van Overdracht heidengraf te Delft van Materieele schade tengevolge oorlogsgeweld Haagsche Courant van Donderdag 20 Juni 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. iWd Energieke opbouw verkeer van ons BINNENLAND Trf- binnenscheepvaart Nederlanders en Duitschers werken aan één Schade-enquete- commissie Uw Nederlandsche Jaarbeurs De uitgifte van de zomerpost zegels begint morgen Gaat gedurende de zomer maanden door Wat wel en wat niet onder oorlogsgeweldschade wordt begrepen Een detachement van het luchtwapen vuurde, als laatste saluut, eenige salvo’s af. Treffende plechtigheid in tegen woordigheid van tal van autoriteiten Uiteenzetting van den heer W. Graadt van Roggen groot plan Reorganisatie van busdiensten en 9 een ctfdeeling verbonden zijn. Ander verder Spoorverkeer. Zooals intusscben bekend is gewor den, heeft het spoorwegverkeer zich Strijd tusschen trein en bus. Als algemeene beginselen zullen, naar wij vernemen, daarbij worden aange houden, dat de spoorwegen en de bin nenvaart voortaan de aangewezen ver voermiddelen zullen zijn voor het ver keer over lange afstanden. Het auto verkeer zal de verkeersbehoeften moe ten dekken voor de korte locale verbin dingen, voor verbindingen, waarin door twee andere reproducties zijn van tee- keningen van den teekenaar Anton Pieck dit mapje kost 0,30 of de kaart per stuk 7% cent. Verder geeft het comité uit een door Jan R. Th. Campert geschreven, door F. H. P. Reitmann geïllustreerd propa- ganda-boekje, dat door de N.V. Boek en Kunstdrukkerij voorheen Mouton en Co. keurig is verzorgd de titel ervan is „Vijf jaren zomerpostzegels, 1935 1939”, een opwekkend relaas door J. Campert en achterin komen op kunst drukpapier voor de afbeeldingen van de in die jaren uitgegeven zomerpost zegels. De zegels. De nieuwe, door bekende Nederland sche kunstenaars geteekende, zomer postzegels zullen de beeltenissen dragen van vijf Nederlanders, die in onze his torie van groote beteekenis voor het cultureele en sociale leven zijn geweest en de waarde van deze zegels zullen zijn resp. 1% cent (bijslag 1% cent); 2% cent (bijslag 2% cent); 3 cent (bij slag 3 cent); 5 cent (bijslag 3 cent); 12% cent (bijslag 3% cent). De beel tenissen zijn respectievelijk van Vin cent van Gogh, schilder (18531890); Everardus Johannes Potgieter, schrij ver (1808—1875); Petrus Camper, ge neeskundige (1721—1789); Jan Havick- zqon Steen, schilder (16261679); Jo seph Justus Scaliger, wiskundige (1540 1609). Deze postzegels zullen geldig zijn tot en met 31 December 1945. Briefkaarten. Afbeeldingen van deze postzegels komen vergroot eveneens voor op briefkaarten, welke in mapjes van vijf stuks zullen worden verkocht voor 0,25, of 5 cent per kaart. Een ander mapje bevat vier kaarten, waarvan twee fraaie reproducties zijn van den „Hoenderhof” van Jan Steen (Maurits- huis, den Haag) en het „Gezicht op Nuenen” van Vincent van Gogh (Mu seum Boy mans, Rotterdam), terwijl de „Houdt U aan den zomenregel: zomerpost met zomerzegel” Zooals geruimen tijd geleden aangekondigd, Autoverkeer; Ingrijpender zal zijn de nieuwe rege ling van het autoverkeer voor perso nen en goederen. Waren er vóór het uitbreken van den oorlog voor Augus tus 1939 dus, ongeveer 150.000 auto’s van alle soorten in Nederland in ge bruik, de mobilisatie met haar vele re- quisities en den oorlog met zijn vernie lingen hebben dit aantal sterk doen da len. Bovendien is na 14 Mei het auto verkeer sterk gehandicapt <Toor het ge brek aan benzine. Op dit gebied zal over de geheele lijn een herziening vaal de vroegere toestanden noodig zijn. Een bijzondere organisatie is daartoe in het leven geroepen. Van 1 Juli af zal de regeling van het geheele autoverkeer worden toevertrouwd aan de tien in specties van de Rijksverkeersinspectie. Deze inspecties zullen elk in het eigen district de bevoegdheid krijgen rijver gunningen en benzinetoewijzingen te verleenen. Noodgedwongen zal de nieuwe organisatie van het autoverkeer met een beperkingen gepaard moeten gaan. Een lichtzijde daarvan is echter, dat er nu gelegenheid is, om den jaren- langen strijd tusschen spoorwegverkeer, autoverkeer en binnenvaart terzijde te stellen en aldus onrendabele concurren tieverhoudingen uit te schakelen. Als verder propaganda-materiaal dient een fleurige, door Dick Elffers, te Rotterdam, geteekende reclame plaat, welke wederom de klassieke postkoets vertoont Ze was reeds voor- daten van het Duitsche luchtwapen hadden op de hoeken van dit massa graf de wacht betrokken, terwijl in het front Hitler jeugd stond opge- Steld. In het midden van het graf prijkt een groot kruis met de woorden van den Führer: „Deutschland muss le- ben, und wenn wir sterben müssen”. Daarnevens staan de 33 kleine kruis jes met, voor zoover mogelijk, de namen der slachtoffers. De graven zijn bedekt met een bloemenschat. Nadat de autoriteiten het heldenkerk- hof hadden betreden speelde het mu ziekcorps koraalmuziek. Door het intreden van den gewijzigden toestand is het aspect van den handel volkomen veranderd, niet alleen wat de exportmogelijkheden betreft, maar ook met betrekking tot het binnenlandsche handelsverkeer. Temidden van tal van nieuwe, zich bovendien nog telkens wij zigende problemen, moet het bedrijfsleven naar nieuwe wegen in eigenlijken en fi guurlijken zin zoeken, nieuwe metho den gaan toepassen, andere vormen van productie, transport en distributie overwe gen. Daarbij doet zich dringend behoefte gevoelen aan een snel herstel van verbro ken contact, opdat de zakenwereld zich opnieuw op eenigszins vastere basis zal kunnen oriënteeren. Voor de naaste toekomst komt het voor het bedrijfsleven in het bijzonder aan op: oriënteeren en aanpassen. Daarvan zal i voor een groot deel afhangen, of in onze propaganda-materiaal. zakenwereld spoedig weer dusdanige loo- nende resultaten verkregen kunnen wor den, dat op een nieuwe basis aan den han del uitbreiding gegeven kan worden. Men. is er in handelskringen volkomen van overtuigd, dat niets achterwege gela- w ten mag worden, waarvan vermoed kan zien'van de"verkoo^data^irMei 't/m. dat k„de aanpassing op economisch gebied zal kun- 13 Juli, maar er zal voor worden ge- nen bevorderen. Het jaarbeursbestuur zag zich, hierin zijn taak aangewezen. goede komen, laatstgenoemde vergaat: In het 2e gelid getreden. Allereerst trad generaal Christian sen naar voren om een korte rede uit te spreken. Spr. zeide, dat de kame raden, die hier thans rusten feitelijk niet van ons zijn gegaan. Zij zijn slechts in het 2e gelid getreden. „In den geest zijt Gij bij ons en wij met U”. Dank werd gebracht aan de ge meente Delft en de Duitsche kolonie voor de zorg, die men aan het stof felijke overschot en de laatste rust plaats heeft besteed. Generaal Christiansen droeg vervol gens de verzorging van het heidengraf over aan de Duitsche kolonie. Namens de N.S.D.A.P. in Nederland werd deze zorg door den leider Ruh- berg met enkele woorden aanvaard, die er de Hitler jeugd aan herinner de, dat deze soldaten het laatste ga ven voor het groot Duitsche rijk en drijven (behalve schepen) en de roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep; c. bedrijfs- en handelsvoor raden; d. huisraad en verbruiksvoorraden: e. schepen. Terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulieren ingevulde schade zullen wor den vermeld. De reeds door de gemeentebesturen ver zamelde gegevens of door belanghebben den bij de gemeentebesturen of de com missie oorlogsschade ingediende opgaven omtrent oorlogsgeweldschade, zullen in handen der schade-enquête-commissies worden gesteld. Indien derhalve door be langhebbenden reeds bij het bestuur der gemeente, binnen welke de schade is ge leden, of bij de commissie oorlogsschade (al of niet door bemiddeling van notaris sen of hypotheeknemers) opgave der schade is gedaan, behoeft geen nieuwe opgave bij de schade-enquête-commissie te geschieden, tenzij deze laatste de be langhebbenden daartoe oproept. Dit laatste geldt echter niet voor oor logsgeweldschade binnen de gemèente Rotterdam, waar ook indien reeds opgave der schade is gedaan bij het gemeente bestuur, bij de commissie oorlogsschade of bij andere instanties, door de belang hebbenden een opgave bij de schade- enquête-commissie moet geschieden op de bovenbedoelde formulieren. Aan belanghebbenden, die verzoeken bij het invullen van de formulieren bijstand te mogen ontvangen, zal deze door de schade-enqüête-commissie (in Rotterdam namens deze op nader bekend te maken plaatsen) worden verleend. In gevallen, waarin de belangen der voedselvoorziening het onmiddellijk her stel van landbouwbedrijven vereischt, zal de tegemoetkoming in de schade worden opgenomen in een herstelplan, goed te keuren door den regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloo- pig als schade aanvaardt, houdt geenerlei beslissing in ten aanzien van de uitein delijke tegemoetkoming in de schade. Het bedrag, dat eindelijk als tegemoetkoming zal worden toegekend, wordt bij uitsluiting vastgesteld door of vanwege het wnd. hoofd van het departement van Financiën en zal te zijner tijd aan de belanghebben den worden medegedeeld. Persoonlijk contact tusschen producent en afnemer. Het is voor het instandhouden van het economisch bestel noodzakelijk, dat voor al het persoonlijk contact tusschen pro ducent en afnemer, voor zoover dit tel kenmale mogelijk zal blijken, op practi- sche en efficiënte wijze worde hersteld. Het belang van het Nederlandsche be drijfsleven brengt mede, dat op de komen de najaarsbeurs, als het daarvoor aange wezen centrale orgaan, aan dit streven lei ding wordt gegeven: naast de stimulee- ring van het handelsverkeer en het in gang houden van het zakenleven zal ook voorlichting door bevoegde organen op industrieel, agrarisch en commercieel ge bied verlichting van lasten kunnen bren gen. De gebruikelijke samenstelling, en groepsindeeling der najaarsbeurzen zal ge handhaafd blijven. In het bijzonder geldt dit voor de speciale groepen, welke uitsluitend aan de najaarsbeurzen placht deel te nemen, zooals de meubelbeurs, de groepen zuivelwerktuigen en de inzending op het gebied van landbouwmachines De regeeringsautoriteiten en ook de lei dende figuren der bedrijfsorganisaties hechten er groote waarde aan de normale zakenrelaties te doen hervatten. Ten op zichte van het zoo belangrijke vraagstuk van het jaarbeursgoederen- en jaarbeurs- bezoekers-vervoer mocht het jaarbeursbe stuur van de directie der Ned. Spoorwegen de toezegging ontvangen, dat, in samen werking met den propaganda-dienst der Jaarbeurs, al wat onder de gegeven om standigheden mogelijk zal blijken, in het werk gesteld zal worden om het vervoer naar en van de jaarbeurs te vergemakke lijken en te bespoedigen. „De dag van gisteren is geleden”, zoo besloot de heer Graadt van Roggen zijn toelichting: „den dag van heden zullen wij besteden om met opgeheven hoofd den dag van morgen tegemoet te kunnen gaan. De raad van beheer is er van over tuigd, dat dit streven door het Nederland sche bedrijfsleven zal worden verstaan”. grootendeeis hersteld en is thans op bijna alle» baanvakken weer mogelijk, zij het met de inconveniënten. welke door de oorlogsvernielingen zijn veroor zaakt. Een nieuwe dienstregeling en nieuwe tarieven zijn met dit herstel gepaard gegaan. Dit werk, dat, gezien de enorme te overwinnen moeilijkheden, binnen on gelooflijk korten tijd heeft plaats ge vonden, komt het Nederlandsche pu bliek thans reeds in zijn vollen om vang ten goede. In een persbijeenkomst te Utrecht heeft het gedelegeerd lid van den raad van be heer der Kon. Nederlandsche jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, in tegen woordigheid van de nieuwe directie de heeren mr. J. Milius en ir. W. Terpstra, een toelichting gegeven op het besluit van den raad van beheer de najaarsbeurs 1940 op den bereids vastgestelden datum: 3 tot en met 12 September te laten door gaan. De heer Graadt van Roggen legde er den nadruk op, dat het jaarbeursbe stuur dit besluit genomen heeft, na over leg en met volle instemming van de beide departementen, welke bij deze aangelegen heid in de eerste plaats betrokken waren: het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en dat van Landbouw en visscherij. Het jaarbeursbestuur ontveinst zich niet, dat voor het organiseeren en hou den eener jaarbeurs onder de huidige tijdsomstandigheden een buitengewone krachtsinspanning noodig zal zijn en dat in het bijzonder de onzekerheid van ver schillende factoren bezwaren van organi- satorischen aard zal opleveren. Ook heeft de raad van beheer zich ernstig reken schap gegeven van het feit, dat het jaar- beursintermediair zich in menig opzicht aan gewijzigde omstandigheden zal heb ben aan te passen. Evenwel achten zoo wel het jaarbeursbestuur als de geraad pleegde instanties het van groot belang de Septemberbeurs, waar van de voorbe reiding trouwens reeds na afloop der laatstgehouden voorjaarsbeurs was inge zet zooveel mogelijk op de normale wijze te doen doorgaan, omdat daarvan in be langrijke mate verwacht kan worden, een Stimulans voor het in stand houden van de economische bedrijvigheid in ons land. Dit betreft zoowel de industrie en den handel als den landbouw en de veeteelt. In verband daarmede zal dan ook ditmaal wederom, gelijk het van den aanvang af in de bedoeling heeft gelegen, aan de na jaarsbeurs, in het kader der algemeene, industrieele deelneming, een agrarische D Een der belangrijkste onderwerpen, waarvoor de Duitsche en Nederland sche betrokken autoriteiten -zich, on middellijk na den veertienden Mei ge steld zagen was: het verkeer. In onze lage landen aan de zee heeft dit ver keer, dat door de ligging van ons va derland, door de eeuwen heen een enorme beteekenis gehad. Internatio naal, als knooppunt tusschen Noord en Zuid, tusschen Oost en West en niet het minst door de mondingen van den Rijn en het uitgestrekte Duitsche ach terland. Het verkeer kreeg er een dub bele beteekenis, hier wellicht méér dan elders in Europa, ons waterland, met zijn tallooze kanalen, breede rivie ren en zeeboezems was al van oudsher zoowel op het verkeer te water als op landsverkeer aangewezen. De korte, hier en daar felle oorlog, voorafgegaan door een lange mobili satie, heeft, begrijpelijkerwijs, het ver keer in Nederland grootendeels ont wricht: toen men de situatie kon over zien, bleken zoowel het spoorweg- als het autoverkeer, de postverbindingen en het binnenscheepvaartverkeer voor geheele provincies hopeloos verbroken. Binnen het kader van het grootsche opbouwprogramma vormde het herstel der oude verkeersverbindingen over land en over water dan ook een der belangrijkste punten. Bij het ter hand nemen der ver- keersrestauratie ging men in hoofdlij nen van twee punten uit Het is, ten eerste, niet alleen nood zakelijk dat het verkeer zoo snel mo gelijk genormaliseerd wordt, maar het is, ten tweede, even gewenscht, dat het verkeer zooveel mogelijk worde gemo derniseerd, dat geen louter herstel van oude toestanden plaats vindt, maar dat men streve naar aanpassing aan nieu we behoeften. Op Vrijdag 14 Juni jJ. is in de pers mededeeling gedaan van een beschik king van het wnd. hoofd van het de partement van Defensie, betreffende schadeloosstelling voor opruimingen en ingebruiknemingen van onroerende goe deren ten behoeve van de landsverde diging en de uitoefening van den mili tairen dienst, welke hebben plaats ge had op grond van de wet staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, en de algemeene vorderingswet 1938 en 1939. In aansluiting aan deze beschikking, welke uitsluitend betrekking had op bij de wet geregelde schadeloosstelling, kan thans het volgende worden mede gedeeld. In tegenstelling met de bovengenoem de schade tengevolge van opruimingen en ingebruiknemingen door het Neder landsche militaire gezag, kan degene, wiens goederen door oorlogsgeweld ge troffen zijn, geen aanspraak op schadevergoeding maken, aangezien geen enkele wettelijke bepaling hem recht op schadevergoeding geeft. Bij besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 22 Mei jJ. is echter, zooals reeds eerder in de pers medegedeeld, een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen te doen over de beginselen volgens welke van overheidswege tegemoetko ming zal worden verleend In verband met geleden materieele oorlogsschade. Op advies van deze commissie waar van, zooals bekend, ir. W. H. van Leeu wen, voorzitter en prof. mr. P. Lieftinck secretaris is zal binnenkort met een nauwkeurige registratie van alle geval len van oorlogsgeweldschade worden be gonnen. Nader zal worden medegedeeld, op welke wijze en in welke mate door de overheid een tegemoetkoming in ver band met de geleden oorlogsgeweld schade zal worden verleend. Onder oorlogsgeweldschade moet worden begrepen alle schade door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandsche hetzij van vreemde herkomst, toege bracht aan de volgende goederen: on roerende goederen, gebouw of niet-ge- bouwd, bosschen en veldgewassen inbe grepen, alles wat behoort tot de uitrus ting van bedrijven (b.v. machinerieën, gereedschappen, voertuigen, vee, enz.) alsmede roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep bedrijf s- en handelsvoorraden, huisraad, ge- bruiksvoorraden, schepen. Onder bepaalde omstandigheden kan verlies of materieele beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plundering, veroorzaakt door of rechtstreeks gevolg van den op 10 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade worden aange merkt. Niet als oorlogsgeweldschade wordt aangemerkt schgde aan goederen, ten gevolge van wegruimingen, ingebruik nemingen en vorderingen uit hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, de algemeene vorderingswet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Nederlandsche militaire maatregelen, waarvoor afzon derlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogs geweldschade schade aan goederen, ten gevolge van regelmatige vorderingen en ingebruiknemingen door buitenlandsche mil’taire autoriteiten. Ouk zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan onroeren de en roerende goederen niet als oor logsgeweldschade worden beschouwd en derhalve niet voor eventueele tegemoet koming van overheidswege in aanmer king komen. Voor schade aan venster ruiten van bedrijfsgebouwen, b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan ech ter in bijzondere gevallen een uitzonde ring worden gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gegeven Worden in schade aan huisraad en der gelijke, tenzij een belangrijk deel van dit huisraad e,d. is verloren gegaan. Hoe de registratie zal geschieden. De registratie van de oorlogsgeweld schade zal als volgt geschieden. Alle ge vallen van oorlogsgeweldschade worden opgenomen door schade-enquête-commis sies, welke plaatselijk of regionaal zullen optreden Van elke enquête-commissie zal een inspecteur der belastingen deel uit- tnaken. Rayon en zetel der verschillende schade-énquête-commissies zullen nader Worden bekend gemaakt. De belangheb benden zullen in de gelegenheid worden gesteld opgave der geleden schade door oorlogsgeweld te doen op formulieren, welke kosteloos op een nader mede te deelen plaats en tijdstip ter beschikking zullen worden gesteld en ingediend kun nen worden bij de schade-enquête-com- missie, die bevoegd is ter plaatse, waar het goed zich bevond, toen de schade werd geleden. Schepen benevens hun ladingen, welke door oorlogsgeweldschade zijn ge troffen, moeten worden opgegeven bij de schade enquête-ccmmissie van het rayon. Waar binnen zij zijn geregistreerd. De schade-enquête-commissie is bevoegd op gaven van belanghebbenden te weigeren, indien deze naar haar oordeel van zoo onbelangrijken aard zijn, dat zij voor be handeling niet in aanmerking komen. Zes formulieren. Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn, resp. voor schade geleden aan: a. onroerend goed; b. de outillage van be was zou op 11 Mei j.l. be gonnen worden met de uitgifte van de zomerpostzegels met een toeslag voor cultureele en sociale doeleinden. Door het uitbreken van den oorlog kon dit niet gebeuren en daardoor stond het „comité voor de zomerpostzegels” voor de vraag of al het reeds verrichte voor bereidende werk als te vergeefsch moest worden beschouwd of dat de ver koop moest worden doorgezet. In een persconferentie in het gebouw van den Gezondheidsraad in de Dr. A. Kuyperstraat te ’s-Gravenhage heeft prof. dr. C. P. M. Romme verklaard, dat het werkcomité van oordeel is ge weest, dat juist in de huidige omstan digheden de verkoop moest doorgaan teneinde iets te kunnen bijdragen aan het groote werk van herstel en met name op cultureel en sociaal gebied. Dit jaar heeft het werkcomité voor ’t eerst de medewerking moeten ontberen van nu wijlen dr. N. M. Josephus Jitta, die ook aan de actie voor de zomer postzegels zijn hoogst gewaardeerde krachten heeft gegeven. Prof. Romme maakte eveneens ge wag van de innige samenwerking met het hoofdbestuur der P.T.T., het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en den directeur-gene- raal van de Volksgezondheid, óók bij de actie, welke voor den verkoop van de nieuwe zomerpostzegels werd ont plooid. Derhalve wordt nu de actie, waar voor reeds veel voorbereidend werk is verricht, voortgezet. welke deze gevallenen betoond hebben zal een richtsnoer voor ons allen in de toekomst zijn. Hierna spraken nog ds. Kaetzke naar aanleinding van de woorden „Er muss wachsen, ich muss abnehmen”, en de R.K. geestelijke rector Muller over „Für uns”. Eerstgenoemde wees er op, dat de enkeling niet leeft voor zichzelf, maar voor God en de gemeenschap, hetgeen de hier rusten de dooden, die voor rijk, Führer en volk gevallen zijn, hebben getoond. Rector Müller mekrte op, dat de trouw en heldenmoed der gevallenen als een eeuwig monument in aller hart zal blijven voortleven. Afvuren van salvo’s. De kapel zette in „Ik had een wa penbroeder”, onder de plechtige to nen waarvan het detachement van het luchtwapen vier dreunende salvo’s als een laatst saluut afvuurde. Alvorens het heidengraf te verlaten stelden generaal Christiansen en de Rjjkscommissaris Rijksministar Seyss Inquart zich met de andere autoriteiten in het front van het groo te kruis op en brachten den Duitschen groet. Hiermede was de plechtigheid, wel ke niet naliet diepen indruk te ma ken, ten einde. Het groote graf was gedekt met kransen van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, van ge neraal Christiansen, van de Duitsche kolonie in Nederland en van den Duit schen commissaris in de provincie Zuid-HoUand* Rede van generaal Christiansen Een treffende plechtigheid heeft gis termiddag te Delft plaats gevonden op den hoek van den Kanaalweg en Kanaalstraat, waar de stoffelijke res ten van 33 Duitsche soldaten in gemeenschappelijk graf rusten. In tegenwoordigheid van den Duit schen militairen bevelhebber in Ne derland, generaal Christiansen, den Rijks-commissaris Rijks-minister Seyss-Inquart, Hauptmann Schwebel, commandant van de provincie Zuid- Holland, Landesgruppenleiter Ruh- berg, de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren en den Gemeentesecre taris, de heer G. Engberts, de com missaris en de hoofdinspecteur van Delft, de heeren U. v. d. Zee en K. H. E. Ladestein, de garnizoenscom mandant van Delft, luitenant-kolonel K. Leverland, majoor Richter, com mandant van het 3e depot-bataljon, de Duitsche predikant Kaetzke en rec tor Müller en vele leden van de Duit sche kolonie, werd dit heidengraf aan de zorgen van de Duitsche kolonie in Delft overgedragen. Ter weerszijden stonden opgesteld een detachement van het Duitsche luchtwapen, waarbij was ingedeeld het muziekcorps van het luchtvaart- regiment Hermann Goring. Vier sol-l voor zijn toekomst., De opoffering. 13 Juli, maar er zal voor worden ge zorgd, dat er een strookje met „ver koop gedurende de zomermaanden” overheen wordt geplakt; deze plaat wordt in verschillende afdeelingen verspreid. En voorts zijn er nog sluit- zegels met de bekende opwekking: „Koopt zomerzegels” beschikbaar. Voor de postzegelliefhebbers in het bijzonder, de philatelisten, heeft men nog een attractie bedacht: een aantal exemplaren van het propaganda-boek- je van Jan Campert zal voorzien zijn van de vijf zomerzegels 1940, welke postzegels een bijzonder stempel zul len dragen. Deze exemplaren waren oorspronkelijk bestemd voor de post- zegeltentoonstelling, welke op den 2den Pinksterdag te Amsterdam zou worden gehouden, welke evenwel door de oorlogsomstandigheden ook niet is doorgegaan. De prijs van deze bijzon dere boekjes zal nader bekend worden gemaakt. Besteding voor de opbrengst. De opbrengst van den verkoop dezer zomerzegels zal voor de helft aan cul tureele doeleinden, voor de helft aan sociale doeleinden ten en, wat de 60 pCt. voor de tuberculosebestrijding, 20 pCt. voor rheumatiekbestrijding en 20 pCt voor lichamelijke gebrekkigen. Wat den nood op cultureel gebied betreft, moge eraan worden herinnerd, dat er verscheidene kunstenaars zijn, die alles hebben verloren en behoefte hebben aan het eerste materiaal om hun taak te hervatten, maar dan moet men hun ook opdrachten kunnen ver strekken. Er zijn voorts tal van musici, die plotseling werkloos zijn geworden. Teneinde deze laatsten te helpen is» men reeds begonnen met het organi-i seeren van concerten. Op sociaal gebied zal er rn dezen tijd nog meer verricht moeten wor den dan anders. Op de eerste plaats’ staat de tuberculose-bestrijding. Als gevolg van den oorlog 19141918 is het tuber culose-sterftecijf er toegeno men. Rekening houdend met dit beken de feit, is het te verwachten, dat dit verschijnsel zich wederom zal voor doen. Onmiddellijk naast de tubercu lose-bestrijding moet thans de rheuma tiekbestrijding de aandacht vragen. Het aantal lijders aan rheumatiek is toe genomen, mede door de tijdsomstandig heden, waarbij in de eerste plaats moet worden gedacht aan hen, die door evacuatie en inundatie ontberingen leden. En dan zijn er nog de lichamelijk gebrekkigen. De zorg voor deze men- schen beteekent in onze dagen meer dan ooit gelijk prof. Romme het uit drukte „de vervulling van een eere- plicht voor een honderd procent waar dige zorg”. Voor deze doeleinden vraagt het co mité voor de zomerpostzegels hulp van alle Nederlanders. Het doet een beroep op ons allen dat wij gaarne onder steunen om door een drukken koop van de zomerpostzegels wederom een bewijs te leveren van nationale saam- hoorigheid en nationale gemeenschaps zin, onder het motto: „Houdt u aan den zomerregel, Uw zomerpost met zomerzegel”!

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9