Rusland eischt Bessarabië Fransch van het Noorden van en Boekowina op de van Bezetting grondgebied vindt voortgang De demobilisatie Nederlandsche weermacht 1940. No. 17605. De van en dienstplichtigen bestemming personeel het beroeps- de taak der Donderdag 27 Juni. Ultimatum loopt hedenavond af dienst Een nieuwe een Het Britsche rijk binnen het bereik der Duitsche luchtmacht „Opbouwdienst” wordt ingesteld De beslissende phase van den strijd Italianen Suikerdistributie Churchill’s rede wekte smartelijke verbazing in Frankrijk Een vredespartij onder Chamberlain? Slechte behandeling van in Engeland Een belangrijke taak voor Italië Een nieuwe dienst *ALBI TOULOUSE -- S-land COURANT HAAGSCHE t PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: van sovjet-Russische Ontsteltenis in Roemenië. de en in Duitschland Het te verrichten werk. hoofd van het departement van Land bouw en Visscberij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 28 het algemeen distributieboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. Juni a.s. tot en met Donderdag 25 Juli a.s., de met „80” genummerde bon van Tot en met 25 Juli één kilo op bon 80 De secretaris-generaal, waarnemend Stefani meldde heden uit Boekarest: De Roemeensche gezant te Moskou heeft gisteren om 10 uur van Molotof een nota ontvangen, waarin de sovjet unie van Roemenië teruggave vraagt van geheel* Bessarabië en afstand van het geheele noordelijke deel der Boe kowina. De Roemeensche regeering zal heden avond antwoord moeten geven aan de sovjetregeering. De Roemeensche autoriteiten plegen koortsachtig overleg, in afwachting van de bijeenkomst van den kroonraad, die voor heden bijeengeroepen is. op de te worden Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 ^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 In Roemeensche politieke kringen is groote ontsteltenis gewekt. De dag bladen publiceeren geen enkel bericht hierover. Het is niet mogelijk te voor zien wat voor besluiten genomen zul len worden. Het is de laatste weken op velerlei ge bied van het openbare leven wel duide lijk geworden, dat tal van ingrijpende en doeltreffende maatregelen getroffen kon den worden dank zij het bestaan van een oprechten en in vele gevallen hartelijken geest van samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten, waarbij de eersten met waardeerbare kieschheid nalieten hun positie van be zettende macht te onderstreepen. Waar kon deze samenwerking beter tot uting In een bericht van het Amerikaan- sche nieuwsagentschap Associated Press wordt gezegd, dat in Engelsche par lementaire kringen wordt beweerd, dat tusschen de oorlogspartij onder leiding van Churchill en en „geboren worden de” vredespartij onder Chamberlain een belangrijke politieke strijd aan den gang is. Intusschen vliegen voortdurend Rus sische vliegtuigen over de van Roeme nië gevraagde gebieden, klaarblijkelijk om te doen begrijpen, dat de diploma tieke actie volledig ondersteund wordt door de sovjet-Russische militaire krachten. De leiding. De Opbouwdienst staat onder de lei ding van vrijwilligers, in de eerste plaats onder die van jonge oud-officie- ren en oud-onderofficieren, die voor deze groote taak alle krachten willen en kunnen geven. Het moet een werk zijn naar het hart van vele officieren, hun menschen thans weer het leven binnen te voeren en hen te helpen het juiste startpunt te vinden. Dat deze leiders en onder-leiders een financieel zekere positie zullen verkrijgen, spreekt vanzelf. Ingenieurs en eenige andere vrijwilligers zullen aan het leiders- corps worden toegevoegd. Strenge disci pline is natuurlijk noodzakelijk, wil men slagen. Engelsche blokkade uitgebreid Officieel wordt meegedeeld, aldus het D.N.B., dat de Engelsche blokkade thans ook is uitgebreid tot de door de Duitschers bezette Fransche kusten. Luchtaanvallen op Engeland Het Britsche departement van lucht vaart deelt medeGedurende den nacht hebben vijandelijke bommenwer pers hun aanvallen voortgezet in ver schillende districten van Engeland, aldus meldt Reuter uit Londen. Engeland niet op zijn gemak De ,,Popolo di Roma” schrijft over den nieuwen toestand, zooals die ont staan is door den wapenstilstand, dat ondanks de blaaskakerij van Churchill en het gebluf van Duff Cooper er reden is om te gelooven, dat Engeland dit oogenblik, nu de wapens van spilmogendheden op zijn hart zijn ge richt, niet al te rustig is. Ondanks het feit, dat Engeland is verslagen in zijn traditioneele berekening van een poli tiek van den coalitieoorlog, gaat Lon den thans voort te hopen op hulp van continentalen aard en intrigeeren zijn staatslieden actief in het nabije Oosten, op den Balkan en zelfs in Moskou. Engeland, zoo besluit het blad, geeft duidelijk te kennen, dat het, wanneer het alleen den oorlog voert tegen het vasteland, geen enkele hoop heeft op het winnen van den oorlog. Churchill heeft opperbevelhebber troepen, minister- op het Britsche eiland, maar het zal ook in actie komen tegen de krachten van het Britsche rijk, die overal zijn verspreid en waarop volgens verklaringen van Engelsche staatslieden, het weerstandsver mogen rust van de Britsche macht. Demobiliseering van de rest van het Nederlandsche leger zou voor verre weg het grootste deel van de soldaten neerkomen op werkeloosheid. Prak tisch stond tot nu toe niets anders open en daardoor waren duizenden jonge menschen en huisvaders steun trekkers geworden, een toestand, welke op den duur het gezondste en krachtigste volk moet ondermijnen en verlammen. De werkloosheid is een moreele verdelgingsoorlog, die een volk in het merg aantast. Daartegen helpt slechts een krachtig aanpakken, geen halve maatregelen. Dit leert een ervaring van jaren, dat bewijst een eindelooze lijdensweg, aan welks rand ontelbare, voor het leven gebroken, hopelooze en gedemoraliseerde men schen zijn neergezonken. Hier roept de vroegere tegenstander de dappere jeugd van Nederland en geeft haar de gelegenheid zich zelf te helpen, zich midden in het werkzame leven te plaatsen en de op het slagveld be oefende kameraadschap nu ook op het veld van den arbeid in daden om te zetten. Voor zoover de te bezetten Franscht gebiedsdeelen zich nog niet in de macht der Duitsche troepen bevinden, wordt deze bezetting zonder verwijl na het sluiten van den Duitsch-Franschen wapenstilstand ten uitvoer gelegd, aldus artikel 2 van dit verdrag. Op de kaart overziet men (met dikke zwarte lijn aangegeven) hoe ongeveer de grens tusschen het bezette en onbe- In de beslissende phase van den oorlog tegen het Britsche rijk aldus de „Giornale d’Italia” zal Italië een belangrijke taak heb ben. Niet alleen zal Italië, in sa menwerking met de Duitsche weer macht, deelnemen aan den aanval De Opbouwdienst zal geen nieuwe vorm van werkverschaffing moeten zijn, slechts objecten, voor de gemeen schap van beteekenis, komen in aan merking, in de eerste plaats de vele opruimingswerken, die thans noodig zijn. In den landbouw, die in dezen oor logstijd voor de levensmiddelenvoorzie ning van ’t grootste belang is, zullen be hulpzame handen veel nuttig werk kun nen doen. Hoeveel noodzakelijke wea ken, die het belang der gemeenschap zouden hebben gediend, heeft men laten liggen, omdat men er geen geld voor over had. Daarom kan de opbouwdienst op veel gebied goed werk doen de aan leg van golfbrekers, dijkverzwaringen en verhoogingen, de aanleg van water wegen, boschbouw en dergelijke, welke werken grootendeels door ongeschoolde arbeidskrachten kunnen worden ver richt. Beter dan werkloos te zijn is het, op- bouwenden arbeid te verrichten en de gemeenschap te dienen. Op dit punt vooral moet men elkander helpen en verstaan. Hier worden groote algemeene belangen gediend, waarbij iedereen zich nuttig maken kan, waarom wij dan ook van dezen opbouwdienst groote ver wachtingen koesteren. zette gebied zal loopen dit geldt even eens voor het door de Italiaansche troepen bezette gebied in Frankrijk (met fijne arceering aangegeven). Op grond van het Fransch-Italiaansche wapenstilstandsverdrag zullen de Ita lianen de voorste linies van het Alpen front dezer operatiegebieden bezet houden. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt: Wanneer de lijn, die het Duitsche bezettingsgebied in de wapenstilstands voorwaarden omgeeft, op al haar punten definitief zal zijn bereikt, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Dat zal o.m. ook wel afhangen van het op treden der wapenstilstandscommissie, die in Wiesbaden haar zetel zal hebben. Het beknopte legerbericht van vandaag doet duidelijk zien, dat de strijd tegen Engeland door de Duitsche weermacht krachtdadig voortgezet wordt. Het geheele Britsche eiland ligt thans volledig binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Interessant is de nederlaag, die drie Engelsche bommenwerpers voor de tweede maal bij het Noorsche vliegveld Stavanger- Sola hebben geleden. Het blijkt, dat de Duitsche afweer ook in de gebieden, die niet zoo beveiligd zijn als het Duit sche moederland, superieur is aan de Engelsche aanvallers. De herhaalde, succeslooze aanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen op Stavanger-Sola bewijzen bovendien, hoe buitengewoon pijnlijk den Engelschen de Duitsche bezetting van Noorwegen is. Men her innert zich, dat Churchill reeds voor de bezetting van Noorwegen eens zeide, dat Noorwegen in Duitsche han den een op het hart van Engeland ge richte pistool was. Sikorski bij Churchill Ministerpresident Dinsdagavond den van de Poolsche president Sikorski, ontvangen. Zij be spraken de situatie van het Poolsche leger en de rol, die het in Engeland vervult. Er bestond volkomen eensge zindheid ten aanzien van de beginselen der samenwerking om den oorlog „tot de overwinning” voort te zetten. Verscheidene Poolsche troepenafdee- lingen, die met de geallieerden in Frankrijk gestreden hebben en onlangs in Engeland zijn aangekomen, worden thans in Groot-Brittannië gereorgani seerd. Radiorede van Eden In een radioredevoeting, die klaar blijkelijk ten doel had de gedrukte stemming van de Engelsche bevolking te verbeteren, heeft de minister van oorlog. Eden, verklaard, dat Groot- Brittannië een „uiterst machtig” lucht wapen heeft. Spr. was er van over tuigd, dat vijandelijke aanvallen zou den worden afgeslagen. Eden herhaalde vervolgens de be kende Engelsche propagandastelling, dat het Britsche imperium alleen staat „voor het behoud, het herstel en de latere uitbreiding van de grenzen der vrijheid”. Engeland is thans een ves ting, zoo zeide hij, tot de tijd komt, waarop men tot den aanval overgaat. Geen slag kan worden gewonnen, wan neer men in verdedigingsstellingen blijft. Eden troostte daarom zijn toe hoorders met een onbepaalde toekomst, waarin de oorlog geyoerd zou worden tegen den vijand „met al onze krach ten”, concentratiekampen overgebracht, waar de hygiënische toestanden nog slechter waren dan in Afrikaansche dorpen. In deze kampen heeft men Italiaansche mannen, vrouwen en kinderen onder gebracht. Ook de Italiaansche consuls, vice-consuls en consulaire ambtenaren werden gearresteerd. Hun woningen werden onderzocht en onder politie bewaking gesteld. Iedere mogelijkheid om met de diplomatieke autoriteiten in verbinding te komen werd hun gewei gerd. Honderdvijftig in Engeland ge boren Italianen tusschen de 15 en 20 jaar werden te Glasgow gevangen ge nomen en ernstig mishandeld. In het havenkwartier van Glasgow werden 17 en in Grenock 60 winkels, toebehoo- rend aan Italiaansche burgers in be slag genomen en onder politiebewaking gesteld. Te Middlesex werd een koek- fabriek, eigendom van een Italiaan, in brand gestoken en verwoest. Om misverstanden te vermijden, moet echter eerst dit worden opge merkt: de Opbouwdienst is geen blij vende ondersteuning doch een voor ziening voor, een overgangstijd. Hij is ook geen arbeidsdienst, zooals die in Duitschland voor de jeugd bestaat. Hij is veeleer een niet-militaire instelling van den Nederlandschen staat en is bestemd om de rest van de Neder landsche weermacht naar de burger maatschappij over te brengen, om den werkloozen soldaat te helpen zijn krachten aan den wederopbouw van zijn land te wijden, zoodat hij als gaaf man en mensch uit de arbeidsgemeen schap den weg naar het vrije bedrijf vindt. Wanneer de werklooze soldaat met behulp van het bemiddelingsbu reau van den Opbouwdienst weder een betrekking gevonden heeft, heeft de Opbouwdienst zijn taak in elk opzicht vervuld. De opbouwdienst is voor alle dienst plichtige onderofficieren en man schappen verplicht, die zich thans bij het leger bevinden en die, na 15 Mei j.l. uit de weermacht ontslagen, thans geen werk hebben gevonden of zich niet vrijwillig voor werkge legenheid in Duitschland hebben gemeld. Naar het D.N.B. uit Bern meldt, heeft de Fransche minister van buiten- landsche zaken, Baudoin, in een rede voor de .pers o.m. verklaard, dat hij geloofde, dat de onlangs door Chur chill gehouden redevoering, waarin hij het verslagen Frankrijk een les in eer gaf, niet de ware gevoelens van het Britsche volk weerspiegelt. De door Churchill aangenomen houding, aldus Baudoin, heeft in Frankrijk een ge voel van smartelijke verbazing gewekt. Dit gevoel is intusschen nog sterker geworden. De Fransche regeering heeft in Londen stappen hiertegen onder nomen. De Engelsche houding wordt nog onderstreept door het terugroepen van den Engelschen ambassadeur. Over deze reis, die van korten duur zou zijn, zijn natuurlijk in Londen verklaringen gegeven, volgens welke deze reis nood zakelijk zou zijn voor het inlichten van het Britsche volk. Doch met den am bassadeur zijn alle leden van de am bassade vertrokken. De Fransche am bassadeur te Londen, Corbin, die een groote activiteit voor de Britsch- Fransche toenadering aan den dag heeft gelegd, heeft onder deze omstan digheden zijn ontslag gevraagd. De Fransche regeering is niet van plan hem onmiddellijk te vervangen. Zij zal in Londen echter een zaakgelastigde houden. De Italiaansche bladen publiceeren berichten uit Lissabon, waar de Ita liaansche diplomatieke en consulaire ambtenaren op hun reis naar Italië met een Engelsch schip zijn aange komen, over de ongehoorde kneve larijen en ernstige schendingen der internationale wetten door de Engel schen tegenover Italiaansche burgers in Engeland na de Italiaansche oorlogs verklaring. Meer dan 300 Italiaansche gezinshoofden zijn onder het mom te behooren tot de „vijfde colonne”, die in werkelijkheid nooit heeft bestaan, te Londen gearresteerd, ondervraagd, beroofd van geld en papieren, daarna in de gevangenis geworpen of naar Door zoowel het verkeer als de oor logsvloot in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee te verlammen, houdt Italië groote eenheden van de Britsche vloot van het Britsche eiland ver wijderd. Bovendien bindt Italië in Egypte 250.000 Britsche soldaten, ongerekend nog de troepen, die in Kenya liggen. De actie van de Italiaansche iuchtmacht is gericht tegen de Engelsche lucht- en vlootbases op Malta, te Alexandrië in Egypte, te Port Soedan, te Aden,te Zeila en te Berbera. Het Britsche ver weer richt zich uitsluitend tegen de open steden van het schiereiland en tegen de burgerbevolking. Juist deze actie van de Engelsche luchtmacht be wijst, dat het systeem der Britsche bases in de Middellandsche Zee voor Italië onverdragelijk is. De vernieti ging van die bases, zoo besluit de „Giornale d’Italia” en de herziening van dit systeem is een vraagstuk van rechtvaardigheid en veiligheid voor Italië en is een van de redenen, waar om Italië aan dezen oorlog deelneemt. Volgens deze voorstelling van zaken zouden de aanhangers van Churchill traohten Chamberlain uit het kabinet te verwijderen uit vrees voor een paci ficatiepolitiek. De vertegenwoordiger van de Associated Press in Londen meldt verder, dat zijn berichtgevers verklaard hebben, dat Churchill zich slechts aan het stuur kan handhaven met behulp van 200 veilige conserva tieve stemmen in het Lagerhuis. Men gelooft, dat Chamberlain de regeering- Churchill ten val kan brengen en een vredeskabinet kan vormen. In zekere kringen wordt tegelijkertijd het denk beeld uitgesproken, dat mogelijk Lloyd George in plaats van Chamberlain in het kabinet-Churchill zitting zal nemen. komen dan op een terrein waarop zoowel de Nederlandsche als de Duitsche mili taire autoriteiten dezelfde gevoelens koesteren, die het best omschreven kun nen worden met deze eenvoudige aan duiding: zij hebben beiden hart voor den soldaat. Zij willen het leven van den soldaat zoo dragelijk mogelijk maken. Dit mocht als hoofdthema gelden bij de uiteenzettingen, welke heden op een persconferentie majoor Ogilvy heeft gegeven met betrekking tot de de mobilisatie van ons leger. Volgens de bepalingen van de wapen- stilstandsovereenkomst zou het geheele beroepspersoneel van de Nederlandsche weermacht eigenlijk nog als krijgsge vangen moeten worden beschouwd en derhalve in krijgsgevangenenkampen moeten zijn ondergebracht. De Führer echter heeft met ruimhartigheid anders beschikt en ter uitvoering van deze beschikking heeft de Duitsche commis saris voor de demobilisatie van het Nederlandsche leger thans richtlijnen uitgegeven, die beoogen de krachten van de Nederlandsche beroepsmilitai ren zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. De beroepsmilitairen Deze richtlijnen bepalen o.a., dat be roepsmilitairen ontslagen kunnen wor den, indien zij een verklaring op eere- woord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duit sche Rijk werkzaam zullen zijn. Deze verklaring is vanzelfsprekend, zij be vestigt slechts een sinds de capitulatie bestaanden toestand. Verder zijn deze beroepsmilitairen na hun ontslag onder worpen aan een meldingsplicht en een beperking van bewegingsvrijheid, voor- zoover zij niet in openbare diensten tre den, welke onder den Rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. Het vrije bedrijf, voorzoover zij vaste werkgelegenheid, hetzij hier te lande, hetzij in Duitschland, kunnen aantoonen. 2. Openbare diensten (politie, op bouwdienst, invoerrechten en accijn zen, rivierpolitie e.d.). De overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toestemming van den Rijkscommis?' saris en van het aangaan van een vast dienstverband. 3. Den gepensionneerden staat, voor zoover recht op pensioen aanwezig is. Als nieuwe dienst wordt een „Op bouwdienst” ingesteld, een instituut, dat waardig aansluit op de maatrege len van het Duitsche staatshoofd tot vermijding van hardheid tegenover den vroegeren tegenstander, ja zelfs nog daarboven uit gaat. IROUBAIX rDieppe ^ROUAN- OURS- ZWITSERLAND ■BOJ =tqul( 4* Hoofdsteden departementen EEl DOOR DUITSCHLAND BEZET ^SDOOR ITALIË BEZET -ZEEHAVENS DOOR DUITSCHLAND BEZET «LTON NNE A<ont MAR5AN ■thee PNJ •parses -DANGERS I NANTES- AGEN -MEMX VALEWCE TIOOEZ PR1VA5 tuowtauban ioai_L^ ^-IDuinkérkè n Calais J— Boulogne - ■Soissons- Jalen^on—- ^PAPlJS' -*LAVAL ---- -CHARTRES- - - *LE MANS-- - TZ- -Tout—A- -NANCY—- k - STRAA1 -CHAUMONT ~*LANGRES -- RENNES \Vannes- ■t- ELGIE-MJ DUITSCH-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1