Het Duitsche legerbericht TELEGRAMMEN De veldtocht in Frankrijk geëindigd BINNENLAND HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT De oorlog wordt voort gezet tegen Engeland HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 JUNI 1940 PAGINA 2 DERDE BLAD, BEGRAFENIS LUITENANT-KOL S. 0. ROOSJEN Groote belangstelling ENGELSCHEN Raad van State VOOR VEILIG VERKEER en onzen onze De terugkeer van naar Frank rijk gevluchte Nederlanders Vijandelijkheden tusschen Italië en Frankrijk gestaakt DE „BLAUWE TRAM” RIJDT WEER LAAT ZONSOP- EN ONDERGANG Maatregelen voor bericht geving en fotografeeren GENERAAL-MAJOOR FRITZ LOEB GESNEUVELD Verordening van den Rijkscommissaris Verkeersheuvels Duitsche luchtaanvallen op midden-Engeland FRANSCHEN EN MOETEN ZICH MELDEN De dood van luit.-kolonel Mussert Par. de LEDENVERGADERING NED. ROODE KRUIS, AFD. DEN HAAG. DE AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH UIT ZEE. Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke over schot van den luit.-kolonel der infan terie S. O. Roosjen, commandant van het regiment Grenadiers, ter aardt ’>e- steld. van België en Duitsch strafrecht van toepassing In het heden verschenen verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende maatregelen op het gebied van berichtgeving en fotografeeren. Draadlooze telefonie en telegrafie. Hierin is het volgende bepaald: Par. 1. Hij, die van den Duitschen Weermachtsbevelhebber in Nederland geen vergunning daarvoor heeft ge kregen, mag geen berichten, van wel ken aard ook, door middel van draad looze telegrafie of telefonie of door middel van lichtsignalen uitzenden of ontvangen. Par. 2. (1). Hij, die zendinstallatie’s voor draadlooze telegrafie of telefonie of seinlampen, of geschreven of ge drukte handleidingen voor het gebruik daarvan, daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet deze binnen drie dagen duiven, laten 14-jarigen jongen kwam er, doordat, dank zij de doortastendheid van den bestuurder van den motor een aanrij ding uitbleef, met den schrik af. De motor met zijspan was zwaar bescha digd. Per kraanwagen is hij naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Naar wij hedenmiddag vernamen, was de toestand van de beide agenten gunstig. In den nacht van 24 op 25 Juni on dernamen Duitsche gevechtstoestellen eenige vluchten naar midden-Engeland en bestookten vliegvelden en installa ties van de vliegtuigindustrie met bom men. Een Britsch vliegtuig vloog over dag naar het vliegveld van Stavanger, Sola. Alvorens het bommen kon uit werpen werd het toestel door jagers neergeschoten. de kapel ,Wenn ich einmal soil scheiden”. Plannen voor bouw van 600 arbeiders woningen te Utrecht. De Utrechtsche wethouder voor de volks huisvesting, de heer Ploeg, heeft medege deeld, dat een normale bouw van arbei derswoningen, als gevolg van de tijdsom standigheden thans te Utrecht niet te ver wachten is. Op grond daarvan besloot het gemeentebestuur den bouw van woningen in het uitbreidingsplan Pijlsweert, zooveel mogelijk te bespoedigen. Aan de diensten die op dit terrein werkzaam zijn, is op dracht gegeven de plannen voor den bouw van 600 arbeiderswoningen in gereedheid te brengen. B .en W. hebben aan den regeeringscom- missaris voor den wederopbouw, den heer Ringers, om zijn medewerking verzocht. Woensdag 26 Juni: Zonsopgang 5.18 uur, zonsondergang 10.07 uur. BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.). De ge- neraalmajoor Fritz Loeb, comman- deerende generaal en bevelhebber in een „Luftgau” is den vliegerdood ge storven. De naam van generaal Loeb is nauw verbonden met het vierjarenplan. Hij was van 1934 tot 1936 chef der be voorrading in het Rjjks-luchtvaartmi- nisterie en heeft zich groote verdien sten verworven bij den opbouw van de Duitsche luchtvaartindustrie. In 1934 werd hij tot chef van den staf voor grondstoffen en deviezen bij maar schalk Goering benoemd. Bij de or ganisatie van het vierjarenplan had hij tot taak de financieele kwesties van het program in samenwerking met de rijksministeries van Financiën en Economische Zaken te behandelen. Bij de reorganisatie van het rijks- ministerie voor Economische Zaken werd generaal Loeb met de leiding van de industrieele afdeeling belast. Nog hetzelfde jaar kwam hij terug bij het rijksluchtvaart-ministerie» Verhooging van de loonen in het. veenbedrijf. De arbiter voor het veenbedrijf in Overijssel en Drenthe, prof. dr. G, Minderhoud te Wageningen, heeft beslist, dat de uur- en dagloonen, alsmede de tarieven voor het produ- ceeren van fabrieks-, bagger- en pers- turf voor alle veenrayons zullen won« den verhoogd met 15 pCt. Dit percen tage, zoo meldt het Hdbld., geldt niet voor Vroomshoop, waar geldt de plaatselijk getroffen regeling van 10 pCt. voor het persturfwerk, 15 pCt, voor het uurloon en 20 pCt. voor het turfgraven, en niet voor Valthermond, waar overeenstemming is bereikt en ook niet voor Bergentheim, daar de veenderij Erven Mr. I. A. van Royen buiten de arbitrage valt. ROME, 25 Juni (Stefani). Legerbe richt no. 14 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Vannacht om 1.35 uur zijn als ge volg van het onderteekenen van het wapenstilstandsverdrag, de vijande lijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche en overzeesche fronten gestaakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vijandelijk schip van 8000 ton tot zin ken gebracht. Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee ope reerde, is niet op haar basis terugge keerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis werden geen militaire objec ten geraakt. De bommen vielen op huizen in de oude Jodenwijk, waarbjj een twintigtal slachtoffers vielen. Vijandelijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen gewor pen werden, richtten geen schade aam Slechts werden enkele personen ge wond. Twee pogingen om naar Paler mo door te dringen, werden door Ita liaansche jagers verhinderd, waar door de vijandelijke machines op de vlucht moesten slaan. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal wor den voortgezet tot aan de overwinning^ VEREENIGING „ONS THUIS”. Onder leiding van den voorzitter, den heer mr. J. A. Philipse, had dezer dagen in de Koninkijke Kunstzaal Kleykamp de algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging „Ons Thuis”. Nadat de voorzitter de aanwezige leden welkom ge- heeten had, werd het jaarverslag en de balans en de verlies- en winstrekening, na voorlezing van het rapport van de verificatiecommissie goedgekeurd en het bestuur décharge verleend. Tot leden van de verificatiecommissie 1941 werden we der benoemd de heeren Joh. J. Moret en Kersen J. de Jong, leden van het Neder- landsch Instituut van Accountants Ver volgens werd de rekening van het Steun fonds der vereeniging goedgekeurd en het bestuur van dit fonds gedéchargeerd. De periodiek aftredende bestuursleden: mevr. C. van Woerkom-Fock en de heer mr. H. H. Reijers, werden herkozen. De benoeming tot bestuurslid van den heer mr. J. C. Pijnacker Hordijk werd bekrach tigd. De heer mr. H. H. Reijers, die aan de beurt van aftreden was als bestuurs lid van het Steunfonds, werd als zooda nig herkozen. Gisteren (24 Juni) is m het Pages huis de algemeene ledenvergadering gehouden der afd. ’s-Gravenhage van het Ned. Roode Kruis onder voorzitter schap van dr. P. J. Ph. Dietz. De plaats van de afgetreden bestuursleden mej. J. C. F. de Graeff en mevr Eschauzier werd ingenomen door mevr, mr. Schiff-Roozenburg en den heer M. Ridder van Rappard. Het jaarverslag, alsmede de reke ning en verantwoording van den eer sten penningmeester, den heer P. Fur- née, werden door de vergadering, na kennisneming van het accountantsrap port van den heer J. Robin, goedge keurd. Voorts werden de begroetingen van de Vredeskas, het Ziekenhuis en de Wijkverpleging voor 1941 vastge steld. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid mevr. Hoogkamer werd herkozen, terwijl mevr. Henny- Romswinckel tot bestuurslid werd be noemd. Foto’s of films van de Duitsche weermacht. Par. 9. Hij, die niet tot de Duitsche Weermacht behoort, mag geen foto grafieën of films van inrichtingen en materiaal, alsmede van leden van de Duitsche Weermacht maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen Weermachtsbevelhebber in Nederland af gegeven vergunningsbe wijs. Personenopnamen van leden der Duitsche Weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen. Par. 10. De Duitsche Weermachts bevelhebber in Nederland kan uitzon deringen toestaan op de voorschriften van par. 2 alinea 1 tot en met 3, van paragrafen 3 tot en met 6 en van par. 7 alinea 1. Hij kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De toestemming is te allen tijde her roepelijk. 11 uur n.m. en van den (’t Wachtje) naar Leiden gaat laatste tram om 11 uur 32 n.m. Aix-les-bains werd ingenomen. Tijdens de gewapende luchtverken ningen voor de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan werd een Britsch transportschip van 5000 tot 6000 ton met succès gebombardeerd. Andere verkenningsvluchten strekten zich uit tot deelen van de Noordzee. Ook in den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen hun vluchten naar Noord- en West-Duitschland voortge zet, zonder eenige schade aan militaire installaties aan te richten. De luchtdoelartillerie van onze oor- logsmarine aan de Noordzeekust heeft twee Engelsche vliegtuigen neerge haald. Vele officieren en oud-officieren gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun medeleven. O.a. was aanwezig een depu tatie van het regiment Grenadiers en Ja gers, bestaande uit luit.-kolonel H. D. Scherpenhuyzen, majoor W. Antheunis- sen en kapitein-adjudant B. J. H. van Roosmalen, alsmede een deputatie van de onderofficieren van het regiment, be staande uit adj. ond.off. A. W. H. Knei- fer, muz. serg.maj. tit. Schouten en ser geant Luivenaar. Voorts waren aanwezig de gen.-ma- joors W. F. A. Hackstroh, inspecteur der infanterie, J. L. M. van den Brandhof en T. de Goejen; namens den garnizoens commandant van ’s-Gravenhage de kapi tein plaatselijk adjudant E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg, de kolonels W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, commandant van de eerste divisie, en M. W. L. van Alphen, sous chef staf landmacht, de luit.-kolonels baron van Iterson, D. A. van Heelten, P R. Kuypers, J. W. H. Hamilton of Silver- tonhill, S. Veldmeyer, H. D. Buurman, de majoors W. van Wijk, G. H. van Steyn. mr. W. J. Hofdijk, W. Kruis, M. G. van Veghel, aalmoezenier, A. W. Brink, veld prediker, C. M. Bogert, jhr. T. W M. van Grotenhuis van Onstein, A. J. J. M. Lohmeyer, N. Tibo, W. J. Lambert, L. W. Nijland, de kapiteins J. G. Kruyff, H. G. Horn, I. H. Bolman, A. T. C. Opsomer, L. M. H. Hendriksz. Werkzaamheden der afdeeling geschillen van bestuur hebben voortgang. Ter voorkoming van misverstand moge er op gewezen worden, dat bij de Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied van 21 Juni j.l., o.m. tot vast stelling van de werkzaamheden van den Raad van State, de werkzaamheden Par. 11. De Duitsche Weermachts bevelhebber in Nederland kan zijn bevoegdheden ingevolge par. 1, par. 8 alinea 1, par. 9 en par. 10 in het algemeen of in bijzondere gevallen aan hem ondergeschikte instanties, die ingevolge par. 3 alinea 2 ook aan andere instanties of personen over dragen. Hedenmorgen waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Scheveningen vrij belangrijk. De Sch. 177, welke na 10 Mei nog niet was uit gevaren, was hedenmorgen ook aan de markt In totaal besomden 19 schokkers 1384 of gemiddeld 73 per schokker. De weersomstandigheden zijn be langrijk beter dan de vorige week, vandaar ook dat er meer schokkers zijn uitgevaren. De prijzen voor versche visch waren goed, middelschol bracht t 30 en meer per kist op. Nog dagelijks blijkt, dat vele wegge bruikers de verkeersregels niet naleven, welke bestaan ten aanzien van het voor bijrijden van verkeersheuvels. Deze regels zijn heel kort saamgevat de volgende: Alle bestuurders van auto’s, motorrij wielen, fietsen, wagens, karren enz. moe ten alle verkeersheuvels aan de rechter zijde voorbijrijden. Ter verduidelijking is op veel heuvels een zuil geplaatst, waar in bovenaan een blauw vlak met een wit ten pijl. Uitzondering bestaat slechts voor mo torrijtuigen, indien op den verkeersheu vel een zuil met groene vlakken staat. Deze mogen in dit geval den heuvel ook aan de linkerzijde voorbijrijden. De nieuwste vorm van verkeer, de auto met een paard bespannen, moet, ten aanzien van de verkeersregels, zich gedragen als een paard en wagen, en dus alle ver keersheuvels aan de rechterzijde voorbij rijden. Duiven. Par. 3. (1). Hij, die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven), daadwer kelijk in zijn bezit heeft, moet aan gesloten zijn bij een door den Duit schen Weermachtsbevelhebber in Ne derland toegelaten postduivenbond of -vereeniging, of binnen 24 uur van zoo’n bond of vereeniging lid worden. (2). De leden van de in alinea 1 genoemde toegelaten postduivenbon den of -vereenigingen moeten voldoen aan de bevelen, die de Duitsche Weermachtsbevelhebber in Nederland ten aanzien van het houden en op bergen van postduiven gegeven heeft of geeft. Par. 4. (1). Hij, die duiven, die in het algemeen in goed afgesloten ruimten gehouden worden (slagdui- ven), daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet een lijst van deze duiven op maken. (2) . De lijst moet van de handtee- kening van den houder voorzien en zichtbaar in het slag opgehangen worden. Een afschrift van de lijst njoet aan den burgemeester der ge meente, waar zich het slag bevindt, worden overhandigd. (3) . Bij verandering in den voorraad gehouden duiven zijn bovengenoemde bepalingen van overeenkomstige toe passing. (4) . Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met den ring ingeleverd worden. Par. 5. De burgemeester moet on derzoeken, of de aan hem ingevolge par. 4 schriftelijk afgegeven lijsten volledig en juist zijn. Par. 6. Het is verboden van eiken aard, vrij te vliegen. Par. 7. Hij, bij wien een duif binnen vliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt of vindt, moet deze, met de zich mo gelijk bij de duif bevindende bericht- kokers en mededeelingen, aan den dichtstbijzijnden burgemeester afge ven. Pootringen en dergelijke mogen niet afgenomen worden. Par. 8. (1). Wanneer de Duitsche Weermachtsbevelhebber in Nederland het beveelt, moet de burgemeester de aan hem ingevolge paragrafen 2, 4 of 7 afgegeven duiven en voorwer pen afgeven aan de in het bevel ver melde instantie. (2). Met de afgifte houdt de ver antwoordelijkheid van den burgemees ter, ingevolge par. 2 alinea 4 en par. 7 alinea 2, op. De hoofdcommissaris van politie te dezer stede, gelet op art. 4 van het vreemdelingen-reglement vorderde, dat alle mannelijke vreemdelingen van Fransche en Engelsche nationa liteit, inbegrepen allen, die behooren tot de Engelsche dominions en Fran sche koloniën en protectoraten van 16 tot 60 jaar, die wonen of ver blijven in de gemeente ’s Gravenhage, zich op heden des voormiddags tusschen acht en elf uur moesten melden aan het bureau van den vreemdelingen dienst Javastraat 23 met medebren- ging van hun paspoort of andere legitimatie-papieren. (Dit bericht ontvingen wij te laat om te plaatsen in ons vorige nummer). CREMATIE J. C. MAAT. Hedenmiddag heeft op het crematorium Westerveld te Velsen, onder veel belang stelling de verassching plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J C. Maat, oud-ambtenaar bij den dienst der Invoerrechten en Accijnzen in den Haag, overleden te Voorburg. Met de familieleden waren verschillende vrien den meegekomen, o.a. Ie luitenant A. Bergman en M. Zandbergen, Voorburg, en de heer W Koning. uit Wassenaar en an deren. Allereerst sprak een broeder van den overledene. Deze herdacht den overledene, als trouw echtgenoot en toegewijd vader. In den kring, van vrienden was hij zeer gezien. Met zijn goede hart en scherp ver stand was hij altijd bereid anderen met raad en daad terzijde te staan. Hij was steeds vol liefde en toewijding, belangeloos en zonder invloed van de kerk, maar toch een goed en trouw Chris ten. Zijn nagedachtenis zal bij velen in dankbare herinnering worden gehouden. Een zoon van den overledene sprak een woord van dank voor wat de overledene voor de zijnen was geweest. Als mensch was hij vol eenvoud, rechtvaardigheid en altijd bereid anderen te helpen. Voor allen is hij een lichtend voorbeeld ge weest. De organist speelde het Largo van Handel, het Lutherlied: „Een vaste burcht”, en bij het dalen van de kist Ases’ Tod uit de Peer Gynt van Grieg. Een zoon dankte voor de belangstelling. VEREENIGING VAN AMBTENAREN BIJ DEN POSTCHEQUE. EN GIRODIENST. In restaurant „Boschlust” hield de ver eeniging van personeel bij den Post- chèque- en Girodienst dezer dagen een drukbezochte ledenvergadering, welke werd bijgewoond door de heeren Perdok en Steketee, resp. voorzitter en secretaris van de Centrale van Rijkspersoneel. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer L. J. Groenendaal, de in den oorlog gesneuvelde militairen en andere slachtoffers en in het bijzonder de aan dq vereeniging ontvallen leden. Deze woorden werden door de vergade ring staande aangehoord. Nadat eenige huishoudelijke aange legenheden waren behandeld, kreeg het bestuurslid, de heer Krul, het woord voor een overzicht van den stand van zaken t.a.v. de temporegeling van den arbeid ten girokantore. Hierna gaf de voorzitter een uiteen zetting van de mogelijkheden om te ge raken tot een bekorting van den dienst op Zaterdag, waarmede een hartewensch van het personeel in vervulling zou gaan. Uit de gevoerde correspondentie blijkt, dat de directie in principe hiertegen geen bezwaar heeft. Zoo spoedig doenlijk zullen stappen worden gedaan om tot in voering te geraken. De vergadering drong er bij het bestuur op aan, beide punten met alle energie door te zetten Nadat de heer Perdok eenige propagandistische woorden had gesproken, werd de drukbezochte vergade ring gesloten. van de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur niet blij ven rusten en mitsdien regelmatig voortgang hebben. De oproepingen voor de openbare vergaderingen van de genoemde afdee ling van den Raad van State blijven derhalve van kracht. Bij aankomst van den stoet bij de aula speelde de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein dr. C. L. Walther Boer den treurmarsch van Chopin. In de aula, waar de kist met ’t stoffelijke overschot stond opgebaard, gedekt door de Nederlandsche vlag en vele bloemstukken, bracht de com mandant der eerste divisie, kolonel W. F. K. Bisschof van Heemskerck, een laatsten groet aan den overledene, na mens de wapenmakkers. Hij herinner de er aan hoe overste Roosjen steeds hard heeft gewerkt en zich geheel heeft gegeven in het belang van het leger. Hieraan voegde spreker eenige woor den van troost toe tot de familie, die er van verzekerd kan zijn, dat de na gedachtenis van overste Roosjen zal blijven voortleven. Dr. L. D. Terlaak Poot, reserve veld prediker, die reeds ten sterfhuize een plechtigheid had geleid, las een gedeel te voojj uit de Heilige Schrift. Hierna sprak hij woorden van troost tot de familie en verklaarde dankbaar te zijn voor hetgeen de overledene voor hem in hun langdurigen omgang was ge weest. Spr. eindigde met een gedicht van Jacq van der Waals uit het Her vormde kerkboek. Een broeder van den overledene, mr. A. B. Roosjen, dankte allen voor de bewijzen van belangstelling tijdens de ziekte en na het overlijden. Overste Roosjen heeft 35 jaar met alle liefde zijn vaderland gediend, in zijn wapen- „plichts- Hij deed dan zijn HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juni. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt bekend: De veldtocht van Frankrijk is, na slechts 6 weken geduurd te hebben, met een onvergelijkelijke overwinning der Duitsche wapenen geëindigd. Sinds vannacht 1 uur 35 zijn de vijandelijk heden gestaakt. Gisteren, op den laatsten gevechts- dag, zijn onze divisies aan de kust van den Atlantischen Oceaan, na het taaie verzet te hebben gebroken, tot aan de linie Royan (aan de monding van de Gironde) Angoulême opgerukt. Aan het front van den Rijn en in Lotharingen moest de vijand opnieuw vestingwerken prijs geven. Te Donon, in de Vogezen, heeft, zooals reeds in een extra bericht gemeld, een vijandelijke afdeeling van 22.000 man, onder wie zich een bevelvoerende generaal en drie divisiecommandanten bevonden gecapi tuleerd. Ten Zuid-Westen van Lyon werden St. Etienne en Annonay inge nomen. In Savoye gelukte het troepen met gebruikmaking van berg- jagers, de vijandelijke stellingen, waar taai verzet geboden werd, op verschei dene plaatsen te doorbreken. Twee officieren gearresteerd en naar den krijgsraad verwezen. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zijn twee officieren in arrest gesteld én naar den krijgsraad verwe zen, verdacht van betrokken te zijn bij den dood van luit-kolonel J. L. Mus- sert. Naar men ons mededeelt zijn de vele verhalen, welke in omloop zijn omtrent den dood van dezen officier, als zouden daarbij verschillende mili tairen en burgers tegenwoordig zijn geweest, volkomen uit de lucht gegre pen. Behalve de beide gearresteerden waren hierbij nog slechts drie andere officieren aanwezig, die bij de behan deling van deze zaak als getuige zul len worden gehoord. Nog verschillende klachten omtrent aanslagen op personen tijdens de oor logsdagen zijn in onderzoek, evenals eischen tot schadevergoeding wegens geleden oorlogsschade bij interneering en huiszoeking. schild stonden de woorden getrouw” en „toewijding”, immer zijn plicht, en meer plicht. Toen de stoet zich van de aula naar de groeve begaf, speelde de Kon. Mil. Kapel den treurmarsch van Beethoven en bij het dalen van de kist in groeve, het Wilhelmus. Nadat dr. Terlaak Poot een gebed had uitgesproken, speelde nog na het in werking treden dezer ver ordening aan den burgemeester der gemeente, waar deze zich bevinden, afgeven. (2) . Hetzelfde geldt voor ontvang- installatie’s voor draadlooze telegra fie of telefonie en de handleidingen voor het gebruik daarvan, met uit zondering van de gebruikelijke radio- ontvangtoestellen voor het beluisteren van uitzendingen van omroepvereeni- gingen. (3) . Bovenstaande bepalingen zijn van overeenkomstige toepassing, wan neer iemand na het in werking tre den dezer verordening zend- of ont- vanginstallatie’s voor draadlooze tele grafie of telefonie, seinlampen of handleidingen voor het gebruik daar van, daadwerkelijk in zijn bezit krijgt. (4) . De burgemeester moet dengene, die een of meer van bovengenoemde voorwerpen inlevert, een ontvangst bewijs geven. Hij is verplicht de ingeleverde voorwerpen behoorlijk te bewaren. Een missie gaat op reis om hen te halen De burgemeester van Breda, de heer B.W.T. van Slobbe, heeft stap pen gedaan bij het departement van Binnenlandsche Zaken, teneinde den terugkeer van de nog afwezige Bre- danaars te bespoedigen. Als gevolg van het onderhoud werd het noodig geoordeeld een Nederlandsche mis sie te vormen, die de behartiging van de belangen van alle nog nietterugge- keerde Nederlanders op zich neemt. Als voorzitter van deze missie werd de heer J. Meeus uit Breda aange wezen. Deze heeft ?ich onmiddellijk in verbinding gesteld met den secre- taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. Frederiks. De heer Meeus had ver volgens een onderhoud met den Rijks commissaris Rijksminister Seyss In- quart. Dit onderhoud heeft tengevolge gehad, dat de Rijkscommissaris, als bewijs van zijn groote welwillendheid ten opzichte van de Nederlandsche be volking, onmiddellijk zijn volledige medewerking heeft toegezegd. Hier door zal de Nederlandsche missie over alle mogelijke faciliteiten en hulp be schikken. Voorts zullen zich, in opdracht van den Rijkscommissaris, twee hoofdof ficieren van de Duitsche weermacht te Breda vervoegen, om met de Ne derlandsche missie den tocht naar Frankrijk te aanvaarden. De Nazio- nal Sozialistische Volkswohlfahrt welke sedert enkele weken in België en Frankrijk vertoeft, zal zich aldaar ook belasten met de voeding, het log- gies en het vervoer der Nederlandsche vluchtelingen. Door deze medewerking van den Rijkscommissaris is de ver wachting gewettigd, dat de terugkeer van alle Nederlandsche vluchtelingen zeer spoedig een feit zal zijn. In verband hiermede is het Neder landsche gedeelte der commissie te ruggebracht tot drie personen. De ver der bestaande commissies zijn hier door ontbonden verklaard. Heden is de Duitsch-Nederlandsche commissie, onder leiding van een Duitschen officier, naar Frankrijk afgereisd. JOHAN KAART IN HET SCALA- THEATER. De directie van het Scala-theater heeft thans een speelplan geformuleerd voor de eerstvolgende maanden, waar in humor, vroolijkheid en ontspanning op een beschaafde en artistieke wijze naar voren worden gebracht door de meest prominente artisten op komisch gebied in een bij uitstek vroolijk en geestig repertoire. De serie wordt geopend op 28 Juni a.s. met den wereld-schlager ,,’n Huis vol Herrie 1” (Crazy Family), een Ame- rikaansche klucht van Linton en Ber- kin met Johan Kaart, den populairen komiek, in een creatie waarin hij ex celleert, een rol, welke hij sedert de première van dit stuk in Nederland bijna 500 maal gespeeld heeft, welke vertolking mede tot zijn groote popu lariteit heeft bijgedragen. Hij wordt hierin terzijde gestaan door beproefde krachten als Gusta Chrispijn-Mulder, Tine Medema, Wiesje Bouwmeester, Joh. Valk, Sam de Vries, Piet Urban, Hans Kaart, Joh. Bouwmeester-Kluhn, Lydia de Jong e.a., allen tooneelspelers van naam. LAATSTE VERBINDING UIT SCHEVENINGEN NAAR VOORBURG OM 10 OVER TWAALF Van de autoriteiten, zoo vernemen wij van de zijde der N.Z.H.T.M., is vergunning verkregen om 's avonds, na zonsondergang met verduisterde trams te rijden. Zoo zullen de trams van de N.Z. H.T.M., de z.g. „Blauwe tram”, weer tot 's avonds laat van en naar Scheve ningen rijden. Dit is weer een beduidende stap op weg naar normaliseering. Voor velen is het ongetwijfeld een verheugend feit te vernemen, dat de laatste tram van Scheveningen uit naar Voorburg-viaduct om 11 uur 50 n.m. vertrekt. Om 0.10 uur vertrekt er nog een tram uit Scheveningen naar Voorburg, echter tot de remise. De laatste tram van Voorburg- viaduct naar den Haag vertrekt om 11 uur 40 n.m. Uit Leiden naar den Haag (’t Wachtje) vertrekt de laatste tram om van den Haag Leiden gaat de Op Zaterdag j. 1., des na mi d- dags te ongeveer 4 uur 15, heeft op den hoek Thomsonlaan en Fahrenheitstraat een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijders, tengevolge waarvan één der wielrijders lichamelijk letsel be kwam. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie van den Justitieelen Dienst C, den onbekend gebleven wiel rijder en eventueele getuigen van dezê aanrijding, zich voor het geven van in lichtingen te willen vervoegen aan zijn bureau Javastraat 18. De kerkeraad van de Gerei in Hersteld Verband hier te stede heeft besloten ook dit jaar gedurende den zo mer de avondgodsdienstoefening op Zon dag te doen vervallen. Zondag 1 Sept, a.s zullen weer twee diensten worden ge houden. Bestraffing volgens Duitsch recht. 12. (1). Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de bepalingen van paragrafen 1 tot en met 9 of van de ingevolge par. 10 eersten zin gegeven toestemming ge bruik maakt, zonder zich te houden aan de daaraan verbonden voorwaar den, wordt met gevangenis (Duitsch recht) gestraft. (2). In ernstige gevallen kan bij opzettelijk in strijd handelen tucht huisstraf (Duitsch recht) of de dood straf uitgesproken worden. Par. 13- De algemeene voorschriften van de Duitsche strafwetten vinden overeenkomstige toepassing. Par. 14. Het in strijd handelen met bepalingen van deze verordening is een delict in den zin van par. 1 onder 1 van de verordening no. 12-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied betreffende de bevoegdheid van den (Duitschen) Krijgsraad. Par. 15. De voorschriften betref fende het luisteren naar radiouitzen- dingen en de overige bestaande straf rechtelijke voorschriften blijven van kracht. Par. 16. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondi ging.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10