in en binnengetrokken wina Russische troepen Bessarabië en Boeko- tg i >1 i'P' W 1940. De Duitsche oorlogsvlag te Verdun Roemeniërs boden geen tegenstand Opbouw in Nederlandschen geest No. 17606. f Vrijdag 28 Juni. liig] naburige De Fransche onderhandelaars in Rome De reactie in landen v- V Turksche oo De kroonraad te Boekarest rlogsschepen naar de Zwarte Zee PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van het Fransche oorlogsgedenkteeken te Verdun waait nu de Duitsche oorlogsvlag. de door en 5° km. OVJ E T 'X R en integen- ken in ,“j met zekere voldoening er- - dat zij, die thans ons land mi- bezet houden, ons in dit Neder- De aankomst van de Fransche delegatie voor de wapenstilstandsonder- handelingen op het vliegveld te Rome. Een Italiaansch officier begroet generaal Huntzager. Achter dezen ambassadeur Noel, generaal Bergeret en vice-admiraal Leluc. (Telegrafisch overgebrachte foto.) Moskousche bladen zwijgen De bladen te Moskou publiceerden hedenmorgen nog geenerlei mededeelin- gen over de in den nacht gevoerde on- derhandelingen betreffende de aanhech ting van Bessarabië en het Noordelijk deel van de Boekowina aan de sovjet unie. Het D.N.B. meldt uit IstanboelD® slagkruiser „Yawoes”, een kleine krui ser en verscheidene kleinere Turksche oorlogsbodems zijn uitgeloopen naar de Zwarte Zee voor controle in de Turle- sche wateren. V RUSLAND Csaky confereert met Italiaanschen en Duitschen gezant Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Diepe indruk in Turkije. Het bericht over de door de sovjet unie aan Roemenië gestelde eischen, is te Istanboel onverwacht gekomen en heeft diepen indruk gemaakt, evenals eenige ongerustheid, die niet heelemaal is weggenomen door de radiomededee- ling, volgens welke het Roemeensch- Russische conflict bezig is langs diplo- matieken weg geregeld te worden. Of- ficieele kringen en de openbare meening volgen met groote aandacht den loop der gebeurtenissen. landsche opbouwingswerk niet belem meren, het integendeel aanwakkeren, en bevorderen en er hun medewerking aan verleenen. Het lot van de bevol king in een door een andere mogend heid bezet en dus beheerscht gebied is uiteraard niet benijdenswaard, zoo wel in materieel als ideëel opzicht deze positie brengt noodwendig haar moeilijkheden mee. haar verplichtingen, offers en beperkingen, zooals ieder moet begrijpen. Wij hebben, nadat wij den strijd hebben moeten opgeven, nu eenmaal die positie te aanvaarden, en hoe loyaler wij dit doen, met behoud van onze waardigheid, hoe beter in de eerste plaats voor ons zelf, nu en in de toekomst. Maar het zou onjuist zijn, te ontkennen, dat de geschiedenis, vroe ger en later, tal van voorbeelden kent van heel wat somberder lot van de be volking van in den oorlog bezette ge bieden en van somberder vooruitzich ten. Roemeensch luchtverkeer gestaakt Naar Reuter zijn bijna alle vliegdiensten binnenland van Roemenië order gestaakt. van het kabinet Kamervoorzitter r3901^\ Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ♦egen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Bovenstaand kaartje geeft de ligging aan van Bessarabië en Boekowina (hoofdstad Czernowitz), welke gebieden in de Russische eischen aan Roemenië genoemd werden. regeering eischt, beperkt blijft tot een kleine zóne, die in hoofdzaak wit-Oekrainers wordt bewoond. Nieuwe sovjetgezant te Boekarest Te Boekarest wordt vernomen, dat de nieuwe sovjet-gezant, Lavrentief, koning Carol vandaag zijn geloofsbrie ven zal overhandigen. van hetgeen in den oorlog venoren ging en tot herstel van het geschokte economische en sociale leven werkt men van de zijde der bezetting krach tig mede, met inschakeling van den arbeid en zelfs het initiatief van de Nederlandsche instanties en het Ne- derlandsche volk. Op dit initiatief en op die medewerking van ons volk in al zijn geledingen komt het nu aan. De bezetters zelf willen, dat wij door ons opbouwingswerk ons een zelfstandig volksbestaan zullen waard toonen. Van hun kant waarborgen zij ons, naar wij mogen aannemen, het behoud van de orde en de rust, die in den lande on misbaar zijn om dezen veelzijdigen arbeid in zoo groot mogelijke eensge zindheid tusschen de verschillende volksgeledingen, elk op haar gebied, ter hand te nemen en tot een goed ein de te brengen. Het antwoord van de regeering der sovjet-Unie op de nota, welke gister avond is overhandigd door de Roe- meensche regeering zou dus den Rus- uit Boekarest meldt, in het tot nader V- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Ondier voorzitterschap van koning Carol is vandaag, om half een in het Koninklijk paleis een vergadering van den kroonraad gehouden. Deze heeft beraadslaagd over de gisteravond om 10 uur door de regeering der sovjet- Unie aan den Roemeenschen gezant te Moskou overhandigde nota, waarin de sovjet-regeering, het afstaan van Bes sarabië en de Noordelijke Boekowina eischt. Zij verlangde in den loop van dezen dag een antwoord van de Roe- meensche regeering. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de sovjet-Unie te onderhou den, heeft de kroonraad zijn goedkeu ring gehecht aan het besluit der Roe- meensche regeering, tot de sovjetregee- ring het verzoek te richten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samenkomst van vertegenwoordigers van beide re- geeringen, om de nota der sovjetregee- ring te bespreken. Het antwoord der sovjetregeering op het voorstel van de Roemeensche regee ring wordt afgewacht. Het communiqué is op de persconfe rentie door den minister van propa ganda voorgelezen. Het is door acht le den van den kroonraad, 18 leden van de regeering en den chef van den gene- ralen staf onderteekend. De minister van propaganda besloot met de verklaring, dat de Roemeensche natie zich vol vertrouwen in den koning en de regeering rond den koning schaart. Gistermiddag had koning Carol vóór de bijeenkomst van den kroonraad, den Duitschen en daarna den Italiaan schen gezant in audiëntie ontvangen. Stefani meldt uit Boekarest, dat het deel van de Noordelijke Boekowina, welks afstand de sovjet-Russische De Duitsche autoriteiten in het be zette gebied, van de hoogsten af, heb ben tijdens hun verblijf in ons land alle gelegenheid om het Nederlandsche volk te leeren kennen in al zijn maat schappelijke en al zijn geestelijke ver scheidenheid. Ongetwijfeld zullen zij nauwkeurig de Nederlandsche volks ziel bestudeeren, alsook de uiterlijke verschijnselen, waaruit men zeer posi tieve gegevens kan putten omtrent het geen er werkelijk leeft of niet leeft in ons volk. Als zij daaruit hun conclu sies trekken, in overeenstemming rr»et de verzekeringen, welke ons zijn ge daan, zal dit wijze beleid in hooge mate kunnen bijdragen tot een vreedzaam en vruchtdragend volksbestaan, tot in waarheid opbouwend werk in Neder landschen geest voor nu en in de toe komst. pens moeten neerleggen en wapenstilstandsvoorwaarden taris, de president van Argetoianu tot minister landsche zaken, Inculetz Wij Nederlanders hebben de herhaal de plechtige verzekering van de hoog ste civiele Duitsche autoriteit in het bezette gebied. Rijkscommissaris Seyss- Inquart, dat ons de vrijheid zal worden teruggegeven, dat ons nationale karak ter zal worden ontzien. Nog pas is ons uit de nieuwe verordeningen van den Rijkscommissaris gebleken, dat men in het bestuur van land en onderdeden een vrij groote mate van autonomie (voor een bezet gebied n.l.) wil toe staan de bevoegdheden van de Ne derlandsche secretarissen-generaal, hoofden van departementen, zijn uit gebreid Provinciale Staten en Ge meenteraden zullen hun taak voortzet ten. Met het vereenigings- en vergade- ringsrecht heeft men het ons volk niet te. moeilijk gemaakt. Tut w^der-opbouw De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, Csaky, en minister president Teleki hebben gisteravond langdurige besprekingen gevoerd met den Italiaanschen en den Duitschen gezant, deze besprekingen hielden ver band met den nieuwen toestand, die in het gebied van den Donau en den Balkan ontstaan is als gevolg van de nota, die Molotof aan den Roe meenschen gezant te Moskou heeft overhandigd. Met gespannen aandacht volgen wij, Nederlanders in het bezette gebied, de geweldige gebeurtenissen op het wereldtooneel. Na de kleine landen Nederland en België, heeft het groote Frankrijk al spoedig eveneens de wa stage moeten aanvaarden, die echter de eer van het verliezende land niet schenden en die Officieel werd gisteren te Boekarest het volgende communiqué gepubli ceerd. Russische eischen ingewilligd? Na een tijdperk van betrekkelijke kalmte, aldus de „Popolo di Roma” in zijn cursief gedrukte artikel van heden morgen, trekt de Balkan opnieuw de internationale aandacht. Het „ultima tum”, dat door Rusland aan de regee ring te Boekarest is gezonden en waarin de teruggave wordt geëischt van Bessarabië benevens afstand van het Noorden der Boekowina, heeft levendig beroering gewekt in Roemenië en een breede reactie in de andere Donauhoofdsteden. Het besluit der Roemeensche regee ring om besprekingen te aanvaar den, wordt uitgelegd als substan- tieele aanvaarding van de sovjet- Russische eischen. Men moet echter opmerken, zoo besluit de „Popolo di Roma”, dat Moskou tot gister avond niet geantwoord had op dit Roemeensche aanbod deel zijn troepen had doen opruk- gebieden van Bessarabië. Overleg te Belgrado De Zuidslavische ministerpresident Zwetkowitsj, die gisteren op het land- gced van den ban van Kroatië bij Agram vertoefde, is gisteravond per vliegtuig naar Belgrado teruggekeerd, waar hij een bespreking heeft gehad met den minister van oorlog, generaal Neditsj en met den minister van bui* tenlandsche zaken, Markowitsj. Kabinetsreconstructie te Boekarest Naar het Roemeensche nieuwsagent schap Rador mededeelt, is het kabinet als volgt gereorganiseerd Afgetreden zijn de minister van bui- tenlandsche zaken, Gigurtu, de staats secretaris Gurdarianu, de staatssecre taris bij het ministerpresidium Badu Protochla, de minister voor den bui- tenlandschen handel Christ, de minister voor eeredienst Ciobanu en de onder staatssecretaris voor eeredienst Sivi- ceanu. Tot nieuwe leden zijn benoemdDe Vajda Vojvod tot minister-staatssecre- den Senaat van buiten en Nistor tot staatssecretarissen. De minister voor economische aangelegenheden, Canciov, belast zich ad interim met het ministe rie voor den buitenlandschen handel. Giurescu gaat ad interim van het mi nisterie voor de propaganda over naar het ministerie voor eeredienst, Sidoro- vici is benoemd tot minister voor de propaganda. Inculetz en Nistor zijn bekende Bes- sarabische politici. sischen wil weergeven om eerst opgeëischte gebieden te bezetten daarna eventueele detailkwesties te be spreken. Kroonraad ook in den afge- loopen nacht weer bijeen In den afgeloopén nacht is de kroon raad opnieuw bijeengekomen in het koninklijk paleis. Alle vensters waren verlicht en groepen belangstellenden stonden voor het gebouw den toestand te bespreken. Het Roemeensche publiek had door de avond-uitzending van de Roemeensche radio om 8 uur 45 ken nis gekregen van de sovjet-Russische eischen en het Roemeensche voorstel cm te onderhandelen. czernowtV Stefani meldt uit BoekarestHeden morgen, bij het aanbreken van den dag, hebben sovjet-Russische troepen den opmarsch begonnen in de gebie den, welke aangegeven waren in de nota van Molotof. Gemotoriseerde detachementen en afdeelingen infante rie zijn begonnen met de bezetting van Bessarabië en de Boekowina. Volgens het uitgegeven bevel zullen de sovjet- russische troepen zich vóór hedenavond moeten meester maken van de stad Cernauti (Czernowitz), de hoofdstad van de Boekow'ina en Chisinau (Kisje- nef), de hoofdstad van Bessarabië, evenals van de stad Cetatea Alba, aan de monding van deDnjester. Volgens de eerste berichten zouden zich geen incidenten hebben voorge daan en zouden de Roemeensche troe pen bevel hebben gekregen, zich orde lijk en zonder weerstand te bieden, terug te trekken. Heele escadrilles vliegtuigen gaan vooraf aan, begeleiden en beschermen den opmarsch der sovjetrussische troepen. een ondubbelzinnige aanduiding zijn van Duitschland's onverzwakten wil om den strijd tegen Engeland voort te zetten. Het zal. als niet iets als een wonder tijdig tusschenbeide komt, een buitengewoon grimmige strijd worden, want beide partijen schijnen vastbe sloten om al haar krachten hiervoor in te zetten. De toekomst, zelfs de naaste toekomst, is vol onzekerheid. Wij kunnen slechts hopen, dat een strijd, die zoo fel van beide kanten zal orden gevoerd, niet van zeer langen duur zal zijn, opdat het aantal men- schenlevens, dat hierbij wordt ge offerd. en de vernieling, die ermee ge paard zal gaan, worden beperkt. Doch niet minder moeten wij hopen, dat, hoe ook ten slotte de uitslag zal zijn, uit het oorlogsgeweld een vrede zal worden geboren, die aan de volken van Europa recht doet wedervaren en een toestand schept, waarin staten en volken weder in vrede naast elkander kunnen leven en tezamen arbeiden aan de welvaart van allen. Géén tweede Versailles, want daarmee zou men ver vallen in dezelfde groote fout, waar mede de vorige oorlog werd afge sloten. Wij hebben reeds vroeger bij herhaling betoogd, dat in het on recht, dat te Versailles den overwon nenen werd aangedaan door het kort zichtige beleid der overwinnaars, de hoofdoorzaak schuilt van het steeds meer dreigende oorlogsgevaar, dat zich eindelijk in den huidigen krijg heeft ontlast. Met voldoening zal men dan ook in het ook in ons blad afge drukte interview van den Duitschen Führer met den Amerikaanschen jour nalist von Wiegand hebben gelezen, dat Hitler het denkbeeld van een nieuw Versailles met de grootste be slistheid afwijst. Hoe de oorlog tenslotte moge ein digen men zal hem alleen dan als historisch verantwoord Kunnen be schouwen, als hij zal blijken te zijn geweest de smartelijke geboorte van een nieuw Europa met betere en levensvatbaarder verhoudingen tus schen staten en volken, dan die van het Europa, dat thans wankelt op zijn te zwak gebleken grondvesten. Wij doelen hier op een toekomstigen vrede moge hij nabij zijn die niet eenzijdig op afbraak, maar doel bewust op herstel en vooral op op bouw is gericht. „Opbouw” is thans in ons land een veelgebruikt woord. Wij moeten ons daarover verheugen, want het bewijst, dat ons volk in zijn tegenslag den moed niet heeft laten zinken, doch er op bedacht is, zich weder op te heffen. Hoeveel onzekerheid de toekomst ook nog moge bevatten, steeds breekt de overtuiging in allerlei kring door, dat Nederland niet mag verloren gaan en dat wij daarom allen tezamen en ieder in eigen kring moeten toonen, dat wij de eerbiediging van ons zelfstandig volksbestaan waard zijn, en dat wij »- béste kunnen toonen door niet bij de pakken neer te zitten en af te wachten wat anderen over ons beschik ken maar zélf aan te grijpen wat er thans op maatschappelijk, sociaal en geestelijk gebied moet worden gedaan om ons zoo zwaar geschokte volksleven weer op een krachtigen en, naar den eisch der veranderde omstandigheden vernieuwden grondslag te plaatsen. Wij moeten o p b o u w e n. In de eerste plaats om te herstellen hetgeen in materieel en ander opzicht door den oorlog werd te niet gedaan wij moe ten het wederopbouwen, zoo mogelijk in beteren vorm en sterker dan het is geweest. Maar wij moeten ook vóórt- bouwen, met oud-Hollandsche kracht en volharding, aan ons eigen, Neder- Jandsche volksbestaan, ook hierop materieel èn gééstelijk gebied. Van de mate, waarin, de kracht en den uitslag waarmee wij dit opbouwingswerk ver richten, zal grootendeels het meer of minder gunstige van ons toekomstig lot afhangen. Het gaat om niets minder dan het behoud van ons zelfstandig Neder- landsch wezen. Wij zijn als volk tot dezen moedigen arbeid verplicht jegens de nagedachtenis van hen, die, velen met opoffering van hun leven, ons va derland en onze nationale eer dapper hebben verdedigd, jegens ons zelf als volk en jegens de komende Nederland sche geslachten. Laat ons i- kennen, litair L- kIASIV o! Boelgarije in contact met Berlijn en Rome Na kennis te hebben genomen van de eischen, die de sovjet-Unie aan Roemenië heeft gesteld, heeft de regee ring te Sofia zich terstond in verbin ding gesteld met de regeeringen te Rome en Berlijn. Vanochtend zou de Boelgaarsche ministerraad bijeenkomen ter bestu- deering van den nieuwen toestand in het Donau- en Balkangebied, gezien in het licht der nationale belangen van Boelgarije. >- V' 1 1% COURANT HAAGSCHE O 20 'HILEW <9 lAU) t I G .OLGRAO IAIL KIE5JE1 L (CW/S) IDEFCX yëHÏNA) J3DES O CETATEA A^SA ^TKKERMA BALTI 0 VAN HONGARIJE 1920 VAN OOSTENRIJK 1919 VAN RUSLAND 1919 VAN BOELGARIJE 1913 ffffl ROEMENIE IN 1914 ESQ DUITSCHE MINDERHEDEN ZEVENBURGEN Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 j <9 i CH< O E L Si 5W ivVW. s ijg^

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1