Duitsche opmarsch voortgezet De historische bijeenkomst te Compiègne 1918 uitgewischt”, van „De smaad Duikbommenwerpers de Duitsche pers Engeland thans aan- opereeren m Zuid-Frankrijk Fransche regeering blijft te Bordeaux zegt JAPANSCHE VOOR BEREIDINGEN VOLTOOID gewezen op eigen krachten HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 JUNT 1940 EERSTE BLAD, PAGINA T Vervolg van pag. 1. gehad In Bevelen van den Führer DUITSCHLAND. De ENGELAND. Aankomst van Hitler De van De en CHINA. fcOANNE '^Chamonijf' Feurs Aosta Albertville Vienne Toen on GBENOBLE LE PUY Valence Brianfon Privas negatieve .CAP Montehmar Largentiere •Nyons •Ales @DIGNE Fórcalquier Arles - MARSEILLE ^MIDDEL LA NDSCHE=^^£L ZEE=: van CHAMBÉRY <o Engelsche bom op een Duitsch ziekenhuis Verklaring van den Egyptischen minister-president van de dat of Generaal Huntziger bleef een oogen- blik nadenkend staan, voor hij om 3 uur 35 in het rijtuig stapte. om 3 uur 42 het rijtuig, terwijl gene raal kolonel Keitel met de Fransche gevolmachtigden in het rijtuig bleef. Toen de Führer de laan naar het plein voor het monument had bereikt, meldde zich de commandant der eere- compagnie bij hem met de woorden: „Mijn Führer, de Grootduitsche weer macht groet haar oppersten bevelheb ber.” De Führer zei dank, de volks liederen weerklonken. De historische handeling in het bosch van Compiègne was geëindigd. Na Indo-China thans Birma. Het Japansche nieuwsagentschap Do mei meldt Nu de kwestie van Fransch Indo-China bezig is geregeld te wor den, gaat de Japansche regeering. naar de .Jiitsji Nitsji” verneemt, haar aan- Nadat de Duitsche troepen Lyon bezet hebben, rukken zij in twee richtingen langs de Loire en Rhóne Zuid-Oost-Frankrijk binnen. De zwarte pijlen op de kaart geven deze richtingen aan. Habsburgers naar Lissabon. Ex-keizerin Zita en Otto van Habs burg zijn vanmorgen de grens van Portugal gepasseerd op weg naar Lis sabon. De sovjet-Russische ambassadeur in Londen, Maisky, heeft gisteren een on derhoud gehad met onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken Butler. Daladier naar Spanje. Ook Daladier heeft een visum voor Spanje aangevraagd. Hij werd gisteren te Irun verwacht. Aan vluchtelingen werd vooreerst slechts een verblijf van drie dagen toegestaan. Verlenging moet telkenmale bij de Spaansche autorite? ten worden aangevraagd. zijn vanmorgen vroeg geland te Paoan aan de monding van de Paarlrivier en trekken thans op naar het gebied ten Noorden van de Britsche kolonie. Voor het vertrek der Fransche gevolmachtigden. ST Jean de •Maunenn^ ligt de succes. TOULON »Susa ^^.ZWITSERL.D Bonneville •ANNECY (4049/* De hertog van Windsor in Madrid De hertog van Windsor is gistermid dag in Madrid aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Ritz. Hij zal slechts kort hier blijven, en dan naar Lissabon doorreizen. Het Fransche legerbericht van 22 dezer luidt In de Vogezen vormen onze troepen een gesloten vierhoek en zetten den strijd hardnekkig voort. Verscheidene malen hebben zij de aanvallen van den tegenstander afgeslagen. In de overige sectoren is de toestand ongewijzigd. Naar het blad „Azione Coloniale” te Rome bericht, heeft Engeland het post verkeer met Malta, Egypte, het Nabije Oosten en Midden-Oosten, Australië, Indische eilanden, Nieuw-Zeeland, Soe dan, Oost-Afrika en de Zuidafrikaan- sche Unie gestaakt. De Fransche radio heeft gisteren ge« ruchten ontkend, volgens welke de Fransche regeering Bordeaux zou heb. ben verlaten. Men beweert, dat de Fransche regeering haar vertrek uit Bordeaux heeft opgeschort. Bordeaux zal de zetel der regeering blijven. BOURG Nantua Duanc' *Aix o AVIGNON v •Apt ^Orgon Fransche vluchtelingen keeren weer terug. Het blad „Suisse” meldt, dat reeds een groot aantal Fransche vluchtelin gen uit de Zwitsersche grensgebieden weer naar hun woonplaatsen terugkee- ren. Alle berichten, welke de Zwitser sche grens bereiken, stemmen daarin overeen, dat de Duitsche bezettings troepen zich tegenover de Fransche bevolking uiterst correct gedragen. ST ÉTIENNE J LYON •Bourgoin Het verdedigingsplan Londensche correspondent „Dagens Nyheter” meldt, dat in de ge heime zitting van het Lagerhuis Don derdag een herziening van het Britsche oorlogsplan, in verband met de veran derde oorlogsomstandigheden, is be handeld. De militaire voorbereidingen worden in Engeland geheel gericht op de verdediging van eigen bodem. In be voegde kringen is men van meening, dat een algemeene volksbewapening nauwelijks noodig is. Voorstellen om alle families van handgranaten te voor zien en alle inwoners met geweren uit te rusten, scheppen meer gevaren voor ongelukken, dan dat de kracht tot ver zet daardoor zou worden vergroot. Niettemin moet .de burgerbevolking goed worden geleid, georganiseerd en uitgerust. Men ziet te Londen in. dat het velen autoriteiten, zoowel militai ren als civielen, moeilijk valt zich aan den nieuwen toestand aan te passen. PORTUGAL. BEPERKTE TOELATING VAN VLUCHTELINGEN. Volgens berichten uit Bordeaux wei gerden de Portugeesche consulaten in Frankrijk een visum voor toelating in Portugal aan alle ongewenschte en poli tiek onbetrouwbare personen, in het bijzonder volksfrontaanhangers, die in eenigerlei vorm tegen Portugal of Spanje geageerd hebben. dacht besteden aan Birma, vanwaar groote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar de regeering van Tsjoengking ver voerd worden. Er zou binnenkort door de Japansche regeering een formeele nota aan den Britschen ambassadeur sir Robert Craigie overhandigd wor den, waarin een verbod op het vervoer van wapenen, munitie en oorlogsmate riaal uit Birma naar China geëischt zal worden. Even voor drie uur marcheert de eerecompagnie op. Om kwart over drie arriveerde de Führer per auto op het plein van het gedenkteeken. Hij werd door generaal veldmaar schalk Göring, grootadmiraal Rader, generaal kolonel von Brauchitsch, ge neraal kolonel Keitel, den rijksminis- ter van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, ontvan gen. Gevolgd door deze persoonlijkhe den liep hij langs de eerecompagnie. Aangekomen op het ronde plein, be gaf hij zich naar den gedenksteen en stapte daarop met zijn gevolg in het rijtuig. Iets later, om half vier, verscheen de Fransche delegatie, die Donderdag de voorste Duitsche linie bij Tours was gepasseerd en die door den opper- kwartiermeester van het leger, gene raal luitenant von Tippelskirch, naar Compiègne was begeleid. De gevol machtigden van Frankrijk hadden in een hotel in Parijs overnacht. Van ochtend werden zij naar Compiègne ge bracht, waar zij door oberstleutnant Thomas, den commandant van het hoofdkwartier van den Führer, naar het ronde plein werden geleid. f7 TORINO ITALIË 'Guillqstre Argentera* Cuneo generaal veldmaarschalk Göring, groot-admiraal Rader en de rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Links generaal kolonel Keitel, generaal kolonel von Brau chitsch en Rudolf Hess. Aan den an deren kant nam de leider der Fran sche delegatie, generaal Huntziger, de middenplaats in. Aan zyn linkerzijde zat vice-admiraal Leluc, aan zijn rech terzijde ambassadeur Noël en gene raal Bergeret. Toen stond de chef van het opper bevel der weermacht, generaal kolo nel Keitel op en las op bevel van den Führer de inleiding voor van de wapenstilstandsvoorwaarden. In aansluiting hierop werd de inlei ding vertaald door gezant Schmidt. Daarop stonden alle aanwezigen op en de Führer verliet met zijn gezelschap Het einde van den Volkenbond Het Zweed§che blad „Aftonbladet” bericht, dat de Volkenbond 17 Mei is overleden, toen viervijfde van het personeel werd geëvacueerd en het archief naar Frankrijk werd gebracht. Naar het blad verder bericht, bevindt zich het archief thans te Bordeaux. Men heeft het denkbeeld geopperd, het archief van den Volkenbond als museumstuk aan Amerika te verkoo- pen. Het opperbevel van het Japansche expeditieleger in Zuid-China deelde mede: Japansche strijdkrachten zijn heden met militaire operaties begonnen in het gebied ten Noorden van Hong kong. Zes Japansche detachementen Breit SospelX JSTMenton NICE^ CannesL=== Het monument van den wapenstil stand van 11 November 1918 is bedekt met de Duitsche oorlogsvlag. In de korte laan, welke naar de plaats der toenmalige onderhandelingen leidt, staat een eerecompagnie met twee treinen van het leger en een van het luchtwapen opgesteld. Midden over het plein loopen twee rails. Daartus- schen ligt, iets hooger, de gedenksteen /met het opschrift: „Hier strandde op 11 November 1918 de misdadige hoog moed van het Duitsche keizerrijk, overwonnen door de vrije volken, die het zich aanmatigde te onderwerpen”. Vlak boven den steen wappert de stan daard van den Führer. Rechts van den steen staat, precies op dezelfde plaats als in 1918 het rijtuig, waarin toen de onderhandelingen werden ge voerd en waar gisteren de vertegen woordigers van het overwonnen Frankrijk de voorwaarden voor den wapenstilstand in ontvangst namen. Het is een normale restauratie wagen van de internationale slaapwa genmaatschappij, welke volledig on versierd is gebleven. In het midden staat een groote rechthoekige tafel. Daarop staan witte plaatskaarten met het gouden souvereiniteitsteeken, met de namen der aanwezigen er op. Op het tweede spoor geeft een ge denksteen de plaats aan, waar in 1918 het rijtuig der Duitsche gevolmach tigden stond. Aan dezen kant is ook het monument voor Foch opgericht, met het front naar het rijtuig. Op de plaats, waar toen het Duitsche rijtuig stond, hebben de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers hun plaats, terwijl vlak voor het rijtuig de generaliteit en admiraliteit en de eere- gasten van staat en partiij op den Führer wachten. Onder hen ziet men den rijksleider der S.S. Himmler, rijksminister Lammers, rijksperschef, dr. Dietrich, rijksleider Bormann, den chef van het weer- machtsleidingsbureau, generaal ma joor Jodl, generaalluitenant Boden- c schatz, de persoonlijke en militaire adjudanten van den Führer en gene raal Glaise Horstenau. Een Britsche vlieger heeft in den nacht van den 19den Juni tegen 2 uur ^en bom geworpen op de voorstad Sachsenhausen van Frankfort a. d. Main, waardoor het stadsziekenhuis werd getroffen. Daar alle personen bij tijds de schuilkelders hadden op gezocht, vielen geen menschenlevens te betreuren. De bom heeft echter het ge bouw beschadigd en kostbare instru menten en wetenschappelijke appara ten vernietigd. In het salonrijtuig In het rijtuig waren de Führer en zijn gezelschap opgestaan. De Führer begroette elk der Fransche gevol machtigden door het opheffen van de rechterhand. Daarop namen de deel nemers hun plaatsen in. De Führer had plaats genomen aan het midden van de tafel, rechts van hem zaten veldmaarschalk Omtrent de zitting, waarin de Fran sche regeering den gevolmachtigden hun instructies heeft gegeven, meldt de „Petit Parisien”, dat tijdens deze zitting 50 parlementsleden zich om Pé- tain hebben geschaard. De verklaring van Laval, dat men het land niet kon redden door te vluchten, werd zeer toegejuicht. Na deze vergadering over handigde een delegatie, welke bestond uit Marquet, Laval, Bergery en Bar- thé. een verklaring van vertrouwen aan Pétain. Fransche generaal in Zwitserland. Naar de Zwitsersche bladen berich ten, is eergisteren de Fransche gene raal d’ Armau de Pouydragain over de Zwitsersche grens gekomen. Hij is door de Zwitsersche autoriteiten geïn terneerd. Men heeft hem een gedwon gen verblijfplaats aangewezen. Gene raal d’ Armau de Pouydragain was commandant van een legerkorps en was vroeger militaire gouverneur van Straatsburg. Tijdens den wereldoorlog commandeerde hij de Fransche Alpen jagers bij den Hartmannsweilerkopf. Negen dooden bij bomaanval op Essen Naar de Duitsche bladen over den luchtaanval op Essen in den nacht van 20 op 21 Juni nog melden, werden in de omgeving van de stad behalve woonhuizen en boerderijen, ook een kerk beschadigd. In totaal vallen als slachtoffers van dezen aanval op niet- militaire doelwitten 9 dooden en een reeks van zwaar- en lichtgewonden te betreuren. Besprekingen in Compiègne begonnen Nadat de Führer met zijn staf het bosch van Compiègne had verlaten en de Fransche onderhandelaars van ge- neraal-kolonel Keitel de voorwaarden der capitulatie hadden ontvangen, trok ken de Fransche gevolmachtigden zich om 4.25 uur in de voor hen ingerichte speciale tent terug voor interne be sprekingen. Vanuit deze tent hebben zij, zooals reeds gemeld, een draad- looze- en verreschrijfverbinding met hun regeering te Bordeaux. Om 6 uur begaven zij zich wederom in het historische rijtuig, waar het con tact met de gevolmachtigden van den Führer en opperste bevelhebber, gene- raal-kolonel Keitel, werd voortgezet. Fransche legerberichten Het communiqué van gisteren meldde het volgende Bij de Loire en de Cher is de toe stand ongewijzigd. Verder naar het Oosten rukte de vijand op tot Riom. In de Vogezen bieden onze troepen den Duitschen druk heftigeri tegenstand. Gevechten aan de Lybische grens Het Italiaansche blad „Piccolo” meldt uit Tripolis, dat pogingen van de En- gelschen om aan de Lybische grens, met pantserwagens en gemotoriseerde troepen door te breken, door de Ita liaansche troepen, met steun van het luchtwapen, met succes zijn afgeweerd. In den nacht van 16 Juni hebben Italiaansche oorlogsschepen het Engel sche vliegtuig- en marinesteunpunt Sol- loe aan de Egyptisch-Lybische grens beschoten. Ontploffingen en branden in de nabijheid van de munitie- en olie- depóts bewezen, dat deze operaties suc ces hadden gehad. Ondanks de sterke Engelsche kustverdediging en de aan vallen van Engelsche jachtvliegtuigen zijn de Italiaansche oorlogsschepen, zonder schade te hebben opgeloopen, naar hun basis teruggekeerd. de Vogezen wordt nog heftig gestreden Het frontbericht van het D.N.B van gisteren luidt als volgt De gevechtshandelingen in Frankrijk concentreeren zich steeds duidelijker op den Oostelijken vleugel van het geheele operatie-terrein. Terwijl in het Westen, van de Loire-monding tot aan het Rhóne-dal de door de pantsertroe- pen en gemotoriseerde groepen gewon nen gebieden systematisch worden be zet, zonder dat het daarbij nog tot noemenswaardige gevechtshandelingen komt, bieden de in Elzas-Lotharingen ingesloten Fransche troepen op ver scheidene plaatsen nog steeds tegen stand. Dit geldt in de eerste plaats van het deel der Maginot-linie, dat aan weerskanten van Diedenhofen ligt, evenals van kleinere groepen van den tegenstander, die zich ten Zuid-Oosten van Toul, in het gebied van Hagenau, St. Dié en Gerard verdedigen. TWEE AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN UITGEWEZEN. Amerikaansche journalisten, Ralph Barnes en Russel Hill, verte genwoordigers van de „New York Herald Tribune” moeten binnen een bepaalden termijn het rijksgebied ver laten, daar zij zich, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, herhaaldelijk hebben schuldig gemaakt aan bericht geving, die de vriendschappelijke be trekkingen van Duitschland met ande re mogendheden kan benadeelen. problemen van Indo-China Nederlandsch-Indië In de gisteren gehouden Japansche kabinetszitting heeft de minister koloniën, generaal Koiso, volgens „Tokio Nitsji nitsji, verklaard, de kwestie op het oogenblik is, Japan geweld moet gebruiken om het probleem van Fransch-Indo-China op te lossen. Ook tegenover Neder- landsch-Indië zou Japan overeenkom stige maatregelen moeten nemen, wanneer de politiek van den status quo niet gehandhaafd zou worden. De „De smaad van 1918 in Compiègne uitgewischt”. Onder deze en dergelijke opschriften vermeldt de geheele Ber- lijnsche ochtendpers van heden in grooten opmaak het overhandigen van de Duitsche wapenstilstandsvoorwaar den. De bladen wijzen op de waardige behandeling van den eervol verslagen vijand, alsmede op het feit, dat Hitler de Fransche delegatie ontving. De „Berliner Börsen Ztg.” wijst op het verschil tusschen Compiègne 1918 en Compiègne 1940. In Compiègne en Versailles heerschte de wil, de at mosfeer tusschen de beide volkeren te verpesten, den vijand machteloos achter te laten en zijn leven voor altijd met kerkermuren te omringen. De hande ling van gisteren te Compiègne toont de Duitsche houding in zulk een toe stand De Führer overwint den vijand, neemt op harde wijze het weg, maar zijif handeling is opbou wend. De gedwongen gang naar Compiègne toont den Franschen, dat zij de gevol gen van de oorlogsmisdaad te dragen hebben. Maar uit de formuleering van het Barcelonnette Na beëindiging van de plechtig heid in Compiègne heeft de Führer de volgende bevelen gegeven 1. De historische wagon, de ge denksteen. en het gedenkteeken van de Gallische overwinning, moe ten naar Berlijn worden overge bracht. 2. Het emplacement van de bei de treinen moet vernietigd worden. 3. Het gedenkteeken voor maar schalk Foch moet ongeschonden behouden blijven. De definitieve getallen over den buit uit den slag om Frankrijk, die op 5 Juni begon, zullen eerst later op te stellen zijn. De troepen, die thans mid- den-Frankrijk tusschen de Rhone en de Loire-monding overal bezetten, vinden in bijna alle plaatsen nog groote hoe veelheden oorlogsmateriaal van den meest verschillenden aard. sprak de verwachting uit van de door hem vertegenwoordigde Minseito-par- tij, dat de regeering in de kwesties van Nederlandsch-Indië en Indo-China spoedig passende stappen zou onder nemen. Bevoegde waarnemers te Tokio verklaren, dat de kwestie van Fransch Indo-China niet geregeld is met de overhandiging van de Fran sche nota aan Japan, waarin een ver bod beloofd wordt op het vervoer van oorlogsmateriaal naar China en waar in het Japansche verzoek tot het zen den van inspecteurs, die ter plaatse het vervoer controleeren, aanvaard wordt. Men wijst erop, dat de toe komstige ontwikkeling geheel ervan afhangt of Frankrijk zijn belofte ge trouw nakomt en met de Japansche inspecteurs samenwerkt. De „Asahi Sjimboen” verneemt, dat eenige dagen geleden in een bespreking van ambtenaren der departementen van buitenlandsche zaken, oorlog en marine, tot de samenstelling besloten is van het gezelschap Japansche in specteurs, die naar Hanoi, Haiphong, Laokai, Liangsjan en andere plaatsen gestuurd zullen worden. Het blad voor spel, dat Japan tot optreden genoopt zal worden, indien Frankrijk nalaat zijn oprechtheid aan den dag te leg gen. Met betrekking tot deze aangelegen heid verklaarde het opperbevel van het Japansche expeditieleger in Chi na, dat alle voorbereidingen voltooid zijft om op doeltreffende wijze met alle toekomstige mogelijkheden reke ning te houden. Deze mededeeling werd gedaan in het wekelijksche over zicht van den oorlogstoestand in Chi na, waaraan werd toegevoegd, dat het Japansche leger op 12 en 18 Juni waarschuwingen aan Frankrijk heeft gericht inzake het vervoer van wape nen uit Indo-China naar Tsjoengking. Het Japansche leger wacht thans de ontwikkeling af van deze aangelegen heid, welke thans in diplomatieke be handeling is. Europa is ont- Duitschland, doch Compiègne over- „Voor Engeland heeft het uur geslagen”, zegt een Italiaansch blad De „Relazioni internazionali” schrijft o.a.Wanneer het Fransche vraagstuk is opgelost, zal de Engelsche machts positie door het Duitsche en het Ita liaansche volk verslagen worden Voor het nog in zijn vermetelheid levende Engeland heeft het uur geslagen. Voor de as Rome-Berlijn is dit niet meer een kwestie van tijd, maar uitsluitend een kwestie van methode. Italië en Duitschland hebben twee revoluties en twee leiders gemeenzaam. Zij hebben een ideaal en een enkelen wil. Daarin hechte grondslag van hun doel der Duitsche eischen blijkt, dat de Führer, overeenkomstig zijn manier van denken en handelen, niet het nega tieve element van de toekomst maakt, maar door het herstel van het onrecht, door het uitroeien van wat onnatuur- lijk is, de voorwaarden schept om iets beters tot stand te brengen. De oude wereld van het onrecht, van de onderdrukking, die zooveel leed over de volkeren gebracht heeft, stort ineen. Een nieuwe ontstaat. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft! Onze overwinning van Frankrijk, zoo besluit het blad, is met de wapens ver kregen, en ook de nederlaag van Enge* land zal een overwinning van onze wapens zijn. De „Völkischer Beobachter” schrijft! Frankrijk is verslagen en moet de ge weldigste nederlaag van zijn geheele geschiedenis beleven. Daarmede heeft het Fransche imperialisme en hebben de mannen, die het Fransche volk in dezen misdadigen oorlog gestort heb ben, een doodelijken slag gekregen. Het lot dat Frankrijk getroffen heeft is overeenkomstig den toestand zooa# deze door den strijd der geesten en wereldbeschouwingen sinds 1918 voor Duitschland en heel staan. Niet alleen Europa heeft in wonnen. NIMES MONTPELyd Overal echter is de ruimte, waarbin nen nog tegenstand kan worden ge boden, systematisch vernauwd, waarbij het luchtwapen door direct ingrijpen in den strijd op den beganen grond beslissend bij droeg tot het breken van den weerstand van den tegenstander. De verwijzing van het legerbericht van gisteren naar de succesvolle mede werking van het luchtafweergeschut aan belangrijke bewegingsgevechten, verdient in het bijzonder de aandacht. Gebleken is, dat zoowel het lichte als het zware luchtafweergeschut zeer be weeglijk is en dientengevolge met groot profijt ook gebruikt kan worden in der. strijd op den beganen grond, zeer in het bijzonder in verband met snelle troepen en gemotoriseerde een- minister van financiën, Sakoerautsji, heden. De aanvallen, die Duitsche gevechts vliegtuigen en groepen duikbommen werpers gericht hebben op scheepsdoe- len voor La Rochelle en de monding der Gironde, toonen aan, dat practisch geheel Zuid-Frankrijk thans operatie- terrein van het Duitsche luchtwapen is, dat daarmede effectief iedere even- tueele ravitailleering van den tegen stander via Zuidfransche havens kan tegengaan. De Egyptische minister-president heeft gisteren voor het parlement de volgende verklaring afgelegd De regeering voert een politiek, die door het parlement is goedgekeurd. Zij is vastbesloten al het mogelijke te doen, teneinde het land de ramp van een oorlog te besparen. De regeering heeft de legeronderdeelen bevel ge geven af te zien van het deelnemen aan gevechtshandelingen. Enkele grens troepen zijn thans verschillende mijlen teruggetrokken. Hierdoor zal vermeden worden, dat het land in een oorlogs toestand geraakt, voordat regeering en parlement gelegenheid hebben haar beslissingen te nemen. a DRAGUIGNAI SOK* i -C o: MAISKY BIJ BUTLER. HET POSTVERKEER MET DE DOMINIONS GESTAAKT. MACON JAPANSCHE ACTIE TEN NOORDEN VAN HONGKONG. 0

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2