Engelsche troepen op Ijsland UirDE OMSTREKEN Staatspresident Hacha wenscht Hitler geluk De sterkte van Gibraltar een mythe HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 JUNI 1940 PAGINA 3 EERSTE BLAD, PORTUGAL. NOORWEGEN. ZUID-SLAVIE. RUSLAND. VEREENIGDE STATEN. GEMEENTERAAD ITALIË. BELGIE. Zooals men weet, is Ijsland, dat toebehoort aan Denemarken, door de Engelschen bezet. Een foto van Engelsche soldaten in de straten van Reykjavik, de hoofdstad van Ijsland, De vrijwillige arbeidsdienst Bi van te HONSELERSDIJK. DELFT. NAALDWIJK. Extra hulp aan werkloozen. komt gende het RIJSWIJK. stolen is. bereid zijn J, en LEIDSCHENDAM. DE HERTOG VAN KENT IN LISSABON. Als vertegenwoordiger van koning George bij de Portugeesche eeuwfees ten is gisteren op het vliegveld Cintra de hertog van Kent met zijn gemalin aangekomen. Hij zal tijdens zijn ver blijf in Portugal in het paleis van Be lem wonen. de van DE VILLA MEDICI IN BESLAG GENOMEN. De Villa Medici, die Fransch staats bezit is, en waarin tot dusver de Fran- sche academie te Rome was geves tigd, is op grond van de oorlogswet, niet alle voorwerpen van waarde bin nen haar muren, en met het meubilair m beslag genomen. schade wordt had opgeloopen. VOORBURG. UITBREIDING OOSTER- BEGRAAFPLAATS. MONUMENT VOOR GEVALLEN MILITAIREN. kunnen ongeveer een het l heeft omvat De minister van Sociale Zaken heeft medegedeeld, dat evenals in het afgelöo- pen jaar, ook voor 1940 extra hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel zal kunnen worden verstrekt aan onder steunde en tewerkgestelde arbeiders en aan de onder de z.g. groep B. vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers. Naar de aangegeven normen zal in deze gemeente in 1940 voor extra hulp kunnen worden besteed: voor de arbeiders 123 x ƒ7.90 ƒ971.70, voor de B-boeren en B-tuinbouwers 21 x 3.95 82.95, dus tezamen 1054.65. Voor 1939 was beschik baar 1040.40. B. en W stellen dén Raad voor een bedrag van 2 per werklooze en 1 per B-tuinder voor rekening der gemeente te nemen. In totaal dus 267. DEGRELLE BEVINDT ZICH ALS GEVANGENE IN FRANKRIJK. Het Fransche blad „La Dépêche” verneemt uit Pau, dat de leider der Belgische rexisten, Léon Degrelle, zich te Tarbes als gevangene bevindt, en dat dus het bericht over zijn fusilleering onjuist is. VERSPREIDE BERICHTEN. M«t ’n specialen trein zijn de Egyp tische diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigers gisteren uit Rome vertrokken. Met denzelfden trein ver trokken ook de Egyptische staatsbur gers, die in Italië woonden. De Italiaansche staat is bij de wet gemachtigd muntpapier uit te geven van een en twee lires om de nikkelen munten, die in omloop zijn, in te trek ken. opgeloopen. met Door de oudercommissie van de Ó.L. school aan den Prinses Juliana- weg is een met redenen omkleed verzoek M^richt aan den Gemeenteraad, om het voorstel van B. en W. tot opheffing dier school niet goed te keuren. In Litauen is de communistische partij wer toegelaten. De „New York Daily News” meldt, dat de ingang en de uitgang van het Panamakanaal door de Amerikaan- sche vloot met mijnen beveiligd zijn. De hertog van Windsor, die in Madrid is aangekomen, heeft een on derhoud met ambassadeur Hoare ge had. De hertog, de hertogin en hun ge volg. zullen enkele dagen in Madrid blijven. De Italiaansche gezant in Cairo, graaf Mazzolini, heeft Egypte verla ten. In zijn gevolg bevonden zich 231 leden van het Italiaansche gezantschap en consulaat, alsmede leden van de Italiaansche kolonie in Egypte. Te Lissabon is gisteren het „diplo matenschip”, de „Conte Rosso” aange komen met de Fransche en Engelsche ambassadeurs en hun staven aan boord. De Engelsche en Fransche diplo maten zullen aldaar tegen de Italiaan sche diplomaten, die te Parijs en te Londen waren geaccrediteerd, worden uitgewisseld. Ook de Italiaansche di plomaten zijn, aan boord van de „Mo narch of Bermuda”, gisterochtend in de haven van Lissabon aangekomen. De uitwisseling zou gisteren geschie den. Woningtekort. Aangezien reeds eenigen tijd een tekort aan woningen alhier is, op 1 Januari j.l. was het tekort 250, wordt de woningbouw door de gemeente met kracht ter hand genomen. Aan de nieuwe straten in den Voordijkshoornschen polder, welke thans gereed gekomen zijn, zullen 18 woon huizen, bestaande uit beneden- en boven woningen, worden gebouwd. De aanbe steding zal Zaterdag 6 Juli plaats hebben. Jongetje uit den Vliet gered. Maandagmiddag omstreeks half 6 zag mej. C. J. M. Boezeman, verloskundige, wo nende Delftschekade 17 alhier, een onge veer 6-jarig jongetje spartelen in den Vliet aan de Delftschekade. Zonder zich te bedenken sprong mej. B. van de kade in het water en wist na tweemaal duiken den jongen te redden. Electriciteitsbedrijf over 1939. Uit het verslag van het G.E.B. over 1939 blijkt, dat de totale stroomverkoop bedroeg 903.000 kwh. (1938 862.000 Vwh.). De stroomafname voor huishoudelijk ge bruik steeg van 299.000 kwh. tot 349.000 kwh., een toeneming van ongeveer 17 pCt. De krachtstroomafname van de N.V. En- kes daalde van 397.000 kwh. tot 340.000 kwh., terwijl de afname in totaal vermin derde met niet meer dan 13.000 kwh. De exploitatie leverde een voor- deelig saldo op van 18.973.21. De reserve werd door rentèbeschijving ad 620.08 verhoogd tot 18.336.69. Op 1 Juli a. s. hoopt de heer J. v. Renssen, adj. boekhouder bij de ge meentebedrijven te Delft, den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst der gemeente trad. Maandagavond omstreeks half elf is in de Anna Paulownastraat de 57- jarige juffrouw D. J. M. uit de Delistraat met haar rijwiel tegen den trottoirband gereden en gevallen. Zij brak het linker been. Door den geneeskundigen dienst is zij naar het ziekenhuis aan het Westein- de vervoerd. geb. v. ib. den WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg bij Den Deijl reed de 27-jarige K. uit den Haag met zijn fiets tegen een waarschuw wingsbord, waardoor hij een schouder- kneuzing bekwam. Na de eerste hulp is hij per auto vervoerd naar het ziekenhuis van De Volharding. Door v. W. uit den Haag is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een partij materialen uit een keet in het Klingebosch. In gebroken werd bij L-, Teij- lingerhorstlaan 4. De heer L. vertoeft in Amerika, zoodat onbekend is of er ge il it het verslag van den schoolartsendienst „Kring Katwijk” over 1939 blijkt, dat het aantal aangesloten scholen 41 bedraagt met 5835 leerlingen. Voor deze gemeente gelden de volgende cijfers: Voor het eerst werden onderzocht 104 kinderen, 146 die reeds eerder onder zocht waren en 12 kinderen van de be waarschool. Oorlogsschade 15.000. Volgens de alhier van gemeentewege ingestelde enquête bedraagt de oorlogs schade in Wateringen ongeveer 15.000. Deze schade omvat woningen, glas der tuinders en Vïos-materiaal. Opbrengst E.H.B.O.-coIlecte. De alhier gehouden collecte voor de plaatselijke afdeeling van de E.H.B.O. heeft opgebracht 575, dat is ruim 250 meer dan andere jaren. In de Congregatie zal Vrij dagavond a.s. een bonte avond worden gegeven door het comité Wippolder. Kunst aan het Volk. In „Ons Gebouw” is dezer dagen de al- gemeene ledenvergadering gehouden van de vereeniging „Kunst aan het Volk”. Zij werd geopend door den voorzitter, den heer P. Stek. De aftredende bestuursle den werden herkozen. De jaarstukken werden goedgkeurd. Een voorstel van en kele leden om de voorstellingsavonden niet steeds op Maandag te geven, werd niet in stemming gebracht, aangezien het bestuur toezegde, de zaak ernstig te zul len overwegen. Op voorstel van het be stuur werd een voorstel tot herroeping van een besluit van de vergadering in 1939 aangehouden. Tenslotte werd beslo ten om een gereserveerd bedrag van 500, eigenlijk bestemd voor de viering van het zilveren jubileum over enkele jaren, ter beschikking te stellen van het Comité Steun Wippolder. Op de Oosterbegraafplaats. De commissie voor geestelijke zorg en ontspanning voor militairen alhier heeft bij B. en W. ingediend een schets-ont- werp van een op de Oosterbegraafplaats alhier te plaatsen monument op het graf van gesneuvelde militairen. De genoem de commissie heeft, in overleg met den commandant der Nederlandsche troepen, waarvan manschappen alhier ter aarde zijn besteld, te kennen gegeven, dit mo nument Lz t. op eenigszins plechtige wij ze aan de gemeente te willen overdra gen, waarvoor de medewerking van B. en W. is gevraagd. B. en W. kunnen het voornemen van de commissie toejuichen en stellen het bezit van een dergelijk gedenkteeken voor de gemeente op hoogen prijs. Zijj adviseeren den Raad, het aan te bieden, monument in eigendom en onderhoud te aanvaarden, onder voorwaarde dat hef ontwerp de goedkeuring van het college kan wegdragen. De Tsjechische staatspresident, dr. Hacha, heeft aan den Führer naar aan leiding van het wapenstilstandsverdrag het volgende telegram gezonden: In nauwelijks zes weken hebben de met roem overladen Duitsche troepen ge heel West-Europa veroverd. Deze ge weldige overwinning staat in de we reldgeschiedenis zonder voorbeeld. Het Tsjechische volk, dat zich het eerste be wust is geworden van uwe grootte en van het feit, dat onder leiding van het Duitsche rijk een nieuwe tijd voor Europa aanbreekt, weet het steeds meer te waardeeren, dat het zich gesteld heeft onder de bescherming van den grootsten staatsman en legerleider van onzen tijd. Het zal dit ook voortaan in zijn geheele denken en handelen tot uitdrukking brengen. Ik verzoek u, in dit uur der overwinning, de eerbiedige gelukwenschen van mijn volk te willen aanvaarden, alsmede de verzekering, dat het diepe bewondering koestert voor de geweldige roemrijke daden van de Duitsche troepen. Ik maak van deze zeer beteekemsvolle aanleiding gebruik om opnieuw te betoonen, dat ik en mijn regeering in waarachtige trouw aan uwe zijde sta. Het gasbedrijf over 1939. Uit het algemeen overzicht van gasbedrijf over 1939 blijkt,, dat de leve ring van kookgas over gewone meters vermeerderde met 6,6 pCt., terwijl ver- warmings- en industriegas toenam met 36 pCt. De verkoop over muntmeters nam toe met 4,3 pCt. Geproduceerd werd 499.210 m3, gas, terwijl afgeleverd werd 498.910 m3., hetgeen 24.795 m3, meer is dan in 1938. De exploitatie leverde een nadeelig saldo op van 8.463.57, hetgeen ƒ5.065.94 minder is dan in 1938. Ontslag benoeming gemeente arts. De heer dr. J. H. van Oyen, gemeente arts, alhier, verzoekt wegens vertrek uit de gemeente, ontslag te verleenen uit deze functie. B. en W. stellen den Raad voor hem met ingang van 1 Juni j.l. eervol ontslag te verleenen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De heer A. Duyvendijk heeft de practijk van den heer dr. J. H. van Oyen alhier, overgenomen. B. en W. stellen voor ter voorziening in de vacature tot gemeente arts te benoemen arts Duyvendijk. Burgerlijke Stand van Pijnacker. ONDERTROUWD: A. Uijtenhoven en M. H. van der Velden. GETROUWD: C. van Tilburg Meurs. BEVALLEN: A. C. Valkenburg geb. Post, d. A. Gelderblom geb. Middel koop, d. M. van Buijtene geb. van der Stoep, z. C. J van Schie geb. Sunder, z. E. Lalleman geb. ten Wiele, d. OVERLEDEN: A. van der Kooij, vrouw van L. van Dijke, 47 j. Tot adjunct-inspecteur van politie alhier is benoemd de heer J. W. F. Dorleyn, thans werkzaam bij de politie te Gouda. Op den van Vredenburchweg kwam de 11-jarige G. V. uit den Haag bij het spelen te vallen. Zij bekwam een scheurwond aan het rechterbeen. In het verbandlokaal werd zij verbonden door dr. Klasens. Eveneens moest aldaar door dr. Klasens eerste hulp worden verleend aan de 5-ja- rige J. v. B. alhier, die op den van Vre denburchweg was aangereden door een wielrijder en daarbij een bloeduitstorting en verwonding aan het linker onderbeen WESTLAND. Kantonnier Beekenkamp met pensioen. Zaterdag j.l. heeft de kantonnier van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Hol- land, de heer J. Beekenkamp te Waterin gen, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, denProvincia len dienst verlaten. Te midden van het voltallig Water- staatspersoneel in het Westland werd de heer Beekenkamp door zijn superieuren toegesproken, die hem dank brachten voor de toewijding en de zorg, steeds aan de Provinciale werken besteed. Van de zijde van zijn collega’s werd den heer Beekenkamp dank gebracht voor de vriendschap en collegialiteit, welke hij steeds heeft betoond. De heer Beekenkamp nam met een kort woord afscheid van den dienst, de col lega’s en de superieuren. bevredigend was. Hij zag zich genood zaakt krachtens het Engelsch-Fransche accoord in allen vorm hulp voor Frankrijk te eischen. Het Britsche ka binet antwoordde, dat de Fransche vloot in Britsche havens gebracht moest worden. Zij moest daar zoolang blijven als de onderhandelingen zouden duren. Onder deze omstandigheden zou de Britsche regeering Frankrijk toe stemming verleenen om de voorwaar den te vragen voor een wapenstilstand. Met betrekking tot de gebeurtenissen na het aftreden van Reynaud, verklaar de Churchill, dat Engeland alles heeft geprobeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van den toestand zeide spr., dat deze zoo onzeker en donker is, dat het niet in het openbaar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het Lagerhuis aan de regeering het volle vertrouwen te schenken. Eerste hulp bij ongelukken. De afdeeling Rijswijk van de Ned. ver eeniging Eerste Hulp bij Ongelukken hield Maandagavond in de bovenzaal van Hotel Kuijs Witsenburg een algemeene vergadering. De voorzitter, dr. v. d. Sluys herdacht het plotselinge overlijden van dr. P. Greup, die sinds 4 April 1928 deel heeft uitgemaakt van het bestuur en geduren de die jaren ook als docent zijn volle toewijding aan de belangen van dé afdee ling heeft gegeven. De aanwezigen ver hieven zich hierna eenige oogenblikken in stilte van hun zetel. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat het afgeloopen jaar van groote activiteit voor de afdeeling is ge weest. Uit het jaarverslag van de secretares se, mej. Sprock, en uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer R. J. Martini, bleek, dat de af deeling in bloeienden toestand verkeert Het aantal leden bedraagt 350, alsmede 50 donateurs. Het batig saldo bedroeg ƒ550. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, dat het aantal leden van het be stuur niet meer uit ten hoogste 7, maar uit ten hoogste 8 leden kan bestaan. De periodiek aftredende leden werden her kozen, terwijl tot leden werden gekozen mevr. dr. Kettlitz en dr. Folmer. Na de pauze werden den docenten dr. Kettlitz, dr. Kenne. dr. Evers, dr. Ver- does Kleijn door den voorzitter onder eenige hartelijke woorden geschenken aangeboden voor de toewijding, welke zij, niettegenstaande hun drukke prak tijk, aan de cursussen hebben gegeven. Ook de secretaresse, mej. Sprock, als mede mevr. Evers, werden in deze huldi ging betrokken, terwijl ook uit den ledèn- kring geschenken werden aangeboden. Tenslotte had de uitreiking plaats van de diploma’s. Voorstel van B. en W. B. en W. doen den gemeenteraad een voorstel toekomen tot uitbreiding van de Oosterbegraafplaats. B. en W. merken hierbij op, dat nu als gevolg van de be perking van het benzinegebruik, de wer ken in uitvoering nagenoeg zijn stilgelegd, het noodzakelijk is ter bestrijding van de werkloosheid werken ter hand te nemen, waarbij autotractie kan worden gemist. Daarvoor komt in aanmerking 'de uit breiding van de Oosterbegraafplaats waarmede de Inspectie voor de werkver- Burgerlijke Stand van Naaldwijk. ONDERTROUWD: A. v. d. Bos en K. A. de Jong. GETROUWD: J. J. Bleeker en J. C. de Graaff. M. Visser en M. Quak. BEVALLEN: Th. Poot, geb. Mateovics, d. A. A. Zwinkels, geb. v. d. Valk, d. J. Rosenberg, geb. Deventer, d. J. A. Barendse, geb. Ham, d. K. Ruig- rok, geb. v. d. Loos, z. P. Valstar, geb. Jongejan, z. OVERLEDEN: M. C. Kester, vrouw van A. v. d. Beek, 34 j. J. van Kessel, ongeh. vrouw, 37 j. H. v. d. Kaaij. man van G. Laarman, 72 j. H. Middel burg, ong. vrouw, 78 j. P. van Dijk, man van E. G. Schouten, 71 j. AMERIKAANSCHE HULP AAN KINDEREN VAN VLUCH TELINGEN. Als voorzitter der vereeniging tot hulpverleening aan kinderen van Euro- peesche vluchtelingen, heeft president Roosevelt 2000 aanbiedingen ontvangen van families, die gaarne kinderen te adopteeren. het onderwerp„De Mozes en Abraham”. De dam ver een. „Am icitia” Loosduinen houdt voortaan haar samen komsten weer in haar oude clublokaal in het vereenigingsgebouw Patrimonium. In verband met het vrijko- men van de oude openbare school in de Willem III-straat worden de godsdienst oefeningen van de Vereeniging van Vrijz. Godsdienstig Hervormden in het vervolg aldaar weer gehouden. De buurtvereeniging Burge- meesterskwartier houdt morgenavond een algemeene vergadering in de zaal van „De Roskam”. De agenda vermeldt o.m.: verkiezing van een voorzitter. Burgerlijke Stand van ’s-Gravenzande. GETROUWD: A. v. d. Ploeg en H. C. Kerssemeijer. BEVALLEN: M. G. v. d. Eijk, d. Kaaij, z. G. van Daalen, gel Harder, d P. M. Grootscholten, geb. van Dijk, z. H. Ouwendijk, geb. van Dorsten, d. N. Stolze, geb. v. Rijn, z. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt a.s. Donderdagmiddag om half drie in open bare vergadering bijeen. In de eerste week van de vol maand zullen de samenkomsten der Vrijzinnige vrouwen- en meisjesver- eenigingen weer aanvangen. PIJNACKER. Tengevolge van een bombar- dement tijdens de oorlogsdagen waren in de Emmastraat verscheidene huizen ver nield en de inboedel grootendeels ver loren gegaan. Voor deze menschen is een collectie georganiseerd, wélke ruim ƒ500 heeft opgebracht. ruiming zich in beginsel vereenigen. Het werk c 3488 manssteunweken. Het perceel weiland gelegen op een afstand van gem. 220 meter van de N.W.- grens van de begraafplaats af, ter grootta van 18.750 m2 waaronder zich een zand bed uitstrekt, dat volgens de berekening pl.m. 45.300 M” zand kan opleveren, zal worden ontgraven. Het zand zal worden aangewend voor ophooging van het, voor de uitbreiding bestemde terrein. Het ver voer zal, met behulp van kipkarren, die met de hand geduwd worden, geschieden. De kosten worden exclusief het benoo- digde zand, dat van elders moet worden aangevoerd geraamd op 107.300, waarvan 75.200 arbeidsloon. B. en W. achten het noodzakelijk het tempo van de uitvoering geheel in handen te houden, hetgeen niet mogelijk is bij aanbesteding. Zij geven er daarom de voorkeur aan de Heidemaatschappij met de uitvoering te belasten. ACHT-URIGE WERKDAG INGEVOERD. De radio te Moskou heeft een op roep van den centralen raad van de Sovj et-vakvereenigingen verspreid, waarin wordt voorgesteld den arbeids dag voor de arbeiders en bedienden van alle fabrieken, bedrijven en indus trieën der Sovjet-Uriie van 7 tot 8 uur te verlengen, de sedert 1929 in Sovjet-Unie gebruikelijke week 6 dagen weer te vervangen door een van 7 dagen, alsmede allen arbeidèrs en bedienden het eigenmachtig ver ruilen van werk te verbieden. De Sov- jet-regeering heeft, zoo werd verder medegedeeld, deze voorstellen reeds goedgekeurd. Gisteravond kwam onder leiding van den loco-burgemeester, den heer L. C. de Koning, de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. In zijn cjpeningswoord herdacht de voorzitter al len, die op het veld van eer gevallen zijn. Ook onze gemeente heeft van de oorlogshandelingen te lijden gehad. In dit verband wees spr. op de O.L. school en de onderwijzerswoning, welke ernsti ge schade hebben opgeloopen. B. en W. hopen binnen afzienbaren tijd voorstel len tot herstel te doen. Verder sprak hij den wensch uit, dat de militairen, die nog niet zijn teruggekeerd, zoo spoedig mogelijk naar hun haardsteden zullen te- rugkeeren. Met een kort woord her dacht spr. den onlangs overleden heer H. P. Schouten, directeur van het G.E.B. Spr. bracht hem dank voor het vele goede, dat hij heeft gedaan voor het be drijf. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aanvaarding van een stukje grond 4n Park Leeuwenbergh, tot ont trekking aan het openbaar verkegr van een gedeelte van den Stompwijkscheweg, tot verleening van subsidie aan de afdee ling van het Roode Kruis, tot wijziging van het reglement van orde van de raads vergaderingen, tot aanvaarding van een stukje grond aan de Damlaan, tot vast stelling van de rekening 1939 van Maat schappelijk Hulpbetoon, tot verstrekking van extra-hulp aan werkloozen (B-steun). Bij het voorstel tot gedeeltelijke restitu tie van pacht aan den visschermafi van Veen stelde de heer Zuijdwijk voor, dit voorstel aan te houden tot het najaar, dan eerst kan gezien worden, of in ver band met den strengen winter de vis- scherij schade heeft opgeloopen. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Opheffing O.L. school aan den Prinses Julianaweg. De heer Koerts kon zich niet vereeni gen met het voorstel van B. en W. om de O.L. school aan den Prinses Juliana weg op te heffen. Volgens spr. zou hier van een uitzonderingsgeval sprake zijn, in verband met den groeten afstand, die door de kinderen moet worden afgelegd naar de school aan den Westvlietweg. Spr. is van oordeel, dat het eens gedane voorstel van B. en W. om gebruik te maken van het 6e lid van art. 22bis van cle Lager Onderwijswet 1920 voor deze school op zijn plaats was. Gezien de uit breiding der gemeente om en bij de O.L. school acht hij het gevaarlijk juist nu de school op te heffen. De heer Kerkhof, hoewel voorstander van openbaar onder wijs, moest, gezien de omstandigheden, vóór het voorstel stemmen. Volgens den heer Vink zijn de hoogere collega’s het er over eens, dat de school moet worden opgeruimd. De voorzitter zeide, dat gehandeld wordt overeenkomstig de wet en geeft de verzekering, dat alles gedaan wordt in het belang van het kind. De heer Willemse acht het van belang voor de gemeente, dat alle kinderen on dergebracht worden in de O.L. school aan den Westvlietweg, terwijl de heer Vink van oordeel is, dat het belang van het kind niet opgeofferd móet worden aan het belang van de gemeente. Het voorstel tot opheffing wordt daar na aangenomen met de stem van den heer Koerts tegen. Bij de wijziging van de Gemeentebe- grooting protesteerde de heer Koerts tegen de aanvulling van de begroeting van den vuilnisstaal. welke overschreden wordt met 4000, hetgeen een derde is van de heele begrooting. Wethouder Smits zeide. dat het werk buitengewoon is tegengevallen. Het natte najaar en de strenge winter hebben daar geen goed aan gedaan. Tenslotte werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Op een vraag van den heer Willemse, om meer werkloozen in de werkverschaf fing te plaatsen, merkte de voorzitter op, dat zooveel als mogelijk is werkloozen in werkverschaffing worden te werk ge steld en dat in de afgeloopen week nog eenige arbeiders op Ypenburg te werk zijn gesteld. Burgerlijke Stand van Delft BEVALLEN: C. H. M. Dijksman geb. Slootweg, z. W. Groeneweg geb. Onink, d. P. M. van der Sman geb. Nadorp, d. OVERLEDENL. Lamers, 71 jr., wed. van M. Ruiter. Winkels ’s Zaterdagsavonds om 9 uur sluiten De burgemeester doet in overleg met; de middenstandscentrale een beroep op de in deze gemeente gevestigde winke liers, hun zaken des Zaterdags inplaats van 9.30, zooals reeds eerder was ver zocht, reeds om 9 uur te sluiten, teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat de voor schriften inzake de verduistering vol ledig kunnen worden nageleefd. „Zonnestraal-dag”. Zaterdag wordt alhier de jaarlijksche „Zonnestraaldag” gehouden. Het comité doet een dringend beroep op de inwo ners de collecte juist nu ruim te ge denken, aangezien de tuberculosebestrij ding, hoewel nieuwe nooden dringend om leniging vragen, niet op den achtergrond kan geraken. Tot onderwijzer aan de van Wassenaer-Hoffmanschool alhier is be- noemd de heer T. Kool te Rotterdam. De oorlog in de Middellandsche Zee stelt de vraag naar de sterkte van de versterking Gibraltar weer in het middelpunt der belangstelling, aldus het te Berlijn gevestigde Nederland sche Perskantoor. In den loop der eeuwen heeft men meer dan eens ge poogd, Gibraltar in te nemen. De aan vallen werden evenwel steeds afgesla gen en zoo had Gibraltar weldra den naam oninneembaar te zijn. Men kan zoo over een „mythe van Gibraltar” spreken. Het is echter te betwijfelen, of de vesting ook tegen de moderne wapens zal kunnen stand houden. Deze vraag is van groot belang, daar de aanvals- methodes bij het jongste Duitsche Mei- offensief buitengewoon sterke vestin gen in enkele uren tijds wisten in te nemen. Daarbij komt nog, dat deze vestingen, zooals bijv, de Maginotlinie en het Eben-Emael, moderne verster kingen waren, die een groote be wegingsvrijheid aan de verdedigings- troepen toelieten. Al zou nu Gibraltar van de meest moderne wapens voor zien zijn, toch moet de versterking wegens haar bouw als verouderd aan gezien worden. Echter geeft deze zwakke bouw niet den doorslag bij een aanval van lands- zijde. De vesting is in een rots inge bouwd en door een smalle landtong aan het vasteland verbonden, en biedt dus groote moeilijkheden voor den aanval der infanterie. De techniek der Duitsche pioniers heeft echter reeds bewezen, wat zij vermag, bij een ondersteuning door de luchtmacht en artillerie, en een dusdanige aanval heeft dan ook kans van slagen. De grootste zwakte is nochtans Gibraltars kwetsbaarheid van uit de lucht. Het afweergeschut moet zich immers op de hoogste punten opstel len en wordt aldus het mikpunt van de vijandelijke artillerie. Ook de zware artillerie van het schiereiland staat op de hoogste bergkammen opgesteld en kan van op zee aangevallen worden. Practisch komt het er dus op neer, dat het volledige afweergeschut van Gibraltar alsook zijn sterkste artillerie niet gedekt zijn tegen een vijandelijken aanval. De krachtigste wapens loopen dus reeds gevaar, in het begin uitge schakeld te worden. Het is overigens niet moeilijk, zich voor te stellen, dat de beslissing over dq toekomst van Gibraltar elders zal vallen. Zou het niet tot een militaire krachtproef komen, toch zal de mythe der vesting van Gibraltar weldra tot het verleden behooren. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomeneen rozenkrans bij A. van Schalk, Heemskerckstraat 10een damesvulpen bij F. Eleus, Appelstraat 171; een damesrijwiel bij H. Ch. M. v. ’t Zelfde, Lyonnetstraat 96een heerenrijwiel bij J. H. v. Meygaarden, Okkernootstraat 248een beige heeren-regenjas bij Boon- stoppel, Kijkduinschestraat 63een hee renrijwiel, merk „The Baimoral” bij J. Dietz, Schenkstraat 224een fox-terrier bij Greven, Tramstraat 11een rozen krans, een ceintuur, een kinderhand- schoentje, een bruine dameshoed en damesrijwiel, merk „Albion” aan hoofdbureau van politie. De vereeniging „Lydia” ver gadert morgenavond in Lijenburg. Door G. Dubbeldam zal ingeleid worden een onderwerp over„De Schepping”. Morgenavond houdt de Ger. Mannenvereeniging „Voetius” een alge meene vergadering in „Leyenburg”. Als spreker treedt op de heer J. Boor, met woonplaats In de laatste 14 dagen hebben zich duizenden jongelieden gemeld bij den vrijwilligen arbeidsdienst. Om aan den toeloop van werkwilligen voor de nieuwe organisatie in alle deelen des lands tegemoet te komen, zijn in de nabijheid van Trontheim en Bergen nieuwe werkkampen geopend. De eer ste werkobjecten, die door deze kam pen ter hand zullen worden genomen, bestaan in het aanleggen van wegen door gebieden, die voorheen ontoegan kelijk waren. In Haugsyd zal door den aanleg van nieuwe wegen en woudgebied van 10.000 morgen ont sloten worden. Tusschen 1 Augustus en 1 September zal de vrijwillige ar beidsdienst in de kustplaatsen zorgen voor het inzouten van de makreel, waarop de vangst spoedig zal worden geopend. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE SOVJET-UNIE AANGEKNOOPT. Volgens een officieel communiqué te Belgrado gepubliceerd, zijn diplo matieke betrekkingen tusschen de sovjet-Unie en Zuid-Slavië, die sedert het einde van den wereldoorlog niet bestaan hebben, aangeknoopt. De sov- jetregeering heeft Victor Plotnikow, tot dusver sovjet-Russisch gezant in Noor wegen, benoemd tot haar gezant in Belgrado. De Zuid-Slavische regeering heeft hem reeds haar agrement ver leend. De Zuid-Slavische regeering heeft dr. Gawrilowitsj tot gezant te Moskou benoemd. I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3