VOOR DEN PUZZELAAR RECHTZAKEN grens BINNENLAND Geen Russische troepen concentratie aan de Litausch-Duitsche Documenten in Frankrijk gevonden DE VLUCHTELINGEN STROOM UIT FRANKRIJK De Duitsche lucht aanvallen in Engeland Welken distributiebon heeft men noodig? HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 JUNI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 ZUID-AFRIKA. ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART BROODBONBOEKJE ENGELAND. PETROLEUMZEGELS R 0 O O G E A T L O Moskou spreekt geruchten tegen ONDERWIJS EN KERK Het Nederlandsche Arbeidsfront 21 t.m. 30 per bon ca. 100 gram 31 Lm. 40 K iertzog verlangt stappen om uit den oorlog te geraken DE CONTROLE OP DE AMERIKAAN* SCHE POST. M E E N A S A A L E A G G E R M A N E B D A M M A K A S I A R 0 M A F I L M S I N K L E D 0 M S E R G E E S N O E N VIJF JAAR GEEISCHT TEGEN SECRETARIS VAN DOORNSPJIK N E K E L M A T 0 L E K R E I N A P I S P E L R A A R I N E R T T E P L T P E N V w A T T D O B R A G A E 0 G I E N B I, I E M A R G R I E T R G E L A C H T E R E S K A D E R E L L E N E T S R E C I T A L V R E E E L I N E W A D A L G T E R p. L Te Middelburg is een stichting van gedupeerden opgericht 3 E T H I A ENA K L ETS N U U M E N Z A P A L R T E V V E E R Volle actentasch van prins Starhemberg LIT G E A EGEL A R I A R N G Bij aankoop van textielgoederen moet de Stamkaart worden getoond De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: Aandacht voor het afvalvraagstuk Streven naar eervol schadeherstel 1 aan In Zwitserland. wets- een Verkrijgbare hoeveelheid Geldigheidsduur Nummer 69 tot en met 5 Juli een kilo suiker tot en met met 27 Juni 70 75 tot en met 12 Juli per bon ca. 100 gram van 17 t.m. 30 Juni 2 liter 1 Bijeenkomst van functionarissen te Amsterdam. Waardevolle stoffen voor den tuinbouw. De Troelstrabeweging en het Nat.-soc. Arbeidsfront. half pond tarwebloem of zelfrijzend bakmeel Het Vrijdag van de Azoren vertrok ken Clippertoestel heeft tengevolge van den sterken tegenwind wederom een tusschenlanding moeten maken op de Bermudas, waar de Britsche auto riteiten, zooals gebruikelijk, de gehee- le post uit Duitschland, Italië en ne gen neutrale S^nden er uit haalden. DIENSTPLICHTIGEN OPGEROEPEN. De dienstplichtigen van de lichting 1910 zijn gisteren in het geheele land onder de wapenen geroepen. Er heb ben zich 332.996 mannen gemeld. Zuid-Afrikaansche vrouwen willen vrede. plan peso. mil- geen een half ons thee of half pond koffie tot en met 23 Juni, met 4 dagen extra geldigheidsduur van 24 t.m. 30 Juni, met 4 dagen extra geldigheidsduur T E 0 0 R D j N E 0 EXAMENS Kweekschool Haagsch Ge nootschap. Kweekschool voor onderwijzers en on der kijzer essen van het Haagsch Genoot schap. Geslaagd voor het eindexamen de zer school de dames: M. de Haas, C. N. Hordijk, F. C. Jenae en W. L. Kooreman. Vrijz. Chr. Lyceum. Eindex. Gymnasium Vrijz. Chr. Lyceum ’s-Gravenhage. Geslaagd voor diploma A: Adriana I. van Breemen, Louise E. van Doorn, M. Hildegonde Fernandes, Maria L. van Houten, Ida B. van Lith, Maria A. Smit, Henriette W. C. Vorster, alhier, D. Vreede, K. F. Westerouen van Meeteren, K. M. Witteveen en D, van Wijk, Afgewe zen twee candidaten. Het examen wordt met drie candidaten voortgezet. OUDE DAME OPGELICHT. Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft terechtgestaan A. S. S., 32 jaar, koopman te ’s-Gravenhage, die met eenige anderen een 75-jarige dame te Arnhem voor een aanzienlijk bedrag heeft opgelicht. De overige veroordeelden hadden in hun von nis berust. De advocaat-generaal, mr. Hei mans, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij ver dachte tot 2i jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Uitspraak 27 Juni. De Belgische koningskinderen in Spanje. Madrileensche Gedreven door het gevoel, dat hulp aan getroffen steden en dorpen niet alleen een kwestie van liefdadigheid mag zijn, heeft een aantal gedupeerden te Middelburg zich vereenigd om te trachten hun stem te laten hooren. Het doel der Stichting wordt, volgens de „Prov. Zeeuwsche Crt.”, in de offi- cieele statuten als volgt omschreven een officieele, algemeene instantie te scheppen voor hen, die in Zeeland door of tengevolge van oorlogsgeweld direct of indirect in hun materieel bezit of bestaan zijn getroffen. De Stichting wil als algemeen ver tegenwoordigende instantie voor de ge troffenen optreden, ten opzichte van vraagstukken, welke het schadeherstel betreffen. Zij zal, ten opzichte van dat schade herstel a. De wenschen en voorstellen van getroffenen, voor zoover van meer algemeen karakter, verzamelen, coördi- neeren en daarover rapporteeren. b. Na mens de getroffenen optreden, c. Voor lichtend werken en het gerucht be strijden. d. De schakel vormen tusschen getroffenen en diverse instanties voor herstel en opbouw. e. Voorkomen, dat niet-georganiseerde groepen van ge troffenen van overleg en adviseering worden uitgesloten, f. De gedachte pro- pageeren, dat het schadeherstel op een wijze moet geschieden, welke unze volkseenheid demonstreert en versterkt en de gevoelens van de getroffenen niet kwetst, g. Al datgene ter hand nemen, dat naar het oordeel van het Stichtingsbestuur een vlot en bevredi gend schadeherstel kan bevorderen. Voorloopige correspondentie-adressen van het bestuur zijn C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent, Londensche Kade 27, Middelburg en mr. F. W. Adriaanse, Rouaansche Kade 23, Middelburg. Onder de persoonlijkheden, die eer- gister de Spaansch-Fransche grens hebben overschreden, bevonden zich o.a. prinses Irene van Denemarken en de vrouw van den voormaligen Zuid- slavischen minister-president Vemie Bianchi. Ook de minister van buiten- landsche zaken van de z.g.n. Poolsche regeering, Zaleski, is over de Spaan- sche grens gekomen. Volgens het D. N. B. overschrijden thans vrijwel uitsluitend vertegenwoor digers van de vermogendste internatio nale kringen de brug van Irun naar Spanje. Onder de vluchtelingen bevin den zich buitengewoon veel Joden. De meeste Franschen, die Spanje binnenkomen, zijn voornemens naar Marokko door te reizen. De Kerillis zou zich uit vrees voor de wraak van het volk schuil houden. Gisteren heeft de Fransche politie een Poolschen Jood gearresteerd, die gouden staven ter waarde van 15 mil- lioen mark over de grens naar Spanje trachtte te smokkelen. Den rijkstuinbouwconsulenten is op dracht verstrekt om aan het afval- vraagstuk bijzondere aandacht te wij den. De rijkstuinbouwconsulenten zul len moeten nagaan, of er bepaalde afvalstoffen zijn, die thans verloren gaan en door den Nederlandschen tuin bouw gebruikt zouden kunnen worden. Zij zullen overleg plegen met de groente- en fruitveilingen om de afval stoffen, op de veilingterreinen verkre gen bij het gereedmaken der export producten, ter gedeeltelijke vervan ging van eenige meststoffen te gebrui ken. De voorzitter van de contactcom missie van den nationalen vrouwen raad in Nederland heeft een bijeen komst belegd, teneinde met de con tactcommissie en de wetenschappe lijke adviescommissie een werkplan vast te stellen, om de Nederlandsche huisvrouw voor te lichten, op welke wijze zij eraan zou kunnen medewer ken, dat geen afvalstoffen onnoodig verloren gaan. Veel huisafval, dat thans in den vuilnisbak verdwijnt, kan nog voor bepaalde doeleinden worden gebruikt. Dit streven spruit voort uit besprekingen, tusschen de betreffende instanties, die alles in het werk willen stellen om te voorkomen, dat zekere afvalproducten waardeloos verloren zouden gaan. De contactcommissie zal op korten termijn een werkprogram ma samenstellen, om spoedig met alle N eder landsche vrouwenorganisaties en vereenigingen, die daarvoor in aan merking komen, de vereischte samen werking te verkrijgen. Overheid en particulieren zullen dus, in nauwe .amenwerking, alles in het werk stel len, om te voorkomen, dat nog bruik bare afvalstoffen verloren gaan. Te Pretoria is gisteren een groote betooging van vrouwen, in de histori sche voortrekkerskleedij voor het Uniongebouw, den zetel der regeering, gehouden. Aan Smuts werd een ver zoekschrift overhandigd, waarin het onmiddellijk sluiten van een recht vaardigen vrede met Duitschland en Italië wordt gevraagd, evenals het staken der dreigementen, waarmede thans de legerdienst wordt gedwongen. In aansluiting hierop werd een door de vertegenwoordigers der drie Afri- kaansche kerken geleide bidstond ge houden. Het Nationale Dagblad publiceert een brief van Paul Kiès, den leider der Troelstra-beweging, die onlangs in zijn orgaan de wenschelijkheid be toogd had van één arbeidsfront. De heer Kiès schrijft thans, dat ,,in de gegeven historisch m.i. onherroepelijk geworden situatie de aangewezen lei der van het überhaupt wenschelijke ééne Nederlandsche arbeidsfront (is) Uw beste man op dit gebied, Wouden berg”. De heer Woudenberg heeft on langs van den heer Mussert de op dracht tot vorming van een Neder- landsch Arbeidsfront in ontvangst ge nomen. Een in Frankrijk oprukkende Oost- marksche divisie heeft sensationeele documenten gevonden, meldt het D.N.B. Den commandant van een ben- zinecolonne viel n.l. de volle acten tasch van den uit Oostenrijk gevluch- ten prins Starhemberg in handen te Etampes, waar Starhemberg zich ge- ruimen tijd heeft opgehouden. Behalve brieven aan Daladier over de vorming van een „Oostenrijksch legioen”, docunjenten waaruit een groote spanning naar voren komt tus schen Starhemberg in zijn betrekkin gen tot Otto von Habsburg, andere documenten de anti-Hitler-propaganda der Oostenrijksche emigranten, met vele bijzonderheden over hun intriges en een mededeeling over de toetreding van Starhemberg als officier tot het Fransche leger, bevat de actentasch ook een document over de „richtlijnen voor een nieuw Versailles-dictaat”, d.w.z. een plan tot versnippering van Duitschland, dat een controle voor honderd jaar behelst van de Westelij ke mogendheden over het „oude Prui sen”, waartoe Duitschland zou worden teruggebracht en dat zou liggen tus schen Elbe en Oder. Oost-Pruisen zou aan Polen komen, Beieren en Oosten rijk zouden in een „katholieke monar chie” aaneengesloten worden. Ook was ontworpen het instellen van bisschop pelijke vorstendommen Rijnland, Sak sen en Trier, geleid door geestelijken, die zouden kunnen aantoonen, dat zij tegen Hitler waren opgetreden. De functionarissen der afdeeling Amsterdam van de nationale werkne mers vereeniging „Het Nederlandsche Arbeidsfront” hielden Vrijdagavond ’n bijeenkomst in het gebouw Heeren- gracht 538, dat thans als zetel van deze afdeeling is ingericht en als zoo danig Vrijdagavond in gebruik is geno men. Tevens zal in dit gebouw een zetel van het secretariaat van den al gemeen leider van het arbeidsfront worden gevestigd. De bijeenkomst werd bijgewoond door den algemeen leider van het Ne derlandsche arbeidsfront, Wouden berg, die het gebouw van den leider der afdeeling Amsterdam Thomass in ontvangst nam. De plechtigheid werd geopend door het uitreiken van de vlag door den propagandaleider voor Amsterdam, Smit. Het podium was tijdens deze bijeen komst versierd met twee vlaggen van het arbeidsfront, terwijl aan weerszij den de Duitsche en Italiaansche vlag gen en achter het spreekgestoelte de Oranje-wit-blauwe vlag waren opge steld. De heer Woudenberg, die hierna het woord voerde, bracht allereerst hulde herdacht dr. Gunning als vaderlijk vriend. De heer A. Bron jr. sprak namens de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht en de bibliotheek der Rijksuniversiteit aldaar, aan welke laatste instelling dr. Gunning zijn bibliotheek heeft geschonken, die door den heer Brom een parel tusschen de rijke verzameling der Utrechtsche bibliotheek werd genoemd. Namens den grooten kring van Pniël, sprak ir. W. H. Voorham, „Jezus alleen” zoo zeide deze spr., „was de kern van alles wat dr. Gunning schreef. Laat het, zoo heeft dr. Gunning mij in een der laatste gesprekken, die ik aan zijn ziekbed mocht hebben, een begrafenis zijn van een arm zondaar. De kist werd hierop uitgedragen, nadat het lievelingslied van dr. Gunning .Jezus uw verzoend sterven” was gezongen. De organist bracht Gezang 189 ten gehoore „Nooit kan ’t geloof te veel verwachten”. Aan de groeve dankte een familielid voor de laatste eer aan dr. Gunning be wezen. In ’n aan ministerpresident Smuts ge- richten brief heeft generaal Hertzog uit naam van ’t Afrikaansche volk ver langd, dat de Unie onmiddellijk stap pen neemt om uit den oorlog te ge raken. Hertzog schreef o.a.: „Noch gij, mijnheer Smuts, noch ik, die den Boerenoorlog hebben meegemaakt, kunnen er thans mee instemmen, dat onze herwonnen vrijheid geofferd wordt aan de blinde zelfzucht en heerschzucht, die thans de staten van Europa naar het verderf leidt. Tot dusver had hij (Hertzog) steeds het volk aangespoord, kalm te blijven. Thans echter stijgt de druk der be volking, die vrede wil sluiten. Nieuwe dwangmaatregelen voor de voortzetting van den oorlog zouden kunnen leiden tot ernstige onrust onder de bevolking, waarvoor de regeering dan de verantwoordelijkheid zou moeten dragen. De Afrikaansche bevolking voelt zich als naar tevoren in haar geschiedenis door een tyran nic onderdrukt, een tyrannie, die uit geoefend en bevorderd wordt door kwaadwillige organen der regeering”. Ieder bezoek aan of contact met Franschen, die naar Zwitserland uitge weken zijn, is verboden door de leger leiding. De soldaten worden uitgenoo- digd een correcte houding te bewaren, een neutraal land waardig, want, zoo luidt het communiqué van het leger, het betreft geen vreemdelingen, die met vacantie zijn, maar geïnterneerde militairen. Intusschen doet het gerucht de ron de, dat nog andere Fransche troepen de Zwitsersche grens zullen passeeren, o.m. een heele divisie. Vier Fransche generaals zijn eveneens uitgeweken. Honderdzestig duizend gulden blijft zoek. Voor de Zwolsche rechtbank heeft terecht gestaan de gewezen secretaris van de gemeente Doornspijk, R. de V., beschuldigd van verduistering ten nadeele van de gemeente, waarvan hij ruim twintig jaren secretaris is geweest. Men zal zich nog wel herin neren hoeveel opschudding deze kwes tie teweeg heeft gebracht, toen in Maart van het vorige jaar bleek, dat zoowel de secretaris als de ontvanger der gemeente Doornspijk zich al jaren, ten nadeele der gemeente, welke zij dienden, hadden bevoordeeld. De frau de liep in de honderd duizenden. Veertien dagen geleden heeft de ont vanger zich te verantwoorden gehad. Uit diens bekentenis en uit de verkla ringen van de getuigen kwam toen aan het licht, dat R. P., voornamelijk had gehandeld op instigatie van den secretaris. P., die een welgesteld landbouwer was, had zich destijds tot ontvanger laten benoemen, hoewel hij van gemeente-administratie en boek houden niet de minste notie had. De secretaris was dan ook degene, die in de praktijk het ambt van ontvan ger uitoefende, en hij dacht daarbij niet in de laatste plaats aan zich zelf. De fraude kwam aan het licht, toen de heer U. de Vries zijn intrede als burgemeester te Doornspijk had ge daan. Enkele weken geleden werd de ge- ontvanger tot anderhalf jaar Thans tegen VERSPREIDE BERICHTEN. In het kader van de eeuwfeesten in Portugal is gisteren te Lissabon de „Tentoonstelling der Portugeesche we reld” aan den oever van de Taag door staatspresident Carmona geopend. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de achthonderd] arige geschiedenis des lands en van de sociale en economische ontwikkeling van het nieuwe Portugal. In een radiorede heeft koning Carol van Roemenië de vorming van een nieuwe staatspartij, de „partij der natie” aangekondigd. Ook de ijzeren garde zal hiervan deel uitmaken. Te vens is een nieuwe amnestie voor leden van de rechtsche groepen afgekondigd. Naar het blad van het roode leger, „Krasnaja Swesda”, meldt, is op bevel van den Russischen volkscommissaris van oorlog de algemeene verplichting tot groeten voor de leden van het roode leger in en buiten den dienst inge voerd. De beide huizen van het Ameri- kaansche Congres hebben voorstel aangenomen, dat voorziet in de registratie en het nemen van vinger afdrukken van alle buitenlanders. Argentinië zal zijn vloot uitbrei den. De totale kosten van het worden geschat op 450 millioen Voor legerdoeleinden zullen 550 lioen peso uitgetrokken worden. Onder de vluchtelingen bevond zich gisteren o.a. de Noorsche gezant te Parijs, in wiens gezelschap 16 leden van het gezantschap en talrijke leden van de familie Rothschild zijn gezien. Ook de voorzitter van het hof van be roep te Brussel, Henry Roli, is aan de grens aangekomen. Bij de Joodsche emigranten viel het op, dat zij allen, over het algemeen reeds sedert einde April en begin Mei voor Europeesche en niet-Europeesche landen visa had den gekregen en dus reeds omstreeks dien tijd rekening hebben gehouden met een ineenstorting van Frankrijk. Voortdurend komen in Valencia tal rijke vluchtende gezinnen uit Frank rijk aan, die naar Algiers, Fransch-Ma- rokko en Zuid-Amerika verder willen reizen. Verscheidene Fransche stoomschepen met vluchtelingen aan boord, hebben in de haven van La Coruna het anker uitgeworpen. Een Fransch militair vliegtuig is na bij Tarragona geland. De inzittenden zijn geïnterneerd. HET KABINET BIJEEN. Het oorlogskabinet is gisteren in speciale zitting bijeengekomen. Men gelooft, dat de wapenstilstandsvoor waarden, die thans te Londen bekend zijn, het onderwerp der besprekin gen vormen. De vergadering duurde bijna drie uur. Het Hoogerhuis en Lagerhuis zullen deze week wederom bijeenkomen in een geheime zitting om te beraadsla gen over de maatregelen voor de landsverdediging. n Vluchtelingen in Portugal. De stroom van vluchtelingen uit Frankrijk begint ook in Portugal merk baar te worden. Uit de badplaats Cal- das de Rainha wordt gemeld, dat daar verscheidene honderden uit Frankrijk gevluchte Engelschen zijn aangekomen. Voortdurend passeeren honderden auto’s met Fransche en Belgische vluchtelingen de Spaansch-Bbrtugee- sche grens. Ook de ex-keizerin Zita met haar zoons heeft een toevlucht ge zocht in Portugal. De vroegere Belgi sche minister-president, van Zeeland, is in Coimbra aangekomen, om naar Lissabon door te reizen. Bij de Duitsche luchtaanvallen van 21 dezer op de Oostkust van Engeland zijn volgens het D.N.B. ook in de groote olieopslagplaatsen van de Theemshaven en aan de monding van de Humber door inslaande bommen groote branden ontstaan. Verdere doeltreffende aanvallen waren ge richt op een reeks Oost-Engelsche havens en vliegvelden, benevens op luchtafweer- em schijnwerpersstellin- gen in het strijdgebied. In het zee gebied voor de Humber kreeg een groot in convooi varend koopvaardij schip een voltreffer op het voorschip. Te Moskou is Zaterdag het volgende officieele communiqué gepubliceerd, waarin de geruchten worden tegen gesproken over groote sovjet-Rus- sische troepenconcentraties aan de LitauschDuitsche grens „Den laatsten tijd zijn in verband met het binnenrukken van sovjettroe pen in het gebied van de Baltische staten in versterkte mate geruchten verbreid, volgens welke aan de LitauschDuitsche grens 100 of 150 sovjetdivisies geconcentreerd waren, dat deze concentratie der sovjettroepen ontstaan was door de ontevredenheid der sovjet-Unie over de successen van Duitschland in het Westen, dat zij de verslechtering der sovjet-Russisch Duitsche betrekkingen weerspiegelde en ten doel had druk op Duitschland uit te oefenen. De verschillende variaties van deze geruchten worden den laatsten tijd bijna dagelijks door de Amerikaansche, Japansche, Engelsche, Fransche, Turk- sche en Zweedsche pers herhaald. Tass is gemachtigd te verklaren, dat al deze geruchten, welker dwaasheid in ieder geval duidelijk is, op geener- lei wijze in overeenstemming zijn met de feiten. In de Baltische staten be vinden zich in werkelijkheid geen 100 en geen 150 sovjet-Russische divisies, maar in het geheel niet meer dan 18 tot 20 divisies. Deze divisies, zijn niet aan de LitauschDuitsche grens ge concentreerd, maar in verschillende gebieden der drie Baltische republie ken en hebben geen „druk” op Duitsch land ten doel, maar het scheppen van waarborgen voor de tenuitvoerlegging van de bijstandspacten der sovjet- Unie met deze landen. In toonaangevende sovjetkringen is men van meening, dat de betrekkin gen van vriendschappelijke nabuur schap, welke zich hebben ontwikkeld tusschen de sovjet-Unie en Duitsch land als resultaat van het nietaanvals- pact, door geenerïei geruchten en min derwaardige propaganda kunnen wor den gestoord, want deze betrekkingen zijn niet gegrondvest op voorbijgaande motieven, welke in verband staan met een conjunctuur, maar op de wezen lijke staatsbelangen van de sovjet- Unie en Duitschland. Het Madrileensche blad „A.B.C.” meldt, dat de kinderen van den Belgi schen koning zich thans in Spanje be vinden. Duitsche hulpactie voor vluchtelingen. In opdracht van den Führer Is de nationaal-socialistische „Volkswohl- fahrt” met de eerste hulpmaatregelen voor de vluchtelingen uit de ontruim de gebieden begonnen. Van Parijs worden zij eerst naar kampen ge bracht, terwijl de zieken, de zwakken en de kinderen de noodige melk en versterkende middelen krijgen, alvo rens naar hun woonplaats te worden vervoerd. Deze grauwe stoet, aldus een door het D.N.B. ontvangen oog- getuigenbericht, die zich van de Loire op alle wegen naar Parijs en Noord- Frankrijk beweegt, is een aanklacht tegen Reynaud, Churchill e.d. De vluchtelingen zijn meerendeels jonge menschen, die zich op het bevel leger en van de gendarmerie in de bosschen verscholen hebben. De op rukkende Duitsche troepen, zoo mel den zij, hebben hun de eerste hulp verleend. Terugkeerende ledige auto’s hebben de ouden en zwakken een eind meegenomen. In Parijs, zoo verhaalde een hunner, waren zij naar de sta tions en de treinen gejaagd, maar de treinen vertrokken nooit en de auto bussen waren zoo vol, dat zij bij hon derden in greppels vielen. Er was geen water, er waren geen levensmiddelen, er was geen melk voor de kinderen, geen onderdak. De troepen hadden alles bezet en in beslag genomen of moedwillig bedorven. Alle Parijsche taxi’s waren door de rijke Joden voor tien, ja twintigduizend francs gehuurd. Het was een ongekende janboel en het verschijnen van de Duitsche troepen werd door de vluchtelingen als een J*are bevrijding gevoeld. aan de afd. Amsterdam voor het werk voor de beweging, dat was ver richt. .jHef u niet op en put bravour uit de wapenfeiten van ander volk”, aldus de heer Wouden berg. „Wij zijn overwonnen evenals de roode of conventioneele vakbonden en wij staan dichter tot deze volksge- nooten dan tot welken buitenlander dan ook. Wij zijn numeriek nog zwak. Wij moeten vrijmoedig tot de arbei ders gaan, die thans geen ideëele ba sis meer hebben en hen overtuigen, dat wij het nieuwe brengen. Wij willen geen proletariërs, maar vrije mannen zijn. Dat kan alleen door een revolutie bereikt worden een revolutie, welke begint bij de meest geknechten, de arbeiders. Als functionarissen moet u als doel voor oogen hebben de Neder landsche proletariërs tot Nederland sche arbeiders te maken. Maak hen tot volksgenoot. Onze tegenstanders in den feilen strijd, welke zal komen zul len zijn het internationale kapitalisme, het internationale jodendom, de inter nationale vrijmetselarij en de inter nationale cleris. Twee elementen be- heerschen een volk. Het ras en de bo dem, zijn de grondvesten, waarop het rust, zeker nu het Nederlandsche volk beroofd is van zijn goud. Wij willen zelf strijden voor ons ideaal en niets van een bezetting als geschenk aan vaarden. Na afloop van de bijeenkomst gaf de heer Woudenberg een korte uiteen zetting van het doel van het Neder landsche arbeidsfront. Het arbeids front is een organisatie welke het be drijfsleven in zijn geheel omvatten wil en waarin dus zoowel de werknemer als de bedrijfsleider een plaats zullen vinden. Het wil den klassestrijd voor komen en regelt het geheele sociale vraagstuk van het bedrijfsleven. Begrafenis van dr. J. H. Gunning J.Azn. Vanmorgen is onder zeer groote belang stelling het stoffelijk overschot van dr. J. H. Gunning J.Hzn., ter aarde besteld op de begraafplaats „Zorgvlied” te Amster dam. Bij den ingang van het kerkhof stond het muziekkorps van het Leger des Heils, onder leiding van den heer G. Claeys, op gesteld, dat treurmuziek ten gehoore bracht. Onder de aanwezigen waren o.a. ver tegenwoordigers van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, ds. J. C. van Brug gen, ds. K. H. Miskotte, ds. W. van Lim burg en ds. W. A. Hoek. Het Leger des Heils was vertegenwoordigd door den com mandant Bouwe Vlas en door den gep. kolonel G. H. Schuurman. Voorts waren aanwezig ds. P. E. J. Bik, veldprediker, ds. J. Riemers, afgevaardigde van den kerkeraad te Leiden en de heer Klaas de Vries. In de aula speelde de organist Psalm 89. Prof. dr. M. J. A. de Vrijer was de eer ste spreker, die in een indrukwekkende rede afscheid nam van dr. Gunning. Spr. dankte den overledene namens de Nederl. Herv. Kerk. Hij heeft zijn eenvoudig pas torale roeping gevolgd en was onder de theologen niet de gouddelver, zooals wij len zijn beminde vader, doch de fijnzinnige en diepvoelende edele smid, die het ge dolven goud bewerkte. Hij was een man van groote kennis en naast theologie had de taalkennis zijn groote liefde. Hij be- heerschte niet minder dan 13 talen. In de kerk vertoefde hij bij het woord en het heilig sacrament. De heer J. J. Groen, uitgever van Pniël wezen gevangenisstraf veroordeeld, eischte de officier van justitie de V. 5 jaar gevangenisstraf. Tydens het verhoor gaf de V. toe, dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd in het kasboek der inkom sten der gemeente. Bij het vooronder zoek en tegenover de marechaussee had hij voorts de verduistering van een bedrag van 24000 toegegeven. Nu kon de president niet-verder met hem komen dan de bekentenis betref fende de verduistering van bedragen tot een totaal van 10.000. Geruimen tijd heeft het verhoor gehandeld over een bedrag van 160.000, dat zoek was en niet terecht gebracht is kun nen worden; verd. ontkende dit geld in zijn zak te hebben gestoken. Uitspraak 27 Juni.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3