om een Duitsche troepen in Lyon binnengerukt Frankrijk verzoekt ook Italië wapenstilstand Vrijdag 21 Juni. flo. 17600. Half Frankrijk reeds bezet Een droeve terugkeer 1940. Brooddistributie op Duitsche luchtaanvallen Engeland NAMEN DER GEVOLMACHTIGDEN AAN DE DUITSCHE REGEER1NG BEKEND GEMAAKT Een diplomaat en drie Opper-Officieren De j „Nationale Inzameling” uitgesteld Ook Fransche stap bij Italië J Tq DE RIJKSCOMMISSARIS NAAR DELFT EN ROTTERDAM over de trofr- Zoo zag het er in him woonplaats uit, toen de Fransche burgers na den strijd terugkeerden. de Loire door Franschen opgeblazen De hertog van Windsor in Barcelona Het aantal vluchtelingen in Zwitserland Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bon 31 tot en met 40 voor de volgende week ’ersstemmen over wapenstilstand 40.000 Franschen naar Zwitserland gevlucht Ook Fransche havens gebombardeerd bezoek aan zieke en GEWONDE SOLDATEN. THANS VASTGESTELD t OP 6 JULI t Radio-rede van Pétain De Fransche onderhandelaars Bk. COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: 0 ver voertuigen naast elkaar. Op morgen naar Madrid zal slag waren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche divisies aan Fransche zijde, in Mei 1940 waren het er slechts 10. eenzelfden tegenover men haar over- Luchtalarm in Zuidwest-Frankrijk Vannacht is om 12 uur 30 in Zuid west-Frankrijk luchtalarm Het duurde tot 2 uur. vangen ooggetuigebericht. Tienduizenden vluchtelingen uit Pa rijs bevonden zich in de straten, die naar het Zuiden leiden. Op een brug doorreizen, Londen ver- De Zwitsers in Parijs Het Zwitsersche gezantschap te Pa rijs heeft aan het Zwitsersche depar tement van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat de Zwitsersche kolonie te Parijs en omgeving zich in goeden wel stand bevindt. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. De Fransche radio maakt bekend, dat de verduistering thans Wordt uit gebreid tot het Rhónegebied. De win kels in dit gebied hebben instructie gekregen Duitsch geld aan te nemen, gemaakt. De Rhone- en Seonebruggen worden door Fransche politie bewaakt. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.—, zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Badenweiler genomen Duitsche troepen hebben gistermid dag de in Lotharingen gelegen en door den strijd der Beiersche troepen in Augustus 1914 bekend geworden plaats Badenweiler ingenomen. Het D.N.B. meldt, dat de hertog van secre- VOL MET VLUCHTELINGEN. De vernieling van een vol met vluch- telingen bezette brug over de Loire door Fransche militairen wordt weer- Volgens voorloopige ramingen zijn tot dusver rond 40.000 man van de meest verschillende Fransche troe- pendeelen over de Zwitsersche grens gekomen. Alle overgeloopen troe pen zijn ontwapend en geïnter neerd. De vluchtelingenstroom houdt aan. Officieel wordt uit Bern medege deeld, dat in den nacht van Woensdag pp Donderdag in de streek van St. Ur- sanne geallieerde troepen ter sterkte van 28.000 man, onder wie 16.000 Polen en 12.000 Franschen, met 7800 paarden berichtte gisteren uit Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310: Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorbt rg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 134, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Honing, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330363; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- «iastr. 108a, Tel. 772444: Poekh. E O. Couvée, van Hovtem’str. 66. Tel. 731187 De Duitsche troepen maakten zich daarna gereed St. Etienne te bezetten, een industrieel centrum voor de ver vaardiging van automatische wapenen. teravond te Barcelona is aangekomen. Bij la Junquera was hij over de tie, die van de opdracht der regeering van maarschalk Pétain is voorzien. Hierop dient gewezen te worden, om dat de Engelsche propaganda geruch ten heeft laten verspreiden over een aftreden van den maarschalk. Deze stemmingmakerij is van eiken grond slag ontbloot en bevestigt slechts de verontwaardiging in Engeland over het uitvallen van den verslagen bond genoot. Met betrekking tot het Fransche verzoek om wapenstilstand aan Duitschland en Italië, schrijft de „Messaggero”, dat nu het oogenblik is aangebroken, waarop rekenschap zal moeten worden afgelegd, uitingen van medelijden volkomen misplaatst zijn. In de vredesvoorwaarden, welke ge dicteerd zullen worden, behoeft niet het wraakgevoel te overheerschen, doch is het voldoende de gerechtig heid te volgen, En de gerechtigheid eischt de totale en radicale herziening van de toestanden en verhoudingen. Hoewel zich tot het uiterste inspan nend, schrijft de „Popolo di Roma”, voelt Engeland toch, dat de onver biddelijke bedreiging nadert. Behalve de Engelsche radio, die de propagan da, de leugens en stoutmoedigheid zoover doordrijft, dat de ineenstorting van Frankrijk als een geluk beschre ven wordt, onthullen andere meer nadenkende stemmen, dat Engeland, zich bewust van het gevaar dat ligt in de Duitsch-Italiaansche militaire coalitie, begint te wennen aan het denkbeeld van capitulatie. Herriot gevlucht Spaansche correspondenten hebben in Bordeaux vernomen, dat de voorzitter van de Fransche Kamer, Herriot, naar Zwitserland is gevlucht. Voor zijn vlucht zou hij in Lyon geld en gelds waardige papieren van de bank heb ben gehaald. In Lyon zijn, volgens deze correspondenten, vijandelijke be- toogingen gehouden tegen den burge meester Herriot. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend Gedurende de week van 24 t/m. 30 Juni a.s. geven de met „31” tot en met „40” genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2000 gram brooH. met dien verstande, dat deze bonnen ook t/m. 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk bonnen geeft derhalve op het koopen van 100 De Duitsche troepen zijn gisteren om 6 uur Lyon binnengerukt zonder weer stand te ontmoeten. De Duitsche autoriteiten hebben de Fransche autoriteiten uitgenoodigd op hun post te blijven en samen te wer ken tot handhaving van de orde. De Duitschers bezetten de bruggen over de Rhone, de kazernes, de wapen en munitie-opslagplaasten, de kruithui zen en de fabrieken. De openbare diensten te Lyon func- tioneeren normaal, de straten zijn echter geheel verlaten. De ontwapende politie doet dienst als in normale tijden. De heid heeft een beroep gericht tot de bevolking, waarin zij er op wijst, dat het de plicht is van iederen Fransch- rr.a'n om zich onder deze omstandig heden waardig te gedragen. Een tweede colonne bezette Roannes en Guloz, waarmede zij Savoye bin nendrong. De Fransche douane-ambte- naren namen de wijk naar Zwitser land. „Frankrijk is verslagen”, consta teert de Deutsche Allg. Ztg.” naar aanleiding van de komende bespre kingen over den door Frankrijk ver zochten wapenstilstand. De Franschen hebben nooit naar de stem van het geweten willen luisteren. De wapen stilstand, waarom zij thans verzoe ken, is zeker niet te vergelijken met dien van 1918. De Duitsche weer macht was ook in 1918 bij den wapen stilstand nog niet verslagen, zooals Pétain het thans wel van het Fran sche leger zeggen moet. Het „Ham burger Fremdenblatt” schrijft: wat een wapenstilstand is, dat dat heeft Frankrijk ons op 11 November 1918 in het bosch van Compiègne geleerd. Een wapenstilstand dat heeft men ons op dien noodlottigen dag stevig in het geheugen geprent is de militaire vernietiging van den versla gen vijand in dien zin, dat hij de wapens niet meer kan opnemen. Het sluiten van den vrede echter, die de toekomstige betrekkingen tusschen de vijanden van gisteren moet regelen, moet wegens zijn gecompliceerdheid tot een later tijdstip voorbehouden blijvqji. De Fransche wapenstilstands- delegatie zal dus van Duitsche zijde jurist, ontvangen worden. Het is een delega- Het D.N.B. Berlijn De Fransche regeering heeft thans aan de Duitsche regeering de namen bekend gemaakt van haar onderhande laars voor de wapenstilstandsonder- handelingen. Het zijnDe generaal Huntziger, commandant van een legercorps, ambassadeur Noël, vice-admiraal Lelu en de generaal van het lucht wapen Bergeret. In verband met de moeilijke verbin dingen voor het overbrengen van be richten, welke over Spanje loopen, is deze mededeeling der Fransche regee ring eerst gisternacht om 1 uur door de Rijksregeering ontvangen. Zij kon den Führer gistermorgen om 4 uur ter kennis worden gebracht. Het Duitsche Opperbevel der Weer macht heeft daarop, zonder verwijl de noodige instructies gegeven en maat regelen getroffen om de Fransche wapenstilstandsdelegatie te ontvangen. De Fransche gevolmachtigden zijn, zooals gisteren gemeld, met een spe ciaal, wit geschilderd vliegtuig naar de nog onbekende plaats van samen komst vertrokken. Het frontbericht van gisteren van het D.N.B. luidt als volgt De 19e Juni Elzas en in Thans is de minderheid van het Fransche materiaal nog grooter dan de minderheid van de troepenmacht. Frankrijk heeft thans minder vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen en te weinig bondgenooten. „Laten wij uit den verloren slag een les trekken”, aldus vervolgde Pétain. „Sedert den oorlog heeft de genot zucht den geest van offervaardigheid overwoekerd. Men heeft elke inspan ning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wil ik bij u blijven.” Het Fransche verzoek aan Italië Op de voorpagina der Italiaansche ochtendbladen staat het bericht over het Fransche verzoek om wapenstil stand aan Italië. De „Popolo di Ro ma” constateert, dat de Italiaansche regeering het Fransche verzoek wil in willigen en wijst er op, dat de Fran sche regeering hiermede stap onderneemt als Duitschland. Het blad besluit: kan zeggen, dat de partij tusschen de asmogendheden en Frankrijk in haar laatste en beslissende stadium is ge treden. dezer recht op het gram brood. Het afscheuren der broodbonnen. Van bakkerszijde maakt men ons er op attent, dat bet publiek kan medewerken aan bespoedi ging van de broodbezorging. door de broodbonnen zelf af te scheu ren en deze gereed te hebben als de bezorger aanbelt. Het af scheuren van de bonnen door den bezorger bij alle klanten, neemt veel tijd in beslag. Men lette er vooral op. de bon nen nauwkeurig af te scheuren, zoodat geen stukken van andere bonnen er aan vastzitten. Naar van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, hebben Duitsche gevechtsgroepen in den loop van dezer nachten in de streek van Bristol en Southampton werven en haveninstallaties en inrich tingen van den Engelschen vliegtuig industrie met bommen aangevallen. Daarbij braken op vele plaatsen branden uit en felle ontploffingen ver lichtten den nacht. Wat de acties van het luchtwapen in Engeland verder betreft, is voorname- i lijk een aanval op de stikstoffenfabriek Billingham belangrijk. Deze fabriek is voor de Britsche bewapenings- industrie van groote beteekenis. Ook een succesvolle aanval op de petroleum-opslagplaatsen van Huil was belangrijk. Hierdoor is het mid dengedeelte van de Engelsche Oost kust opnieuw een oorlogstooneel ge worden. Haveninstallaties van Lorient, la Rochelle, Bordeaux en Saint Nazaire in Frankrijk werden met bommen be stookt. Branden, die van ver zichtbaar waren, teekenden den weg af, dien de Duitsche toestellen hadden Een kruiser en verscheidene koopvaar dijschepen met ongeveer 23.000 ton in houd werden door bommen getroffen en voor een deel zwaar beschadigd. Tou Ion wordt verdedigd De vice-admiraal, die gouverneur is van Toulon, heeft eraan herinnerd, dat de verklaring betreffende open steden geen betrekking heeft op de militaire haven Toulon. Deze haven zou zich in geval van een aanval met alle haar ter beschikking staande middelen dedigen. bracht ook in den en in Lotharingen, waar de Fransche eenheden nog in de laatste dagen taaien tegenstand boden, een merkbare verslapping van de vijande lijke strijdkracht. Door de verovering van Epinal, Toul en Luneville, is de bewegingsmogelijkheid voor de Fran sche formaties verder verminderd. Aan beide zijden van Diedenhofen wordt evenals voorheen om de Maginot-linie hardnekkig gevochten. Door de bezet ting van Brest is practisch geheel Bretagne bezet. In totaal is ongeveer de helft van Frankrijk in Duitsche handen. De Rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss Inquart, zou hedenmiddag een, bezoek brengen aan Delft en Rotter dam, op welk bezoek wij morgen uit voerig terugkomen. Het lag ir? de bedoeling van den Rijkscommissaris zoowel in Delft als te Rotterdam een bezoek te brengen aan de ziekenhuizen en hospitalen al daar en zich te onderhouden met de in deze inrichtingen verpleegde zieke en gewonde soldaten, zoowel Duitsche en Hollandsche soldaten, als Fransche en Engelsche soldaten, die te Rotterdam worden verpleegd, zoodat bij deze be zoeken dus geen onderscheid van natio naliteit zal worden gemaakt. Voorts lag het nog in het voorne men van den Rijkscommissaris een be zoek te brengen aan het stadhuis te Rotterdam, waar een expositie van tee- keningen werd ingericht betrekking hebbende op de plannen voor den we- afgelegd, deropbouw. J De secretaris-generaal, waarne- mend hoofd van het departement van Binnenlandse he Zaken deelt mede, dat bij de voorbereiding van de inzameling ten behoeve X van de getroffen gebieden, waar- Brug voor het hulpcomité 1940 werd opgericht, is gebleken, dat het J wenschelijk is aan deze inzame- ling een meer nationaal karakter T te geven en haar in provinciaal verband te regelen. J De secretaris-generaal heeft de commissarissen der Koningin in 4 gegeven in een door het DJ4 B. ont- de provinciën verzocht, hem in deze aangelegenheid ter zijde te staciïi. Het hulpcomité 1940 heeft in verband met dezen nieuwen ~U1UV11 1C1UCU. een urug opzet haar werkzaamheden be- over de Loire stonden vier rijen met etndigd. O 4 De Nationale inzameling" zal nu plaats vinden op Zaterdag 6 Juli, welke datum het mogelijk maakt X de voorbereiding behoorlijk tot haar recht te doen komen. Voor de besteding der gelden, J door deze „Nationale inzameling" bijeengebracht zij worden uit- sluitend bestemd voor de getrof- fen aebieden ynl maakt worden van bestaande na- tionale instellingen. Ten aanzien van de verdere orga- J rUllen ?°edi° Md€re "’aar hij richtlijnen uit mededeehngen volgen. wacht. terugreis naar Engeland zal via Lissabon geschieden. over de Zwitsersche grens zijn getrok ken. De troepen werden ontwapend en in het binnenland geïnterneerd. Het Zwitsersche blad „Suisse” meldt, dat gisteren een auto-colonne van 45 wagens aan de Zwitsersche grens is aangekomen, waarin zich de geheele staf van het Fransche 45e le gercorps onder bevel van generaal Daille bevond. De staf werd geïnter neerd en naar het binnenland ver voerd. Onder de Fransche troepen, die de laatste dagen hier ontwapend zijn bevindt zich ook een regiment Spahis. Ongeveer 2000 gewonden zijn in zie kenhuizen ondergebracht. 53 jaar. Van opleiding is Tijdens de Rijnlandbezetting als algemeen gedelegeerde bij Oppercommissaris in het werkzaam. Later werd hij prefect in Colmar. In Januari 1932 benoemde Laval hem tot secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en leider der staatspolitie. In Juni van hetzelfde jaar werd hij be noemd tot gezant in Praag en in Januari 1935 tot leider van het bu reau van den minister-president. Sinds Februari 1935 was hij ambassadeur in Polen. Generaal Huntziger is 60 jaar. Hij is vooral bekend door zijn op treden als opperbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, welke hij in Ankara heeft gespeeld bij de onderhandelingen over het mili taire pact tusschen Turkije, Engeland en Frankrijk. Generaal Huntziger is lid van den oppersten krijgsraad. In een radiorede heeft minister-pre sident Pétain gistermiddag gezegd, dat de regeering de gevolmachtigden heeft benoemd met de opdracht de voorwaar den van den tegenstander in ontvangst te nemen Hij heeft dit besluit genomen met het bittere hart van een soldaat omdat de militaire toestand hem daartoe heeft gedwongen. Sedert 13 Juni is een verzoek om wapenstilstand onvermij delijk geweest. Als een van de redenen hiervoor zeide Pétain, dat op 1 Mei 1917, on danks drie moorddadige oorlogsjaren, het Fransche leger nog 3.280.000 man telde. Bij het begin van den jongsten PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1-5 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct tr. p. pos 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttanef. - By vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen c Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct meer. Windsor met zijn gemalin, zijn taris en nog zes andere personen, gis- fen gebieden zal gebruik ge- Fransch-Spaansche grens gekomen. Zijn secretaris deelde mede, dat de hertog De Fransche regeering heeft zich gistermorgen ook tot de Italiaan sche regeering gewend, door tus- door tusschenkomst derzelfde re geering, met het verzoek te onder handelen over een wapenstilstand. De Italiaansche regeering heeft door tusschenkomst der zelfde re geering geantwoord in termen, ge lijkluidend aan het antwoord der Duitsche regeering, n.l. dat zij de namen der Fransche gevolmachtig den verwacht, wien dan plaats en tijd voor een ontmoeting bekend zullen worden gemaakt. Ambassadeur L e o n Noël. lid der Fransche wapenstilstandscommissie, is hij was hij den Rijnland

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1