Rhenen den weder- aan opbouw Distributie van I Haagsche Courant van Dinsdag 25 Juni 1940 geschonken goederen 1st ||L STADSNIEUWS onnen Puinruimershumor DE TRAGISCHE RECHT ZAAK DER VERWISSELDE BABY’S Met den bouw van nood woningen zal beg worden De „Peddeltax” i i-ï POLITIEMOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN Het getuigenverhoor om elk Op het Lange Voorhout varkens te Bestuurder remde plotseling om een aanrijding te voorkomen Soldaten brengen een aantal geschonken goederen in de Cunerakerk Rhenen onder. LINDENBLOESEMPLUK BEGONNEN De ploeg puinruimers op het Stationsplein te Rotterdam heeft voor het schaftlokaal een uit de puinhoopen opgedolven „hond” op wacht gezet Aan thans Nu de thee gerantsoeneerd is, pro beert men aan alle kanten het tekort aan te vullen. Herinneringen Zij r DERDE BLAD, PAGINA 1. Hard wordt er bij den distributiedienst in Rhenen gewerkt om iedereen, die om meubelen of andere goederen komt, te helpen. (Van onzen specialen verslaggever.) Rhenen aan den opbouw: de balans van al wat vernield of beschadigd werd is opgemaakt. Puinopruimers zijn dag in, dag uit druk in de weer met hun kipkarren, welke langs een smal spoor uit het centrum naar den rand van de gemeente het materiaal trans- porteeren, waar na sorteering het totaal onbruikbaar geworden gedeelte meteen voor de demping van een gat met zeer groote afmetingen gebruikt wordt. Over 6 weken hoopt Rhenen al- Op den Ouden Scheveningscheweg bij de Promenade is gisteravond om streeks half zeven een politiemotor met zijspan over den kop geslagen, waarbij de beide inzittenden gewond werden. Het waren de 29-jarige agent H. B.» die den motor bestuurde, en de 26- jarige agent A. B. D., die in het zijspan was gezeten. De motor kwam met een vaart van ongeveer 45 k.m. uit de rich ting Scheveningen. Voor hem uit reed een1 tram van lijn acht. Juist op het moment, dat de motor de tram had ingehaald passeerde plotseling een veertienjarige jongen, die op de fiets van den Ver-Huëllweg kwam de tram, hoewel hij voorrang had moeten ver- leenen. Bovendien dacht hij er niet aan, dat naast de tram ook nog auto's of motorfietsen zouden kunnen rijden. Toen de jongen plotseling den politie motor ontwaarde begon hij te twijfe len, inplaats van snel door te rijden of te stoppen. De agent H. B. zag het ge vaar van een aanrijding en remde met alle kracht, met het gevolg, dat de motor een eind door slipte en daarna over den kop sloeg. Beiden agenten wer den van hun zitplaats geslingerd en kwamen vlak bij de tramhalte terecht. H. B. had schaafwonden in het gezicht en klaagde over pijn in de knieën. A. B. D., die den motor gedeeltelijk op zich had gekregen, klaagde over pijn in den rug Omstanders verleenden de eerste hulp. De geneeskundige dienst heeft de beide agenten naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd, De PRESIDENT HEEFT NOG GEEN BESLISSING GENOMEN Gistermiddag had het getuigenver hoor plaats in het kort geding tusschen de families S. en van der W. voor den president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, over de vraag, aan wie het kind behoort, dat de laatste familie thans bezit. Zooals men zich herinneren zal, heeft eerst genoemde familie een eisch tot af gifte gesteld van het kind, dat de familie van der W. thans bezit en als het hare beschouwt. Mevr. S. is echter overtuigd, dat dit jongetje haar toebehoort. De onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de verwarring, die in den ochtend van 1 Mei ontstond, toen in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethle hem” op den hoek van de Casuarie- straat en de Prinsessegracht een bom insloeg. Enkele kinderen zijn daarbij gedood. Mevr. S. heeft echter een kind, waarvan zij overtuigd is, dat het het hare was, aan een helper door het raam aangereikt. Deze heeft het naar den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche Levensverzekering Maatschappij gebracht. Zij heeft het kind niet meer teruggevonden en heeft de politie in den arm genomen. Deze maakte met haar een rondgang langs alle oud-patiënten, die daarvoor in aanmerking kwamen en in het kind, dat bij mevr, van der W. werd aan getroffen, herkende zij haar kindje. Deze laatste heeft echter verklaard, het kind in den schuilkelder van een geheel ander huis aan de Prinsesse gracht teruggekregen te hebben. Daar de zaak ter terechtzitting op 15 Juni niet zeer duidelijk was en de familie van der W. bovendien het rapport van de politie op enkele punten bestreed, gelastte de president een enquête, die gisteren plaats had. Behoud van het karakter, maar met verbeteringen. Rhenen aan den opbouw: burgemees ter d’Aumale van Hardenbroek, die in donkere dagen zijn gemeente op voor treffelijke wijze heeft gediend, heeft er onmiddellijk voor gezorgd, dat een ar chitect, die het stadje door en door In een zaal met schotten gebracht. Mevr, de G., een patiënte, die op zaal 9 naast mevr, van der W. ver pleegd werd, was door een heer naar een huis naast de Casuariestraat ge dragen, op de Prinsessegracht, en heeft daar mevr, van der W. gezien. Zij weet zeker, dat dit niet de Eerste Nederlandsche is geweest. In een zaal met schotten, als bij een kapper, za ten werkmeisjes met kinderen. In een van die kinderen herkende mevr, van der W. het hare. De president merkte op, dat hij zich ter plaatse heeft over- tuigd en geen zaal met schotten heeft gezien. Deze getuige zal den president het gebouw nader aanwijzen. De hoofdzuster van zaal 8, zuster H., die de kinderen dagelijks hielp, herkende het kindje, dat mevr, van der W. had, dadelijk als dat van de familie S. Zij heeft niet getwijfeld en twijfelt nog niet. Deze getuige ver klaarde zeker te weten, dat alle kinderen van zaal 8 gered zijn. Mevr. S. heeft zelf haar eigen kind uit het raam aan een heer aangereikt, al dus zuster H. In het bijzijn van de politie heeft zij het kind ten huize of bescha- hebben de de schade HET ZUIDERPARK TOT 10 UUR ’s AVONDS OPEN Het zal velen genoegen doen te ver nemen, dat het aan natuurschoon zoo rijke Zuiderpark des avonds tot 10 uur geopend zal blijven. Tot nog toe was de sluiting van het fraaie park bepaald op 9 uur. Gezien het feit, dat het thans nog zoo laat licht is en het prachtige weer tot wandelen noodt, werd van enkele zijden aangedrongen op verschuiving van het sluitingsuur naar een later tijdstip. Aan den wensch van diegenen is thans vol daan. aan 1914T8 deden wederom de aandacht vallen op den lindebloesem. Met deze gunstige zomerdagen, met veel zonneschijn en wat regen nu en dan, zijn de lindeboomen wat vroeger gaan bloeien. Overal in de stad en ook daarbuiten kan men al op verren afstand den geurenden lindebloesem rui ken, vooral in de avond- en morgen uren. Van Gemeentewege, n.l. door den Gemeentelijken Plantsoenendienst, is men hedenochtend begonnen met de inzameling van den lindebloesem op het Lange Voorhout, waar een rijke voor raad wacht. Met groote ladders en gewapend met lange knipmessen, hebben een achttal arbeiders, daarvoor aangewezen, een aanval gedaan, zij het in bescheiden mate opdensappigen lindenbloesem. Het zijn armlastigen, die zich thans dienst- baar maken om het thee-tekort hier ter stede eenigszins aan te vullen. Het begin van den pluk ging vanmor gen met nog al wat moeilijkheden ge paard, zoo deelde ons de heer Dooren- bos, directeur van den Gemeentelijken Plantsoenendienst, mede. In de eerste plaats waren er te wei nig opgeroepen arbeiders verschenen. Maar één derde van wat men bij den Plantsoenendienst verwachtte. Doch spoedig zal het tekort aan arbeids krachten ook hier aangevuld zijn. Ten tweede waren zij, die heden ochtend op het Lange Voorhout kwa men om den lindebloesem te plukken, niet erg gewend om op hooge ladders te staan, waardoor af en toe duizelig heid optrad. Maar, aldus de heer Doo- renbos, dat went gauw. Nadat de linde bloesem geplukt is, wordt zjj ter plaatse van bladeren en takken ont daan en vergaard in zakken, welke vervoerd worden naar het kantoor van den Gemeentelijken Plantsoenendienst bij de Witte Brug. Daar wordt de bloesem winddroog gemaakt en naar de belanghebbenden verzonden. i Het aspect van de fraaie boomenrij op het Lange Voorhout zal geen schade ondervinden, antwoordde de heer Doo- renbos op een desbetreffende vraag. Er zal zoo onopvallend mogelijk geplukt worden. Alleen de uiterste topjes der takken worden van de bloesem ont daan. Per boom maar heel weinig, zoo- dat er voor de bijen nog voedsel ge noeg overblijft. Bijenhouders hadden zich namelijk al angstig gemaakt, dat alle bloesem zou verdwijnen en de bijen tekort zouden komen. Dit is geenszins het geval. Voorloopig gaan we door met den pluk en zamelen zooveel mo gelijk in waar dat, zonder schade, kan. anders zeggen dan dat men er aange naam in rijdt. Het is natuurlijk niet de sensatie van een luxe-wagen met idem zooveel cylinders, welke in een kalm gangetje zich voortbeweegt, maar men zit er genoeglijk in en voor menschen met zin voor humor is het een waar feest Het bovenstaande wagentje is nog slechts een proef-exemplaar. Op het frisch geschilderde gele bankje komt nog een leeren kussen en verder zul len een opklapbare kap en een regen- zeil de uitrusting voltooien. En zoo kan de „Peddeltax”, zoolang als het noodig mocht blijken, nog wijde perspectieven openen, zelfs haar diensten bewijzen bij trouwpartijen en plezierritjes op den Scheveningschen boulevard. Voor de voormalige taxi-chauffeurs, die zich grootere lichamelijke inspan ning moeten getroosten voor de voort beweging van de „Peddeltax”, is de overgang wel heel groot, maar wij ver trouwen dan ook, dat het publiek, evenals wij, de energie, waarmede zij zich aan een nieuwen ongewonen ar beid geven, zal toonen te waardeeren. De bloesem wordt in manden verzameld. Later gebouw herkend. Uit het verhoor van den agent- rechercheur van politie, die het on derzoek in handen heeft gehad, bleek, dat de mogelijkheid bestaat, dat mevr, van der W. inderdaad niet in den schuilkelder van de Eerste Neder landsche is geweest. Toen het rapport werd opgemaakt kon zij niet nader aanduiden, in welk gebouw zij ge weest was, doch later is zij met haar man er langs geloopen en toen wees zij het pand Prinsessegracht 6 of 6a als zoodanig aan. Twee keer heeft getuige een rondgang gemaakt langs de patiënten. Den eersten keer bij alle patiënten, die op 10 Mei op de zalen (waar mevr. S. verpleegd werd) en 9 (waar mevr, van der W. lag) aanwezig waren en later, na het vinden van het tweede kinderlijkje in het puin van zaal 9 op 30 Mei, langs de patiënten van die zaal, die daar bevallen waren van een zoontje. Bij den eersten rondgang is de be geleidende zuster alleen binnen ge weest, wanneer er sprake was van een dochtertje. Mevr. S. ging mee om naar het kind te kijken, wanneer het een jongetje was. Alleen bij mev?. van der W. is zij den eersten keer door een vergissing niet binnen ge weest. Bij den tweeden rondgang herkende zuster H. van de inrichting het kindje bij mevr, van der W. als het zoontje van de familie S. Uit zijn aanteekeningen,'dus niet uit zijn rap port, putte deze getuige nog de mede- deeling, dat zuster de F. het kindje als dat van de familie van der W. meende te herkennen aan den vorm van het linkerbeentje en -voetje. Naar deze getuige voorts verklaarde, waren op zaal 9 tijdens den bominslag negen kraamvrouwen en acht kinderen. De als getuige gehoorde kraamverzorg ster mej. van H. echter verklaarde, dat op die zaal zeven kraamvrouwen verpleegd werden met in totaal zes kinderen, waarvan vier jongetjes. De raadsman van de familie S. legde een lijst over van de verpleegden op 10 Mei, waarop, naar enkele getuigen verklaarden, eenige namen stonden, die hun onbekend waren. Deze ge tuige had in het kind in het huis van mevr, van der W. het zoontje van die familie herkend. Later had zij zich echter herinnerd, dat dit niet zulk een groot neusje had. in de kerk, welke in een loods waren opgeslagen, door brand zijn vernield... Deze twee, als door een wonder gespaarde historische monumenten zullen eenmaal weer het als een phoe nix uit de asch herrezen stadje cachet verleenen. Waar nu nog de werkloozen, onder toezicht van de Nederlandsche Heide Maatschappij, hun uiterste krachten inspannen om het centrum en de andere getroffen gedeelten van Rhenen puinvrij te maken, zal in de toekomst een architectonisch geheel verantwoord stadsbeeld te zien zijn, volkomen in harmonie met den ook gerestaureerden toren en de kerk. Nog 6 weken: dan zullen die inwo ners uit Rhenen, die thans de gastvrij heid genieten van gelukkiger men schen, hun noodwoningen zien verrij zen. Valt slechts te hopen, dat er genoeg geld en goederen zullen zijn, om de vele gezinnen die op dit moment nog dakloos zijn, dragelijk te kunnen instal- leeren. Zoo niet, dan zal het Grebbe- comité daarvoor nog wel de noodige stappen weten te ondernemen. De bezoeker in Rhenen ziet het: men werkt weer enmen helpt de ge troffenen. In de Cunerakerk, welke zelf licht beschadigd is evenals een zeshonderdtal andere woningen zullen heeft men datgene opgeslagen, wat in de niet-getroffen gemeenten der provincie Utrecht is ingezameld: meubilair, schilderijen, serviezen en glaswerk, kinderwagens, wiegen, kus sens, beddegoed, bedstellen, schoe nen, kleeren, waschtafels, aschbak- ken; er is van alles. Of er ook ge noeg is? ’t Is moeilijk te zeggen, maar ’t mag betwijfeld worden, vooral wat meubels betreft. Dankbaar heeft de distributiedienst, welke in het leven geroepen werd om een zoo eerlijk mogelijke verdeeling van de verzamelde goederen tot stand te brengen, de gulle gaven opgeslagen. Een comité, onderafdeeling van het Grebbe-comité, heeft dezen dienst in een minimum van tijd georganiseerd. Een kaartsysteem verzekert een goede controle: wien eenmaal iets verstrekt is kan niet met succes een poging wa gen om opnieuw hetzelfde te verkrij gen. werd weldra van de daar te worden van de familie van der W. gewogen. Het woog toen acht pond en 70 gram. Bij de geboorte op 1 Mei woog het kindje S. op anderhalf ons na acht pond, het kindje van der W. op 2 Mei zes en een half pond. Het wegen had plaats op 30 of 31 Mei. Ook een leerlingverpleegster mej. M., die alleen op zaal 8 werkte, had het kindje ten huize van mevr, van der W. herkend als het kindje S. Gedurende tien dagen had zij het heel veel in handen gehad. De kraamverzorgster zuster de F., die op zaal 9 werkte, ontmoette des morgens na den bominslag mevr, van der W., toen deze met haar kind uit de richting van de Teekenacademie kwam. Zij is niet in het huis geweest, waar in mevr, van der W. geweest moet zijn. Doch zij verklaarde, dat dit zeker niet het gebouw van de Eerste Nederlandsche geweest was. De moe der had het kind niet aan getuige willen laten zien of afgeven. Later bij confrontatie, vond de getuige het kind wel erg groot geworden, naar zij verklaarde. Het linkervoetje stond een beetje scheef en getuige heeft dadelijk daarnaar gekeken, doch ver klaarde thans dat dat wel meer voor komt bij pas geboren kinderen. In tegenstelling tot zuster van H. ver klaarde deze getuige, dat het kind niet in de zaal, doch drie weken na den bominslag een vlekje van zilver- nitraat op den neus had. Eerstgenoem de getuige had dit vlekje later niet meer gezien. In verband met het geboortegewicht achtte zuster de F. het kind bij mevr, van der W te veel aangekomen. Overigens kon zij het kindje niet als dat van mevr, van der W. her kennen Een belangrijke getuige. Een belangrijke getuige voor het bewijs van aanwezigheid van mevr, van der W. in den schuilkelder van Prinsessegracht 6a was de licht drukker A., die haar van vroeger herkende en in dien kelder werkte, toen de patiënten van Bethlehem in den kelder kwamen. Zij had haar kind toen reeds bij zich, doch getuige wist niet, hoe het in haar bezit was ge komen. Er waren vele dames met kinderen in den kelder. Deze getuige had met haar gesproken. Bij de behandeling van de zaak op 15 Juni had mevr, van der W. ver klaard het kind van een werkmeisje van Bethlehem in het bewuste huis in ontvangst te hebben genomen. Bij het verhoor van dit meisje mej. N. bleek thans, dat deze na den inslag het gebouw is uitgeloopen en uit het raam van zaal 8 het kindje heeft aangenomen, waarmede zij naar den kelder tegenover de pastorie is ge gaan. Daar zij tengevolge van een kwetsuur het kind niet langer kon vasthouden, heeft zij het in den kelder afgegeven aan een dame met bril op, een van de patiënten, wist echter niet, wie dit was, doch zeker wist zij, dat deze dame niet mevr, van der W. was geweest. Deze laatste verklaarde hierop, dat zij het kind inderdaad niet van een werk meisje doch van een der patiënten in ontvangst had genomen. Als laatste getuige werd gehoord de heer W., die verklaarde van mevr. S., die hij herkende, een kind te heb ben aangenomen door een geopend raam van zaal 8. Dit heeft hij naar de Eerste Nederlandsche gebracht, waar hij het in den kelder aan een dame gegeven heeft. Bij een confron tatie met het geheele personeel van die maatschappij in het bijzijn van de politie heeft een der dames van dat personeel den heer W. herkend als dengene, die haar het kind heeft gegeven. Naar de heer W. verklaarde is haar naam door de politie geno teerd, hoewel er geen rapport van is opgemaakt. Alvorens een beslissing te nemen zal de president op enkele plaatsen een persoonlijk onderzoek instellen. kende, belast is met het ontwerpen van het nieuw te bouwen gedeelte. Het oude karakter zal zooveel mogelijk gehandhaafd blijven. Alleen zal de hoofdstraat aanmerkelijk breeder wor den en zullen er in de toekomst niet meer zooveel smalle straatjes op den hoofdverkeersweg uitmonden. Of de tram nog door ’t centrum zal rijden? Zekerheid hieromtrent bestaat niet. Wellicht zal men er toe overgaan om de tramlijn op te heffen; maar hier omtrent is niets definitief bekend. Wel definitiver geregeld is het onder wijs. In de eenige school, welke ge bruikt kon worden, is een rouleer systeem ingesteld voor alle schoolkin deren, zoodat zij, al is het dan in min dere mate dan voorheen, toch onder wijs genieten. En wat zal er met de historische Cunera-kerk en -toren geschieden? De restauratie gaat door: In totaal de restauratiewerkzaamheden op 30.000 komen, hetgeen mede ver oorzaakt wordt door het feit, dat zeer belangrijke onderdeden van het orgel De „Peddeltax” heeft ook haar intre de in den Haag gedaan. Vanmorgen stond ze voor ’t eerst voor het station Hollandsche Spoor, het eerste exem plaar van een energieken ondernemer, die van den benzinenood een tractie deugd maakte en de volgende week met zes van zulke wagentjes, gekoppeld aan een stevige fiets in onze straten hoopt te verschijnen. Het eerste wagentje naar de afdeeling voerwezen politie gereden, gekeurd. Evenals elk ander vervoermiddel voor het publiek moet het aan strenge eischen van stevigheid en veiligheid voldoen. En dat doet deze „Peddeltax”, al zullen enkele kleinigheden nog worden verbeterd. Ook verschijnt er een taxameter op; want het nieuwe vervoermiddel wordt geheel als huur- voertuig behandeld. Een zitje van den Haag naar Scheveningen zal men on geveer tegen het vooroorlogsche taxi- tarief kunnen maken. We hebben vandaag even in de „Peddeltax” gezeten en we kunnen niet dus burgemeester d’Aumale van Har denbroek, met den bouw van houten noodwoningen te kunnen beginnen, op dezelfde wijze als hier en daar reeds noodwinkeltjes zijn verrezen. Twee duizend inwoners van Rhenen genieten nog de gastvrijheid van minder getrof fen inwoners. De leuze „terug naar ’t normale leven” moet ook voor de bewoners van de tweehonderd huizen, welke geheel en van de tweehonderd, welke gedeeltelijk vernietigd zijn, gel den. Vandaar het plan om met nood- woningen den terugkeer naar het vroe gere, maatschappelijke leven geleide lijk aan te doen plaats vinden. Hoeveel de schade in Rhenen be loopt? Het is uiterst moeilijk om daar voor een bedrag in geld te noemen. Maar telt men de ingekomen schattin gen van vernielde of beschadigde hui zen met inventaris tezamen dan komt men globaal tot een bedrag van 3 millioen gulden, een bedrag dat door het veelal toepassen van nieuwbouw nog wel aanmerkelijk hooger zal ko men te liggen. De heer van der Haar, de Amers- foortsche architect, heeft samen met den gemeente-architect de schade ge taxeerd aan de vernielde digde huizen. Daarnaast getroffen bewoners zelf moeten opgeven aan meubilair en in ventaris, terwijl voorts de schade aan de levende have (paarden, en kippen) opgenomen is. U-' w1 een W

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9