KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Vijfde hagespraak der N.S.B. te Lunteren W. H. KROMHOUT t TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 JUNI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 MIDDAGCONCERT KURZAAL nieuwe Inzameling te Enschedé AVONDCONCERT KURZAAL Behoeftige Nederlanders in België Een overzicht van het terrein tijdens de toespraak van k. MuseerL Ir. Mussert spreekt over Neder land’s plaats in het Europa De terugkeer der nog vermiste geëvacueerden te Breda Een groote figuur in de Nederland- sche bouwkunst PORTRET VAN DEN HEER R. ZUYDERHOFF Noodwinkels verrijzen te Middelburg Herdenking van de gevallenen Steunverleening in verband met het beperken van werk Begrafenis van Engelsche vliegers met militaire eer KU RZ A ALBERICHTEN Stichting van nationalen radio-omroep. Indiening va_n vorderingen wegens leveranties, enz. ten behoeve van de „Autotransportkolonne Kraut”. Residentie-orkest onder leiding van mr. Johannes den Hertog Voor hen, die vielen Het kleine plaatsje aan het Ijssel meer, Bunschoten, is de eerste gemeente in ons land, waar de raad besloten heeft een monument op te richten ter nage dachtenis van de gesneuvelde dorpsge- nooten. Voorts is besloten in de gemeen te Bunschoten een passende plaats aan te wijzen als laatste rustplaats voor hen, die vielen, Ruim 140.000 voof de getroffen gebieden De inzamelingsactie van het Oorlogs- rampen comité Enschede heeft tot resul taat gehad, zoo meldt de N. R. Crt., dat een bedrag van ruim 140.000 voor de getroffen streken beschikbaar kan wor den gesteld. Een belangrijk gedeelte hier van komt uiteraard ten goede aan Rot terdam. Reeds werden aanzienlijke bedragen in geld overgemaakt; ook is steun in natura geboden. Een gedeelte van het bedrag van 140.000 waarvan de buscollecte 3450 opbracht heeft het comité in den vorm van nieuwe textielgoederen ont vangen. Stichting van nationalen omroep aangekondigd De vijfde hagespraak der Nationaal- Socialistische Beweging, welke Was uit gesteld, is Zaterdagmiddag j.l. op den Goudsberg te Lunteren gehouden. Onder begunstiging van prachtig weer verzamelden de duizenden deelnemers uit alle streken des lands, hetzij per trein, autobus of per fiets daarheen ge komen, zich op het fraaie, te midden van bosch en hei gelegen terrein. Vlaggen der N. S. B. waren op den grooten muur achter het terrasvormige podium uitgestoken, aan de talrijke mas ten om de vergaderruimte hingen zwart- roode en oranje-wit-blauwe vlaggen. Op het voorterrein konden de bezoekers van wie velen de N.S.B.-uniform droe gen zich in talrijke consumptietenten verfrisschen. Tegen vier uur was de imposante ver gaderplaats vrijwel geheel gevuld met een bonte menigte van tenminste 30.000 menschen. Het spreekt vanzelf, dat voor de verplaatsing daarvoor uitgebreide verkeersmaatregelen noodig waren. Deze waren getroffen door den commissaris van politie van Ede, den heer H. P. J. Hulsman; voor deze gelegenheid was de gemeente-politie versterkt met eenige tientallen manschappen der marechaus see en Rijkspolitie. Alles verliep heel ordelijk en vlot; op het terrein zelf even eens, waar N.S.B.-functionarissen voor een goeden gang van zaken zorgden. Onder de gasten bevondzich de Kreis- leiter der N. S. D. A. P. hier te lande, dr. Weibler, in partij-uniform. Twee muziekkorpsen en een gramofoon met versterker hielden de wachtenden aan genaam bezig. gouw (leider Arnold Meijer). De gouw omvat de ge meenten de Lier, Naaldwijk, ’s-Graven- zande, Monster, Loosduinen en Hoek van Holland. Mr. Rost van Tonningen over de doelstelling der N. S. B. Onder leiding van den heer N. Oos- terbaan, chef van den persdienst der N. S. B., werd aan de journalisten, die tot het bijwonen van de hagespraak waren uitgenoodigd, tevoren aan een Ve_ luwsche koffietafel gastvrijheid bewe zen. Aan het einde van den maaltijd zeide mr. M. M. Rost van Tonningen in een korte toespraak, dat voor de nat.-socialisten de liefde voor ons volk een kwestie is van bloedgemeenschap, van lotsgemeenschap. De nat.-socialis ten zijn bereid een eerlijke poging te doen hun tegenstanders te begrijpen en hun bezwaren te doorgronden, tenein de de kloof, welke ons van een geluk kig leven voor ons volk scheidt, te overbruggen. De scherpe tegenstellin gen kunnen niet blijven bestaan. Na tuurlijk /uilen er meeningsverschillen blijven; waren die er niet, dan zou'de zaak dood zijn. Het gaat er slechts om, dat het streven gericht is op het wel zijn van het volk. De heer Rost van Tonningen sprak vervolgens over het leidersprincipe. Dit houdt in de verantwoordelijkheid van één man. Dit principe is echter niet alleen een nationaal-socialistisch beginselhet is ook een oud oer-Ne- derlansch beginsel. Vervolgens betoogde spreker, dat dit beginsel verschil van meening niet uit sluit, maar dat men zich tenslotte bij een beslissing moet kunnen neerleg gen, omdat het richtsnoer moet zijn hoe help ik mijn volk het best. Het gaat er om, de besten uit het volk bij een te brengen, en het beste er uit te halen wat er in zit, in het belang van het volk zelf. Bij de nat.-socialisten is nooit haat tegen de tegenstanders ge weest, wel tegen misstanden. J. ter Haar jr. Het lid der Eerste Kamer, de heer J. ter Haar jr., is ter observatie indeBoer- haavekliniek opgenomen. Zijn toestand baart geen zorg. De heer ter Haar was langen tijd wethouder van Amsterdam. Gouw Westland Nationaal Front. Dezer dagen is opgericht een Westland van Nationaal Front In totaal hebben 55 middenstanders te Middelburg, wier zaken verloren gingen, het gemeentebestuur bericht, dat zij een ncodwinkel wenschen te betrekken. Som migen wenschen hun winkel zelf te bou wen, anderen hebben te kennen gegeven, zoo een winkel van de overheid te willen huren, Het gemeentebestuur heeft, zoo meldt het Handelsblad, alle aanvragen toegewezen en dezer dagen zal met den bouw der noodwinkels, die voornamelijk op den Dam zullen komen, een begin gemaakt. Rede ir. Mussert. De leider der N.S.B., ir. A. A. Mus sert, met gejuich en hou-zee-geroep begroet, betrad daarna het podium om zijn rede te houden. Spr. herinnerde eraan, dat de N.S.B. jarenlang ons volk heeft voorgehouden, dat Europa van aangezicht zou veran deren. Nog zijn er velen in Nederland, die niet willen begrijpen, dat Europa van aangezicht verandert. Het Europa van 1918 bestaat niet meer. De wapen stilstand, welke gesloten zal worden, zal een nieuw Europa inluiden. In dit nieuwe Europa moet Nederland een plaats innemen, welke er voor geschikt is. Het oude Europa is ondergegaan aan eigen ongerechtigheid. Er was geen gerechtigheid in ons land. Deze is er nog niet, maar wij aldus spr. vertrouwen, dat ze er zal komen. Erger dan de materieele nooden was ’t, dat aan ons volk de idealen ontnomen zijn. Er heerschte een platvloersch materia lisme de oude deugden van ons volk werden ter zijde geschoven. Wat den oorlog betreft, is er niemand onder ons, die niet verheugd is, dat er zoo weinig is vernield, maar ook is er nie mand, die niet beschaamd is, want we hadden 400.000 man maanden lang on der de wapenen, die een milliard heb ben gekost en het resultaat Vier en een halve dag Tot de heeren in Londen moeten wij dan ook de vraag richtenWaarom hebt gij ons volk ongeschikt gemaakt om zich te verdedigen, zoodat het niet meer wist wat onder of boven was Gij hadt niet het recht ons volk, zoo slecht beschermd in den oorlog te sturen. Gij hebt ons volk verlaten en Om even na vieren betrad ds. H. Eekering uit Amsterdam, het podium, ik hoop, dat gij verder door zult gaan om mede te deelen, dat de leider, ir. Mussert, hem de opdracht had gegeven tot -stichting van een nationalen radio- omroep. Dit instituut zal nog eenigen tijd zijn plaats hebben naast de andere omroepvereenigingen, maar straks zal het als de eenige nationale omroep zijn taak in Nederland hebben te vervullen. Spr. liet op de mededeeling welke mét gejuich werd begroet een op wekking volgen tot steun van dezen omroep. Om 4.15 kondigde klokgelui den aan- Vang der bijeenkomst aan. Onder een door tamboers geslagen marsch werden 40 zwart-roode vlaggen door de Mussert- garde naar het podium gebracht. Residentie-orkest onder leiding van mr. Johannes den Hertog Herdenking der gevallenen. De heer A. van Hees declameerde ver volgens een uitvoerig gedicht, waarin de gevallenen werden herdacht. De vaandels neigden hun ter eere. In aansluiting hiermede sprak de heer van Geelkerken eenige woorden ter her denking van de gevallen kameraden. Toen zij begraven werden, heeft één vlag de kist gedekt. Deze vlag is door den leider bestemd tot eerevlag.' Nadat deze vlag, gedragen door den leider der Mussertgarde, den heer Feld- meyer, begeleid door een eerewacht, midden door de menigte naar het po dium was gevoerd, riep de heer van Geelkerken de herinnering op aan de -zeven leden der beweging, welke gedood werden en aai/*de soldaten van het le ger en aan de matrozen der vloot, die hun leven hebben gegeven. Terwijl de muziek Ases’ Tod speel de, brachten allen het eeresaluut aan de vlag. Na declamatie van den heer van Hees en samenzang leidde de heer van Geel kerken met eenige woordpn in de pa rade van de buitenlandsche vlaggen. Hij wees er op, dat zoo dadelijk de vlaggen geheschen zouden worden van die landen, die een nieuwen geest in Europa hebben doen doorbreken, n.l. van Italië, Duitschland en Spanje, in verband waarmede de heer van Geel kerken hulde bracht aan Mussolini en Adolf Hitler. Achtereenvolgens werden de vlaggen van Italië, Duitschland en Spanje aan de rechterzijde van den vlaggenmast geheschen. Aan een apar- ten vlaggestok, ter zijde van de ver gaderruimte staande, heschen twee Duitsche partijgenooten de Duitsche Rijksvlag, hetgeen zooals de heer van Geelkerken zeide geschiedde als dank jegens hem, die ons bevrijd heeft uit de handen der reactie. Daarbij werden gezongen het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. Vervolgens sprak de heer van Geel kerken over de Dietsche vlaggen en de Groot-Nederlandsche gedachte, waarna aan de andere zijde van den vlaggenra de oranje-wit-blauwe, de Vlaamsche leeuwenvlag en de Transvaalsche vlag, als symbool van de bloedsverbonden- heid van Nederland, Vlaanderen en Zuid-Afrika werden geheschen. Ten slotte werd in den top van den mast een reusachtige oranje-wit-blauwe vlag geheschen, waarna het zesde vers van het Wilhelmus werd gezongen. Daarmede was deze vlaggenparade geëindigd. Het bericht dat een groot deel der nog vermiste geëvacueerden uit Breda en de randgemeenten zich in betrekkelijk goe den welstand in de omgeving van Bor deaux en Nantes bevindt, heeft vanzelf sprekend reeds groote ontspanning ge bracht De commissie voor de revacuatie te Breda heeft de mogelijkheden om tot een spoedigen terugkeer van de betrokkenen te komen reeds onder het oog gezien en zij overweegt daartoe een commissie naar Parijs te sturen, indien daardoor een be spoediging van de thuiskomst zou kunnen worden verkregen. Zaterdagmorgen heeft de registratie- commissie te Ginneken met burgemeester jhr. mr. Th. E. Serraris ten raadhuize vergaderd, teneinde de maatregelen te be spreken welke dienstig zouden kunnen zijn om de vluchtelingen naar hét vader land terug te brengen De voorzitter der commissie zal zich naar den Haag begeven teneinde te trachten van de Duitsche auto riteiten vergunning te krijgen om den terugtocht te organiseeren Met medewer king van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp zijn te Ginneken reeds maatregelen ge troffen om de plaatsgenooten bij hun terugkeer een warmen maaltijd te berei den en hen in de gelegenheid te stellen een bad te nemen en zich van schoone kleeren te voorzien. Tenslotte zal te Ginneken ook een me dische keuring voor de terugkeerenden verplicht worden gesteld. Het door Willy Sluiter geschilderde portret van den heer R. Zuyderhoff, den afgetreden voorzitter van de Ver* eeniging „Oost en West”, dat Zaterdag in de algemeene vergadering door de leden is aangeboden. i Solist: Marinus Flipsc, piano. Met Marinus Flipse trad Zondagavond één der bekendste en meest vooraanstaan de figuren der Nederlandsche jonge pianistengeneratie als solist bij het Resi dentie-orkest, dat onder leiding van den dirigent mr. Johannes den Hertog con certeerde, in de goed bezette Kurzaal op. De begaafde kunstenaar bracht bij deze gelegenheid R. Schumann’s Pianoconcert in a kl. t. op. 54 ten gehoore. Al moet deze compostitie tot de zwakste werken worden gerekend, welke de romantische toondichter voor het klavier heeft ge schreven, zoo blijft zij toch terecht bij concertbezoekers en pianisten bemind, om haar imponeerende klankeffecten. Ma rinus Flipse heeft als uiterst fijn be snaard kunstenaar echter meer dan deze algemeen bekende kwaliteiten uit dit con cert naar voren gebracht. Een bijna nieuw, mannelijk en majestueus karakter heeft hij in zijn vertolking aan deze schepping gegeven.En al werd het per soonlijk element niet door de kleine details bepaald, zoo vormde de onbekende lijn der gevoelsinhoud heeft gegeven, wending en vorm, welke hij aan de groote een allerbelangrijkste vondst. Het was een vertolking met karakter en allure! Weldadig was de uitwerking op den toe hoorder van de technische verzorging van iedere passage en elk motief. Aange zien bovendien het slagen van het samen spel met het orkest grootendeels aan Marinus Flipse te danken was, kunnen wij slechts de diepste bewondering gevoe len voor dezen pianist, die het geheel heeft op gebouwd en gedragen tot de apotheose van het Allegro vivace. Een spontane applaus-ovatie is Marinus Flipse na zijn prestatie ten deel gevallen. Als orkestwerken vermeldde het pro gramma: de Ouverture „Manfred” van R. Schumann, het voorspel van „Lohengrin” van, R. Wagner en R. Strauss’ „Tod und _-__j naar aan leiding van de vertolkingen, welke door het Residentie-orkest op het middagcon cert onder leiding van mr. Johannes den Hertog werden gegeven, opmerkten, vloeiden ook bij de uitvoeringen van deze composities de aanwijzingen van den diri gent voor de orkestmusici niet over van duidelijkheid. Toch bleken de intenties van mr. Johannes den Hertogvaak zeer juist en muzikaal verantwoord te zijn. Want al was de afwerking van de „Tod und Verklarung”-uitvoering niet vol maakt en werden opbouw en vorm minder scherp afgeteekend, zoo was de gevoels inhoud toch van voornamen huize In de langdurige huldebetuigingenwelke de aanwezigen den dirigent hebben gebracht heeft deze het orkest laten deelen. Het nachkommando van den Transport stab Kraut maakt bekend, dat zij, die vor deringen hebben op de Duitsche Weer macht uit hoofde van leveranties (onder - deelen, banden, brandstof enz.), alsook wegens reparatie-werkzaamheden e.d., verricht ten behoeve van de „Auto- transportkolonne Kraut” (transporten naar België en Frankrijk) hunne desbe treffende volledige gespecificeerde reke ningen ten spoedigste, doch uiterlijk Za- iw. ollau terdag 29 Juni 1940, moeten inzenden aan: Verkiarung”.’*Even*airwh“reeds Nachkommando Transportstab Kraut; - - Zahlmeister Teschler, Mauritskade 53, den Haag, waarna betaling spoedig kan wor den tegemoet gezien Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de verrekeningen met de houders van vrachtautomobielen, die voor den-duur dezer transporten door de Duitsche Weermacht zijn overgenomen, tegelijk met den terugverkoop dezer wa gens zullen plaats vinden, zoodat deze houders geen rekeningen moeten inzen den. en zij beschermen ons ’s nachts tegen Engelsche bom-aanvallen en zenden zelfs brandweer naar Amsterdam, op dat dit voldoende beschermd zal zijn. Spr. vraagt aan zijn toehoorders Acht gij u in oorlog met Duitschland Acht gij u bondgenoot van Engeland Beide vragen werden met een luid „Neen beantwoord. Om uiting te geven aan de dankbaar heid voor de bescherming, welke ge noten wordt, stelt spr. voor een geza menlijk offer te brengen n.L om de klok, welke van koper en tin is, en waaraan Duitschland behoefte heeft, aan te bie den aan den schepper van de Duitsche luchtmacht. (Gejuich). Voor het laatst wordt, onder diepe stilte, dan de N.S.B.-klok geluid. Ir. Mussert betoogde verder, dat wij staan op den drempel van een nieu wen tijd en dat het de taak der N.S.B. is, ons volk te veroveren voor het na- tionaal-socialisme, om zijn zelfs wil. Met een „leve het Nederlandsche volk” en „leve het nieuwe Europa” eindigde spr. zijn rede. (Langdurig ap plaus en hou-zee-geroep). De bijeenkomst was daarmede geëin digd. Tenslotte werd voor ir. Mussert gedéfileerd. ORGELBESPELING BETHELKERK. Op Woensdag 26 Juni a.s. des avonds 8 uur zal in de Bethelkerk aan de Mozart- laan een orgelbespeling worden gegeven door den organist Henk G. van den Berg. Er zullen orgelwerken van J. S. Bach ten gehoore worden gebracht. Vanmiddag zijn het 5e, 16e en 21e regiment infanterie, welke voor het grootste gedeelte nog in Alkmaar en om geving verblijf houden, naar hun garni zoensplaats Amersfoort teruggekeerd. De regimenten zijn ondergebracht in het ba rakkenkamp „Waterloo” op de Leusder- heide. Zes-en-zeventig jaar oud is te Voor burg overleden de architect W. H. Krom hout. In de geschiedenis der Nederland sche bouwkunst is zijn plaats naast die van kunstenaars als dr. H. P. Berlage en H. P. C. de Bazel. A Kromhout wa§ een architect van zeer bijzondere kwaliteiten, een man met durf, zonder zich aan roekelooze experi menten te buiten te gaan, een kunste naar met rijke verbeelding, wiens bezie lende inspiraties hebben geleid tot archi tectonische scheppingen, die algemeen bewonderd werden en die men zal blij ven bewonderen zoolang men voor het waarlijk grootsche in de monumentale bouwkünst een open oog blijft houden. De laatste levensweken waren voor dezen wakkeren strijder, voor dezen moedigen wegbereider, wel tragisch. Op zijn 76sten verjaardag, den lOden Mei, sloeg de oorlogsbrand ook in ons land uit en enkele dagen later werd zijn stad, die hem boven alle andere lief was, zijn dierbaar Rotterdam, door een zware ramp getroffen. Want de Maasstad neemt in Kromhout’s veelomvattend levenswerk een voorname plaats in. Hij werd er ge boren en hij genoot er zijn eerste oplei ding. Van 1878 tot 1880 studeerde hij aan de academie hier ter stede, daarna zette ORGELBESPELING GROOTE KERK. Morgen zal in de Groote of Sint Ja- kobskerk door den heer Adriaan Engels, met medewerking van het A Capella- koor van het Collegium Musicum „D. F. Scheurleer” onder leiding van den heer Henri Geraedts, een orgelconcert worden gegeven. Hun aantal sterk gestegen. Door de omstandigheden is het aan tal behoeftige Nederlanders in België natuurlijk aanzienlijk gestegen. In het Antwerpsche, waar het Nederland sche consulaat vroeger wekelijks 300 gezinnen moest verzorgen, bedraagt dit cijfer thans 1500. Zooals men weet is het Neder- landsch consulaat te Antwerpen geslo ten; de Nederlandsche belangen zijn thans aan het Amerikaansche consu laat toevertrouwd. Daar is, naar de N.R.Crt. meldt, een voorloopig fonds gevormd tot hulp aan de behoeftige landgenooten. Dit fonds is echter verre van toereikend. De Nederlanders ontvangen op de eerste plaats steun van het Belgische organisme, de commissie van openba ren onderstand, welke voor haar financiën op de hulp der Duitsche overheid is aangewezen. De dagelijksche uitkeeringen van deze commissie bedragen 5 frank voor den man en 2 frank voor elk lid van het gezin. Een huishouden van zes personen ontvangt dus 15 frs. per dag. Van Nederlandsche zijde wordt door bemiddeling van het Amerikaansche consulaat betaald per week 10 fr. voor den man, 10 fr. voor de vrouw en 5 frs. voor ieder kind. Het behoeft geen betoog, aldus bo vengenoemd blad, dat deze toelagen niet toereikend zijn. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Sociale Za ken, heeft aan de gemeentebesturen het volgende schrijven gezonden Werklooze arbeiders, die na 9 Mei 1940 bij een onderneming zijn ontsla gen, kunnen over de week, aanvangen de 10 Juni 1940 en over daarna gele gen tijdvakken slechts dan voor steun ingevolge de steunregeling in aanmer king komen, indien de werkgever van den directeur-generaal van den Arbeid of van de door hem hiertoe gemach tigde organen toestemming heeft ver kregen om tot ontslag over te gaan. Bij de steunaanvrage moet een bewijs van deze toestemming worden overge legd. Ik hecht er echter mijn goedkeuring aan, dat zij, die waren ontslagen vóór 11 Juni 1940 (dit ontslag mag uiter aard niet in strijd zijn met het besluit van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht van 27 Mei 1940) zoo noo dig ingevolge de steunregeling worden gesteund, totdat door den directeur-ge neraal van den Arbeid terzake een be slissing is genomen. Beslist deze, dat het ontslag terecht is gegeven, dan be hoeft uiteraard geen verrekening plaats te hebben. Wordt het ontslag echter niet goedgekeurd, dan moet de uitge keerde steun met het lóón worden ver rekend. SolisteJo van de Meent. Voor een goed bezette Kurzaal trad gistermiddag de bekende zangeres Jo van de Meent, als soliste van het concert, dat door het Residentie-orkest, onder leiding van den dirigent mr. Johannes den Hertog werd gegeven, ten tooneele. Het programma van deze matinée, dat overigens nogal een wonderlijk alle gaartje was, vermeldde voor haar op treden de aria „J’ai perdu mon Euridice” uit Gluck’s opera „Orfeo ed Euridice” en de „Hymne an die Nacht”Muss immer der Morgen wiederkommen van A. Die- penbrock. Met deze „Hymne an die Nacht” had Jo van de Meent wel één der meest typee- rende voorbeelden voor Diepenbrock’s kunst, deze triumf der vocaliteit, ter ver tolking gekozen. Want door twee be grippen, welke in dezen titel liggen be sloten, door het hymnische en het nach telijke, of wel door de vervoering en de bezonkenheid wordt de geestelijke inhoud van deze muziek bepaald. Elementen dus, welke door hun tegenstrijdigheid de hoogste menschelijke waarde aan kunst kunnen verleenen, welke haar echter ook tot hoogste absolute schoonheid kunnen verheffen, indien zij elkaar in evenwicht houden, zooals in Diepenbrock’s werken het geval is. Deze toondichter, die gesti muleerd werd door den geest der an tieken, voor wien het Latijn een moeder taal geworden was, kan in zijn schep pingen daardoor slechts geëerd worden door de voorname beheersching, deze uiting der klassieke geesteshouding. Dat Jo van de Meent dit ten zuiverste heeft aangevoeld, bewees haar sensitieve, be schaafde vertolking van deze hymne. Het was een voordracht, welke van artistieke cultuur getuigde. De stem van Jo van de Meent is, hoe wel aangenaam getimbreerd, niet bijzon der groot van klankvolume. Met het for- ceeren, waartoe de zangeres een enkele maal, in verband met de ademhaling, aan het einde van een phrase overging, werd slechts het tegenovergestelde van het beoogde doel bereikt. Men zou zelfs kun nen opmerken, dat het de zang soms aan expressiviteit ontbrak. De aria van Gluck vormde dus een minder gelukkige keuze van de zangeres. Voor Gluck was immers, en dit zeker in den tijd, toen hij „Orfeo ed Euridice” schreef, geen schoonheid buiten de expressie denkbaar. Jo van de Meent heeft ons echter ook hiermede een vertolking geschonken, welke doordacht en verzorgd was. Met bloemen en harte lijk applaus hebben de aanwezigen haar een welverdiende hulde gebracht. Het orkest bracht onder leiding van mr. Johannes den Hertog de Ouverture „Al- cestis” van Gluck ten gehoore, terwijl het programma\nog de Serenade voor dertien blaasinstrumenten van Rich. Strauss, en voor het gedeelte na de pauze eenige werken van J. Strauss vermeldde. Op sensitieve wijze werden deze compo sities voorgedragen. Stellig zouden ech ter de aanwijzingen van den dirigent Jo hannes den Hertog voor de verschillende leden van het orkest of de groepen in strumentalisten afzonderlijk duidelijker hebben kunnen zijn. Het klankbeeld zou er slechts aan helderheid door gewonnen hebben. Al met al stonden echter deze uitvoeringen toch op een dergelijk muzi kaal plan, dat de applaus-huldebetui- gingen voor dirigent en orkest ten volle waren verdiend. Zaterdagmiddag zijn op de Alge meene Begraafplaats te den Burg op Texel vier Engelsche vliegers, die tij dens een luchtgevecht Vrijdagmiddag j.l. het leven lieten, met militaire eer ter aarde besteld. De gevallenen wer den door Duitsche militairen grafwaarts gedragen. Drie kransen, respectievelijk van het gemeentebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Nederland sche vliegofficieren en van de Duitsche weermacht dekten de baren. De burge meester van Texel woonde namens het gemeentebestuur de teraardebestelling bij. Aan het graf werd in het Engelsch gesproken door ds. Gorter, Doopsgezind predikant hij zijn studie in Antwerpen voort. Op zijn academische jaren volgden studierei zen door Italië, Frankrijk, Spanje en Duitschland. Kromhout heeft ontzaglijk veel ge bouwd. maar zijn beide schoonste ont werpen, die voor het Vredespaleis en voor het Rotterdamsche Raadhuis, bleven onuitgevoerd. Zijn bouwwerken, de mo numentale evengoed als de kleinere vil la’s en kantoorgebouwen, worden geken merkt door levendige motieven, waarvan zijn eerste groote werk, het bekende American hotel in Amsterdam, reeds di rect blijk gaf. Ziekenhuizen bouwde hij in Gouda, Kampen en Rotterdam en in zijn geboortestad getuigen tal van villa’s en kantoorgebouwen ook Pschorr was een schepping van hem van zijn mach tig talent. Ook in het decoratieve bereik te hij ongewone dingen, zijn tentoonstel lingsgebouwen, o.a. te Brussel en San Francisco., trokken algemeen de aandacht door hun oorspronkelijkheid van opzet en versiering. Tal van herstellingswerken stonden onder zijn leiding. Als leeraar aan kunstnijverheidsscho len voor teekenonderwijs en bouwkunst heeft hij ook groote verdiensten gehad en zijn publicistische arbeid, die dltijd vervuld was van zijn liefde en geestdrift, opende vaak nieuwe wegen, waarop zijn vele leerlingen hem gaarne volgden. Een groot bouwmeester is met hem heengegaan. Kromhout was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, eerelid van Architectura et Amicitia en van den Bond van Ned. Architecten. De begrafenis vond plaats hedenmidag om 1 uur op de Oosterbegraafplaats te Voorburg. Dinsdagmiddag te 3 uur geeft A. de Wal in de feestzaal van het Hotel Kur- haus wederom een muzikale b.espreking aan het klavier over de concerten van de komende week. Woensdagavond 26 Juni wordt het con cert gedirigeerd door L. M. G. Arntze- nius. Als sloist is geëngageerd de pianist Theo van der Pas, die het tweede concert in c kl. t. van Rachmaninoff zal spelen. Aan orkestwerken vermelden wij o.m. „Iberia” van Debussy, de ouverture „Guillaume Tell” van Rossini en de ouverture „Egmont” van Beethoven. Ook Vrijdagavond 28 Juni is L. M. C*. Arntzenius dirigent. Op het symphonie- concert van dien avond zullen worden uitgevoerdOuverture „Cyrano de Ber gerac” van Wagenaar, Suite „Gedenck- klanck” van Henk Badings, alsmede „Shew herezade” van Rimsky-Korssakoff. het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek aan de Korte Beestenmarkt 7 te 's-Gravenhage. door de leerlingen een voordrachtsoefening worden gegeven. Deze voordrachtsoefening begint des avonds om 7.30 uur. naar Canada en niet naar Indië, want als dat gebeurt, is Indië voor ons ver loren. Spr. ging vervolgens de geschiedenis der Nat. Soc. Beweging na. Deze ge schiedenis eindigt in eerste instantie met de 5 oorlogsdagen. Spr. herinnerde eraan wat vele na- tionaal-socialisten in de afgeloopen periode te verduren hebben gehad en betoogde vervolgens, dat de N.S.B. zich zelf gelijk is gebleven, ook in liefde voor ons volk. Zij, die ons trouw ble ven, zijn ons nu nog trouw. (Applaus.) Spr. vervolgde, dat de heeren, die de nationaal-socialisten in concentratie kampen hebben opgesloten, nóóit weer een kans krijgen om hen te genaken. Daarvoor is de W. A. ingesteld, die thans nog klein is, maar weldra krach tig zal zijn. En dan zal er gerechtigheid geschieden. Spr. deelde in dit verband mede, dat men hem dien morgen had laten weten, dat twee officieren zijn gearresteerd, verdacht van den moord op zijn broer. Toen ik aldus spr. dat hoorde, ondervond ik een zekere voldoening, maar ik heb gezegd „Dat zijn de ware schuldigen niet, want die zitten in Londen(Applaus). Vervolgens betoogde spr., dat het Nederlandsche volk op één na de sterkste loot van den Germaanschen stam moet worden. Er is een Neder- landsch volk, een Nederlandsche cul tuur en een Nederlandsch territorium. Wij zullen met elkaar één sterk volk kunnen vormen als wij zijn lo. vrij van Joodschen invloed; 2o. vrij van den invloed der Walen; 3o. vrij van kerkelijke heerschzucht op staatkundig terrein. Tezamen kunnen wij voltooien het werk, dat Willem de Zwijger onvoltooid ipoest achterlaten. In het nieuwe Europa moet ons volk een vrij bestaan hebben. Aan de regentenklasse moet de macht worden ontnomen. Waar Ger manen zijn, moeten zij nooit weer een broederoorlog tegen elkaar voeren. Volgens het staatsrecht zijn wij nog in oorlog met Duitschland en zijn wij nog bondgenooten met Engeland. Een dergelijk staatsrecht lapt spr. aan zijn laars. Op 14 Mei was het voor ons af geloopen. De Duitschers hebben ons correct behandeld; zij hebben onze krijgsgevangenen teruggestuurd KONINKLIJK CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK. Op Woensdag 26 Juni zal in de zaal van Beestenmarkt de leerlingen worden begint

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6