Luchtaanval op Neuss Een half pond, op bon 75, van 17 Juni tot en met 12 Juli Slag heeft zijn hoogtepunt bereikt Zware verliezen van de Fransche luchtmacht L Mb «^*4 W r’1. COURANT HAAGSCHE PRIJS DER AD VERTENTIEN: PRUS DEZER COURANT: Over den Boven-Rijn. Maarschalk Pétain. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Dit geldt voornamelijk voor de fron ten ten Westen van Parijs, terwijl in afzonderlijke deelen van de Maginot- draag- achter- Luchtdienst Engeland Frankrijk hersteld. Het luchtverkeer tusschen Frankrijk en Engeland is Zaterdag hervat, nadat het eenigen tijd stilgelegen had. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Zaterdag bekend: linie dikwijls nog taaie tegenstand troepen hedenmorgen het uit het Het blad „Nitsji Nitsji” houdt zich bezig met de Fransche en Engelsche koloniën in het Westelijke en Zuide lijke deel van den Stillen Oceaan en constateert daarbij, dat zij wegens de nederlaag der Westelijke mogend heden in Europa thans zonder prac- tische controle van haar moederlan den zijn. Daarmede, aldus het blad, is de positie voor deze koloniën ge lijk aan die van Nederlandsch-Indië. Het schijnt, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een geheime overeenkomst over een gemeenschap pelijke verdediging van de Engelsche en Fransche koloniën in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, inclusief Australië, Nieuw-Caledonië en Neder- landsch-Indië, gesloten is. Voorts maakt het blad melding over onderhandelingen over de mogelijk heid van een tijdelijk gemeenschappe- Het geheele militaire beeld, dat op deze vier feiten rust, wordt nog volle diger door de mededeeling, dat de Duitsche troepen er in geslaagd zijn den Boven-Rijn over een breed front over te trekken, waardoor thans de linkervleugel van het Duitsche Weste lijke leger den Elzas binnendringt. Datgene, wat de Duitsche troepen in de weinige dagen sedert de bezetting van Parijs hebben bereikt, zal eerst te overzien zijn, als het getal der ge vangenen en de buit definitief bekend zijn. Op het oogenblik stooten de gemoto riseerde en niet-gemotoriseerde groe pen door geweldige marschprestaties steeds weer in de vluchtende vijande lijke colonnes, welke zich in totaal uitgeputten toestand onmiddellijk aan de vooruit stormende eenheden van het Duitsche leger overgeven, de wa pens neerleggen en gevangen genomen worden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorbur-j, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- <si-»str. in«o. Tel. 772444: Bonkh E D. Couvée. van Hovrem'Str. 66 Te! 721187 President Roosevelt heeft Reynaud, naar Zaterdag uit Washington aan het D.N.B. werd gemeld, een telegram ge- Laatste onderhandelingen van Reynaud voor zijn val. De afgetreden Fransche ministerpresi dent Paul Reynaud, heeft gisteren te Bordeaux een laatsten vertwijfelden strijd om zijn positie gevoerd. Voor zoo ver de zittingen van het kabinet het toe lieten, voerde hij in de wandelgangen onderhandelingen met politieke vrien den en Engelschen om zijn val te ver hinderen. Een uitvoerig en heftig ge sprek heeft hij gehad met president Le brun, waarbij deze dreigde af te treden, indien Reynaud niet de consequenties trok uit den rampzaligen toestand voor In den nacht van Vrijdag op Zater dag, aldus D.N.B hebben vijandelijke vliegers wederom boven Neuss een aantal bommen laten vallen. Eenige bommen vielen wederom in de buurt van het Notburga-ziekenhuis, zonder echter schade aan te richten. Verschil lende woonhuizen werden door dezen nachtelijken aanval getroffen. Groote steun van de lucht macht. Het luchtwapen heeft evenals de vo rige dagen zoowel bij de doorbraak door de Maginot-linie als bij het over trekken van den Boven-Rijn, hierin een zeer groot aandeel gehad. De lucht macht greep onmiddellijk in den strijd in, waardoor het oprukken van de pio niers en infanterie aanzienlijk verge makkelijkt werd. Tegelijkertijd deden andere groepen aanvallen op de achterwaartsche ver bindingen van alle fronten, waardoor de aanvoer onmogelijk werd. Voorna melijk echter heeft klaarblijkelijk het succesvolle ingrijpen van het luchtwa pen den berichtendienst in den rug van den vijand in omvangrijke mate ver nietigd, zoodat tusschen de vechtende troep en haar leiding geen geregelde verbindingen meer bestonden. In dit verband moet er op gewezen worden, dat zich in de gevechten van de laat ste dagen om de Maginot-linie geen enkel Fransch jachtvliegtuig heeft vertoond, zoodat het Duitsche lucht wapen practisch de heerschappij in het luchtruim geheel veroverd heeft. Uit andere frontsectoren wordt nog bericht, dat het Fransche leger zich genoodzaakt heeft gezien in den laat sten tijd herhaaldelijk verouderde ty pen gevechts- en jachtvliegtuigen te gebruiken. Hieruit kan men de conclu sie trekken, dat het den vijand niet gelukt is zijn zware verliezen aan mo derne gevechts- en jachtvliegtuigen te compenseeren. Het Fransche opperbevel deelde gis teren mede, dat sedert 24 uur de slag zijn hoogtepunt bereikt had. De vijand wierp voortdurend nieuwe troe pen en nieuw materiaal in den strijd en voerde zijn aanvallen met ontzag lijke kracht Uit. Hij was reeds de hoogvlakte van Langres voorbij. Het gelukte den vijand zijn ‘gepantserde verkenningscolonnes tot voorbij Chau mont te doen oprukken. De vijand drong tot in het gebied van Gray door. lijk beheer van Fransch-Indo-China door Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk. De Japansche regeering zal aan de ontwikkeling van dit vraagstuk, vooral aan de kwestie van Indo-China, de grootste aandacht besteden. Tegen een gemeenschappe lijk bestuur van Fransch Indo-China door Engeland, Amerika en Frankrijk zou Japan uiteraard ten scherpste protesteeren. Japan besloten op te treden tegen wapenzendingen .uit Indo-China. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft, in verband met een verklaring van het hoofdkwartier van het Zuide lijke Japansche leger over de nood zakelijkheid een einde te maken aan het transport van wapenen uit Fransche Indo-China aan Tjang-Kai- Sjek, vastgesteld, dat de opvattingen Volgens te Gene- e ontvangen berich ten uit Bordeaux, is de Fransche regee ring gisteravond afgetreden. Een nieuwe regeering is gevormd met maarschalk Pétain als minister-presi dent. Minister van staat en vice-voorzitter van den ministerraad is Chautemps minister voor de nationale verdedi ging generaal Weygandjustitie Fremicourtoorlog generaal Coulson oorlogsmarine en koopvaardijvlootad miraal Darlan luchtvaartgeneraal Pugeotbuitenlandsche zaken Bau- douin binnenlandsche zaken Pomma- retfinanciën en handelBouthillier. Bij den gisteren onder voorzitterschap van Lebrun te Bordeaux gehouden mi nisterraad waren aanwezig generaal Weygand, admiraal Darlan en generaal Vuillemin. Na afloop van deze vergadering werd bekend, dat nog een tweede zitting zou worden gehouden. vlakte van Langres achter zich gela ten. Zij zijn daar rond 100 k.m. van de Zwitsersche grens verwijderd. Hierdoor zijn zij door de terugtochtli- nies van de van de Saar en den Rijn terugtrekkende Fransche soldaten ge- stooten. De reeds gisteren aangeduide omsingelingsbeweging is hierdoor dus geslaagd. 3. De vesting Verdun, waar omheen in den wereldoorlog bloedige veldsla gen zijn geleverd, viel bij den eersten stormloop met al haar verdedigings werken en forten in Duitsche handen. 4. De Maginotlinie is tusschen St. Avoid en Saaralben doorbroken. Ten Westen hiervan is een verdere hoek steen van de Maginotlinie, Longyon, veroverd, nadat reeds eenige dagen geleden de sterke vesting Montmedy was genomen. wordt geboden. De doorbraak, St. Avoid en de centrale vestingen van de Ma ginot-linie kon worden geforceerd, is daarom van des te grootere beteeke- nis. Ook de verovering van de sterke vesting Verdun is in dit verband van groote militaire en moreele wijdte, want hierdoor is de zijde van de Maginot-linie in een sec tor vrij. Het Fransch legerbericht van Zater dag luidde: In Normandië wordt verder gestreden in de streek van Louviers en Evreux. Bij Parijs heeft de terugtocht van onze troepen zich volgens het plan voltrokken. In Champagne is de vijandelijke druk op Troyes toegeno men. In den Elzas en Lotharingen wor den felle gevechten geleverd. Onze ver- bindingslinies worden gebombardeerd. Achtentwintigjarige!! in Engeland geregistreerd. Naar het D.N.B. bekend maakt, zijn in Engeland de 28-jarigen gere gistreerd. Zaterdag zou de registratie van de 29-jarigen plaats gehad hebben. De speciale correspondent van Reu ter bij het Britsche leger „ergens in Frankrijk” meldt: De commandant van de Britsche strijdkrachten in Frankrijk heeft gis teravond een onderhoud gehad met hooggeplaatste Fransche commandan ten over de nieuwe maatregelen, welke genomen moeten worden. In welingelichte kringen noemt men den toestand onvast. Belangrijke stra tegische besluiten zijn reeds genomen. der militairen, welke in deze verkla ring tot uiting komen, aldus moeten worden verklaard, dat wellicht ook een aanval op den spoorweg Haiphong-Joennan en een verwoesting van dien spoorweg zijn te verwach ten. Het frontbericht van gisteren bevat te, aldus het D.N.B., vier voorname feiten van fundamenteele en beslissen de beteekenis: 1. Groote deelen van het Fransche front zijn geheel ineengestort, of stor ten ineen. De Duitsche legergroepen stormen van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens overal zegevierend voorwaarts. 2. De Duitsche troepen hebben ten Zuidoosten van Parijs reeds de hoog- Frankrijk. Reynaud belde Londen op, waarop Churchill generaal Spears per vliegtuig naar Bordeaux zond. Het was Churchill echter niet meer mo gelijk Reynaud te redden. Aan de besprekingen, welke kort voor de wijziging der regeering in Frankrijk zijn gevoerd, is ook deelge nomen door generaal Spears, die naar verluidt Reynaud een mededeeling van Churchill heeft overgebracht. Aange nomen wordt, dat deze mededeeling betrekking heeft gehad op de vragen, welke de Fransche regeering gedurende de laatste dagen met steeds meer na druk tot Londen heeft gericht en welke handelden over het tempo van de be loofde Engelsche hulp. De inhoud van de mededeeling van Churchill zou groo- ten invloed hebben gehad op de wijzi ging der regeering. Er is sprake van, dat het Fransche parlement nog heden te Bordeaux zal bijeenkomen om de regeeringsverkla- ring van Pétain aan te hooren. De voorbereidingen tot het bijeenroepen van het parlement zijn reeds getroffen. Eerst na de verklaring van Pétain zal het mogelijk zijn gevolgtrekkingen te maken over het karakter van zijn ka binet. De plotselinge wijzigingen in de lijst van ministers worden in den lande algemeen verklaard uit den afkeer van vele Fransche politici om de verant woordelijkheid voor den verderen gang van zaken op zich te nemen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende beljend: Tegelijk met de invoering van de brooddistributie, dus op Maandag 17 Juni, zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli a.s. geeft de met 75 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo- pen van 2J ons tarwebloem of 2J ons zelfrijzend bakmeel. In het algemeen zullen de voorraden tarwebloem en zelfrijzend bakmeel bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek in de eerste distributieperiode te kunnen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zul len worden verstrekt. Mocht bij uitzon dering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaat selijke distributiediensten een verzoek tot het centraal distributiekantoor rich ten voor een voorschottoewijzing. In ieder geval zal aan de winkeliers vóór het begin van de tweede distribu- tiepenode een toewijzing worden uit gereikt, waarop zij bij hun leveranciers tarwebloem en zelfrijzend bakmeel kunnen bestellen, en welke toewijzing hen in staat zal stellen aan alle aan vragen van het publiek in de tweede distributieperiode te voldoen. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B. heden Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Snelle troepen hebben heden bij Pontarlier Zuidoostwaarts van Be- sancon de Zwitsersche grens be reikt. Daarmede is de ring om de vijande lijke strijdkrachten in Lotharingen en Elzas gesloten. Het Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: Het geheele front van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens, stormt zegevierend voorwaarts. Bij de achtervolging van den verslagen vijand in de richting van de Loire wedijveren gemotoriseerde en niet gemotoriseerde groepen in geweldige marschprestaties en halen vaak den vluchtenden en uitgeput ten vijand in. Het aantal der gevan genen stijgt voortdurend. Opeenvolgende aanvallen van het luchtwapen werden met krachtig ge volg gericht op de langs spoorlijnen en wegen naar de Loire terugtrek kende deelen van den vijand. Ten Zuidoosten van Parijs en aan de boven Marne zijn sterke gemotori seerde en pantsergroepen bezig rus teloos naar het Zuiden op te rukken. Het plateau van Langrès is over schreden. De terugtochtlinies der van Saar en Rijn terugtrekkende Fran sche strijdkrachten zijn daarmede doorbroken. De vesting Verdun is met al haar forten veroverd. Ook de sterke forti ficaties in de streek van Longuyon zijn genomen. Aan het Saarfront is de Maginot linie tusschen St. Avoid en Saar-Alben doorbroken. De Bovenrijn is ten oos ten van Colmar op een breed front in den aanval overtrokken. Gevechtsvliegers en luchtafweer- groepen steunden hier met succes het optreden van het leger. Groepen gevechtsmachines, duikbommenwer pers en jachttoestellen vielen overi gens aan het geheele front de achter waartsche verbindingen van den tegenstander in grooten omvang aan. Op talrijke plaatsen werden marsch- colonnes uiteengedreven en spoorweg- trajecten met bommen verbroken. Ongeveer dertig treinen werden getroffen, verscheidene munitietreinen vlogen in de lucht. De totale verliezen in de lucht bedroegen gisteren 40 vliegtuigen. Daarvan werden 12 in luchtgevechten, 9 door luchtafweer neergeschoten, de rest werd op den beganen grond vernield. Zeven eigen toestellen worden vermist. Bij de doorbraak door de Maginot linie -aan het Saarfront heeft zich de reeds eenmaal genoemde Oberleutnant 'Eines van het infanterieregiment Otto Schulz door bijzondere dapperheid op nieuw onderscheiden. Het Oppercommando van de Duitsche Weermacht maakte Bij den aanval op de vesting Verdun hebben onze den Wereldoorlog bekende fort Vaux stormenderhand veroverd en het aan Noord-Westelijk front gelegen fort Marré genomen. Zij rukken verder op naar Verdun. Dit bericht werd gevolgd door een bekendmaking van het Oppercommando der Weermacht, luidende: Na de. doorbraak door de linie van forten ter weers zijden van de Maas zijn stad en citadel van de in den wereldoorlog zwaar om streden vesting Verdun door ons genomen. Na zware gevechten zijn onze troepen op een breed front door de Maginotlinie ten Zuiden van Saarbriicken heengebroken. welke tusschen Saaralben door ■*4 J W’ i1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1