De Duitsche aanval aan den Boven-Rij n bezet Hoe Parijs door de Duitschers werd Het Italiaansche legerbericht GEMEENTERAAD SPORT HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 JUNI 194Ö EERSTE BLAD, PAGINA 3 Overtocht een volkomen verrassing HET LANDGOED „SORGHVLIET” l worden Activiteit van vloot en luchtmacht aan niet BENOEMINGEN van de ROEIEN. De luchtaanvallen op Italiaansche steden Tezelfdertijd neemt onze luchtmacht die haar agressieven geest bevestigt, overal het initiatief. Met stellig succes heeft men talrijke bombardementen ten Strijd in Noord- en Oost- Afrika. Geen discussie over wapenstilstand. Vergadering van heden middag. GOEDGEKEURDE VOORSTELLEN. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd de punten 25 t.m. 33. Burger tijdelijk ONGEVALLENVERZEKERING BIJ GEMEENTELIJKE LUCHT BESCHERMING Aan de orde is: 24. het voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen bij het verrichten van werk zaamheden ten behoeve van de Gemeen telijke luchtbescherming. De heer Damme (S.D.) juicht dit voorstel toe. Hij wijst er echter op, dat de werkloozen, die ver weg wonen en die nu in dezen dienst ingeschakeld zijn, extra onkosten hebben om zich naar hun posten te begeven, waar zij ook iets moeten eten en drinken. Hij verzoekt een zekere vergoeding daarvoor. Eén vrije dag in de 3 weken is te weinig. De voorzitter zegt, dat de werk loozen in deze gelijk staan met de vrij willigers, die ook onkosten en eenige slijtage hebben, waarvoor zij geen ver goeding krijgen. B. en W. meenen niets onrechtmatigs gedaan te hebben. De heer Damme zegt, dat hij even min iets onrechtmatigs in den maatre gel ziet. H j wijst er op, dat de inkom sten der werkloozen toch al laag zijn. Laten B. en W. eens informeeren hoe het in Amsterdam gaat. De heer Schol te (Volk in Nood) ziet iets onzedelijks in het feit, dat velen vrij zijn van den luchtbeschermings dienst en anderen niet. Hier wreekt zich de fout, dat van dezen dienst, geen verplichten dienst voor alle burgers is gemaakt De voorzitter meent dat het voor de werkloozen beter is, dat zij bij den luchtbeschermingsdienst iets doen dan zich bij het stempelen te vervelen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VACANTIEBEMZIGHEID VOOR SCHOOLKINDEREN Aan de orde is: 34. het prae-advies op het adres van den Haagschen bond „Vacantiebezig- heid voor schoolkinderen” houdende verzoek om een subsidie ten bate van het werk der vacantiebezigheid in 1940; tevens voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de R.K. Vereeniging van hoofden van groote gezinnen voor hetzelfde doel. AANGENOMEN VOORSTELLEN. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen de Nijverheidsonderwijs. de benoeming van: twee gedelegeer den in het bestuur van het Neder- landsch Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs. Benoemd worden de heeren: mr. W. Jonker, W. P. Blokpoel. NATIONALE WEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD. De nationale roeiwedstrijden voor de jeugd, waarvan de organisatie door den Ned. Roeibond is opgedragen aan de roei-afdeeling van de Zaanlandsche Zeil- vereeniging, zullen plaats vinden op Zaterdag 6 Juli, des middags om 3 uur, op de Zaan, vóór het gebouw van de I Zaanlandsche Zeilvereeniging. De heer Spiesz (S.D.) herinnert er aan, dat het feit, dat de Kraampjes dag niet meer gehouden kan worden, een financieel nadeel van ruim 2400 is voor den genoemden bond Thans zijn ook de kinderen der geëvacueerden aan zijn hoede toevertrouwd. Spr hoopt dat aan de subsidie voorwaarden niet al te streng de hand zal worden ge houden. Wethouder v. d. Bilt (Lib.) zegt, dat er alle aanleiding is vóór de te hou den collecte voor den bond de aandacht er op te vestigen, dat de Kraampjesdag liet gehouden kan worden. In dezer» tijd, die ook financieel heel moeilijk is, kunnen B. en W. niet van de subsidie voorwaarden afwijken. Het comité dat voor de Rotterdamsche geëvacueerden zorgt, wil misschien wel een bijdrage geven voor het nuttige werk van den bond. Het voorstel wordt aangenomen. INTERPELLATIE OVER „SORGHVLIET”. Aan den heer Drees (S.D.) wordt verlof verleend na afhandeling van de agenda, te interpelleeren over het land goed „Sorghvliet” den Zuidelijken rand van de stad woedt een groote brand, blijkbaar pe troleumtanks. Het wordt avond. De divisie-commandant beveelt snel voort te maken. Langs alle wegen trekken thans in vier colonnes naast elkaar de overwinnende divisies ver der Zuidwaarts. Honderd Duitsche divisies. De militaire correspondent van Reuter schrijft, dat de Duitschers trachten de Maginot-linie te scheiden van de troepen van generaal Weygand door wederom nieuwe pantserdivisies in het veld te brengen. Óp het verdere Fransche front is de druk der Duit sche strijdkrachten uiterst sterk. Men raamt, dat ongeveer 100 Duitsche di visies voor den strijd staan opgesteld, hetgeen in totaal ruim 2.000.000 man zou beteekenen. Intusschen waren de Duitsche infan teristen reeds begonnen in hun booten den Rijn over te steken. Hoewel vijan delijke granaten reeds boven de in- schepingsplaatsen huilden en met don derend geweld insloegen, zoodat het ónmogelijk scheen hier den overgang te volbrengen, gaven de infanteristen geen kamp en staken de rivier over. Middelbaar Onderwijs. de benoeming van; twee tijdelijke leeraren aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, twee tijdelijke leeraressen aan de Hoogere school voor meisjes en een leeraar aan de Gemeentelijke handels- avondscholen. Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde en de geschiede nis aan de Hoogere Burgerscholen met Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus: W. A. Veenhoven. Benoemd worden tot tijdelijk leerares in de Nederlandsche taal en letterkun de aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes: mej. C. H. Koopman en mej. S. E. E. van Gilse. Benoemd wordt tot tijdelijk leeraar in het boekhouden en het handelsreke- nen aan de Gemeentelijke handels- avondscholen: C. Kivit. Zaterdagochtend brak een grauwe dag aan. Onophoudelijk regende het. De verkenners en de waarnemers hadden nauwelijks honderd meter zicht. De andere oever van den Rijn verdween in een grijzen nevel, doch de eenmaal vastgestelde aanval aan den Boven-Rijn werd niet uitgesteld. De wegen, waarlangs de opmarsch werd voorbereid, gaven een beeld te aanschouwen, dat wees op den komen den aanval. Colonne na colonne, te voet en per wagen rukte op. Om half 10 was alles nog rustig. Toen hoorde men hier en daar ontploffingen. Duitsche persstemmen over de successen in Frankrijk Het hoofdthema van de Duitsche pers vormde gister naast de bezetting Middelbaar onderwijs de benoeming van twee tijdelijke leerkrachten bij het openbaar middel baar onderwijs. Benoemd wordenW. A. Veenhoven en mej. A. M. Magré. Hoe Verdun viel In een frontbericht van het D.N.B. wordt de val van Verdun geschilderd. De vestingstad, aldus dit bericht, waarom 25 jaar geleden in een lang- durigen strijd 700.000 soldaten gevallen zijn, is in onze handen gevallen. Nog verdedigen sterke forten den toegang maar reusachtige branden toonen aan, dat Verdun rijp is voor den val. De troepen splitsen zich, infanteristen en pioniers. Wij trekken op naar Vacherau-Ville. De plaats schijnt niet bezet te zijn. Nog 9 kilometer tot Verdun. Eindelijk wordt de voorstad Belleville, verde digd achter zware prikkeldraadver sperringen en barricades, bereikt. Nog steeds vuurt het fort Belleville, maar aan het hoofd van zijn bataljon trekt de commandant de voorstad en daarmede Verdun binnen. Terwijl de forten eindelijk zwijgen, wordt de weg naar de citadel ingesla gen, langs lange reeksen graven uit den vorigen oorlog. De tricolores wor den ingehaald, de vlag van het Duit sche rijk wappert op de citadel. Aan van Parijs, de inneming van Verdun. De bladen herinneren aan de verbit terde gevechten om deze Fransche vesting in 1916. Bij den naam Verdun, zoo schrijft de Berliner Börsenztg. duiken de schaduwen op van de honderdduizenden soldaten, die in 1916 in een worsteling om iederen vierkanten meter hun leven hebben geofferd. De val van Verdun kan niet zonder gevolgen blijven voor de ver dere ontwikkeling in het gebied van de Noord-Oostelijke vestinggordels in Frankrijk. en havenwerken op Corsica, op het arsenaal van Burmola (Malta) en heeft men een uitgebreide, koene offensieve actie ondernomen met 70 jachttoe- stellen op de luchtbases van Cannet des Maures en Cuert Pierrefeu in Zuid- Frankrijk. Veertig vijandelijke vlieg tuigen werden vernield, waarvan een deel tijdens hevige gevechten en een deel op den beganen grond. Een groot munitiedepot vloog in de lucht en tal rijke branden ontstonden. Opmerkelijk was de reactie van den tegenstander 5 van onze vliegtuigen worden vermist. Het algemeen hoofdkwartier der Italiaansche gewapende macht deelde gisteren in het vijfde legerbericht mede Aan de Alpengrens ontwikkelen zich voortdurend verkenningsacties, welke alle aan gene zijde van de grens ten uitvoer komen, welke grens door den tegenstander tevergeefs versperd is. Krijgsgevangenen en automatische wapens vielen in onze handen. WIJZIGING INDEELING WUKVER- PLEGING LAAKKWARTIER AANGEHOUDEN. Aan de orde is de beraadslaging over het voorstel om met de wijkvereeni- ging .Zuiderkerk” en de wijkverpleging „Laakkwartier, Laakwijk en Spoor- wijk” overeenkomsten aan te gaan in zake de vestiging van een hulppost- zittinglokaal van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst en voor beschikbaarstelling van ver plegend personeel voor verpleging aan huis vanwege de gemeente. Mej. Romme (R.K.) meent, dat de beoogde wijziging niet in het alge meen belang isze brengt meer kos ten en een der verpleegsters zal moe ten worden ontslagen. Spr. vraagt aan houding. Wethouder Buurman antwoordt, dat de zaak van alle kanten is be keken en dat de wijziging in het belang der patiënten is. Mej. Romme dringt aan op aan houding van het voorstel. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Het voorstel wordt aangehouden. In verband hiermede wordt eveneens aangehouden de benoeming van den heer G. de Reus tot geneeskundige in vasten dienst. In Noord-Afrika zijn hevige acties gaande tegen Engelsche strijdkrachten, die gesteund door talrijke strijdwagens gepoogd hadden aan te vallen in de richting van Sidi-Azeis. In Oost-Afrika hebben eenheden de luchtbases en Madera Na 10 minuten Reeds tien minuten na het begin van den aanval hadden Duitsche sol daten, in de nabijheid van Breisach den anderen oever bereikt en onderna men daar een stormaanval op de Fransche kazematten. Geen kogelre gen van den vijand kon hun aanvals- geest doen wankelen. Langzaam werd het machinege- weervuur van de Franschen tot zwij gen gebracht en spoedig bood de ge schokte vijand geen tegenstand meer. Voor de Franschen was de aanval der Duitsche troepen over den Rijn als een verrassing gekomen. Want zonder voorafgaanden steun van de artillerie, zooals deze alleen maar gelijktijdig werd gegeven, is vroeger nog nimmer een vestinglinie door de infanterie aangevallen. Dat de Duitschers, in het aangezicht van de groote vuur kracht van de Fransche kazematten zich in den Rijn zouden werpen en zou den stormloopen, hadden de Franschen klaarblijkelijk niet verwacht. Hoewel enkele Duitsche booten in het vijande lijke vuur afdreven en andere elders een plaats moesten zoeken om te lan den, gelukte het den overigen Duit- schen troepen toch de rivier over te steken en met doodsverachting in het vijandelijke vuur stand te houden, tot hun kameraden op een andere plaats aan wal waren gekomen. Wanneer de aanval in het vijandelijke vuur ergens dreigde te haperen, viel de Duitsche artillerie onmiddellijk de geweemes- ten van den vijand aan en bracht deze tot zwijgen. Afdeeling na afdeeling, compagnie na compagnie slaagde er in op die manier op den vtfandelijken oever te landen. Reeds toen de strijd om den Rijn slechts een uur had ge duurd, brachten de Duitschers de eer ste gevangenen over de rivier naar de achter gelegen linies. Na twee uren strijd was de plek, waar de overtocht was geschied, in Duitsche handen, zoodat het bouwen van pontons snel kon gebeuren. Spoedig kon de eene co lonne na de andere over den Rijn trekken, om het succes van dien och tend op den vijandelijken oever te ver- grooten. Over de vijandelijke luchtaanval len van Vrijdag worden thans de vol gende officieele bijzonderheden door Stefani verstrekt Boven Rome zijn biljetten uitgewor pen van den volgenden inhoud „Frankrijk is den Italianen vijandig gezind. Indien de Italianen lij den en sterven, geschiedt dat slechts om te voldoen aan den trots van één man. De Italianen zullen honger lij den, ellende en slavernij kennen, zoo wel in de overwinning als in de neder laag.” Eén projectiel van de luchtdoelartil- lerie is neergekomen op den gevel van een huis, dat licht beschadigd werd. Een oude man werd licht gewond. In Turijn is een granaat van het lucht doelgeschut ontploft in een woning, waar een tiental personen licht ge wond werd. In Genua hebben granaten van vijan- delijke kruisers verscheidene woningen beschadigd. Drie menschen werden ge dood en 12 gewond. In Savona werden bij de luchtaanval len zes menschen gedood en 22 ge wond. In Imperia werd een persoon gedood. In Venetië geraakten een tien tal personen gewond. In alle andere plaatsen ontstonden geen slachtoffers en werd geen schade van beteekenis aangericht. punten 1 t.m. 23 van de agenda, o.a.: Nijk niet van een 5. het voorstel tot wijziging van de Gemeentebegrooting voor 1939 in ver band met luchtbeschermingsmaatrege len; 18. het voorstel om voor het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Augustus 1940 toe te staan, dat wordt afgeweken van de vastgestelde tarieven inzake de ver huring van den Kon. Schouwburg; nog, dat men mr. Trip niet te hard moet vallen over zijn beslissing. Op zijn schouders rustte een zeer groote ver antwoordelijkheid. Men moet zijn be leid zien in verband met het belang van het geheele land, zooals hij dit zag. De interpellatie werd gesloten. TOELATING NIEUWE LEDEN. De heer de J o n g (R.K.) brengt rap port uit over de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden mej. J. A. A. C, Ort (V.D.) en den heer J. J. Geluk (Comm.) en concludeert tot toelating. Daartoe wordt besloten. De vergadering wordt gesloten. „Naar het einde”, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter” in zijn com mentaar op het Duitsche legerbericht van gisteren. Het is moeilijk aan te nemen, aldus het blad, dat Frankrijk nog eens de kracht zal vinden om een blijvend afweerfront op te rich ten. In Londen moet de hoop, dat Frankrijk in zijn val nog lang verzet zou kunnen bieden, thans wel opgege ven worden. De „Montag” schrijft: De ineenstorting van het Fransche leger, dat tevens de ineenstorting is van een staat, van een systeem en van een geestelijk-politieke wereld in Europa, gaat voort. Interpellatie-Drees. De heer Drees (S.D.) interpelleert vervolgens over het landgoed „Sorgh vliet”, Hij herinnert aan de voorge schiedenis van de schenking, die van zeidzamen burgerzin getuigde en wijst erop, dat de Staat te lang gewacht heeft met het stichten van een repre sentatief gebouw, zooals in de schen- kingevoorwaarden was vastgelegd. Op het laatste heeft minister de Geer nog een nader vergelijk kunnen sluiten met de erfgenamen, doch hiervan zal wel niets meer komen, nu door de huidige omstandigheden de zaak op losse schroeven is komen te staan. Uit het oogpunt van historie en natuur is de instandhouding van dat fraaie land goed zeer gewenscht. Moeten wij ons nu in oorlogstijd met dit onderwerp bezig houden Cats heeft er zelf op gewezen dat in oorlogstijd een rustig plekje noodig is, waar men zich kan terugtrekken. Men blijft dus in de his- tische lijn, als men zich nu met deze kwestie bezighoudt. De gemeente heeft indertijd eenige gelegenheden voorbij laten gaan om zich van het bezit van dit landgoed te verzekeren. De Eerste Kamer zou zich eveneens met het voorstel tot afkoop van de schenkingsvoorwaarden (ad 345.000) hebben vereenigd. Als het zeker noodrecht gebruik zou willen maken, ligt het dan niet op den weg van de Gemeen te om van Gemeentewege stappen te doen dit landgoed in eigendom te verkrijgen in plaats van het Rijk. Spr. stelt vervolgens eenige vragen, o.a. of de termijn van afkoop der schenkings voorwaarden voorbij is. De voorzitter herinnert er aan dat hij, zoolang hij burgermeester is, eiken minister van Financiën aan de schenkingsvoorwaarden heeft herin nerd, ook den heer de Geer. Toen het Rijk een Oplossing verkregen had, is „Sorghvliet” geen zorgenkind meer geweest. Doch op 3 Juni is het woord Sorghvliet spr. weer te binnen gescho ten en heeft hij zich in verbinding ge steld met den waarnemend secr.-ge- neraal van Financiën, dat het den staaf zj. uit het oogpunt van liquiditeit het beding van 345.000 niet beschik baar mocht stellen, evenmin de Ge meente. hoewel spr. alles in het werk wilde stellen, alsnog een voorstel voor 4 Juni ’s nachts 12 uur, tot overneming van het bedrag van ƒ345.000 door de Ge meente te laten overnemen. Spr. verklaart nog, dat de zaak nog even ver is als voor 4 Juni, maar dat B. en W. de volle aandacht er voor hebben om het landgoed „Sorghvliet” ongeschonden te bewaren. De heer Drees (S.D.) achtte het teleurstellend, dat uit een oogpunt van liquiditeit de transactie niet tot stand kon komen. Z.i. was 't overigens een zaak, die eerder Gedep. Staten of het departement van Binnenlandsche Za ken aangaat. Spr. stelt intusschen de houding van B. en W. op prijs. De voorzitter verklaart Plan, de geheele stad te evacueeren, mislukt Toen de Duitsche troepen Vrij dag- was zij door de Fransche troepen ont ruimd. Kleine troependeelen waren in de voorsteden gevangen en ont wapend. De stad zelf was door een gedeelte der bevolking verlaten. Het plan de geheele stad te evacu- eeren, kon niet verwezenlijkt worden. Naar uit verklaringen van achter gebleven deelen der bevolking blijkt, vond de evacuatie met groote opoffe ringen der getroffenen, die in de haast slechts het allernoodzakelijkste kon den meenemen, plaats. Onbeschrij felijke tooneelen, vooral die op de stations, werden verteld. Nu nog ziet men overal de sporen van een pani sche vlucht, achtergelaten bagage, kinderwagens, gedeeltelijk gescheur de kleedingstukken, kaarten en reispapieren. De achtergebleven be woners hebben tot op het tijdstip, waarop de Duitsche troepen de stad binnentrokken, moeilijke uren doorge bracht. Voor de stad waren de laat ste verdedigingslinies aangelegd, doch hierin had men geen vertrouwen. Alle bruggen over de Oise waren vernield, uitvoer gelegd op Franscht luchthavens talrijke straatversperringen, voor het grootste gedeelte ondermijnd en tal rijke linies, bestaande uit verdedi- gingsstellingen en bunkers, waren opgeworpen. Deze verdedigingslinie werd door de Duitsche troepen onder hardnekkige gevechten zoo snel be reikt, dat vele nieuwe betonnen bunkers nog met de houten bekisting bekleed, veroverd werden en het be ton van de straatversperringen nog gedeeltelijk nat was. Vrijdagmiddag marcheerden de overwinnende Duit sche divisies voor haar generaals op de Place de la Concorde en de Place de l’Etoile. In spanning volgde de rest der Parijsche bevolking in de straten het militaire schouwspel. De Fransche propaganda had haar medegedeeld, dat zij van de Duitsche troepen het ergste te vreezen had. Nu echter zagen zij de voorbeeldige orde, waarin de Duitsche troepen door de mooie straten der stad mar cheerden? Normale leven keert terug. Langzaam week de terughoudend heid en spoedig kwamen mannen en vrouwen met de rustende troepen in gesprek. Parijs in Duitsche handen biedt een volkomen rustig, bijna nor maal beeld. De veiligheidsdiensten en de verkeersregeling wordt door de Parijsche politie en gendarmerie waargenomen. Evenals in normale tijden rijdt de Parijsche brandweer in volle vaart door de straten naar een Zuidelijk gelegen voorstad om daar een brand te blusschen. Ook de brievenbestellers doen, zooals ge woonlijk, hun dienst. Terwijl zich de ineenstorting van het Fransche leger voltrekt, keert in de hoofdstad van Frankrijk de bevolking tot haar nor male leven terug. Bullitt niet in Parijs gebleven. Stefani meldt uit Genève, dat de Amerikaansche ambassadeur, Bullitt, in strijd met anders luidende berich ten niet in Parijs is gebleven. Hij heeft ook geenerlei deel gehad in de overgave van Parijs, welke recht streeks is geregeld tusschen de Duit sche en de Fransche militaire auto- riteiten. De Duitsche pers houdt zich bezig met de op het oogenblik weer, even als in de herfst van 1939, in het bui tenland in omloop zijnde geruchten over onderhandelingen over een wapenstilstand of vrede. Het doel van deze berichten is, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”, de openbare meening af te leiden yan het inzicht, dat de Engelsch-Fransche situatie militair verloren is. Thans wordt, zoo stelt het blad in het licht, niet meer gediscuteerd over dergelijke zaken, maar worden de resten der Fransch- Engelsche troepen op het vasteland vernietigd. Precies om 10 uur brak voor de Franschen de hel los. Alle kalibers van de Duitsche artillerie vuurden over den Rijn. Onder het gedreun van de artillerie maakten de Duitsche pio niers precies om tien uur een aan vang met het bouwen van bruggen. morgen j.i. Parijs' binnëntrökken,' Ondanks het vijandelijke storingsvuur gingen zij met doodsverachting aan den arbeid en timmerden hun balken, bonden him stangen en boomstammen en lieten hun pontons te water glijden, om in grooten stijl den overtocht te forceeren. Op de Middellandsche zee zetten onze marine en luchtmacht hun optreden voort met steeds doeltreffender en veel- belovender resultaten. Terwijl de Britsche radio officieel het verlies be vestigde van den kruiser „Calypso”, hebben onze duikbooten er één tot zinken gebracht GROOTE MOTORSPUITEN IN PLAATS VAN KLEINE AANSCHAFFING VIER AUTOSPUITEN Zonder discussie en z.h.s. goedgekeurd: 35. het voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 29 April 1940 in dier voege, dat in plaats van de daarin ge noemde 21 motorspuitjes worden aan geschaft 4 groote automobielspuiten. Eveneens worden goedgekeurd de punten 35 en 37. Nijverheidsonderwijs de benoeming van een tijdelijk leeraar bij het gemeentelijk avond- nijverheidsonderwijs voor jongens. Be noemd wordt de heer J. Dam. Hoe Duitsche pioniers en „stormtroepen” der infanterie den boven-Rijn zijn over gestoken, wordt beschreven in een oog getuigenverslag, dat het D. N. B. heeft ontvangen van een deelnemer aan den strijd. onze lucht van Berbera gebombardeerd. Boven Massaoea werden twee Britsche vlieg tuigen, welke trachtten binnen te vlie gen, neergehaald. Ln den nacht van 15 Juni heeft de vijand de gebruikelijke vluchten gemaakt boven het Italiaan sche gebied. Op Genua werden eenige bommen neergeworpen, welke lichte schade veroorzaakten en een slacht offer en 8 gewonden maakten onder de burgerbevolking. Vier vijandelijke toestellen werden door het luchtafweer geschut van Genua neergeschoten. Commissie voor het nazien rekeningen. Aan de orde is: de benoeming van zes leden van de commissie voor het nazien van de re keningen van de Gemeente en van de bedrijven en fondsen over 1939. Benoemd worden de heeren Dresmé, Folmer. Jonker, Neuteboom, Smits- kamp en Spiesz. Voorzitter: de Burgemeester. MEDEDEELINGEN. De brieven van 20 Mei 1940 van den voorzitter van het Centraal Stembureau ter verkiezing van leden van den Ge meenteraad van 's-Gravenhage, ter be geleiding van afschriften van zijn be sluiten van dezelfden datum, waarbij de heer J. J. Geluk en mej. J. A. A. L. Ort, 5-jarigen cursus: F. C. J. Baars, beiden te ’s-Gravenhage, zijn benoemd tot lid van den Gemeenteraad van ’s-Gravenhage, worden aangenomen voor kennisgeving. De geloofsbrieven met bijbehoorende stukken van de benoemde leden van den Gemeenteraad, mej. J. A. A. L. Drt en den heer J. J. Geluk, worden in han den van een commissie ter onderzoek en rapport gesteld. Het schrijven van 23 Mei 1940 van W. G. Bilderbeek, gepensionneerd bode- Stadhuis, betreffende hem aangedane bejegeningen, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het schrijven van 25 Mei 1940 van J. J. Klomp, namens het bestuur van de vereeniging „De Elcut-van-Soeterwoude- school”, houdende mededeeling, dat het bestuur intrekt zijn verzoek tot het plaatsen van 4 radiatoren in het school gebouw Cypresstraat 5 en zijn verzoek tot uitbreiding met 2 leslokalen van de school Daguerrestraat 173 wordt aange nomen voor kennisgeving. De brief van J Kruyswijk en de dames M., A. en N. Kruyswijk, hou dende bezwaren tegen de voorgenomen vaststelling van een voorgevelrooilijn aan de Noordoostzijde van den Rijs- wijkscheweg wordt gesteld in handen van B. en W, om prae-advies. De brieven van J. J. Luijks, hou dende klacht over het bedrag der hem toegekendé ondersteuning worden ge steld in handen van het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ter afdoening. De mededeeling omtrent den stand der woningmarkt te ’s-Gravenhage op 1 April 1940 wordt aangenomen voor kennisgeving. Het schrijven van mej. T. Groot, houdende verzoek haar weder onder steuning toe te kennen, wordt gesteld in handen van het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon ter afdoening. Het schrijven van L. Baer, houdende verzoek om plaatsing als teekenleeraar bij het openbaar Jager onderwijs wordt gesteld in handen van B. en W. ter overweging. Het schrijven van B. Joris, houdende mededeeling van moeilijkheden, welke hij ondervindt bij het verkrijgen van een betrekking in verband met vreem delingenverkeer wordt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van den voorzitter en den secretaris van de afd. ’s-Gravenhage der Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Ne derland, houdende verzoek om een subsidie ten behoeve van haar cursus sen voor de opleiding akte Handen arbeid, enz. wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Lager onderwijs de benoeming van een hoofd van de openbare lagere school Fisherstraat 135 (school A), vijf onderwijzers (essen) bij het openbaar gewoon lager onder wijs en twee leerkrachten bij het open baar buitengewoon lager onderwijs. Benoemd wordt tot hoofd der open bare lagere school Fisherstraat 135 (school A) H. ten Bergen tot onderwijzeres aan de openbare lager-onderwijs-kopschool van Swin- denstraat 14 mej. H. M., Janda tot onderwijzer aan de openbare lagere school van Merlenstraat 67 A. L. Lengton tot onderwijzer aan de openbare lagere school van Heutszstraat 12P. Platschorre tot onderwijzer aan de openbare lagere school Tullinghstraat 2 G. van de Rijn; tot onderwijzer aan de openbare lagere school Scheveningschelaan 117 (L.) M. Ensel tot onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs Hooftskade 194 a mej. S. Vos tot onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs Bresterstraat 7 M. A. Koeman 9 t

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3