VOOR DEN PUZZELAAR Engeland’s houding tegenover F rankrijk I GEMENGD NIEUWS WAAROM FRANKRIJK VREDE SLOOT Ei F] g g I Bevolking keert terug naar ontruimde Duitsche steden De oorlog ter zee HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 JUNI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 *7 fio fy 4>y "y ONDERWIJS EN KERK Wat is dat een brood bon? VEREENIGDE STATEN. INBRAAK TE SCHIEDAM zij Japansche oorlogsschepen naar Indo-China .- EEN KEWZENAAR, D/E N/EIS VAN DEN OONLOG W/SE Luchtaanval op Tsjoengking De vlootuitbreiding De Duitsche pers over Churchill Schip van de Blue Star Line getorpedeerd Alle geleden schade zal vergoed worden CHINA JAPANSCHE nota AAN ENGELAND. Een oproep aan Amerika 15 fa m 15 21 5o Jl H j SI ƒ3 in /OC t verloren de wel, maar de bons niet het het boord als ge- voor wij ld een over- Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat een deel van de in Zuid- China gestationneerde Japansche vloot- eenheden naar Haiphong (Fransch Indo- China) gezonden wordt, om controle uit te oefenen op het goederenverkeer uit Fransch-ïndo-China naar de Chi- neesche provincie Yoennan. door 17 I* VERSPREIDE BERICHTEN. De Belgische regeering deelt mede, dat de Belgische minister voor de volks gezondheid Marcel Henri Jaspar om re denen van persoonlijk gemak zijn post vërlaten heeft en zonder zijn ambgenoo- ten te waarschuwen naar Londen is Ver trokken. Jaspar wordt niet langer ge acht, tot de regeering te behooren. 7o k” I Verticaal 1. Hoofdstuk 2. Onderricht 3. Bijwoord 4. Voorzetsel 5. Kleur 6. Wapen 7. Bevel 8. Voedsel 9. Spoedig 10. Nota 14. Maat 15. Klap 16. Vloeistof 17. Verfrissching 18. Bezitting 19. Waterkeering 21. Viervoeter 23. Maat 25. Familielid 28. Bloeiwijze 30. Gewicht 32. Bereider 33. Voedsel 34. Tijding 35. Stuurinrichting 37. Voorzetsel 38. Rijksdienst 39. Staaf 41. Opening 43. Echtverklaring 45. Liefdegod 46. Reinigingsmiddel 48. Ruzie 51. Schroeflijn 54. Dol 55. Amerikaansche havenstad 57. Garnizoensplaats 58. Loop 64. Metaal 65. Lichaamsdeel 69. Zangstem 70. rustteeken in de psalmen 72. eer 73. voorzetsel 74. roem 75. spreker 76. holte 78. belemmering 79. tusschenpersoon 81. lichaamsdeel 84. meetkundig voorwerp 87. moeite 88. palmwijn 91. kreet 93. gereed 94 öogenblik 95. inhoudsmaat 96. reeds 97. laagte 100. dreef 101. tijdsbepaling 102. coupe 105. groente 107. lor 109. hetzelfde 110. predikant 111. als 26 horizontaal 112. bevel Horizontaal: 1. Dagwijzer 6. Leerstoel 11. Tijdperk 12. Nakomelingschap 13. Doorgang 15. Bezwaar 20. Vaartuig 22. Academische titel 23. Belofte 24. Vloeistof 26. Riviertje in Friesland 27. Voorzetsel 28. Berg 29. Moe 31. Voegwoord 32. Losplaats 33. Deel van een bloem 36. Voorzetsel 38. Insect 39. Vlug 40. Lichaamsdeel 42. Troefkaart 44. Oningewijde 45. Grondgebied 47. Nakomeling 48. Deel van een bloem 49. Opstootje 50. Gesteente 52. Zijtak van de Elbe 53. Familielid 54. Kleur 56. Broos 59. Zonnegod 60. Grondsoort 61. Toegang 62. Wiskundig getal 63. Frisch 65. Wortel 66.Schildknaap 67. Lied 68. Wapen 71. Vreemde munt 73. Oogmerk 75. Helder 77. Tooi 78. Leder 80. Boom 82. Dierenwoning 83. Lichaamsdeel 84. Verzoek 85. Zangnoot 86. Plaats in Noord-Holland 89. Voorzetsel 90. Landbouwwerktuig 92. Vochtig 95. Dwaas 97. Lidwoord 98. Deel van het Rijk der Nederlanden 99. Hevig 102. Goédbloed 103. Telwoord 104. Indien 106. Aanmatigend 107. Nagerecht 108. Deelgenoot s 111. Ik 113. Advocaat 114. Stierenvechter f Britsche en Fransche consulaten vernield. Tijdens de Japansche bombardemen ten zijn de gebouwen van de Britsche en Fransche consulaten getroffen en vernield. Chineesche bombardementsvliegtuigen hebben gedurende de laatste dagen aan vallen gedaan op concen+rahes van Ja pansche troepen in d-=n sector van Tsjang. Naar verluidt zijn de Japansche verliezen aan menschen en materiaal zeer groot. Engelsche persstemmen. De Londensche avondbladen houden zich, volgens het D.N.B., bezig met den nieuwen toestand in Frankrijk, waar bij zij. evenals Churchill, maarschalk Pétain en zijn regeering veroordeelen en verklaren, dat thans het Britsche Rijk de laatste hoop is voor de vrij heidslievende wereld. De „Daily Tele graph” beweert, dat de regeering Pé tain geen volmachten heeft ontvangen om met Duitschland een wapenstilstand te sluiten. Volgens berichten uit deelen van het Fransche imperium, kan wor den aangenomen, dat de Franschen in overzeesche gebiedsdeelen verder wil len strijden. Hierop zal het Fransche nationale comité steunen. De „Daily Mail” noemt den wapen stilstand een schaamtelooze capitula tie. De „Daily Express” schrijft, dat het bekend is geworden, dat de Brit sche regeering alles in het werk zal stellen om het den Franschen overzee- schen bezittingen financieel en anders zins mogelijk te maken den oorlog ver der te voeren. Alle Franschen, die wil, len strijden of munitie vervaardigen, zullen in Engeland onder Fransche lei ding worden georganiseerd. Generaal de Gaulle zal hierbij een groote rol spelen. Deze heeft reeds zijn bureaux geopend. Maandag af brooddistributie. Je hebt toch ook een broodbonboekje? Neen, dat had Kees niet. Hoe of dat nu zoo opeens kwam. Dat zal wel het gevolg zijn van den oorlog, zeide de bakker. Oorlog? is er dan oorlog? Toen was het de beurt aan den bakker om verbaasd te zijn. Hij kon zijn ooren haast niet gelooven. Maar man, weet je dan niet dat wij den oorlog al meer dan een maand ach ter den rug hebben? Ook dat wist Kees niet. Daar had hij op de rustige Veluwe niets van gemerkt. Uit het verdere gesprek bleek intus- schen, dat Kees niet eens wist, dat ook Nederland in den oorlog was geweest, dat er distributie-maatregelen waren ge nomen en dat ons land bezet was. Kranten kreeg Kees nooit, want hij kon niet lezen. Post had hij wel ontvangen. Hij nam den bakker mee naar zijn huisje en toonde hem enkele brieven, allemaal van het gemeentebestuur, nog ongeopend. Waarschijnlijk bevatten deze oproepen om de distributie-papieren te halen. In het dorp hoorden wij het een en ander over Kees. Suiker kocht hij nooit, anders had hij wellicht eerder van de distributie gehoord. Maar als hij weer in het dorp komt om koffie te halen, dan zal hij toch eerst moeten aanloopen bij 'het gemeentehuis om een distributie- boekje, want anders krijgt hij geen kof fie meer. Escortevaartuig gegaan. De Britsch-Indische regeering meldt het verlies van het escortevaartuig Pathan (61 ton). Twee officieren en een onderofficier werden gedood en een officier en zes leden der beman ning gewond. Ftansch blad over de ver klaring van Churchill. Naar aanleiding van het antwoord van Pétain op de. verklaringen van Churchill, schrijft de „Petite Gironde”; Honderd vijf en dertig Japansche vliegtuigen hebben gistermiddag in vier opeenvolgende groepen de regeerings- wijk van Tsjoengking aangevallen. Er ontstonden verscheidene groote bran den, die echter spoedig konden worden gebluscht. Er werden ook strooibiljet ten en pro-Japansche kranten uitge worpen. Een hevig luchtgevecht is ontstaan, waarbij verscheidene Japansche vlieg tuigen zouden zijn neergeschoten. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren met algemeene stemmen het groote programma tot vlootuitbreiding aangenomen. Het programma beoogt den bouw van een vloot ter verdediging van den Stillen Oceaan. Deze vloot is niet slechts berekend op de verdediging van de Vereenigde Staten, doch van het geheele Westelijke halfrond. Dit groot opgezette programma omvat 200 oor logsschepen met een totale tonnage van 335.000 ton. Behalve de vloot wordt ook de luchtmacht vergroot Het aantal vliegtuigen zal 10.000 op 15.000 worden gebracht. Slot van een brandkast uitgebrand; een bait van f 2500 Evenals eenige jaren geleden hebben inbrekers hun slag geslagen in het kan toor van de firma P. Melchers aan de Lange Haven te Schiedam en daar ƒ2500 aan baar geld buitgemaakt. De inbrekers hebben ’s nachts de deur van een poortje met een valschen sleutel geopend. In het gangetje zijn de inbrekers op het dak van een loodsje geklommen en daar was het weinig moeite een glas-in-lood- raampje in te drukken, meldt de „Schied. Crt” Door het ontstane gat zijn de in brekers op een gang van de eerste verdie ping van het gebouw gekomen. Door een opengeschoven loket kwam men in het privé-kantoör. De vreemde bezoekers wisten blijkbaar den weg, want met een looper werd een muurkast geopend, waarin een brandkast stond. Daarvoor hadden zij geen looper maar zij waren in het bezit van een snij- apparaat en daarmee Werd het slot uit de brandkast gebrand. Zij maakten een be drag van 2500 buit, waarbij een bedrag van 1000 aan gouden tientjes en een flinke som aan nieuwe zilveren guldens. Ook twee kistjes sigaren hebben zij mee genomen, Wij zijn het eens met de woorden van Pétain, dat slechts de Fransche regee ring over de eer van Frankrijk kan oordeelen, en dat zij de beslissingen in volle onafhankelijkheid genomen heeft. He’t blad wil den Britschen premier niet zonder nader onderzoek veroor deelen en betoogt, dat de verantwoor delijkheden verdeeld zijn. Het blad wijst op de hardnekkigheid van Groot-Brittannië, dat den oorlog voorzette en alle krachten van zijn we reldrijk voor den strijd verzamelen wil. Daarentegen weten wij, zoo ver volgt het blad, dat het nog grootere uitputting riskeert en onder de puin- hoopen van Europa verdwijnen zal. Het is noodig, dat „zich een groote stem verheft” om den oorlog te doen eindigen. President Roosevelt, de Paus en de Spaansche regeering, aldus het blad, zouden in dit opzicht een groote rol kunnen vervullen. Te Berlijn wordt van semi-officieele zijde gemeld Engeland heeft op het oogenblik van het hoogste gevaar een minister-president, die zijn politiek op waandenkbeelden opbouwt, zoo ver klaart men in Berlijnsche politieke kringen ten opzichte van het streven van Churchill om zich zelf in tegen stelling tot de regeering van Frankrijk, uit te geven voor den legitiemen ver tegenwoordiger van den Franschen staat. Deze poging, zoo zegt men, zal even als Churchills jongste voorstel van een FranschEngelsche unie in de geschie denis opgeteekend worden als een po litieke harlekinade. Twee dingen, aldus is voorts de mee- ning in politieke kringen te Berlijn, hebben Churchill en zijn kliek reeds altijd gekenmerkt 1. Het waarlijk schaamtelooze ego ïsme, waarmede zij besloten hebben vreemde volkeren tot den laatsten man voor hun belangen op te offeren 2. De hulpelooze vervreemdheid van de werkelijkheid, waarmede zij sinds jaren den loop der Europeesche ont wikkeling trachten te stuiten. Dit toont hun geheele politiek sedert het weer opkomen van Duitschland als groote mogendheid, zoowel in de Oos- tenrijksche kwestie als in die der Su- detenduitschers, in de Tsjecho-Slo- waaksche kwestie, zoowel als in de Poolsche etc. Churchill de avonturier, de militaire en politieke dilettant, ziet volkomen over het hoofd, dat het Frankrijk, dat hij nog tracht op te roepen ter bescher ming van Engeland, nog slechts bestaat uit eenige emigranten, maar overigens uitsluitend in zijn fantasie, terwijl het merkelijke Frankrijk, dat voor het overwegende deel thans in handen is van de Duitsche weermacht, juist ten gevolge van de houding van Churchill begint in te zien, hoe onscrupuleus het door Engeland misbruikt werd. Wanneer Churchill nog steeds niet begrepen heeft, zoo verklaart men te Berlijn, dat het Engelsche vasteland- systëem ineengestort is, dan is dat slechts een der teekenen er voor, dat hij alle waarborgen biedt om als ver tegenwoordiger van Engeland het pas sende instrument van deze historische omwenteling te zijn. Te Figueira da Fox zijn Portugeesche visschersboot levenden aan wal gezet van het 13.000 ton metende schip „Wellington” van de Blue Star Line, dat op 16 Juni door een duikboot bij Kaap Finistere is ge torpedeerd. Er woont in ons land iemand, die tot voor enkele dagen nog niet wist dat er al bijna tien maanden oorlog is en wien het zelfs onbekend was, dat die oorlog ook in ons land heeft gewoed, meldt de Tel. Die man is Kees, bijgenaamd de kluizenaar, en hij woont, diep verscho len, in een van de uitgestrekte Veluwsche bosschen. En als er geen brooddistributie was gekomen, dan had Kees waarschijn lijk nog .niet geweten, dat er oorlog is. Kees woont in een klein, bouwvallig hutje op een open plek, diep in het bosch. Daar heeft hij een flink stuk tuin grond, dat hij, de 65-jarige, nog in zijn eentje bewerkt. Vlak bij zijn huis heeft hij een klein stukje schrale weide en daarop grazen rustig twee geiten: Kees’ eigen melkinrichting. Zijn middagmaal verbouwt hij zelf en wat hij over heeft brengt hij van tijd tot tijd naar den vrachtrijder, die Kees’ producten naar de veiling brengt en met Kees afrekent. Drie- a viermaal in het jaar gaat hij naar het dorp, waar hij staat ingeschre ven, om wat inkoopen te doen. Voor de rest leeft hij stil, rustig en gelukkig met zijn twee geiten, enkele konijnen, zijn stukje grond en zijn huisje. Slechts een paar menschen komen geregeld bij hem en één daarvan is de bakker. Tweemaal in de week brengt deze bij Kees brood. Het geld ligt dan klaar op het deksel van den waterput en de bakker depo neert daar tweemaal per week een witte brood en een half roggebrood. Wanneer de bakker komt, is Kees meestal in den tuin aan het werk. De kluizenaar houdt niet van praten, dat weet de bakker, dus komt hij niet verder dan de waterput Niets zou Kees’ rustige leven hebben verstoord, als daar niet de brooddistri butie was gekomen, Want op den eersten Dinsdag na de rantsoeneering lag wel het geld, maar ontbraken de vereiscnte bon nen op den waterput. Toen was de L_ Kees, die bezig was ropien, in zijn tuin op Kees keek vreemd er toch? Ja, het ge(d V*ci, maai uc UUI12 mcu Bons?? Wat voor bons. Wel, antwoordde de bakker, de bróodbons; 2130 zijn geldig deze week. Kees schudde, niet begrijpend, hoofd. De bakker verduidelijkte: Er Is van Het D.N.B. meldde gisteren uit het hoofdkwartier van den Führer: De Führer heeft het volgende bepaald: In September 1939 ontstond door de Britsch-Fransche oorlogsverklaring de noodzakelijkheid, deelen van de aan het Westelijk front grenzende ge bieden door de Duitsche burgerbevol king te doen ontruimen. Honderddui zenden volksgenooten werden door dezen maatregel getroffen. De ontrui ming zelf geschiedde volgens een zorg vuldig voorbereid plan. Desondanks moest zij veel ellende meebrengen. Alle betrokkenen hebben zich echter op voorbeeldige wijze naar de eischen van den oorlog gedragen. Thans is het uur van den terugkeer in de ontruimde steden en dorpen ge komen. Instructies voor een geordend verloop worden’ onverwijld gegeven. Met de uitvoering van het terugtrans- port zijn dezelfde instanties belast, die in September en October van het vorig jaar de ontruiming hebben ge leid Voorzoover de plaatsen en woon steden aan het front door het vuur der artillerie of door andere oorlogsuit- werking schade moesten lijden, zal wederopbouw of herstel onver- gezorgd worden. Alle schade, welke personen tijdens hun afwezig heid hebben geleden, wordt vergoed. Partij- en staatsautoriteiten hebben de verantwoordelijkheid, er voor te zorgen, dat den teruggekeerden in den kortst mogelijken tijd de hulp verleend wordt, tot het inroepen waarv m zi. het recht hebben. De minister van buitenlandsche zaken Arita heeft gisteren in een nota aan den Engelschen ambassadeur den eisch gesteld, dat de leveringen aan Tsjang kai sjek van Birma en Hongkong uit worden stopgezet. EXAMENS Universiteit te Leiden. Voorber. kerkelijk êx. de heer M. J. Wagenvoorde, Olst. Doet. ex. geneesk. de heer Th. Wieringa, Voorburg en W. Luyendijk, den Haag. Doet. ex. rechtswe tenschap de heer M. C. Cohen Tervaert, Amsterdam; doet. ex. Ind. rechtsweten schap de heer S. A. Thomas, den Haag; cand. ex. muziekwetenschap de heer F, Knuttel, den Haag. (Dit is de eerste maal dat aan de Leidsche universiteit een exa men in de muziekwetenschap werd ge daan). Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: „De sociale structuur van een Aloreesche be volkingsgroep” mej. M. M. Nicolspeyer, geb. te Rotterdam en wonende te Scheve- ningen; bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op proefschrift getiteld: „De toepasselijkheid van algemeene verorde ningen op de zelfbestuursonderhoorigen in de buitengewesten” de heer G. W. Fris, geb. te Teteringen en wonende te ’s-Gra- venhage; doet. ex. wis- en natuurkunde, (hoofdvak botanie) mej. L. H. Grutterink, den Haag; idem hoofdvak geologie: de heer J. E. Muller, Leiden; kerkelijk voorberei dend examen de heer A. P. van der Haas, Hillegersberg; cand. ex. wis- en natuur kunde K: de heeren M. Boeseman, Oegst- geest, L, B. Holthuis, Oegstgeest. Universiteit te Utrecht. Cand. ex. klass. left.: mej. C. H. C. Berkelbach van der Sprenkel; doet. ex. wis- en natuurkunde (hoofdvak natuurk.) W. Maas, K. J. Keiler (met lof); bevorderd tot doctor in de wis -en natuurkunde de heer H. ten Kate, geb. te Nsegahuizum (gem. Wonseradeel) op proefschrift: „De quantitativiteit van de Geiger-Mülierteller net spectrum van Rae”. Universiteit van Amster dam. Cand. ex. rechtswetenschap de heer W. A. C. FranciSSen; doet, examen Nederland- sche taal en letterkunde de heer A. de Groot; cand. examen klass. lett. de heer E. J. M. Blankert; doet, examen klassieke letteren de heer J. P. V. d. Zijden; doet, ex. scheikunde mej. J. B. Strijken; cand. ex. wis- en natuurkunde (L.) de heer G. Seegers. R.K. Universiteit. Candldaatsex. klassieke taal en letterk. de zuster Agnes, J. M. J., (in de wereld mej. A. M. de Hoog). Apothe kers-assistent. Geslaagd yoor het examen apothekers assistent mej. J. E. Smits (Rotterdam) en de heer H. J. Blokpoel, alhier. Machinisten-examen. Geslaagd voor het voorloopig diploma: i de heeren J. C. Steennis te Rotterdam. P. i- verheij, te Zuidland, G. van Oosten te Vel- sen. L. H. Helder te Utrecht, M. Leegwater te West-Graftdijk, J. van Elsas te Diemen. Een niet genoemd lid van het Fran sche kabinet heeft gisteren via de Amerikaansche correspondenten in Bordeaux een oproep gedaan tot de Vereenigde Staten om begrip voor Frankrijks besluiten. De zeven pagi na’s lange verklaring constateert, dat Frankrijks besluit om met de asmo gendheden vrede te sluiten volkomen onafhankelijk en vrijwillig is geschied. De verklaring keert zich, volgens „Associated Press”, tegen de huidige houding van Engeland en zegt, dat Engelands gewijzigde houding deels te wijten is aan den vroegeren Fran- sóhen minister van binnenlandsche za ken, Mandei, die Engeland verzocht erop te staan, dat Frankrijk in alle omstandigheden moet doorvechten. De verklaring maakt zich los van alle gevluchte leden der regeering en verzoekt den Franschen in het belang van de nationale eenheid het verzet niet door vorming van een rompre- geering in Londen voort te zetten. De Fransche regeering verzoekt haar Amerikaanschen vrienden de bittere smart van Frankrijk te begrijpen. Zij betreurt de ongerechtvaardigde cri- tiek van bepaalde Britsche ministers, die beter hun eigen geweten konden onderzoeken. Vóór het uitbreken van den oorlog heeft Engeland beloofd in de eerste oorlogsmaand 26 divisies naar Frankrijk te sturen, maar toen Frankrijk reeds 48-jarigeh onder de wapenen had, had Engeland nog niet eens zijn 28-jarige mannen gemobili seerd. Een in Maart naar Engeland gezonden Fransche delegatie journa listen heeft zich van de onvolmaakt heid der Engelsche oorlogsvoorberei dingen overtuigd, en nog op den voor avond van het groote Duitsche offen sief heeft Engeland met een half mil- lioen werkloozen en in vertrouwen op zijn vloot een politiek van „business as usual” gevoerd. De verklaring schetst dan de dra matische Fransche kabinetszitting van 12 Juni, waartoe ook Churchill was uitgenoodigd, die echter na een gesprek met Reynaud en Mandei voorgaf naar Engeland te moeten te- rugkeeren, zonder het geheele kabinet ontmoet te hebben. Alleen liet Chur chill door Reynaud mededeelen, dat Engeland begrip zal toonen en niets ten nadeele van zijn bondgenoot zal ondernemen ingeval Frankrijk wapen stilstand moet sluiten. In afwachting van het antwoord van president Roosevelt op het Fransche beroep om hulp is het besluit tot wa penstilstand met 24 uur vertraagd. Ten slotte verzoekt de verklaring En geland, Londen niet tot een nest van politieke en separatistische agitators te maken, want Frankrijks buitenland sche politiek wordt niet door Enge land, Duitschland of Italië bepaald, maar uitsluitend door Frankrijk. bakker genoodzaakt met aardappelen te zoeken. op. Het geld lag „Einde der Entente Cordiale”. Met hoon voor het Fransche volk en zijn regeering heeft de Britsche minis terpresident de „Entente Cordiale” be ëindigd. Met deze woorden karakteri- seeren de Duitsche bladen het ant woord van maarschalk Pétain, dat de angst Churchill zijn woord heeft ge dicteerd, omdat hij thans voor zijn land het leed vreest, dat Frankrijk sedert een maand heeft moeten verdragen. „In deze angst aldus de „Deutsche Allg. Ztg.” laat de Engelschman zijn houding van gentleman varen. Nog bij zijn laatste bezoek aan Zuid-Frankrijk heeft hij met begrip gehuicheld voor de moeilijke positie van Frankrijk. Thans is het uit met zijn „fair play” en wel omdat hij daarmede niets meer kan bereiken. Daarom wordt ballast over „Engeland behoort niet meer tot Europa”, zegt de „Popolo di Roma”. Bij de onderteekening van den wapenstilstand en staking der vijande lijkheden schrijft de „Popolo di Roma” Nu aan de Alpengrens de wapens wor den neergelegd, Worden In het geheele gebied Van de Middellandsche Zee in clusief Afrika de acties van de Italiaan- sche strijdkrachten zegevierend voort gezet. Engeland, aldus het blad, be hoort niet meer tot Europa. Reeds ne men alle Europeesche volkeren aan het verzet tegen de Angelsaksische, aan matiging en overweldiging deel, nadat Duitschland en Italië op het vasteland met hun revoluties zijn voorgegaan. Frnakrijk, het laatste bedrogen slacht offer van de Engelsche hebzucht, schijnt zelfs tot een heilig verzet tegen Engeland bereid te zijn. De reactie van Frankrijk tegen zijn brutalen vroegeren bondgenoót, die nooit ge- noeg vreemd bloed ziet vloeien, komt reeds in de verantwoordelijke Fransche kringen duidelijk tot uiting. De krachten van de as, zoo schrijft de „Corriere della Sera”, worden thans tegenover Engeland geplaatst. De wa penstilstand waarom Frankrijk ver zocht heeft, beteekent niet alleen den ondergang van de Fransche militaire “lacht. doch ook het einde van het ver- semjnsei. dat veertig jaren lang zijn vernielende invloeden op de politieke gebeurtenissen in Europa heeft laten geiden t.w de FranschEngelsche En tente Cordiale. overbodige worpen.’’ In verband hiermede hechten bladen er veel beteekenis aan, dat de opperbevelhebber van de ooriogsma- rine, dr. H. C. Rader, intusschen de eenheden van de öorlogsmarine en de stellingen der marine aan de Neder- landsche, Belgische en Noord-Fransche kust in oogenschouw heeft genomen, om, naar van officieuze zijde verluidt, zich van hun paraatheid in den strijd tegen Engeland te overtuigen. /y h$> yi yo 6o 7£> 9l ui

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3