fvROÜWENHÖEKJE f f STADSNIEUWS Vervangings middelen voor thee Stoppen van kousen vraagt overleg TWEEDE BLAD, PAGINA 2 AUTOMATISCH INTER- LOCAAL TELEFONEEREN HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 26 JUNI 194Ö KAPITEIN P. VAN DEN HEUVEL f Oud-commodore van de H.A.L. Gisteren EXTRA HULP VOOR AANSCHAF FING VAN KLEEDING, DEKKING EN SCHOEISEL NEDERLANDSCH KORPORAAL VERMIST HET BEROEPSGOEDEREN- VERVOER tusschen s-Gravenhage, Wassenaar en Leiden mogelijk geworden ZONSOP- EN ONDERGANG ONTSPANNINGSWERK VOOR ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN VECHTEND ECHTPAAR IN HET WATER GEROLD DE TARIEVEN VOOR RIJTUIGEN MET TAXAMETER Goede raad, welke niet duur is is Kapitein P. v. d. Heuvel. van A. M. LE GRAS. VEERTIG JARIG JUBILEUM. BIJBELS VOOR ROTTERDAMSCHE DAKLOOZEN. ver in Op 1 Juli a.s. zal de heer H. Machielse den dag herdenken, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de N.V. Henri van Rooilijn Hemsterhuisstraathoek Elandstraat. Het comité uit de afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap in den Haag mocht op zijn oproep niet min der dan ruim 3000 gebruikte of nieuwe Bijbels, Nieuwe Testamenten en kerk boeken, alsmede eenige christelijke lec tuur en 189 aan giften ontvangen, v’aarvoor het zijn hartelijken dank be tuig'. Het comité is daardoor in staat gesteld zoowel in den Haag als in Rot terdam reeds vele honderden oorlogs- s.achtoffers daarmede te verblijden. Het adres voor aanvrage van Bijbel of kerkboek is de heer A. Fortgens, Frankenslag 187, den Haag. v. bovenge- de en de Het staat in wagenladingen langs onze wegen. Plukt het toch, dat duu- velskruid der middeleeuwers. Mengt het met de andere kruiden dooreen ook al hebt gij geen thee, zult gij dan toch een verfrisschend en opwekkend kopje thee kunnen drinken. Gij behoeft dan ook van den winter geen duur geld te betalen aan de fir ma’s, die u „Ersatz” aanbieden. den Bergh’s Kolenmaatschappij te Rotter dam. tijdelijk te dezer stede gevestigd. Sedert tientallen jaren is de heer Machiel se procuratiehouder der vennootschap. Ook als bestuurslid van de Handelsschool „Mercurius” is de heer Machielse geen onbekende op het Onderwijsgebied. Donderdag 27 Junizonsopgang 5.18 u-, zonsondergang 10.07 u. Voor gezinnen van steuntrekkenden. tewerkgestelden en kleine tuinders. 10 uur Strand Stoppen en stoppen is twee. De eene huisvrouw neemt een draad katoen of wol, die haar voor de hand komt, let niet zoo precies op kleur en dikte en gaat aan den slag. Is het materiaal te dik, dan worden vooral de fijne zij den kousen erg mishandeld, vooral als de draad wat al te vlug doorge trokken wordt. Te fijn materiaal gebruiken voor het stoppen van grof geweven of gebreide mannen-sokken is evenmin aan te be velen. Het langst houdt men deze als nieuw, wanneer zij met dezelfde wol worden gemaasd, een werkje, dat de meesten onzer zich nog uit de schooljaren herinneren, doch weinig in practijk brachten. Wanneer men zich den tijd gunt tot stoppen, is het niet zoo’n vervelend werk, vooral nu we zuinig in de aanschaffing van nieuwe kousen moeten zijn. We zullen onzen tegenzin in dit een tonige en steeds terugkeerende stoppen opzij moeten zetten en ons met liefde en zorg aan het werk zetten om alle reparaties zoo goed mogelijk uit te voeren. Wanneer men de spandraden gelijkmatig werkt, dan zal het door stoppen veel mooier kunnen plaats vin den. Met het stoppen alleen is het evenwel nog niet gedaan, men moet zooveel mogelijk slijtage trachten te voorkomen door nieuwe kousen en sok ken aan den binnenkant door het opne men der dwarslusjes met kunne wol SUBSIDIE R. K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Gemeenteraad heeft in zijn gadering van 11 September 1939 handen van B. en W. om prae-advies gesteld het verzoek van de vereeniging ,,R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek”, alhier, om een gemeentelijk subsidie voor 1940 van 11.671. Bij raadsbesluit van 16 Oct. 1936 werd het subsidie bepaald op 11.250. B. en W. stellen den Raad, in over eenstemming met het advies der com missie voor het onderwijs, thans voor te besluiten het bedrag van het aan de vereeniging „R. K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek”, alhier, voor 1940 toe te kennen subsidie te bepalen op 11.671 en aan de toekenning de voor waarde te verbinden, dat een mogelijk batig saldo op de rekening en verant woording der vereeniging over 1940 in "ie gemeentekas moet worden terugge stort, voor zoover het gemeentelijk subsidie hierdoor niet daalt beneden het bedrag, dat noodig is om de ver eeniging in aanmerking te doen komen voor rijkssubsidie. G. J. Hoenderdos heeft een adres aan den Gemeenteraad gezonden, waarin hij, kennis genomen hebbende van het plan rooilijn van perceel Hemsterhuisstraat 222, ernstig be zwaar daartegen maakt, daar, als het plan doorgaat, er geen ruimte over blijft om er het bedrijf ter plaatse voort te zetten en er dan voor hem groote verliezen worden geleden. Hij verzoekt daarom den Gemeenteraad zijn goedkeuring daaraan te onthou den. Ontspanningsmiddag. In het restaurant van het IJsclubterreln aan het Bezuidenhout is dezer dagen een ontspanningsmiddag gegeven voor de Rot- terdamsche geëvacueerden, welke daar gehuisvest zijn. Deze middag was aange boden door de orkestvereeniging ,.De Oude Jagerband”. die daarvoor de be- langelooze medewerking had weten te verkrijgen van verschillende artisten. Nadat door het orkest eenig vroolijke nummers ten gehoore waren gebracht (o. 1. v. den heer de Veen), werd een Het ontspanningswerk voor Rotterdam- sche vluchtelingen vindt geregeld voort gang, waarbij van vele zijden voortdu rend ruime medewerking wordt onder vonden. Wekelijks worden drie filmvoor stellingen gegeven in verschillende tehui zen Geregeld worden voorts huisavonden georganiseerd, o.a. in de afgeloopen week in de Hekkelaan, de Gouwestraat en de v Hoornbeekstraat. O.a. trad het duo Koolmees-Stieffelhagen met den pianist J v. d. Ham weer met groot succes op. Vermelding verdient ook het optreden van den heer H. G. van Batenburg met Fran- sche en andere jodelliedjes. De afdeeling ’s-Gravenhage van den Ned. Toonkunste- naarsbond stelde voor vele avonden band of orkest belangeloos ter beschikking, het geen zeer gewaardeerd werd. In voorbereiding is de organisatie der sport, waarover binnenkort nadere me- dedeelingen zullen worden gedaan. De kinderen der geëvacueerden gaan gere geld onder geleide naar buiten en zij zul len binnenkort voorstellingen in een kin- derbioscoop hier ter stede kunnen bij- wonen. Liefdadigheidsavond. Op 29 Juni a.s. organiseert het Haagsch Revue- en Cabaretgezelschap „Sijo-Bela” een grooten liefdadigheidsavond ten bate van de Rotterdamsche geëvacueerden in gebouw „Musica”, Delftschelaan 2c. al hier. Belangelooze medewerking wordt v erleend door: Jack Bess, humorist-con- ferencier; Robin Fox, kunstfluiter; Tino en Dartelli, accnrdeon-virtuozen; Paul Berger, humorist. Verder het Nourya-bal- let: Fransje. Neerlands ‘jongste humorist: Obarto. tenor; „Syo-Bela”. en John Lyon's band, die het balprogramma zal verzor gen. Te Was senaar, waar hij zich met terwoon had geves tigd, is Maandag j.l. op ruim 70- jarigen leeftijd overleden kapitein P. v. d. Heuvel, oud-com modore van de Holland-Amerika-Lijn. Met hem is heengegaan een man, die een lange reeks van jaren een zeer populaire figuur is geweest in de vaart van Ne derland op de Vereenigde Staten. Kapitein van den Heuvel werd op 25 Februari 1876 geboren. Zijn opleiding ontving hij op de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, waarna hij op 18 Juli 1888 bij de Holland-Amerika- Lijn als vierde stuurman in dienst kwam. Hij maakte snel promotie. In de diverse rangen maakt hij niet min der dan 87» reizen op verschillende schepen tot in 1901 zijn benoeming tot gezagvoerder volgde. Het eerste schip, waarop hij het commando voerde, was de vroegere „Maasdam”. Afwisselend op vrachtschepen en passagiersschepen varend, werd kapi tein van den Heuvel in 1924 belast met het commando op het grootste schip van de maatschappij, de „Rot terdam”. Vier jaar commandeerde hij dit schip. Hij maakte er 200 reizen mee. Toén in 1928 de nieuwe „Statendam” in de vaart werd gebracht, vertrouwde de maatschappij hem het commanda over het vlaggeschip toe, een benoeming waaraan de titel van com modore was verbonden. Ruim een jaar heeft kapitein van den Heuvel dit schip onder zijn bevelen gehad. Toen achtte hij, na een eervolle loopbaan van ruim 40 jaar, den tijd gekomen de zee vaarwel te zeggen. Hij nam afscheid en vestigde zich te Was senaar. Zooals gezegd was kapitein van den Heuvel een populaire figuur. Naast een uitnemend navigateur zijn zee manschap genoot een algemeene erken ning was hij een prettig causeur. Talrijke Nederlanders bewaren aan kapitein van d?n Heuvel de prettigste herinneringen als zij het geluk hadden een reis over den Atlantische Oceaan te maken aan boord van een door hem gecommandeerd schip. Maar ook onder de Amerikanen ge noot kapitein van den» Heuvel een groote bekendheid. Talrijke toeristen- reizen naar de Middellandsche Zee stonden onder zijn leiding. De regeering erkende zijn verdien sten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal morgen om 12.30 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen geschieden. JAARVERGADERING „KINDER TOEVLUCHT”. Vrijdag j.l. hield de Vereeniging „Kin dertoevlucht” te dezer stede, bedoelend de tijdelijke verzorging van kinderen, die door ontstentenis van een der ouders ot door andere omstandigheden, met ver- waarloozing hunner belangen worden be dreigd haar jaarlijksche algemeene le denvergadering. Het jaarverslag, uitge bracht door de secretaresse, mej. J. C. F- de Graeff, herinnerde allereerst aan het groote verlies, dat de vereeniging in den loop van het jaar 1939 leed, door het overlijden van haren trouwen voorzitter, ds. A. B. te Winkel. Met weemoed en dankbaarheid wordt zijn voorzitterschap in herinnering gebracht. Aangaande den arbeid bleek uit het verslag, dat geduren de het jaar 1939 geregeld 50 a 60 kinderen verzorgd werden in de inrichting Gera- niumstraat 47. Mr. J. C. Panthaieon baron van Eek moest een somberen toon doen hooren. Door vermindering zoowel van de verpleeggelden als van de contributiën hadden de uitgaven in belangrijken mate de inkomsten overtroffen, waardoor de reserve, uit betere jaren afkomstig, bijna geheel was verteerd. Besloten werd, de beste krachten in te spannen, teneinde tot verbetering van den financieelen toestand te geraken. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden mevr. v. Romondt Vis-Royaards en de heeren dr. V. Ph. Lely en J. R. Snoeck Henkemans, herkozen. In de plaats van wijlen ds. te Winkel werd tot voorzitter gekozen ds. G. Bos. Ned. Herv. predikant alhier die tot aller blijdschap zich tot aanvaarding dezer functie bereid verklaarde. Met het oog op het dalende bedrag der jaarlijksche bijdragen, moge hier vermeld worden het adres van den penningmeester der vereeniging, Riouwstraat 52, postgiro no. 305428 alhier, in de hoop, dat velen zich opgewekt mogen gevoelen, de ledige plaat sen op de lijst der contribuanten, doof hun namen te doen innemen. Morgenavond om acht uur zal er in de zaal van het Leger des Heils (Stichter William Booth) afdeeling Scheveningen, Wassenaarschestraat, een bijzondere bijeenkomst plaats hebben, die geleid zal worden door mevr, komman- dant J. Vlas-Willemsen In deze samen komst zal het 10-jarig bestaan herdacht worden van den gezinsbond. of katoen te versterken, natuurlijk slechts op die plaatsen, die het meest aan slijtage onderhevig zijn. Moeders, die zich aan het werk zet ten om lange kousen voor haar kin deren voor de wintermaanden te brei en, doen verstandig om te beginnen bij den enkel en naar boven te breien. Men maakt dan in dezelfde volgorde meerderingen in plaats van minderen en eindigt met het geribde boord. Voor het aanbreien van de voeten haalt men de opzetsteken uit en neemt de lussen van den eersten toer op, breit vervolgens op de gewone wijze verder. Het groote voordeel van het breien van kinderkousen op deze manier is, dat de knieën, die door vallen vaak groote gaten te zien geven, gemakke lijk naar boven toe aangebreid kunnen worden. Een kleine hoeveelheid extra wol is aan te bevelen, ook voor het ver nieuwen van hiel of teenen. Stukjes in breien loont in vele gevallen de moei te. Men begint eenige toeren onder het gat, neemt de steken op een naald, en breit de vereischte lengte bij. Aan de zijkanten wordt het stukje aange maasd evenals aan den bovenkant. Het opnemen van fijne machinaal gewe ven kousen geeft meer moeite doch als hulpmiddel kan men plm. een hal- ven cm. van den kant af met kleine regelmatige steekjes een draad rij gen en neemt deze op, waarna men een begin krijgt om verder op voort te breien. De binnenrand wordt later met kleine, onzichtbare steekjes op genaaid, en komt geheel plat te lig gen. Aan te bevelen is om steeds twee paar kousen in één kleur te koopen, omdat men dan steeds materiaal heeft om te verstellen, wanneer de voeten erg gestopt zijn, door van één paar kniekousen te maken, die met zoom en elastiek afgewerkt worden. Het res- teerende deel blijft over om de zéér gestopte deelen te repareeren op de zelfde wijze als men flanel verstelt, dus b.v. een lapje op den bovenkant te bevestigen en dit met flanelsteek- jes op te werken, hetgeen aan den binnenkant geschiedt. Kousen, die op deze wijze versteld zijn, kan men b.v. 's morgens in huis dragen, tenzij men de voorkeur geeft aan kouslooze bee- nen, hetgeen als bezuinigingsmaat regel in de komende zomermaanden zeer zeker aan te bevelen is. BUREAU VOOR DE GRAFISCHE BEDRIJVEN. In samenwerking van werkgevers en werknemers is hier ter stede een plaatselijk bureau voor de grafische bedrijven gevormd. In de commissie, die daartoe is gevormd, hebben zitting genomen de heer G. J. Scheepers, voor de Federatie van boekdrukkers; C. Molier voor de Boekbinders; F. H. Lankhout voor de Steendrukkers en G. J. Peele voor de clichéfabrikanten, allen werkgevers. Van de werkne mersorganisaties hebben zitting geno men de heeren F. de Munnik, namens den Alg. Ned. Typografenbond; P. Appelman, namens de R.Kath.gezel len; G. v. Dijk, namens de Prot.Chr. grafische arbeiders; G. R. Bakker, namens den Ned. Graf. Bond; W. L. v. Weeren, namens den Ned. L.F.C.B. Als voorzitter werd gekozen de heer G. J- Scheepers en als secretaris de heer F. de Munnik, die tevens op dracht kregen een kleine commissie te vormen, waarmede alle voorkomen de gevallen kunnen worden besproken. Te beginnen met Dinsdag 2 Juli a.s. zal de commissie, die kantoor houdt op de Prinsegracht 73, eiken Dinsdag en eiken Donderdagmorgen aldaar zitting houden. Maandag is hier ter stede overleden in den ouderdom van 36 jaar de heer A. M. Ie Gras, in leven oogarts, verbon den aan het Ziekenfonds van de ’s-Gravenhaagsche coöperatieve ver- bruiks-, voortbrengings- en voorzorgs- vereeniging „De Volharding” u.a. De crematie zal morgenochtend plaats hebben te Westerveld bij Velsen, na aankomst van trein 11.15 uur v.m. Installatie centrale commissie Gistermiddag werd hier ter stede weder om een stap gezet op den weg naar den wederopbouw, n.l. door de officieele in stallatie van de centrale commissie voor het beroepsgoederenvervoer, welke com missie is samengesteld uit den Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland en de Centrale organisatie voor het beroeps goederenvervoer langs den weg. De installatie geschiedde door den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, die in zijn toespraak wees op het groote belang van dit vraagstuk in het program van den wederopbouw en op de groote verantwoordelijkheid, welke met deze taak op de schouders der commissie wordt gelegd. De voorzitter van de commissie, mr. J. Nolen, beantwoordde de installatie-rede met een toespraak, waarin hij er op wees, dat op den voorgrond staat, dat het be roepsgoederenvervoer begrijpt, dat onder de huidige tijdsomstandigheden het ver voer langs den weg een secundaire func tie vervult. De secretaris-generaal wees, naar aan leiding van de opmerking van mr. Nolen omtrent de toekomst van het wegvervoer, er uitdrukkelijk op, dat de huidige rege ling een noodregeling is. De leden der commissie waren allen tegenwoordig bij de installatie. Zooals bekend, betreft de taak van deze commissie uitsluitend het vervoer langs den weg. Voor de andere middelen van vervoer blijven de bestaande organisaties ingeschakeld, bijv, voor de „wilde vaart” de bevrachtingscommissies, voor de vaart op het buitenland, Duitschland en België het Centraal Bureau Binnenvaart en de Part. Rijnvaart-Centrale te Rotterdam, en voor de beurtvaart het Nederlandsche Binnenvaartbureau. Thee is een verbruiksmiddel, dat voor velen in ons land onmisbaar schijnt. Nu thee zoo schaarsch is, heeft de „Nieuwe Tilburgsche Crt.” het num mer van 17 Juni 1918 eens opgeslagen, uit een tijd, dat de Hollander ook zijn kopje thee bedreigd zag. „Met gejuich zijn de anderhalve ons jes thee, de laatste, in ontvangst ge nomen. Zelfs wordt er reeds door hoofdredacteuren gewaarschuwd, dat de mensbhen niet al te royaal met deze thee moeten zijn. Terecht een op wekkende drank is in deze moeilijke tijden meer dan een behoefte. Maar menschen, waarom plukt gij uw thee niet zelf? Vanmorgen nog zag ik langs de spoorwegbermen, vlak bij Tilburg, lange rijen bloeiende braam- bessen-struiken. Plukt thans dat blad droogt het niet in de zon maar bijvoorbeeld op de kachel, wanneer hel vuur is uitgedoofd. Gij zult er een geu- rigen. gezonden, lekkeren drank eigen thee mede kunnen zetten en welke u niets kost. Als gij door dit blad een klein beetje echte thee mengt, wordt de overeenkomst met onver mengde thee nog grooter. De meesten proeven het niet eens. Weet gij wel, dat in Breda door een groentedrogerij reeds een kwartje voor een kilo versch braambessenblad wordt betaald Maar er is meer eigen thee. Notenblad is ook zeer geschikt om het of wel onvermengd of door uw thee te gebruiken. Fijnproevers vinden dit fijner nog dan braambessenblad. Het gewone notenblad. Dan is er Meidoornblad. Ik dronk het zelf dezer dagen bij een Holland- sche familie, zonder dat ik er erg in had. En Meidoornblad groeit aan bijna iedere heg. Dan is er Sint Janskruid. Naar aanleiding van het feit, dat gisteren voor 't eerst automatisch, dat wil dus zeggen zonder tusschenkomst van een telefoniste, tusschen ’s-Gra venhage, Wassenaar en Leiden getele foneerd kon worden, hebben we met den heer L. Neher, directeur van den Gemeentelijken Telefoon Dienst, een kort onderhoud gehad, waarin deze ons mededeelde, dat de inschakeling van het Haagsche net in het automa tische interlocale verkeer een vlot ver loop heeft gehad. De voorbereidingen waren in den Haag al afgeloopen in Wassenaar moest door de P.T.T. de laatste hand aan ’t werk worden ge slagen. Dat is in den nacht van 24 op 25 Juni gebeurd. Om 1 uur werd met de omzetting begonnen en om 3 uur was deze voltooid. Gesprekken, welke tus schen deze uren in zich aanmelden, .werden door het personeel opgevangen. Intusschen is met deze automatisee- ring weer een knap technisch werk verricht, waarvoor aan de technische diensten van Rijks- en gemeentetele- foon hulde toekomt Het is nog slechts een eerste stap op den weg naar de verdere automatisee- ring in ons land. Maar daarmede zal geruimen tijd gemoeid zijn. Het wach ten is in de eerste plaats op het ge reedkomen van de groote centrale in de Torenstraat. Het gebouw zelf is na genoeg voltooid, maar het daarin te verwerken telefoonmateriaal ligt nog in Antwerpen. Onder de huidige om standigheden kan men moeilijk be rekenen wanneer dit hier zal zijn en wanneer met de technische installatie een aanvang kan worden gemaakt. Wanneer de P.T.T. aan den slag kan gaan, zal het bij dit bedrijf zeker niet aan voortvarendheid ontbrekenHet totstandbrengen van automatische ver bindingen met bijvoorbeeld Haarlem en Amsterdam is dus nog toekomstmuziek. Om tot de werkelijkheid terug te keeren voor de abonné’s is het nu van belang, goed te letten op de aanwijzin gen in den nieuwen Gemeente-telefoon- gids voor de aangeslotenen te ’s-Gra venhage, Rijswijk en Voorburg, waar in, op rose papier, eveneens een naam lijst van aangeslotenen aan het Rijks- telefoonnet te Wassenaar is opge nomen. Men denke er voorts aan, dat met ingang van gisteren alle nummers van Wassenaar wijzigd goed cabaret-programma afgewerkt. Daar was in de eerste plaats Leo Kiehl, die dig de vroolijke stemming wist in te met een praatje en een liedje er al spoe- brengen. Verder de accordeonnist Joop van Daalen, die eenige potpourri’s ten gehoore bracht en zich tevens een goed begeleider toonde. Hierna trad op. de heer R. de Vries, die met zijn goocheltoe ren de toeschouwers in verbazing bracht. Tot dot gaf de snelteekenaar John Charly blijk van zijn vaardigheid met de tee- kenstift. Tusschen de cabaretnummers speelde ..De Oude Jagerband” vroolijke marsch- muziek In de pauze werden versnaperin gen. voor de kinderen speelgoed, aange boden. alsmede nuttige gebruiksartikelen. Een en ander was door Haagsche winke liers ten behoeve van de Rotterdammers ter beschikking van „De Oude Jager band” gesteld. Namens de Stichting tot hulp aan Rot terdamsche geëvacueerden werd door den heer van Beek hartelijk dank ge bracht aan alle medewerkers van dezen goed geslaagden middag, waarbij de Rot terdammers zich met een spontaan ap plaus aansloten. Het echtpaar van E.. dat sinds gerui men tijd gescheiden leeft in verschillende plaatsen, kwam elkaar gisteren plotseling weer tegen op ’t Groenewegje, hier ter stede. Er ontstond een hevige ruzie, waar bij de man de vrouw beetpakte. Al vech tend rolde daarop het echtpaar in het water van het Groenewegje. Een portier van Gemeentewerken, die geruimen tijd de ruzie had gadegeslagen, reikte het spartelende echtpaar een langen stok toe, en hielp het op den wallekant. De vrouw werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar zij van droge kleeren werd voor zien. De echtgenoot had intusschen de beenen genomen. Op ’t oogenblik stelt de politie een onderzoek in naar de toe dracht van de ruzie. Nu het paard noodgedwongen de auto van den weg heeft verdrongen, en dien tengevolge de rijtuigen in eere zijn her steld, vestigt de hoofdcommissaris van politie te dezer stede de aandacht op de bij besluit van 17 Februari 1928 vast gestelde tarieven voor rijtuigen met taxameter. Deze luiden voor gebruik van rijtuigen voor 1 tot 5 personen: 1. Voor een afstand van minder dan 800 m. 0.50 en voor iedere 400 m. of gedeelte daarvan boven 800 m. ƒ0.10 meer. Bagage (geen handbagage) ƒ0.10 per 25 k.g. Wachten wordt betaald met ƒ0.10 voor iedere 5 minuten. 2. Voor ritten naar buiten de gemeen te tot niet verder dan 5 k.m. van haar grenzen geldt het tarief sub 1. Voor ledig terugrijden in de zóne van 5 k.m. buiten de gemeente tot de grens en op de wegen in de voormalige ge meente Loosduinen (uitgezonderd de Loosduinscheweg tusschen ’s-Graven hage en het kruispunt Loosduinscheweg ZeestraatNieuwe weg), mag voor elke 400 m. of gedeelte daarvan ƒ0.10 worden berekend. Overigens mag voor het ledig terugrijden binnen de gren zen der gemeente niets in rekening worden gebracht. Het is den bestuurder verboden een hoogeren prijs te vragen of te vorderen dan vermeld is in het door B. en W. vastgestelde tarief. De bestuurder is bevoegd vooruitbetaling te vorderen. Het vragen van fooien is verboden. De bestuurder is verplicht, hem, die zich daartoe het eerst aanmeldt, op te nemen en onmiddellijk te vervoeren naar zoodanige plaats als verlangd wordt. Hij is niet verplicht zich verder dan 5 k.m. (1 uur gaans) buiten de ge meente te verwijderen. Men overtuige zich vóór de betaling dat het gevorderde bedrag óók door den taxameter wordt aangewezen. In zijn vergadering van 30 Mei 1939 vereenigde de Gemeenteraad zich met het voorstel om over 1939 gelden be schikbaar te stellen voor verschaffing van extra hulp in den vorm van klee- ding, dekking en schoeisel aan gezin nen van in werkloozensteun opgenomen personen en aan gezinnen van z.g.n. B-tuinders. Ook in het verleden stelde de Raad voor deze hulpverleening gel den beschikbaar. Indien de Raad mocht besluiten die hulp ook over 1940 te verleenen, zal dat, naar het departe ment van Sociale Zaken bericht, moe ten geschieden met inachtneming van de volgende regeling. Het Rijk en de Gemeente tezamen zullen over 1940 voor de werkloozen- steuntrekkenden en voor de in werk verschaffing te werk gestelde arbeiders ten hoogste ƒ7.90 (over 1939 ƒ5.78) per arbeider beschikbaar stellen naar het gemiddeld aantal werkloozen, het welk over de eerste 10 maanden van 1939 bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs als werkzoekende stond ingeschreven, vermeerderd met het gemiddeld aantal in werkverschaffing geplaatsten over April tot en met October 1939. Deze gemiddelden bedragen tezamen 20.833. In totaal zal voor deze groepen dus beschikbaar kunnen worden gesteld 164.580.70. Van het bedrag van ƒ7.90 per arbeider komt dan ten laste van de Gemeente 2 en ten laste van het Rijk 5.90, zoodat van de Gemeente zou worden gevorderd ƒ41.666 en van het Rijk 122.914.70. Voor de z.g.n. B-tuinders zal beschik baar kunnen worden gesteld ten hoog ste ƒ3.95 per B-tuinder (over 1939 2.89) naar het gemiddeld aantal in Februari 1940 in deze gemeente beken de B-tuinders, welk aantal 8 bedroeg. Ten laste van het Rijk zou dan komen 2.95 en voor rekening van de Ge meente 1. Voor de B-tuinders zou dus in totaal beschikbaar zijn 31.60. Hier van zou 23.60 voor rekening van het Rijk en 8 ten laste van de Gemeente kómen. De hulpverleening zal geschieden op dezelfde wijze als het vorige jaar, der halve ook naar individueele behoefte. Voor de beoordeeling van die behoefte mag geen rekening worden gehouden met de geldende spaarregeling voor aanschaffing van kleeding, enz. Gelijk voorheen zal de subsidieering in de kosten van deze hulpverleening gedeeltelijk in natura door tusschen komst van het departement van Sociale Zaken geschieden. B. en W. achten alleszins grond aan wezig om voor 1940 deze extra hulp te verleenen. Evenals vroeger heeft het Rijk be paald, dat de hiervoor beschikbaar te stellen gelden niet voor andere doel einden mogen worden besteed, zoodat daaruit geen betaling kan geschieden voor bijkomende uitgaven van welken aard ook, hier ter stede te doen door het B-comité van het Haagsch Crisis- Comité voor salarissen, vergoedingen, kosten van vergaderingen en admini stratie inbegrepen. Voor deze uitgaven trok de Raad in vorige jaren een af zonderlijk bedrag uit. Zij worden voor 1940 beraamd op 14.000. B. en W. stellen den Raad voor deze bedragen ter beschikking te stellen. Vermoedelijk in zee verdronken Gisteravond te ongeveer heeft de politie op het Stille bij de Kwartellaan de uniform gevon den van een Nederlandschen korpo raal. Bij nader onderzoek bleek dit uniform te behooren aan korporaal Chr. S., gelegerd in een school aan de Viljoenstraat hier ter stede. Vermoede lijk is S., die 21 jaar oud is, tijdens het zwemmen verdronken. Hij had zich in den loop van den dag naar het strand begeven en zijn fiets in een stalling vlak daarbij gestald. Ook zijn fiets is door de politie aangetroffen in de stalling. Korporaal S. heeft bij zijn onderdeel op 2 achtereenvolgende appèls ontbroken, zoodat de politie vreest, dat hij inderdaad verdronken is. Het lijk is tot heden nog niet aan gespoeld. telefoon- zijn ge- OPENLUCHTCONCERT ONDER AUSPICIËN VAN DE STICHTING HAAGSCH OPERAFONDS Onder auspiciën van bovengenoem de stichting zal morgenavond om half acht een concert worden ge geven, dat gratis toegankelijk is voor militairen, geëvacueerden en belang stellenden op het terrein van de scho len aan dg Colensostraat 2. Aan dit concert w’erken mede, het Haagsch Gem. Electr. Bedr. Mannenkoor onder leiding van den heer Herman Stenz, het koor van de Vereeniging voor de volkszang, eveneens onder leiding van Herman Stenz en het koor van de Stichting Haagsch Operafonds, onder leiding van den heer Willem v. d. Meer. De begeleiding van noemde koren is in handen van dames Betsy de Ridder-Spaans mevr. v. d. Voorde. Gedurende pauze en na afloop van het concert zal marschmuziek worden ten gehoore gebracht door het Gem. Reinigings Har monie Orkest. Als no. 1 van het pro gramma zal worden gezongen Ecce quo modo moritur van Jac. Gallius, ter nagedachtenis aan de gesneuvelde sol daten. Het tot standbrengen van een verbinding. Wie uit den Haag (Voorburg of Rijswijk) wil telefoneeren met Wasse naar of Leiden, kieze eerst het net nummer, dat vopr Wassenaar is K. 1751 en voor Leiden K. 1710, waarbij K 0. Wanneer men dit nummer heeft aan geslagen en voor de tweede maal een constanten zoemertoon hoort, kan men het nummer van den abonné kiezen. Hoort men tijdens of na het draaien van het net-nummer of van het abonné- nummer een regelmatig onderbroken zoemertoon, dan is het toestel bezet en legge men de telefoon op den haak. Hoort men echter elke 5 seconden één maal een vrij hoogen toon, dan be duidt deze, dat de opgeroepene wordt opgebeld. Wanneer men een afwisselend hoo gen en lagen toon hoort, dan beduidt dit. dat de abonné om de een of andere reden van de telefonische gemeenschap is uitgesloten (en dan kan men door K. 08 te draaien omtrent het gekozen nummer inlichtingen vragen). De abonné’s te Wassenaar, die auto matisch met den Haag willen telefo neeren, kiezen eerst het netnummer K. 1700 en vervolgens het gewenschte abonné-nummervoor een verbinding met Leiden draaien zij eerst K. 1710, waarbij wij er weer aan herinneren, dat K de 0 op de kiesschijf is. Gedurende de eerste dagen zal het telefoonpersoneel bij een abuis van een aanvrager nog aanwijzingen door de telefoon geven, maar de directie der Gemeentetelefoon rekent er op, dat de abonné’s zelf zich van de wijziging in de telefoonverbinding op de hoogte zullen stellen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6