morgen DE TRAGISCHE KINDER VER WISSELING in DEN HAAG met 7 FOTO’S in HET LEVEN fVROÜwÉNIlÖEKjËI Polyantha bloemententoonstelling Nieuw land in volle bloei BINNENLAND TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 21 JUNI 1940 van Koude koffie- schoteltjes Thee van eigen bodem Mobilisatie-vrijstelling a.s. Dr. J. H. Gunning J. Hzn. overleden De voeding in oorlogstijd voor- en van De Maastunnelbouw te Rotterdam ONDERWIJS EN KERK De Voedingsraad en zijn lichtende taak De inzameling van afval te Utrecht Beperkte aflevering tabaksartikelen Schiedam den, bevat r - -- - ”eval,lenen door den heer In verband met de algemeene be Zaterdag a.s. Sterrebosch kendmaking van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht inzake weer het m werkelijken dienst blijven en het wederom oproepen van werklooze dienstplichtigen, is het volgende be paald. De zorg voor de voedselvoorziening heeft aanleiding gegeven tot uitvoering van de plannen tot droog- legging. van de .Noofdscliebuurtenplas onder de gemeente Nieuwkoop en Zevenhoven. Een stuk Zuid- hollandsch natuurschoon gaat verdwijnen, maar in ruil daarvoor Ml riïen de beschikking krijgen over Qp dön achtergrond, het dorpje koordfift, A m- v a n heer de letterkunde de heer D. Teusink Het wederom oproepen van werklooze dienstplichtigen. een «Nederland toe be- een de het J. S. v. d. N.S.B., anderen Amster- Amster- Gevraagd G. M. heeren hiermee bedoeld, noodgeld, dat in de oorlogsda gen door enkele gemeenten is uitgege ven. Red.). Noodgeld In een circulaire aan de gemeente besturen heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken maatregelen gelast tot het zoo spoedig mogelijk intrekken van het in de oorlogsdagen in omloop ge brachte noodgeld. Wij herinneren eraan dat niet de zilverbons worden maar Goede vorderingen Het voor den voortgang van het Maas tunnel werk meest belangrijke gedeelte, zoo werd op een persconferentie medege deeld. blijft voorloopig wel het rivierge- deelte, waar in de afgeloopen maand groote voortgang is gemaakt. Niet alleen werd een der tunnelstukken van de Waal haven aangevoerd en netjes in de lijn van de twee vorige op den sleufbodem neerge laten en met zand onderspoeld, doch tevens werd in de afgeloopen maand de eerste voegverbinding tusschen de stukken I en II tot stand gebracht. Reeds in April was de verbinding van de beide dekken in de verplaatsbare stalen duikerklok een feit geworden, maar thans zijn ook de vloer en de zijwanden definitief aan elkaar verbon den. De groote baggermolen baggert voldoen de diepte, noodig voor het vierde (dat inmiddels is aangevoerd uit de Waalhaven) en vijfde tunnelstuk, terwijl een kleinere baggermolen is aangevoerd, die een begin heeft gemaakt met het wegbaggeren van den gronddam, welke nog tusschen de rivier en het ventilatiegebouw aan den linkeroever was blijven zitten. Behalve met den verderen afbouw van de land- tunnel op dezen oever wordt regelmatig voortgang gemaakt met den bouw van den open oprit in de Doklaan, die reeds voor een belangrijk gedeelte is voltooid. Een andere mijlpaal werd bereikt aan den rechteroever, waar het ventilatiege bouw tot op de volle hoogte is opge trokken. Wat lager in het ventilatiege bouw in de groote machineruimte is thans ook weer volle bedrijvigheid, daar is men n.l. begonnen met het opstellen der groote ventilatoren, waarvan een viertal voor den aanvoer van de versche lucht voor het landtunnelgedeelte reeds grootendeels is ingebouwd, terwijl men nog met het stel len Van een viertal voor den afvoer van de vuile lucht van dit gedeelte bezig is. Wanneer wij uit het raam van de machi nekamer thans landwaarts kijken, dan zien wij op het opstelplein op den rechter oever de garage reeds verrijzen en zien wij ook, dat graafmachines den Ouden Westzeedijk hebben doorgegraven, natuur lijk niet, voordat een nieuwe waterkeering ten Noorden van het op den Westzeedijk te vormen circulatieplein was voltooid. De oorlogsgebeurtenissen zijn natuurlijk ook niet ongemerkt aan dit werk voorbij gegaan. Aan de Waalhaven is het aan de daar werkende werklieden, bazen en ingenieurs te danken, dat geen der tunnelstukken ernstige schade had bekomen. Op den linkeroever diendë het gesloten gedeelte, dat nabij het tunnelportaal reeds over een groote lengte voltooid en met meerdere meters grond bedekt was, als schuilgelegenheid voor bewoners, die uit de naburige huizen gevlucht waren. De rechteroever bleek eveneens onbe schadigd te zijn en ook hier hebben vluch telingen uit de stad eenigen tijd onderdak in het gesloten gedeelte van de land- tunnel gevonden. Het is dus een buitenge woon geluk, dat de werken zijn gespaard en dat onmiddellijk na beëindiging van de gevechtshandelingen het werk kon worden opgenomen. In het eerste tunnelstuk is reeds een groot gedeelte van de rijvloeren der autotunnels gestort, evenals de vloer voor de wielrijderstunnel, welke ‘halverwege de hoogte van den doorgang voor wiel rijders en voetgangers wordt aangebracht. Het ventilatiegebouw op den rechter oever begint zijn uiteindelijken vorm te vertoonen. Op den linkeroever is thans het laatste gedeelte van het dek van de land- tunnel gestort en met behulp van grij- perkraan en kipkarren op spoor, getrokken door locomotieven, wordt de grondaanvul- ling boven deze tunnel thans aangebracht De beide oplegtegels voor het vierde stuk zijn in de inmiddels voor het stuk op diepte gebrachte geul in de rivier gesteld. Ook de groote hal. Voorts orchideeënkas. Zomersche bloemenweelde. Restaurant in vol bedrijf Weekend muziek. Toegang Zaterdag en Zondag 50 ct., kinderen 35 ct. Overige dagen 40 en 25 ct. Geopend 10 22, Zondag 12 22 uur. De organisaties op het gebied van den tabakshandel hebben een regeling ingevoerd, waarbij bepaald is, dat de fabrieken aan de grossiers en de gros siers aan den kleinhandel per maand geen grootere hoeveelheden van ieder merk en iedere soort mogen afleveren dan een twaalfde deel van het ver bruik van dén desbetreffenden afnemer over het vorige jaar. Dit komt er dus op neer, dat de kleinhandel dezelfde hoeveelheid krijgt als verleden jaar.) Oorspronkelijk lag het in de bedoeling deze regeling voor iedere week te maken en dus iederen afnemer per week één twee en vijftigste deel te geven van zijn totale verbruik van een bepaalde soort in 1939. In de practijk zou deze regeling te veel moeilijkheden met zich brengen. Daarom heeft men de regeling voor het maandelijk- sche verbruik ontworpen. Voorts verneemt de N.R.Crt., dat de sigaren-, sigaretten- en tabaksfabrieken zeer traag afleveren. Natuurlijk wil men met de beschikbare hoeveelheid tabak de fabrieken zoolang mogelijk aan het werk houden. De voorraadpositie is overigens niet ongunstig. Ook grossiers kunnen ech ter onmogelijk alle orders, die zij van de winkeliers ontvangen, uitvoeren. In ver band daarmee heeft men deze regeling ingevoerd. Ten aanzien van den aanvoer van grondstoffen vernemen wij dat men goede hoop heeft op aanvoer van tabak uit de Balkanlanden. Het rookend publiek, dat zich op Engelsche en Amerikaansche sigaretten geworpen had, zal zich dan eventueel weer aan een andere smaak moeten wennen. Men herinnere zich de goedkoope Grieksche sigaretten, die hier vroeger wel verkocht werden. Prijsverhoo- ging behoeft men in ieder geval niet te verwachten. Men zal alleen in veel geval len zijn lievelingsmerk vaarwel moeten zeggen en zich, ook hier, aan de omstan digheden moeten aanpassen. Werkgelegenheid voor ongeveer honderd menschen. Het plan van het Utrechtsche ge meentebestuur, om speciaal werk te gaan maken van de inzameling van datgene onder het afval, dat nog andere waarde heeft dan bemestingsstof zal waarschijn lijk aan een veertigtal schillen-ophalers een behoorlijk bestaan geven. Zij krijgen wijksgewijs vergunning om dezen afval op te halen en tegen vast te stellen prijs aan de gemeente af te leveren, waarop de gemeente dit weer verkoopt aan den Voedselcommissaris, die het op zijn beurt tegen nader te bepalen condities toewijst aan veehouders. Rechtstreeksché verkoop aan de boeren mag dus niet meer plaats vinden. Zoo noodig, zal de gemeente op zich nemen het vetmesten van een aan tal varkens, waarvoor men terrein vol doende beschikbaar heeft. De andere artikelen, welke dus in het algemeen vallen op het terrein van de lompenkooplieden, zullen eveneens wor den ingezameld Voor het ophalen wor den de bestaande loippenkooplieden in geschakeld, die daarvoor eveneens wijk- vergunningen krijgen. Men vermoedt, dat er een loon te ver dienen is voor pl.m. 60 handelaren. Bij het verleenen van vergunning wordt ook gedacht aan de charitatieve lichamen, die zich reeds op dit terrein bewegen. den b.v. in de schaduw, voorkomen wordt, dat de stoffen verloren gaan. Wanneer wij naar buiten gaan, dan leveren de wei den én het bouwland ons verschillende kruiden, evenals heesters. Een meng sel van enkele soorten geeft een smakelijk aftreksel van thee, hetgeen evenwel niet geldt voor lindebloesem- en pepermuntthee. De bladeren van verschillende struiken als o.a. bra men en frambozen maken een hoofd bestanddeel van onze kruidenthee uit, evenals die van zwarte bessenaard beien en vlier, waaraan een weinig citroenkruid of Lieve vrouwenbedstroo kan worden toegevoegd, ook thijm zorgt voor een geurig smaakje. Wilde rozen geven niet alleen de rozen bottels, waarvan heerlijke marmelade gemaakt kan worden, doch de kern geeft een smakelijke thee. Degenen, die over een tuin beschik ken zullen verstandig doen om er ver schillende planten in te plaatsen, die in een eventueel gebrek aan thee kunnen voorzien, o.a. kamillen, met hun dikke gele met witte bloemblaad jes omkranste bolletjes, voorts Dui zendblad, pepermunt en thijm. Peper munt en Lieve vrouwenbedstroo heb ben gaarne vochtigen grond en scha duwrijke plekjes. Citroenkruid ver liest zijn geur, wanneer de planten ouder worden, daarom is stekken aan te bevelen; men gebruikt de blade ren niet alleen als toevoegsel aan thee, doch tevens om vleeschgerech- ten, soepen enz. te kruiden. Thijm is bekend om zijn mooie paarse-kleur en groeit op zonnige plaatsen o.a. in rotstuinen treft men het aan. Het Duitsche Reichsgesundheitsamt beveelt de volgende kruidenmengsels aan: twee deelen aardbeibladeren, twee deelen bramen en één deel hoef blad. 2. Gelijke deelen bramen, fram bozen en Preiselbeerbladeren. 3. Eén deel frambozen, twee deelen aardbei en één deel Preiselbeerenbladeren. waarna hij hoogeschool Vragen van N.S.B.-Raadslid aan B. en W. van Amsterdam. Het Amsterdamsche raadslid ds. mr. L. C. W. Ekering (N.S.B.) heeft aan B. en W. van de hoofdstad vra gen gesteld betreffende de behande ling, welke in de dagen van 10 - 15 Mei j.l. honderden leden der talrijke Rijksduitschers en hebben ondervonden van de damsche politie en van de damsche burgerwacht. wordt wie daarvoor de verantwoorde lijkheid dragen. Voorts wordt gevraagd of reeds een onderzoek is inge steld en of de schuldigen bestraft zijn. van geestelijke van de grond- -1 volksbesteL bond de l ver en o._. 1 -is een rede van den :en en tenslotte i over nieuwe Europa”, De Hagespraak te Lunteren Jn SPROgraTa Van de Hagespraak er N.S.B., welke op Zaterdag 22 Juni <.S. om vier u„r „,m. op het eoudsberg" te Lunteren wordt .êh™ len. bevat o.a. herd«„ki„g‘ ken. Voorts een iïï'e i'?""'"' Geelkerken en tenslotte een reX' V,“ >e. Mussent over NodJJL'??'8 vua" in het EXAMENS. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift, getiteld: •Paramagnetische relaxatieverschijnselen bij lage temperaturen”, de.heer F. K- du Pré, geb. te ’s-Gravenhage en wonende te Leiden; kerkelijk voorbereidend exa’ men de heeren G. A, Alma en H. *an t Hof, beiden den Haag. Universiteit te Utrecht. Kerkelijk voorbereidend examen “e heeren F de Boer, C. A. F. v. Stipriaan Luiscius; cand ex. rechtswetenschap M. Dijkgraaf, C. Timmer. Universiteit te Groningen. Artsexamen eerste deel de heer K. Slj- besma; bevorderd tot arts de heeren G. A. M. Stenger en L. Annema; cand.ex. geneeskunde de dames C. J. Wiersema, Baggerman, J. A. Griede en de A. J. Koldijk (met lof), Woldring, J. B. de Vries, K. J. Hoek en P. J. Kloosterman. Universiteit sterdam. Doctoraal examen economie Roemers; doctoraal examen Duitsche taal en letterkunde de heer D. Teusink en mej. A. P. R. Braam Ruben; cand- exameri rechtswetenschap de heer F. L. J. Göttgens; doctoraal examen geneesk. mej. J. A. M. Hoefnagels. Eindexamen Kweekschool. Geslaagd voor het eindexamen der kweekschool van het Haagsche Genoot schap de dames E. Brandt. L. Broer, T. r-r-, - E. van der Feltz y. d. Sloot en T. E. X gekend vanaf zijn Komst bij^'rensdorf. De Waag, m Het gisteren verschenen nummer van De Waag deelt mede, dat ir. B. Wigers- ma is afgetreden als voorzitter van de stichting De Waag. Als zijn opvolger heeft ir. WigersmS aangewezen prof. mr. dr. H. Westra. Dienstplichtigen, die tot ny werkzaam waren in diensten of drijven, ten behoeve waarvan hun een mobilisatie-vrijstelling van bepaalden tijdduur werd verleend en die in ver band hiermede met klein verlof wer den gezonden, zijn verplicht zich te melden bij hun depot, indien zij thans uit die functie ontslagen zijn en geen anderen loongevenden arbeid gevon den hebben, noch op andere wijze in eigen onderhoud kunnen voorzien, zoo- dat zij ten laste van de gemeenschap zouden komen. Zij dienen zich daartoe onverwijld te vervoegen bij den burgemeester der gemeente van inwoning, door wiens zorg zij gedirigeerd worden op de depots. Dienstplichtigen, die ingevolge een hun verleende mobilisatievrij stelling in het genot van groot verlof gesteld of gebleven zijn, doch wie de reden, op grond waarvan hun die vrijstelling verleend werd, thans een einde heeft genomen, behoeven, voor zoover niet anders wordt bepaald, geen gevolg meer te geven aan de lastgeving, ge steld in hun zakboekje. Nu iedereen zuinig moet zijn met I het gebruiken van gas, wordt het wel I eens moeilijk een warm schoteltje of I warm hapje voor de koffie klaar te I maken. Toch heeft men restjes vat I den vorigen dag en wil die graaf I zoo goed mogelijk gebruiken. I E enige recepten voor koude rest-1 verwerkingen van groente, vleeeeh er I aardappelen volgen hieronder. I Overgebleven aardappelen, 8 a J) I stuks worden in niet te dunne plakjes I gesneden. In de slabak maakt men I een sausje van 1 zacht gekookt ei I (3 min. koken), 2 lepels slaolie, 3 I lepels azijn, wat peper, zout en een I bouillonblokje.Hierdoor mengt mende I aardappelen voorzichtig plm. een half I uur voor het eten. Een tomaat wordt I geschild, in vieren gesneden en als I garneering er op gelegd. E Resten groente, b.v. worteltjes, I bloemkool, doperwten, of spercieboon- I tjes worden in kleine stukjes ver- I deeld, soms nog vermengd met wat I plakjes aardappel en daarna voor- I zichtig aangemengd met 2 lepels oüe, I 2 lepels azijn, wat zout, peper, noot I en een bouillonblokje. Een halve kom- I kommer wordt geschild, in dunne I plakjes gesneden, met wat zout weg- I gezet en even voor het gebruik er doorgeroerd. Koud vleesch kan gesneden worden in nette plakken, die op een schotel gelegd worden en gegarneerd met augurkjes en uitjes, een paar toma ten of een randje platte komkommer, aangemengd met olie en azijn. Heeft men nog wat jus over, dan warmt men deze, en lost hierin per dl. verdunde jus anderhalf a twee blad gelatine op. Hierdoor roert men het gemalen of gehakt vleesch, wat gehakte uitjes, en maakt alles af met wat peper en zout en een bouillon blokje. In een kom of puddingvorm laat men alles koud en stijf worden. Daarna wordt de vleeschpudding om gekeerd, in dunne plakjes gesneden en garneert men het schaaltje met een paar plakjes tomaat en een in schijfjes gesneden ei. Voor 1 ons koud vleesch heeft men plm. 2 dl. bouillon of bruin van jus noodig, dus 3 a 4 blaadjes gelatine. Nederlandsch historisch scheepvaart museum. Het Nederlandsch historisch scheep vaartmuseum aan de Cornells Schuyt- straat te Amsterdam zal morgenochtend om tien uur weer opengesteld worden. In de benedenzalen van het museum is een tentoonstelling van platen, gravures, teekeningen en modellen van Nederland- sche schepen uit de 16e, 17e, 18e en 19e eeuw ingericht, welke een beeld geeft van de ontwikkeling van de scheepvaart in ons land gedurende die vier eeuwen. den Topografischen Dienst. Door zijn na tuurlijken eenvoud verwierf hij zich veel vrienden. Nu de Topografische Dienst in Indië niet rechtstreeks hier aanwezig kon zijn, wilde spr. namens dezen dienst den overledene danken. Voorts herdacht spr. een 30-jarige vriendschap. De heer C. F. van Gendt sprak namens een groot aantal vrienden, voor wie de overledene veel is geweest. Bij het dalen van de kist speelde de organist „In diesen Heiligen Hallen” uit „Die Zauberflöte” van Mozart. Een broe der van den overledene dankte voor de belangstelling. Uittreksels burgeelijken stand wor militaire pensioenen. In afwachting van een nadere regeling, waaraan terugwerkennde kracht zal wor den verleend, heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken in overeenstemming met een wensch van zijn ambtgenoot van Defen sie, den burgemeesters verzocht afschrif ten van of uittreksels uit de akten van $en- burgerlijken stand, aangevraa^ voor de regeling van pensioenen van ge sneuvelde (vermiste) militairen, vrij van leges te doen afgeven. Noodbeurs in Arnhem. Te Arnhem is gistermiddag in Musis Sacrum de noodbeurs voor Gelderland ge opend. welke door'samenwerking tusschen handelsreizigersorganisaties, Kamer van Koophandel en Gemeentebestuur tot stand is gebracht. j Verschillende in het wild groeiende planten zijn uitstekend geschikt om j thee van te trekken. Het smakelijkst is, indien men dit van versche krui den doet, doch aangezien zulks het geheele jaar door niet mogelijk is, trekt men thee van gedroogde blade ren. Versche kruiden, die men wil drogen moeten vooral niet in warmen oven gelegd noch aan zon blootgesteld worden, doch droogproces moet langzaam geschie- waardoor geurige Gistermiddag is op 81-jarigen leef tijd te Amsterdam overledenlïr. J. H. Gunning J. H. Zn. Johanpes Hermanns Gunning werd geboren te Hilversum en was de zoon van den bekenden Nederlaridschen god geleerde J. H. Gunning, die vele ja- ren hoogleeraar was aan de universi- teiten te Amsterdam en te Leiden. J. H. Gunning bezocht het Haagsche gymnasium, waarna hij aan de Utrechtsche hoogeschool theologie studeerde. Vervolgens studeerde hij te Leiden Arabisch en Syrisch en in 1881 promoveerde de heer Gunning tot doctor in de godgeleerdheid. In De cember 1881 nam hij het beroep aan naar de Nederlandsch Hervormde ge meente te Wilhelminadorp, achtereen volgens diende hij de gemeenten Ben- nebroek, Gouda en Leiden. In 1913 werd dr. Gunning predikant-directeur van het diaconessehuis te Haarlem, welk ambt hij anderhalf jaar waar nam, waarna hij eenigen tijd als voor ganger van Duinoord” heeft ge staan. Gedurende eenige jaren vestig de dr. Gunning zich toen als emeritus predikant te Apeldoorn, waar hij als leider van de evangelisatie Marana- tha optrad. In 1920 trok dr. Gunning nogmaals als predikant naar Zeeland en wel in de gemeente Serooskerken, waar hij tot 1924 verbleef. Als emeri- tus-predikant vestigde hij zich te Bilt- hoven en later te Amsterdam. Behal ve als predikant was dr. Gunning ook bekend als redacteur van het week blad „Pniël”, hetwelk hij begin Janu ari 1892 te Leiden oprichtte. Dr. Gun ning heeft een groot aantal theologi sche werken het licht doen zien, waar van ter gelegenheid van zijn tachtig- sten verjaardag een bloemlezing werd samengesteld. De teraardebestelling van dr. J. H. Gunning J.H.Zn. zal Maandag te 11 uur op de begraafplaats „Zorgvlied” te Amsterdam; geschieden. De Voedingsraad schrijft ons De voeding is één der grondslagen van het menschelijk leven en het is dan ook zonder meer duidelijk, dat van groote beteekenis moet worden geacht hoe de mensch zich voedt. Immers het gaat hier om het welzijn van het volk in al zijn geledingen. Een goed gevoed menschengeslacht kan geestelijk en lichamelijk meer verrichten dan een generatie, aan welker voeding een min der nauwlettende zorg wordt besteed. Volksgezondheid en volkshuishouding worden beide in sterke mate beïnvloed door de voedselvoorziening. Eigenlijk kan men zeggen, dat de belangen van deze beide voor ons maatschappelijk bestel zoo bij uitstek gewichtige facto ren ineenvloeien. Voorlichting en vor ming van de openbare meening op voe- dingsgebied is daarom een arbeids veld, dat dringend om ontginning rqept. Deze roepstem laat zich met te meer klem hooren in een tijd als deze, waar in met de beschikbare levensmiddelen zorgvuldig moet worden omgegaan en waarin het meer dan ooit geboden is er naar te streven om het verkrijg bare zoodanig aan te wenden, dat een zoo groot mogelijk nut voor volksge zondheid en volkshuishouding wordt bereikt. Waar het hier een zaak betreft, die slechts met krachtige medewerking van ons volk in zijn geheel vrucht dragend kan worden aangevat, heeft de Voedingsraad de taak op zich ge nomen om, door het verstrekken van in begrijpelijken vorm gestelde, doch wetenschappelijke verantwoorde mede- deelingen, dienaangaande voorlichting te geven. Dit zal langs verschillende wegen geschieden, waarbij ook gaarne van de tusschenkomst van de dagblad pers gebruik zal worden gemaakt. Deze voorlichtende taak strekt zich uit over een omvangrijk terrein, waar van de verschillende gedeelten stelsel matig aan een verkenning dienen te worden onderworpen. Onderwerpen van zeer verscheiden aard zullen aldus na der tot het publiek kunnen worden ge bracht De plaats van het brood in onze voeding en de waarde van den aard appel als volksvoedsel leveren in dit verband al dadelijk een tweetal be langrijke onderwerpen. Ook omtrent de wenschelijkheid van een aanvulling van het dagelijksch menu door het gebruik van versch fruit, waartoe tomaten, rammenas en radijs eveneens mogen worden gerekend, valt in ons land, met zijn groote productie op dit gebied nog belangrijk voorlichtend werk te ver richten. De rol van groente in onze voeding vormt al evenzeer een gewichtig hoofd stuk. Twee a drie ons groente op het bord is in ons land voor volwassenen geen overdreven portie. Niet minder dan de hoeveelheid aardappelen en groente, die wij tot ons nemen, ver dient ook de bereidingswijze een nauw lettende beschouwing. Dan is er nog het vraagstuk van de melk en de eieren, waarbij al dadelijk mag worden aangeteekend, dat de melk in de voe ding van den volwassene een nauwe lijks minder belangwekkende functie kan vervullen dan in de kindervoeding. Wanneer eindelijk nog de plaats van het vleesch en de visch in onze voe ding wordt bezien, dan is met deze sommiere opsomming wel voldoende duidelijk gemaakt, welk een uitge strekt domein door de onderscheidene problemen der voeding wordt be streken. In waarheid gaat het hier om de aanvatting van een bij uitstek natio nale taakde instandhouding en de verbetering van onze volkskracht. Er moet echter rekening mede worden ge houden bij de besprekingen, dat niet steeds aan nuttig en noodig geachte wenschen kan worden voldaan en door het op een gegeven oogenblik ter be schikking staande voedsel verschuivin gen kunnen optreden. Dat daarbij ook vastgewortelde voedingsgewoonten wel eens in het gedrang kunnen komen, zal Keker niet te vermijden zijn. Te bevor deren dat deze veranderingen zich zoo danig voltrekken, dat wezenlijke schade wordt voorkomen, en waar mogelijk betere gebruiken worden ingevoerd ziedaar het doel, waarop de voorlich- Xnh ,airbe^ Van den voedlngsraad ZC?,.zal nchten een taak, waarvoor ^telhg de belangstelling en de mede werking van heel ons volk mag woË- Stlnger°ePen’ ?aar het hier imrners gaat om een nationaal goed bii uit enmde dhe'dtv6 ongerePte handhaving en de versterking van geestelijke en lichamelijke krachten, y Jagen van ieder gezond Crematie gep. kolonel W. W. B. Droogleever Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Wester- ve*u te V eisen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. Kolonel van het Ned.-Ind. leger W. W. B. Droogleever, die een bekende per soonlijkheid is geweest in de kringen van den Kon. Ned. Toeristen Bond A.N.W.B. en op 59-jarigen leeftijd te Bloemendaal overleed. Aanwezig waren o.a. de heeren J. A. Schenk de Jong, oud-resident van Ba tavia Chr. Struben, oud-secretaris van het departement j/an Financiën in Ned.- Indië de gep. luit.-kolonel van het Ned. Ind. leger H. Knooteres. dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. dr. L S. Limborgh Meyer, directeur van den Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Velsen. Gesproken hebben de heeren H van Lier als vriend, J. E. W. Pas namens het hoofdbestuur van den A.N.W.B., die her dacht hoe hij met den overledene vele jaren mocht samenwerken in het belang van dezen bond en in welken 1 overledene zich vele vrienden had worven, namens wie spr. hem hulde dank bracht. Gep. kolonel H. J. K. Schuitenvoerder zeide, dat het voor den overledene, die een zoo sportief man was, hard moet geweest zijn, dat hij de laatste jaren zoo heeft moeten lijden. Met zijn sportiviteit was hij nog op lateren leeftijd een voor beeld voor vele jongeren. Als oud-chef van den ontslapene herdacht spr, hoe hij dezen heeft i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6