delegatie Rijkscommissaris Seyss-Inquart bezoekt Rotterdam Een belangrijke rede over een In het bosch van Onderhandelingen wapenstilstand begonnen Compiègne op dezelfde plaats als November 1918 Éste in Doel der Duitsche eischen in drie punten samengevat Zaterdag 22 Juni. lil 1940. No. 17601. Overwinnaars wonnenen voor van Rijkscommissaris weder- Het doel der Duitsche eischen Hen millioen uit het Wederopbouwfonds leniging van den nood De inleiding tot de wapenstilstands voorwaarden De ontvangst der Fransche gevolmach tigden voor opbouw Rede van den Duizenden Nederlandsche Het fonds kinderen naar voormalig Oostenrijk en over- bijeen I 11 Ij TB PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: op (Zie verder 3e "blad, pag. 1.) aan een vond Het doel der Duitsche eischen is: 1. Hervatting .van .den strijd te verhinderen 2. Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen beteekenis nadrukke- erkentelijk- aan die toen Ir. Witteveen, directeur van den Gemeentelijken Technischen Dienst van Rotterdam, licht het plan voor wederopbouw toe. .Vierde van links zittend, naast burgemeester Oud, Rjjkscomniissaris Rijksminister Seyss-Inquart Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-—-. Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, ft. p. post 10 et. heeft genomen, een tocht door de havens heeft gemaakt en in het stadhuis is voor gelicht omtrent de plannen, welke de stadsarchitect, de heer W. G. Witteveen in verband met den wederopbouw van het stadscentrum heeft ontworpen. de weer de De salonwagen, waarin op 11 November 1918 de wapenstilstand werd ge sloten en waarin gisteren de Führer de Fransche delegatie ontving voor het overhandigen van de Duitsche voorwaarden. De wagon staat nog op dezelfde plek, zij het na eenige omzwervingen. Daar hij te veel had te lijden van de weersge steldheid werd hij op de binnenplaats der Inva lides te Parijs neergezet. Later bracht men hem weer naar Compiègne in ’n speciaal gebouwde hal De Rijkscommissaris had het betoog van den heer Witteveen met groote belangstelling gevolgd. Aan het slot stelde hij den stads-architect niet al leen enkele vragen, maar gaf hij hem bovendien in het kader van den weder opbouw een aantal belangrijke punten in overweging. Rijksminister Seyss-Inquart hield daarna de volgende rede Rotterdam is de stad, waaraan de verwoestende gevolgen van de oorlogs middelen, die tegenwoordig worden toegepast, het duidelijkste zichtbaar zijn geworden. Erkend moet worden, dat de Rotterdamsche burgerij in het bijzonder, zooals de Nederlanders in het algemeen, aan het werk zijn ge gaan om de vernielingen op te ruimen en plannen te ontwerpen voor den we deropbouw der betrokken gebieden. Dit getuigt van het gezonde en juiste standpunt van het Nederlandsche volk tegenover deze gebeurtenissen en geeft ook den waarborg dat op langeren ter mijn de juiste houding tegenover de nieuwe vorming der dingen gevonden zal worden. Ook in ander opzicht verdient de rede van den Rijkscommissaris ons aller aandacht. Zoo vindt men daarin weder een bevestiging van de reeds eerder officieel gedane verzekering, dat het de uitdrukkelijke bedoeling der Duitsche autoriteiten is, in het door de Duitsche weermacht bezette gebied langs orde lijken weg met het Nederlandsche volk op den grondslag van de erkenning van het zelfstandige Nederlandsche volks karakter krachtig samen te werken aan den weder-opbouw en de verdere ontwikkeling van ons land, niet slechts in materieelen, maar ook in economi- sehen, socialen en cultureelen zin. Getuige het, naar de Rijkscommis saris meedeelde, op zijn initiatief tot stand gebrachte weder-opbouwfonds, hetwelk beoogt, middelen te verschaf fen voor herstel van oorlogsschade, en tot de ter beschikking stelling van tien millioen gulden voor spoedeischende gevallen. Uit den toon van de rede valt een gevoel van deernis te beluisteren met het harde lot, dat ons land en onze be volking heeft getroffen, in het bij zonder met het lot van het wel buiten gewoon zwaar geteisterde Rotterdam. Gegeven het feit, dat wij onze positie als bezet gebied na dapperen, maar verloren strijd, thans hebben te aan vaarden, zal men moeten erkennen, dat er aan Nederlandschen kant reden is voor voldoening over deze houding van de bezettende macht. Uitnoodiging van de Oostmark voor kinderen uit getroffen Nederlandsche gezinnen De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart heeft gistermiddag een be zoek aan Rotterdam gebracht, waar hij Het beeld van deze vernielingen geeft echter ook aanleiding er over na te denken, waar de laatste oor zaken gezocht moeten worden voor het ontstaan en het verloop van deze ge beurtenissen. Ik wil naar aanleiding hiervan en op deze plaats niet de re denen herhalen, die den Führer ge dwongen hebben in dit land te komen. Het is voor mij aan geen twijfel on derhevig, dat evenals thans reeds vele Nederlanders, die met open blik de vorming der toekomst zagen over eenigen tijd alle toonaangevende kringen van het Nederlandsche volk zullen inzien, dat Nederland niet door den grooten loop der historische ge beurtenissen gegrepen werd, om duur zame schade te lijden, of beperkt te worden in de krachten van zijn volks aard en in de vrijheid van zijn han delen.. Van 1—6 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Gwp Mo. 12900 voortzetting van den oorlog tegen Engeland; 3. De voorwaarden in het leven te roepen voor de vorming van een nieuwen vrede, welks belangrijk ste inhoud zal zijn het herstel van het aan het Duitsche rijk zelf, aangedane onrecht. Na het voorlezen der inleiding ver liet de Führer, onder de tonen van het „Deutschlandlied” de plaats der onderhandelingen. De Rijkscommissaris, die bij den in gang van het stadhuis, waar leden van de Rotterdamsche burgerwacht een eerewacht vormden, werd ver welkomd door den gemeentesecretaris. Mr. M. Smeding, begaf zich onmiddel lijk naar de werkkamer van den bur gemeester, mr. P.J. Oud, waar de be groeting plaats vond. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar een aan grenzend vertrek, waar de stadsar chitect, de heer Witteveen aan den Rijkscommissaris en aan diens mede werkers werd voorgesteld. De heer Witteveen gaf hierna een duidelijke uiteenzetting van de plan nen, welke hij in verband met den wederopbouw van de door het bom bardement verwoeste stadsgedeelte heeft ontworpen en van de vraagstuk ken, die zich hierbij hebben voorge daan. Aan de hand van enkele teekeningen, waarop het plan is geprojecteerd, gaf ir. Witteveen den rijkscommissaris een uiteenzetting van de wijze waar op hij heeft gemeend deze vraagstuk ken tot een bevredigende oplossing te kunnen brengen. De Führer en opperste bevelhebber heeft gistermiddag om 3 uur 30, in aan wezigheid van de opperbevelhebbers der weermachtonderdeelen, van den chef van het opperbevel der weermacht, van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken en den plaatsvervanger van den Führer, de Fransche delegatie ontvangen voor de overhandiging der wapenstilstandsvoorwaarden. De Fransche delegatie bestond uit generaal Huntziger, lid van den Franschen oppersten oorlogsraad, den generaal van het luchtwapen Bergeret, vice-admiraal Lelu en ambassadeur Noël. De Führer verrichtte de handeling der overhandiging van de voorwaarden in het bosch van Compiègne, in denzelfden salonwagen, waarin maarschalk Foch, op 11 November 1918 onder onteerende omstandigheden den DuiUchen onderhandelaars den wapenstilstand dicteerde. De gebeurtenis van heden in het bosch van Compiègne, aldus het D.N.B., heeft gepleegd onrecht tegenover de Duitsche wapeneer uitge- wischt. De waardigheid der handeling tegenover den in eere verslagen tegenstan der stond in tegenstelling tot de eeuwige haatzaaiende gedenkteekenen van deze plaats, waar eens Gallische laagheid het niet overwonnen Duitsche leger smaadde. het uitbreken van den wereldoorlog, hebben Engeland en Frankrijk, wederom zonder eenigen grond, Duitschland den oorlog verklaard. Thans is de beslissing der wapenen gevallen. Frankrijk is overwonnen. De Fransche regeering heeft de Rijks- regeering verzocht haar de Duitsche voorwaarden voor een wapenstilstand bekend te maken. Wanneer voor het in ontvangst ne men van deze voorwaarden het histo rische bosch van Compiègne werd aangewezen, dan geschiedde zulks om door deze handeling van een weer goedmakende gerechtigheid eens en voor al een herinnering uit te wisschen, die voor Frankrijk geen roemrijk blad in zijn geschiedenis was, maar die door het Duitsche volk gevoeld werd als de diepste schande van alle tijden. Frankrijk is na een heroieken te genstand in een enkele reeks bloedige slagen overwonnen en ineengestort. Duitschland heeft derhalve niet het voornemen aan de wapenstilstandson- derhandelingen de karaktertrekken te geven van beschimpingen tegenover een zoo dapperen tegenstander. In opdracht van den Führer las chef van het opperbevel der macht, generaal-kolonel Keitel, volgende inleiding voor de wapenstil standsvoorwaarden voor: „In opdracht van den Führer en oppersten bevelhebber van de Duitsche weermacht heb ik u de volgende mededeeling te doen: In vertrouwen op de door den Amerikaanschen president Wilson aan het Duitsche rijk gegeven en door de geallieerde mogendheden bevestig de toezeggingen heeft de Duitsche weermacht in November 1918 de wa pens neergelegd. Daarmede vond een oorlog zijn einde, dien het Duitsche volk en zijn regeering niet hadden gewild en waarin het, ondanks ont zaggelijke overmacht, den tegenstan ders niet gelukt was het Duitsche leger, de marine of het Duitsche luchtwapen op eenigerlei wijze beslis send te overwinnen. Reeds op het oogenblik der aankomst van de Duit sche wapenstilstandscommissie echter begon het verbreken der plechtig ge geven belofte. Op 11 November 1918 begon daarmede in dezen trein de lijdenstijd van het Duitsche volk. Wat aan onteering en vernedering, menschelijk en materieel leed Volk kon worden toegevoegd, hier zijn begin. Woordbreuk en mein eed hadden tegen een volk samenge zworen, dat na een ruim 4-jarigen held- haftigen tegenstand slechts vervallen Was in de eenige zwakheid van geloof te slaan aan de beloften van de demo cratische staatslieden. Oj? 3 September 1939, 25 jaar na In gezelschap van den Rijkscom missaris bevonden zich o.m. de com- missarissen-generaal minister Fisch- bock, Hauptamtsleiter dr. Schmidt, Brigadeführer Rauter, vice-admiraal Hintzmann, kapitein Christiansen, prof. dr. Casagrande, die Rijksminis ter dr. Todt vertegenwoordigde, gouw leider Wagner en andere Duitsche militaire- en civiele autoriteiten. Ook was bij dit bezoek tegenwoordig de Nederlandsche regeeringscommissa- ris voor den wederopbouw, ir. Ringers. Rijkscommissaris Rijksminister Seys- Inquart heeft bij zijn bezoek aan Rot terdam gisteren een belangrijke rede gehouden, waarvan wij de lezing aan bevelen. Ongetwijfeld zullen de lezers van het verslag, evenals wij, getroffen zijn door de verrassende mededeeling, van het plan om vele duizenden Nederland sche kinderen uit door den oorlog ge teisterde gebieden in de gelegenheid te stellen, een vacantie van twee of drie maanden door te brengen in de mooiste streken van het voormalige Oostenrijk (de Ostmark), waar zij, door goede zor gen omringd, in een rustige omgeving zich zullen kunnen herstellen van de schokken, welke hun jonge zenuwen in de dagen van oorlogsgeweld hebben ondergaan. Hierbij is, naar wij vernamen, aller eerst gedacht aan kinderen uit Rotter dam, dat zooveel heeft geleden en nóg lijdt. De gouwleider van Linz heeft zich bereid verklaard, 6000 kinderen onder te brengen in het beroemde Salzkam mergut. Na de vacantie van de jonge Rotterdammertjes zullen kinderen uit andere geteisterde streken en plaatsen volgen. Het is de bedoeling, dat de kleinen zoo vlot mogelijk met speciale treinen-i naar de Ostmark zullen worden over gebracht, omringd met dezelfde goede zorgen, die hun tijdens hun verblijf in het vacantie-oord zullen ten deel val len. Een aardige bijzonderheid hierbij is, dat Nederlandsche journalisten in de gelegenheid zullen worden gesteld om zich ter plaatse te overtuigen van de goede zorgen, waarmee men de kin deren ginds wil omringen, en daarvan in hun bladen te vertellen, ongetwij feld niet in de laatste plaats tot vol doening van de ouders. Wat dit plan zijn geeft, is het daaraan lijk gegeven karakter van heid voor en vergelding van de vele goede zorgen, welke in Nederland na den vorigen oorlog zijn bewezen tal van Oostenrijksche kinderen, hier gastvrij werden opgenomen hun vaderland niet meer in staat was om hun te geven wat zij noodig had den. De dankbaarheid voor deze menschlievendheid van Nederland leeft in het voormalige Oostenrijk voort en men is er verheugd, thans van zijn kant goed te kunnen doen aan kinderen van Nederland, nu dit laatste land op zijn beurt lijdt onder oorlogsgevolgen. precies dezelfde plaats, zoo meldt het D.N.B. uit het bosch van Compiègne, en in hetzelfde rijtuig, on der veel waardiger uiterlijke omstan digheden, welke den verslagen tegen stander niet verdeemoedigden, hebben de gevolmachtigden van Frankrijk uit den mond van den gevolmachtigde van den óppersten bevelhebber, den chef van het opperbevel der weer macht, generaal kolonel Keitel, de voorwaarden in ontvangst genomen,' waaronder Duitschland bereid is een wapenstilstand toe te staan. Aan de aftakking naar het bosch van Compiègne staan posten. Tot op grooten afstand is het gebied afgezet. Rechts van den weg, welke leidt naar de verwoeste binnenstad in oogenschouw de plaats der wapenstilstandsonder- handelingen van 1918 en 1940, ligt een ruime tent. Deze is voor de Fransche delegatie bestemd als verblijfplaats voor hun beraadslagingen. De inrich ting is eenvoudig, maar comfortabel. Een staande kalender toont den histo- rischen datum van den 21sten Juni 1940. Op een tafel in een hoek staan een karaf water en glazen, schrijfbe- noodigdheden, aschbakjes. Zie verder le blad, pag. 2.) t s L PW» - F COURANT HAAGSCHE Hitler ontvangt de Fransche Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S803Ml WMéQk; Kantoor boek!». Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, ^Boekhandel H. E.. G. Ruijs, Heerenstr. 114, Tel. 778038; Filialen» W-V. K«ntoorb<iêi^^.^J.y de Koning, Goudsbloemtaan 3, Tel. 330163; Boekh. J. B. w. Béter»jK'.lTWéew1" siastr. 108a, Tel. 771444; Boekh. E, D. Couvée. van Hovtemsstr. SR Tr»i W1187 ^8888«8^ ■■4 1->'W

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1