f! V^Ü^NH OEKJe] lllll HAAGSCHE COURANT Weer vischaanvoer te Scheveningen Dinsdag 18 Juni 1940. Eerste vielen vangsten mee - 3. V BINNENLAND X ‘1 4 w DERDE BLAD. DE BROODDISTRIBUTIE Urker visscher haalde drie projectielen op In de keuken ■m' Nieuwe regeling inzake motorbrandstof I I K 7 V Kersenverkoopingen op het hout Groningen eert zijn gesneuvelden Autobus- en tramdiensten Thee-extract onze Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs Giften voor de vluchtelingen uit Rotterdam \’.Tz Voor de eterste door de kustvaarders aangevoerde visch was hedenmor gen op den afslag een enorme belangstelling. WA -> I <*-• Hotels, café’s, restaurants enz. kunnen tot en met Zondag a.s. brood zonder bon verstrekken Nieuwe reisgeldregeling tusschen Duitschland en Nederland Engelsche zeelieden ter aarde besteld Hoe zuinig moeten wij op kleeding zijn WA 4 Het IJzeren Kruis voor den strijd in Dordrecht X A Prijzen waren hoog en de besommingen waren gemiddeld fl. 91 per schokker I I o niet manden Hooge prijzen. Projectielen gevischt. de als laten en van De verwachtingen over de vangst waren over het algemeen niet hoog ge spannen, maar tenslotte is het resul taat van dezen eersten dag toch nog al meegevallen. Men dient te bedenken, dat voorheen omstreeks dezen tijd niet werd gevischt en dat de visschers nu Naar de „Deutsche Zeitung” meldt heeft de in het buitenland werkende or ganisatie van de N.S.D.A.P. een hulp comité voor Duitschers in Nederland opgericht Hulpcomité voor Duitschers in Nederland. voor zijn de driemijls- deze omstan- goed vormen Een der visschers heeft gisteren een ongewone vangst gedaan, waarover gis teravond te Scheveningen druk werd gepraat. De U.K. 105, K. Ras, had voor de kust bij Wassenaar de netten binnen gehaald en deze waren heel wat zwaar der, dan men gewend is, zelfs bij een goede vangst. Er moest dus iets onge woons aan de hand zijn en dat bleek ook weldra ’t geval te zijn, want tot niet geringe verbazing der visschers werden een drietal projectielen uit het net ge haald, welke men voorzichtig een veilig plaatsje aan boord gaf. Bij het binnenkomen te Scheveningen werden de Duitsche militaire autoritei ten onmiddellijk van deze „vangst” in kennis gesteld en dezen lieten aanstonds een onderzoek instellen naar den aard der projectielen, welke vermoedelijk kleine vliegtuigbommen waren, welke niet tot explosie waren gekomen. In ver band met het gevaar werd de omgeving afgezet en later werden de gevaarlijke voorwerpen door de Duitsche militairen aan land gebracht om te worden ge demonteerd. Lid van Ged. Staten van Noord-Holland geschorst. Het college van Ged. Staten van Noord- Holland heeft ingevolge art. 58 der Pro vinciale Wet zijn medelid E. Polak ge schorst, daar hij gedurende een maand de vergaderingen niet heeft bijgewoond. De verblijfplaats van den heer Polak is niet bekend, vermoed wordt, dat hij in den avond van 14 Mei te IJmuiden is scheep- gegaan. Prov. Staten zullen hebben te be slissen of de heer Polak van zijn lidmaat schap vervallen verklaard moet worden. De grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht i Najaarsbeurs wordt gehouden van 3 tot en met 12 September. Al ruim een maand zijn de kustvis- schers gedwongen geweest hun bedrijf stiE te leggen als gevolg van den oor logstoestand, maar gisteren kregen zij dan toch eindelijk weer vrijheid uit te varen en aanstonds is een klein aan tal ondernemende Scheveningers er op uit getrokken. Na een heelen dag bin nen de drie mijlsgrens te hebben ge vischt, liepen de schokkers gisteravond omstreeks half tien de Scheveningsche haven weer binnen. draagt, en de voetjes worden grooter, dan wordt het sokje alleen wat korter. Er is zoodoende weinig slijtage en de sokjes zijn ook voor het kind prettig om te dragen. Bezuinigingen op heerenkleeding is nog moeilijker dan op jongenskleeren, maar met wat medewerking van den kant van het sterke geslacht is er toch wel wat te bereiken. Wanneer hij in zijn werk een oud jasje draagt, spaart dit zijn kleeren aanmerkelijk, wanneer hij zich niet noodeloos laat natregenen en met wat overleg te werk gaat bij het dragen van costuums, die nog keu rig netjes zijn, kan er heel wat aan de kleeding gespaard worden. Trou wens d^t natregenen is evengoed een punt voor de andere huisgenooten om aan te denken wie gedwongen is nat thuis te komen spaart zijn goed het meest door zich dadelijk te verkleeden en de natte kleeren, zooveel mogelijk opgehangen, te profiteeren, vooral ook wanneer uit breiding kan worden gegeven aan het aantal schepen, dat mag uitvaren. In ieder geval is dit een begin van opleving, welke opleving voor Scheve ningen, als visschersplaats, zeer wel kom was. No. 17597 Hun namen in het Gouden Boek van de stad. In de gisteravond gehouden raads vergadering heeft de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden in een toespraak eeni- ge woorden gewijd aan hen, die hun leven voor het vaderland hebben ge laten. Het ligt aan ons te toonen, al dus de burgemeester, door onze liefde voor ons land en door onzen onver- moeiden arbeid voor onze bevolking, dat vzij dit offer waardig zijn. De gemeente Groningen zag twee harer verdienstelijke ambtenaren niet wederkeeren. Het zijn de ingenieur van gemeentewerken J. A. Lodewijks en de administrateur van het hoofd bureau van politie, de heer K. Brou wer. Het college van B. en W. heeft besloten, dat hun namen als eersten zullen worden vermeld in het Gouden Boek der stad en dat aan hun wedu wen de bronzen legpenning zal wor den uitgereikt, terwijl aan deze namen die van alle gesneuvelde stad- genooten zullen worden toegevoegd. Opbouw van boerderijen in Hoogland. In Hoogland bij Amersfoort, waar vijf tig boerderijen door den oorlog zijn ge troffen, worden maatregelen genomen om deze zoo spoedig mogelijk te kunnen her bouwen. Men wil den ouden toestand echter niet herstellen, want wil men den grond zoo economisch mogelijk exploi- teeren, dan zal er een wijziging in de op pervlakte gras- en bouwland moeten ko men. Over inkrimping van den veesta pel, waardoor meer bouwland vrij komt, zal het advies van den rijkslandbouwcon- sulent voor deze streek worden ingewon nen. Arbeiders van de werkverschaffing zullen de versperringen, welke hier door Defensie waren gelegd, opruimen en tankgrachten afdammen, zoodat de ter reinen weer in den ouden toestand wor den gebracht. Wat de beschadigde ge bouwen betreft, ook deze zullen worden herbouwd. Hierbij zullen de eigenaars het verschil tusschen de bedrijfswaarde van het oude gebouw en de kosten van den nieuwbouw te hunnen laste krijgen. De boerderijen worden zooveel mogelijk in den ouden trant hersteld, maar wegens inkrimping van den veestapel zullen de stallen kleiner worden, terwijl de daken met pannen worden gedekt, omdat dit eco nomischer is dan riet. Overigens is elke belangstellende vrij in de keuze van den architect. Gisteren is een aanvang gemaakt met het opmeten van de oude gebouwen. Groote belangstelling. Prijzen normaal. De gebruikelijke jaarlijksche openbare verkoopingen van kersen op het hout zijn ook dit jaar in de geheele Betuwe op normale wijze verloopen. De belangstel ling van kooperszijde was als gewoonlijk zeer groot. De groote verkooplokalen wa ren tot de laatste plaats bezet en vele gegadigden moesten zich met een staan plaats aan open deuren en ramen tevre den stellen. De prijzen, welke men besteedde, kun nen, zoo meldt de „Tel.”, vrij normaal worden genoemd; en van sommige zijden acht men ze zelfs hoog. Naar schatting besteedt men op het hout voor de vroege Duitsche kersen van 1825 cent per kilogram, terwijl fn doorsnee voor Meikersen en andere soor ten naar schatting 812 ct. per kilo op hout betaald wordt. Inmiddels zijn reeds Duitsche kersen aan de veilingen aange voerd, waarvoor flinke prijzen worden gemaakt, n.l. van 6070 ct. per kilo. Hoewel de kers een vrucht is, waarvan de kiloprijs op het hout, met daarbijko- mende kosten voor het spreeuwenkeeren, plukken, sorteeren en vervoeren, nage noeg verdubbeld wordt, kan wanneer de prijzen zich op dit peil handhaven en zelfs wanneer zij wat dalen met de Duitsche kersen een zeer behoorlijke winst worden gemaakt. Omtrent de prijzen van Meikersen en andere variëteiten is momenteel nog niets te zeggen. Het zal nog wel een kleine week duren eer deze op de veiling ko men. Een belangrijke factor is, of de jamfabrieken ook dit jaar groote kwan titeiten zullen afnemen. Vorige jaren wer den zeer groote hoeveelheden door de fabrieken verwerkt, hetgeen als regel de prijzen gunstig beïnvloedt. Naar het blad verneemt is er wel kans, dat aan de jam fabrieken voor de verwerking van vruch ten suiker zal worden toegewezen. De nieuwe reisgeldregeling tusschen Duitschland en het bezette Nederland Wordt door de Nederlandsche kolonie te Berlijn met vreugde begroet, zoo meldt het Nederlandsche persbureau. Terwijl men vroeger als regel slechts de tegenwaarde van 10 R.M. kon mee nemen, wordt thans een reisgeld ter waarde van 300 R.M. toegestaan. Wel iswaar zal voorloopig slechts bij wijze van hooge uitzondering een bezoek aan het vaderland mogelijk zijn, maar in de Nederlandsche kolonie te Berlijn hoopt men, dat de Duitsche overheid van lieverlede toeschietelijker zal wor den met het verleenen van reisver gunningen. Voor den terugkeer bestond heel veel belangstelling, want een ieder was benieuwd naar de vangsten en al dus was het tegen het invallen van den avondschemer op de dr. Lelykade zwart van de geïnteresseerden. De lijst van autobus- en tramdien sten in Zuid-Holland is als volgt aan gevuld en gewijzigd: Rotterdam - Oud-Beyerland - Nieuw- Beyerland - Piershil - Goudswaard v.v.; Rotterdam - Rijsoord - Zwijndrecht; Rotterdam - Puttershoek - Maasdam - Strijen; Rotterdam - Hellevoetsluis (boot Hellevoetsluis - Mjddelharnis) - Middelharnis - Dirksland - Goedereede - Ouddorp; Rotterdam - Hellevoet sluis (boot Hellevoetsluis - Middelhar nis) - Middelharnis - Stad a/h. Haring vliet - Bommel; Rotterdam - Hellevoet sluis (boot Hellevoetsluis - Middelhar nis) - Nieuwe Tonge - Oude Tonge - Bommel - Ooltgensplaat; Rotterdam - Barendrecht - Middeldijk; Rotterdam - Krooswijk - Middelsluis - Numansdorp (boot Numansdorp - Zijpe) - Zijpe - Zierikzee - Burgh - Steenbergen; Nu mansdorp - Zuid-Beyerland; Stoom veer dienst Numansdorp - Willemstad; Rot terdam - Spijkenisse - Brielle - Oost- Voorne - Rockanje. 7W .<w:’ Gistermorgen zijn op de Algemeene Begraafplaats te Vlaardingen teraarde- besteld drie Engelsche militairen, die op 11 Mei in de nabijheid van Vlaardin gen het leven lieten. Het waren J. A. Corrie Hill, commander, T. Hiigs en T. Goshawk, matrozen. De plechtigheid werd bijgewoond door den heer M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen, C. J. Noëll, vertegenwoor diger van de Amerikaansche legatie, wel ke de belangen van Engeland behartigt, fregatten-kapitein Tribb. als vertegen woordiger van den Duitschen marinebevel- hebber in de Nederlanden, admiraal Ar- nauld de la Periere,, adjudant P Cooï, vertegenwoordiger van den chef der Ne derlandsche Marinestaf, overste van Such- telen van Haren, directeur van het Loods wezen te Rotterdam, P. D. N. Jonckheer, voorzitter van het Roode Kruis te Vlaar dingen en zuster D. M. Itjeshorst, direc trice van het ziekenhuis te Vlaardingen. De drie kisten waren gedekt met de Engelsche vlag en een drietal kransen n.l. een van de Duitsche Marine, waaraan 2 roode linten met het hakenkruis en het ijzeren kruis, een van de Koninklijke Nederlandsche Marine en een van het Roode Kruis. Nadat de kisten in een gezamenlijk graf waren neergelaten las ds. Groenenberg, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen. die gekleed was in ambtsgewaad, in het Engelsch een gedelte uit den Bijbel voor, waarna hij in het Nederlandsch een een woord van afscheid sprak. Spreker eindigde deze plechtigheid met het uitspreken van het „Onze Vader” in de Engelsche taal. De Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs deelt ons me de, dat de najaarsbeurs 1940, waaraan voor de vijfde maal een agrarische af- deeling verbonden zal zijn, ongewijzigd op den reeds vroeger vastgestelden da tum3 tot en met 12 September te Utrecht zal worden gehouden. Dit be sluit is genomen met volle instemming van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van het de partement van Landbouw en Vis- scherij. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen voor de distributie van motorbrandstof, waaronder wordt verstaan motorbenzine, motorbenzol en gasolie voor snelloopende dieselmotoren. Ingevolge deze regeling, de motorbrand- stofbeschikking 1940 no. 1, welke is opge nomen in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag 17 Juni 1'940, is het met in gang van 1 Juli a.s. verboden, zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst, motor brandstof te koopen of te verbruiken. Op dien datum vervallen alle andere voor schriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motor brandstof, alsmede de op grond daarvan afgegeven vergunningen. Deze vergunnin gen blijven derhalve tot en met 30 Juni van kracht. Er mogen echter van heden af geen nieuwe vergunningen meer wor den afgegeven. Van het bovenvermelde verbod tot het koopen of verbruiken van motorbrandstof zijn uitgezonderd Nederlandsche militai ren in het bezit van bonnen, afgegeven door een door het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen instantie. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat bij het verbruiken van motor brandstof in verband met de zeer geringe hoeveelheid, welke hier te lande beschik baar is, de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht. Vergunningen zul len dan ook slechts worden afgegeven voor geringe hoeveelheden bij uiterste noodzaak en uitsluitend aan die personen en onder nemingen, die in verband met de uit oefening van hun beroep of bedrijf naar het oordeel van de tot uitreiken bevoegde instanties, daarvoor in aanmerking komen. Het maken van ritten voor particuliere doeleinden is derhalve verboden. Een uit zondering hierop zal worden gemaakt voor invalide-wagentjes, voorzien van een kleinen motor met zeer gering verbruik. De plaatselijke distributiediensten mo gen een vergunning slechts afgeven aan die verbruikers, die in het bezit zijn van een machtiging tot het in ontvangst ne men van een dergelijke vergunning. De beslissingen ten aanzien van het ver leenen van machtigingen ten behoeve van personenvervoer anders dan door middel van taxi’s, huurauto’s en autobussen be hoeven de goedkeuring van den directeur van het rijksbureau voor aardolie-pro- ducten. Aanvraagformulieren tot het ver krijgen van eën machtiging zijn gratis te bekomen bij de plaatselijke distributie kantoren. Deze formulieren moeten vol ledig ingevuld en onderteekend worden ingediend door: a. Verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor de voortbeweging van motorrijtuigen, bij den rijksinspecteur van het verkeer van het district, waarin zij woonachtig of gevestigd zijn; b. Verbruikers van benzine of benzol, dienende voor de voortstuwing van vaar tuigen of de aandrijving van hulpmotoren aan boord van vaartuigen bij de seareta- rissen of de daaronder ressorteerende agenten van de bevrachtingscommissies; c. Verbruikers van benzine of benzol als brandstof voor tractoren of station- naire motoren voor land- en tuinbouw doeleinden, bij den directeur van afdee- ling 2d kunstmeststoffen van het rijks bureau voedselvoorziening in oorlogstijd, Alexanderstraat 19, ’s-Gravenhage d. Verbruikers van benzine of benzol alc brandstof voor tractoren of station- naire motoren voor andere dan land- of tuinbouwdoeleinden, bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten. Zeestraat 100104, 's-Gravenhage; e. Verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor andere doeleinden dan als motorbrandstof, bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproduc ten. De vergunningen, welke slechts geldig zijn gedurende een door den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaar aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in datzelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daar op aangegeven hoeveelheid benzine, ben zol of gasolie bij pomphouders. De pomp houder mag geen losse coupons in ont vangst nemen, dodh moet de coupons eigenhandig van de vergunning knippen Om op thee te bezuinigen, en dat klinkt niet als een overdreven raad, wanneer wij een half ons per persoon per maand krijgen, kunnen wij thee- extract maken, dat op de navolgende manier wordt verkregen. Benoodigdheden i ons gemalen thee, 1 ons suiker, 1 1. kokend water. Doe de suiker in een vochtige pan, maak ze onder voortdurend roeren heet en laat ze lichtbruin branden. Denk er om dat ze vooral lichtbruin blijft, want door de felle hitte van de pan brandt ze altijd iets verder door, ook als de pan van het vuur af genomen is. Voeg hierbij de gemalen thee en laat het samen nog even flink heet worden. Neem de pan van het vuur, laat het mengsel iets bekoelen, en giet er steeds roerende, het water bij. Laat dit eenigen tijd staan, zeef het en giet het in een goed schoon ge maakte flesch, waarvan de kurk zorg vuldig is uitgekookt en die vooral goed sluit. Gebruik het extract door een thee kopje er van te nemen op den inhoud van een gewonen theepot. Al is het nu ook niet direct nood zakelijk om op onze kleeding te gaan bezuinigen, omdat wij met onze distri- butiestamkaart nog alles koopen kun nen, zij het dan ook in beperkte hoe veelheden, toch is het goed onszelf een juist denkbeeld te vormen vap onze garderobe en die van de andere leden van het gezin, teneinde ermee om te gaan op een manier, die moei lijker ti/den in het verschiet stelt. gebonden waren binnen grens te blijven. Onder digheden waren de vangsten, welke 612 manden visch beliepen, slecht. Het D.N.B. meidt uit Berlijn: De Führer heeft het riddderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan oberst- leutnant de Boer, commandant van een artillerie-regiment. Luitenant-kolonel de Boer heeft op 10 Mei aan het hoofd gestaan van de strijdgroep de Boer, welke door hem, op persoonlijk initia tief, was samengesteld. Ondanks de be narde positie, waarin hij verkeerde, tijdens de straatgevechten te Dor drecht, heeft oberst-leutnant de Boer, onder de moeilijkste omstandigheden met succes een aanval gedaan op den veel sterkeren tegenstander. Het ener gieke ingrijpen van zijn afdeeling en het voortdurende persoonlijke optre den van den luitenant-kolonel hebben het mogelijk gemaakt de brug te Dor drecht, welke voor het verloop van den geheelen strijd van groot belang is ge weest, te bezetten. Bij den regeeringscommissaris hulpverleening aan Rotterdam sedert 10 Juni vele giften ontvangen, ten behoeve van de vluchtelingen uit Rotterdam. Eventueele gestort op Er zijn natuurlijk om te beginnen legio manieren om oude en „ver moeide” japonnetjes van onszelf op te knappen door ze te wasschen, van frissche gameering te voorzien, door ze te combineeren met een coupon netje, dat we koopen, om er zoodoende weer iets nieuws van te maken, of door ze met een ander oud jurkje, dat op afdanken staat, tot een behoorlijk geheel te vermaken. Moeilijker is het voor de kinderen, die uit hun kleeren groeien, en boven dien meer verslijten, vooral als zij niet zoo heel erg rustig van aard zijn. Een handige naaister, of misschien is moeder zelf wel zoo’n duivelskun- stenares, maakt uit de goede stukken van oude kleeren van de ouders soms weer keurige jongens- en meisjesklee- ding, maar niet altijd is er iets in de garderobe te vinden, dat daarvoor in aanmerking komt. Dan kunnen ook lappen, die we nog hebben of kleine coupons uitkomst brengen, vooral voor de meisjesjurken, die met banden van andere stof dikwijls goed en zelfs fleurig te vergrooten zijn In beide gevallen kunnen wol en breinaalden ware wonderen verrichten: truien en slipovers, hals- en taille- boorden benevens manchetten aan wol len blouses, die te klein geworden zijn voor de jongens en voor de meisjes rokjes, jumpers, vestjes, mutsen en sokjes, kunnen met een passend patroon heel goed zelf gemaakt worden. Nu het zomer is, kunnen de kleinere kinderen ook meestentijds wel sokjes dragen, waardoor zij geen kousen noo- dig hebben, en wat zij hebben, sparen. Een heel eenvoudige manier om deze kindersokjes te breien is de volgende brei gewoon een boord twee recht twee averecht, brei daarna het been geheel recht en maak dit zoo lang, dat het ’t vereischte stuk been en den voet tot de teenen kan bedekken. Brei daarna den teen, en wanneer uw kleintje nu deze hiellooze sokjes De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in afwijking van het geen betreffende de brooddistribu- tie reeds is gepubliceerd, de hotels, café’s, restaurants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken, zonder daarbij bonnen in ont vangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag 24 Juni verplicht bij het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. in het model drogen. Over de noodzakelijkheid kleine en groote mankementen direct te verhel pen schreven we reeds eerder. Merk waardig is, dat er vrouwen zijn, die een winkelhaak in het broekje van zoonlief dadelijk repareeren, maar een paar pluizerige draden op de plaats, waar een knoop hoorde te zitten, kun nen zij wekenlang over het hoofd zien. En toch hoort het aannaaien van dien knoop ook tot een zuinig beleid. Wie niet zuiniger behoeft te doen, omdat men in inkomsten nog geen dubbeltje is achteruitgegaan, kan zich beter van bezuinigen afzijdig houden de handel moet blijven bestaan, en hoe beter deze functioneert des te meer kans is er, dat de echtgenoot ook geen dubbeltje van zijn salaris behoeft te verliezen. Laat bezuinigen geen be vlieging worden als het niet noodig is als het dat wel is, is het al erg ge noeg. En nu tenslotte nog iets over de schoenen. Zomerschoenen zijn vrij voor den verkoopwie dus haar gesloten schoenen wil sparen kan zomerschoe nen dragen, dat is een zuinigheid, die wij allen kunnen toepassen en die ons straks voor den winter het behoud van warmere schoenen waarborgt. De vangsten van 15 schokkers en van 2 motorkotters werden hedenmorgen aan de markt gebracht en toen om 8 uur de afslager in het verkooplokaal aan zijn taak begon, was er weer veel belangstelling en er heerschte in de vischloods weer een prettige stemming. Ook van elders waren de vischhande- laren gekomen, zelfs uit Friesland, daar hedenmorgen Scheveningen de eenige plaats was, waar uit zee aange voerde visch aan de markt was. Er werden hooge prijzen betaald de 2 motorkotters besomden samen 178, terwijl de 15 schokkers in totaal 1376 besomden of gemiddeld 91 per schok ker. Gezien den vischtijd vielen deze besommingen niet tegen. De Sch. 18 S. Bakker maakte hoogste besomming met 170. Terwijl de visch werd verkocht, wa ren de schokkers weer naar zee ver trokken, teneinde van den tijd om te visschen zooveel mogelijk gebruik te maken. Morgenochtend wordt er dus weer visch aan den afslag verwacht. Zooals te verwachten waren de prijzen op dezen eersten dag van aan voer hoog en voor een groot aantal vischhandelaren te hoog. Kan echter op een regelmatigen aanvoer worden gerekend, dan zal een grooter aantal menschen van deze aanvoeren kunnen 4 gelden kunnen worden gironummer 386000, ten name van „Bureau hulpverleening aan Rotterdam, Laan Copes van Catten- burch 11”, den Haag. en de ontvangen coupons op opplakvellen plakken, welke bij het rijksbureau voor aardolieproducten, alsmede bij de ben- zine-maatschappijen verkrijgbaar worden gesteld. Tegen afgifte van de opgeplakte coupons, zoomede van de bonnen ontvan gen van militairen, kan de pomphouder zijn voorraad weder aanvullen bij den leverancier. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor die verbruikers, hoofdzakelijk groot verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik beschikken. Deze cate gorie van verbruikers, welke de motor brandstof rechtstreeks van den leveran cier betrekt, heeft hiervoor geen vergun ning noodig, doch een door of vanwege het rijksbureau voor aardolieproducten af te geven bestelbon. Deze bestelbonnen moeten worden aangevraagd bij een der onder a. tot en met e. genoemde instan ties. De bestelbonnen, waarop moet wor den aangegeven de hoeveelheid motor brandstof, waarop de verbruiker recht heeft, zijn eveneens slechts geldig gedu rende een door den secretaris-generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als eerste tijdvak voor de geldigheid van vergunningen en bestelbonnen als bovenbedoeld, is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, die de ontvangen coupons, bonnen of bestelbon nen niet aanwenden tot het aanvullen van hun voorraad, zijn verplicht deze gedu rende ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aan de met de con trole belaste ambtenaren te vertoonen. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, café’s enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donder dag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leverancier ’.(bakker) kunnen betrek ken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9