FOOT? DEN PUZZELAAR Woningbouw luchtgevaar en Welke worden voorzieningen getroffen BINNENLAND s p E L K HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JUNI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 naar De van Het 73-ste lustrum der Voorbereidingen getroffen A A Leidsche Universiteit Plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk A L E E G aan- al- Raadsvergadering Amsterdam den dat De Nederlandsche vluchtelingen in Frankrijk Ambtenarenverbod ingetrokken Vergadering Nederlandschen Slagershond Hollandsche kinderen den Oostmark Spoedige distributieregeling voor varkensvleesch. Welkomstwoord namens de studenten. de zeer worden ge- A R E L E S K O K E R A A R N A E L R O E M E P I N K T de de zou de Interpellatie-ds. Ekering niet toegestaan D A U G A T E I R E K E N I N G K A P I T T E L Collectieve Arbeids Overeenkomst schoenindustrie. De bedrijfsraad voor de schoenin dustrie heeft een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van bepalingen der nieuw afgesloten collectieve ar beidsovereenkomst voor de schoenin dustrie. De dood van luitenant-kolonel Mussert Omtrent den dood van luitenant- kolonel Mussert verneemt het A.N.P. nader, dat de beide officieren, wier arrestatie door den auditeur-militair is gelast, beiden tot het korps wielrijders behooren en dat het bevel tot arresta tie is gegeven ter zake van muiterij den dood ten gevolge hebbende. O O E R 0 K R E I S T H O L P I S D E R A R E E K R A K E AGE L P A T O M N E TEL A K D E A L VLA EGO Dood van een N.S.B.-lid Het A.N.P. verneemt van de zijde der N.S.B., dat de auditeur-militair de opsporing, aanhouding en voorgelei ding heeft verzocht van drie militairen, onder wie zich de persoon moet bevin den, betrokken bij den dood van den heer Rademaker te Kessel (Mimburg), die op 9 Mei j.l. op grond van zijn lid maatschap der N.S.B. werd geïnter neerd. De heer Rademaker, werd, zoo- als van voornoemde zijde werd mede gedeeld, in het raadhuis opgesloten en den volgenden dag door een spleet in de deur dood geschoten, waarna het stoffelijk overschot onmiddellijk onge kist werd begraven. De drie militairen, wier namen be kend zijn, zijn nog niet verhoord kun nen worden, daar zij naar het buiten land vermoedelijk Frankrijk moeten zijn uitgeweken. Zoo bouwde men vroeger in de steden huizenblokken, die aan vier kanten dicht waren, zoodat aan de achterzijde van de huizen een geslo ten ruimte ontstond. In den Haag geschiedt dit niet meer. Men bouwt alleen langs de lange zijden van een rechthoek en laat de korte onbebouwd. Het is daarbij wenschelijk, dat de achtergevels 24 m. van elkaar staan. Komt nu een bom neer in het hui zenblok, dan vindt de hooge luchtdruk een uitweg naar de onbebouwde smal le zijde. Bij de oude huizenblokken zoekt de luchtdruk naar alle vier de kanten een uitweg, met het groote gevaar, dat vele huizen instorten. De nieuwe bouwwijze wordt langzamer hand in alle steden verplicht en zal der moedigsten en rijksten uit overrijke verleden van Hellas, Socrates. Zijn stem past volmaakt in de overdenking van dezen namiddag. Met open oogen, doch ziende blind, staan wij thans voor de toekomst, wie zou het durven laken, indien zeer ve len zich angstig vragen, waar het einde van den duisteren weg zal lig gen? De wetenschap staat waarlijk niet buiten de gemeenschap, zij zal wat in de laatste voorvalt, zeker en on afwijsbaar weerspiegelen. Ook haar dienaren, docenten en studenten, bre ken allerminst him eed van trouw aan de wetenschap, integendeel, in dien zij boven de stilte en het moer der studie uit, de rustige m hooren uitklinken en met aan dicht gaan beluisteren zoodat al het andere voor hun oor verstompt, de stem die waagt te gewagen van „Leer mij volgen zonder vragen, Vader, wat gij doet, is goed” is niet de martelendste aller vragen, de vraag naar goed en kwaad in deze stem verstild, naar recht en onrecht in deze ook gebezigd worden in de Haagsche uitbreidingsplannen. Het is verkeerd om, zooals men hier en daar nog wel ziet, huizenblokken te bouwen met twee openingen aan de lange zijden. Alleen wanneer een bominslag tegenover deze openingen plaats vindt, heeft de lucht een uitweg. Binnenkort beschikbaarstelling voor bepaalde diergroepen Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd brengt onder de aandacht van honden- en kattenhou- ders, dat per officieele publicatie in de dagbladen een regeling wordt be kend gemaakt voor het binnenkort ter beschikking stellen van honden- en kat tenbrood van uniforme samenstelling voor houders van honden en katten, voor zoover deze dieren behooren tot één van de in de publicatie genoemde groepen. Degenen, die volgens bedoelde rege ling voor een toewijzing in aanmer king komen, moeten voor 1 Juli a.s. een briefkaart inzenden aan de sectie bijzondere diergroepen van het Rijks bureau voor de voedselvoorziening, ’t Spelderholt 22 te Beekbergen, met verzoek om toezending van een be- schrijvingsformulier. Op dat formu lier zijn nadere aanwijzingen gegeven. Lustrumrede van rector-magnificus. Motorbrandstof. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Den houders van motorrijtuigen en mo toren, die meenen in aanmerking te komen voor een vergunning voor het ver bruiken van motorbrandstof, als bedoeld in de motorbrandstof-beschikking 1940 no. 1, wordt in herinnering gebracht, dat van 1 Juli a.s. af slechts motorbrandstof zal kunnen worden gekocht en van dien datum slechts motorbrandstof zal mogen worden gebruikt door hen, die in het be zit zijn van daarvoor noodige bescheiden. Hun, die nog geen aanvraagformulieren, verkrijgbaar bij de distributiediensten, bij de rijksverkeersinspecteurs of de andere, in het desbetreffende persbericht van 17 Juni genoemde instanties, hebben in gediend, wordt dringend aangeraden hier voor onverwijld te zorgen. Het vluchtelingenkamp te Westerbork ontruiipd. Het vluchtelingenkamp te Wester bork zal nog in den loop dezer maand worden ontruimd. Naar de „Leeuw. Crt.” verneemt zal het kamp voor an dere doeleinden worden ingericht. De kampbewoners zullen in plaatsen bui ten Amsterdam worden gehuisvest. en het voorstel om de niet toe te staan, werd in gebracht en aangenomen met 38 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de N.S.B.-raadsleden, die onmiddellijk na den uitslag van de stemming de vergadering verlieten. Daarna werd overgegaan tot behan deling der overige agendapunten. Distributie terpentijn enz. voor grafische ondernemingen. Het centraal bureau voor de grafische bedrijven, van Eeghenstraat 70 te Am sterdam, deelt ons mede, dat het is aan gewezen om verscheidene rijksbureaux te adviseeren bij de toewijzing van grondstoffen en hulpstoffen. Daarvoor is het noodig, dat alle boek-, steen-, offset- en diepdrukerijen, ckhemigrafische bedrij ven, boekbinderijen, inieerderijen en car- tonnagebedrijven ingeschreven zijn bij het centraal bureau. Thans is een diostributie van terpen tijn enz. in voorbereiding; de grafische ondernemingen dienen hiervoor een en quêtelijst in te vullen, welke verkrijgbaar is bij bovenstaand bureau. Zij, die geen enquêtelijst ontvingen, kunnen er een aanvragen. Commissie naar Frankrijk vertrokken. Gisteren is de heer A. van Nijnan- ten, voorzitter van de commissie voor de vluchtelingen te Breda met den heer J. Meeus, evacuatiecommissaris, en den heer van Dijk naar Frankrijk vertrokken, teneinde de vluchtelingen aldaar te verzamelen en hun alle hulp en steun te verleenen voor een spoedi- gen terugkeer. De hulpactie strekt zich niet alleen uit tot de Bredasche vluchtelingen, maar tot alle Nederlan ders. Aan de hand van nauwkeurig Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk te Leiden is gis- stermiddag het 73ste lustrum der Leidsche universiteit herdacht. Deze plechtigheid droeg een besloten karak ter. Het kerkgebouw was geheel ge vuld met belangstellenden, onder wie wij opmerkten de heeren mr. Snouck Hurgronje, als vertegenwoordiger van het departement van Algemeene Za ken, prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het Onderwijs, vergezeld van mr. H. J. Reinink, ad ministrateur en chef van de afdeeling hooger onderwijs van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, het college van curatoren der universiteit, het bestuur, benevens een groot aantal leden van den aca- demischen senaat, vele lectoren, pri- vaat-docenten en studenten, het ge meentebestuur van Leiden, leden van den kerkeraad, den garnizoenscom mandant, den res.-luitenant-kolonel, mr. F. J. J. Trapman, den dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijn land, mr. P. H. Pijnacker Hordijk en vele anderen. Nadat de organist, de heer Leo Mens, de Toccata in A. van Swee- linck ten gehoore had gebracht, sprak de praeses Collegii de heer C. P. C. Fabius, een welkomstrede uit. Daarna sprak de rector magnificus, prof. dr. Fred. Muller, de lustrum rede uit. Spr. schonk allereerst uit voerig aandacht aan de plaats, welke het heden inneemt tusschen het ver leden en de toekomst en wees op het Oud-Testamentische woord, tot Mozes gesproken, „de plaats, waar gij staat, is heilige grond” (Exod. 3: 5). Deze kerk en deze kansel waren immers de eerste plek van sa menkomst der Civitas Leidensis, der burgerij van Leiden, toen in 1574 de beklemmende band van het beleg verbroken was. Pieter Cornelisz, in dien dienst voorgaande, stond ruim vier maanden later, op den 8sten Fe bruari 1575 op ditzelfde gestoelte des morgens ten zeven ure zoo verhaalt Orlers en bad „dat het God mocht behagen de Hoogeschool te zegenen, begenadigen en te doen wassen tot eer en grootmaking van Zijn Heiligen Naam, tot opbouwing en stichting Zij ner gemeente en tot zaligheid, ge leerdheid en ervarendheid in alle eerlijke en loffelijke kunsten van de Hollandsche, Zeeuwsche en andere natiën en tot welvaart van het vader land en der stad Leiden”. Aldus op den stichtingsdag onzer hoogeschool, ruim 365 jaar geleden. Wij voelen ons als bewaarders van dien schat van herinneringen en tradities. Hoe vatten wij onze taak van schatbewaarders op? Moeilijke vraag. Spr. stond vervolgens stil bij een het bij Treft men bij het bouwen van wo ningen voorzieningen inzake het luchtgevaar in tijden van oorlog? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan den heer G. A. Meyer, direc teur van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht en die zoo be reidwillig was hierop een antwoord te geven. Niemand weet, aldus de heer Meyer, of er na dezen oor log weer een nieuwe zal komen, zoodat men in het algemeen wei nig bereidheid toont zich bij het bouwen in te richten op een oor log. Een woning is er nu eenmaal om in te wonen en niet om als schuilplaats te dienen in geval van oorlog. Het karakter van de hui zen zou daardoor geheel verande ren en dat is nu eenmaal niet goed mogelijk. Er zijn echter maatregelen tegen luchtgevaar te nemen, die tevens noodig en nut tig zijn om andere redenen, b.v. in het belang van de volksgezond heid en die dan ook uitgevoerd worden. Nederlanders in Spanje gearresteerd Uit Irun (Spanje) wordt gemeld, volgens het D.N.B., dat daar gister avond verscheidene Nederlanders uit Frankrijk zijn aangekomen, die een aantal baren goud bij zich hadden tot een waarde van twee milliard francs. Aangezien zij geen geloofwaardige verklaring konden geven voor de her komst van het goud, zijn zij door de politie gearresteerd. Het goud werd in beslag genomen. Naar wij vernemen zijn, zoowel van Duitsche zijde als van Nederlandsche zijde voorbereidingen getroffen voor het zenden van Nederlandsche kinde ren naar den Oostmark en wel meer in het bijzonder naar de streek Ober- Donau. De Duitsche afgevaardigden voor die organisatie hebben te ’s-Gravenhage een centraal bureau ingesteld en reeds gisteren besprekingen gevoerd met den heer Frederiks, secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. De heer Frederiks heeft de Duitsche afgevaardigden in contact gebracht met den heer H.J. van Santen, direc teur van het instituut tot ondersteu ning van behoeftige Nederlanders in het buitenland, welke instelling te Arn hem haar zetel heeft. Naar wij vernemen zijn de bespre kingen tusschen de Duitsche afgevaar digden en den heer van Santen, welke besprekingen uitsluitend betrekking hadden op de uitvoering van het voor nemen tot het zenden van Nederland sche kinderen naar den Oostmark, zeer bevredigend verloopen. Ten einde die voorbereiding zoo effectief mogelijk te maken, is hier ter stede ook een Ne- derlandsch centraal bureau opgericht, dat nauw contact zal onderhouden met de hiervoren genoemde Duitsche cen trale instelling. Gezien den voortgang der besprekin gen tusschen deze genoemde instanties valt het te verwachten dat aan plannen, welke bestaan reeds spoedig uitvoering zal geven. Nader vernamen wij nog dat het de bedoeling is kinderen uit alle streken van Nederland aan deze bijzondere „vacantietour” deel te laten hebben,, doch wel in het bijzonder kinderen uit kringen, welke door de krijgsbedrijven hebben geleden. Daar de reis naar den Oostmark van vrij langen duur is, zal men zekere leeftijdsgrenzen moeten stellen, welke ongeveer liggen tusschen acht en veertien jaren. De kinderen, zoo vernamen wij, zullen in tehuizen, hotels, doch ook bij particulieren wor den opgenomen en onder voortdurend toezicht staan. Zooals wij reeds zeiden, wordt met alle kracht aan de uitvoering van het plan gewerkt, zoodat de kinderen nog gedurende de zomermaanden van de ze aangename en uitzonderlijke vacan- tie kunnen genieten. plaatijzeren deur met elkaar verbon den, terwijl iedere kelder tevens voor zien is van een uitgang naar den achterkant. Het is te Rotterdam gebleken, dat een bombardement branden tengevol ge heeft, die meestal niet te blusschen zijn, omdat zij op verschillende plaat sen tegelijk uitbreken en de water voorziening buiten werking raakt. Het is daarom wenschelijk, en dat geldt in het bijzonder voor meer gezinshui zen, dat de hoeveelheid hout zooveel mogelijk beperkt wordt. Er is alles voor te zeggen om in plaats van houten vloeren en houten balklagen vloeren van gewapend beton toe te passen. Zij vormen ook een betere isolatie tegen het geluid, mits in dit opzicht de noodige voor zorgen worden genomen. Kozijnen moeten b.v. geisoleerd van den vloer staan, terwijl de vloeren niet mogen doorloopen. Bij iedere binnenmuur moet een naad worden aangebracht, een en ander om zgn. contactgelui- den te vermijden. De betonnen vloe ren behoeven niet massief te zijn. Zij kunnen in onderdeden worden aangevoerd van de fabriek, waardoor men tevens geen hout noodig heeft voor de bekisting. Hierbij gaat het belang van de volksgezondheid samen met de bescherming tegen luchtge vaar. Het is verder zeer aan te beve len voor kleine overspanningen, b.v. gemetselde gewelven toe te passen. De trappenhuizen, die in de nieuwe huizen worden gebouwd mogen na tuurlijk niet van hout zijn, daar zij anders voedsel vormen voor het vuur. In Amsterdam en Rotterdam bouwt men nog wel houten trappenhuizen, hetgeen natuurlijk niet juist is. Voor groote gebouwen, en ook voor meergezinswoningen, is een skelet van gewapend beton zeer doelmatig. Want zelfs bij een voltreffer is het mogelijk, dat de hoofdconstructiedee- len in het gebouw niet vernield wor den. De Bijenkorf in Rotterdam b.v., waar deze skeletbouw was toegepast, werd door een voltreffer slechts ge deeltelijk vernield. Wanneer men dan nog toepast een dak van gewapend beton en vloeren van gewapend beton, dan bestaat er weinig kans, dat een voltreffer, die midden op een gebouw terecht komt, een kelder, die ook schuilplaats is, zal bereiken. Het gemeenschappelijk trappenhuis. Bij den bouw van meergezinswo ningen is het noodig het gemeenschap pelijke trappenhuis te voorzien van een uitgang naar het achterterrein. Op deze wijze kan dit ook dienstbaar gemaakt worden aan de belangen van de bewoners der étages, door daar bergplaatsen en schuilgelegenheden aan te leggen. Ook worden natuurlijk wel bergruimte en schuilplaats gecom bineerd. Een voorbeeld van deze wijze van bouwen zijn de huizen aan de Troelstrakade en de Gouverneur- laan. Ter plaatse van het trappen huis maakt men wel kelders voor berging maar die kunnen niet dienen als schuilplaats, tenzij bijzondere, kostbare voorzieningen worden getrof fen om de kelders te kunnen verlaten, indien het woonhuis in puin valt. Deze voorzieningen kunnen o.a. bestaan uit het aanleggen van instortingsvrije tunnels van 5 a 6 meter lengte, zoo dat het noodluik aan het einde van de tunnel zich buiten de zone van het neervallend puin bevindt, voorbeeld hiervan vindt men, De 49ste vergadering van den Ne derlandschen Slagershond is te Utrecht gehouden. De voorzitter, de heer E. Weima uit Leeuwarden, deelde o.a. mede, dat voor het steunfonds ten behoeve van de getroffen bondsleden in de door den oorlog geteisterde streken, tot dusverre reeds een bedrag van 23.000 door een vijftigtal bondsaf- deelingen is bijeengebracht, terwijl uit de bondskas zelf 5000 beschik baar is gesteld. De bijdragen van pl.m. negentig andere afdeelingen van den Nederlandschen Slagershond moe ten nog binnenkomen. De eerste uit- keeringen aan slagers, die alles heb ben verloren, zijn reeds gedaan. Besproken werd de toekomstige vleeschvoorziening in Nederland en speciaal de op handen zijnde distri- butie-regeling voor varkensvleesch. Uit de vergadering kwamen bezwa ren naar voren tegen het verbod om de verkoopprijzen van vleesch te verhoogen nu de inkoopprijzen van vee in belangrijke mate zijn gestegen. De bondssecretaris heeft in het licht gesteld, dat men bij de Nederlandsche veehouderijcentrale en ook aan het departement van Handel en Nijver heid volkomen toegeeft, dat deze si tuatie voor het slagersbedrijf onhoud baar is en er dan ook toegezegd, dat er voor het winkelbedrijf spoedig een regeling zal komen, welke deze moei lijkheden zal ondervangen. E D E G N I ALS A LID RAADSMAN L Y K H S I TEER DEUR PEEN E T RIEM B E E 0 M MAL SUL S G PAPA I oplossing D A V AMPER A ERF REL 0 G R Y S LEI KOEL 0 ORE DOS E ALKMAAR A R SNA de Dinsdag geplaatste puzzle luidt aldus: E R 0 0 E D Een aldus de heer Meyer, in het nieuwe flat gebouw hoek Scheveningsche weg Frankenslag. Onder een rij huizen in de Jan Hendrikstraat heeft men een aantal kelders instortingsvrij gemaakt. Bo vendien heeft men alle kelders, die naast elkaar gelegen zijn, door een Bij alle Leidsche studenten bestaat de behoefte aldus spr. om enkele momenten bijeen te komen en op plechtige wijze het 73ste lustrum van de Leidsche Hoogeschool te herden ken. Opdat wij, Leidsche studenten, rondom onze 365-jarige Alma Mater even tezamen stilstaan in deze voor onzen geest zoo onstuimige tijden. Opdat wij haar dank brengen voor alles, wat zij, hetzij direct of indirect, aan ieder van ons reeds heeft ge schonken, tot onze geestelijke vorming. Maar ook zijn wij hier bijeen om bij ons zelf op dezen dag na te gaan of wij werkelijk ten volle profiteeren van de onschatbare waarde, die de Leidsche Hoogeschool en het geheele leven rondom haar, ons bieden. En laten wij dan straks allen uit varen, onzen koers bepalend op veilige bakens, die onze voorouders hebben uitgezet en waarbij dan tot kompas ons diene diezelfde geest, die sinds 365 jaren van de Leidsche Hooge school is uitgegaan en dewelke sedert dien zijn onvergankelijkheid reeds heeft bewezen. Vervolgens bracht het Leidsch studenten-zangkoor, begeleid door het Collegium Musicum ten gehoore „Ach bleib bei uns” van J. M. Bach. T E L E G R A P H REIN EIK S I NAT FEL S N LAATDUNKEND A I E G O A TOREADOR Honden- en kattenbrood Inzake lidmaatschap van Nat. Soc.-organisaties De secretaris-generaal van Binnen landsche Zaken heeft het verbod voor ambtenaren ingetrokken om lid te zijn van de N.S.B.; N.S.N.A.P. Kruyt); N.S.N.A.P. (Van Rappard); Zwart Front (Meyer) en Ned. Volkspartij, be nevens van de Nat. Soc. mantelorga nisaties, zooals de Nat. Jeugdstorm, de Ned. werknemers-vereeniging met aangesloten vak- en ontspanningsgroe pen, de nationale reisvereeniging enz. Deze organisaties worden derhalve niet meer gerekend te behooren tot de vereenigingen, die om de doelein den, welke zij nastreven, of de mid delen, welke zij aanwenden, de behoor lijke vervulling door den ambtenaar in ’s Rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar in gevaar kunnen brengen of kunnen schaden. bij gehouden lijsten van de vluchtelin gen van Breda en omgeving, en vele honderden gegevens van personen bui ten Breda, zal de commissie al het mogelijke doen om allen op te sporen en behouden thuis te brengen. Daar de volledige medewerking der Duitsche autoriteiten tot in finesses geregeld is, zal de terugkeer al zal die door de groote afstanden natuurlijk vele dagen in beslag nemen betrekkelijk snel geschieden. Is de heer van Nijnanten in staat om lijsten van hen, die zich in Frank rijk bevinden, al eerder naar Neder land te zenden of radiografisch door te geven (er gaat een kortegolfzender mee), dan zal hij dit stellig doen en wordt er te Breda voor gezorgd, dat deze lijsten zullen worden gepubliceerd en ter inzage gelegd op het gemeente huis en op Koninginnestraat 80, daar. Zouden tijdens zijn afwezigheid lijsten worden ontvangen, welke Zwitsersche gezant voor Breda trachten te verschaffen, of welke heer van Nijnanten via het internatio nale Roode Kruis in Genève heeft aangevraagd, dan zullen deze even eens worden gepubliceerd. Men valle het leenigingscomité te Breda niet lastig met aanvragen en inlichtingen, welke toch nu niet te ge ven zijn, maar wachte even geduldig af. Nadrukkelijk wordt voorts ver klaard, dat deze hulpactie alle Neder landers geldt en zich uitstrekt over geheel Frankrijk tot Bordeaux. A ARIA DOEL O E OOR A N S L E TIL Bebouwing van geïnundeerde landerijen De rijkslandbouwconsulent, dr. if. C. K. van Daalen, heeft een bezoek gebracht aan Hoogland en den Hoog- landschen boeren er op gewezen, dat het niet goed is de vele weilanden, welke onder water hebben gestaan, maar aan hun lot over te laten. Dit moet op een fiasco uitloopen. De ploeg moet erop gezet worden, daarna de egge, om dan direct te kunnen over gaan tot het uitstrooien van kunstmest en zaad. Dit is nog verkrijgbaar. Den boeren werd de raad gegeven, vlug adviezen in te winnen omtrent hulp- verleening, aanvragen voor zaad, en mest enz. De rijkslandbouwconsulent zeide toe zijn uiterste best te zullen doen, dat werkkrachten in grooten getale zullen worden gezonden. vrijheid uit volgzaamheid opgeheven? Spr. richtte zich vervolgens tot de jongere generatie. Met zelfvertrouwen zult gij moeten staan tegenover u zelf, u spiegelend. Meer dan ooit zal dit zichzelf vertrouwen, doch dan zijn hoogere en hoogste vorm, onmisbaar voor u zijn. Ook de wetenschap kan ons daarbij den weg wijzen: zij vindt haar eerstgeboorterecht hierin, dat zij internationaal is; meer dan de praktijk van politiek en economie heeft zij of behoort zij te hebben den drang naar de eenheid, naar het een voudige. Na zang, met begeleiding van „O Nederlant, let op u saeck” uit Valeri us’ Gedenkclanck, was het laatste woord aan den president-curator mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Rede van den president-curator. Spr. wees er op hoe ook de curato ren zich gevoelen als een der schra gen, waarop het gebouw rust. Ook zij zijn naijverig op haar glorie en haar gezonde ontwikkeling en groei en niet minder dan professoren en studenten, zijn zij doordrongen van de noodzakelijkheid van het eendrach tig werken van deze drie groepen om de Leidsche Universiteit die plaats in het leven van ons volk te blijven verzekeren, die de alwijze stichter, Vader Willem, haar toedacht. Spr. vestigde vervolgens de dacht op den geest van saamhoorig- heid van allen, die de academische gemeenschap vormen, waardoor al leen zij haar kracht tot volle ontplooi ing brengen kan. Spr. besloot zijn rede met het af leggen van de navolgende belijdenis: Wij gelooven in het verleden en heden en de toekomst van deze uni versiteit. Wij zullen haar blijven dienen met trouw en aanhankelijkheid. Wij zullen naar onze krachten met Gods hulp en naar Zijnen wil aan haar grootheid en voortbestaan blij ven werken. Wij zullen dit doen ter nagedachte nis aan haren stichter en diens door luchtig nageslacht, dat onze Univer siteit bleef steunen en beschermen. Zingen wij dan ter bevestiging naar oude gewoonte het eerste en zesde couplet van ons aloud Wilhelmus. Nadat hieraan was voldaan, was deze treffende plechtigheid ten einde. N.S.B.-fractie verlaat de vergadering Gisteravond kwam de gemeenteraad van Amsterdam onder voorzitterschap van burgemeester dr. W. de Vlugt in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich de interpellatie-aanvraag van het raadslid ds. mr. Ekering (N.S.B.) om eenige vragen tot B. en W. te mogen richten over het optreden der politie. Aangenaam zou het mij zijn geweest aldus de burgemeester, indien ik den raad zou kunnen voorstellen deze interpellatie toe te staan. Dit kan spr. echter niet doen, in de eerste plaats moeten de vragen over dit onderwerp tot den burgemeester en niet tot B. en W. worden gericht en in de tweede plaats kan men den burgemeester over het optreden der politie niet interpel- leeren. De burgemeester stelde dus voor de interpellatie niet toe te staan. De heer Seegers (Comm.) deelde het standpunt, dat de burgemeester over deze zaak niet geïnterpelleerd zou kun nen worden, niet. Toch zou hij niet tegen het voorstel van den burgemees ter stemmen, omdat hij als de instan tie, die verantwoordelijk is, de regee- ring beschouwt en deze bevindt zich niet in het land en is niet ter verant woording te roepen. Ds. mr. Ekering (N.S.B.) was over het antwoord van den burgemeester zeer teleurgesteld. De burgemeester immers had hem zelf den weg der interpellatie gewezen. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak, n.l. de rust en veiligheid van de burgerij van Am sterdam. Wij zullen over deze zaak het oor deel van den raad afwachten en mocht de interpellatie niet worden toege staan, is de geheele raad mede verant woordelijk voor de gebeurtenissen te Amsterdam tusschen 10 en 15 Mei. De N.S.B.-fractie zal geenerlei verantwoor delijkheid in zulk een beslissing kun nen dragen. De burgemeester antwoordde, dat hij inderdaad, toen ds. mr. Ekering de zaak met hem besprak, deze gezegd heeft, dat het aanvragen van een inter pellatie de weg zou zijn om de zaak aan de orde te stellen. Doch spr. heeft ds. Ekering onmiddellijk gezegd, hij den raad zou voorstellen de inter pellatie niet toe te staan op de reeds aangegeven gronden. De discussie was hiermede ten einde interpellatie stemming A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6