Het Fonds den voor Wederopbouw In den afgeloopen nacht 1.35 om uur 1940. No. 17603. Italiaansch-Fransch wapenstilstands verdrag onderteekend i Oorlog op het vasteland i ten einde Dinsdag 25 Juni. H I X"? het fonds de en van De financiering besteding der gelden Hamburg gebombardeerd Het begin van den wapenstilstand De onderteekening e PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Vandaag rouwdag in Frankrijk Het Egalisatiefonds. De aanwending der gelden van Fischböck Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct De aankomst van de Fransche delegatie in Compiègne, waar zij de Duitsche voorwaarden voor een wapenstilstand in ontvangst kwam nemen. Derde van links generaal Huntzinger, achter hem vice-admiraal Le Luc, achter dezen de generaal der luchtmacht Bergeret en de Fransche ambassadeur Noel. ge- ge- legatieleider, generaal Huntziger, op dracht te geven het wapenstilstands- verdrag met Italië te onderteekenen. Morgen, Dinsdag 9 uur, zal de Fran sche regeering weer in een zitting bij eenkomen. tweede de van Welke gelden in bet fonds zullen vloeien. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gistermiddag is te Rome het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag getee- kend, nadat Zaterdag te Compiègne de Duitsch-Fransche wapenstilstand was tot stand gekomen. De Duitsche Rijksregeering werd gisteravond om 7.35 uur (Ned. tijd) van de onderteekening in kennis gesteld. Dientengevolge zijn de vijandelijk heden om 1.35 uur in den afgeloopen nacht gestaakt. Snelle uitvoering. Natuurlijk kan de wil tot snelle uit voering niet voorkomen, dat elk geval nauwkeurig zal moeten worden afge wogen en dat de onderlinge voorrang der gevallen met het oog op het be schikbare budget zal moeten worden afgewogen. De Commissaris-generaal verklaarde over deze punten zeer gaar ne de adviezen der Nederlandsche autoriteiten te zullen aanhooren, en stelde als beginsel, dat de steun, welken het fonds verleent in verband met de schade, als gevolg van het oorlogsge weld geleden, geen individueele steun zal moeten zijn, doch zal moeten wor den verleend naar den maatstaf, dat het geheele volk er van zal moeten pro fiteered Dit beginsel zal leidend moe ten zijn bij de beslissingen over de vraag, aan wie en hoeveel er uit het Wederopbouwfonds steun zal worden J^leend, Het officieele Italiaansche commu niqué over de staking der vijandelijk heden met Frankrijk luidt als volgt: „De Italiaansche regeering brengt ter kennis van de Fransche regeering, dat de mededeeling aan de Rijksregee ring omtrent de voltrokken ondertee kening van het wapenstilstandsverdrag tusschen Italië en Frankrijk op den dag van heden, 24 Juni, is verricht om 7 uur 35 wettigen Italiaanschen zomer tijd. Bijgevolg zullen de vijandelijkhe den een einde nemen op morgen, 25 Juni, om 1 uur 35 wettigen Italiaan schen zomertijd. den aan beide kanten de wapens neer gelegd. Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vliegtuigen een aan val gedaan op het gebied van Ham burg, waar zij echter maar weinig schade hebben kunnen aanrichten. Meer succes hadden zij bij een aan val op een kamp voor krijgsgevange nen in de omgeving van Hamburg. Drie Franschen werden gedood, drie anderen gewond. Dr. Fischböck heeft in zijn toelich ting eenige voorbeelden aangeduid, welke bedragen hieronder gerekend moeten worden. In de eerste plaats zul len bedragen vrijkomen, doordat de ge wijzigde omstandigheden hun aanwen ding voor het oorspronkelijke doel on- noodig hebben gemaakt. Zoo zullen vele posten van de defensie-begrooting vrij komen. Voorts komen er bedragen be schikbaar tengevolge van het vertrek der regeering naar het buitenland. De Rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat regeeringspersonen, die naar het buitenland vertrekken, ophou den in functie te zijn en daarom zullen de bedragen, uitgetrokken voor de ci viele lijst der Koningin, alsmede de salarissen van ministers, niet worden uitgekeerd. Voorts wordt besparing ver oorzaakt door de uitschakeling der di plomatieke vertegenwoordigingen, aan gezien de Rijkscommissaris een verte genwoordiging van een in het buiten land vertoevende regeering, niet moge lijk acht. Oproep van den Führer De Führer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd: „Duitsch volk, uw soldaten hebben in nauwelijks 6 weken na een heroie- ken strijd den oorlog in het Westen tegen een dapperen tegenstander ëindigd. Hun daden zullen in de schiedenis opgeteekend worden als de roemrijkste overwinning aller tijden. In deemoed danken wij den Heere God voor zijn zegen. Ik beveel het uitste ken der vlaggen in het rijk voor 10. het luiden der klokken voor 7 dagen. Adolf Hitler”. Fransche regeering hedenmorgen weer bijeen. Om 8.33 deelde de Fransche radio gisteren mede, dat de Fransche re geering na een gehouden beraadsla ging besloten heeft, den Franschen de- Pomaret over den wapenstilstand Voor de Fransche radio heeft de minister van binnenlandsche zaken, Pomaret, ter gelegenheid van .den wa penstilstand een rede tot het Fransche volk gehouden. „De dag van den wapenstilstand, zei hij, wordt gevierd ter herinnering aan de soldaten, die zich dapper geweerd hebben. Hij maakte verschillende maatregelen bekend over de plechtig heden, waarbij hij meedeelde, dat vandaag alle winkels en kantoren ge sloten zullen zijn en dat op alle open bare gebouwen de vlaggen halfstok zullen worden geheschen. De soldaten moeten in hun kazernes blijven. Om 11 uur zal een minuut stilzwijgen in acht worden genomen”. Pomaret be sloot met de woorden: „Woensdag zal voor het Fransche volk een nieuw le ven beginnen. Alle burgers en solda- i, ten moeten naar hun werk terugkeeren. Het is thans de taak van de Fransche regeering om het Fransche volk rust en brood te verzekeren. Hij riep alle Franschen op zich te scharen om de regeering-Pétain en zich te wijden aan het welzijn des lands”. Naar verder verluidt zal maarschalk Pétain in den loop van den dag het woord richten tot het Fransche volk. Wapenstilstandscommissie te Wiesbaden. Op grond van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag komt een wa penstilstandscommissie bijeen, die haar zetel in Wiesbaden zal hebben. Tot voorzitter van de wapenstilstands commissie heeft de Führer den gene raal der infanterie von Stülpnagel be noemd. Taak van deze wapenstil- standscommissie zal zijn de uitvoering van het wapenstilstandsverdrag te re gelen en te controleeren. Aan de Fran sche regeering is verzocht harerzijds vertegenwoordigers naar de wapenstil standscommissie te zenden. middelen het batig De Fransche onderhandelaars begeven zich naar den wagon te Compiègne, waar de wapenstilsUnds- onderliondelüigen plaats ...wilden, Als tweede groep van noemt de verordening saldo van het Egalisatiefonds. Hieromtrent zeide de Commis- saris-Generaal, dat de Nederlandsche regeering het ten onrechte juist heeft geacht belangrijke bedragen gouds van het Egalisatiefonds naar het bui tenland over te brengen. Er is reden tot bezorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland ver toevende, dezen goudschat zullen wil len aanspreken. Al hoopt de Rijkscommissaris aan dit Nederlandsche volksvermogen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou ge beuren, aankondigen, dat de verminde ring van den goudschat van het Egali satiefonds zal worden verhaald op de vermogensbestanddeelen van degenen, die zich aan den goudschat zullen heb ben vergrepen. Doch in het geval dat het fonds niet al te zeer door dergelijke hande lingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn, dat voor den wederopbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het wederop bouwfonds noemt de verordening vlot tende schuld' of geldleeningen. Dr. Fisch böck meent, dat deze financierings methode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerechtvaardigd is. In zijn Zaterdag te Rotterdam uit gesproken rede heeft de Rijkscommis saris Rijksminister Seyss-Inquart op nieuw duidelijk naar voren laten komen, dat hij een spoedigen wederopbouw van ons land, waar dit geteisterd werd, een belang van de allereerste orde acht. Hij heeft in déze rede vooral de sociale be- teekenis ervan belicht; de financieele zijde werd heden op een persconferentie door den commissaris-generaal voor financieele en economische aangelegen heden, minister dr. H. Fischböck, een der naaste medewerkers van den Rijks commissaris, onder de loupe genomen. De betreffende verordening kan in twee deelen worden gesplitst: een ge deelte, handelende over de wijze waar op de middelen worden verkregen, en een gedeelte betreffende het gebruik dezer middelen. In zijn rede in de Ridderzaal op 29 Mei heeft de Rijkscommissaris reeds de instelling van een wederopbouw fonds aangekondigd en daarbij gezegd, dat het zoeken naar middelen ten be hoeve van dit fonds als een even be langrijke zaak zou worden beschouwd als het bestrijden van militaire uitga ven. Bij het samenstellen van de on derhavige verordening is dan ook als uitgangspunt genomen, dat de benoo- digde middelen onder alle omstandig heden beschikbaar moeten zijn. De ver ordening noemt als eerste groep van middelen de op de begrooting uitge trokken bedragen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de ge- Het Duitsche volk heeft in den afge loopen nacht het begin van den wa penstilstand aan de fronten in Frank rijk aan den luidspreker meebeleefd. Om 1 uur 35 minuten klonk het aan alle soldaten welbekende signaal „Das Ganze halt” (staakt het vuren) uit de luidsprekers. Nog eens weerklonk het signaal uit de verte en toen richtte de omroeper de volgende woorden tot het geheele Duitsche volk „Op dit oogenblik is aan alle fronten in Frankrijk de wapenstilstand van kracht gewonden. De Duitsche natie buigt eerbiedig voor de doode helden van dezen veldtocht, welke met gou den letters in het boek aer Duitsche geschiedenis wordt opgeschreven. In dit historische uur richten alle Duit- schers aan de fronten en in het vader land en ver buiten de grenzen van het Rijk hun blikken naar den Führer. Hij heeft het Duitsche volk uit de diepste vernedering van Compiègne en Versail les door een roemvolle revolutie lot innerlijke eenheid gebracht. Hij gat het weer de kracht der zelfbeschikking en smeedde het scherpste zwaard der na tionale verdediging, dat thans de boeien der ons opgelegde schandelijke verdragen heeft geslaakt. Een overwinning, roemvoller dan onze fantasie die kan uitdenken, is be haald. Tachtig millioen Duitschers vat ten in dit historische oogenblik al hun verwachtingen en wenschen tezamen in den roep „Lang leve de Führer”. Zij verbinden daarmede de gevoelens van dankbaarheid tegenover den Führer en zijn soldaten, die door hun moed, door hun dapperheid en door een heldhaftige doodsverachting de roemvolste zege der Duitsche geschie denis behaald hebben.” Bij de laatste woorden van de toe spraak begon de Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Haar ijzeren mond zong over het Duitsche land het roem volle lied van overwinning en eer. Het ..Niederlandische Dankgebet” en de volksliederen besloten de plechtige historische handeling, en toen, na 3 mi nuten van stilte in den aether, weer- klonk het „Englandlied" op. De Fransche radio heeft medege deeld, dat de dag van heden in Frank rijk een dag van nationalen rouw zal zijn. Tegen den middag zal in de kathedraal van Bordeaux een rouw dienst voor de gesneuvelden worden gehouden, waarbij president Lebrun en de regeering tegenwoordig zullen zijn. De officieele tekst, aldus meldt Ste- fani uit Rome, waarin kennis wordt ge geven van de sluiting van den Ita- liaansch-Franschen wapenstilstand, luidt als volgt Op 24 Juni om 7 uur 15 wettigen Ita liaanschen tijd, is in de villa Incisa bij Rome het Fransch-Italiaansche wapen stilstandsverdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van den generalen staf der geheele weermacht, teekende voor Italië. Generaal Huntzi ger teekende voor Frankrijk. Om 7 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, de Rijks regeering der onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. Bijgevolg zullen de vijandelijkheden Dinsdag om 1 uur 35 wettigen Italiaanschen tijd een einde nemen. Duitsch communiqué Uit het Hoofdkwartier van den Führer meldde het D.N.B. gisteren Heden om 7 uur 15 is bij Rome het Italiaansch-Fransche wapenstilstands verdrag onderteekend. Om 7 uur 35 volgde .de officieele mededeeling daar van aan de Duitsche Rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag van kracht ge worden. Het Opperbevel der Weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vijande lijkheden tegen Frankrijk. Op 25 Juni om 1 uur 35 Duitsdien zomertijd wor- De commissaris-generaal voor financiën en economische aangelegenhedenn minister dr. H. Fischböck Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 wijzigde staatsrechterlijke verhoudin gen niet meer voor hun oorspronke lijke bestemming aangewend kunnen worden. Een uiteenzetting minister dr. H. Wat nu de wijze betreft, waarop de aldus verkregen middelen zullen wor den besteed, stelt de Rijkscommissaris twee punten op den voorgrond in de eerste plaats moet de verleende steun snel effect hebben en in de tweede plaats moet hij rekening houden met de sociale situatie. De uitvoering van het wederopbouwwerk is niet aan het departement van Financiën, doch aan dat van Sociale Zaken toevertrouwd, aangezien ambtenaren van laatstge noemd departement meer op de sociale behoeften, dan op de budgetaire pro blemen, bij dezen arbeid betrokken, zijn ingesteld. De Duitsche autoriteiten hebben door het verleenen van de noo- dige bevoegdheden de voorwaarden ge schapen voor een snelle uitvoering. i - HAAGSCHE COURANT Frankrijk gestaakt Vijandelijkheden m Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1