het deviezen- Regeling van verkeer van een Vijandelijk vermogen in het bezette Nederlandsche gebied Instelling Deviezeninstituut BINNENLAND Verbod HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 JUNI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 betaal middelen en buitenlandsche geldswaardige papieren aan van betaling vijanden Verplichte aanbieding van gemunt en onbewerkt goud, edele metalen, buitenlandsche Verordening van den Rijkscommissaris Duitschland De van Kindèren uit de getroffen gebieden in Groningen Rotterdamsche gemeenteraad bijeen Waarom niet gevlagd wordt openbare gebouwen Wat onder goud enz. wordt verstaan. Vijandelijke staten en vijanden. Levering van roerende goederen aan niet-ingezetenen. Stopzetting van weigering van Duitschland. straf bepalingen- Arbeid in Nederland en Werk voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland Verplichte aanbieding. Rede van mr, P. J. Oud. De eerste groep aangekomen om- JAKOB, president Beheerders. roet als de de de Econo- afdeeling Het gisteren verschenen Verordeningen blad bevat een Verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen. Voor het Nationaal Hulpcomité Bij de demobiliseering en opheffing der 10e zoeklichtafdeeling, destijds ge legerd te Wassenaar, is door de man schappen spontaan besloten het kas overschot der cantine, ten bedrage van 320.22, ter beschikking te stellen van het Nationaal Hulpcomité 1940. Waardeeringskoersen. Het is verboden buitenlandsche betaal middelen, zoomede in een buitenlandsche geldsoort uitgedrukte geldswaardige pa pieren en vorderingen, waarvoor de Ne derlandsche Bank koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoo- gere dan de laatst gepubliceerde koersen. De koersen worden door de Nederland sche Bank vastgesteld in overeenstemming met den secretaris-generaal van het de partement van Financiën en worden ge publiceerd op de beurzen van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam. Het is verboden buitenlandsche betaal middelen, zoomede in een buitenlandsche geldsoort uitgedrukte geldswaardige pa pieren en vorderingen, waarvoor de Neder landsche Bank geen koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoogere koersen dan die, welke de Neder landsche Bank telkenmale op aanvraag van belanghebbenden zal hebben bepaald. Het is aan ingezetenen slechts met ver gunning van het Deviezen-instituut ge oorloofd goud, edele metalen, buitenland sche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaardige papieren aan ingezetenen of niet-ingezetenen af te geven. weken, de wijze van bemiddeling en het veivoer der arbeiders. binnenlandsche effecten; onlichamelijke Verplichte aangifte. Het zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende vijandelijk vermogen genoemd onder I, moet worden aange geven. Tot aangifte zijn verplicht Vijandelijke onderdanen met uitzon dering van krijgsgevangenen die zich in het bezette Nederlandsche gebied op houden; degene, die in het bezette Neder landsche gebied vijandelijk vermogen be heert of bezit, in bewaring heeft, contro leert öf bewaakt; degene, die aan een zich in het bezette Nederlandsche gebied be vindenden vijand een prestatie schuldig is; de leiders of de overigens tot vertegen woordiging of beheer bevoegde personen van die privaatrechtelijke rechtspersonen, vereenigingen van personen, instellingen, stichtingen en verdere doelvermogens, waarin vijanden deelnemen en die hun zetel of een kantoor in het bezette Neder landsche gebied hebben. Het is aan ingezetenen slechts met ver gunning van het Deviezen-instituut ge oorloofd: roerende goederen middellijk of onmiddellijk aan niet-ingezetenen te le veren op voorwaarden of onder omstan digheden, welke tot gevolg kunnen heb ben, dat de volle waarde dier goederen niet, slechts ten deele of later dan in den betreffenden bedrijfstak gebruikelijk is, zal worden voldaan; middellijk of onmiddellijk voor niet- ingezetenen diensten te verrichten of rech ten aan hen af te staan op voorwaarden of onder omstandigheden, welke tot ge volg kunnen hebben, dat de volle waarde dier diensten en rechten niet, slechts ten deele of later dan in den betreffenden bedrijfstak gebruikelijk is, zal worden vol daan; voor zoover door het Deviezen-instituut de geldsoort of geldsoorten worden aan gewezen, waarin betaling wegens de be doelde handelingen moet worden overeen gekomen, is aan ingezetenen het overeen komen van betaling in een andere geld soort slechts met vergunning van het Deviezen-instituut geoorloofd. Vijandelijk vermogen. Als vijandelijk vermogen in het bezette Nederlandsche gebied moeten de volgende vermogensbestanddeelen worden be schouwd, wanneer zij rechtens of econo misch aan vijanden toebehooren: onroerende Blijkens een circulaire van taris-generaal van Aanmelding. De aanmeldingen moeten binnen een week bij de Deutsche Revisions- und Treu- hand A.G., kantoor 's-Gravenhage, Alexan- straat 22, onder juiste opgave van het vijandelijk vermogen geschieden. Aan deze instantie moeten op verzoek over alle za kelijke aangelegenheden inlichtingen wor den verstrekt; evenzoo moeten haar de boeken en bescheiden ter inzage worden voorgelegd. Het Verordeningenblad van 27 Juni bevat de verordening van de secretarissen- generaal van de departementen van Finan ciën, van Justitie, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Vis- scherij en van Koloniën betreffende de regeling van het deviezenverkeer. steun bij werk in Na een lange reis arriveerden gister middag om half vijf, onder zwaar on weer en regen, in vier groote autobus sen, de eerste groep kinderen uit de getroffen gebieden, aan het gedempte Zuiderdiep bij het eethuis „W.E.E. V.A.” De algemeene leiding berustte bij den heer H. S. v. d. Waals uit Rotterdam. Ter begroeting waren verschillende autoriteiten aanwezig, onder wie de heer Roelfsema, secretaris van de Groninger Gemeenschap. In totaal arri veerden 107 kinderen, met een leeftijd van vijf tot zestien jaar. Hiervan zijn 78 jongens en 29 meisjes. De meesten van hen belijden den roomsch katholie ken godsdienst en worden in de stad Groningen ondergebracht. De overigen vertrokken heden onder leiding van hun pleegouders, die gistermiddag in Gro ningen arriveerden, naar de verschil lende plaatsen in de provincie. Nadat den kinderen, dien zingend en juichend de bussen verlieten in de „W.E.E.V.A.” brood en melk was ver strekt, allen een bad hadden genomen en een ansicht naar hun ouders hadden gezonden, werden zij aan hun pleeg ouders toevertrouwd. Een en ander is geschied in overleg met de commissie voor de burgerbevol king in den Haag. Het ligt in het voor nemen, dat de kinderen drie a vier maanden in het Noorden zullen vertoe ven. Bepaling van de koopsom. De koopsom wordt door de Nederland sche Bank bepaald op grond van de vast gestelde koersen. Voor zoover geen koer sen zijn vastgesteld, worden de koersen, zoomede de tot grondslag te nemen prijzen door de Nederlandsche Bank in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Financiën bepaald. De Nederlandsche Bank is bevoegd den- gene, die de waarden aanbiedt, te ver plichten tot voorafgaande inning, ver vreemding of eenige andere tegeldemaking der aangeboden waarden, in welk geval de opbrengst voor de oorspronkelijke waarden in de plaats treedt. De aangifte. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën kan bepalen, dat in gezetenen bij door hem aan te wijzen in stellingen aangifte moeten doen van de navolgende, hun in eigendom toebehooren- de waarden of groepen dezer waarden: buitenlandsche effecten; buitenlandsche vorderingen; andere buitenlandsche on lichamelijke zaken; roerende goederen, buiten het bezette Nederlandsche gebied berustende dan wel binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd; buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. De aangifte geschiedt overeenkomstig door den secretaris-generaal van het de partement van Financiën te geven aan wijzingen. Voorts is voorgeschreven, dat het aan den ingezetene slechts met vergunning van het Deviezen-instituut geoorloofd is, te beschikken over, te bewaren en te ver vreemden de hierboven opgesomde waar den. kantoor in het gebied van het Groot-Durt- sche Rijk hebben. Het voorschrift geldt overeenkomstig voor vorderingen, die aan een in het be zette gebied zetelende natuurlijke of rechtspersoon overgedragen zijn om het geldend maken der vorderingen mogelijk te maken. Vermoed wordt, dat de over drachten, voorzoover deze na 2 September 1939 hebben plaats gevonden, met dit doel zijn geschied. De ter verzekering der bedoelde vorde ringen bevolen gerechtelijke maatregelen (beschikking enz.) moeten op verzoek van den schuldenaar worden opgeheven. De waarborgen, die door den schuldenaar of ten behoeve van dezen zijn gesteld voor de opheffing van de in het eerste lid genoem de gerechtelijke maatregelen, kunnen wor den teruggevorderd, borgstellingen zijn vervallen. Instelling Deviezen-instituut. Er wordt ingesteld een Deviezen- instituut. Het Deviezen-instituut is een stichting, in het leven geroepen door de secretaris- sen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën. Het Deviezen-instituut kan voor zijn bemoeiingen kosten in rekening brengen. De tarieven van deze kosten behoeven de goedkeuring van de genoemde secretaris- sen-generaal. Een ieder is verplicht aan het Deviezen- instituut de inlichtingen te verstrekken en de bescheiden over te leggen, waarvan de verstrekking of overlegging door het Deviezen-instituut voor de uitvoering van de hem opgedragen taak noodzakelijk wordt geacht. Als vijandelijke staten moeten worden beschouwd: het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protec toraten en mandaatsgebieden, evenals de dominions Canada, Australische Bond, Nieuw-Zeeland en Zuidafrikaansche Unie met hun mandaatsgebieden; Frankrijk met inbegrip van zijn bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden; Egyp te; Soedan: Irak; Monaco. Als vijanden moeten worden beschouwd: de vijandelijke staten, hun gebiedsonder- deelen en overige publiekrechtelijke in stellingen; natuurlijke personen, die on derdaan zijn van een vijandelijken staat of die in het gebied van een vijandelijken staat hun woonplaats of verblijf hebben; Privaatrechtelijke rechtspersonen, evenals vereenigingen van personen, instellingen, stichtingen en verdere doelvermogens, voor zoover hetzij zij hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied van een vijan delijken staat hebben, hetzij hun oorspron kelijke rechtspersoonlijkheid op het recht van een vijandelijken staat berust; andere dan de genoemde personen met betrekking tot kantoren, die zij in het be- bied van een vijandelijken staat hebben, De Commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken kan uitzonderingen op de voorschriften toestaan. van een door het Deviezen-instituut ver leende vergunning. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën kan bepalen, dat de handel in door hem nader aan te wijzen buitenlandsche effecten tusschen ingezete nen in regelmatig beursverkeer zonder vergunning van het Deviezen-instituut ge oorloofd zal zijn. Vergadering van directeuren van arbeidsbeurzen. Gisteren werd te Utrecht de 42e ver gadering gehouden van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling met de direc teuren van arbeidsbeurzen. O.m. vond een bespreking plaats over de werkgelegen heid voor Nederlanders in Duitschland. Het bleek, dat voor zoover er voor onze arbeiders geen werk in Nederland kan worden gevonden, Duitschland in staat is, in ruime mate Nederlandsche arbeiders op te nemen. Er is werkgelegenheid voor Nederlanders in welhaast alle beroepen. Uitvoerige inlichtingen werden gegeven over de arbeidsvoorwaarden, huisvesting, overmaking van loonen, vergoeding van reiskosten, doorbetaling van steun aan ge huwden en kostwinners gedurende twee Algemeen beschikkingsverbod. Over het zich in het bezette Nederland sche gebied bevindende vijandelijk ver mogen mag niet worden beschikt. Met een beschikking ingevolge het burgerlijk recht staat gelijk een beschikking door middel van een executie, in het bijzonder de vol trekking van een vonnis of van een an deren voorloopigen gerechtelijken maat regel. Als beschikking geldt ook het aan nemen van een verschuldigde prestatie. Dit beschikkingsverbod geldt niet voor de beschikkingen, die in het bezette Ne derlandsche gebied binnen het kader van het bestuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voortzetting van een huis houding noodig zijn: door een benoemden beheerder worden getroffen. De Commis saris-generaal voor Financiën en Econo mische Zaken kan verdere uitzonderingen op het beschikkingsverbod van artikel 8 toestaan. Uit beschikkingen over het aan den aanmeldingsplicht onderhevige vermogen, welke in den tijd van 9 Mei 1940 tot aan den dag van inwerkingtreding dezer ver ordening hebben plaats gevonden, kunnen geen rechten geldend worden gfemaakt. In het bezette Nederlandsche gebied kunnen vijanden, die buiten het bezette Nederlandsche gebied hun domicilie of woonplaats hebben, geen vorderingen gel dend maken tegen Duitsche onderdanen, die hun woonplaats of gewone verblijf plaats in het gebied van het Groot-Duit- sche Rijk hebben; rechtspersonen, evenals vereenigingen van personen, stichtingen ?n qverige doel vermogens, die hun zetel of hun hoofd Aan de strafbepalingen ontleenen wijl Met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en met een geldboete van ten hoog ste 100.000 of met een van deze beide straffen wordt gestraft diegene, die op zettelijk in strijd handelt met de voor schriften en bepalingen, voorzoover de handeling niet volgens een ander voor schrift met een zwaardere straf is be dreigd. Degene, aan wiens schuld te wijten is. dat een van de genoemde voorschrift wordt overtreden, wordt gestraft gevangenisstraf van ten hoogste een ’aar of met een geldboete van ten hoogste 10.000. De genoemde strafbare handelin gen worden als misdrijf beschouwd. Behalve de straf, kan ook de verbeurd verklaring van de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, wor den uitgesproken. Wanneer geen bepaalde persoon ver volgd of veroordeeld kan worden, dan kan toch de verbeurdverklaring afzonder lijk worden bevolen. Deze ..verordening is gisteren in werkinï getreden. rechten en roerende zaken, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; 2) Waardepapieren, aandeelen en winst bewijzen van elke soort, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; obligaties van het Duitsche Rijk, van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van andere schuldenaren, die hun domicilie of hoofdkantoor in het bezette Nederland sche gebied hebben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Ne derlandsche gebied; 3) Betalingsmiddelen, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; 4) deelnemingen in ondernemingen, die, of in het bezette Nederlandsche gebied hun zetel of hoofdkantoor hebben, of waar van de oorspronkelijke rechtspersoonlijk heid op Nederlandsch recht berust, onver schillig of zij in waardepapieren be lichaamd zijn of niet; voorts opties op zulke deelnemingen; 5) vorderingen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in het be zette Nederlandsche gebied hebben en vor- deringfen, die in het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevindend kantoor van den schuldenaar ontstaan zijn; 6) rechten en aanspraken, die in een Nederlandsch openbaar boek of register zijn ingeschreven; 7) in het bezette Nederlandsche gebied afgegeven bedrijfsvergunningen; 8) industrieele patenten en auteursrech ten, die in het bezette Nederlandsche ge bied beschermd zijn; 9. het overige vermogen, strekkende ten behoeve van het bedrijf van een zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin dend kantoor of van een in het bezette Ne derlandsche gebied uitgeoefende beroeps werkzaamheid; voorzoover het niet valt on der nrs. 1 tot en met 8. II. 1) Rechten op de onder I genoemde vermogensbestanddeelen; 2) rechten uit overeenkomsten over de onder I genoemde vermogensbestanddee len. Ingezetenen zijn verplicht de navolgende waarden, die hun bij de inwerkingtreding van deze verordening in eigendom toe behooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezen- bank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: goud, edele metalen, bui tenlandsche betaalmiddelen, buitenland sche geldswaardige papieren. De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na de inwerkingtreding van deze verordening. Ingezetenen zijn verplicht waarden, als bovenbedoeld, welke zij na de inwerking treding van deze verordening, anders dan op grond eener vergunning, van het Deviezen instituut, verkrijgen, binnen drie dagen na deze verkrijging, rechtstreeks of door tusschenkomst eener devtezen- bank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen. Voor aldus verkregen buitenlandsche betaalmiddelen en buitenlandsche gelds waardige papieren ontstaat deze verplich ting echter eerst dan, wanneer hun waar de een bedrag van vijf gulden te boven gaat. Voor zoover niet anders bepaald, moeten de op grond van een vergunning van het Deviezen-instituut verkregen waarden binnen drie dagen na afloop van den geldigheidsduur der vergunning aan geboden worden, voor zoover de verkrij ger de waarden op dat tijdstip nog bezit. Degeen, die op het tijdstip van de inwer kingtreding van de verplichting tot aan bieding buiten het bezette Nederlandsche gebied vertoeft, is verplicht uiterlijk bin nen tien dagen na terugkeer binnen het bezette Nederlandsche gebied tot aanbie ding over te gaan. Personen, die ingezetenen worden, zijn verplicht de hun op dat tijdstip in eigen dom toebehoorende waarden, binnen tien dagen, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Nederland sche Bank aan te bieden. Indien een andere ingezetene dan eigenaar het beschikkingsrecht over aan te bieden waarden heeft, rusten hier omschreven verplichtingen op dezen anderen ingezetene. Ambtsgeheim Personen, die uit hoofde van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding verplicht zijn, kunnen de inzage van be scheiden en de uitlevering van voorwer pen weigeren, tot welke hun plicht tot ge heimhouding zich uitstrekt. Deze beschei den en voorwerpen kunnen slechts met hun toestemming worden in beslag ge nomen. Geschiedt bij zoodanige personen huiszoeking, dat vindt zij, tenzij met hun toestemming, alleen plaats voor zoover zij zonder schending van het stands-, beroeps of ambtsgeheim kan geschieden. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging en kan worden aangehaald als „Deviezenverordening 1940”. 11. 1) Onroerende goederen, Rotterdamsche vakdirigenten vergaderen. Gistermiddag heeft de Broederschap van Vakdirigenten in Parkzicht te Rot terdam een vergadering gehouden om be sprekingen te voeren over de moeilijk heden, die door de huidige omstandig heden voor de leiders van zangkoren en muziekvereenigingen zijn ontstaan. De voorzitter, de heer Versloot, opende de vergadering en gaf een overzicht van de moeilijkheden, waarmede de dirigen ten, vooral in Rotterdam, te kampen heb ben. Door de omstandigheden is een groot aantal repetitielokalen verdwenen, terwijl een groot deel van de vereenigingsleden öf niet meer in staat is aan het ver- eenigingsleven deel te nemen, öf zonder adres achter te laten eveneens is verdwe nen. De repetities van de grootste veree nigingen zijn weliswaar hervat, doch de meeste zangkoren en muziekvereenigin- gen zijn volkomen lamgeslagen. Spr. wees op het feit, dat tallooze diri genten meer of minder gedupeerd zijn. Over de wijze, waarop men de leden der uiteengeslagen vereenigingen weer zal kunnen vereenigen, werd nog gerui- men tijd beraadslaagd, maar het was nog niet mogelijk een oplossing te vinden. Met enkele woorden van dank aan het gemeentebestuur, dat steeds oog heeft gehad voor de cultureele belangen van de stadgenooten en dat wellicht in staat zal zijn mede te werken aan de her-op- richting van de muziek- en zangvereni gingen door het beschikbaar stellen van schoollokalen of andere ruimten, sloot de voorzitter de bijeenkomst. In den raad van Rotterdam die gister middag voor de eerste maal na de oor logsgebeurtenissen bijeenkwam, heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud. een rede gehouden. De gevolgen van den oorlog, zoo zei hij, zijn onze stad niet bespaard gebleven. Het is niet mijn voornemen daaraan een uitvoerige beschouwing te wijden. Het is thans geen tijd voor lange redevoeringen doch voor handelen, zon der veel woorden. Toch mag een enkel woord van den voorzitter van den raad niet ontbreken. Dit is allereerst een woord van eerbie dige herdenking van hen die gevallen zijn bij de uitoefening van hun plicht. Spr. herdacht ook de slachtoffers onde1- de burgerbevolking. De militairen heb ben zich gedragen op een wijze, die ook de eerbied van Hen, tegen wie zij streden, heeft verworven. Wij bidden den nabe staanden toe, dat hun de kracht zal wor den gegeven om het verlies dat zij ge leden hebben te dragen. Ik moge u verzoeken aller nagedach tenis, zoo van militairen als burgers, een ocgenblik in stilte te herdenken. Nadat wij aldus uiting hebben gegeven aan onze gevoelens van rouw, past ons het spreken van een woord van groote dankbaarheid aan de velen, die hulp heb ben verleend om den eersten nood te lenigen. Wij denken aan de prachtige prestaties uit onze burgerij, in en buiten de leden van het gemeentebestuur. Wij danken niet minder de tallooze autoriteiten, colleges, organisaties en particuliere personen buiten Rotterdam, die ons niet slechts hun bewijzen van medeleven hebben gegeven, doch die ook op de krachtdadigste wijze hebben ge holpen. Er was aldus in den lande een eensgezindheid en een solidariteit, waar over wij ons niet genoeg kunnen ver heugen. Het belang van onze stad en haar in woners vordert, dat wij alles doen wat in ons vermogen is. opdat het dagelijk- sche leven weer zoo spoedig mogelijk worde hersteld. Er ligt thans voor ons allen een groote taak. Wij zullen ons met al onze krachten hebben te wijden aan den wederopbouw van hetgeen verloren ging. Het is juist de kern onzer stad, waar vanouds het zakencentrum was ge vestigd. die het zwaarst is getroffen. Dat deze zaken voor de stad behouden blijven is voor haar een levensbelang. Niet ge noeg kunnen wij het daarom waardeeren. dat vele dezer ondernemingen met den meesten spoed elders een, zij het tijde lijk, kantoor of winkel hebben geopend. Onze Rotterdamsche zakenlieden verdie nen bij hun streven ons aller steun. Wij kunnen dien al dadelijk hierdoor ver- leenen, dat wij hen, die ons vroeger steeds goed bediend hebben, trouw blij ven, ook al zijn zij thans minder goed geoutilleerd. Naast het herstel van het zakencentrum zullen wij onze aandacht hebben te geven aan het vraagstuk der woongelegenheid in de oude stad. Wat de toekomst brengen zal, weten wij menschen nimmer, maar er zijn oogen- blikken in het leven van de menschheid. dat wij dit dieper beseffen dan ooit. Wij staan thans op een keerpunt in de ge schiedenis. Er is een tijdperk afgesloten, en een nieuw gaat beginnen. Daarvan hebben wij ons goed te doordringen. Wat van ons gevraagd wordt is bereidheid om den komenden tijd met open oogen tegemoet te gaan, ons los te maken van iedere gedachte alsof straks, als de vrede zal zijn hersteld, de draad zou kunnen wor den aangeknoopt1 op de plaats, waar hij door den oorlog is afgebroken. Ik durf dit wel uitspreken, dat het ons land en onze stad beter zal gaan, naar mate wij er ons meer van doordringen, dat het thans voor alles aankomt op offerbereidheid. Die offerbereidheid heeft ons volk in vroegere moeilijke perioden van zijn geschiedenis in staat gesteld den juisten weg te vinden. Wanneer zij ook thans niet zal ontbre ken, dan mogen wij blijven hopen en vertrouwen op een gelukkiger toekomst in een herboren Rotterdam. papieren; binnenlandsche effecten; bin- landsche onlichamelijke zaken, binnen landsche onbelichamelijke zaken; binnen het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen; crediet te verleenen, aval te geven en borgtocht of andere ze kerheid te stellen, alles, voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet-ingezetene. den secre- het departement van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen d.d. 25 Juni 1940 wordt de arbeid in Duitschland in het algemeen voor Neder landers passend geacht, d.w.z. dat deze arbeid zal worden aangeboden aan al de genen, die voor dit werk in aanmerking komen. Het weigeren van werk in Duitschland heeft tot gevolg stopzetting van ondersteuning, van plaatsing bij de werkverschaffing of van uitkeering uit de werkloozenkas, tenzij in bijzondere standigheden anders wordt beslist. Zoo zal onder andere rekening worden gehouden met gezinsomstan digheden, zooals ziekte der huisvrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden den tienjarigen leeftijd. De arbeidsbeurzen zijn reeds sedert eenigen tijd bezig om onder leiding van den Rijksdienst de plaatsing van Neder landsche arbeiders in Duitschland te rege len. De Rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris-generaal voor Economische Zaken en Financiën. Er hebben zich reeds duizenden arbei ders voor werk in Duitschland bij de arbeidsbeurzen opgegeven. Tusschen 21 en 26 Juni j.l. zijn reeds plus minus 2000 Nederlandsche arbeiders naar Duitschland vertrokken. Over het aanstellen van beheerders be paalt de verordening, o.m.: Over privaatrechtelijke rechtspersonen, vereenigingen, instellingen, stichtingen en andere doelvermogens en firma’s die door één persoon worden gedreven, (onderne mingen), welke in de bezette Nederland sche gebieden hun zetel of een kantoor hebben, kunnen tot zekerstelling, en in standhouding van het vermogen beheer ders worden aangesteld, indien de onder neming direct of indirect, onder overwe gend vijandelijken invloed staat. Hetzelf de geldt, indien een onderneming geen lei ding heeft, die in staat is dezelve rechts geldig te vertegenwoordigen of indien aai te nemen is, dat de aanwezige leiding geen voldoende garantie biedt, dat de onderne^ rning rekening houdt met de door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied te behartigen belangen. De kosten van het beheer worden doof de onderneming gedragen. Arbeids- en loonvoorwaarden zullen na der worden bekend gemaakt. Werklooze orbeiders! Geeft u voor het verkrijgen van werk in Duitschland op bij de arbeidsbeurzen in Nederland. Gevraagd worden landarbeiders, mijn werkers, bouwvakarbeiders metaalbewer kers, havenarbeiders en ongeschoolde ar beiders. Ook andere categorieën van ar beiders kunnen zich opgeven. Verdere mededeelingen over bijzonder heden betreffende deze werkgelegenheid volgen spoedig. De commissaris-generaal voor mische Zaken en Financiën, Sociale Zaken, Volgens deze verordening wordt ver staan onder: goud: gouden munten, fijn goud en alliages van goud (onbewerkt of half fabrikaat); edele metalen: zilver, platina en platina- metalen (onbewerkt of halffabrikaat); betaalmiddelen: metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmidde len, met uitzondering van gouden munten; geldswaardige papieren: chèques, wis selbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige papieren, met uitzondering van coupons, dividendbewijzen en effecten; effecten: inschrijvingen in schuld- en aandeelenregisters, obligaties, pandbrie ven. aandeelen, winstbewijzen en soort gelijke waardepapieren, zoomede talons, coupons en dividendbewijzen; vorderingen: dadelijk en niet dadelijk opeischbare deposito’s, saldi in rekening- courant en andere inschulden; roerende goederen: roerende goederen, met uitzondering van goud, edele metalen, betaalmiddelen, geldswaardige papieren, effecten en documenten, waarin vorde ringen zijn belichaamd. Strafbepalingen Hij, die opzettelijk: niet of niet ten volle voldoet aan opgelegde verplichtin gen of voorschriften, een onjuiste opgave doet of een terzake dienend feit verwijgt ter verkrijging van eenige vergunning op grond van deze verordening of van krach tens deze verordening gegeven bepalingen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste het tweevoud van de waarde der lichamelijke en onlichamelijke zaken, welke door middel van het strafbaar feit verkregen zijn of waarmede het feit is gepleegd of welke het voorwerp daarvan hebben uitgemaakt. In geval van veroordeeling tot gevange nisstraf kan de rechter tevens geldboete opleggen. De principieele overtredingen worden beschouwd als misdrijven, de lichtere overtredingen worden gestraft met hech tenis van ten hoogste één jaar of geld boete van ten hoogste vijfduizend gulden, terwijl naast hechtenisstraf tevens een geldboete kan worden opgelegd. In som mige gevallen is ook verbeurdverklaring mogelijk. Voorts wordt het gerechtelijk onderzoek geregeld en worden de op sporingsambtenaren genoemd, met een omschrijving van hun taak en bevoegd heden. Verbod van betaling aan vijanden. Het is verboden, direct of indirect be talingen aan vijanden, buiten het bezette Nederlandsche gebied, in contanten, in wissels of chèques, door giro of op an dere wijze te verrichten. De Commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken kan uitzonderingen op het betalingsverbod toestaan. Openbare kennisgeving. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, maakt bekend, dat alle middelen zullen worden aangewend, teneinde de werkloosheid op te heffen. De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft hierbij zijn krachtdadigen steun toegezegd. Voor arbeiders die in Nederland geen geschikten arbeid kunnen vinden, zal de gelegenheid tot arbeid in Duitschland worden opengesteld. Het gaan werken in het Duitsche Rijk, waar sinds vele jaren duizenden Nederlansche arbei ders werk en een goed bestaan hebben gevonden, zal krachtig bevorderd wor den. De Nederlandsche arbeiders zullen ge lijke loonen verdienen als de Duitsche. Het overmaken van loonoverschotten zal voortaan aan geen beperkingen zijn ge bonden. zoodat de arbeiders al hetgeen zij van hun loon overhouden naar Nederland kunnen zenden. Het overmaken der loonen zal op snelle wijze plaats hebben. Aan gezinshoofden en kostwinners, die in zorg zijn, en die werk in Duitschland aanvaar den, zal gedurende veertien dagen na het aanvaarden van het werk, steun worden doorbetaald. Ditzelfde geldt voor arbeiders die bij werkverschaffingen werkzaam wa ren. De arbeiders zullen in de gelegenheid worden gesteld, periodiek met verlof naar huis te gaan. Gehuwden zullen tenminste éénmaal per drie maanden, ongehuwden tenminste tweemaal per jaar met vacantie kunnen gaan. De sociale positie der Ne derlandsche arbeiders in Duitschland zal overigens gelijk zijn aan die der Duitsche arbeiders, d.w.z. de Nederlandsche arbei der zal op gelijken voet worden behandeld als zijn Duitsche collega. De arbeids- en loonvoorwaarden zullen nader worden bekend gemaakt. Den werkloozen arbeiders wordt aange raden zich voor het verkrijgen van werk in Duitschland op te geven bij de arbeids beurzen. Gevraagd worden in de eerste plaats landarbeiders, in het bijzonder mel kers, paardenknechten, en knechten voor allerhande werk (ook families), mijnwer kers, bouwvakarbeiders, metaalarbeiders, havenarbeiders, grondwerkers, en onge schoolde arbeiders, voor fabrieken, werk plaatsen, publieke werken, enz. Ook andere categorieën van werkzoeken den kunnen zich opgeven. De arbeidsbeurzen zullen spoedig in staat zijn verdere bijzonderheden over deze werkgelegenheid mede te deelen. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, A. L. SCHOLTENS. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wil de Nederland sche autoriteiten en organisaties krachtig ondersteunen bij de opheffing der werk loosheid. Wanneer het niet mogelijk is in Nederland zelf geschikten arbeid te vin den, moet het aanvaarden van arbeid in Duitschland bevorderd worden. In Duitsch land hebben sinds vele jaren duizenden Nederlanders gewerkt en een goed be staan gevonden. Het aanvaarden van arbeid in het Duit sche Rijk zal belangrijk vergemakkelijkt worden, o.a. door: behoorlijke loonen; ver gaande tegemoetkoming bij het overmaken der loonoverschotten naar Nederland. De vacantie (d.w.z. de gelegenheid om perio diek naar huis te gaan) zal bevredigend worden geregeld De sociale positie der Nederlandsche arbeiders in Duitschland zal gelijk zijn aan die der Duitsche ar beiders; d.w.z. de Nederlandsche arbeider zal precies zoo behandeld worden, als zijn Duitsche collega. Buitenlandsche betaalmiddelen. Het is verboden buitenlandsche betaal middelen, buitenlandsche geldswaardige papieren en buitenlandsche vorderingen egen betaling in binnenlandsche geld soort van anderen dan de Nederlandsche lank te verkrijgen en aan anderen dan Nederlandsche Bank te vervreemden, 'echts de Nederlandsche Bank kan bij e verkrijging of vervreemding dezer vaarden tusschenkomst verleenen. Het Deviezen-instituut kan bepaalde uitzonderingen toelaten. Her verkrijgen van buitenlandsche be taalmiddelen, buitenlandsche geldswaar dige papieren en buitenlandsche vorde ringen tegen betaling in binnenlandsche geldsoort is slechts geoorloofd op grond Voor uitvoer vergunning noodig. De uitvoer van: goud; edele metalen; betaalmiddelen; geldswaardige papieren; effecten; in documenten belichaamde vor deringen, is slechts geoorloofd met ver gunning van het Deviezen-instituut. Weerlegging van Engeisch bericht. Het Britsche ministerie heeft een be richt laten verspreiden, volgens hetwelk de Duitsche bezettingsautoriteiten bepaald zouden hebben, dat in de toekomst, zoo wel de Hollandsche vlag alsook de kleuren van het Huis van Oranje niet meer ge- heschen mogen worden. In verband hiermede deelt het Rijks- commissariaat voor de bezette Neder landsche gebieden mede, dat het Londen- sche bericht lederen grondslag mist en op elk punt een bewuste verdraaiing der feiten vormt. Het hijschen van de Hollandsche, of juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis van Oranje, is noch door de militaire, noch door de burger lijke Duitsche autoriteiten in Nederland verboden. Iedere neutrale waarnemer kan zichzelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels en in het bijzonder in de kust- en bad plaatsen. de Nederlandsche kleuren zijn uitgestoken. De secretarissen-generaal der Neder landsche ministeries hebben aan de onder hen gestelde openbare diensten en autori teiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: voorloopig moet op geen enkel openbaar gebouw de nationale vlag, dc Oranjevlag inbegrepen, geheschen wor den. Ons volk treurt om dat, wat het ver loren heeft, om de velen, die voor hun vaderland sneuvelden, in den strijd ver minkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugdebetoon. Binnenlandsche betaalmiddelen en -geldswaardige papieren. Het is aan ingezetenen slechts met ver gunning van het Deviezen-instituut ge oorloofd, te beschikken over, te bewaren en te vervreemden: binnenlandsche betaal middelen; binnenlandsche geldswaardige zaken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6