Zeiss-Planetarium Regeling voor Militairen Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart op inspectie Haagsche Courant van Maandag 24 Juni 1940 STADSNIEUWS BINNENLAND Fonds Wederopbouw Haagsche Courant en Het stempelen rywielplaatjes van Bezoeken aan Utrecht, de Grebbeberg, Arnhem Nijmegen per avond 75 gratis plaatsen In Arnhem In Utrecht De Grebbeberg Officieus bezoek aan ziekenhuizen te Leiden en Amsterdam den De inlichtingen over krijgs- gevangenen De Staatsloterij Alle straten in Rotterdam zijn weer vrij Duitsche beschouwing over de verhouding tot Nederland De directie van het Zeiss-Planö- tarium Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde miH- tairen van alle rangen ONWEERSBUI MAAKTE AAN DE STRANDGENOEGENS PLOTSELING EEN EINDE Van heden af zijn de nieuwe rij wiel plaatjes weer verkrijgbaar. Bij het hoofd postkantoor staat ook weer het tentje, waar men naam en adres kt het plaatje kan laten stempelen. De opbrengst hiervan is ten behoeve- van de-Vereeuiging,Arbeid voor '-On verwaardigen. ter beschikking te stellen. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 5 n.m. verkrijgbaar aan het Planetarium-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37, telefoon 116300. De voordrachten vangen om 2.45 en om 8.15 uur aan en duren ongeveer een uur. ZONSOP- EN ONDERGANG LEGER- EN VLOOTFONDS „VOOR HEN, DIE VIELEN” Secretaris-generaal van Financiën stelt richtlijnen voor het beheer vast Nederlanders in Duitschiand Staten-Generaal komen tot nader order niet bijeen DERDE BLAD, PAGINA 1. Werkzaamheden van Raad van State enz. tot Duizenden namen overhaast de vlucht de te bepaalde stelt Rijverkeer alleen op de hoofdwegen. Wat de samenwerking met de Kroon betreft voorloopig opgeschort. Terugbetaling waarborgsommen G.E.B. en G.G.B. te Rotterdam. de ons Wordt op de gewone wijze gehouden. Naar wij vernemen, zal de volgende Staatsloterij, de 484ste, op de gewone wijze worden gehouden. De datum van den verkoop is vastgesteld op 18 Juli, terwijl de eerste trekking op 5 Augus tus zal plaats hebben. Ook deze loterij zal, evenals de thans hen heen de deken. Mannen, in zwempak en badjas, met een sigaar in den mond, welke ze ver geten hadden in hun verbouwereerd- het jon- Dinsdag 25 Junizonsopgang 5.18 u., zonsondergang 1(1.07 mot Naar de „Berlijnsche Tijdingen” meldt, zijn thans alle Nederlanders die op den tienden Mei bij het uitbreken van den oor log in Duitschiand waren, naar Nederland teruggekeerd. De te Berlijn woonachtige Nederlanders die hun verlangen kenbaar gemaakt had den om te repatrieeren, hebben de ver- eisehte toestemming ontvangen. Velen zijn reeds in Nederland aangekomen. In overleg met de betreffende Gemeen telijke Diensten, zijn met ingang van van daag voor het publiek vrijgegeven alle straten in Rotterdam, met uitzondering van die, welke omsloten worden door het water van de Leuvehaven, de Blaak, het Beurs plein en de Gelderschekade. Tot goed be grip diene, dat ook de Blaak zelf, in ver band met het puinruimen, nog niet vrij gegeven kan worden. Ook de Nieuwehaven (beide zijden) en het Haringvliet (Noord zijde) blijven nog afgesloten. treedt in werking op den dag van haar afkon diging. met hun handdoek om het hoofd en een koffertje op als hoed liepen, gelijk Oostersehe vrouwen, door den stroo menden regen. Op den boulevard en omgeving was geen beschuttend plekje meer vrij, overal stond men te schuilen. De tram deed natuurlijk goede za ken. Deze uittocht duurde ruim een half uur. Toen werd de regen aanzien lijk minder. Het grootste deel van de gevluchten keerde huiswaarts met spijt in het hart over den ontijdig be ëindigden zomerdag en over de natte kleeren. Het bestuur van het Marine-rampen- fonds deelt mede, dat in verband met de oprichting van het Leger en Vlootfonds: „Voor hen, die vielen” aanraking is ver kregen met de volgende vereenigingen Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van ’s lands zeedienst. Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewa pende dienst in de Nederlanden, Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot”, Kon. Ned. Ver. „Ons Leger”, Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens, Nat Bond „Het Mobilisatie- kruis”, Nat Fonds ter ondersteuning ge vallen militairen in Ned.-Indië. Binnenkort zullen de uitgewerkte plan nen worden bekend gemaakt. Duizenden Hagenaars, aangelokt door het heerlijk zomerweer, waren al of niet bepakt naar het strand getrokken om te genieten van de zee, het zand, de lucht, om zich eens heerlijk bruin (of rood!) te laten bakkep en om nieu we levenskracht op te doen. En dat allemaal gratis. Maar later op den dag betrok de lucht. Eerst van die kleine dige maatregelen om te dat een publiekrechtelijk woordigend lichaam niet in zijn om besluiten te nemen. Par. 5. Deze verordening Het was dan ook een uniek gezicht, al die menschen slecht of half aange kleed, met natte, verwarde haren te zien voorthollen of te zien wegfietsen. Niemand had natuurlijk een regenjas. Men zag er, die een badhanddoek over het hoofd en schouders hadden gewor pen en een losjes om de beenen, om tenminste niet doornart; te worden. Mol tondekens, welke sommigen bij zich hadden om er op te liggen, deden even eens prachtig dienst. Drie of vier per- Zij, die nog in onzekerheid ver keer en. moeten zich opnieuw wenden tot het Algemeen Informatie Bureau. De troepen toegesproken Na de inspectie, die werd opgeluis terd door marschmuziek een impo sant militair schouwspel heeft de Rijkscommissaris de troepen toegespro ken. Hij wees haar op de taak en den plicht van de Duitsche politie en gaf een uiteenzetting van haar positie, in het bijzonder van die op dit oogenblik. „Nu zoo zeide de Rijkscommissaris zijt gij in een land gekomen, dat niet in het Duitsche Rijk ligt. Gij zijt gekomen in een land waar menschen wonen met Germaansch bloed. Bij hen moet gij den indruk achterlaten, dat gij de raadgevers de helpers en vrienden van een ieder zijt, die werkelijk met goeden wil bejegent” Na deze toespraak speelde het mu ziekkorps het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied, waarmede de inspec tie eindigde. Mr. X. D. van Ketwich Verschuur- t Te Berg en Dal is Zaterdag, 63 jaar oud, overleden mr. J. D. van Ketwich Verschuur, oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Koningin in Turkije en Boelgarije. (De in par. 2 aangehaalde artikelen der Grondwet hebben betrekking op de be voegdheden van den Raad van State bij ontstentenis van den Koning en op de goedkeuring van de provinciale verorde ningen door den Koning, den Raad van State gehoord. De aangehaalde artikelen van de wet van 21 December 1861 betref fen de gevallen, waarin het houden van den Raad van State door de Kroon ver plichtend is voorgeschreven. Red. H.C.) Nu de Nederlandsche krijgsgevange nen, die naar Duitschiand waren over gebracht, vrijwel allen zijn terugge-1 keerd, neemt de leiding van het Alge- I meen Informatie Bureau aan, dat de groote meerderheid van de aanvragen om inlichtingen, op het bureau ont- vangeiA door den terugkeer van de ge- zochten als vervallen kan worden be schouwd. Het zou voor het informatie bureau geen zin hebben, thans nog in lichtingen in te winnen naar verblijf plaats en welstand van reeds terugge keerden. Daarom verzoekt de leiding van het bureau hen. die thans nog in onzeker heid verkeeren over lot en verblijf plaats van Nederlandsche militairen, zich opnieuw te wenden tot het Al gemeen Informatie Bureau, Lange Voorhout 7, den Haag, ditmaal met een enkele briefkaart, waarop de vragers mededeelen, dat zij hun verzoek om inlichtingen handhaven. Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-1 Inquart heeft Zaterdagmiddag een tocht gemaakt door een groot gedeelte van ons land en daarbij o.m. een be zoek gebracht aan Utrecht, Rhenen en den Grebbeberg, Arnhem en Nijmegen. Hij was daarbij vergezeld van de S.S. Brigade Führer Rauter, den generaal van de Schutzpolizei Schumann, een aantal andere officieren der Schutz polizei en van den Oberregierungsrat, den heer H. Hushahn. Het gezelschap bracht eerst een be zoek aan twee ziekenhuizen in de resi- -dentie, waar de Rijkscommissaris ge wonde Duitsche en Nederlandsche mi litairen verraste en hun evenals Vrijdag aan gewonde militairen in Rot terdam geschenken overhandigde. Dr. Seyss-Inquart liet zich ook thans uitvoerig over den toestand der gewon den inlichten. Geruimen tijd heeft hij zich met zijn gewonde landgenooten onderhouden, terwijl ook de Neder landsche militairen op zeer hartelijke wijze door den Rijkscommissaris wer den toegesproken. Ontvangst op het stadhuis Dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg be gaven zich vervolgens naar het stad huis. Langs de route, welke werd ge volgd, stonden vele Utrechtenaren het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Op het bordes van het stadhuis werd de Rijkscommissaris door den gemeen tesecretaris, dr. J. de Lange en den ehef van het kabinet van den burge meester, dr. X H. C. van den Berg, verwelkomd, waarna het gezelschap I zich naar de ontvangzaal begaf. In dit vertrek werd dr. Seyss-Inquart be groet door den burgemeester van Utrecht, dr. G. A. W. ter Pelkwijk. De burgemeester hield een korte rede, waarin hij den Rijkscommissaris loyale medewerking toezegde en ver volgens een uiteenzetting gaf van de belangrijke plaats, die zijn stad op Schier elk terrein in ons land inneemt. De Rijkscommissaris, de toespraak Van den burgemeester beantwoordende, gaf daarbij uiting aan zijn erkentelijk heid voor de loyale medewerking, welke de burgemeester hem had toege zegd. De aanwezigen begaven zich vervol gens naar de kamer van den burge meester. Hier werd de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, aan den Rijkscommissaris voorgesteld. Beide heeren onderhielden zich geruimen tijd met elkaar, tijdens welk gesprek dr. Seyss-Inquart o.m. belangstellend informeerde naar de oor logsschade, die in deze provincie is aangericht. Tijdens het korte oogenblik, dat het gezelschap in de kamer van den burge meester vertoefde, werden ververschin- gen rondgediend. Parade Na het bezoek aan het stadhuis op het bordes had de Rijkscommissaris op hartelijke wijze afscheid van den burgemeester genomen begaven dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zich naar den Katharijnesingel, waar voor het ge bouw van de Nederlandsche Spoorwe gen een défilé werd gehouden. Aan deze parade namen dezelfde troepen oeei, wehre de RijksctMumissaris kort ^jqpeqde, worden vernummerd, Het Nederlandsche persbureau te Berlijn had dezer dagen, naar het A N. P. meldt, een gesprek met een Duitsch hoofdambtenaar, die teen vriend van ons vaderland is. De ge beurtenissen van 10 Mei mogen voor Nederland smartelijk zijn geweest, zoo zeide hij, maar het is een troost, dat de werkelijke oorlog tusschen Neder land en Duitschiand zoo spoedig afge- loopen was en dat er, afgezien van Rotterdam, in uw schoone land zoo weinig is vernield. Nog grootere troost voor Nederland moge zijn, dat de eco nomische verhoudingen tusschen Ne derland en Duitschiand nu eindelijk natuurlijk zullen worden. Hoe ook de politieke toekomst voor Nederland mo ge worden, nu staat reeds vast, dat de handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Duitschiand zoo zullen wor den, als zij steeds hadden moeten zijn, d.w.z. dat er een practisch vrij ruil verkeer tusschen beide landen tot stand zal komen. Nederland behoeft dan niet langer als het ware onder het glas nijverheidsplantjes te kweeken, welke op Nederlandschen bodem toch niet aarden en die enkel konden worden verkocht, omdat de Duitsch-Nederland- sche grens voor het Duitsche nijver- heidsvoortbrengsel min of meer geslo ten bleef. Maar aan den anderen kant zal het nu niet meer van noode zijn, dat Duitschiand met kunst- en vlieg werk culturen in het leven roept, waar voor de Nederlandsche bodem veel be ter geschikt is en waarmee Nederland een wereldnaam verworven heeft. De derlandsche tuinbouw, met name teelt I van vroege groenten, de Nederlandsche I bloemen- en bloembollencultuur, de Nederlandsche boomkweekerij in derdaad model-.,boomscholen”, zooals wij hier zeggen de Nederlandsche veeteelt en zuivelnijverheid, om van de voortbrengselen uit de Nederlandsche koloniën nu niet eens te spreken, ook de Nederlandsche scheepvaart, zij zul len alle goede tijden tegemoet gaan, „lieve” wolkjes, welke aan de vreugde Wanneer de Nederlander goed na denkt, zal hij zich over het succes der Duitsche wapenen in Frankrijk ver heugen, Er is voor Nederland een I nieuwe gouden eeuw op komst. .En Rotterdam merkten wij ironisch op. Rotterdam, aldus onze zegsman, zal spoediger, dan gij denkt, hersteld zijn. Het zal eindelijk d e Rijnhaven zijn. I Voor geen Europeesche haven zie ik de I toekomst zoo rooskleurig als juist voor uw geliefde Rotte-stad. te voren op het sportterrein had ge ïnspecteerd. Het voorbijtrekken dezer gemotoriseerde troepen duurde bijna een half uur. Ook deze plechtigheid vormde een groot militair schouwspel. Zij werd door vele Utrechtenaren ge volgd. Na deze parade begaf het gezelschap zich naar hotel „Des Pays Bas”, waar de Rijkscommissaris en zijn gevolg, alsmede een aantal hooge officieren der Schutzpolizei zich aan een maaltijd vereen igden. Tijdens dezen maaltijd speelde een muziekkorps voor het hotel populaire muziek. Via Wageningen werd de tocht ver volgens voortgezet naar een kazerne bij Arnhem. Op het binnenplein van dit gebouwencomplex stond een bataljon S.S.-troepen, welke de Rijkscommissaris in gezelschap van den S.S. Brigade- führer Rauter inspecteerde. De gene raal der Schutzpolizei Schumann had het gezelschap in Utrecht reeds ver laten. Na de inspectie sprak dr. Seyss- Inquart de troepen toe. Ook in deze rede wees hij zijn landgenooten op de taak, welke zij op dit oogenblik in Nederland hebben te vervullen. De Rijkscommissaris de gebouwen, waarin het bataljon is sub- 3. ondergebracht. P3F. 6. NED. HERV. GEMEENTE. In de Regentessekerk zullen de vier achtereenvolgende Woensdagavonden, met a.s. Woensdag te beginnen, gemeentelijke samenkomsten gehouden worden, waarin ds. G. Bos, predikant bij de Ned. Herv. gemeente hier ter stede, actueele vragen in verband met dezen tijd zal behande len. A.s. Woensdagavond zal ds. Bos spreken over de vraag: Waarom is ons dit alles wedervaren? Woensdag 3 Juli zal hij spreken over: In volle verzekerd heid des geloofs; Woensdag 10 Juli over: Niet twijfelen in ongeloof aan de belofte Gods, om dan Woensdag 17 Juli den cyclus te sluiten met een rede over: Daarom zullen wij niet vreezen, al veranderde de baarde Hare plaats. Omstreeks het middaguur verlieten dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg residentie om via den grooten verkeers weg naar Utrecht te rijden, waar men kort voor één uur arriveerde. In deze stad had de politie voor een goede afzetting zorg gedragen, zoodat de autocolonne ongehinderd en in snel tempo naar het sportterrein bij het stadion kon rijden, waar drie bataljons Duitsche politietroepen stonden opge steld, alsmede een afdeeling van de Duitsche politiebrandweer en een mu ziekkorps. Het geheel stond onder lei ding van den luitenant-kolonel Mueller. Onmiddellijk na aankomst inspecteer de de Rijkscommissaris de in carré op gestelde troepen. Hij was hierbij verge zeld van den generaal der Schutzpolizei Schumann en den S.S. Brigadeführer Rauter. Een Duitsch herstellingsoord t« Beekbergen. Naar de „Deutsche Zeitung” m den Nie- derlanden mede, wordt thans de laatste hand gelegd aan de voltooiing van een herstellingsoord te Beekbergen voor in Nederland wonende Duitschers, dat in het bijzonder aan moeders van kinder rijke gezinnen gedurende eenige weken gratis verblijf zal bieden. Over, een dag of veertien zullen de eerste gasten kunnen worden ontvangen. In den namiddag werd de tocht voortgezet naar Rhenen, waar de Rijks commissaris de verwoestingen in oogen- schouw nam, en naar den Grebbeberg. Hier werd geruimen tijd gestopt bij de graven der Duitsche- en Nederland sche militairen, die op deze plaats zijn gesneuveld. De Rijkscommissaris legde op gemeenschappelijk kerkhof dezer gemannen twee groote kransen. van het strandleven niet de minste afbreuk deden. Omstreeks drie uur verschenen er echter plotseling donker blauwe, dikke wolken aan het firma ment en voor men er erg in had daal den dikke droppels op de hoofden van de strandbevolking en...... op de klee ren. Een beschutting was nergens te vinden. De zee in, riep een grappenma ker, dan word je niet nat. Enkelen pakten vlug hun kleeren m een groote handdoek, stopten het ge heel in een diepen kuil en wierpen een dikke laag zand er over heen! Het overgroote deel wist echter niets beters te doen dan te vluchten, zoo snel als maar eenigszins mogelijk was. Haastig werden eenige kleedingstukken aange trokken, achterstevoren of in de ver keerde volgorde. Het overblijvende werd in elkaar gebundeld en daar ging het vliegensvlug door het mulle zand naar de trappen. Een dof gerommel bewees, dat het de natuur ernst was. Aan de veel te smalle trappen was het een gedrang van jewelste. Eenige malen raakten een paar fietsen in elkaar, met het gevolg, dat de geheele karavaan van vluchtelingen daarachter moest wachten in den stroomenden regen. Bijna niemand liet zich echter door het hemelwater uit het veld slaan UITBREIDINGSPLAN „LAAKWUK”, Op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden tot en met 19 Juli 1940, iederen werkdag van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur (’s-Zaterdags van 9 uur tot 12 uur 30), voor een ieder ter inzage liggen het ont werp van een plan tot herziening van het plan van uitbreiding „Laakwijk”, voor zoover betreft de terreinen, op dat her- zieningsplan door een streep-kruislijn be grensd en gelegen ter weerszijden van de Jan Wapstraat, in één kaart, een toelich tende beschrijving en bijbehoorende be- bouwingsvoorschriften als bedoeld in ar tikel 39 der Woningwet. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn eventueele bezwaren bij der» Gemeenteraad indienen. Het heden verschenen Verordenin genblad bevat voorts een verordening I van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied tot vast legging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eeni- I ge vertegenwoordigende lichamen. Deze verordening luidt als volgt: Par. 1. De werkzaamheden der bei-1 de Kamers der Staten-Generaal blijven tot nader order rusten. Par. 2. De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de artikelen 19, 38, lid 2, 39, 46, 77 en 136, lid 3, der Grondwet, alsmede ingevolge de parn. 21, 22, 24, 25 en 26 van de wet van 21 December 1861 (Staatsblad no. 129), houdende regeling der samenstel ling en de bevoegdheid van den Raad van State, blijven tot nader order rus ten. Par. 3. Verkiezingen voor de Kamers der Staten-Generaal vinden tot nader order niet plaats. De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied bepaalt, in hoeverre verkiezingen voor de Provin ciale Staten, de Gemeenteraden of an dere publiekrechtelijke vertegenwoor digende lichamen zullen plaats vinden. De Rijkscommissaris bepaalt, in Hoe verre verdere benoemingen van leden van Gedeputeerde Staten en wethou ders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig. over de be noemingen van andere publiekrechte lijke functionarissen. Par. 4. Voor zoover verkiezingen, die op zichzelf hadden moeten plaats vin den, in overeenstemming met de bepa- I lingen van par. 3 niet plaats vinden, worden de volmachten van de gekozen leden geacht tot nader order verlengd te zijn. De Rijkscommissaris neemt de noo- verhinderen, vertegen staat zou 1 De secretaris-generaal van Dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg zijn I het departement van Financiën na het bezoek aan deze kazerne door- de richtlijnen vast, volgens welke het gereden naar Nijmegen. Hier werd de I herstelfonds 1940 door dit departement vernielde brug in ©ogenschouw ge- zal worden beheerd. 2 Van de uitgaven nomen ook de vernielde brug bij I en inkomsten van het fonds wordt jaar- Arnhem had geruimen tijd de aandacht hjks een begroeting vastgesteld. van den Rijkscommissaris waarna ?ar- 7 Deze verordening treedt in de terugtocht naar den Haag werd werking op den dag van haar afkon- aanvaard. I diging. Gistermorgen heeft de Rijkscommis-1 saris, Rijksminister Seyss-Inquart, een I onverwacht en geheel onofficieel bezoek I gebracht aan de gewonde Duitsche sol-1 daten in het academisch ziekenhuis te I Leiden en het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. De Rijkscommissaris was hierbij ver gezeld door General-Commissar Schmidt en den Sonderführer der Pro-1 paganda Abteilung van het Rijkscom- missariaat Schnock. Omstreeks half elf arriveerde dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg te Leiden. Ruim anderhalf uur vertoefde de Rijks commissaris in het ziekenhuis, waar I hij zich op hartelijke wijze met alle I gewonde Duitsche soldaten onderhield I en hun geschenken overhandigde. Te half een reden de drie auto’s, I waarin dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg den tocht maakten, den zij-ingang, wel- 1 ke voert naar dat gedeelte van het Wilhelmina Gasthuis, waar de Duit sche gewonden worden verpleegd, bin nen. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, en de heer W. F. I Veldhuyzen, directeur-geneesheer van het gasthuis, waren hier ter begroeting I aanwezig. Dr. Seyss-Inquart onderhield zich eenigen tijd met hen en maakte I daarna een rondgang door de zalen van het ziekenhuis. Ook hier sprak de I Rijkscommissaris met iederen gewonde eenige oogenblikken, terwijl hij hen I een pakje, waarvan zij den inhoud zelf hadden mogen kiezen, overhandigde. Om half twee verliet dr. Seyss- I Inquart het ziekenhuis om zich weder- I om naar den Haag te begeven. Hij nam op zeer hartelijke wijze afscheid van den burgemeester, wien hij zijn verontschuldigingen aanbood voor het feit, dat dit eerste bezoek aan Amster dam zoo onofficieel was en hem den tijd ontbrak nader met den burge meester over de hoofdstad en haar zor gen te spreken, doch wien hij tevens de belofte gaf spoedig nogmaals te II komen. In vervolg op de publicaties omtrent de verrekening van waarborgsommen, welke door afnemers uit het in Rotterdam ver woeste gebied ten kantore van het Elec- triciteitsbedrijf en van het Gasbedrijf zijn gestort, wordt thans medegedeeld, dat de verbruikers, gewoond hebbende in onder staande straten, zich, bij voorkeur Dins dag 25, Woensdag 26, of Donderdag 27 Juni a.s. voor die verrekening ten kantore van het G.E.B. Rochussenstraat 200, te Rotterdam kunnen vervoegen. Agniesestraat, Ammanstraat, Ammersooi- schestraat. Avenue Concordia, Bergpolder- straat, Beukelsdijk, Blaerdorpstraat, Boe- renvischmarkt, Bogaertstraat, Bulgersteyn- straat, Burg. Hoffmanplein, Burg. Mei- neszplein, Concordiastraat, Diergaarde- kade Diergaardelaan, le Diergaardestraat, en grappen waren niet van de lucht. 2e Diergaardestrat, Doelstraat, Gashouder- straat, Ged. Binnenrotte, Ged. Glashaven, Ged. Slaak, Goudschedwarsstraat. Goud- schestraat, Halvemaanstraat, Haringvliet, Helmersstraat, Hoogdorpstraat, Hugo de Grootstraat, Jaap Quackensteeg, Joden steeg, Jufferstraat, Kalverstraat, Kapitein Imansteeg, Ketenstraat, Koestraat, Kor- perweg, Korte Warande, Kruisstraat, L. Warande, Leidscheveer, Lloydstraat. le Lombardstraat, 2e Lombardstraat, Maas straat, Meent, Meeuwenstraat, Mosseltrap, Nieuwe Haven, Nieuwe Havensteeg, Noordeinde, Noordsingel, Noordmolen- werf. Oosterstraat, Oostmaaslaan, Oostmo- lenstraat, Open Rijstuin, Oppert, Oudedijk, Pelikaanstraat. Prins Hendrikkade, Prins s°nen !lePen dlcht naast elkaar en over Hendriklaan, Prins Hendrikstraat, Raad huisstraat. Reedijk, Rubensdwarsstraat, de Savornin Lohmanlaan, Scheveningsche- straat, Schulpweg, Siondwarsstraat, Sion- straat, Sleepersvest. Sleephellingstraat, - Spaansche kade, Speelmandwarsstraat, heid op te bergen, vronwen en meisje® Teilingerstraat, Thorbeckestraat, Toerij s- tuin, Touwslagerstraat, Twee Leeuwen steeg, Veemarkt, Veemarktstraat, Vlagge- mansstraat, Voorschoterlaan, Vredehof- straat, Vredenoordlaan, Vrouwensteeg, Warmoezierstraat, van den Werffstraat, Westerstraat, Wildezeesteeg. Willemsstraat, Willemsplein, W. de Withstraat, Wollefop- penstraat, Zalmstraat Er wordt op gewezen, dat het terug te betalen bedrag in sommige gevallen slechts zeer gering is. Indien men niet in de gelegenheid is persoonlijk ten kantore, van het G.E.B. te komen, dient de vertegenwoordiger van een behoorlijke machtiging te zijn voorzien. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. Daarin wordt het volgende bepaald I Par. 1. Er wordt ingesteld een fonds, genaamd „Herstelfonds 1940”, ter financiering van de uitgaven, welke door het Rijk, in verband met de schade, als gevolg van het oorlogsge-1 weid geleden, worden gedaan. Par. 2. Als uitgaven in den zin van par. 1 worden aangemerkt1 de be dragen, die het Rijk ter beschikking I stelt als bijdrage in de als gevolg van I het oorlogsgeweld geleden schade. 2 De I uitgaven ten behoeve van den weder-1 opbouw van de aan het Rijk toebehoo-1 rende eigendommen, alsmede de bij dragen van het Rijk ten behoeve van I den wederopbouw van de aan andere publiekrechtelijke lichamen toebehoo- rendé eigendommen. 3 Andere uitgaven, welke naar het oordeel van den secre taris-generaal van het departement van I Financiën wegens hun verband met het doel, waarvoor het fonds wordt inge steld, eveneens ten laste van het fonds behooren te worden gebracht Par. 3. 1 Met betrekking tot de vaststelling van de gevallen, waarin een bijdrage, als bedoeld in par. 2. sub 1, wordt verleend, alsmede ten aan zien van de hoogte dezer bijdrage, worden bij verordening nadere regelen gesteld. 2 De secretaris-generaal van het departement van Financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de vaststelling van de bijdragen, als bedoeld in par. 2, sub 2. Par. 4. Voor de financiering van de I uitgaven, bedoeld in par. 2 worden aangewezen1 Op de begroeting uit getrokken bedragen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechtelijke verhoudin- I gen niet meer voor hun oorspronke lijke bestemming aangewend kunnen I worden. 2 Het batig saldo van het egalisatiefonds. 3 Vlottende schuld of geldleeningen. Par. 5. De secretaris-generaal van het departement van Financiën geeft na dere voorschriften met betrekking tot de dekking van de verplichtingen we gens rente- en aflossing, welke voort inspecteerde hierna vloeien uit het bepaalde in par. 4,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9