Ook Frankrijk moet de wapens neerleggen Radiotoespraak maarschalk Pétain van tusschen en Nieuwe besprekingen Hitler en Mussolini No. 17597. Een wereldhistorisch konden niet meer Fransche troepen terugtrekken Dinsdag 18 Juni. X X? 194®. HITLER IN van MÜNCHEN AANGEKOMEN Trots Groote geestdrift te Berlijn Oproep tot de Fransche bevolking Rome een vlaggenzee en bewondering voor de militaire prestaties De capitulatie Frankrijk Mussolini uit Rome ver trokken, vergezeld door Ciano en maarschalk Badoglio V De stap van maarschalk Pétain PRIJS DEZER COURANT: Wanhopig verzet, zonder eenig verband alle Metz in Duitsche handen 'E EASE s (Zie verder 3e blad, pao. 2.) Hl Churchill had Frankrijk een unie voorgesteld Japan en de koloniën in het Verre Oosten Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. speciale bericht door de radio versche nen reeds de eerste extra edities der groote Berlijnsche bladen, die den ver- koopers lettelijk uit de handen werden gegrist. en door de ondoel- de Engelsche hulp. keerd. Gedurende een half uur bevon den zij zich in een bespreking met den Duce in het Palazzo Venezia. Over het vertrek en de plaats der nieuwe samen komst van Hitler en Mussolini is niets bekend. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ctr; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Wat vóór alles in de allerjongste ge schiedenis is gebleken, dat is de enorme kracht van het huidige Duitschland, waartegen geen enkele andere kracht of een samenvoeging van krachten in Europa is opgewassen. Hiervan getuigt de onweerlegbare taal der feiten. Wat ook het lot van Engeland moge zijn, vast staat op dit oogenblik, dat het zijn leidende rol in Europa reeds heeft moeten afstaan aan het jonge Duitsch land, dat zich met een onweerstaan baar élan aan de spits heeft gesteld. Hieruit volgt, dat het lot van ons werelddeel voor een groot deel afhan kelijk zal zijn van het Groot-Duitsche Rijk en dat de ontwikkeling van Euro pa zich thans zal voltrekken onder Duitsche leiding. In minder dan een half uur was ge heel Rome op den gedenkwaardigen Maandagavond veranderd in een vlag genzee. Naast de Italiaansche en de Al- baneesche vlag verscheen overal de ha kenkruisvlag als teeken der verbonden heid en van den onwrikbaren overwin- ningswil van beide mogendheden. Met spanning wachtte men in de Italiaan sche hoofdstad op het resultaat der nieuwe bijeenkomst tusschen den Duce en den Führer. Het bericht, dat Frankrijk als gevolg van de ongelooflijke Duitsche militaire successen de wapens heeft moeten neer leggen, verspreidde zich in de middag uren ia Berlijn als een loopend vuur. Even voor 5 uur werd door de radio aangekondigd, dat een speciaal bericht van verstrekkende politieke en militaire beteekenis uit het hoofdkwartier van den Führer te verwachten was. In een oogwenk kwam daarop voor de open bare luidsprekers en radiomaatschap- pijen een dichte menschenmenigte bij een en wachtte vol spanning op het sen- sationeele bericht. Eén van de afgeloopen dagen is het een Duitsche infanteriedivisie gelukt om, bij een vertwijfelden, door pant- serkrachten ondernomen Franschen tegenaanval, van de 20 aanvallende pantserwagens er 15 te vernietigen. De bereidverklaring van Frankrijk om de wapens neer te leggen, na negen maanden oorlog, is een feit van gewel dige, wereldhistorische beteekenis.Reeds het binnentrekken van de Duitsche troe pen in Parijs, Frankrijk’s roemruchte hoofdstad, van welker verdediging was afgezien, was een buitengewone gebeur tenis in de wereldgeschiedenis, maar zij is verre overtroffen door de zóó kort daarop gevolgde totale ineenstorting van de verdediging des lands. Na de kleine landen Nederland en België heeft nu ook het groote Frankrijk den strijd feitelijk opgegeven, en in zóó adembenemend tempo zijn de gebeurtenissen van de laatste weken elkander opgevolgd, dat men nauwelijks in staat is, zich aan stonds de enorme beteekenis er van be wust te maken. Men kan zeggen, dat de verbluffend snelle ontwikkeling der ge schiedenis sinds den lOen Mei, toen Ne derland zich bij ’t ontwaken in den oor log bevond, over het lot van Europa heeft beslist. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, wacht de grijze maarschalk Pé tain, die in den hoogsten nood de re- geering des lands heeft overgenomen, en wacht geheel het verslagen Frank rijk op de voorwaarden, waaronder Duitschland bereid zal zijn om in het staken der vijandelijkheden toe te stemmen, over welke voorwaarden ver moedelijk thans, ergens in Duitschland, of misschien ook in Italië, de leiden de staatslieden van het Groot-Duitsche Rijk en van Italië samen de beslissing nemen. Nevenstaande kaart geeft het Duitsche front aan op den dag van het bekend maken door maarschalk Pétain van de capitulatie van het Fransche leger. Uit de aanvalsrichtingen kan men opmaken, dat op dien dag de Duitsche troepen den ring om Lotharingen en den Elzas gesloten hadden via Langres, Besancon tot aan de Zwitsersche grens. Orleans werd bezet, alsmede de Loire gepasseerd. De Maginotlinie werd doorbroken bij Lon- guyon, St. Avoid en Colmar Saarburg aap het Marne-Rijn- kanaal ingenomen. Het inzet- kaartje gaf het veroverde deel van Frankrijk weer. pagne over het plateau van Langreg oprukkende snelle troepen kunnen boe ken. Het gelukte hun bij Besanqon de Zwitsersche grens te bereiken, zoodat thans de in de Maginotlinie, aan den boven-Rijn en in de vestingsystemen daarachter liggende Fransche troepen zich de laatste mogelijkheid tot terug trekken definitief zien ontnomen. Langs den geheelen boven-Rijn, over het Saarfront tot in het gebied van Verdun, is de geweldige ring gesloten, waaruit voor de Franschen geen ont komen meer mogelijk.is. De Franschen waren bij hun wilde vlucht op verschillende plaatsen niet meer in staat om hun oorlogsmate riaal mee te nemen. Zoo zijn bij Sens, ten Zuid-Oosten van Parijs, 7 spoor» wegkanonnen buit gemaakt. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Komende van het hoofdkwartier van den Führer, is Hitler vanmid dag voor de aangekondigde ontmoe ting met Mussolini, te München aangekomen. D 9 9 TSCHLAN-D n bwfyïiit Deze beslissing zal in haar gevolgen ongetwijfeld van buitengewoon groote beteekenis zijn voor Europa en wellicht voor de geheele wereld. Van groote be teekenis óók voor ons land. De enorme militaire kracht, welke Duitschland getoond heeft te kunnen ontwikkelen en de overrompelende snelheid, waarmee dit geschiedt, heb ben gansch nieuwe verhoudingen en toestanden geschapen. Dit te ontken nen zou zijn een even dom als moed willig de oogen sluiten voor de glas heldere werkelijkheid. Het blijkt thans uit de feiten, dat het vertrouwen, hetwelk als een van zelfsprekend iets werd gesteld in de evenwichtspolitiek van Engeland, geen vasten grondslag heeft gehad. Voor ons land is dit nog van bijzondere betee kenis in verband met onze overzeesche gebieden in Oost-Azië. Wij hebben im mers steeds geleefd in het vertrouwen, dat Engeland ons Indië zou beschermen en zoo noodig militair verdedigen. Dat dit vertrouwen, althans in de laat ste reeks van jaren, misplaatst was, zal, met de feiten voor oogen, niemand kun nen ontkennen. Ons eigen land, België en Frankrijk zijn diep teleurgesteld in de verwach ting. dat Engeland ons krachtigen steun zou geven, indien het tusschen één van eerstgenoemde landen en Duitschland tot oorlog zou komen. Van Engelsche bescherming in het Verre Oosten kan thans geen sprake zijn. Dit onweerleg bare feit hebben wij ons goed voor oogen te stellen als wij denken aan ons kostelijke Oost-Indische gebied. Het tragische lot van Frankrijk ver duistert ook het vertrouwen in de ver zekeringen, welke uit Engeland per radio voortdurend worden gegeven, n.l. dat er een algeheele verandering zal komen in den toestand, ten gunste van de geallieerden, en dat de Engelschen terug zullen komen in ons land en dan niet alleen om de olietanks in brand te steken! De krijgsverrichtingen. Van bevoegde militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: In den loop der jongste operaties heeft de reeds eens in het legerbericht genoemde commandant van een Het hoofdkwartier van den Führer maakte gisteren bekend: De vesting Metz heeft zich heden middag overgegeven aan een Duitsche afdeeling. Op hetzelfde oogenblik dat een Duit sche pantserdivisie gisteren het sta tion van Besanqon bezette, aldus het D.N.B.reed daar, volgens de dienst regeling, een D-trein uit Marseille binnen. Vele vacantiegangers, onder wie talrijke hooge Fransche officieren, waren op het verschijnen van de Duit sche troepen zoo weinig voorbereid, dat zij de Duitschers voor Engelschen aanzagen. Zij werden gevangen geno men. van Duitschland treffendheid van Frankrijk was niet opgewassen tegen de Duitsche strijdkrachten en het Duitsche materiaal. De Fransche troepen, die uitgeput waren van ver moeidheid, konden niet worden afge lost. De Franschen hebben „bijna al leen” voor tachtig millioen Duitschers gestaan, waarbij dan nu nog kwam de bedreiging door het Italiaansche leger. Wat Engeland betreft verklaar de Baudoin, dat het onvoldoende op de methoden van den modernen oor log was voorbereid en dat het het Fransche leger niet tijdig genoeg de noodige hulp had kunnen verschaffen. Rust en discipline moeten gehandhaafd blijven De Fransche radio heeft gisteravond na een herhaling van het besluit van maarschalk Pétain de bevolking aange spoord „geduld en koelbloedigheid” te bewaren en de aanstaande gebeurtenis sen met de grootste kalmte af te wach ten. Alle Franschen moeten thuis blij ven, en niet te hoop loopen op de land wegen, teneinde een desorganisatie van het geheele verkeersnet te vermijden. De regeering en de autoriteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te handhaven en zullen dit met middelen doorzetten. Arbeiders en bedienden, die op den huis weg waren, sprongen van tram en autobussen en renden naar de luidsprekers. De openbare telefooncel len werden compleet bestormd, ieder wilde zijn familieleden zoo snel moge lijk op de gebeurtenissen opmerkzaam maken. Toen de radiospreker met het bericht uit het Hoofdkwartier van den Führer begon, heerschte er een adem- looze spanning. Spontaan werden de na tionale hymnen door de bijeengekomen menigte meegezongen, die na het be richt door de radio werden gespeeld. Nadat dè eerste verbazing, die de menschen beving, door de voor hen bijna niet te gelooven ineenstorting van Frankrijk was geweken, brak een ge weldig gejubel los, dat in geestdriftige betoogingen voor Hitler en de weer macht tot uiting kwam. De beteekenis en de gevolgen van deze gebeurtenissen werden in levendige gesprekken bespro ken. Uit alle gesprekken bleek eenstem mig de trots en bewondering voor de prestaties van de Duitsche soldaten,die het Fransche besluit hebben afgedwon gen. Kort na de verspreiding van het Het D.N.B. berichtte gistermiddag Iaat uit het hoofdkwartier van den Führer: De minister-president der nieuw gevormde Fransche regeering, maarschalk Pétain, heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard, dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij op een door hem reeds ondernomen stap, om de Duitsche regeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te vernemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. Nadat de Führer kennis had genomen van Pétain’s verzoek, heeft hij Mussolini uitgenoodigd tot het houden van een bespreking, waar bij de houding van Duitschland en Italië zal worden vastgesteld. De ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini zou vermoedelijk reeds heden in den vroegen morgen plaats hebben. Aan alle kanten ingesloten Het Duitsche frontbericht van giste ren luidt, aldus het D.N.B. als volgt: De Fransche legers verkeeren vol komen in ontbinding. Van ordelijken tegenstand onder centrale leiding kan geen sprake meer zijn. Weliswaar hebben afzonderlijke troependeelen van den tegenstander ook gisteren nog wanhopig verzet geboden, maar het gaat hierbij slechts om gedeeltelijke acties zonder eenig verband, welke het stormachtige oprukken van het Duitsche Westelijke leger niet kunnen stuiten. Het strategisch belangrijke succes van den dag hebben de uit de Cham- Mussolini is gisteravond om 8 uur 30 uit Rome vertrokken voor zijn nieuwe ontmoeting met den Führer en Rijkskanselier, Adolf Hitler. Zijn vertrek geschiedde in alle stilte van een klein station in de buurt van Rome. De Duce werd begeleid door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, door zijn kabinetschef Segastianini, en door den plaatsver- vangenden chef van den generalen staf, generaal Rotta, alsmede ook de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, en de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen. Onmiddellijk na het bekend worden van de laatste berichten uit Frankrijk zijn de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, en de minister voor de volksopvoeding, Pavo- lini, per vliegtuig naar Rome terugge- Een radiorede van den Franschen minister Baudoin De nieuwe Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, heeft gisteravond een radiorede tot het Fransche volk gericht, waarin hij een verklaring gaf van den stap van maarschalk Pétain, bij de Duitsche regeering. Frankrijk, aldus de minis ter is tot dezen stap gedwongen ge worden door de militaire superioriteit alles nog een goed einde zal nemen. Uit een boodschap welke Churchill Zondag j.l. naar Bordeaux gezonden had blijkt, dat Engeland geprobeerd heeft om Frankrijk er op het laatste oogenblik van af te houden, aan sta king der vijandelijkheden te denken. De Engelsche regeering had den Franschen n.l. voorgesteld, dat beide landen een „onontbindbare unie” zou den vormen. Beide regeeringen zouden plechtig verklaren een Fransch-Brit- sche unie uit te maken, waarbij zij ophielden twee eenheden te vormen. De verdediging, de buitenlandsche-, financiëele en economische politiek zou gemeenschappelijk behartigd wor den. Elke Britsche burger zou Fran sche burger kunnen zijn en omge keerd. De beide landen zouden ge meenschappelijk de verantwoording voor het herstel van de oorlogsscha de dragen. Tjjdens den oorlog zou er slechts een enkel oorlogskabinet be staan. De beide parlementen zouden verbonden worden, enz. Gisteravond is, naar men verklaart, in Bordeaux een overzicht van den militairen toestand gegeven, welke aanleiding was voor de Fransche re geering vredesvoorwaarden bij de Rijksregeering te verzoeken. De ernst van den toestand, zoo verklaarde men gisteravond in Bordeaux, blijkt duide lijk uit den tekst van het legerbericht van gisteren. Deze ernst van den toe stand heeft het verklaard, dat maar schalk Pétain zich tot den tegenstan der heeft gewend. f Het lot van Europa. De „Popolo di Roma” schrijft: Het doel van de ontmoeting tusschen Mus solini en Hitler valt gemakkelijk te raden. Nu Frankrijk de wapens heeft neer gelegd, moeten de as-mogendheden te zamen de vredesvoorwaarden opstel len. Beiden zijn heden geroepen te be slissen over het nieuwe territoriale aanzien van Europa, en een nieuw continent te scheppen op de puinhoo- pen van de funeste democratie. Radiotoespraak van Churchill De Engelsche premier Churchill heeft gisteravond te Londen een korte radiotoespraak gehouden, waarin hij allereerst opmerkte, dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Ver volgens sprak hij enkele woorden van deelneming naar aanleiding van het ongeluk, waarin Frankrijk is gestort. „Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Britsche doel. Engeland zal thans als eenige voorvechter „de zaak der wereld” verdedigen”. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat tenslotte voor Engeland Het Japansche blad „Asahi Sjim» boen” houdt zich heden met de positie van de Fransche koloniën in Oost- Azië bezig en meent, dat zij gelijk ge steld moet worden aan de positie van Nederlandsch-Indië. De houding van Japan ten aanzien van den status quo van Nederlandsch-Indië strekt zich thans ook uit tot Fransch-Indo-China. De Japansche regeering kan nooit een wijziging van den status quo van Fransch-Indo-China goedkeuren en daarom ook nooit met een overdracht van het mandaat aan. een derde mo gendheid instemmen. Daarenboven moet geconstateerd worden, dat de houding van Fransch-Indo-China in het Japanseh-Chineesche conflict geheel anders geweest is dan die van Neder- landsch-Indië. Terwijl Nederlandsch- Indië een strikte neutraliteit in acht heeft genomen, heeft zich Fransch- Indo-China zelfs vijandelijk tegenover Japan getoond door, ondanks herhaal de protesten van Japan, de regeering van Tsjoengking te steunen. COURANT HAAGSCHE IG.HD bourg------ \LUXEMB&, ROUAN 'METZ STAvo/4 EVREUX IN DETWE. PARIJS •Argeotan ALENCO» TROYBS NE! >LE MANS CHAUMOI CHATEAUBRIANrSa^f LAN GR! De pantseroorlog. AUXERRE MONT BARD STNazaire. ANGERS TÖURS toire DUON NANTES j DÖLE NEVERS FRANKRIJK Bayeux •5TZ.8 •Coutances, 'Granyille, o/ COtMAl KANAAL. (br) Versailles Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 1,0'T Vierson X BOURGES iBonneval ff ZBSEN.S :hAteaudun MONTARGS ^ORLEANS I '•'Xt wgsemb.g, REBG. etAVAt ilMontmedyt X xl -■ VERDUN ST MALO Fougéras SAl STRA'A' V JBSAARBRUÓKEW -RENNES AUTUN X K CREUSOT r* BLOIS BELGIS z ITOUL^, fCrewt ‘chAteRj IX 1 kG» Ml VESOUL, BESANCOtf 4 NANGY g 10 100km POITIERS (4048) +-AANVALSRICHTINGEN DER DUITSCHE TROEPEN FRANS CH GEBIED DOOR DUITSCHLAND BEZET JLQ. SEINE - i LE HAVRE CAEN -♦IISIEUX BERNAY OREUX ®CHAR-TRE-S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1