België De wederopbouw VOOR DEN PUZZELAAR m Persstemmen de over wapen stilstandsvoorwaarden SCHERPE MAATREGELEN TEGEN GEVLUCHTE AMBTENAREN BINNENLAND HA'AGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JUNI 19'4'0 EERSTE BLAD, PAGINA' 3 - De openbare orde en veiligheid TURKIJE. ZUID-AMERIKA. Tal van openbare werken worden ter hand genomen DUITSCHLAND Turkije en de oo LITAUEN. Engeland neemt stelling tegenover het vasteland RUSLAND. onze van van De aangerichte schade De prestaties van luchtmacht De verordening nopens het houden van postduiven Wat moet er worden gedaan wanneer men wi! vergaderen? om het vlieger en rj vlisch- (La- 38. van 87. visch- 48. 74. trap van 85. 66. Een toelichting. De voort- Waar zijn deze muziekinstrumenten? 59. 61. 63. De toepassing van de betreffende verordening 91. 92. werkelijken vrede in Europa, waaraan allen deel zullen hebben, ook het door Engeland en zijn eigen plutocratie uit geplunderde, thans in grooten oorlogs- nood geraakte Fransche volk. Geen Daitsche vernedering van den vijand alleen de niets Ver had moet den ver- voor en het 70. 71. ven zoolang er voor verstoring van de openbare orde, en dit geldt ook voor het uniformverbod geen gevaar be staat 21. 25. 26. 27. 39. 40. 51. 52. 29. 31. 32. 33. 88. 91. 93. 94. 95. 15. 17. 19. 20. 22. 23. 24. 26. 6. 10. 16. 18. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 72. 73. 75. 77. 80. 81. 82. 84. HET DUITSCH—RUSSISCHE GRENSVERDRAG. In verband met de onderhandelingen, die te Berlijn gevoerd worden met be trekking tot het Duitsch-Russische grensverdrag, zijn de leiders van de af- deeling West-Europa van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken, Alexandrow, en de sovjet-Russische ko lonel Leontjef in de Duitsche hoofdstad aangekomen. Te hunner verwelkoming waren de gezant von Saucken als ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken en de ambassa deur der sovjet-Unie, Sjkwarzew, aan het station aanwezig. gende minister van marine, Compton, verklaarde, dat de op het oogenblik in den Stillen Oceaan varende „Phoenix” op weg is naar zijn eerste aanloophaven, Valparaiso. CRITIEK OP ROOSEVELT. De „Washington Post” uit in een hoofdartikel zeer ernstige verwijten tegen Roosevelt om diens poging hei melijk motortorpedobooten aan Enge land af te staan, welke poging is mislukt. Het blad verklaart, dat de president tevoren had moeten vast stellen, of deze transactie in strijd was met de wet, in plaats van een situatie te doen ontstaan, die teleur stellingen heeft gewekt in Engeland en argwaan in Amerika en tevens het probleem der oorlogsleveranties aan Engeland op geen enkele wijze heeft bevorderd. terrein verlies in den strijd in Zee- Indrukken in Amerika Staatszeitung” heeft erkenning toont onze zijn waar. Verticaal: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Voor vergaderingen, waarop staat kundige onderwerpen worden bespro ken, moeten allen, die ter vergadering komen, dus leden even goed als intro- ducé’s, in het bezit zijn van een op naam gestelde uitnoodiging. Ten aanzien van vergaderingen met een zuiver artistiek of godsdienstig karakter, wordt de grootst mogelijke soepelheid gebruikt, zooals dit ook steeds het geval zal blij- De repatrieering der vluchtelingen. Naar de Brusselsche ,„Soir” meldt, zal -te Parijs door het Belgische Roode Kruis een bureau worden opgericht voor de organisatie van den terugkeer der Belgische vluchtelingen uit Frank rijk. De „Soir” meldt uit Antwerpen, dat het stadsbestuur aldaar, in samenwer king met het Duitsche militaire be stuur, alles doet om het economische leven van de stad weer op gang te brengen. De moeilijkheden hebben haar oorsprong niet zoozeer in de verbre king van de handelsbetrekkingen door den oorlog, als wel in het feit, dat burgemeester Huysman en eenige ge meenteraadsleden bij het uitbreken van den oorlog zijn gevlucht, met me deneming van de stadskas. Om de 10.000 werkloozen van de stad onmid dellijk aan arbeid te helpen, zullen groote openbare werken ter hand wor den genomen, zooals de vergrooting van een ziekenhuis, de bouw van een nieuw abattoir, de slechting van de oude vestingwerken, de inrichting van schuilkelders en verder het herstel van de havens en van de beide Scheldetun- nels, die zwaar geleden hebben door de ontploffingen, daarin door de terug trekkende geallieerde troepen veroor zaakt. Buitendien zullen maatregelen worden genomen om de door het op blazen van bruggen en het doen zin ken van schepen onbruikbaar gemaak te kanalen weer toegankelijk te maken voor het verkeer. De verbinding tus- schen Antwerpen en Dendermonde en tusschen Antwerpen en Brussel is reeds hersteld. De waterwegen tusschen Ant werpen en den Rijn, benevens die ten Noorden van de Lije, zijn eveneens weer bevaarbaar. De Duitsche militaire autoriteiten hebben de ambtenaren van de Belgi sche gendarmerie en van de douane opgeroepen om hun werkzaamheden on der hun oude chefs te hervatten. Scherpe maatregelen zijn door de Belgische burgerlijke autoriteiten geno men tegen de Belgische ambtenaren, die zonder toestemming zijn gevlucht, inplaats van op hun post te blijven. Thans worden lijsten aangelegd van de namen dezer deserteurs. Het D.N.B. meldt uit Istanboel, dat de verklaring van den minister president volledige instemming ontmoet bij de Turksche openbare meening. De thans van officieele zijde gegeven definitieve formuleering, dat Turkije niet-oorlog- voerend zal zijn, zoolang het zelf niet wordt aangevallen, heeft voor de open bare meening de lang gehoopte kalmee- ring gebracht, vooral daar bekend is, dat deze politiek ook de goedkeuring wegdraagt van de naburen van Turkije op den Balkan en van de naburen in het naburige Oosten. De Maandag j.l. afgekondigde veror dening betreffende de openbare orde en veiligheid en waarbij o.a. het vereeni- gingswezen en het houden van verga ringen wordt geregeld, vereischt, naar ons is gebleken, eenige toelichting. De verordening geeft aan de procu- reur-generaal, ruime bevoegdheden. Het ligt in de bedoeling, zoo vertelde de pro- cureur-generaal mr. A. Brants, in een onderhoud met het Vaderland, dat de vijf procureurs-generaal in óns land de zer dagen bijeenkomen voor het geza menlijk vaststellen van richtlijnen welke zooveel mogelijk uniform voor de vijf respectieve ressorten zullen zijn. Hier over zullen te zijner tij^ nog wel nadere mededeelingen worden gedaan. Voor het oogenblik zij op de volgende punten de aandacht gevestigd: Wat moet men doen wanneer men een vergadering wil uitschrijven? Daarvoor is de toestemming van den procureur- generaal (P.G.) niet vereischt. Wel moet den P.G. bericht worden gezon den, dat men een vergadering wil hou den op dien en dien datum en dit be richt moet den P.G. hebben bereikt 7 dagen vóór den datum, waarop de ver gadering plaats heeft. Wanneer men daarop niets verneemt, dan kan de ver gadering rustig plaats hebben. Zijn er bezwaren, dan verneemt men die tijdig; de P.G. heeft dan het recht de vergade ring te verbieden. Wanneer men een nieuwe vereeniging wil oprichten, dan heeft men van dit voornemen mededee- ling te doen aan den P.G. zes weken vóór den Oprichtingsdatum. De burge meesters, die vroeger beslisten over het GEWAPENDE ARBEIDERS-MILITIE. Het D.N.B. meldt uit Kaunas: Bij verordening van den minister van bin- nenlandsche zaken wordt in het ge- heele land een arbeidersmilitie inge steld. Deze heeft tot taak, in samen werking met de overheidsbureaux de openbare orde te handhaven. Deze mi litie, waarvan het lidmaatschap een eere-ambt is, wordt evenals de politie gewapend. Saboteurs in burger. De Duitsche militaire autoriteiten vestigen er in een mededeeling de aan dacht der Belgische bevolking op. dat op het oogenblik nog Engelsche en Fransche soldaten in burgerkleeding in het land rondzwerven, om door daden van sabotage ook thans nog verdere verwarring en onrust te stichten. De Belgische bevolking wordt opgeroepen zulke aanslagen te helpen verhinderen en de Engelsche en Fransche daders on middellijk te ontmaskeren. De „New Yoiker schrijft, dat men zou hebben moeten verwachten, dat de Engelschen den vroegeren bondgenoot in zijn lijden zouden hebben geëerd en geacht. Juist het tegendeel is gebeurd. Het blad vraagt, waar de Britsche hulp tijdens den slag in Mei gebleven is. De als groote tactische daad geprezen ontrui ming van Duinkerken heeft Frankrijk, wiens dappere zonen den Engelschen aftocht met hun lichamen moesten dek ken, niets geholpen en toen de slag aan de Somme niet veel meer succes bracht moesten de Engelschen hals over kop ook de laatste posities ontruimen. GEARRESTEERDE duitschers in URUGAY VRIJGELATEN. De Duitschers, die op grond van de Engelsche propaganda over het z.g. bestaan van een „vijfde colonne” door de autoriteiten in Uruguay waren gearresteerd, moesten gisteren allen op vrije voeten worden gesteld, aan gezien gebleken was, dat alle beschul digingen onwaar waren. Daarmede zijn ook alle geruchten over het be staan van een „vijfde colonne” on houdbaar geworden. DE WAPENPRODUCTIE WORDT UITGEBREID. De centrale raad van den bond van vakvereenigingen roept de arbeiders op, de wapenproductie der sovjet-Unie te verhoogen. Hieraan wordt nog toe gevoegd, dat het oorlogsgevaar voor Rusland is toegenomen. Dientengevol ge moet men op verrassingen voor bereid zijn en daarom zoowel de landsverdediging als ook het econo mische systeem versterken. meisjesnaam lotgeval muzieknoot opening eenei* fuik watervogel dient ter verfraai ing van het man nelijk aangezicht dier voorzetsel soldaten-voeiding adem Engelsche titel ten opzichte afwijzing wapen van sommi ge insecten pluimvee product scheik. symbool voor neon vervoermiddel vloerbedekking riviertje in N.-Br. een beetje waren gesteld van z.g. mobilisatie-muziek- corpsen zoek te zijn. Zij die in het bezit van zulk een instru ment zijn, zullen goed doen hiervan om gaand kennis te geven aan den algemeen secretaris van de Ned. federatie van har monie- en fanfaregezelschappen, opdat deze instrumenten naar hun eigenaars terug kunnen worden gebracht. Ook particulieren, bij wie misschien een dergelijk blaasinstrument is achter gelaten gelieven dit aan genoemd secre tariaat te melden, waarvoor bij voorbaat de hartelijke dank der betrokkenen. De heer J. P. Harmsen, algemeen secre taris der Nederlandsche federatie van har monie- en fanfaregezelschappen te Bram men (Geld.) schrijft ons: poor de snelle demobilisatie blijken tal van muziekinstrumenten, welke door har monie- en fanfarecorpsen, aangesloten bij de Nederlandsche federatie van harmonie- al of niet houden van vergaderingen, en fanfaregezelschappen, ter beschikking zijn dus verder uitgeschakeld. waren gesteld van z.g. mobilisatie-muziek- Reeds thans is het in enkele Belgi sche gemeenten mogelijk den omvang vast te stellen van de plunderingen en vetmestingen, welke de Franschen en Engelschen hebben aangericht. De hoogte van de bedragen, waarop de schade wordt geschat, bewijst, hoe de terugtrekkende geallieerde soldaten in de woonplaatsen van hun bondgenooten hebben huisgehouden. Volgens mede deeling van den burgemeester van Brasschaet bedraagt de schade, veroor zaakt door de plunderingen van Fran schen en Engelschen, alleen in deze plaats 50 millioen franc. In de gemeen te Westwalle is in de weinige dagen, dat hier een Fransche bezetting lag, geplunderd voor een bedrag van 400.000 franc. Te St. Mariaburg zijn in een villa kunstvoorwerpen van vele hon derdduizenden franc waarde vernietigd en gestolen. Te Capellenbosch hebben Engelsche soldaten, volgens den eige naar, uit zijn villa kleedingstukken, de kens, tafelzilver, wijn en likeur gesto len voor een waarde van 55.000 franc. REPATRIEERING VAN AMERIKANEN UIT EUROPA. Minister Huil heeft medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, het stoomschip „Washington” naar Gal way (Ierland) en het stoomschip „Manhattan” naar Portugal te zen den om nog meer staatsburgers der Vereenigde Staten, die naar Amerika terug willen, te vervoeren. Volgens de inlichtingen, waarover Huil be schikte, zouden in Engeland ongeveer 2000 en in Portugal en Spanje onge veer 1200 Amerikaansche onderdanen gereed staan om te vertrekken. Verschillende personen terechtgesteld. Over de mishandelingen en terecht stellingen van Belgische burgers door de Fransche troepen, worden thans voortdurend nieuwe berichten uit de provincie ontvangen. Zoo is o.a. ook de burgemeester van het Waalsche plaats je Gouy-lez-Piéton door de Franschen, zonder de minste aanleiding, neerge schoten. Bij Gémétoux is een geheele boerenfamilie door de Fransche solda ten gedood. Staaltjes van bijzonderen heldenmoed In „Vliegwereld” wordt een artikel over de onderscheiding van onze mili taire luchtvaart met de Militaire Wil lemsorde gepubliceerd en geïllustreerd met enkele staaltjes van bijzonderen heldenmoed „Daar is bijvoorbeeld de jonge waar nemer, die met een bommenwerper werd afgeschoten, waarna het vlieg tuig in zee viel. Als eenig overlevende van de bemanning bereikte hij de kust, om zich direct naar zijn onder deel terug te begeven, teneinde later wederom met een anderen bommen werper een nieuwe opdracht te aan vaarden, welke zoo mogelijk nog ge vaarlijker was dan zijn eerste vlucht, nJ. het bombardeeren van een zwaar verdedigd doel. En die opdracht moest worder uitgevoerd zonder bescher ming van jachtvliegtuigen, omdat die niet meer ter beschikking stonden. Het is helaas zijn laatste vlucht geworden. Hij viel op het veld van eer. De commissie ter behartiging van de be langen van postduivenhouders in Neder land (voorzitter: Joh. Hornstra, Prinsen gracht 407 te Amsterdam) verzoekt ons het volgende bekend te maken: Het is de commissie, in verband met de vele aanvragen, die haar sinds de afkon diging bereikten, gebleken, dat het ge deelte der verordening van den Rijkscom- missaris, hetwelk speciaal betrekking heeft op de postduivenhouders, eenige toelich ting behoeft. In de eerste plaats wordt er dezerzijds op gewezen, dat de commissie haar vol ledige bevoegdheden heeft behouden en haar werkzaamheden op denzelfden voet voortzet, daartoe volledig gemachtigd door de hiervoor aangewezen Duitsche autori teiten te ’s-Gravenhage. Het inschakelen van de burgemeesters om van ambtswege het samenstellen en controleeren der hok- lijsten te bevorderen, verandert niets aan het feit, dat deze lijsten in afschrift uit eindelijk, zooals tot nu toe reeds gebeurde, op het bureau der commissie terecht ko men en daar nauwkeurig met al haar details, stedelijk, provinciaal, dan wel ge westelijk worden geregistreerd en over zichtelijk gerangschikt. De verzameling van al dit materiaal heeft nog het voordeel, dat het, wat vroeger nooit is geschied, binnenkort mo gelijk zal zijn een juist beeld te geven van, het geheele Nederlandsche materiaal, be nevens van het aantal liefhebbers in ons. land. Een Engelsche versperrings ballon, die van Engeland naar Noor wegen was gedreven, is volgens .Aftenposten” nabij een klein eiland, in de buurt van Kristiansand, neer geschoten. In Frankrijk is een commissa- riaatgeneraal voor den nationalen wederopbouw in het leven geroepen onder leiding van generaal Doumenc. Voorts heeft de president der repu bliek een reeks decreten onderteekend over beperkingen in de levensmidde lenvoorziening en ter verhindering van prijsstijgingen. De Engelsche en Fransche sleep- schepen, sleepbooten en elevators, die tot dusver den Roemenen voor trans- portdoeleinden ter beschikking ston den, worden thans, aldus meldt het D.N.B. uit Boekarest, van den Donau weggevoerd en naar Istanboel ge bracht, waar zij nutteloos blijven liggen. De Roemeensche scheepvaart op den Donau is hierdoor in een moeilijken toestand geraakt. Over dit optreden van de Westelijke mogend heden heerscht algemeen ontstem ming. Te Tokio heeft het bericht groot opzien gewekt, dat het Japansche stoomschip „Sumatra Maroe” te Ka- ratsji wordt vastgehouden en voor- loopig niet naar Bombay mag doorva ren. De Britsch-Indische regeering heeft voor een week de havens Ka- ratsji en Bombay voor schepen van derde staten gesloten. Als de versche- pingshavens voor katoen zijn deze havens buitengewoon belangrijk voor Japan. Een belemmering der scheep vaart zou, naar het semiofficieele agentschap Domei meldt, een ernsti- gen toestand in het leven roepen. verordening gepubliceerd, volgens welke de tot dusver geldende arbeids- tarieven en maandloonen van arbei ders en employe’s ondanks de verlen ging van den arbeidstijd gehandhaafd blijven. De wapenstilstandsvoorwaarden zijn door maarschalk Pétain zelf „hard, maar eervol” genoemd. Daardoor wordt bewezen, aldus de „Angriff”, dat men ook in het huidige Frankrijk de mo- reele rechtvaardigheid erkent van elk der 24 punten van het wapenstilstands- verdrag en inziet, dat de eischen over eenkomen met den huidigen toestand. De „Lokal Anz.” beschouwt het als overbodig in te gaan op alle onderge schikte punten, daar de geest beslis send is. In Juni 1940 heeft een jonge staat, aan wien de toekomst is, den grondslag gelegd voor zijn overwinning op den laatsten tegenstanderEnge land. Deze staat is de eer van zijn overwonnen vijand niet te na ge komen. Hij schiep een wapenstilstand van zakelijkheid en waardigheid. In dien het op dit oogenblik uitsluitend te doen was geweest om een regeling van de oeroude Strijdvragen tusschen Duitschland en Frankrijk, aldus het „Hamburger Fremdenblatt”, dan had onverwijld begonnen kunnen worden met begaan onrecht weer goed te ma ken en den grondslag te leggen voor een altijddurenden vrede tusschen bei de volkeren. Het programma van de voortzetting van den oorlog echter, dat van Londen uit wordt verkondigd, is na den wapenstilstand van Frankrijk met de beide mogendheden van de as, aU een oorlogsverklaring aan het vaste land in zijn geheel te beschouwen. De Engelsche politiek is gelijk geworden aan het stelling nemen tegen het vaste land. De eindstrijd van Duitschland Vegen Groot-Brittannië is een eindstrijd voor de verdediging van de leidende plaats van Europa in de wereld. Duitschland wil de Engelsche pogin gen om op het vasteland tweedracht te zaaien voor immer onmogelijk maken. De heerschappij door de Duit sche weermacht, uitgeoefend over de kust van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan schept de mili taire voorwaarden voor een gunstige basis tot het doen van uitvallen bij den strijd tegen Groot-Brittannië. De „Nachtausgabe” schrijft, dat de door Duitschland en Italië aan Frank rijk opgelegde wapenstilstand, ten doel heeft om, behalve goed te maken wat aan Duitschland en Italië is mis daan, den grondslag te leggen voor een DE ARBEIDSTIJD VERLENGD. Naar officieel te Moskou wordt me degedeeld, hebben de Dinsdag door den centralen raad der vakvereenigin gen voorgestelde maatregelen, name lijk overgang naar den 8-urigen werk dag voor arbeiders en employé’s en naar de week van 7 dagen, reeds door een besluit van het presidium van den oppersten sovjet kracht van wet ge kregen. De nieuwe wet treedt van daag in werking. Zij verbiedt voorts het eigendunkelijk verlaten van de werkplaatsen der coöperatieve, open bare en staatsondernemingen en be drijven, alsmede het eigenmachtig overgaan van het eene bedrijf naar het andere» Tegelijkertijd wordt een Geen sabotage De officier-vlieger K. Verhorst heeft aan de „Prov. Noord-Brabantsche ’s Hertogenbossche Courant” o.a. volgende verteld „Onze vliegeniers zijn in de vijf oor logsdagen doorloopend in de lucht ge weest. Vele verhalen, die over onze lucht macht in omloop zijn gebracht, be- hooren naar het rijk der fabelen ver wezen, zoo onder andere, dat bommenwerpers naar Engeland overgebracht. Niets is daarvan Erkend moet worden, zooals hierboven is gezegd, dat reeds bij de eerste Duit sche aanvallen vele onzer machines reeds op den grond vernietigd werden. Tot den laatsten dag hebben de ove rige aan den strijd deelgenomen en vele officieren zijn daarbij in de uit oefening van hun plicht gevallen. De wilde fantasieën, die in Nederland de ronde hebben gedaan over daden van sabotage (zand in de benzine, door gesneden banden, etc.) behooren alle tot het rijk der fabelen en het grenst aan het misdadige, dat er Nederlan ders waren, die aan deze praatjes voedsel gaven. Van sabotage is gebleken, voor zoover de heer horst van zijn talrijke collega’s kunnen vernemen. Integendeel getuigd worden, dat de luchtmacht, van hoog tot laag, haar vollen plicht heeft gedaan. Vooral voor het grond personeel had luitenant Verhorst niets dan lof. Temidden der bombardemen ten waagden de manschappen zich op de velden om den gaanden en komenden toestellen hulp te verleenen, schade te herstellen en de binnengekomen toe stellen weer startklaar te maken”. beslag inwendig deel buidel niet recht berg aandringen op geld madame (afk.) Ned.-Indië tablet Engelsche oollege- plaats scheik. symbool voor Berrylium ter tafel brengen zenuwontsteking spitsboog (bouwk.) spijker Duitsch kaartspel VERSPREIDE BERICHTEN. Ongeveer 100 Japansche bom menwerpers hebben gistermiddag we derom een aanval ondernomen op Tsjoengking. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat geen militaire schade is aangericht. 28. 30. 33. watertje land 35. verwarring 37. grappenmaker lichaamsdeel een varken naar beneden gaan noodzaken 42. berger van gesto len goed 43. lekkernij 46. schuimend zeepwa ter 47. fel 54. pluksel 55. water (Fr.)' 56. een voetbalvereen. 58. eikenschor^ 59. republiek in Zuid- Amerika 62. greppel 63. meisjesnaam 64. bez. voom.woord 66. wegkant 67. opzuigen 68. specerij 70. tropische soort overt, veel 76. huishoud, artikel 78. heden 79. vinkachtige vogel 82. meisjesnaam 83. voegwoord pers. voornaam woord (Fr.). 86. buiging 89. dat is 90. voorzetsel zie 18 verticaal scheik. symbool tantaal Dan de vlieger van de D 21, die tot driemaal toe naar zijn basis terug keerde om opnieuw te tanken en mu nitie te halen, na zich evenzoovele malen in het luchtgevecht te hebben geworpen. Voor de vierde maal opge stegen. werd hij boven Rotterdam af geschoten en is daarbij helaas leven gekomen. Een ander voorbeeld is dat van een een luchtschutter van een Douglas, welke reeds vóór den start door bomscherven zwaar beschadigd was. De schuifkappen van vlieger en waarnemer konden niet meer ge opend worden en ook de vleugel was beschadigd. Toch werd gestart en het gevecht aangegaan, totdat de vleugel het begaf. De machine kwam in een rugvrille, met gevolg, dat de beman ning door de kap heen naar buiten werd geslingerd. De valschermen deden hun plicht en beiden meldden zich, slechts licht gewond, bij hun comman dant om nieuwe opdrachten. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat, toen het moderne materiaal ver bruikt was, door verschillende vliegers en waarnemers zeer verdienstelijk werk is verricht met de zeer oude C-5 vliegtuigen, waarbij de opdrachten door deze langzame vliegtuigen, even eens meestal onbeschermd, ten uit voer werden gebracht.” Spaansche bladen zijn eenstem mig van meening, dat de Duitsche voorwaarden niet zijn gedicteerd door wraakgevoelens, doch alleen worden bepaald door de uit de voortzetting van den oorlog tegen Engeland vloeiende noodzakelijkheden. „Ya” schrijft, dat Duitschland overwonnen vijand niet nederd, doch diens dapperheid. Fransche bladen staan achter Pétain Naar het D.N.B. uit Madrid mede deelt, richt zich de Fransche pers in alle scherpte tegen de door Engeland ondersteunde pogingen om de Fransche bevolking op te zetten tegen de regee ring van maarschalk Pétain. De bladen spreken in dit verband van onder mijnend werk van onverantwoordelijke en ongewenschte elementen. De „Petit Parisien” schrijft, dat maarschalk Pé tain de eer en de belangen van Frank rijk heeft gered. Alle Franschen moe ten zich om hem heen scharen. Frankrijk behoeft de gelatenheid, die Duitschland bezit in het oogenblik van zijn overwinning. De „Figaro” schrijft, dat Frankrijk niet kan dulden, dat zijn eenheid door zekere elementen wordt aangevallen. Aaneengesloten zal Frank rijk optreden tegen alle vijanden van de door Pétain geproclameerde een heid. H or i zontaai 1. zotteklap zuil sterrenhemel tijn) ook geldelijkeuitkeering windrichting lichaamsdeel naar beneden godsdienst inzake verscheidenheden 28. uitzicht (Fr.) spijzen riviertje i. Utrecht ik (Latijn) plaats in Salzburg (Duitschl.) 34. lichaamsdeel een koe 36. jaargetijde 38. lichaamsdeel 39. verdragen 41. soort 42. behendig 44. vervoermiddel 45. gedicht 47. kleedingstuik riviertje in Fries land 49. titel 50. zweertje huid afstandsmaat 53. bijwoord 54. handig 57. gelooide huid circa controleeren wereldtaal 65. dier vrouw (Duitsch) 67. praal 69. lichaamsdeel ra <fa

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3