De Russische opmarsch in de Baltische staten Hoe Malta bestookt werd De oorlog ter zee DE HOUDING VAN TURKIJE Ook Riga en Reval bezet TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 JUNI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 NOORWEGEN. uit SOVJET RUSLAND De luchtaanval op Savona. uit Duitsche CHINA. De levering oorlogsmateriaal van DUITSCHLAND. 1 De landsverdediging ONDERWIJS EN KERK Economische Boven het stadsgebied van De Spaansche hooge commissaris in Tanger De beteekenis van Le Havre en Rouaan Gistermiddag om half twee Alexandrië luchtalarm gemaakt, alarm duurde 38 minuten. Duitsche ambassadeur bij Molotof Ulmanis, regeering Turksch-Syrisch vriend schapsverdrag Gisteren is het Turksch-Syrisch ver-< drag van vriendschap en goede nabuur schap door de Turksche nationale ver gadering geratificeerd. Franco heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop de hoogste Spaansche onderscheiding, den keten van de orde van het Juk en de Pijlen aangeboden. Rijksminis ter van Ribbentrop heeft aan gene raal Franco een telegram van dank betuiging gezonden. Hij heeft daarin o.a. erop gewezen, dat hij in deze onderscheiding een nieuw teeken ziet van de nauwe verbondenheid en van de traditioneele vriendschap tusschen Spanje en Duitschland. Op het kaartje is met dikke zwarte lijn aangegeven het Sovjet-Russisch grens gebied met de hieraan gelegen Baltische Staten. Litauen, Estland, en Letland, welke door de sovjet-Russische troepen worden bezet. doel- nog De sovjet-Russische ambassadeur te Washington, Oemanski, heeft bij minis ter Huil krachtig geprotesteerd tegen de onderbreking in het verzenden van Amerikaansche goederen naar Rusland. Verklaard wordt, dat de regeering te Washington in de afgeloopen week zen dingen machines en onderdeelen, welke voor Rusland bestemd waren, aange houden heeft. is IX FINLAND. Het Finsche verkeersministerie heeft een commissie van onderzoek be noemd inzake het ongeluk met het Fin sche verkeersvliegtuig op het traject Tallinn-Helsinki. Volgens ooggetuigen heeft er aan boord van het toestel een ontploffing plaats gehad. Onder de ne gen slachtoffers bevinden zich twee Duitsche passagiers. De opvatting, dat hier sprake is van een aanslag, wint steeds meer veld. De Egyptische gezant Rome vertrokken. De Egyptische gezant in Italië, die zijn regeering herhaaldelijk had aange raden buiten den strijd tegen Italië te blijven, daar hij anders zou aftre den, is naar Zwitserland vertrokken. is in Het De minister van büitenlandsche za ken, Huil, heeft in een persconferentie verklaard, dat de Amerikaansche zaak gelastigde te Berlijn, Kirk, die dit weekeinde op Roosevelt’s jacht door brengt, spoedig naar Berlijn zal terug- keeren. Sedert verleden week Dinsdag is op Malta ongeveer 25 maal luchtalarm gemaakt. Gisteren heeft de tegenstan der wederom twee bomaanvallen on dernomen, waarbij één burger gedood en twee gewond werden, meldt Reuter. De Finsche gezant heeft op het Ame rikaansche departement van financiën een chèque overhandigd ten bedrage van omstreeks 159.000 dollar, zijnde de gebruikelijke halfjaarlijksche betaling op Finland’s oorlogsschulden. Kort daarop maakte het Witte Huis bekend, dat president Roosevelt de door het Congres goedgekeurde resolutie had onderteekend, waarbij aan Finland een moratorium van tien jaar wordt ver leend. OUTTSCH LAND De algemeen gevolmachtigde voor het motorverkeer heeft, naar het D.N.B. meldt, in een onderhoud de voorziening van Duitschland met mo torbrandstoffen buitengewoon bevredi gend genoemd. Al is ook, wat de bedrijfsbehoeften betreft, de voorzie ning van Duitschland, zelfs voor een oorlog van zeer langen duur, verze kerd, toch dient op dit gebied spaar zaamheid te worden betracht, want de besparingen van thans en de wel licht nog grootere besparingen, die nog zullen plaats vinden, hebben op het gebied van het motorverkeer de groote Duitsche reserves voor einden van den eersten rang, vergroot. IERLAND. De burgemeester van New York, La Guardia, heeft in een ter gelegen heid van den lerschen dag gehouden redevoering de teruggave van de door Engeland beheerschte zes Noordelijke graafschappen van Ierland aan de regeering van Dublin geëischt. Ruim tienduizend Amerikanen van lersche afstamming woonden de betooging bij. „Eindelijk moet het lersche volk, volledige staatseenheid als belooning voor zijn vrijheidsstrijd van 700 jaar verkrijgen. Het is onrechtvaardig van een land de medewerking van een andere natie te verwachten zonder deze gelijktijdig te erkennen”. Ver volgens las de burgemeester een telegram voor van de Valera, waarin deze zegt: De verdeeling van Ierland is een voorbeeld van machtsmisbruik van een sterke mogendheid tegenover een zwakkere. Naar Stefani meldt is tijdens een luchtaanval op Savona, waarvan in het Italiaansche legerbericht van gisteren melding gemaakt wordt, een burger gedood en zijn 5 burgers licht gewond. Luchtalarm in Alexandrië. De Japansche luchtmacht der mari ne heeft, volgens een telegram der strijdkrachten te velde, Zondag voor de twaalfde maal dit jaar een lucht aanval ondernomen op Tsjoenking. Drie Japansche luchteenheden bom bardeerden op felle wijze verschillen de belangrijke militaire inrichtingen in en rondom de stad, waarbij groote schade werd veroorzaakt. Alle vlieg tuigen keerden veilig naar hun basis terug. zou Turkije op den steun van zijn bondgenooten aangewezen zijn. Hoewel Turkije trouw blijft aan zijn houding van niet-oorlogvoerénde, mag niemand er over in twijfel verkeeren, dat het, geheel volgens zijn traditie, zijn ver plichtingen toch trouw blijft en zijn oorlogsvoorbereidingen nog verder zal voortzetten. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Candidaatsexamen theologie de heeren: J. van Vliet, J. van Dijk, M. W. J. Geur- sen, W. J. Gunning, W. Anker en A. P. v. d. Kooy. Universiteit te Groningen. Doctoraal examen geneeskunde de heeren F. Brouwer, H. v. d. Valk en J. H. Groenewegen doctoraal examen rechts wetenschap de heer J. Veenland. Universiteit van Amster dam. Candidaatsexamen rechtswetenschap He heeren F. L. Nepperus en A. Y. Wieber- dink. HULP VOOR VLAAMSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Te Berlijn is een commissie van in Duitschland gevestigde Vlamingen gevormd, die toestemming heeft ge kregen, om de Vlaamsche krijgsge vangenenkampen geregeld te bezoe ken, de krijgsgevangenen op te beu ren, hun leerboeken te verschaffen, in het kort, om hen met raad en daad bij te staan. Lden van deze commissie zijn o.a. de lectoren in het Nederlandsch aan de Berlijnsche universiteit dr. M. Breyne en dr. M. van de Kerckhove en dr. Delfos van de universiteit te Gottingen. Katholiek HoogeschooL Doctoraal examen economische weten?' schappen de heer K. W. M. Breukers. Notarieel examen. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor deel II de heer J. G. Nijssen, Amersfoort. Gymnasium Laan van Meer de r v o or t Gymnasium Laan van Meerdervoort ’s-Gravenhagei. Geslaagd voor eindexamen diploma AP. Kurpershoek, Helena Po lak, J. H. Ritzema Bos, Frederika A Val ken, L, E. Voogd en Ellen W. Wolf. Ver lengd examen twee candidaten. Vrijz. Chr. Lyceum. Vrijz. Chr. Lyceum, ’s-Gravenhage. Ge slaagd voor diploma AHanna L. Arnt- zemus, L. P. Halbertsma, S. J. Halberts- ma, Blanche Noyon, Corrie N. Wery Het examen wordt met drie candidaten voort gezet Machiniste n-e x a m e n. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het yoorloopig diploma de heerenL. Veld hoen, Nieuwesluis; W. R. Meiburg, Zuid- landG. Gul, Egmond aan ZeeW. Wol zak, Alkmaar. Na de gebeurtenissen van de laat ste maanden gaat het leven weer zijn gewonen gang in Noorwegen, wordt uit Oslo gemeld. Op economisch ge bied is een vreedzame heropbouw waar te nemen. Zoo kon b.v. de groote houtzagerij in de provincie Skiën honderden arbeiders meer dan vroeger aan het werk stellen. De fabriek voor rubber en rubber-schoe- nen te Mjöndal kon haar fabricatie vergrooten. De kunstzijdefabriek te Notodden arbeidt weer volledig. Ook in de aluminiumwerken te Höihanger en bij de hoogovens te Svelgen kon men weer met volle kracht aan den arbeid gaan. Verder werd de hout industrie ten zeerste tot bloei gebracht door de groote bestellingen uit Duitschland. De schoenindustrie arbeidt met vol tallig personeel. Met groote bevredi ging werdén tenslotte de kolenleveringen begroet. Zwitserland uit de eerste Duitsche tanks en pantserwagens, voorafgegaan door verscheidene schutters op motor rijwielen. Met terugtrekkende Fran- sche achterhoeden kwam het nog tot afzonderlijke gevechten. Af en toe was van Zwitserland uit nog artillerie vuur te hooren. De toegang tot de grens is van Zwitsersche zijde door sterke versperringen bijna onmo gelijk gemaakt. De Zwitsersche grens posten zijn met troepenafdeelingen van het Bondsleger versterkt, die gepakt en gezakt dienst doen. Verrières is in den Duitsch-Fran- schen oorlog van 1870 beroemd gewor den door het feit, dat hier het vluch tende Fransche Bourbakileger Zwitser- schen bodem betrad en ontwapend werd. Huil heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat er een onder zoek wordt ingesteld ten einde de werkzaamheden van de Italiaansche consulaire ambtenaren nauwkeurig vast te stellen. Een memorandum, dat zich in de handen der Newyorksche politie bevindt, bevat verklaringen, volgens weilke de Italiaansche consül - in New York deel heeft gehad aan „niet-Amerikaansche” intriges. De Italiaansche ambassadeur heeft tegen deze'beschuldigingen een protest ingediend. Aan de marinecommissies van beide huizen van het Congres zijn gisteren in overleg met de regeering twee gelijk luidende wetsontwerpen voorgelegd voor dén bouw van nog 84 oorlogs bodems, waaronder 3 vliegtuigmoeder- schepen, 12 kruisers, 41 torpedojagers en 28 duikbooten. Naar tonnage bere kend beteekent dit een versterking der bewapening met opnieuw 22 procent, nadat pas kort geleden de verhooging van 11 procent door de onderteekening van president Roosevelt kracht van wet had gekregen. De plaatsvervangende minister van oorlog, Johnson, heeft over de uitrus ting van het leger verklaard, dat de land verdediging der Vereenigde Staten op zijn vroegst aan het einde van het volgende jaar een behoorlijken stand zal hebben bereikt. President Roosevelt heeft gisteren twee wetsontwerpen geteekend, welke voorzien in het oprichten van een ma- rine-luchtvloot, bestaande uit tiendui zend vliegtuigen en 16.000 piloten en den bouw van 21 oorlogsschepen en 22 hulpvaartuigen. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft gisteren lijsten uitgegeven van het in Mei be stelde en inderdaad geëxporteerde oor logsmateriaal. Hiervan was voor Frank rijk bestemd 8.7 en voor Engeland 53 millioen dollar. De totale waarde van het inderdaad uitgevoerde oorlogsmate riaal bedroeg 21.2 millioen dollar, waarvan voor Frankrijk 10.2 en voor Engeland 2.3 millioen dollar. Bezoek van rijkscommissaris Terboven aan het Noorden Uit Tromsö en Narvik komend rijkscommissaris Terboven Zondag te Kirenes aangekomen. Na een lang durige bezichtiging van de stad heeft hij met vertegenwoordigers van het Noorsche bestuur en met den hoofd ingenieur van de groote ijzermijn uit voerige besprekingen gevoerd over de werkzaamheden, die verricht moeten worden. Door den commandant van de grenswacht heeft hij zich nauwkeurig over den toestand laten voorlichten. In aansluiting hierop heeft rijkscommissa ris Terboven de ijzermijn te Kirkenes bezocht en is tegen den avond terug ge vlogen naar Tromsö. Sedert Zondag ochtend vroeg wappert boven Kirkenes de Duitsche oorlogsvlag. Gisteren zijn, nadat de Letlandsche regeering aan de eischen van Moskou gevolg had gegeven, de eerste sovjet- Russische troepen, tanks en pantser wagens Riga binnengerukt. Zij hebben de groote bruggen over de Duna, de stations, het radio-gebouw, het post kantoor, alsmede de oevers van de Duna bezet. Voor de Letlandsche regeeringsgebouwen en voor het mi nisterie van oorlog zijn geen Russische pantserwagens te zien. Naar de Moskousche radio bekend maakt, hebben de sovjettroepen bij hun intocht in Estland gistermorgen Reval bereikt en verscheidene plaatsen in Estland bezet. Behalve gemotoriseerde troepen zijn in den loop van den dag te Reval ook sovjet-Russische oorlogsschepen met het slagschip „Oktjabrskaja rewolucja” hinnengeloopen en op de reede voor anker gegaan. Na de bezetting van Kaunas komen in Litauen nog steeds sovjet-Russische troepen en groote luchtstrijdkrachten aan. ZWEDEN. Postverkeer met Engeland via Rus land, Japan en Amerika De deelneming van Italië aan den oorlog heeft Engeland door de tegen- blokkade der asmogendheden van de landen op het continent afgesneden. Het bestuur van de Zweedsche poste rijen onderzoekt op het oogenblik de vraag, welke wegen voor het postver voer naar Engeland en Frankrijk nog openstaan, nu de verbinding via de Middellandsche Zee door de Italiaan sche deelneming aan den oorlog ver vallen zijn. Daar er naar het Westen ook langs omwegen geen verbindingen met Engeland meer bestaan, zal de Zweedsche post waarschijnlijk om de wereld via Rusland, Siberië, Japan en Amerika naar Engeland en Frankrijk vervoerd worden. VEREENIGDE STATEN. Lindbergh tegen inmenging van Amerika in den oorlog In een radiorede heeft kolonel Lindbergh zich opnieuw gekeerd te gen een inmenging van Amerika in Europeesche aangelegenheden. Hij verklaarde, dat de Amerikanen een einde moesten maken aan het drijven in de richting van een verwikkeling in den oorlog in Europa en aan de „gebaren met een ongeladen geweer’. In plaats daarvan moesten zij bezig houden met den opbouw van hun eigen defensiesysteem, dat Ame rika, doordat het met kleine muni- tieleveranties een ondoeltreffend aan deel neemt in de Europeeschen oor log, onvergeeflijk verwaarloost. Deze bemoeiing in Europeesche aangelegenheden kan alleen met een wansucces eindigen. Amerika eischt, dat vreemde mogendheden zich niet mengen in aangelegenheden van het Westelijk halfrond. Het mengt zich echter voortdurend in haar aangele genheden. „Wij hebben, zoo ging Lindbergh voort, tegenover Engeland en Frankrijk gedaan, wat zij deden tegenover Abessinie, Tsechoslowa- kije, Polen, Finland en Noorwegen. Wij hebben hen aangemoedigd te hopen op hulp, die wij niet kunnen zenden”. Het is nutteloos te spreken over het zenden van Amerikaansche troe pen naar Europa, want zelfs de op leiding van een klein leger zou maan den eischen. Een georganiseerde min derheid, zoo verklaarde Lindbergh verder, overstroomt het Congres en de pers met oorlogspropaganda en geeft daarvoor groote sommen uit. Amerika staat thans op den twee sprong. Wat de militaire maatregelen van Amerika betreft, verklaarde Lind bergh, dat de opbouw van het defen siesysteem moest geschieden in sa menwerking tusschen alle Amerikaan sche landen. De Vereenigde Staten moesten echter vasthouden aan de inrichting van militaire steunpunten overal, waar zij voor de eigen veilig heid noodzakelijk zijn, onverschillig wien de in aanmerking komende ge bieden toebehooren. Bloedige incidenten in Riga Na den intocht van de Russische troepen in Riga, waarbij zich geen enkel incident voordeed, ontstonden, aldus meldt D.N.B., er onder een deel der bevolking sympathiebetoogingen, waarbij men zich tegen de Letland sche politie keerde. Vooral aan het hoofdstation, het hoofdbureau van poli tie en het postkantoor liepen menschen te hoop, die handtastelijk tegen de politie optraden, zoodat deze van de vuurwapenen gebruik moest maken. Een aantal personen werd gedood of gewond. Tenslotte moest de politie ook Letlandsche militairen, tanks en pant serwagens te hulp roepen, om de samenscholingen uiteen te jagen. New York zijn gisteren twee groote twee- motorige Douglas bombardements vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en brandend op twee huizen neergestort. De twaalf inzittenden werden op slag gedood. In Tulsa (Oklahama) gebeurde een soortgelijk ongeluk. Twee lesvliegtui gen kwamen met elkaar in botsing, zich J De 3 inzittenden werden gedood. De Senaat heeft gisteravond de mo tie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Vereenigde Staten de over dracht van bezittingen van een niet- Amerikaansche mogendheid op het Westelijk halfrond aan een andere niet-Amerikaansche mogendheid niet zou erkennen. Le Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg, heeft gis teravond een onderhoud gehad met den sovjet-Russischen regeeringschef en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof. In Duitschland wordt erop gewezen, aldus het D.N.B.dat Frankrijk door de bezetting van Rouaan en le Havre door de Duitsche weermacht, twee van zijn belangrijkste havens heeft verloren. Over le Havre werd twee derde van den katoeninvoer des lands, de helft van den koperimport, 40 pCt. van de buitenlandsche petroleum en een groot deel van den koffie-invoer verhandeld. De olieraffinaderij, die de ruwe olie, welke uit het buitenland komt, raffi neert, is te le Havre geconcentreerd. Rouaan ligt binnen het bereik van groote zeeschepen. De overlaadkaden verwerken het grootste gedeelte van den Franschen kolenaanvoer. Over Rouaan worden de producten van de Parijsche industrie verscheept, welke naar bekend is, een vijfde deel van den geheelen Franschen buitenland- schen handel omvat. Het verlies van beide havens is voor de Fransche volkshuishouding niet te vervangen. Nu door het deel nemen van Italië aan den oorlog ook Marseille en met deze stad het economisch verkeer met de Afrikaan- sche bezittingen in gevaar is gebracht, is het niet langer mogelijk den Fran schen goederenruil met het buitenland in stand te houden en bovenal schijnt het bijna uitgesloten, dat groote hoe veelheden goederen en grondstoffen in Frankrijk met eenige zekerheid zullen aankomen. Rede van den president van Letland President Ulmanis van Letland heeft gisteravond een radiorede tot de be volking gehouden, waarin hij zeide rekenschap te moeten geven van de gebeurtenissen der laatste 24 uur. „De Russische troepen”, aldus „zijn met toestemming der van Letland binnengerukt. Ik wensch daarom, dat zij vriendschappelijk zul len worden ontvangen. Overigens moet de bevolking haar gevoelens matigen teneinde ordeverstoringen te voor komen. De oude regeering is afgetre den. Zij zal echter in functie blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd. Ik blijf op mijn post en verzoek allen burgers eveneens aan hun werk te gaan. Men dient alles te doen, om de vriendschappelijke betrekkingen jegens den grooten buurman in het Oosten te waarborgen. In aansluiting hierop deelde de mi nister van binnenlandsche zaken mee, dat de bevolking zich tusschen 10 uur des avonds en 4 uur des morgens niet op straat mocht vertoonen. Samen scholingen zijn verboden. Alle café’s en restaurants, alsmede wapenwinkels blijven tot nader aankondiging ge sloten. Turksche handelsdelegatie naar Sofia Te Sofia wordt, naar verluidt, in de komende dagen een Turksche handels delegatie verwacht. Tengevolge van het afsluiten van de Middellandsche Zee en het totale uitvallen van Engel- sche en Fransche leveranties, is in Turkije de schaarschte aan suiker, zeep, melkproducten, stoffen e.d. voort durend grooter geworden. Ook zijn de prijzen met sprongen omhoog gegaan. De Turksche delegatie wil in Boelgarije over de levering van deze artikelen onderhandelen. Te Istanboel spreekt men niet meer over deelneming aan den oorlog. De correspondent van het Zuidsla- vische blad „Politika” te Istanboel meldt, dat men in Turksche politieke kringen in het geheel niet meer over een deelneming van Turkije aan den oorlog spreekt. Weliswaar liggen de sympathieën van de Turksche politieke kringen nog altijd aan de zijde der ge allieerden, maar men verklaart, dat deze van een ingrijpen door Turkije geen nut, doch alleen maar schade zou den ondervinden. De correspondent van de „Vreme” te Istanboel meldt, dat het bericht over het Fransche verzoek om vrede, in Turkije verrassing en in po litieke kringen opzien en verslagen heid heeft verwekt De hooge commissaris van Spaansch- Marokko, generaal Anensio, heeft een bezoek gebracht aan Tanger en de Spaansche bezetting geïnspecteerd. Het stadsbestuur heeft bij die gelegenheid den hoogen commissaris zijn volledige’ Vertrouwen uitgesproken. Generaal Anensio bracht tevens in gezelschap van den Spaanschen gezant Amievu een bezoek aan den vertegenwoordiger van den sultan van Marokko. Dit be zoek had een zeer hartelijk verloop, waarbij de vertegenwoordiger van den sultan aan den Spaanschen hoogen commissaris de hartelijke groeten mee gaf voor den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken. De commandant der Spaansche troe pen, die Tanger hebben bezet, heeft met den Spaanschen gezant een be zoek gebracht aan den Italiaanschen diplomatieken vertegenwoordiger, met wien hij een langdurig, hartelijk on derhoud had. Geen redevoering van den premier Stefani meldt uit AnkaraZooals bekend, verwachtte men met spanning een redevoering, welke de minister-pre sident in de Kamer zou uitspreken. Thans wordt vernomen, dat deze rede niet zal worden uitgesproken, en zelfs wordt er aan toegevoegd, dat daartoe nooit het voornemen bestond. In poli tieke kringen gelooft men, dat de ra diorede van maarschalk Pétain Ankara er toe heeft gebracht er van af te zien zijn besluiten kenbaar te maken, welke reeds door het blad „Akcham” waren tneegedeeld. In dit blad heeft de afge vaardigde Sadak. die nauwe betrekkin gen met de regeering onderhoudt, een hoofdartikel gewijd aan de betrekkin gen van Turkije met de Westelijke mogendheden. „Turkije houdt trouw en ongeschokt vast aan den geest en aan de letter van het verdrag van An kara. In een oogenblik, waarop de Westelijke mogendheden zware uren doormaken, is het plicht, de gevoelens van verbondenheid tot uitdrukking te brengen. Nimmer is Turkije vaster be sloten geweest zijn verplichtingen trouw te blijven en vast te houden aan de be- angen, welke het met zijn bondgenoo- en gemeen heeft. Wat zal Turkije thans echter doen, ijn aardrijkskundige ligging in aan- nerking genomen Tengevolge van de tardrijkskundige- en politieke eigen- jardigheden des lands zou geen actie, welke Turkije ten gunste van de Wes- elijke mogendheden zou ondernemen dezen eenig voordeel brengen. H et eenige resultaat zou een uitbreiding van den oorlog zijn tot den Balkan en het naburige Oosten. Dit zou den Wes telijken mogendheden nieuwe en groo- tere lasten opleggen. Voor elke actie De Engelsche ambassadeur in Moskou, Cripps, is door den volks commissaris van buitenlandschen han del, Mikojan, ontvangen. De communistische partij in Australië is, evenals de fascistische partij, voor onwettig verklaard. De fascistieche party bestond voor het grootste gedeelte uit Italianen. Beide partijen moeten geheel ontbonden wor den. De Italiaansche ambassadeur te Parijs, Guariglia, is gisteren met de leden der ambassade en de Italiaan sche journalisten uit Frankrijk te Ro me aangekomen. Een tweede extra- trein heeft talrijke uit Frankrijk ge vluchte Italiaansche families naar Ita lië gebracht Het wetsontwerp tot oprichting van een Egyptische centrale circulatie bank, welke den naam Centrale Bank zal dragen, voorziet in de formeele los- lating van de goudvaluta. k In Griekenland worden voorberei dingen getroffen voor uitdeeling van broodkaarten en andere levensmidde lenkaarten aan de bevolking. Gisteren is een Zweedsch mili tair vliegtuig door onbekende oorzaak neergestort. De piloot is omgekomen. Hoe de „Glorious” ten onder ging Over het tot zinken brengen van het Britsche vliegkampschip „Glorious" wordt te Berlijn gemeld, dat dit op 8 Juni geschiedde door eenheden van een Duitsche vlootafdeeling in de Noordelijke Ijszee. Tevoren hadden dezelfde eenheden reeds een Engelsche tankboot, een patrouillevaartuig en een Engelsch transportschip van ongeveer 18.000 ton tot zinken gebracht. Tegen den avond van den 8en Juni ontmoetten de Duit sche eenheden dan het Engelsche vlieg kampschip „Glorious”, dat naar raming 50 vliegtuigen aan boord had en door twee torpedojagers vergezeld was. In een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigenverslag wordt een schilde ring gegeven' van het verloop van den strijd, waarin zoowel het vliegkamp schip als de beide vijandelijke torpedo jagers in den grond geboord werden. „Heel duidelijk zien wij de silhouet van het vliegkampschip, aldus het ver slag. Een vergissing is uitgesloten. De vijand heeft ons ook herkend en vlucht. Tf laat. Onze commandant geeft beve tot vuren. De vuurmonden worden op het vliegkampschip gericht. Dit ver spreidt rook en probeert ons af te lei den. De begeleidende jagers trachten het kostbare schip aan het goed e- richte vuur te onttrekken. rious’ hoopt nog steeds te ontkomen. Treffers zaaien dood en vernietiging. Xn onze buurt in. De Engelsche torped 1 eU bre_ der. strijd niet °P^veJ bun torpedo’s ken zij door en schiete af Door op de Duitsche eenhed - handig manoeuvreeren w torpedo’s ontgaan, renslot ht> torpedojager tot ^ken zinkt ook enkele oogenblikken lat hebben het vliegkampschip. De tr hun uitwerking gehad. De den blijvende t0[Pedo^ begint hij te zin- voorsteven Langzaam u s tel. ken Waarschijnlijk heeft ontploffing Plaats dapperen tegen- zicb ook over dezen P stander de golven.’ Washington” uit Galway vertrokken Het Amerikaansche mailschip ington” is Zaterdagmorgen Amerikanen aan boord ut. Ierland vertrokken. LENINGRAD: 'TALLINN ESTLAND .U6*U ECONOMISCH FINLAND HELSINKI VON RIBBENTROP ONTVANGT OE HOOGSTE SPAANSCHE ONDER* SCHEIDING. RUSSISCH—AMERIKAANSCHE H AN DELSMO EILIJKHEDEN. =¥r»ga LETLAND 19093} lALÏiSCH- HET ONGELUK MET HET FINSCHE VERKEERSVLIEGTUIG. TALRIJKE SLACHTOFFERS BIJ VLIEGTUIGBOTSINGEN. ZAAKGELASTIGDE DER VEREENIGDE STATEN SPOEDIG WEER NAAR BERLIJN. FINLAND’S OORLOGSSCHULD AAN AMERIKA. DE MOTORBRANDSTOFFEN. DE ZES NOORDELIJKE GRAAFSCHAP PEN TERUG AAN DUBLIN, ZEGT LA GUARDIA. WEER EEN LUCHTAANVAL OP TSJOENGKING. NA O Vlootst eunpunten T Vliegsteunpunten Garnizoenen LEVEN WEER OP GANG. ONDERZOEK NAAR ACTIVITEIT VAN ITALIAANSCHE CONSULAIRE AMBTENAREN. NIET-AMERIKAANSCHE BEZITTINGEN OP HET WESTELIJKE HALFROND. „Wash- met 2000 uit Galway in CL FT AU EN f»KAISIIADORY3 Wlna VERSPREIDE BERICHTEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3