Haagsche Courant van Zaterdag 22 Juni 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Vervoer goederen van en personen Het bezoek van Seyss-Inquart aan De Rijkscommissaris Rotterdam STADSNIEUWS Burgemeester Oud den van de en rede Verordening Rijkscommissaris uitvoeringsbesluiten Zoo beperkt mogelijk benzine-gebruik Vervolg van zijn DE VOOR ROTTERDAM TRA GISCHE GEBEURTENISSEN Vervolg van pag. 1. V'(l ,,Hoe genoeg’lijk rolt het leven het s HET CASINO TE SCHEVENINGEN GEOPEND! toeziet, tusschen Des gerusten landmans heen” (Poot) Zooals wij Donderdag j.l. reeds schre ven, wordt met groote voortvarendheid gewerkt aan den ophouw van het ver keer, zoowel te land als te water, en aan de oplossing van de verschillende pro blemen, welke, zich daarbij voordoen. Verstrekkende maatregelen waren reeds in voorbereiding. Thans blijkt, dat be sluiten van groote draagwijdte reeds na enkele dagen genomen zijn. der door een stadsdeelen, uren, tijd ge- menschelijke hulpvaardigheid zorg hebt gedragen voor het voorloopig onderbrengen van deze getroffenen. Aangezien de weder opbouw wanneer hij wordt ontworpen en tot zorgvuldig uitvoering wordt gebracht tijd eischt, moeten deze zorgen op een zoodanige wijze worden uitgevoerd, dat de betrokkenen komen in omstandigheden, die voor eenigen tijd stabiel zijn en hun het gevoel ontnemen, dat zij zijn aange wezen op de aalmoezen der medemen- schen. Behalve deze van overheidswege te treffen maatregelen, zal nog voldoen de ruimte zijn voor alle medeburgers om bewijzen te kunnen geven van een echte volksgemeenschap. Wij moeten bij al onze handelingen steeds onzen blik richten op de men- schen. Ten slotte kan het er niet om gaan economische of bestuursinrich tingen in het leven te roepen om haar zelfs wil: het belangrijkste is de mensch, het oproepen en leiden van zijn kracht en voor degenen, die de verantwoordelijkheid dragen, de zorg voor het welzijn daarvan, niet als charitatieve weldaad, maar als eerste sociale verplichting van al degenen, die met de hun toegemeten rechten te gelijkertijd verplichtingen voor de al- gemeene zaak toegewezen kregen, dus voor degenen, voor wie recht en plicht één wordt in het begrip der verant woordelijkheid. Het schijnt mij der halve vooral belangrijk, dat wij ons niet alleen bekommeren om den weder opbouw, der gebouwen, maar dat wij ons oogmerk richten op de menschen, die door de vernielingen zelve hebben geleden of nog lijden. Ik weet, dat gij in mogen betreden, kunnen in het Casino terecht. Kocze verstaat ook heel goed de kunst pittige foxtrotten, slepende tango’s etc. met zijn emsemble ten ge- hoore te brengen. Voor hen, die op een afstandje dit alles willen meemaken en daarbij toch buiten willen zijn is maar één raad: de terrassen met de gezellige hoekjes en de parasols om kille zomer- avondwinden te weren. Het Verordeningsblad nr. 4 toch bevat reeds de volgende Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het ver voer van personen en goederen. Op grond van 5 van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Neder land van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1, blz. 778) bepaal ik 1. (1) De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat wordt gemachtigd, voorschriften betreffende het vervoer van personen en goederen uit te vaardigen en in verband daar mee de noodige maatregelen te treffen. (2) De ingevolge alinea 1 uitgevaar digde voorschriften mogen strafbedrei gingen bevatten. 2. Deze verordening treedt in wer king op den dag van afkondiging. ’S-GRAVENHAGE, 17 Juni 1940. De Rijkscommissaris voor bezette Nederlandsche gebied SEYSS-INQUART. sche bevelvoerders. Doordat de voor de leiding van het land verantwoor delijke factoren naar het buitenland gevlucht waren, is wellicht de besluit vaardigheid der achtergebleven com mandanten geremd geworden. DE KRACHT DER DUITSCHE WAPENEN. Wanneer ik de verwoestingen en het aangevangen opbouwwerk in deze stad aanschouw, ben ik er zeker van, dat het Nederlandsche volk de juiste consequenties zal trekken uit deze gebeurtenissen, aan den eenen kant het bewijs er voor, wat een onoverwinnelijke macht thans staat achter al dege nen, die in de bescherming zijn van de Duitsche weermacht en dat geldt op gelijke wijze voor iederen afzonderlijken Duitschen als ook voor dengene, die met goeden wil samenwerkt met het Duitsche Rijk. Aan den anderen kant zal deze gebeurtenis in zijn totalen omvang de aanleiding vormen om onversaagd de eigen krachten in het werk te stellen voor den wederopbouw en voor een nieuwe regeling der economische politie ke en volksche grondslagen van dit land. voort uit de dan ooit te doen verrijzen. Ik wensch u toe dat toekomstige geslachten hier een voor de stad Rotterdam waardig centrum zullen zien, als het juiste symbool voor de gebeurtenissen van dezen tijd nl., dat uit het harde gebeuren van deze dagen een nog schoonere en nog krachtiger vormge ving geboren wordt dan het verleden vermocht te bieden. Ik heb met mijn eerste woorden, die ik tot u richtte, uitdrukking ge geven aan den wensch, dat vooral een aanvang zou worden gemaakt met den wederopbouw van dit land. Ik heb toen verklaard, dat een wederopbouw- fonds moest worden opgericht, dat op preferentieele wijze van middelen voorzien de basis moet bieden voor het verschaffen van middelen aan dit opbouwwerk. Ik heb nu vandaag een verorde ning onderteekend, welke dit we- deropbouwfonds vastlegt. Volgens nog uit te vaardigen uitvoerings bepalingen zullen schadeloosstel lingen tot dekking van de schade van particulieren, zoowel als van de gemeenschap ter beschikking worden gesteld. De rede van den Rijkscommissaris beantwoordende, zeide burgemeester Oud, dat Rotterdam het oog op de toekomst richt. Met den bouw van een nieuwe binnenstad is direct een begin gemaakt. In vergelijking met den socialen toestand in de nieuwe stadsgedeelten was die in de thans in puin liggende binnenstad slecht. Bij den wederopbouw van het centrum zal aan dien socialen toestand veel aandacht worden besteed. DE WEDEROPBOUW. Laten wy thans onzen blik naar de toekomst richten. Gij hebt het plan de kern van Rotterdam schooner reau, de „centrale commissie voor het beroepsgoederenvervoer” en de daar onder behoorende districtscommissies. De vast te stellen quotaverdeeling geschiedt onder toezicht van den ac countantsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke dienst er tevens op toeziet, dat evenwicht blijft bestaan tusschen de baten en kosten, voor de in het kader daarvan erkende organisaties, vloeiende uit deze regeling en binnenbeurtvaartregeling. Er zal franco worden vervoerd, tenzij de omstandigheden zulks niet toelaten. In het laatste geval kan gevorderd worden, dat de vracht wordt betaald alvorens de zending wordt afgeleverd. Algemeen bindende regelen omtrent zoogenaamd bijkomende kosten kunnen worden voorgeschreven door, respec tievelijk behoeven de goedkeuring van, den secretaris-generaal. Dit Uitvoeringsbesluit treedt in wer king met ingang van 1 Juli 1940. den inspecteur-generaal van het Ver keer. Onder eigen vervoer wordt te dezen verstaan het vervoeren van eigen goe deren in eigen voertuigen en, indien met behulp van personeel, met eigen personeel. In gevallen,- welke niet zijn begrepen onder het in het vorig lid gestelde, kan de inspecteur-generaal niettemin een vergunning doen uitreiken, indien naar diens oordeel het vervoer in economi- schen zin is gelijk te stellen met eigen vervoer. Een vergunning is niet vereischt voor het vervoer van goederen anders dan met motorrijtuigen, behoudens met die voertuigen, waaromtrent de secretaris generaal van het departement van Waterstaat met betrekking tot een district of een gedeelte daarvan in af wijkenden zin heeft bepaald. Een aanvraag om een vergunning als hier bedoeld moet worden gericht tot den Rijksinspecteur van het Verkeer in het district, waar de vervoerder geves tigd is. Het district, omvattende de ge bieden van de Kamers van Koophandel van ’s-Gravenhage, Delft en omstreken. Rotterdam, Gouda en omstreken, Bene- den-Maas, Dordrecht en omstreken, Ne- der-Betuwe (gedeeltelijk) en Rijnland heeft als standplaats Rotterdam, adres van den Rijks (hoofd )inspecteur, den heer P. J. Biesta jr., Rotterdam (Koop mansbeurs, Coolsingel). Vervoer voor derden. In een derde Uitvoeringsbesluit wordt bepaald, dat het vervoeren van goederen ten behoeve van derden langs den weg slechts is veroorloofd, indien aan den vervoerder voor het betrokken voertuig een daartoe strekkende ver gunning is verleend vanwege den in specteur-generaal van het Verkeer. Een vergunning is niet vereischt voor het vervoer van goederen langs den weg anders dan met motorrijtui gen, behoudens met die voertuigen, waaromtrent de secretaris-generaal met betrekking tot een district, of een ge deelte daarvan in afwijkenden zin heeft bepaald. Een aanvraag van een vergunning, kan slechts worden ingediend, indien de vervoerder lid is van of door middel van het lidmaatschap van een vereeni- ging, welke aangesloten is bij een door den secretaris-generaal voor de toepas sing van deze regeling erkende organi satie. Uit de organisaties wordt gevormd een centrale commissie voor het be roepsgoederenvervoer, waarvan de sa menstelling onderworpen is aan de goedkeuring van den secretaris-gene raal en die tot taak heeft, in overleg met den secretaris-generaal de werk zaamheden te regelen van de advisee- rende districtscommissies. Het vervoer door middel van motor rijtuigen zal geschieden op beurtvaart- adres, zooals dit is vastgesteld door de met het Ned. Binnenvaartbureau sa menwerkende organisaties. Voor ver voer anders dan met motorrijtuigen is het beurtvaartadres slechts vereischt in de gevallen, door den secretaris-gene raal bepaald. Voor zooveel hieruit baten voort vloeien voor het Ned. Binnenvaartbu reau, zullen deze baten naar billijkheid worden verdeeld tusschen bedoeld bu- Wanneer ik echter inga op de voor Rotterdam tragische gebeur tenissen, zou ik uitdrukkelijk wil len vaststellen, dat de Duitsche legerleiding voor zij de bevelen tot het beslissend optreden voor haar hier ingesloten kameraden gaf, de Nederlandsche bevelvoerders er van in kennis had gesteld, dat binnen drie uur de aanval zou ge schieden, wanneer Rotterdam niet intusschen tot een open stad werd door het wegrekken van de Ne derlandsche troepen. Door het dra len der Nederlandsche bevelvoer ders is deze termijn zoozeer over schreden, dat tenslotte nog slechts de troepen op den beganen grond en slechts een deel van de lucht eskaders op de hoogte konden wor den gebracht van de overgave, die op het laatste oogenblik was ge schied. Ook de ontruiming aanval bedreigde waarvoor met drie noeg was gegeven, werd niet ge heel ten uitvoer gelegd. Uit de rede van den Rijkscommis saris heeft spr. vernomen, dat de Duitsche autoriteiten aan den we deropbouw krachtig willen mede werken. Spr. is hierover ten zeer ste verheugd. De Rijkscommissaris zoo ging de burgemeester verder heeft aan het slot van zijn toespraak herinnerd aan de ontvangst van Oostenryksche kinderen in Neder land tijdens den vorigen oorlog. Nederland achtte dat destijds een prettige plicht van menschelijk- heid. Spr. vindt het buitengewoon hartelijk, dat de Oostmark thans hetzelfde wil doen ten aanzien van Nederlandsche kinderen. Wat Rot terdam betreft zal spr. zich direct in verbinding stellen met de orga nisaties, die met de zorg voor de Rotterdamsche kinderen zijn be last, opdat het plan spoedig tot uitvoering kan komen. Aan het eind van zijn toespraak onderstreepte de burgemeester de woorden van den Rijkscommissaris, waarbij deze uiting gaf aan den wensch, dat Rotterdam een gelukkige toekomst mag tegemoet gaan. Het gezelsc hap begaf zich vervol gens naar den toren van het stadhuis, vanwaar men een goed uitzicht heeft over de stad. Geruimen tijd heeft de Rijkscommissaris van dit hooge punt af de Maasstad aanschouwt. Onder leiding van den burgemeester maakte het gezelschap na het bezoek aan het stadhuis een autotocht door de stad, waarbij vrijwel alle stads deelen werden bezocht. Met de salonboot „Stad Rotterdam” werd tot besluit een vaartocht door de havens gemaakt. Aan het einde hiervan het was inmiddels reeds acht uur ’s avonds geworden heb ben de Rijkscommissaris en zijn medewerkers afscheid van burge meester Oud genomen en zijn zij per auto naar den Haag teruggekeerd. Deze constateeringen zijn niet be doeld als verwijt tegen de Nederland- TIEN MILLIOEN VOOR LENIGING VAN DEN NOOD. Ik heb beschikt, dat een bedrag van tien millioen gulden terstond wordt uitgetrokken, dat in geval len, die in sociaal opzicht waard zijn, dat er rekening mee gehou den wordt, ter beschikking wordt gesteld voor de onmiddellijke le niging van den nood en de verze kering van het bestaan der be trokkenen, zonder verplichting tot terugbetaling, en wel op rekening van .de schadeloosstellingsbedra- gen uit het wederopbouwfonds. Het beheer en de verdeeling berust bij het Nederlandsche ministerie voor Sociale Aangelegenheden, waarmede ik in het licht wil stellen, dat voor al rekening moet worden gehouden met sociale gezichtspunten. Ik heb be paald, dat die bedragen uit de Neder landsche begrooting, die thans uit den aard der zaak niet meer kunnen wor den gezonden aan degenen, die daarop recht hadden, gestort worden in dit wederopbouvjfonds, zooals bijv, de bij drage voor den volkenbond e.d. Wij zullen bij de opstelling van de toe komstige begrooting er zorg voor dra gen, dat ook nog verdere middelen ter beschikking zullen worden gesteld, die dan de waarborging vormen van rente en terugbetaling van die be dragen, welke als leeningen ter be schikking worden gesteld aan het we- deropbouwwerk» UITNOODIGING VOOR NEDER LANDSCHE KINDEREN VOOR EEN VERBLIJF IN DE OOSTMARK En in dezen zin der gemeenschap., duld wachten om het gladde parket te die gij immers zelf in het verle-. den eenmaal hebt bewezen, ver-. zoek ik u het te begrijpen, wan-. neer ik u thans vooral namens den Oostmarkschen Gouw, die in het bijzonder de geboortegouw is van den Führer, de Opper Donau, de uitnoodiging over breng om Neder landsche kinderen, vooral van .ge zinnen, die door de oorlogsschade zijn getroffen, te laten komen naar vacantie-tehuizen in de Oostmark. Wanneer uw kinderen aan de oevers van de meren ia het Salz kammergut of in Karinthië of in de schoone dalen van Tyrol en Stiermarken zich .verheugen en schoone Duitsche landen, leeren kennen en menschen, die hun zon der voorbehoud zijn toegedaan, dan moet gij dit niet opvatten, als of dit gedacht is als een weldadig heid van onzen kant, maar als een daad van wederzijdsche mensche- lijke hulpvaardigheid, waarin .de dank medespreekt voor de hou ding, die gij eens tegenover ons aan den dag hebt gelegd. Ik wensch de stad Rotterdam toe, dat zij na de moeilijke dagen van de zen tijd een gelukkige toekomst tege moet zal gaan. BEGRAFENIS VAN Mr. J. A. H. BARON VAN ZUYLEN VAN NYEVELT Gistermiddag om twee uur is op de begraafplaats te Doorn ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. J.A.H. baron van Zuylen van Nyevelt, kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, oud-lid van den Haagschen Gemeenteraad. Op de be graafplaats waren o.m. aanwezig een vertegenwoordiger van het Gemeente bestuur van ’s-Gravenhage, dr. H.E. van Gelder, directeur van den dienst van K. en W., het Residentie-Orkest, vertegenwoordigd door den concert meester Sam Swaab, de Carnegie- Stichting was vertegenwoordigd door prof. J.P.A. Frangois, Verder was nbg HONGAARSCHE EN DANSMUZIEK VAN KOCZE ANTAL. Scheveningen ontwaakt langzaam maar zeker uit zijn winterslaap, zij het dit jaar wat later dan anders. Het sei zoen staat pal voor de deur. Vele amu- sementsgelegenheden zijn reeds ge opend, enkele moeten nog volgen. Zoo heeft gisteravond het bekende Casino op het Gevers Deynootplein te Scheveningen, centrum van beschaafd en intiem amusement, wederom zijn poorten geopend. Er was al direct veel toeloop en de sfeer, het gezellige Casino zoo eigen, gaf aan de bezoekers een oud, ver trouwd gevoel! De entourage van het restaurant en de American bar, smaak- en stijlvol, is zoo gebleven als vorig jaar. Op het podium speelt een oude bekende van velen: de gevierde Hongaarsche violist Kocze Antal. Hij is het, die in het zachte licht van de schemerlampjes voor de bezoekers de schoonste melo dieën uit zijn viool toovert,dan zingend en liefelijk, een herinnering oproepend aan de weidsche vlakten, dan ubelend en schallend, vol wilde cadan- zen. Alleen de muziek van Antel is een bezoek aan het Casino dubbel en dwars waard. Doch ook de danslusti- gen, wier voeten popelend van onge- U it voeringsbesluiten. Het eerste Uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat bevat de bepaling, dat het gebruik van een motorrijwiel of een motorrijtuig, ingericht voor het vervoer van personen anders dan met autobus sen in den zin van de Wet Autovervoer Personen, ter bevordering van een zoo beperkt mogelijk verbruik van benzine, slechts is geoorloofd, indien aan den houder voor het betrokken voertuig een daartoe strekkende vergunning is ver leend vanwege den inspecteur-generaal van het Verkeer. Aanvragen om een vergunning, als hier bedoeld, moeten worden gericht tot den rijksinspecteur van het Verkeer in het district, waar de houder gevestigd is. Wat Zuid-Holland betreft moet men zich wenden tot ir. L. J. Noomen, Laan Copes van Cattenburch 7, Den Haag. De> rijksinspecteur van het Verkeer kan zich bij het nemen van een beslis sing omtrent het al dan niet verleenen van een vergunning laten voorlichten door vanwege den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat voor zijn district aan te wijzen des kundigen op het gebied van het per sonenvervoer Aan de vergunning kunnen voor waarden worden verbonden. Ten bewijze, dat aan den houder van een motorrijtuig een vergunning is ver leend, dient op de voorruit of, zoo deze niet aanwezig is, op een andere dui delijk zichtbare plaats een herkennings teek en te worden gevoerd, waarvan het model wordt vastgesteld door den inspecteur-generaal van het Verkeer. Indien op een aanvrage om een ver gunning door den rijksverkeersinspec- teur afwijzend is beschikt, kan binnen 14 dagen na dagteekening van de be schikking schriftelijk beroep worden in gesteld bij den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. Behandeling van het beroep vindt plaats, nadat bij genoemd departement bericht is binnengekomen, dat een be drag van twee gulden vijftig cent (ƒ2.50) is bijgeschreven op postreke ning nr. 166620 ten name van de af- deeling kabinet en secretarie van het departement van Waterstaat, onder ver melding: Beroep inzake vergunning personenvervoer. Indien het militair gezag zulks noo- dig oordeelt uit een oogpunt van mili tair belang of van luchtbescherming, ge schiedt, in afwijking met het voorgaan de, het verkeer met inachtneming van door dat gezag gestelde regelen. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften van dit besluit is van toepassing het bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de Wet Gebruik ver voermiddelen 1939. Dit uitvoeringsbesluit treedt in wer king met ingang van 1 Juli 1940. Goederenvervoer. Het tweede Uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal verklaart het vervoer van goederen langs den weg in eigen vervoer slechts geoorloofd, in dien aan den vervoerder voor het be trokken voertuig een daartoe strek kende vergunning is verleend vanwege

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7