Het Duitsche legerbericht I 1 .£2*1*6 t Een wereldhistorisch feit Snelle achtervolging duurt voort van en Samenkomst Führer en Duce te München STADSNIEUWS van UIT DE OMSTREKEN TELEGRAMMEN Hitler’s aankomst Aanval in den rug van de Maginotlinie HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT De capitulatie Frankrijk STRIJD ZAL VOORTDUREN TOTDAT DE VOORWAAR DEN ZIJN AANGENOMEN BLOEDONDERZOEK INZAKE VADERSCHAP DERDE BLAD, PAGINA e> HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 JUNI 1940 VREEMDE SCHEPEN IN FRANSCHE DE FRANSCHE CAPITULATIE Een heidenkerkhof te Delft de ONTSTELTENIS IN ENGELAND INKWARTIERING EN VORDE RINGEN DOOR HET DUITSCHE BEZETTINGSLEGER DE MEX1CAANSCH-ENGELSCHE BETREKKINGEN LUISTER VAN OUD BEROEP HERSTELD SPAANSCHE PLEZIERBOOT GEKENTERD Uitgebreide luchtactie HAVENS MOETEN VERTREKKEN De waterstoker helpt een klant aan een emmer kokend water. AFSCHEID HULPPREDIKER M. N. DE WOLF Plechtige overdracht aan Duitsche kolonie Kan dit worden toegepast bij de betwiste baby Commentaar van de Italiaansche pers Meening in Italiaansche politieke kringen Toenemende drukte voor water- en vuurbazen van Duitsche kolonie nog o.m. Het wagenverhuurdersbedrijf. worden militai- Duce den om tot MEXICO, 18 Juni. (D.N.B.) Staats president Gardenas heeft tegenover de pers verklaard, dat Engeland tot dusver geen stappen heeft gedaan tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tus- schen beide landen. Tegen zulk een her stel heeft Mexico geen bezwaar, in ge val daardoor de Mexicaansche onteige ningswet niet wordt aangetast. (Vervolg van le kolom, le blad, pag. 1) ERGENS IN ITALIË, 18 Juni. (Ste- fani.) Het algemeen hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt In den nacht van 16 op 17 Juni wer den doeltreffende bombardementen uit- FRANSCHE GRENS, 18 Juni. (D.N.B.)’ Naar bekend wordt, heeft de Engelsche regeering aan alle in Fransche havens liggende Poolsche, Noorsche, Belgische en Nederiandsche oorlogsschepen en koopvaardijschepen opdracht gegeven terstond te vertrekken en Britsche ha vens op te zoeken. De nieuwe, en ditmaal zóó éclatante zege van de Duitsche wapenen beves tigt hetgeen wij reeds schreven in ons artikel „In nieuwe banen”, n.l. dat ook het Nederiandsche volk thans den plicht heeft, zich op waardige wijze aan te passen bij de veranderde omstan digheden, opdat het zijn welvaart, zijn eigen wezen en karakter zooveel moge lijk behoude en in vrede moge mede- arbeiden aan de dubbele taak van den opbouw van het eigen land en den op bouw van Europa, in economischen- socialen en cultureelen zin, in over eenstemming met de nieuwe richtlij nen, welke uit de geheel veranderde positie van ons land voortvloeien. Passagiersvaartuigen ter vervanging van autobussen? Naar de „Binnenvaart” meldt, is het Nederlandsch Binnenvaartbureau doen de. gegevens te verzamelen omtrent het aantal en de gezamenlijke capaci teit der passagiersvaartuigen hier te lande. Het is de bedoeling, een over zicht te krijgen van het beschikbare materiaal, teneinde te overwegen of autobusdiensten zouden kunnen ver vallen, ter besparing van olie en ben zine. Wat nu noodig is, dat is de krach tigste werkzaamheid van het gansche Nederiandsche volk' aan één doel: den opbouw van de nieuwe samenleving in den nieuwen, door de feiten gescha pen geest. Zulk een arbeid kan slechts vruchtbaar zijn als hij geschiedt in een zoo groot mogelijke samenwerking. Hoe meer het „oude veeten zijn ver geten” thans wordt toegepast naar alle kanten, hoe meer men de handen kame raadschappelijk ineen slaat voor den gemeenschappelijken arbeid, des te beter zal dit zijn voor allen: voor ons land en ons volk en voor het aan de poort van de vernieuwing staande Europa. In dit verband is het zeker niet ge- wenscht, dat men blijft spreken, ook ondanks het ontbreken van bewijzen, van landverraad ten aanzien van hen. die reeds vroeger hier te lande toena dering tot het stamverwante Duitsch- land en den Duitschen geest hebben gezocht. Het is te begrijpen, dat men van Duitsche zijde niet kan toelaten, dat Nederlanders, die voor samenwer king met Duitschland hebben gepleit, worden gebrandmerkt. Wij moeten begrijpen, dat wij ons, krachtens de onweerstaanbare macht der feiten, thans in ons aller belang hebben in te stellen op die nieuwe fei ten, dat wij begrippen, die hun tijd hebben gehad, moeten terzijde stellen, evenals oude parolen, die niet meer gelden kunnen. Het leven staat nu eenmaal niet stil. Het ontwikkelt zich voortdurend, meestal geleidelijk, soms met groote sprongen, die het moeilijk is te vol gen. Wij beleven thans zulk een sprong, en één van nog niet te over- ziene wijdte. Hoe sneller en vlotter wij ons in ons doen en laten aanpas sen aan de onafwendbare nieuwe le vensvormen, des te beter behartigen wij de belangen van ons eigen land en onze eigen bevolking. bruggen door den vijand op het laatste oogenblik verhinderd. Het op 17 Juni bekend gemaakte succes van een duikboot tegen een Britschen hulpkruiser in den Moray- firth, is bereikt door zeer bijzonder dapper en volledig optreden van den onderzeeër, onder leiding van kapi- tein-luitenant Kuppisch. Zeven personen verdronken. FERROL, 18 Juni. (D.N.B.) Bij het binnenvaren van de haven is een ple zierboot met bijna uitsluitend kinderen aan boord, gekenterd. Zeven personen zijn verdronken. Zoo ziet men, dat in onze stad een oud beroep zich weer kan herstellen, tot een luister, die herinnert aan de da gen van weleer. Met het karren-ver- huurdersbedrijf gaat het al net eender. Wie maalde in onzen tijd waarin de auto-motoren steeds grooter snelheid ontwikkelden, om een handkar, welke moeizaam voortgeduwd zich met een slakkengang door de straten begeeft? Maar nu in de morgenuren, zijn de pak huizen leeg en al het rollend materiaal is uit en er is geen kar en geen bak fiets meer te krijgen. Wat eens ver smaad werd, geniet thans weer aanzien. buurf heeft hij een bekenden naam en terwijl we met den bejaarden baas e» n praatje maken, loopen vrouwen-met- de-sehort-voor af en aan om emmers kokend water te halen. Want het is nog vroeg in de week en niet iedere huisvrouw wascht op Maandag. De heete damp doet onze brillegiazen be slaan en intusschen vertelt de baas al helpend dat hij in 1902, dus bijna veertig jaar geleden, de zaak al had overgenomen. Destijds waren er niet minder dan elf bedrijfjes in de oude binnenstad en in één adem noemt hij: Amunitiehaven, Lamgroen, Hekkelaan, Schedeldoekshaven enz. Maar sinds 1902 heeft hij zich kunnen handhaven, alhoewel hij erbij opmerkte, dat de brandstoffenvoorziening, annex aan zijn bedrijf, hem toch meer geld in het laadje bracht dan het kokende water. Bij een anderen waterstoker, die al een eind in de zeventig is, zien we vóór het winkeltje een lang, smal wa gentje staan, waarop eenige tonnetjes, keurig op een rij. liggen. Zoo worden zelfs de klanten, die zelf niet kunnen komen halen, langs de deur bediend. Natuurlijk brengt dat wat extra kos ten mee. Een vaatje langs de deur kost een dubbeltje en een emmer, al naar gelang van de grootte, kost zelf afge haald 3. 4 of 5 cent. „Ik heb het mensch- dom leeren kennen en goed ook”, ver zekert de oude baas ons en het blijkt, d.at hij minder optimistisch is dan zijn collega, want hoewel het de laatste da gen wel wat drukker is, ..het zet toch geen zoden meer aan den dijk” zegt hij met nadruk. Ik ben dertig jaren achter een „porder” geweest, zoo vertelt hij verder. Dat behoorde zoo bij ons bedrijf want wij waren toch vroeg on. ’s Mor gens ging ik om 4 of 5 uur de straten in om de slapende werklieden, die naar hun arbeid moesten, tijdig te wekken. Dat bracht me per persoon een dubbel tje ’s weeks op. Maar, toen ze wilden, dat ik ze des Zondags ook zou wekken en ik daarvoor 2J cent per week meer vroeg, was het afgeloopen. En boven dien de arbeiders behoeven tegenwoor dig niet zoo vroeg meer te beginnen en dan al die wekkerklokjes! Morgenavond zal in het A g- neta-park een concert worden gegeven door de Harmoniekapel van Gist- en Olie- fabrieken voor de Rotterdamsche geëva- cueerden. LEIDSCHENDAM. Nu de pastor-loci, ds. M. Boukema als reserve-veldprediker is gedemobiliseerd, heeft candidaat M. N. de Wolf zijn arbeid als hulpprediker van de Gereformeerde kerk alhier beëindigd. Zondag is cand. de Wolf voor het laatst de gemeente voorge gaan in de prediking. Des avonds na den dienst heeft de scriba van den kerkeraad, de heer P. de Boer, den heer de Wolf dank gebracht voor de uitnemende diensten, welke hij heeft verricht, in de gemeente, zoowel met het oog op zijn warme Chris tusprediking, alsmede door zijn herder lijken arbeid in de moeilijke dagen tijdens den oorlog. Ook in een vergadering van den kerke raad werd op hartelijke wijze van cand. de Wolf afscheid genomen onder dankbe tuiging voor zijn toegewijden arbeid. Cand. de Wolf, die thans weer beroep baar is, blijft voorloopig verblijf houden te Voorburg, Damsigtstraat 39. Toeslag premie kosten van ziekenhuis* verpleging. Het bestuur van de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon in deze gemeente, heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat door die Instelling aan de z.g. armlasti gen, de volgens de Rijkssteunregeling ge steunde werkloozen met inbegrip van de bij de werkverschaffing geplaatsten en de gezinnen, die weliswaar niet worden gesteund, doch wier totale gezinsinkom- sten liggen, beneden een door voornoemd bestuur bepaald bedrag een toeslag ad Morgen zal te Delft de Beschikbaarstelling van paarden te Rotterdam. De kolonel, kampementscommandant van Rotterdam, brengt ter algemeene kennis, dat een beperkt aantal paarden in Rotterdam ter beschikking gesteld kan worden van de burgerij ten behoeve van het economische leven. Uiteraard zullen in de eerste plaats aan diegenen paarden ter beschikking wor den gesteld, die door de bijzondere om standigheden het zwaarst zijn getroffen. Aanvulling dienstregeling Nederiandsche Spoorwegen. Vanwege de Nederiandsche Spoorwe gen is vandaag aanvulling 6 van den reisgids van 10 Juni verschenen. Hier uit blijkt, dat op verschillende trajecten weer treinen ingelegd zijn, terwijl ook de aankomst en vertrektijden van sommige treinen wijziging ondergaan. Van verschillende zijden heeft men bij ons geïnformeerd of er inzake het proces om de baby, tusschen de fami lies St. en v. d. W. geen bloedonder zoek kan plaats hebben. Enkelen meenden zelfs, dat door bloedonder zoek „immers de identificatie volstrekt zeker zou worden”. Dit laatste is verre van juist. Het bloedgroepenonderzoek is niet altijd uitslaggevend. De zaak zit hier n.l. zoo een kind kan géén andere bloedgroepen dan die zijner ouders hebben, maar behoeft niet alle bloedgroepen der ouders te hebben. Wanneer dus de baby, die thans bij de familie v. d. W. vertoeft, een bloed groep bezit, welke niet de v. d. W.’s hebben, maar wél de St.’s, dan zou vast komen te staan, dat het kind van de familie St. moet zijn. In alle andere gevallen zou niets met zekerheid blijken. Wellicht dat morgen, bij de uitspraak, mr. Rueb nog bloedonder zoek gelast, dit moet men afwachten. MÜNCHEN, 18 Juni. (D.N.B.) Sedert den vroegen ochtend waren door de be volking van München in allerijl voor bereidingen getroffen voor de aankomst van den Führer ^n den Duce. Toen de trein van den Führer binnenliep in het hoofdstation, dat versierd was met de Duitsche en Italiaansche vlaggen, werd de Führer begroet door een bruisend „Heil” van de menschenmenigte. Bij den rit van den Führer, en van zijn ge volg door de hoofdstraten van de stad, die eveneens versierd waren met Duit sche en Italiaansche vlaggen, werden den Führer, die na de talrijke veldslagen in het Westen voor het eerst weer in Duitschland terug was, door de bevolking onbeschrijflijke ova ties gebracht. Rijen dik stond de menig te opgepakt langs de trottoirs. Alle scholen te München zijn vandaag ge sloten. Geestdriftig wordt door de jeugd aan de demonstraties voor den Führer deelgenomen. Evenals in Sep tember 1937 zal Mussolini weer zijn in trek nemen in het Prinz Karl-paleis, dat reeds voor de ontvangst in gereed heid is gebracht. MÜNCHEN, 18 Juni. (D.N.B.). Mün chen, de hoofdstad der beweging, heeft den Führer een grootsche ontvangst be reid. Behalve de rijksstadhouder, gene raal von Epp, en de gouwleider minister Wagner, waren alle op het oogenblik in München vertoevende persoonlijkheden van partij, staat, weermacht en stad op het feestelijk met de Duitsche en Ita liaansche vlaggen getooide hoofdstation aanwezig. Achter de rijen van troepen verdrong zich de menschenmenigte en juichte den Führer geestdriftig toe. De rit door de versierde stad, tijdens welke de Führer zooals gewoonlijk rechtop in zijn auto stond, was een ware triomf tocht. Thans wacht de bevolking op de voor hedenmiddag aangekondigde aan komst van Mussolini. LONDEN, 18 Juni. (D.N.B.). De be richten uit Frankrijk hebben in Enge land groote ontsteltenis verwekt. In de pers wordt overigens gepoogd, dit te verbergen. Teekenend voor de Londen- sche bladen is echter een voordracht, welke door een Nieuw-Zeelandschen journalist voor de Britsche radio is ge houden. Deze vertelde, dat hij zich, bij het vernemen van de onheilstijding over de nederlaag van Frankrijk, plot seling onwel had gevoeld. Het is zeker, dat het allen Engelschen evenzoo is ver gaan. De eerste schok is verschrikkelijk geweest. Men heeft het eenvoudig niet willen en niet kunnen gelooven. De pers daarentegen poogt begrip voor de houding van Frankrijk te toonen, hoe wel zij nog tweemaal vier en twintig uur geleden van Frankrijk heeft ge- eischt te vechten tot den laatsten Franschman. Engeland zal strijden tot het einde. De „Yorkshire Post” poogt van de mo gelijkheden van zulk een strijd tot het einde een voorstelling te geven. Het blad schrijft: Weliswaar is Duitschland op alle gebieden georganiseerd, zooals nog nooit met een volk in de geschie denis het geval is geweest en heeft Frankrijk den tegenstander onderschat, waardoor het overwonnen is, maar En geland heeft nog veel tijd om zich te verdedigen, hoewel ook niet al te veel tijd! De commentaren van de andere Britsche bladen ademen denzelfden geest. Voor dengene, die in de oude Haag- sche binnenstad zijn oogen goed den kost geeft, valt veel te zien. In de oude huizen in de zijstraten, wier namen bij alle oude ingezetenen van onze stad een bekenden klank hebben, is een toenemende bedrijvigheid waar te ne men. Vooral die bedrijfjes, die het razend rhythme van den modernen tijd niet konden bijhouden, schijnen nieu we levensvatbaarheid te hebben gekre gen. Weet u nog, wat een water- en vuurbaas is? Het jongere geslacht kent dezen naam misschien alleen uit verhalen van zijn grootouders. Maar ze bestaan nog en al is hun aantal in onze stad tot een minimum geredu ceerd, zij hebben althans voorloopig den moeilijksten tijd gehad en een nieuwe toekomst wenkt... Want de propere huisvrouw, die tot nu toe zelf haar water voor de wasch of voor an dere doeleinden kookte op petroleum, ziet zich thans deze, vooral in de volks buurten veel gebruikte brandstof, niet toegewezen dan bij uiterste noodzaak. En voor haar brengt nu de water- en vuurbaas, of de meer moderne bena ming „waterstokerij”, uitkomst. Bij enkele dezer waterstokerijen hebben we een kijkje genomen. In de gevoerd op de marinebasis Bizerta (Tu nis), op militaire objecten van Malta en de vliegvelden van Corsica. Onze duikbooten brachten twee vijandelijke tankbooten tot zinken, waaronder een van groote tonnage. In Noord-Afrika duren de operaties aan de grenzen van Cyrenaica met suc ces voort, waarbij luchtbases en mili taire doelwitten van den opper-Soedan gebombardeerd worden. Al onze toe stellen zijn teruggekeerd. Drie vijande lijke machines werden op den grond vernield en een jachtvliegtuig werd in een luchtgevecht neergehaald Eenige vluchten van den vijand brachten ons geen schade van beteeke- nis. Eén vliegtuig werd brandend neer geschoten. De vijand heeft in den nacht van gisteren zijn luchtaanvallen in Ita lië voortgezet en niet-militaire objecten bestookt Te Milaan werden huizen be schadigd, alsmede een zustertehuis. On der de burgerbevolking werden 2 per sonen gedood en eenige gewond. In Li- gurië heeft het luchtdoelgeschut 4 vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Gistermorgen is in tegen- woordigheid van het lid van de Gede puteerde Staten van Friesland, P. S(k- kes en de burgemeesters van Sneek en Bolsward. het traject SneekJoure van den in aanleg zijnden Rijksweg 43 (AfsluitdijkHeerenveen) voor het gebruik opengesteld. dacht van volgende 1. Vordering van legering (inkwar tiering) heeft slechts plaats tegen af gifte van eene schriftelijke lastgeving, geteekend door of vanwege den com mandant van de bezette plaats, waar de vordering geschiedt. 2. Vordering van roerende goede ren heeft voor zoover zij niet tegen onmiddellijke betaling geschiedt slechts plaats tegen gelijktijdige af gifte van een vorderingsbewijs, getee kend door of vanwege den commandant van de bezette plaats, waar de vorde ring geschiedt. 3. Vordering van leveranties of van werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche troepen heeft plaats tegen contante betaling of tegen afgifte van vorderingsbe wijzen. Inwoners der gemeente ’s-Graven- hage (uitgezonderd hotelhouders) van wie inkwartiering, roerende goederen, leveranties of werkzaamheden op de wijze als boven vermeld zijn gevorderd en die daarvoor geen schadeloosstel ling of belooning hebben ontvangen, kunnen zich ter registreering van hun aanspraken daarop van Woensdag 19 Juni 1940 af, wenden tot de afdeeling Militaire Zaken der gemeentesecretarie, en wel degenen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letters A tot en met E op Woensdag 19 Juni 1940, F tot en met K op Donderdag 20 Juni 1940, L tot en met R op Vrijdag 21 Juni 1940, S tot en met Z op Zaterdag 22 Juni 1940 Van 24 Juni 1940 af zal deze indee- MILAAN, 18 Juni. (D.N.B.) Voor de pers in Noord-Italië is de ontmoeting van den Führer met den grootste gebeurtenis Daarnaast vormt Delft de plechtige overdracht plaats vinden van een hei denkerkhof aan de aldaar. Deze plechtigheid zal bijgewoon door den Duitschen ren Bevelhebber in Nederland, gene raal der vliegers, Christiansen. De schouw, over de toch- ten, vaarten, slooten. enz. in den Tedinger- broekpolder zal gedreven worden op Za terdag 29 Juni a.s. LOOSDUINEN. De collecte voor de getrof- fen diakonieën van Rotterdam en andere kerken in de Geref. Kerken alhier gehou den, heeft 576.85 opgebracht. De vereeniging„Lydia” houdt Donderdagavond een algemeene vergade ring in „Leyenburg”. Mej. A. Torn zal een inleiding houden over het onderwerp: „De Schepping”. RIJSWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is op Vrijdag a.s. des avonds te acht uur in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.m. aanvragen van bijzondere schoolbesturen, om de vergoe ding ex art. 100 der Lager Onderwijswet, Voorstel tot verhuur van perceelen wei land, gelegen aan den Kleiweg, aan J. M. van Nierop, alhier, voorstel tot deelneming aan de oprichting van een stichting tot steun aan kleine zelfstandigen, voorstel tot het verleenen in bepaalde gevallen van een toeslag in de premie van verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging. Bij de ingekomen stukken bevinden zich een schrijven van de N.V. Mij. tot exploi tatie der Oliefabrieken Calvé-Delft, hou dende verzoek om medewerking aan de door haar ingevoerde wachtgeldregeling voor het fabriekspersoneel, een schrijven van L. Stad jr. alhier, waarbij deze in be roep komt tegen een afwijzende beschik king van B. en W. op zijn verzoek om ver gunning tot het aanbrengen van een neon- reclamelichtbak aan het perceel Haagweg no. 101, en een schrijven van F. Zwanen burg, alhier, waarbij hij ontslag vraagt als directeur van Gemeentewerken. De „Polyantha” te Schiedam bloeit weer op Het uitvoerend comité van de bloe mententoonstelling „Polyantha” te Schiedam heeft in zijn laatste vergade ring besloten de tentoonstelling in haar volle glorie te herstellen. In verband met de omstandigheid, dat de treinverbindingen met Schiedam thans vrijwel normaal zijn, is het te verwachten, dat ook van verder gelegen plaatsen het bezoek in de eerstkomende weken belangrijk zal toenemen. Door de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Financiën zijn eenige voorloopige aanwijzingen ge geven ter zake van inkwartiering en vordering door het Duitsche bezettings leger. In verband daarmede vestigt de bur gemeester van ’s-Gravenhage de aan- belanghebbenden op het ROME, 18 Juni. (D.N.B.) In Italiaan sche politieke kringen is men na het verzoek van maarschalk Pétain mededeeling van de voorwaarden wapenstilstand algemeen van meening, dat de militaire operaties zoo lang moeten voortduren, als de voorwaar den, die de Führer en de Duce heden gemeenschappelijk zullen bepalen, door Frankrijk niet zijn aangenomen. Ook valt te verwachten, dat de oorlog tegen Engeland met alle felheid zal beginnen. Voorts wordt in dezelfde Italiaansche kringen er op gewezen, dat ondanks het Fransche verzoek, in den afgeloopen nacht de aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op steden in Noord-Italië als Genua en de kust van Ligurië zijn voortgezet. DELFT. De aanvang of voortzetting van bouwwerken. De regeeringscommissaris voor den we deropbouw heeft gedurende de laatste da gen verscheidene vergunningen verleend voor den aanvang of voortzetting van bouwwerken in de gemeente Delft. Aan den Staat der Nederlanden werd vergunning verleend voor den bouw van een scheikundig laboratorium aan de Ju- lianalaan, aan S. Kouwenhoven P.zn. voor den bouw van 2 beneden en 2 bovenwo ningen aan de St. Olofslaan, aan J. A. van Etten voor den bouw van 2 beneden en 2 bovenwoningen aan den Delfgauw- schen weg, aan de N.V. Zuivelfabriek Veth en Co. voor verbouw van de fabriek aan de Dirklangestraat, aan fa. J. Naaktgebo ren en Zn., voor den bouw van 57 eens- gezinswoningen aan de Poolstraat en Hoornschestraat. aan D. Reedijk, voor den bouw van 2 beneden en 3 bovenwoningen aan de Gasthuislaan, aan het Staatsbedrijf Art. Inr. voor den bouw van een autoga- rage aan den Schieweg, aan fa. E. Arends en Co., voor den bouw van 4 beneden en 5 bovenwoningen en een winkel in een nieuw aangelegde straat in den Voordijks- hoornschen polder, aan H. C. Th. Strik voor den bouw van 20 heerenhuizen aan de Balistraat en Insulindeweg, aan K. Huisman voor den bouw van 1 beneden en 1 bovenhuis in de Molenstraat, aan P. J. Spronken voor den bouw van een winkel- X— - l* z j 1— 4—4 Aan de gemeente werd vergunning ver leend voor den bouw van 82 woningen, straataanleg, slooping van een deel van het voormalig weeshuis en verbetering van de Brasserskade. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Juni. (D.N.B.) Het Opper- bevel van de Weermacht maakt be kend De militaire ineenstorting van Frank rijk gaat onder den druk van onze on vermoeide achtervolging snel verder. Tusschen Caen en Le Mans is de Ome op verscheidene plaatsen gepasseerd, de Loire, boven Orleans, is tot Nevers en ten Zuid-Oosten daarvan bereikt. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben snelle troepen ’t Fransche centrum van bewapenings- industrie Le Creuzot bezet en de ves ting Belfort ingenomen. De vesting Dyon is zonder strijd gevallen. Ook de vesting Metz heeft zich aan een dapper optrekkende mobiele Duitsche afdeeling overgegeven. Van daaruit werden thans de verdedigde sectoren van de Maginot linie, aan weerskanten van Dieden- hoven, ook van de rugzijde aange vallen. De doorbraak door de Maginotlinie, ten Zuiden van Saarbrücken, is ver breed tot aan het RijnMarnekanaal. Aan den bovên-Rijn vordert de aanval op de Vogezen. Colmar is genomen. Alleen op den dag van gisteren zijn ver over de 100.000 gevangenen bin nengebracht. De buit omvat de alge- heele uitrusting van talrijke Fransche divisies en van verscheidene vestingen. Het luchtwapen zette den achtervol- gingsstrijd voort tegen den tusschen de kust van den Atlantischen Oceaan en de boven-Loire terugstroomenden vijand. Bijzonder succesvol was een lucht aanval op het station Rennes, dat meer dan vol stond met transport-, munitie- en benzinetreinen. Met geweldige ont ploffingen vlogen heele treinen de lucht in. Onder de troepen brak een ontzaggelijke paniek uit. In de mon ding van de Loire gelukte het ’t tot dusver grootste aanvalseffect te berei ken op vijandelijke transportschepen. Een geweldige scheepstonnage werd vernietigd of zwaar beschadigd. Onder de getroffen schepen, waarvan werd waargenomen, dat een deel geladen was, bevonden zich 2 transportvaartui gen van elk 25.000 ton, een transport schip van 20.000 ton, vier transport schepen van ruim 10.000 ton elk en verscheidene kleinere oorlogs- en koop vaardijschepen. Negen schepen zijn ge zonken, andere zijn onder ontploffings- verschijnselen deels volledig uitge brand, deels gekenterd. In den nacht van 17 op 18 Juni her vatten Engelsche vliegtuigen hun aan vallen op niet-militaire doelen in Noord- en West-Duitschland. De totale verliezen van den tegen stander in de lucht bedroegen gisteren 5 vliegtuigen, 1 eigen toestel wordt ver mist. Door vastberaden persoonlijk op treden hebben de commandant van een regiment schutters, Malguth en de lui tenant van een verkenningsafdeeling, Dann, het opblazen van belangrijke ling niet meer in acht worden genomen. Belanghebbenden dienen bij hun aan bidding ter registreering het vorde- rings- of inkwartieringsbewijs mede te brengen deze stukken worden tegen ontvangstbewijs ingenomen. Degenen, die bij de vordering geen vorderingsbewijs hebben ontvangen, kunnen, indien zij aannemelijk kunnen maken, dat zij iets ten behoeve van de bezettingstroepen hebben geleverd of verricht, daarvan te zelfder plaatse aangifte doen, in de week, aanvangen- de 24 Juni 1940. Het ligt in het voornemen binnen kort een in het bijzonder voor hotel houders geldende regeling te treffen. Het bureau der afdeeling Militaire Zaken is gevestigd Copernicusstraat 159 het is voor het publiek geopend op de eerste vijf dagen der week van 8.452 uur en op Zaterdag van 8.45 12 uur. de van den dag. de bereidwilligheid van Frankrijk om te capituleeren het voornaamste onderwerp. De wensch van Frankrijk om de wapenen neer te leggen is een historische gebeurtenis, die nog eeuwenlang van invloed zal blijven, schrijft de „Corriere della Sera”. Deze gebeurtenis is niet alleen het natuurlijke en onverbiddelijke ge volg van de militaire ineenstorting, maar ook van een reeks geweldige fou ten, die door de leidende kringen van Frankrijk zijn begaan. Frankrijk moet nu boeten voor zijn „anglomanie”, voor zijn moreel verval en voor zijn ontel bare „jamais”. Het perfide Albion heeft Frankrijk den verschrikkelijken oorlog ingejaagd en het tenslotte, toen het gevaar het hoogst was, in den steek gelaten. Wanneer het Fransche volk de geheele waarheid over de trieste praktijken van Engeland zal weten, zal de haat tegen Engeland allen anderen haat overtreffen. In dit dramatische uur van Europa is de ontmoeting van Adolf Hitler met Mussolini van over weldigende draagwijdte. De as werkt volmaakt. De Duitsche overwinningen zijn ook de overwinningen van Italië. Over het verdere verloop van dezen oorlog bestaat thans geen twijfel meer, huis en bovenwoning indeChoorstraat. Niettemin moet men zich er nu nog op voorbereiden om tegen den vijand, die nog overbleef, den strijd voort te zet ten. De „Gazette del Popolo” schrijft, dat een wonder aan de Marne of aan een andere rivier ditmaal is uitge bleven, maar dat er het Duitsche won der is geweest van een militaire over winning, die haar gelijke niet heeft en die door Hitler in zijn profetische rede is aangekondigd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10