HAAGSCHE COURANT De Stompwijksche roofmoord Zaterdag 22 Juni 1940. BUITENLAND vereenigde staten. het BINNENLAND STADSNIEUWS van Dr. Seyss-Inquart Rijkscommissaris-Rijksminister bezoekt gewonde soldaten DE HULPVERLEENING AAN INDISCHE MENSCHEN DE TELEFOON- AUTOMATISEERING VAN ’s-GRAVENHAGE Het pleidooi mr. Rolandus Hagendoorn De wijziging in kabinet VIERDE BLAD. Specerijen VELE WEGEN STAAN OPEN Zuidvruchten VELDPOSTDIENST HET BEPLAKKEN VAN DE RUITEN MEISJE BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND ROEMENIE. ONEERLIJKE INZAMELAAR Volledige opheffing over eenige dagen Met ingang van 25 Juni BEGRAFENIS A. BOOT SMEDLEY BUTLER OVERLEDEN. Critiek op het ontslag van minister Woodring No. 17601 De wij York: 10, politicus BADEN. In Estland is een nieuwe regee- ring gevormd. Minister-president is de schrijver en arts dr. Johannes Vares minister van buitenlandsche zaken Ni- gol Andresen. bij ver- het In de Jan de Weertstraat alhier is gistermiddag het 6-jar. meisje E. E. H., vermoedelijk doordat zij voor de ouder lijke woning onvoorzichtig den rijweg overstak, aangereden door een passee- rende wielrijdster. Aanvankelijk meen- De nieuwe regeering van Letland heeft een amnestie aan politieke ge vangenen verleend. BECK WILDE NAAR ENGELAND. De gevluchte Poolsche oud-minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft de Roemeensche regeering om een vi sum voor Engeland gevraagd. Het vi sum werd hem echter geweigerd. Gisteren vervoegde zich aan de hui zen in het Vogelkwartier de 20-jarige A. D. de J., met het verzoek, steun te willen verleenen aan de getroffenen van Rotterdam. Hij was in het bezit van een schrijven van den Armenraad, waarin vermeld stond, dat de J. ge machtigd was goederen, kleeding en levensmiddelen op te halen, echter geen geld. Het woondje ...geen” was door de J. weggeradeerd en in de plaats daarvan had hij gezet „wel”. Een be woner had iets verdachts aan het schrijven opgemerkt en de politie ge waarschuwd. De oneerlijke inzamelaar was er in geslaagd een bedrag van 13 in zijn bezit te krijgen. Hij is aan het hoofdbureau van politie voorloopig in bewaring gesteld. schudding had opgeloopen; in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde bleek, dat de kleine een schedelbasisfractuur had gekregen. De toestand van het meisje was hedenmorgen naar omstan digheden redelijk wel. De commissaris van politie van den justitieelen dienst C verzoekt de onbe kend gebleven wielrijdster en even- tueele getuigen zich te melden aan zijn bureau Javastraat 18. Hedenocmena neeft de Rijkscommis- saris Rijksminister Dr. Seyss-In quart een bezoek gebracht aan Duit- sche en Nederlandsche gewonde sol daten. Tegen half elf vertrok de Rijks commissaris-Rijksminister van het ministerie aan het Plein, met gevolg in een reeks auto’s naar het Roode Kruis Ziekenhuis. Gisteren bezocht Dr. Seyss-Inquart, naar bekend is, ziekenhuizen te Rotterdam, waar hij geschenken aan de soldaten uitdeelde. Ook hier in den Haag werd het be zoek van den Rijkscommissaris-Rijks minister als een sympathiek gebaar beschouwd en door de gewonden op hoogen prijs gesteld. Na zijn bezoek Onder de vele duizenden oudgasten en Indische „verlofgangers”, wij apostropheeren het woord maar omdat aan dit „verlof” onder de huidige om standigheden een eigenaardige kant zit die hier ter stede gevestigd zijn, bevinden zich, naar bekend, tal van menschen, die in moeilijkheden, voor al van financieelen aard, zijn geraakt nadat de verbinding met Indië werd afgebroken. Wij hebben reeds eerder gewezen op enkele mogelijkheden wel ke bestaan, die deze moeilijkheden voor een gedeelte zouden kunnen on dervangen. Het is ons echter uit tal van vragen gebleken, dat velen nog niet weten welken weg zij hebben in te slaan, waarom wij hier nog een opsomming geven van de mogelijkhe den, die voor hen openstaan, aan de hand van de gegevens, die de Vereeni- ging van Indische verlofgangers en gerepatrieerden in haar orgaan heeft bekend gesteld. Vooraf zij nog opge merkt, dat wat de uitbetaling van pen sioenen, verlofssalarissen en wacht gelden betreft, er thans geen reden behoeft te zijn voor ongerustheid. Voor hen, die door het uitblijven van remises uit Oost- en West-Indië in fi- nancieele moeilijkheden verkeeren, staan de volgende wegen open: A. Voor hen, die kunnen aantoonen, dat zij geregeld remise ontvingen van een Gouvernements- of Locaal amb tenaar in Nederlandsch-Indië of Su riname en Curacao is door het De partement van Koloniën de mogelijk heid geopend in bepaalde gevallen een voorschot te verstrekken op de bezol diging van dien Landsdienaar. Indien onder deze groep vallende personen niet over voldoende inkom sten beschikken om in het onderhoud van zichzelf en de eventueel onder hun hoede staande gezinsleden te voorzien, kunnen zij zich bij rekest (op zegel van 0.30) richten tot den Secretaris- Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Koloniën hier ter stede met verzoek een voorschot als bovenbedoeld te verleenen, tot een in het rekest te vermelden bedrag. Bij dat verzoek zal moeten zijn gevoegd een eigenhandig geschre ven verklaring overeenkomstig een model, dat op aanvrage bij het De partement van Koloniën verkrijgbaar is, en dat vergezeld moet gaan van de benoodigde bewijsstukken. Deze verklaring dient eveneens te zijn ge steld op een zegel van 0.30. Na ontvangst van bedoelde beschei den zal door meergenoemd Departe ment worden overwogen, of, en zoo ja, tot welk bedrag, een voorschot kan worden toegekend. B. Zij, die geregeld remise ontvingen van een relatie in Nederl.-Indië, Suri name en Curacao, werkzaam bij een onderneming of bedrijf, waarvan het hoofdkantoor of een vertegenwoordi ging in Nederland is gevestigd, dienen zich in de eerste plaats tot dat hoofd kantoor of die vertegenwoordiging te wenden. C. Zij, die gergeld remise ontvingen via een bankinstelling, afkomstig van een relatie, niet vallende onder a. of b., dienen zich in eerste instantie te wenden tot de betrokken bankin stelling. D. Wanneer men geheel van midde len verstoken is en zich niet de eerste levensbehoeften kan verschaffen, kan men zich wenden tot de Kon. Vereeni- rring Oost en West, Smidswater i alhier. Waar dit oordeelkundig geschiedde heeft het goed voldaan Wij hebben prof. dr. D. Wester, voorzitter van de afdeeling den Haag van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, zijn meening gevraagd over de doelmatigheid van het beplakken van de ruiten met papier. De ervaring heeft uitgewezen, aldus deze deskundige op luchtbe- schermingsgebied, dat hiervoor het beste is stevige, gegomde papierstroo- ken, die betrekkelijk dicht op elkaar geplakt zijn. De tusschenruimten mo gen niet grooter zijn dan tien vijftien cm. De strooken moeien der ook een klein eindje over kozijn heen geplakt worden. Het glas, dat springt, blijft dan hangen en valt De persoon van verdachte, niet op den grond. U kunt het ver gelijken met splintervrij glas. Kran tenpapier is niet stevig genoeg en versterkt het glas daardoor niet veel. Voorts is gebleken, dat stijfsel niet zoo goed hecht. Het droogt op het glas in. Op een inspectietocht, dien wij door het land gemaakt hebben, is gebleken, dat de gegomde stroo ken uitstekend voldaan hebben. Verschillende malen hebben kunnen constateeren, dat ramen, die op de juiste wijze beplakt waren, niet sprongen en ruiten, die niet of minder goed beplakt waren, geen weerstand hebben kunnen bieden aan den lucht druk, hoewel zij zich op dezelfde plaats bevinden Gisteren hebben minister Ciano, de leider van de Japansche vriend- schapsmissie Sato en de Mandsjoerij- sche zaakgelastigde Misjiro de handels- accoorden onderteekend, waarover de zer dagen te Rome onderhandeld is. De keizer van Mandsjoekwo zal vandaag zijn aangekondigde reis naar Tokio beginnen, teneinde den keizer van Japan de gelukwenschen naar aan leiding van den 2600sten verjaardag van de stichting van het Japansche Rijk aan te bieden. De keizer van Mands joekwo zal 26 Juni in Yokohama aan komen en door prins Tsjitsjiboe, een jongeren broeder van den mikado, wor den ontvangen. De Zwitsersche nationale bank heeft 200.000 Zwitsersche franc ge schonken aan het internationale Roode Kruis-comité. Het stoomschip „Washington” is gisteren met 1786 passagiers uit Euro pa te New York aangekomen. Een 20- en een 22-jarig meisje zijn door de politie aangehouden wegens het stelen van een japon uit een magazijn in de binnenstad. Na verhoor zijn zij voor* loopig op vrije voeten gesteld. Voorraden verboden. In het eerste Uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, gelet op de Landbouw-Crisiswet 1933 wordt o.m. bepaald, dat het voorhanden of in voorraa dhebben is verbdoen van witte en zwarte peper, nootmuscaat, foelie, ka neel, kruidnagel, piment, laurierbladeren, gemberwortel en cardamom, zoowel in bewerkten als in onbewerkten toestand. Dit verbod geldt nietvoor zoover be treft voorraden, aangehouden door par ticulieren voor huishoudelijk gebruik ten aanzien van detaillisten en indien van de voorhanden of in voorraad zijnde hoe veelheden specerijen op de door of van wege den secretaris-generaal te bepalen wijze en tijdstippen opgave is verstrekt en voorraadstaten zijn bijgehouden. Het verhandelen, doen verhandelen, af leveren, doen afleveren van specerijen, is verboden. Het verbod geldt niet, indien en voor zooverhet verhandelen, doen verhan delen, afleveren, doen afleveren geschiedt met respectievelijk aan consumen ten ontheffing hiervan is verleend door of vanwege den secretaris-generaal en indien de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den secretaris-generaal aan deze ontheffin gte verbinden, zijn nage komen Dit besluit treedt heden in werking en eindigt 1 Januari 1941. Onvriendelijke daad jegens Japan Het Japansche blad „Hotsji Sjim- boen” zegt, dat de anti-Japansche poli tiek van de Vereenigde Staten thans versterkt zal worden. De benoeming van Stimton beteekent een onvriende lijke daad jegens Japan. De „Yomioeri Sjimboen” betoogt, dat de Vereenigde Staten thans waar schijnlijk de Japansche politiek in China positief zullen gaan bestrijden. getroffen, ook ten aanzien van een ca mouflage der auto, welke het ontdek ken van hem als bedrijver zeer moei lijk zou hebben gemaakt. A. kende van der Horst niet, anders zou hij on getwijfeld voor zijn slachtoffer zijn teruggeschrikt, gezien diens groote ge stalte en omvang. Als verd. een vee koopman had willen vermoorden, dan had hij wel iemand uitgezocht van zijn eigen postuur. Voortgaande, zeide pl„ dat de tijd- berekening van den procureur-generaal niet klopt met de werkelijkheid. Het misdrijf zou 1 minuut gevergd hebben. In dien miniemen tijd zou A. van der Horst vermoord moeten hebben. Aan nemelijker is, dat de man, die achter in de auito heeft gelegen onder het plaid, Arie, te voorschijn is gekomen zich op zijn slachtoffer heeft ge- Het oorlogsmateriaal De Senaat heeft een door Walsh, den voorzitter van de marinecommissie, ingediend voorstel aangenomen, waar bij de overdracht van oorlogsmateriaal uit de voorraden van het Amerikaan- sche leger en de marine aan andere landen beperkt wordt. De verkoop van zulk materiaal moet voortaan eerst aan de marine- of legerleiding worden voorgelegd, die verklaren moet, dat het inderdaad om overtollig materiaal gaat, dat niet voor de eigen landsver dediging gebruikt kan worden. PI. is het niet eens met de opvatting van den procureur-generaal over den persoon van A. Er staan ook andere dingen over verd. in de rapporten, dan die door den proc.-generaal zijn aan gehaald. Overigens, de gegevens in dergelijke rapporten zijn niet altijd af komstig uit bronnen, welke in alle op zichten betrouwbaar zijn. PI. bracht in herinnering, op welk een voorbeeldige wijze A. zich tijdens den bom-inslag in het Huis van Bewaring op 10 Mei j.l. heeft gedragen. In dit verband werd een brief voorgelezen van den directeur van het Huis van Bewaring, die het ten aanzien zijn lot- optreden van A. genooten, prees. Als er voorbedachten raad is, dan wijzen de feiten evengoed op een hals misdrijf als op diefstal. Het bewijs, dat A. alleen den man gedood heeft, acht spr. niet geleverd. Voor medeplichtig heid is noodig, dat hij geweten heeft, dat een moordpartij zou plaats hebben. Men verhoede, dat iemand gestraft zal worden voor iets, dat hij niet ge daan heeft. Spr. legt het lót van A. vol de merf, dat het meisje een hersen- vertrouwen in de handen van het hof. Na re- en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op 1 Juli a.s. VERSPREIDE BERICHTEN. Uit Rome wordt gemeld, dat het Italiaansche schip „Conte Rosso” met den staf van de Engelsche ambassade te Rome aan boord, Ancona heeft ver laten. Daar echter geen bericht is ont vangen over het vertrek van den Ita- liaanschen ambassadeur en zijn staf uit Engeland, wordt er rekening mee gehouden, dat het schip zijn reis, niet zal kunnen voortzetten, maar nog eens een Italiaansche haven zal moeten aandoen. Aflevering aan banden. In het tweede Uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij wordt o.m. bepaald, dat het voorhanden of in voorraad hebben is verboden vange ïmporteerd gedroogd fruitvruchtenpulp met inbegrip van vruchtenmoes e.d.; ge- confijte vruchtenen walnoten, hazel noten, pecannoten. cashewnoten of pitten, paranoten, gepeld of ongepeldvoorts krenten, rozijnen, abrikozepitten, aman delen gepeld of ongepeld, bewerkt of on beperkt, geraspte of gemalen cocosnoot, gekonfijte gember. Het verbod geldt nietvoorzoover be treft voorraden, aangehouden door parti culieren voor huishoudelijk gebruikten aanzien van detaillisten en indien van de voorhanden of in voorraad zijnde hoeveel heden zuidvruchten op de door of van wege den secretaris-generaal te bepalen wijze en tijdstippen opgave is verstrekt en voorraadstaten zijn bijgehouden. Het verhandelen, doen verhandelen, af leveren. doen afleveren van zuidvruchten is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zooverhet verhandelen, doen verhan delen, afleveren, doen afleveren, geschiedt met respectievelijk aan consumen ten. Ontheffing hiervan is verleend door of vanwege den secretaris-generaal en indien de voorwaarden, zoonoodig door of vanwege den secretaris-generaal aan deze ontheffing te verbinden, zijn nage komen. Dit besluit treedt heden in werking en eindigt 1 Januari 1941 en worpen. Bij het naderen van van Velsen is men weggereden en eerst op den Oost- vlietweg heeft Arie het slachtoffer, dat van de eerste verdooving bijkwam, afgeslacht. Toen is ook A. gewond geraakt aan de linkerhand. Dit is alleen verklaar baar als een ander het mes hanteerde. Men heeft gemeend, dat er met de crick geslagen is, daar deze bebloed was. Deze crick lag echter voorin de auto en was bebloed, doordat A. met bebloede handen een reserveband heeft opgezet. Dat het nog daglicht was en de ove rige omstandigheden maken het voor pl. onaannemelijk, dat A. alleen heeft gehandeld. Op den Oostvlietweg, op een open punt, stopte de auto. Dit is verklaar baar, als men aanneemt, dat van der Horst bijkwam. Toen is hij, onder het plaid, door Arie afgeslacht. Hoe ver klaart de procuteur-generaal de snede in de hand van verdachte In de tuniek zijn enkele sneden ge vonden, die volkomen onverklaarbaar zijn, als de drager het mes gehanteerd heeft. Van der Horst lag keurig netjes Nog steeds worden op het hoofd- expeditiekantoor der Veldpost groote hoeveelheden correspondentie ontvan gen. voorzien van een veldpostadres. o.m. veel dienststukken van legeronder- deelen en gemeentebesturen, veel ge wone correspondentie van leveranciers aan leger-instanties en voorts particu liere correspondentie bestemd voor mi litairen. Hieruit blijkt, dat de afzenders dezer correspondentie niet bekend zijn met de mogelijkheid, hun correspondentie rechtstreeks te richten aan de plaats van legering, dan wel dat de legerings- plaats aan de afzenders onbekend is. Na de opheffing van den Veldpost- dienst op 1 Juni jJ., is het hoofd- expeditiekantoor der Veldpost nog voorloopig in stand gehouden om in dergelijke gevallen tusschenkomst te verleenen. Het ligt echter in de bedoe ling, ook het hoofdexpeditiekantoor der Veldpost over eenige dagen op te hef fen. In verband hiermede wordt aan al len, die nog correspondentie moeten af wikkelen met militairen en legeronder- deelen, waarvan de standplaatsen hun onbekend mochten zijn, aanbevolen, dit zoodra mogelijk te doen en aan hun correspondenten in het leger te ver zoeken, hen op de hoogte te stellen van de plaats, waar het legeronderdeel, waartoe zij behooren, zich bevindt. Verzending van correspondentie, voorzien van een veldpostadres, is der halve nog slechts korten tijd mogelijk. languit aan den kant van den weg, het is onmogelijk, dat A. alleen dit lichaam van 295 pond aan den kant ge legd heeft. Voor het vonnis worden de sluis wachters als volwaardig aangemerkt. Zij geven den doorslag voor de afwe zigheid van een tweeden man. Hun ver klaringen zijn echter niet zeer be trouwbaar. Het is geen wonder, dat A. bij hun verhobr opstoof. Spr neemt aan, dat zij te goeder trouw zijn, doch ze zijn zich de kroongetuigen gaan ge voelen. Aan de hand van brieven van zenuwartsen toonde spr. de psycholo gische mogelijkheid hiervan aan. Als men aanneemt, dat van der Horst ruim 3000 gulden bij zich had, waar zijn dan de resteerende 2000 gul den gebleven Kwam hem misschien een portie van 2500 gulden toe en heeft hij 3400 gulden ontvangen, doordat in het donker een briefje van 1000 gulden voor 100 gulden is aangezien Ook het Zuiderpark geopend. In het Volkszeebad Scheveningen werden gisteren 119 baden genomen, in het Volkszeebad Kijkduin 10 en bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen 45. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 63 graden. Vanochtend is het Zuiderparkbad voor het publiek opengesteld. Het zwembad bood door de versiering met kleine vlaggen een fleurigen aanblik. Reeds direct bij de opening om 7 uur vanochtend waren er al zwemliefheb- bers. Vijftig personen stonden toen reeds voor het loket. En om 1 uur van middag waren al ongeveer 500 perso nen de loketten gepasseerd. Een goed begin dus. De temperatuur van het water in dit bad was heden 63 graden. De directeur-generaal van het Staats bedrijf der P.T.T. en de directeur van de Gemeente-telefoon van ’s-Graven- hage maken bekend, dat met ingang van 25 Juni e.k. 3 uur voormiddags de interlocale gesprekken tusschen ’s-Gra- venhage en Wassenaar op de nieuwe wijze, d.w.z. na voorafgaande keuze van een netnummer, moeten worden tot stand gebracht, n.l. voor gesprek ken naar Wassenaar het netnummer van Wassenaar K. 1751; voor gesprek ken naar ’sGravenhage het netnummer van ’s-Gravenhage K. 1700. In de telefoongidsen, welke in ’s-Gra venhage en Wassenaar zijn uitgereikt, zijn op rose papier de vermeldingen der aansluitingen van het Rijksnet Wasse naar afgedrukt. Hierbij wordt opge merkt, dat met ingang van bovenge noemden datum, 25 Juni, alle num mers van Wassenaar zijn gewijzigd. Voor het gebruik van de telefoon aansluitingen raadplege men de aan wijzingen op blz. 2 rose en blz. 2 en 3 wit van den Telefoongids no. 78, resp. van de Juni-uitgave van den gids voor Wassenaar. Het is voor de aangeslotenen te s-Gravenhage en Wassenaar eveneens met ingang van 25 Juni mogelijk uit gaande verbindingen naar aangeslote nen te Leiden zonder tusschenkomst van een telefoniste, dus langs automa- tischen weg, tot stand te brengen. Het netnummer van Leiden K. 1710 (K 0) is in gids 78 op verschillende plaatsen vermeld. De telefoonnummers der aangeslote nen te Leiden vindt men in de inter locale naamlijst. Voor het maken van verbindingen met aangeslotenen te Leiden volge men de aanwijzingen, af gedrukt op blz 2 rose en blz. 2 en 3 wit. De gesprekseenheden van het auto matisch interlocaal verkeer (waarbij een gesprek van 4 cent voor twee een heden, een van 10 cent voor 5 eenhe den telt, enz.) worden tezamen met de gesprekseenheden van het locale ver keer geteld en in geld uitgedrukt. Specificatie van de kosten der auto matisch tot stand gekomen interlocale gesprekken kan derhalve niet worden gegeven. Onder belangstelling uit breeden kring is gistermiddag op Oud Eik en Duinen hier ter stede ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer A. Boot, in leven rustend hoofd eener Geref. school te Groningen en een vooraan staand figuur op verschillend gebied. Tevoren leidde de wijkpredikant, ds. J. Attema van den Haag-Oost, aan het woonhuis een rouwdienst, sprekende naar aanleiding van Ps. 90 Op den doodenakker merkten we o.m. op de heeren prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, voorzitter van de Geref. Zondagsschool- vereeniging Jachin, waarvan de overle dene penningmeester was; prof. dr. G. M den Hartogh, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, voorzit ter, mr. P. J. Klaver van Amsterdam, 2e- secr., en ds. E. I. F. Nawijn, Geref. pre dikant te Apeldoorn, bestuurslid van het Geref. tractaatgenootschap „Filïppus”, waarvan de heer Boot secetaris was; C. Lettinga, bestuurslid van de Geref. Schoolvereeniging te Groningen; R. v. d. Wal, hoofd der Dr. A. Kuyperschooi te Groningen R. Coulander, oud-secr. van den Bond van Geref. Mannenvereenigin- gen in Nederland; ds. W. A. Wiersinga, Geref. predikant te Loosduinen, be stuurslid van het Veband van Geref. Evangelisatiecommissies m Nederland; W. D. Meinema te Delft, uitgever van Ja chin; P. de Zeeuw, hoefd eener Geref. school te Amsterdam en voordien te Groningen en I. de Graaf van Zeist, oud- voorz. der oudercomm. van de school van den heer Boot; H. Wertwijn, secr. van de commissie van beheer van de Geref Kerk van ’s-Gravenhage-Oost. In den stoet kwamen mede de predikanten ds. J. At tema en ds. J. Koelewijn, em. predikant te Voorburg. Bij het betreden van de aula bracht de organist de melodie van Ps. 73 1 ten ge- hoore. Als eerste spreker voerde ds. J. At tema het woord. Voor de Geref. School vereeniging te Groningen sprak de heer C. Lettinga. Namens alle Groningsche collega’s sprak de heer R. v. d. Wal. Voor de Geref. Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin” en het Geref. tractaatge nootschap „Filippus” was prof. dr. F. W. Grosheide de woordvoerder. Laatste spreker was de heer P. de Zeeuw, die herinnerde aan den arbeid van den heer Boot te Kruiningen. Hierna werd gemeenschappelijk gezon gen Ps. 682. Bij het uitdragen van de kist speelde de organist de melodie van Gez. 14: „Jezus, Uw verzoenend sterven. Blijft het rustpunt van ons hart” enz. Bij de geopende groeve heeft ds. J. Koelewijn namens de weduwe bedankt voor de betoonde belangstelling, waarna ds. Attema met het lezen van de Aposto lische Geloofsbelijdenis de droeve plech tigheid besloot. De middagzitting van het Gerechts hof gisteren inzake den moord op den Stompwijkschen veekoopman C. van der Horst, was gewijd aan het pleidooi van mr. J. H. Rolandus Hagendoorn. Pleiter wees er op, dat er in dit mis drijf een groot dubium is, t.w. één of twee daders. Vast staat, dat deze verd. betrokken is bij een gruwelijke misdaad. Juist dit gruwelijk karakter vormt een gevaar voor een objectieve beoordeeling van de rol, die A. gespeeld heeft. Verklaarbaar achtte pl. het, dat er thans tegenstrijdigheden zijn in de verklaringen van verd. zelfs pleit dit in zijn voordeel, want een preciese re constructie zou getuigen van een groo te koelbloedigheid van verd. In het huren van een auto, zooals A. gedaan heeft, zit niets verdachts. Dat verd. het militaire uniform heeft aangepast, deed hij, omdat Arie, in wiens opdracht het gekocht werd, het zelfde figuur had als hij. Wanneer A. de opzet zou hebben ge had een moord te gaan plegen, dan zou hij zich niet zoo frank en vrij bij den opkooper of den autoverhuurder heb ben gemeld, doch zeker de noodige voorzorgsmaatregelen hebben getrof fen. De voorbedachte rade, zooais die door den procureur-generaal wordt aangenomen, blijkt uit niets. Uitvoerig ging pleiter de ontwikkeling der feiten, zooals zich die hebben voorgedaan, na, waarbij spr. vooral den nadruk legde op détails, die zwaarder wjrden aan gerekend dan ze in werkelijkheid ver dienen. Deze man wordt beschouwd door den procureur-generaal als iemand, die geraffineerd zijn plan ten uitvoer heeft gelegd. Neemt men wer kelijk aan, dat A. er op uit is gegaan om van der Horst te vermoorden, dan zou hij zeer zeker rr/aatregelen hebben VERSTERKING VAN DE NEW- YORKSCHE POLITIE. Het Ö.N.B. meldt uit New Daar anonieme telefonische waar schuwingen ontvangen zijn over voornemens om twee hangbruggen in New York op te blazen, heeft de politie ter bescherming van deze brug gen, alsmede van schepen, kaden en buitenlandsche gebouwen op de wereldtentoonstelling, versterkingen opgeroepen. AMERIKAANSCHE ZAAKGELASTIGDE KEERT NAAR DUITSCHLAND TERUG. *1 De zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Berlijn, Kirk, is na een verblijf van tien dagen Donderdag per vliegtuig van New York via Lissa bon naar Berlijn vertrokken. In het marinehospitaal van Phila- delfia is gisteravond overleden de gepensioneerd generaalmaj oor Smed ley Butler, die de laatste jaren als en als vriend van Engeland vaak op den voorgrond is getreden. aan net ivooue ^xcjxeuuuis reed Dr. Seyss-Inquart naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij tot onge veer twaalf uur verbleef. Hierna ver trok het hooge gezelschap om ook in ziekenhuizen in de omgeving ge wonde militairen te bezoeken en door hen gevraagde geschenken per soonlijk te overhandigen. De eerstvolgende dagen zullen der- geljjke bezoeken worden gebracht aan Leiden en Amsterdam Op de foto: Rijkucommissaris-Rijks- minister Dr. Seyss-Inquart (links) doet een gewonden soldaat in het ziekenhuis Zuidwal een geschenk over handigen. wijziging in het kabinet heeft gisteren tot een politiek debat in het Congres geleid. In den Senaat stelde de republikein Nye voor, dat Roosevelt zou aftreden en zijn ambt zou overdragen aan vice- president Garner. Slechts onder Gar ner, zoo zeide Nye, kan de nationale eenheid hersteld en een zuiver Ame- rikaansche politiek gevoerd worden, die den Ver. Staten het vertrouwen van Europa zou teruggeven. Een voort zetting van de huidige buitenlandsche politiek onder leiding van Roosevelt brengt het land ongeluk. De republi kein Vandenberg verlangde een dag vaarding van den afgetreden minister van oorlog, Woodring, teneinde vast te stellen, of inderdaad een „groep inter nationale financiers” het aftreden van Woodring gewenscht heeft. De voor zitter van de marinecommissie, Walsh, pleitte voor Amerika’s afzijdigheid van het Europeesche conflict. Hij zeide liever af te treden dan in te stemmen met Amerika’s deelneming aan den oorlog. Wanneer hij met dit te consta teeren verraad pleegt, dan neemt hij gaarne de verantwoording op zich. De Senaat besloot daarop, alvorens de be noemingen te bevestigen, de nieuwe mi nisters Stimson en Knox in de bevoeg de commissies nauwgezet te hooren. Ook in het Huis van afgevaardigden ontstond een debat over het afzetten van Woodring. De republikein Carlson eischte een parlementair onderzoek van het geval en stelde tevens een onder zoek voor naar den verkoop van Ame- rikaansch oorlogsmateriaal aan buiten landsche regeeringen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11