Overeenstemming tusschen Hitler Mussolini Het Fransche verzoek In Frankrijk wordt nog gestreden om een wapen stilstand besproken Conferentie had te München plaats No. 17598. Führer en Duce na afloop vertrokken 1940. Woensdag 19 Juni. na een Het Duitsche frontbericht Geestdriftige ontvangst te München Pas staking der gevechtshandeling wapenstilstandsverdrag Een vluchtelingenstroom trekt Zwitserland binnen Overeenstemming bereikt Amerikaansche Roode Kruisschepen naar Europa Mussolini’s reis De bijeenkomst in den „Führerbau” PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: De zesde ontmoeting. Te Innsbrück op Duitschen bodem De Führer en de Duce. de De bezetting van Le Creusot steeds Fransche aanval afgeslagen xMuóóüLini hun Üe Ook Fransche troepenonderdeeien geïnterneerd maarschalk dat am- am- am- den Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Uit München vertrokken. Hitler en Mussolini zijn na de be ëindiging der besprekingen weer uit München vertrokken. De Führer heeft Mussolini van het Prinz-Karl-paleis naar het Centraal station van München vergezeld. Nogmaals schreden de beide leiders der verbonden volken langs het front der op het stationsplein aangetre- Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Tegen 12 uur gistermiddag is de extra-trein van Mussolini aangekomen op het hoofdstation te Innsbrück, dat met de Duitsche en Italiaansche kleu ren prachtig was versierd. Een groote menigte juichte den leider der Ita liaansche regeering toe, die door den rijksstadhouder van Tirol en Vorarl berg, Franz Hofer, en door den chef van het protocol, gezant von Dörnberg, aan den Brenner op Duitschen bodem was verwelkomd. Volgens een gemeenschappelijk be sluit van de commissie voor buiten- landsche zaken van beide huizen is president Roosevelt gemachtigd Roode Kruisschepen naar de Europeesche oor logszone te sturen ook zonder garantie van de oorlogvoerende mogendheden voor een veiligen overtocht. Het zenden wordt, naar de voorzitter van de se naatscommissie Pittman verklaarde, ge heel aan den president overgelaten. De voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden, Bloom, verklaarde, dat de schepen onbewapend zullen zijn en niet in convooi zullen varen. Dit besluit heeft tot een levendige gedachtenwisseling in den Senaat aan leiding gegeven. De democratische Se nator Holt heeft verhinderd, dat de Se naat onmiddellijk zijn meening ken baar maakte, nadat de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche za ken, Pittman, den Senaat had voorge steld het besluit eenstemmig aan te nemen. Mussolini en Hitler verschijnen op het balkon. Nadat de besprekingen in den Führer- bau waren afgeloopen, verschenen de Gedurende de conferentie werd tus schen Hitler en Mussolini volledige overeenstemming bereikt over de voorwaarden, welke aan Frankrijk zullen worden gesteld, inzake het verzoek van maarschalk Pétain om vijandelijkheden te staken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De bevolking van München heeft den Duce, bij zijn aankomst en tijdens den rit met den Führer door de straten van de stad, een onbeschrijfelijke geest driftige ontvangst bereid. Met den extra-trein van den Duce zijn ook de Duitsohe ambassadeur te Rome, von Mackensen en de Italiaan sche ambassadeur te Berlijn, Alfieri, die den Duce tot aan den Brenner te gemoet was gereisd, te München aan gekomen. Führerbau van Ovaties voor den Duce Nadat de Führer den Duce naar het Pr-inz Karl-paleis had geleid en af scheid van hem had genomen, weer klonken het heilgeroep en de spreekko ren uit de ontelbare menigte, steeds luider, die hartstochtelijk den Duce verlangden te zien. Mussolini voldeed aan het verzoek en verscheen op het Laicon. He groette en dankte naar alle- t Eerepoorten langs den spoorweg wa ren met vlaggen versierd en tijdens het voorbijrijden juichten de Tirolers den Duce toe. Op het station te Innsbrück waren, behalve de Italiaansche consul- generaal, ook de leden van de Italiaan sche kolonie met hun vaandels aan wezig. Onder een heilgeroep, dat schier geen einde nam, verliet de Duce, die in veldgrijze uniform was gekleed, den trein en inspecteerde, onder de tonen van de Italiaansche en Duitsche volks liederen, de eere-compagnieën. Na een kort oponthoud zette de extra-trein van den Duce zich weer in beweging, terwijl de menigte zong„Wir fahren gegen England”. gesloten Fransche troepen bij Vesoul in de richting van de hoogvlakte van Langres een wanhopige poging tot doorbraak heeft ondernomen. De aan val werd met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De Duitschers maakten 20.000 gevangenen. Tanks van 70 ton buitgemaakt De Duitsche troepen hebben, zooals reeds in het legerbericht van het opper bevel van de Weermacht gisteren werd gemeld, de Loire, boven Orleans tot Nevers en ten Zuidoosten daarvan be reikt. Onder het oorlogsmateriaal, dat buitgemaakt werd, bevonden zich bij Nevers meer dan 100 gepantserde ge vechtswagens, waaronder 6 zeer zware pantserwagens met een gewicht van 70 ton. Deze wagens zijn hier voor de eerste en tevens voor de laatste maal in den strijd geworpen. in de buurt nog verder hebben. Aan het kanton Van bevoegde militaire zijde werd gisteren medegedeeld, dat een gedeelte -van de in den Elzas in Lotharingen m- Hitler ontmoet Mussolini De Duce is daarna, in gezelschap van den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, van den chef van zijn kabinet Sebastianini, van gezant Buti en van den plaatsvervan ger van den chef van den generalen staf, generaal Roatta, om drie uur op het centraal station te München aan gekomen, De Führer begroette den leider der Italiaansche regeering op het perron en na inspectie van de eere-compag nieën, vergezelde hij hem in een auto naar het Prinz Karl-paleis, waar de Duce zijn intrek nam. Graaf Ciano werd door den rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, tot het Prinz Karl-paleis vergezeld, terwijl de plaatsvervanger van den chef van den generalen staf, generaal Roatta, zich daarheen begaf in gezelschap van generaal-overste Keitel. De Führer en de Duce zijn gisteren bij een bespreking te München over het stand punt van de beide verbonden regeeringen ten aanzien van het Fransche verzoek om een wapenstilstand tot overeenstemming gekomen. De voorwaarden zullen nader bekend worden gemaakt. Om 4 uur gistermiddag heeft de Duce zich in gezel schap van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, van het Prinz Karl-paleis naar den Führerbau (het paleis van Hitler) aan het Koninklijke Plein begeven. In het portaal begroette de Führer den Duce en diens minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. In de werkkamer van den Führer zijn onmiddel lijk daarop de besprekingen begonnen. Na afloop hebben de Führer en de Duce München verlaten. een eerecompagnieën en- groetten zijn de geestdriftige menigte. De weinige minuten voor het vertrek van den trein benutte Mussolini nog voor een leven dig gesprek met Adolf Hitler. Kort na het vertrek van den Italiaanschen spe cialer! trein verliet ook de speciale trein van den Führer München. kanten. De menigte bracht den Duce van het verbonden Italië onbeschrijfe lijke ovaties. Ook toen de Duce reeds lang weer het balcon had verlaten, weerklonken nog de ovaties. Steeds weer steeg het geroep „Duce” naar zijn venster omhoog. De bevolking van München was er zich van bewust, dat de oogen van de geheele wereld op haar stad waren ge richt, daar heel de wereld wacht op de beslissingen van den Führer en den Duce. Deze gedenkwaardige ontmoe ting, de zesde tusschen beide staatslie den, vond plaats juist 3 maanden na de ontmoeting op den Brenner en juist een week na het deelnemen van Italië aan den oorlog, welke Italië voert aan de zijde van Duitschland. Steeds wéér getuigden de mannen en vrouwen van München van hun trots, dat München in dit uur. waarop het geheele Duitsche volk vol is van diepe bewondering en dankbaarheid jegens zijn Führer en je gens de Duitsche weermacht, als eerste stad van het groot-Duitsche rijk zich tot woordvoerdster kon maken van het geheele volk om den man toe te juichen, wien Duitschland den keer in zijn geschiedenis dankt neutrale grens. Toen trokken over de grens bij Verrières 88.000 man. Het voorbijtrekken der artillerie, die Voor op marcheerde, duurde 48 uur. Het oorlogsmateriaal bestond uit 12.000 paarden, 1200 wagens en 1200 stukken geschut. Ook thans beleefde Verrières dergelijke tooneelen als toentertijd, alleen met dit verschil, dat door den bliksemsnellen opmarsch der Duitsche troepen geen groot aantal soldaten van het verslagen en terugtrekkende Fran sche leger meer op neutralen boden* heeft kunnen vluchten. Gisteren kwam een Fransche Roode Kruis-trein en een transport gewonden in Zwitserland aan. Hedenochtend zijn wederom burgers over de grens ge komen. De voorzitter van den Franschen se naat, Jeanneney, heeft zich thans eveneens over de Spaansche grens bij Irun in veiligheid gesteld. Naar ver luidt reist hij door naar Lissabon. Naar het Zwitsersche blad „Suisse” meldt, zijn tot heden ongeveer 2000 Fransche soldaten over den Col des Roches over de Zwitsersche grens gekomen, waar zij door de Zwitser sche grenswacht zijn ontwapend en geïnterneerd. Onder hen bevond zich een staf van het luchtwapen, bestaan de uit een generaal en verscheidene officieren. Hoezeer de Fransche troe- pendeelen zich in ontbinding bevin den, bewijzen de verhalen van ge vluchte soldaten. Zij behoorden deels tot troependeelen, die van Verdun en zelfs Noordwaarts gestreden de Noordgrens van Genève bevinden zich op het oogen- blik geen Fransche troepen meer. Ook de Fransche douanebeambten verrichten hun dienst ongewapend. In de buurt van Lacure, nabij de grens van Genève, werden in den afgeloopen. nacht reeds eenige Duitsche pantser wagens gezien, die blijkbaar op een verkenningstocht waren. Voorts wordt uit Vallorbe gemeld, dat de Franschen voor hun aftocht de tunnel van Monfc d’Or zouden hebben opgeblazen. Führer en de Duce op het balkon. De Duce en de Führer die naast elkaar stonden, werden met een onbeschrijfe lijke geestdrift en minutenlang durend heilgeroep door de ontzaggelijke me nigte begroet Urenlang had de bevolking van zeer dichtbij deze wereldhistorische bijeen komst afgewacht. Nog eenmaal bedankte de Duce en de Führer met de rechterarm omhoog gehe ven, naar alle kanten. Toen werden de deuren achter hen gesloten, terwijl de aangedane menigte in spontane geest drift de volksliederen der beide verbon den landen en de strijdliederen zong. Korten tijd later vergezelde de Führer den Duce naar beneden, naar de hal van den Führerbau, alwaar hij ten aan>- schouwe van de ontzaggelijke menigte op de meest hartelijke wijze afscheid nam van den Duce. Luchtaanval op Keulen Bij een luchtaanval van vijandelijke vliegers op het stadgebied van Keulen gisternacht, zijn 7. burgers gedood en een aantal gewond. Eenige woonhuizen werden vernield en verscheidene gebou wen gedeeltelijk beschadigd. van den Italiaanschen generalen staf, admiraal de Courten van den Italiaan schen marinestaf en generaal Perino van den Italiaanschen staf van het luchtwapen. Van Duitsche zijde zag men den chef van het opperbevel van de weer macht, kolonel-generaal Keitel; chef van het ministerieele bureau in het ministerie van luchtvaart, generaal Bodenschatz; Rijksperschef dr. Diet- rich; den leider van de juridische afdeeling van het ministerie van bui tenlandsche zaken, onderstaatssecreta ris Gaus; den chef van het protocol, von Dörnberg. Verder ambassadeur Alfieri en bassadeurs von Mackensen, den' bassaderaad van de Italiaansche bassade te Berlijn, Tamsoni en Italiaanschen consul-generaal te Mün chen, Pittalis. In de zalen van den dringt geen enkel geluid van buiten door. De besprekingen worden in vol komen afzondering gehouden. In de straten, welke leiden naar den Führer bau, gaat het gewone leven zijn gang. Slechts het toegenomen verkeer en de met vlaggen versierde huizen herinne ren aan de groote gebeurtenis. Eührerbau”- te München, waar Hitler en history he ontmoeting hadden. De teekenen van een snel vermin derende weerstandskracht en van de ineenstorting van de Fransche legers, nemen van uur tot uur in aantal toe. Met de snelle inneming der vesting Metz heeft de Duitsche leiding een buitengewoon belangrijke positie in den rug der Maginotlinie gewonnen, die nu ook in dezen sector onhoudbaar is geworden, vooral daar zij uit de groote voorraadschuren van Metz voortdurend van het noodige werd voorzien. Aan de Spaansche grens Als gevolg van den toenemenden stroom vluchtelingen, die uit Noord- Frankrijk naar de Spaansche grens plaatsen trekken, is er in de grens plaatsen reeds een groot tekort aan levensmiddelen ontstaan. Deze schaarschte dreigt reeds tot hongersnood te worden. De prijzen van levensmiddelen zijn al buitensporig hoog geworden. In Biarritz, St. Jean de Luz en andere plaatsen kan melk nog slechts alleen aan kinderen wor den afgegeven. J Onder de vluchtelingen, die uit Frank rijk zijn aangekomen, bevinden zich ook baron Rothschild, de vroegere Fransche minister van buitenlandsche zaken Mal- vy en talrijke afgevaardigden van de Fransche en Belgische parlementen. Alle hotels te San Sebastian en in an dere plaatsen in het Baskenland zijn overvol met vluchtelingen. Voor de oorlogsindustrie van Frank rijk is de bezetting van Le Creusot van beslissende beteekenis. Le Creusot be- teekent voor de Fransche bewapenings- industrie evenveel als het Ruhrgebied voor Duitschland. De geweldige verlie zen der Franschen aan wapens en oor logstuig kunnen thans niet meer ver vangen worden. Terwijl de vesting Dyon zonder strijd bezet kon worden, werd Colmar door een aanval ingenomen. In welken omvang de heerschappij in de lucht kon worden veroverd, wordt het beste gekenmerkt door de lage verliescijfers, die in het legerbe richt van gisteren worden vermeld. Maar ook de geweldige luchtaanvallen op het station van Rennes in Noord- West-Frankrijk, evenals die op de vijandelijke transportschepen in de monding van de Loire, zijn hiervoor kenmerkend. Om vier uur heeft de Duce zich in gezelschap van den Rijksminister van buitenlandsche zaken van het Prinz- Karl paleis naar den „Führerbau” aan het Koninklijke plein begeven. In het portaal begroette de Führer den Duce en diens minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. In de werkkamer van den Duce zijn onmiddellijk daarop de bespre kingen begonnen, waarbij de gezant, dr. Schmidt, als tolk ter beschikking stond, terwijl men de overige heeren van de staven van Mussolini en Adolf Hitler in druk gesprek zag gewikkeld. In de zalen van den Führerbau be vonden zich o.a. de directeur-generaal van de afdeeling Europa en Middel- landsche Zee van het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, Buti, de directeur-generaal van de centrale afdeeling van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, Vitetti, verder de plaatsvervangende chef van den Italiaanschen generalen staf, Roatta, generaal de Castiglione Het frontbericht van het D.N.B. van gisteren luidt als volgt De radiotoespraak van Pétain, met de mededeeling, Frankrijk de wapens moet neerleggen, is veelal zoo opgevat, dat nu terstond de gevechtsbedrijvigheid aan het ge heele Duitsch-Fransche front zou op houden, of moest ophouden. De Duit schers zetten overal in snel oprukken de achtervolging van den tegenstander voort. De gevechtshandelingen kunnen eerst gestaakt wórden, wanneer een wapenstilstandsverdrag tot stand is ge komen. In dit verband moge er aan herin nerd worden, dat in 1918 het Duitsche streven naar neerleggen der wapens, dat op 5 October begon, eerst op 11 November tot een resultaat leidde. De vluchtelingenstroom over de ver schillende grensovergangen van Frank rijk langs het Jura-gebergte heeft, naar een speciale correspondent van het D.N.B. mededeelt, in de laatste 24 uur den vorm van een ware volksver huizing aangenomen. Te voet, op fietsen, met kruiwagens, handkarren, kinderwagens, paarden- wagens en auto’s komen vrouwen, kin deren en grijsaards, zoowel Zwitsers als Franschen, slechts met de noodzake lijkste bagage en hun have en goed in beddelakens geknoopt over de gren zen van het asyl verleenende Zwitser land. Daarbij komen in steeds grootere groepen Fransche soldaten en officie ren, spoorwegarbeiders, douanebeamb ten en grensgendarmerie op Zwit- serschen bodem, waar zij direct ont wapend en in interneeringskampen worden ondergebracht. De grootste stroom vluchtende Fransche soldatèn verwacht men in den grenssector tus schen Bazel en Verrières. In de omgeving van Chaux-de-Fonds zijn 300 Fransche soldaten onder aan voering van een generaal, die behoor den tot de bezetting van een vliegveld, overgeloopen en geïnterneerd. Ook bij Vallores zochten Fransche troependee len hun toevlucht in Zwitserland. De inwoners van Verrières beleven op nieuw historische uren. Hier overschre den reeds eenmaal in de geschiedenis, tijdens den Fransch-Duitschen oorlog van 1870’71 een verslagen Fransch leger en duizenden Wuchtelingen de HAAGSCHE COURANT en Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 OS

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1