HAAGSCHE COURANT Geen gevaar dat het brood rantsoen zal dalen Italiaansche Alpenjagers textiel- Maandag 17 Juni 1940. BINNENLAND i T Voorraden voldoende tot den oogst 1941 De verkoop van goederen WATERBORING IN DEN HAAG *-'• DERDE BLAD. Patroonsbond grafische vakken gram de uren De schade in Den Helder vikkiJüel wan jitó Ualiaaiióclie leger vormt de afdeeling Emu iMteu-wuu Hoeveel men van elk artikel mag koopen De oorlogsmelange zal lang zamerhand worden ingevoerd De samenstelling brood Zoolang eenheidsbrood er nog niet is, geen definitieve gegevens Broodbonnen voor militairen met verlof Voor arbeiders, die tengevolge van gewijzigde omstandigheden minder werken dan vóór 10 Mei Voor aankoop van één broodje Steunregeling bij verkorting van werktijd van het Wisselbonnen van 50 A/A T - J No. 17596 verschillende ar- den Geschat op ruim ƒ200.000. voor De centrale vérwarmingsindustrie. e.d. Man Sorteering van huis-afval te Utrecht* samen persburau meldt f; f Algemeene ledenvergadering te Utrecht. f H.— 5.40 1-— 8.— 7.50 0.50 als geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen, voldoende tot de oogst van het jaar 1941 aan de markt komt en dan zal het van den oogst van dat jaar afhangen of we, als dan de distri butie van brood nog noodig zal blijkeh te zijn, er ongewijzigd mee kunnen doorgaan. Men behoeft dus geen angst te heb ben, dat dit rantsoen een eerste stap is om tot een snelle vermindering van het broodrantsoen te komen. Het te gendeel is waar, we zijn begonnen, dat we het ook kunnen volhouden. Naar aanleiding van hetgeen dr. van der Lee uit Wageningen ook in ons blad gepubliceerd heeft over de samenstelling van het oorlogsbrood, rijst de vraag hoe veel gram zetmeel, eiwitten en vetten per 1000 gr. in het nieuwe brood voor komen. Een definitief antwoord is hierop nog niet te geven, daar de samenstelling van het brood thans nog eiken dag verandert, zoo meldt het Hdbld. Zoo gaan bijvoor beeld deze week de meelfabrieken met 20 pCt. rogge malen. Er zijn op het oogen- blik nog bakkers, die over oude voor raden bloem beschikken. In het algemeen eet het publiek in de verschillende plaat sen des lands thans nog verschillende soorten brood. Eerst als de toestand ten deze geconsolideerd is, als het „eenheids brood” zijn intrede heeft gedaan, kan een juiste opgaaf van de samenstelling van het brood gegeven worden. Wel kan men Op verschillende plaatsen in den Haag boort men thans naar water, opdat men, voor het geval in den Haag de normale watervoorziening niet kan werken, toch niet van water verstoken zal zijn. Ook voor brandgevallen kan van deze reserve worden gebruik gemaakt. werkuren zoodanig dat het loon 15 vergoeding worden De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visschrij maakt bekend, dat in verband met de distributie van brood de volgende regeling is getroffen voor de verstrekking van broodbonnen aan Nederlandsche militairen met periodiek en buitengewoon verlof. De commandanten der legeronden- deelen zullen bij den plaatselijken dis» tributiedienst losse brood- en suiker* nen kunnen verkrijgen ter uitreiking aan militairen, die niet in eigen voe ding voorzien, indien hun periodiek o& buitengewoon verlof wordt verleend. Per persoon zullen per maand 16 broodbonnen en één J suikerbon wor den verstrekt, welke recht geven op een rantsoen brood en suiker benoodigd voor ongeveer een week, berekend naar het rantsoen voor de burgerbe volking. Tn de ten stadhuize in den Helder gehouden bijeenkomst van het plaatse lijk Hulpcomité 1940 deelde de burge meester mede, dat de materieele schade in den Helder, door het bombardement geleden, globaal geschat wordt op ruim 200.000, aldus lezen wij in „De Tijd”. De schade door zakenmenschen in hun onderneming tengevolge van de materieele schade geleden^ niet meege rekend. Evenals dit in Duitschland reeds lang geschiedt, zal ook de gemeente Utrecht het huisvuil gaan sorteeren. In het huis vuil zitten n.l. vele dingen, welke voor de industrie, landbouw en veeteelt van belang kunnen zijn en vooral in dezen tijd kan de maatregel van de gemeente Utrecht goede vruchten afwerpen. Het Ligt dan ook in het voornemen van B. en Wzooveel mogelijk in samenwer king met de vereenigingen van hande laren in metalen, textielstoffen, papier, rubber, beenderen, schillen e.d. een or ganisatie in het leven te roepen, welke het mogelijk maakt deze afvalstoffen op geregelde tijden, afzonderlijk van het overige huisvuil, bij de ingezetenen te doen afhalen. De Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij brengt het volgen de onder de aandacht van belanghe- benden. Zooals bekend geven de broodbonnen elk recht op het koopen van 100 gram brood, dit zou tot gevolg hebben, dat iemand, die slechts één broodje van ongeveer 50 gram wenscht te gebrui ken in een hotel, café, restaurant of broodjeswinkel, een broodbon van 100 gram zou moeten inleveren. Aangezien dit tot moeilijkheden aanleiding kan geven, worden ten behoeve van de ho tels, café’s, restaurants, broodjeswin- kels e.d. speciale bonnen in omloop ge bracht, welke elk recht geven op het koopen van 50 gram brood en waarop in roode letters het opschrift: „een half rantsoen” is aangebracht. zwemkleeding. gymnastiekkleeding, pad- vinderskleeding als eerste aanschaf bij inauguratie of wel tegen inlevering van de te vervangen onderdeden; corsetten, bustehouders, jarretelles, lijfjes, sokophou- ders, bretelles, maag- en buikbanden, knie- en enkelkousen e.d.; mannen- en vrouwenhoeden, petten, baretten, dassen, handschoenen, sous-pieds, sous-bras mode-artikelen, d.w.z. lint, band, strik ken, corsages, dameskraagjes en manchet ten, garneering, haarbandeaux e.d.; hand- werkgarnituren en/of benoodigdheden; verbandartikelen, incl. bandages, sluit- lakens e.d.; sier-artikelen als sierkleed- jes, haardkleedjes, tafel- en schoorsteen- loopers, kapstokkleeden, divankleeden, sierkussens, theemutsen, kastranden, anti makassars e.d.; kant, kantwerk en uit kant vervaardigde artikelen; meterwaren, d.w.z. kleine resten en incourante coupons van ten hoogste 125 c.m. lengte; strand- pyama’s voor vrouwen en meisjes. Alle andere hierboven niet genoemde artikelen blijven onderhevig aan het be-« staande voorschrift van aanschaffing van* de geringste hoeveelheid per kalender- week. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de voorschriften betrekking hebben op de aflevering van goederen, dus eveneens geldig zijn voor de aflevering van goede ren, welke vóór 28 Mei 1940 besteld zijn. Van welingelichte zijde vernemen wij: De situatie van de centrale verwarmirjgs- industrie is precair. Gemiddeld zal de ca paciteit slechts voor 20 pCt. bezet zijn. Dit heeft funeste gevolgen voor dezen uit- gebreiden bedrijfstak, die werkgelegenheid geeft aan vele duizénden in de fabrieken van ketels, radiatoren en appendages, en in de installatiebedrijven. Men zit daar echter niet stil, afwachtend dat de weder opbouw op een groot deel van de industrie beslag zal leggen Het bureau van de unie van verwarmings-installateurs vereenigin gen te Amersfoort, de niet-commercieele landelijke federatieve vakorganisatie van de centrale verwarmings-industrie, heeft opdracht ontvangen, zich volledig over de huidige en over de te verwachten situatie te oriënteeren. Reeds kan gezegd worden, dat deze deskundige instantie ’n spoedigen omslag ten gunste verwacht. Vergelijking met vroegere overeenkomende perioden met hun vlucht in goederen, die hun waarde behouden in normale en in abnor male tijden, gevoegd bij de overweging, dat de benoodigde materialen thans nog - en dat tegen de oude vóór oorlogsche prijzen ter keuze beschikbaar zijn, ge ven aanleiding tot een gunstige prognose. Dit geldt in het bijzonder voor de verbete ring van bestaande huizen, waarbij de cen trale vérwarmingsindustrie onafhankelijk is van de voorziening met bouwmaterialen. Uit een oogpunt van rationeele werkver- deeling en behoud van werkgelegenheid ware dit alleszins toe te juichen. Goederen, die niet onder deze regeling vallen. De navolgende textielproducten vallen voorloopig niet onder de regeling. Bij verkoop daarvan is derhalve overlegging van de distributiestamkaart en beperking van aflevering (voor zoover niet uit an deren hoofde is bepaald) niet vereischt: artikelen, vervaardigd uit geperst vilt; id. uit jute, cocos, manilla-hennep; sisal; rameh; met uitzondering van bindtouw; kunstleer en daaruit vervaardigde artike len; leerdoek en wasdoek, benevens daar uit vervaardigde artikelen; meubelen, schoeisel, parapluies en parasols, koffers, handtasschen, vaatkwasten, e.d., pan- schuurders, poetskatoen, baby-uitzetten, benoodigdheden en kleeding voor babies onder 2 jaar oud; uniforme kleeding voor voetbalclubs e. d. sportvereenigingen, Zooals gemeld is, in afwachting van de definitieve distributie voor textielgoede- ren, een voorloopige regeling getroffen, welke 28 Mei inging. De hieronder vol gende lijst geeft aan hoeveel men volgens deze regeling van de verschillende ar tikelen mag koopen. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, mogen per halfjaar koopen: 1. costuum (jas, vest en hoogstens twee broeken); een demi-saison of een regen jas, of een cape; een trui, of een pullover, of een slipover, of een gebreid vest; een badmantel; een stel fietspijpen; een borst- rok en een onderbroek, of twee borst- rokken, of twee onderbroeken, of een hemdbroek; een nachthemd of een pyama; De Regeeringscommissaris, hoofd Rijksbureau Voedselvoorziening, schrijft ons: ledereeen zal wel hebben verwacht, dat het onder de gewijzigde omstan digheden tot een distributie van brood moest komen. De samenstelling van het brood is reeds veranderd en zal nog meer veranderen doordat ook van andere grondstoffen dan tarwe, te weten rogge en een weinig aardappelmeel, gebruik zal worden gemaakt. De oorlogsmelan ge, uit vroegere proeven welbekend, zal langzamerhand worden ingevoerd. Het rantsoen 2 k.g. per week (voor zwaar werk verrichtende arbeiders 50 of 100 pCt, hooger) is zeker niet over vloedig, maar als we ons herinneren, dat in den vorigen grooten oorlog tijde lijk tot 200 gram per dag van brood van slechter samenstelling moest worden overgegaan, is het toch ook niet zoo heel erg. Het was mogelijk geweest, gezien de aanwezige voorraden een grooter rant soen te geven, of zelfs de geheel e brooddistributie nog eenigen tijd ach terwege te iaten, maar bij dit allerbe langrijkste volksvoedsel is voorzichtig heid een altereerste vereischte. Voor het nu vastgesteld rantsoen hebben we, Deze bonnen van 50 gram dragen het karakter van „wisselgeld” en mo gen door de bakkers noch van het pu bliek, noch van de hotels e.d. in ont vangst worden genomen. Het publiek kan op deze bonnen uitsluitend brood betrekken in hotels enz. Iemand, die 50 gram brood in een café wenscht te gebruiken, levert dus zijn broodbon, rechtgevende op 100 gram, in en krijgt een bon van 50 gram terug. De exploitanten van hotels, restau rants, broodjeswinkels e.d. kunnen bij aanvang der distributie een be perkte hoeveelheid bonnen van 50 gram bij de plaatselijke distributie- diensten verkrijgen. Tijdens het ver dere verloop der distributie kunnen zij, zoo noödig, de in hun bezit zijnde bonnen van 50 gram bij den plaatselij ken distributiedienst tegen bonnen van 100 gram inwisselen en omgekeerd. samen 17.40 Dit bedrag wordt vermeerderd met 20 pCt. ƒ20.88. Indien nu de worden gewijzigd, bedraagt, kan een toegekend van ƒ5.88, b. Man, vrouw en 10 kinderen. Ge- meenteklasse 7. Loon 17. Man is dubbel-uit-getrokken. man en vrouw 10 kinderen overgangstoelage De Bond van patroons in de grafi sche vakken hield in hotel Noord-Bra- bant te Utrecht een algemeene leden vergadering. Behandeld werd een aantal voor stellen, welke beoogden een opbouw van den bond en een saneering van de positie van de vrije grafische bedrij ven, zoowel drukkerijen als machine- zetterijen,, cliché inrichtingen en bin derijen. Het zittend hoofdbestuur stel de in overleg met de vergadering zijn mandaat ter beschikking. In de daar op gevolgde verkiezing werden in het hoofdbestuur benoemd als voorzitter Joh. G. L. Berlott te ’s-Gravenhage, als vice-voorzitter D. A. Coenradi, als penningmeester L. P. Mulder en voorts de heeren A. Hoekstra Dzn., G. Nies- sen, J. J. Roepers, C. Verweij Jzn. Besloten werd een bondsbureau te vormen, hetwelk gevestigd werd te ’s-Gravenhage, Surinamestraat 22, tel. 180575. Tot algemeen secretaris werd benoemd mr. J. W. M. Aarts te ’s-Gra- venhage, tot directeur van het bonds- bureau H. P. Bekkers, Surinamestraat 22, ’s-Gravenhage. Als juridisch advi seur, ook voor de leden individueel, treedt de algemeen secretaris mr. Aarts opmet een economisch adviseur zal overleg worden gepleegd. Nog werd met algemeene stemmen de volgende motie, namens de Haag- sche afdeeling verdedigd door den heer ftoepers, aangenomen „De Bond van patroons in de grafi sche vakken, in buitengewone alge meene vergadering bijeen te Utrecht op 10 Juni 1940, wenscht mede te werken aan den opbourw van een nieuw econo misch leven in Nederland veroordeelt elke tot dusver bestaande kunstmati ge scheidingslijn tusschen hen die tot hetzelfde organisch geheel behooren en is mitsdien bereid, in samenwerking met alle bedrijfsgenooten, tot het ont werpen en aanvaardez van een poli tiek, welke eenerzijds de volksgemeen schap dient met zoo laag mogelijke prijzen en anderzijds het bedrijfsbelang beschermt tegen ongezonde concurren tie.” De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen doen uitgaan, waarin het volgende wordt medegedeeld Arbeiders, die tengevolge van de ge wijzigde omstandigheden minder dan het voor 10 Mei IJ. als normaal gel dende aantal uren werkzaam zijn (uiteraard voor zooveel noodig met goedkeuring van den directeur-gene- raal van den arbeid) moge niet als gedeeltelijk werkloozen in de steun regeling worden opgenomen. Mochten deze arbeiders echter overeenkomstig de bestaande voorschriften in beginsel als kostwinner of kostganger in de steunregeling kunnen worden opge nomen, dan moet thans worden nage gaan, welk steunbedrag zij zouden kun nen ontvangen daarbij steeds aan houdende het gebruikelijke maximum bij geheele werkloosheid zonder re kening te houden met de inkomsten van anderen dan den kostwinner of kostganger zelf. Verdienende kinderen of gezinsleden tellen bij den opbouw van het theoretisch steunbedrag niet mede. Dit steunbedrag (eventueel dus maximum bij geheele werkloosheid) moet dan met 20 pCt worden verhoogd, waarna de inkomsten van den kost winner of kostganger zelf geheel van dit bedrag moeten worden afgetrokken. De werkelijke inkomsten van den- kostwinner of kostganger zelf, ver-' meerderd met het bedrag der tegemoet koming mogen samen nimmer meer bedragen dan het loon, hetwelk werd verdiend, voordat wijziging in de ar beidsvoorwaarden met betrekking tot het aantal werkuren werd aangebracht. In de kosten van deze tegemoet koming kan subsidie worden verstrekt. U ontvangt omtrent de wijze van declareeren nog nader bericht. Wat betreft de werkloosheidsstatis- tiek moet u er zorg voor dragen, dat arbeiders, die bovenbedoelde tegemoet koming ontvangen, hierin uiteraard niet worden opgenomen. Omtrent de wijze, waarop hieromtrent opgave aan mijn departement moet worden gedaan, ontvangt u eveneens nader bericht. Tenslotte volgen hier een paar voor beelden aan de hand waarvan u de be rekening der tegemoetkoming kunt maken. a. Man, vrouw en 4 inwonende kin deren. Gemeente der eerste klasse. Loon bedraagt 30. De man is dubbel- uit-getrokken. Steun voorman en vrouw 4 kinderen 4 X ƒ4.35 overgangstoelage er nu reeds rekening mee houden, dat er wat zetmeel en eiwitten betreft, niet véél verschil is tusschen tarwe en rogge, terwijl het vitaminengehalte afhankelijk is van de verwerkte hoeveelheid zemelen. Dr. H. W. de Boer, directeur van den Provincialen Keuringsdienst van levens middelen en andere waren in Groningen, heeft de „N. R. C.” inmiddels een be schouwing doen toekomen over de samen stelling, smaak, geur, voedzaamheid en verteerbaarheid van het „eenheidsbrood’!, ook wel „oorlogsbrood” genoemd. Hij wijst er op, dat de meelfabrieken thans slechts één soort tarwebloem af leveren, n.l. tarwebloem met een uit- malingsgraad van 85 pCt., d.w.z. dat 85 pCt. van de bij het malingsproces ver werkte hoeveelheid tarwe, als meelop- brengst is verkregen; de rest wordt voor andere doeleinden, veelal veevoeder ge bruikt. Hoe kleiner de uitmalingsgraad, hoe mooier de bloem. Tarwebloem met een uitmalingsgraad van 73 a 75 pCt, zooals de bakkers tot dusver ontvingen, is prachtig wit tot zeer licht geel van kleurtarwebloem met een uitmalings graad van 85 pCt. is grijs van kleur. Men is in den loop der tijden overge gaan tot het bereiden van brood uit meel met een uitmalingsgraad van 70 a 73 pCt.. niet alleen zooals de bakkers ge bleken is, omdat verschillende personen geen brood uit het meel van de volle graankorrel kunnen verdragen, maar tevens omdat het witte tarwebloem mooi is van uiteriijk, geurig en licht verteer baar. Daartegenover staat echter, dat het meel uit de volle graankorrel bereid, een hooger gehalte bevat aan eiwit, vet en vitamine BI, daar deze hoofdzakelijk in de zemelen aanwezig is en eiwit en vet voornamelijk in de buitenzijde van de graankorrel liggen. Tarwebloem met een uitmalingsgraad van 85 pCt. heeft een iets lager zetmeel- gehalte dan tarwebloem van 70 pCt., doch een hooger gehalte aan eiwitstoffen en vet en bevat nog vrij veel vitamine BI. De samenstelling van normaal witte brood bereid uit bloem van pl.m. 70 pCt» uitgedrukt op 100 gram droge stof is 5 zetmeelgehalte 80 pCt., eiwitgehalte 12,2 pCt., vetgehalte 1,8 pCt., vitamine BI: pl.m. 25 pCt. van de in de geheele tarwe korrel aanwezige hoeveelheid, calorie- waarde 395. Deze cijfers zijn bij samen stelling van het „eenheidsbrood” respect tievelijk: 74,5, 16,4, 2,4, 70 en 396. De beide broodsoorten bezitten dus ofte de droge, van water, bevrijde stof prac- tisch evenveel calorie- of voedingswaarde^ aangezien echter het eenheidsbrood over* het algemeen meer water bevat dan heb gewone wittebrood, n.l. ongeveer 45 pCU i.p.v. 40 pCt, is daardoor de voeding»»- waarde van het eenheidsbrood iets lager# de calorie-waarden van het brood zelve zijn n.l. ongeveer 237 (voor wittebrood^; en 218 (voor eenheidsbrood). Maagpatiën» ten (behalve de zeer ernstige, op streng diëet gestelde) kunnen over het algemeen het eenheidsbrood goed verdragen. Dr. de Boer komt tot de conclusie, dat het eenheidsbrood bij het normale witte brood vergeleken uit een oogpunt vaa rationeele voeding een verbetering is. op vertoon van d-e stamkaart van dengene, voor wien de goe deren bestemd zijn. Kleedingstoffen en stukgoederen, voor zoover bruikbaar ter vervaardiging van gerantsoeneerde goederen, kunnen worden afgeleverd in hoeveelheden, welke over eenstemmen met de beperking van de afgewerkte producten ter vervaardiging waarvan zijn bestemd zijn. Deze afleve ring mag echter uitsluitend plaats vinden, indien het daaruit te vervaardigen afge werkte product in de toegelaten hoeveel heden nog niet is gekocht, d.w.z., indien iemand een costuum gekocht heeft, kan hij zich niet ook de stof voor een costuum daarnaast koopen in het loopende half jaar, Omgekeerd kan men zich geen cos tuum meer kopen, indien men van 20 Mei 1940 af reeds de sotf daarvoor gekocht heeft. De aflevering van stoffen voor winterjassen is verboden. Uitzetten van linnenkastgoederen mogen uitsluitend worden afgeleverd tegen over legging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Het zelfde geldt ook voor woninginrichtingen, voor zoover niet reeds hieronder in be perkte mate is toegestaan. Bedrijfskleeding, w.o. tevens begrepen uniformen voor personeel, is uitsluitend verkrijgbaar tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatselijken distributiedienst. Overlegging van de distributiestamkaart is uitsluitend vereischt bij verkoop aan particuliere personen. Koopers van goe deren, welke noodzakelijk zijn voor de uitoefening van een bedrijf (kleermakers, costuumnaaisters, pension- en hotelhou ders, inrichtingen, gestichten, ziekenhui zen, e.d.) vallen buiten dit voorschrift. Aflevering aan zoodanige koopers mag echter uitsluitend plaats vinden in nor male hoeveelheden aan geregelde af nemers. twee polohemden (met korte mouwen); twee shorts; zes zakdoeken; zes boorden; drie paar kousen en/of sokken; een rug zak, of één ander kampeerartikel, uit tex tiel vervaardigd. Voorts per twee maan den: twee overhemden (geheel echte zijde of kunstzijde) of een overhemd uit andere grondstoffen. De aflevering van winter jassen is verboden. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen per halfjaar- ingaande 28 Mei 1940, koopen: twee ja ponnen of deux pieces of rok, geheel uit echte zijde of kunstzijde; een japon of deux pieces of rok of tailleurcostuum uit andere grondstoffen; een mantel of cape; een trui, of pullover, of slipover, of ge breid vest; een badmantel; twee blouses van kunstzijde of echte zijde; een blouse van andere grondstoffen; twee polohemden met korte mouwen; een huishoudschort; twee peignoirs, of kimono’s, of kamer japonnen van kunstzijde en/of echte zijde; een peignoir, of kimono, of kamerjapon van andere grondstoffen; twee onder jurken van kunstzijde en/of echte zijde; een onderjurk uit andere grondstoffen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes); drie paar sportsokjes (/.g. skisokjes); een rugzak of één ander kampeefartikel uit textiel vervaardigd. Voorts per drie maanden: 1 stel ondergoed of twee hem den (camisoles), of twee broeken (direc toires), of - combination: een nachthemd of een pyama. Aflevering van winter mantels is verboden. Voor jongens van 4 tot be neden 15 jaar mag per halfjaar, in gaande 28 Mei 1940, gekocht worden: een regenjas of cape; een costuum; een bad mantel; een stel regenpijpen (fietsklee- ding); drie overhemden of blouses; zes zakdoeken; zes boorden: drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes); drie paar sportsokjes (z.g. skisokjes). Voorts mag per drie maanden voor hen gekocht worden: een trui, of pullover, of slipover, of gebreid vest; een speelpak of slobpak; een slobbroek of jongensbroek; een stel ondergoed, of twee borstrokken, of twee onderbroeken, of een combination; een nachthemd of pyama, of hangop. De aflevering van winterjassen is verboden. Voor meisjes van 4 tot beneden 15 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940. gekocht worden: een mantel, of cape, of regenjas: twee jurken of rok ken; een badmantel; twee schorten; een onderjurk; drie blouses van kunstzijde en/of echte zijde; een blouse uit andere grondstoffen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes); drie paar sportsokjes (z.g. ski-sokjes). Voorts mag per drie maanden ge kocht worden: een trui, of pullover, of slipover, of gebreid vest; een speelpak, of slobpak, of slobbroek; een stel onder goed, of twee hemden (camisoles), of twee, broeken (directoires), of een combination; een nachthemd, of pyama, of hansop. De aflevering van wintermantels is verboden. Voor kinderen van beide ge slachten van 2 tot beneden 4 j a a r mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, gekocht worden: een mantel, of re genjas, of cape; twee jurken; twee speel- pakken of slobpakken; twee truien of pull over, of slipover, of gebreid vest; twee schorten; een badmantel; zes zakdoeken; drie paar kousen of sokken (geen sport sokjes); drie paar sportsokjes (z.g. ski sokjes). Voorts per drie maanden: een stel ondergoed, of twee hemden, of twee broek jes, of een combination; een nachthemd, of pyama. of hansop. De aflevering van winterjassen deze categorie is verboden. Voorts mag iedere houder van een stamkaart, ongeacht leeftijd, per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: eet) deken; een shawl of omslagdoek; verder per maand: 150 yards naaigaren; 5 knotten van 100 gram breigaren; zes kaartjes maas- of stopgaren. Gezinshoofden kunnen ten slotte per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koo pen: twee beddenlakens; vier kussensloo- pen; een tafellaken; zes servetten; zes vingerdoekjes; een badlaken; drie bad handdoeken; een badmat; drie handdoe ken (geen frotté); zes droog- en stofdoe ken; twee bad- of waschhhandjes. Al deze goederen mogen uit sluitend worden afgeleverd. Examen bloemschikken en binden. Het examen bloemschikken en binder< ingesteld door den kring bloemist win» keliers in samenwerking met de Konink? lijke Nederlandsche maatschappij voo«' tuinbouw en plantkunde, dit jaar op noa nader te bepalen dag in de maand Augus* tus zal worden gehouden. Het diploma van dit examen geldt ate> bewijs van vakbekwaamheid volgens det bepalingen van de Vestigingswet voor hei# bloemenverkoopersbedrjjf. Bestrijding van asthma en asthma* tische bronchitis. Te Leeuwarden had in de algemeen^) vergadering van de Nederlandsche ver* eeniging tot bestrijding van asthma en asthmatische bronchitis „Asthbro” de verkiezing plaats van de leden van bet hoofdbestuur. Gekozen werden de hee ren W. Chr. Posthumus-Meyes, voorzit ter, prof. dr. W. A. Kuenen, prof. dr. A. P- H. A. de Kleyn, dr. J. Block, dr. S. •Drukker, dr. H. A. E. van Dishoeck, de. JR. A. Hoekstra, dr. J. van Niekerk, A. de /Vries en S. de Ruiter. De zetel van het hoofdbestuur ïs te ♦Amsterdam gevestigd. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Berlijn. Het Nederlandsche persbureau meld® uit Berlijn: Het Berlijnsche kantoor der Nederland sche Kamer van Koophandel voor Duitschland is onder leiding van mr. S. Kingma heropend. Men neemt aan, dat de omvang der werkzaamheden van Het Nederlandsche uit Berlijn: De Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen is tijdelijk gesloten. Ver wacht wordt echter, dat de instelling, al of niet gereorganiseerd, spoedig weer haar werk zal voortzetten. Nederland heeft nog steeds arbeidskrachten te over, terwijl Duitschland in staat is dit te veel» -OP te nemen. ƒ16.— Maximum volgens de schaal is 15.30. Hierbij wordt gevoegd 20 pCt. 3.06. In totaal derhalve 18.36. Indien de werkuren zoodanig wor den gewijzigd, dat het loon wordt teruggebracht tot 12, dan bedraagt de tegemoetkoming 6.36. Deze tege moetkoming moet echter worden be perkt tot 5, aangezien het loon 17 bedraagt. Met de schalen der gedeeltelijke werkloosheid, art. 10 onder a der steunregeling, alsmede inkomsten van anderen dan den kostwinner zelf be hoeft in het geheel geen rekening te worden gehouden. Zij, die een tege moetkoming als bovenbedoeld ontvan gen, kunnen in beginsel voor de distri butie van goedkoope levensmiddelen in aanmerking komen. De 5 pCt. duurtebijslag geldt voor hen niet, terwijl ook de extra-bijslag voor inwonende kinderen uiteraaixl "IS •at w- '4 te

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9