BAAGSCHE COURANT Of STADSNIEUWS BINNENLAND Woensdag 19 Juni 1940. HET PROCES OM DEN BABY De Nederlandsche tuin bouw in 1939 De post weder in sneller tempo en met grooter regelmaat Distributie motor brandstof OVERDRACHT S. S.-BATAL- JON AAN DEN RIJKS COMMISSARIS Provinciale Staten van Noord-Holland byeen DERDE BLAD. VOOR VEILIG VERKEER Plechtigheid op het Binnenhof De Rijksmiddelen De troepen defileeren voor Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart. Getuigenverhoor gelast in kort geding DEFILE OP HET KRUISPUNT SPUI-GROOTE MARKTSTRAAT DE AANVOER VAN VERSCHE VISCH LINDEBLOESEM ALS VERVANGING VAN THEE DE ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN ZONSOP- EN ONDERGANG Duitschland het voornaamste afzetgebied Het nachtpostvervoer ontbreekt nog EXTRA BROODBONNEN VOOR ZWAREN ARBEID Binnenkort wordt ze verzameld Belangrijk geringere opbrengst over de maand Mei Veel kooplust weer weer Rijwielpaden ppe- 1938. Het unifonnverbod Scholen worden zooveel mogelijk ontruimd ons de be- be- arbeid bonnen No. 17598 Donderdag 20 Juni zonsopgang 5.16 uur, zonsondergang 10.06 uur. beginnen de De Rotterdamsche geëvacueerden zijn in de stad in tal van gebouwen onder gebracht. Aangezien het hier gaat om massa-onderbrenging is het natuurlijk, dat zich hiervoor vooral de scholen uit stekend leenen, die over groote lokali teiten beschikken, waar veel menschen een plaats kunnen vinden. Dit had het groote bezwaar, dat de gang van het onderwijs er door geremd werd. Thans zijn nog zeven scholen bezet door de Rotterdamsche geëvacueerden. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling de schoolgebouwen zooveel mogelijk te ont ruimen en de geëvacueerden elders in de stad onder te brengen. De school aan de Hoornbeekstraat wordt morgen reeds ontruimd. De 150 geëvacueerden, die daar gelegerd zijn, gaan naar twee villa’s in het Belgische park. Men hoopt, dat na de groote vacantie ook de meeste van de andere scholen weer voor het onderwijs gebruikt kunnen worden. Gemeente- terwijl BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 598 baden genomen, in het Volkszeebad te Scheveningen 801 en in het Volkszeebad te Kijkduin 89. De temperatuur van het water was he den te Scheveningen 62 graden. ZILVEREN JUBILEUM H. G. VAN DER VEEN. Maandag was het 25 jaar geleden, dat H. G. van der Veen als bezorger-fabrieks- arbeider in dienst trad bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw”, B. Hus. De jubilaris en zijn echtgenoote werden Maandag ontvangen op het hoofdkantoor van de onderneming, Jacob Catsstraat 182, waar een huldiging door de directie en chefs plaats vond. De zilveren medaille en het diploma voor 25-jarigen trouwen dienst van de Neder landsche Vereeniging van Werkgevers werden hem namens deze vereeniging uit gereikt door de directie. Tevens ontving hij de gebruikelijke enveloppe met inhoud, en geschenken van het personeel, terwijl zijn echtgenoote bloémen werden aange boden. verdwenen. Zij erkennen dus deze vergadering der Staten niet en zullen hem verlaten om er in een andere hoedanigheid in terug te keeren. De vier N.S.B.-leden, die o.a. hun zwart hemd en een koppelriem droegen, verlieten hierna de zaal. Vervolgens werden de nieuwe leden der Staten, de heeren P. Kuiper, mr. N. Okma, mr. H. Westermann en Joh. de Veer beëedigd en geïnstalleerd. Nadat de voorzitter mededeeling had gedaan van de ingekomen stuk ken, werd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten herkozen de heer E. Luden. In de vacature in den raad van toezicht van de provinciale bedrijven, ontstaan door het bedanken van den heer Klaas de Vries, werd gekozen de heer A. Sietsma. De ove rige agendapunten werden commisso riaal gemaakt. Op 2 Juli zullen de Staten bijeenkomen. meisje, dat volgens het zeggen van mevr, van der W., haar haar kind in genoemd huis heeft teruggebracht, vier zusters uit de kliniek en de heer W., die het kind van mevr. S. heeft aangenomen. Den datum van de enquête stelde mr. Rueb vast op Maandag 24 Juni des middags om 2 uur. De verdere uitspraken hield de president aan. In verband met de vrij groote pu blieke belangstelling, welke dezen ochtend voor de zaak bestond, deelde de president mede, dat bij de enquête geen publiek zal worden toegelaten, daar deze in alle rust zal moeten plaats hebben. Hedenmorgen waren aan den afslag te Scheveningen 2 motorkotters met ƒ156 en 12 schokkers, die tezamen 666 aan versche visch besomden. Er was veel kooplust en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die van gisteren. De vangsten waren echter minder, zoodat de besommingen niet zoo hoog waren als gisteren. De hoogste besom ming van de schokkers was 95 en de gemiddelde besomming ruim 55. Het weer was niet zoo gunstig voor de visscherij, daar er nog al wat wind stond, wat op de vangsten van invloed was. Niet alle schokkers zijn hedenmorgen naar zee gegaan. Enkele bleven er bin nen en wachten op wat beter weer. Ook de motorkotter Sch. 12 G. den Heijer is niet naar zee vertrokken. Gemeente Groningen aanvaardt historischen Prinsentuin. De jeugdige werkloozen te Groningen hebben andermaal een mooi werkobject afgeleverd. In het hartje van de stad ligt het oude Prinsenhof, eertijds het paleis van een Friesch stadhouderlijk paar (Al- bertine Agnes en Willem). Eenige jaren geleden hebben de jeugdige werkloozen dit gebouwencomplex volledig gerestau reerd. Thans is daar aan toegevoegd de er achter liggende tuin. Na een jaar hard werken is hier een fraai wandel park aangelegd, geheel in den stijl v«n onze bouwmeesters uit de achttiende eeuw, een en ander onder leiding van Rijksmonumentenzorg te den Haag. „De Nederlandsche tuinbouw heeft in 1939, evenals vele andere takken van nij verheid en handel, zijn deel van de tegen slagen gehad. Het jaar begon in een bij zonderen winter. Het plotseling invallen van een strenge vorst heeft het tuinbouw bedrijf verrast en in de teelten veel scha de toegebracht. De nog te velde staande producten en de aardbeienplanten bevro ren, terwijl verder het jonge plantmate- riaal grootendeels werd vernietigd. Vooral door het laatste kwam in de voorjaars- teelten van den glastuinbouw een belang rijke vertraging. Bij het inhalen van dien achterstand door het telen van snel groeiende gewassen was eenzijdigheid in de teelten uiteraard niet te vermijden, het geen tot uiting kwam in het prijspeil, toen deze producten in een kort tijdsbe stek bij groote hoeveeelheden ter markt werden gebracht”, aldus het jaarverslag van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. De tweede tegenslag trof den tuinbouw in zijn gevoeligste zijde, n.l. in den afzet zijner producten naar het buitenland, door de maatregelen van de omringende landen in verband met het besmettingsgevaar van den coloradokever. En tenslotte kwam, nadat in de zomer maanden de uitvoer geleden had onder de ongunstige gevolgen van de internationale spanningen, in September de oorlog, waar door de export van tuinbouwproducten nog rr.oeilijker werd. Vergadering geschorst en tribune ontruimd. De heer Vlekke vroeg wederom het woord, hetgeen de voorzitter niet toestond. Nadat van de tribune aller lei uitroepen weerklonken, schorste de voorzitter de vergadering en gaf or der aan het publiek op de tribune deze te verlaten. Aanvankelijk werd hieraan geen gevolg gegeven, doch op een wenk van den heer Vlekke gingen alle bezoekers op één na weg. Een bode verzocht dezen bezoeker ook heen te gaan, doch hij kreeg een weigerend antwoord. De voorzitter liet daarna politie-assistentie inroepen. Toen twee agenten verschenen, verliet ook de laatste bezoeker de publieke tribune. Vervolgens bracht mr. Bruch rap port uit over het onderzoek der geloofsbrieven van vief nieuw noemde leden. De vergadering sloot tot toelating der leden. De heer Vlekke vraagt opnieuw het woord, hetgeen door den voorzitter geweigerd wordt. De heer Vlekke: ,,U ontneemt mij mijn recht als statenlid”. De voorzitter: „Ik heb u alle ge legenheid gegeven een verklaring af te leggen, maar daarvan hebt u mis bruik gemaakt. Wilt u thans het woord over de toelating van de nieuwe leden?” De heer Vlekke antwoordt bevesti gend en verklaart, dat het thans niet meer noodig is de Provinciale Staten in hun tegenwoordige samenstelling te continueeren. Daarom is ook het vervangen van afgetreden leden over bodig. Voor de nationaal-socialisten is na 10 Mei het parlementaire stelsel De andere landen. De totale export van groenten en fruit naar Engeland in 1939 was naar de hoe veelheid ongeveer gelijk aan die in 1938, n.l. ruim 200 millioen k.g. Meer dan de helft hiervan waren uien, de uitvoer van uien «steeg namelijk van 95 tot 113 mil lioen k.g., de uitvoer van alle overige pro ducten daarentegen daalde aanmerkelijk. De totale waarde van onzen tuinbouw- export naar Engeland was dientengevolge ruim een millioen gulden lager dan in 1938. Op de eerste plaats belemmerden zware invoerrechten den invoer van onze producten, terwijl daarnaast de bepalin gen wegens het coloradokever-gevaar som mige Nederlandsche tuinbouwcentra ten opzichte van den Engelschen export in een zeer ongunstige positie hebben ge bracht. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog vaardigde Engeland een in voerverbod uit ten aanzien van de meeste onzer tuinbouwvoortbrengselen met na me de druiven werden hiervan de dupe. Ook de uitvoer naar België had in 1939 in bijzondere mate met handelspolitieke moeilijkheden te kampen, tengevolge waarvan de export daalde van 42 tot 34 millioen k.g., de waarde van 2.8 tot 2.1 millioen gulden. Vooral de uitvoer van bloemkool, tomaten, boonen, sla en appe len was aanmerkelijk kleiner dan in 1938. Kleinere export. De handel in tuinbouwproducten op het buitenland was minder gunstig dan in het voorgaande jaar. Naar de hoeveelheid steeg de uitvoer in 1939 weliswaar met 14 millioen k.g. tot 432 millioen k.g., maar de totale opbrengst was 1.6 millioen gld. kleiner en bedroeg 41.6 millioen gulden. Uitvoer 1939versche vruchten 27 mill, k.g. (4.5 mill, gld.), versche groenten en vroege aardappelen 350 mill. k.g. (29.2 mill, gld.), vruchtenpulp 22 mill. k.g. (4.7 mill, gld.) en geconserveerde groenten 33 mill. k.g. (3.1 mill. gld.). Het Duitsche afzetgebied. Ook in 1939 was Duitschland het voor naamste afzetgebied van den Nederland- schen tuinbouw. De export van groenten en fruit steeg in dat jaar van 135 tot 157 millioen k.g.. de waarde van 16.2 tot 16.8 millioen gulden. Van den totalen Neder- landschen export van versche vruchten ging niet minder dan 70 pCt. (18.8 mill, k.g.) en van versche groenten bijna 2/5 gedeelte naar het Duitsche Rijk. De omvang en beteekenis van dezen handel op Duitschland blijkt verder wel uit de volgende opsomming van de export- hoeveelheden der voornaamste producten appelen 10 millioen k.g., druiven 5 mill, k.g., tomaten 21 mill, k.g., komkommers 28 mill, k.g., sla 9 mill, k.g., bloemkool 6 mill, k.g., roodë, witte en groene kool 22 mill. k.g. en vroege aardappelen 15 mil lioen k.g. Nu in de veranderde omstandigheden een nieuwe regeling voor den export van groenten en fruit naar Duitschland is ge troffen, mag verwacht worden, dat in den loop van 1940 deze uitvoer nog belang rijk zal stijgen. De Nederlandsche tuin bouw kan deze ruimere plaats op de Duitsche markt zonder eenig bezwaar vul len en daarnaast niettemin de volledige groentenvoorziening van het Nederland sche volk verzorgen. De vier N.S.B.-leden verlaten de vergadering De Provinciale Staten van Noord- Holland zijn gisteren te Haarlem bij eengekomen onder leiding van den commissaris der Koningin, mr. dr. A. baron Roëll, die in zijn openings rede een beroep deed op aller mede werking om de beraadslagingen te voeren met waardigheid en in den geest van samenwerking, welke bo venal noodig zijn in de tegenwoordige omstandigheden. Het Nederlandsche volk moet met vast beleid en zelf vertrouwen zich aanpassen aan den gewijzigden toestand. Ook van Noord- Holland kan de dringende behoeft niet worden ontkend tot de ontplooiing van alle krachten, welke vereischt worden om met fier zelfvertrouwen aan de gevolgen dezer worsteling het hoofd te bieden en zoo mogelijk een gunstig verschiet tegemoet te gaan. Spr. herdacht de gevallenen en speci aal diegenen, die in dienst waren van de provincie. Hij dankte allen, die op hun post waren gebleven en het raderwerk in gang hebben gehouden. Zij hebben de ontwrichtingen weten te bezweren, welke het gevolg hadden kunnen worden van den plotselingen overgang van de vrijheid naar de gebondenheid. Spr. herdacht voorts de overleden Staten-leden, de heer P. Stapel, dr. ir. Th. van der Waer- den alsmede ir. J. van Oldenborgh, directeur van het provinciaal water leidingbedrijf. Tenslotte hoopte spr., dat een wijs hart aan allen de wisse kracht, het plichtsbesef, de nauwge zetheid en de kloekheid zouden mogen schenken, welke onmisbaar zijn. om ons land, onze provincie en water werken uit de diepte van het heden weer op te voeren tot de hoogten eener betere toekomst. Na deze rede kreeg de heer Vlekke (N.S.B.) het woord. Hij verklaarde, dat het toeval was, dat deze vergadering gehouden kon worden en dat de N.S.B.-leden haar konden bijwonen. Het had ook kun nen zijn, dat de voorzitter ook de vier N.S.B.-leden had kunnen herden ken, aangezien tijdens die dagen een golf van terreur tegen de nationaal- socialisten is ontketend. De heer Vlek ke zeide, voorts, er aan gedacht te hebben, hoe men zijn intrede moest doen in een gezelschap, waarvan de leden behooren tot het politiek ver bond der democratie, dat moordaan slagen gepleegd heeft op nationaal- socialisten. De voorzitter verzocht den heer Vlekke, thans geen politiek debat te houden. De heer Vlekke voortgaan de, zeide, dat de N.S.B.-ërs op 10 Mei als tuchthuisboeven zijn behan deld en dat het sadisme op hen werd botgevierd, ook in de provincie Noord- holland (geroep op de publieke tribu ne „schande”). De voorzitter: „Uw verklaring heeft met de provinciale zaken niets te maken. Als u zoo doorgaat, moet ik u het woord ontnemen”. De heer Vlekke: „Laat u mij toch spreken. U verwekt zelf incidenten. Mannen en vrouwen zijn uit hun gezinnen weggehaald, waardoor kin deren aan hun lot werden overgela ten”. De voorzitter: „U moet nu uitschei den”. De heer Vlekke: „Ik wil u besluit mededeelen en desnoods argumenteering daarvan weglaten”. De voorzitter ontnam echter den heer Vlekke hierna het woord en stel de het volgende punt van de agenda aan de orde. Er zijn verplichte en niet verplichte rijwielpaden. De verplichte zijn aan geduid met een rond, blauw bord, waarop in witte kleur een fiets is af- gebeeld, terwijl bij de niet-verplichte een rechthoekig zwart bord staat, waarop in witte letters het woord „Rijwielpad”. Het is echter zeer ge- wenscht, dat de wielrijders ook van de niet-verplichte rijwielpaden, welke voor hen rechts van den weg liggen, gebruik maken; daar toch rijden zij veilig en laten zij op den naastgelegen rijweg ruimte voor het groote ver keer. Indien langs een weg ter weerszij den een rijwielpad ligt is het verboden het linksche pad te berijden. Het kan ook voorkomen, dat langs den weg één rijwielpad ligt, dat slechts in één richting mag worden bereden. In dat geval staat bij het begin van het pad, waar men niet in mag rij den, een rond wit bord met rooden rand en op het witte middenveld een zwarte fiets. Op rijwielpaden mogen uitsluitend tweewielige fietsen rijden; ook rijwiel met zijspan- of aanhangwagentjes mo gen van zulke paden geen gebruik ma ken. Voetgangers, die zich op een rijwiel pad bevinden, moeten dit, als een fiet ser nadert en een signaal geeft, ver laten. Als er een wandelpad langs den weg is, behooren natuurlijk de voet gangers daarvan gebruik te maken. En dan is er nog iets, dat wielrij ders op rijwielpaden wel eens verge ten: Ook daar is rechts-houden en dus goed aan den uitersten rechterkant rijden, verplicht. Op het Binnenhof heeft vanmiddag een militaire plechtigheid plaats gevon den, waarbij het 4 S.S. „Totenkopfbatal- jon”, een keurkorps, dat hier te lande is gelegerd, zich onder de bevelen heeft gesteld van den Rijkscommissafis van het bezette gebied, Rijksminister Seyss- Inquart. Rond het historische plein stonden de troepen opgesteld, waarbij was in gedeeld de regimentskapel. Het geheele bataljon stond onder commando van den S.S. Sturmbannführer Schuit. De colonnades waren voor het publiek vrij gelaten, dat in vrij grooten getale de plechtigheid bijwoonde. Reeds om kwart over twaalf hadden de militairen de voor hen bestemde plaatsen ingenomen. De opstelling had een vlot verloop. Kortaf klonken de commando’s, welke met een verbluffen de stiptheid werden uitgevoerd. Te 1 uur precies arriveerde de Rijks- commissaris aan de zijde van de poort, welke toegang geeft tot het Spui. In het gevolg van Seyss-Inquart waren o.m. de commissarissen-generaal Rau- ter, Wimmer en Schmidt en de gene raal der Sicherheitspolizei Schumann. De kapel zette een marsch in, onder het spelen waarvan de bataljonscom mandant Schuit de troepen, die de houding hadden aangenomen, aan den Rijksminister presenteerde. Terwijl de kapel een marsch speelde, bracht schreed de Rijkscommissaris met de commissarissen-generaal, voor bij het front der troepen. De inspectie duurde slechts kort, waarna dr. Seyss- Inouart zich naar den ingang van de Ridderzaal begaf, om van de trappen het bataljon toe te spreken. Op deze rede komen wij morgen nader terug. Terwijl de kapel een marsch speelt, stapte de Rijkscommissaris in de ge reedstaande auto, om te rijden naar het kruispunt Groote Marktstraat Spui, waar het bataljon, waarbij zich gemotoriseerde eenheden hadden aan gesloten, voor hem défileerde. Staande in de auto, met het gezicht naar de Kalvermarkt, nam de Rijks commissaris het défilé af. Tegenover hem was opgesteld het S.S. muziek corps, dat parademuziek ten gehoore bracht. In keurig verband marcheerden de militairen, de hoofden naar rechts ge richt, in paradepas voorbij. De militairen, die voor het meeren- deel uit de Ostmark afkomstig zijn, maakten een voortreffelijken indruk en het schouwspel werd door een zeer groot aantal belangstellenden gadege slagen. Het défilé duurde ongeveer 12 minuten. Reeds enkele dagen na het einde van de oorlogshandelingen in Nederland is de post begonnen alles in het werk te stellen, teneinde met de grensprovincies, vooral ook met het moeilijk bereikbare Zeeland, verbinding tot stand te brengen. Het begon per auto n.l. een dagelijksche auto rit van Utrecht via Breda naar Middel burg, vice-versa. Intusschen begon het treinverkeer zich te herstellen en kon het autovervoer dienovereenkomstig worden ingekrompen. Eerst was alleen nog de treinroute Utrecht’s-Hertogenbosch BredaBergen op Zoom beschikbaar, waarvan, wegens het ontbreken van de brug over de Waal, nog het traject Waar denburgden Bosch per auto moest wor den afgelegd. Daarna kwam op 15 Juni, de spoorverbinding RotterdamBreda tot stand, welk traject dus weer geheel per rail kon worden afgelegd. En binnenkort reist de post tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen ook reeds weder per spoor. Dit spoorvervoer beteekent niet alleen een snellere overkomst, maar ook een belang rijk grootere vervoersfrequentie. Zoo wordt er thans reeds vijf maal per dag post van den Haag naar het Zuiden, wel dra ook naar Middelburg, verzonden. Met Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verbinding onderhouden via Antwerpen, binnenkort wordt ook via Hoedekenskerke weer post vervoerd Ook Maastricht wordt sedert 15 Juni, via Venlo, weder geheel per spoor be reikt. Op ’t traject den BoschMaastricht moet het stuk Eindhoven—Roermond echter nog per autobus worden afgelegd. Naar Maastricht vindt, van het westen en noorden des lands uit, weer eenige malen per dag postvervoer plaats. Hetzelfde geldt voor de verbindingen met Twente en de noordelijke provinciën. Via Deventer de brug bij Zwolle is nog defect wordt naar en van deze bestem mingen thans 5 maal per dag post ver voerd. Post voor Friesland wordt ook re gelmatig via de route Enkhuizen—Stavo ren verzonden. Daar de vervoerscapaci teit der treinen beperkt is, worden ook nog groote hoeveelheden pakketpost en drukwerk voor het noorden met den boot- dienst AmsterdamKampen meegegeven. Zoo begint het postvervoer zich geleide lijk over ’t geheele land te herstellen. Door snelle en v eelvuldige verzending, staat het, wat het dagvervoer betreft, nog slechts weinig bij het postvervoer van voor den oorlog ten achter. Alleen het nachtpostver voer ontbreekt nog. Op een spoedige weder in dienststelling van de nachtposttreinen en de daarbij aansluitende autodienste.n is op dit oogenblik echter nog weinig uit zicht. Naar aanleiding van vragen, welke ons gesteld zijn, wat, in verband met het verkrijgen van extra broodbonnen voor hen, die zwaren arbeid verrich ten, onder dezen arbeid verstaan wordt en hoe deze bonnen te ver krijgen, hebben wij ons tot het Ge meentelijk Distributiekantoor gewend. Men deelde ons mede, dat de patroon deze bonnen voor zijn personeel collec tief moet aanvragen, met een omschrij ving van den arbeid, welken de arbeiders verrichten. Op het distributiekantoor wordt dan verder over de rechtmatig heid van de aanvragen en de eventueele toewijzing der extrabonnen beslist. 3.945.185 op, 6.916.667 was. Voor het dienstjaar 1939 was de zui vere opbrengst der middelen tot en met Mei 1940 614.059.503, terwijl 568.428.000 geraamd werd. De inkomsten yan het fonds waren 75.247.600, 69.000.000 geraamd was. Voor het Werkloosheidssubsidiefonds werd 26.314.025 ten kohiere gebracht. Binnenkort bekendmaking vergunning stelsel voor vervoer van goederen en personen langs den weg In de bladen is bij bekendmaking van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart een nieuwe regeling voor de distributie van motor brandstof openbaar gemaakt. In aansluiting daaraan zal zeer bin nenkort een vergunningstelsel voor het vervoer van goederen en personen langs den weg worden bekend gemaakt. In afwachting van deze nadere bekendmaking zij reeds medegedeeld, dat de aanvraag-formulieren voor een vergunning zich bij de distributie- bureaux bevinden en daar kunnen worden afgehaald. tantièmebelasting op tegen de ra- De president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, zou van morgen uitspraak doen inzake het pro ces om den betwisten baby van de fa milie v. d. W„ waarop de familie S. aanspraak maakt en welk kind bij den bominslag op 10 Mei in de Bethlehem- kliniek verwisseld zou zijn. Deze uitspraak is echter nog niet gevallen. In verband met verschillen de tegenstrijdige verklaringen en de bestrijding van het politierapport door mevrouw van der W. op enkele punten, meende mr. Rueb, dat getui genverhoor en desnoods deskundigen verhoor meer licht zal moeten ver schaffen. Daarom beval de president den eischer met getuigen te bewijzen, dat het kindje, dat mevr, van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw S. Onverminderd het recht van par tijen om andere getuigen te doen dag vaarden, bepaalde de president, dat tien getuigen zullen worden gehoord, t.w. de agent van politie J., die het bestreden rapport heeft opgemaakt, een kennis van mevr, van der W., de heer A., die haar in het bedoelde huis op de Princessegracht met haar kind heeft ontmoet, twee andere in de kli niek verpleegde dames, het werk- Van de lindebloesem kan, zooals men weet, een drank bereid worden, die ingeval van groote schaarschte thee zou kunnen vervangen. In den wereldoorlog van 19141918 heeft men de lindebloesem in onze stad ook reeds verzameld. Het product, dat er uit bereid werd, gebruikte men toen voornamelijk voor de ziekenhuizen. Naar wij vernemen, wordt deze kwestie thanj weer door den Plant soenendienst onderzocht en men hoopt spoedig weer te beginnen met het verzamelen van de lindebloesem. Op vele plaatsen in onze stad, o.a. op het Voorhout en op den Vijverberg, staan linden, zoodat de oogst waarschijnlijk niet gering zal zijn. De bloesemthee is niet alleen goed koop, maar moet ook zeer gezond zijn. De directe belastingen hebben tot en met de maand Mei 60.460.252 opge bracht, hetgeen 9.200.000 meer is dan vorig jaar. De overige middelen brachten tot en met Mei 185.390.443 op, tegen 185.085.371 vorig jaar, terwijl de ra ming 187.703.333 was. De maand Mei zelf bracht slechts ƒ25.617.640 op tegen ƒ36.538.535 in Mei vorig jaar, terwijl de raming ƒ37.541.667 bedroeg. Het spreekt van zelf, dat deze belangrijke teruggang hoofdzakelijk het gevolg is van de gebeurtenissen, welke in de betrokken maand in ons land plaats grepen. De dividend- en bracht in Mei 1.376.530 ƒ2.193.637 vorig jaar, terwijl ming 2.250.000 beliep. De omzetbelasting, welke vorig jaar 5.651.419 opbracht, leverde nu slechts terwijl de raming Geldt niist voor Duitsche uniformen. In de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied tot uitoefening van de Regeeringsbevoegdheden in Nederland van 29 Mei, welke op 5 Juni van kracht is geworden, is bepaald, dat het tot nu toe geldende Nederlandsche recht van kracht blijft, voor zoover het ver- eenigbaar is met de bezetting en niet in strijd is met de bepalingen van het decreet van den Führer, betreffende de uitoefening van de Regeeringsbe voegdheden in Nederland. Deze bepaling heeft hier en daar en ten aanzien van bepaalde gevallen niet het juiste begrip gevonden, o.a. ten aanzien van het Nederlandsche uniformverbod. Teneinde aan allen twijfel een einde te maken heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Justitie een circulaire ge richt tot de procureurs-generaal en tot de hoofden van politie, waarin wordt gezegd, dat het uniformverbod natuur lijk niet van toepassing is op hier te lande verblijvende Duitsche militairen, op Duitsche officieele personen en op degenen, die behooren tot de Duitsche N.S.D.A.P.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9