Engelsche bombard eurs teisterden Den Helder Haagsche Courant van Vrijdag 28 Juni 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Talrijke slachtoffers onder de burger bevolking STADSNIEUWS BINNENLAND Een bezoek aan de thans vrijwel verlaten stad DE BURGERIJ SCHENKE RIJKELIJK! DE NATIONALE INZAMELING 1940 Een zeldzaam jubileum naar doodsgevaar Brooddistributie Collecte-commissie samengesteld Een circulaire tot de burgemeesters van de getroffen steden en plaatsen Zorg voor oorlogsinvaliden Eerste transport kinderen uit de getroffen gebieden in Drente aangekomen Jaarverslag Algemeene Neder landsche Zuivelbond De uitzending van kinderen den Ostmark De leider van den Opbouwdienst Zesduizend kinderen worden verwacht gazon, In Haarlem. Wat vernield werd. on- Zoowel medisch als sociaal. nu Spoed vereischt! het is Collectief contract sigarenindustrie. De werkgevers- en werknemers-organi- saties in de sigarenindustrie zijn op Dins dag 25 Juni te ’s-Bosch bijeen geweest tot het voeren van besprekingen. Door alle partijen is besloten, het col lectief contract voor de sigarenindustrie ongewijzigd te verlengen tot 1 Juli 1941. Bonnen 41 tot en met 50 voor de volgende week Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli a.s. zullen de met ,,41” tot en met „50” genummerde bonnen van het broodbonboekje ge zamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk dezer bon nen geeft derhalve recht op het koo pen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet gebruikt moch-. ten zijn, blijven voorts tot en met 11 Juli a.s. geldig. lijksche schen. Voor de Nationale Inzameling 1940, welke op 6 Juli a.s. alhier gehouden zal worden, is op initiatief van den burgemeester een collecte-commissie gevormd, die de groote straat- en hui zencollecte voorbereidt. De commissie is als volgt samenge steld: mr. S. J. R. de Monchy, burge meester der gemeente ’s-Gravenhage, éere-voorzitter; mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armenraad, voor zitter; L. Th, J. Koremans, collecte- leider van de afdeeling ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, penningmees ter; mevr. C. BelinfanteVeltcamp Helbach, voorzitster van de collecte- commissie van „Simavi”; mevr. I. van DijkHendriks, namens de afdeeling ’s-Gravenhage van het Nationaal Jon- geren-Verbond; T. Hartsuiker, namens den Gereformeerden Jeugdraad; mej. G. Lauscher, namens het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk „De Graal”; F. J. van Meerendonk, namens de Arbei- ders-Jeugd-Centrale; mej. mr. J. C. de Niet, namens de plaatselijke federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes; E. Polak, arts, namens de Joodsche Jeugdorganisa ties; E. J. L. M. Schaepman, voorzit ter van de collecte-commissie van het Nederlandsche Roode Kruis; A. Smal- lenbroek, secretaris van de Haagsche federatie van Chr. Jongemannen-Ver- eenigingen; mej. A. Thorbecke, be stuurslid van de afdeeling ’s-Graven hage van het Nederlandsche Roode Kruis; rector J. Verkley, namens het Katholiek Mannelijk Jeugdwerk; mevr. M. Walther BoerGroeneijk, lid van het uitvoerings-comité tot verkoop van de Emmabloem; mr. H. F. L. Wensink, ambtenaar bij den Armenraad. Het secretariaat is gevestigd: bureau van den Armenraad, Kerkplein 3, tel, 115953, toestel 278. Verbindend-verklaring collectieve arbeidsovereenkomst schoen industrie Door den bedrijfsraad voor de schoen industrie is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie, aangegaan voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Decem ber 1940. Deze collectieve arbeidsover eenkomst is geheel gelijkluidend aan die, waarvan bepalingen voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1940 alge- "«neen ycrbjsndend zijn verklaard, Onder leiding van den secretaris-gene- raal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken heeft op 25 Juni j.l. een vergadering plaats gevonden ter bespre king van het vraagstuk van de medische en sociale zorg voor de militaire en bur gerlijke oorlogsinvaliden. Bij deze vergadering waren behalve functionnarissen van het departement van Sociale Zaken bij welk departement de zorg voor de onvolwaardige arbeids krachten berust ook tegenwoordig ver tegenwoordigers van het departement van Defensie, alsmede van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den ar beid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.). De medische zorg voor de militaire in validen geschiedt geheel door den militair geneeskundigen dienst. Voor de medische zorg voor de burgerlijke invaliden worden door het departement van Sociale Zaken maatregelen getroffen. Voor de daarop volgende sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden zullen nadere regelingen worden voorbereid, waarbij het de bedoeling is, dat de A.V.O., die op dit gebied reeds over een groote ervaring be schikt, zal worden ingeschakeld. Vanmiddag is het eerste transport kinderen voor Drente te Hoogeveen aangekomen. Daar werden zij toever trouwd aan de commissie van vrou welijke hulpverleening, die, in samen werking met de huishoudschool te Hoogeveen er voor had gezorgd, dat zij zich na aankomst terstond aan een warmen maaltijd konden vereeni- gen. Een deel van dit transport is bij pleegouders te Hoogeveen onder gebracht, terwijl de anderen zijn doorgezonden naar gezinnen te Assen, Meppel, Emmen, Koekange en Veen huizen. In de ziekenhuizen van Assen, Hoogeveen, Meppel en Emmen wer den de kinderen gebaad en van schoo- ne kleeren voorzien, voordat zij aan hun pleegouders werden doorgegeven. Van het met suiker geladen schip „Nooit gedacht”, dat ligplaats heeft aan de Bierkade alhier, zijn gisteren 2 doo- zen. elk 25 k.g. suiker bevattende, ónt- jtteemd. waarvan een aantal exemplaren zal volgen, worden gebruikt. Het formulier is in de Duitsche taal gesteld, aange zien het bij aankomst van de kinderen in Oostenrijk eveneens dienen moet. Het bureau der C.O.S.A. ziet üw op gave ten spoedigste tegemoet en wel uiterlijk binnen één week. Wordt de zaak niet ten spoedigste ter hand geno men, dan verloopt de tijd en komt de uitzending niet tot haar recht. Ik zou gaarne zien, dat uwerzijds alle medewerking werd verleend, opdat de uitzending kan slagen. Ik leg er nog den nadruk op, dat de uitsluitende be doeling van deze uitzending is, leed te verzachten en de kinderen door een goede verzorging, verpleging en lucht verandering, een prettige en rustige vacantie in een heerlijke natuur te la ten genieten. Voor een veiligen overtocht, eveneens voor rekening der Duitsche autoritei ten, wordt ten volle zorggedragen. In een persconferentie heden gehou den,. heeft dr. Fellner namens den Gouwleider van de Gouw Boven- Donau, een toelichting gegeven op bo venstaande circulaire, nadat hij tevoren er den nadruk op had gelegd, dat de uitnoodiging van den Gouwleider vooral was ingegeven door de dank bare gevoelens, welke in de Ostmark nog leven voor hen, die na den wereld oorlog van 1914 zoovele Oostenrij ksche kinderen hebben goed gedaan. Daarom is het den autoriteiten in de Gouw een vreugde, verklaarde thans ee n zesduizendtal kinderen te kunnen verwennen. Salzkammergut is nu op z’n mooist en daarom moet er spoed worden be tracht met de uitzending. Plaatsen, beroemd om hun prachtige ligging, als Gmunden en Bad Ischl, hebben door de oorlogsomstandigheden bijna geen vacantiebezoekers en de groote hotels staan vrijwel leeg. Deze hotels heeft men thans kunnen huren voor de kin deren. Het zal den kleinen dus aan niets ontbreken. Aan iedere groep van 20 kinderen worden een Hollandsche en een Duitsche begeleidster toege voegd, Voldoende aantal collectanten. 2500 Collectanten, die zich hadden opgegeven voor de oorspronkelijk op 15 Juni vastgestelde collecte, zullen ook nu weder hun gewaardeerde medewer king geven. De huiscollecte heeft plaats op Zaterdag 6 Juli van 91 uur, de straatcollecte van 86 uur. Opgave van nieuwe collectanten wordt niet verwacht, daar men over vol doende medewerkers beschikt. Met groote bereidwilligheid hebben perso nen uit alle groepen der bevolking zich beschikbaar gesteld. Wat heeft dezen oorlogsvliegers be zield Wat bracht hen ertoe om op verscheidene kilometers van de plek ken, waar men zich nog zou kunnen voorstellen, dat zij militaire doelen verwachtten, hun vernielende projec tielen te zaaien Is het terreur Maar dat zou toch zinloos zijn tegenover een bevolking, die geen andere gedachte heeft, dan, nu voor haar de oorlog afgeloopen is, weer hard te werken om te vergeten I en het normale leven weer zooveel mo gelijk te vervolgen. Is het angst of onbekwaamheid in het hanteeren van een der gevaar lijkste oorlogswerktuigen Wij zullen ons niet verder in gissingen begeven. Het doet er trouwens weinig toe. Het is niet noodig in de lucht te staren, om daar een antwoord te zoeken. Rondom ons, op den grond, zijn de fatale bewijzen van een krijgsvoering, die het begrip totale oorlog in al zijn afschuwelijkheid demonstreert. Engelsche bommen op een Neder landsche stad en Nederlandsche bur gers, die in geen enkelen vorm meer aandeel hebben in den grooten strijd. Waar kan men zich nu nog veilig wanen dr. Fellner, Hollandsche De volgende circulaire is gericht tot de burgemeesters van alle havensteden I (in het bijzonder de getroffen plaat- I sen) eiland-gemeenten en andere stre ken waarvan bekend is dat zij in meerdere of mindere mate getroffen zijn, alsmede tot de steden van meer I dan 20.000 inwoners. De Gouw-leider van Boven-Donau (Boven Oostenrijk) heeft aan den Rijkscommissaris voor de Nederlanden de uitnoodiging doen tbekomen 6000 kinderen, voor wie voor herstel van gezondheid uitzending naar buiten I noodzakelijk of wenschelijk is, in den ouderdom van 8 tot 14 jaar in den Rijksgouw Boven-Donau voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderherst#!- lingsoorden en welgestelde gezinnen onder te brengen. Hiervoor is een cen trale Duitsche instantie in het leven geroepen genaamd „Kinderaction Nie- derlande Ostmark”. Deze leeftijdsgrens kan moeilijk la ger gesteld worden, aangezien jongere kinderen de lange reis van Nederland naar Oostenrijk niet zonder bezwaar kunnen maken. Voor de verzorging der kinderen zijn op allerlei wijze de noo- dige voorzorgen getroffen, leder kind staat onder de persoonlijke bescher ming van den Gouwleider Eigruber van den Boven-Donau. Ik verzoek u in uwe gemeente ten spoedigste te doen nagaan, welke kin deren voor uitzending in aanmerking zouden kunnen komen. Hiervoor ware onverwijld contact te zoeken met even tueel in uwe gemeente bestaande orga nisaties voor kinderuitzending. Eene opgaaf van de voor uitzending voor te dragen kinderen behoort met spoed te worden gezonden aan de door mij daarvoor aangewezen centrale in stantie n.l. de Commissie van Samen werking (C.O.S.A.). Secretaris van deze commissie is de heer H. van Mens, die zijn bureau heeft te mijnen departe- mente, Binnenhof 19, telefoon inter communaal letter T. Deze commissie is steeds belast geweest met kinderuit zending van Nederlandsche kinderen in Duitschland en heeft de noodige prak tijk. De commissie heeft, zooals gezegd, haar bureau op mijn departement en alle correspondentie behoort door u derhalve uitsluitend tot genoemd bu reau te worden gericht. Belanghebben den in uwe gemeente behooren zich echter uitsluitend met u en/of door u in uwe gemeente aangewezen persoon of instantie in verbinding te stellen. Zooals vanzelf spreekt moeten de kinderen allen geneeskundig worden en ermee vertrekken. De treinen naar het Zuiden zijn stampvol geweest en de laatsten der Heldersche burgerij, voorzoover ze niet per hoog opgetaste fiets zijn vertrokken, vullen nu de coupé’s. Zij verlaten een reeds doode stad. Langs de Spuistraat een beeld van verwoesting en evenzoo langs de Prins Hendriklaan, waar van het hoofd bureau van politie twee zijmuren en een stuk van den gevel nog overeind staan en voor de rest opschriften op overblijfselen van huizen aangeven, dat daar tot voor enkele dagen een arts woonde, een verzekeringsgebouw gevestigd was en in een muziekschool lessen werden gegeven. Hier ontploften twee zware bommen en tot in wijden omtrek zijn de ge volgen te zien in een menigte volkomen vernielde ruiten en door scherven ge perforeerde muren. Hier vonden verscheidene burgers den dood, maar nog meerderen vielen in de groote wijk „achter ’t spoor”, ge lijk zij door de Heldersche bevolking werd aangeduid. Daar liggen kleine huisjes plat, bij tientallen, en in elk ervan sliepen menschen. Men vindt ze verspreid over een wijd complex straten. De bommen, links en rechts gesmeten, pikten ze eruit in grillige afwisseling en maakten er puinhoopen van. Wij staan voor een huisje, dat er nog betrekkelijk gaaf uitziet. De be woners, een gezin van vier personen, verlieten het tijdens het bombarde ment en verscholen zich in een steenen schuurtje in den achtertuin. Een bom trof juist het schuurtje en doodde allen. I Een Nederlandsch matroos kwam I ’s morgens na zijn dienst bij zijn huisje een eindweegs verder. Hij vond een gat in de rij en zijn vrouw onder de puinen. In de villawijk daarachter bloeien de violen en anjers in de frissche tuinen, waar nu geen menschelijk leven meer te bespeuren valt. Er klinkt geen ge lach van kinderen, want ook hier heeft het doodsgevaar allen verjaagd. De vensters zijn gesloten of dichtgespij kerd met planken. Hier wijst een diep gat in het trot toir op den rand van een gazon, de plaats aan waar een bom ontplofte te midden van een vluchtende menigte en tientallen dooden maakte. Enkele meters verder, op een open vlakte, waar velen in de schuilloop- graven veiligheid zochten, sloegen drie zware bommen in en maakten een on bekend aantal slachtoffers. Zoo zouden wij hef sombere relaas I kunnen voortzetten, maar het zou een eentonig verhaal worden van dood en vernieling, die over onschuldigen kwam door de projectielen van Engelsche vliegers. De Secretaris-generaal, Waar nemend hoofd van het Depar- ment van Binnenlandsche Zaken. De volgende circulaire is door den secretarjs-generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, gericht tot de burgemeesters van alle havensteden (in het bijzonder de getroffen plaatsen) eilandgemeen- ten en andere streken waarvan bekend is dat zij in meerdere of mindere mate getroffen zijn, alsmede tot de steden van meer dan 20.000 inwoners. Aan het jaarverslag van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) over 1939, is het vol gende ontleend: Op 31 December 1939 waren bij de ver eeniging aangesloten 8 provinciale bonden met 442 leden-fabrieken (vorig jaar 420), verwerkende 2.722.743.056 k.g. melk, tegen 2.586.281.948 k.g. in 1938. De proefnemin gen op het gebied van der melkwolfabril cage werden voortgezet. Op 23 November werd de vereeniging melkwolfabriek „Ca- solana”, gevestigd te ’s-Gravenhage opge richt. Op de statuten dezer vereeniging voor welker rekening de proefneming thans plaats vinden, werd inmiddels de Koninklijke goedkeuring verkregen. Aan 165 van de 384 personen, die aan de exa mens van den F.N.Z. deelnamen, werd een diploma uitgereikt De commissie voor bewaringsproeven met boter werd gereorganiseerd in een commissie voor kwaliteitsverbetering der zuivelproducten, die haar werkzaamheden aanving met een behandeling van het vraagstuk der consistentie van boter. Ver der werd een centrale werktuigencommis sie ingesteld. De commissie van advies voor afzetbelangen sprak zich uit voor een algemeene kwaliteitscontrole op Ne derlandsche zuivelproducten, op de wijze zooals die thans voor den export naar Duitschland plaats vindt. Verder werd het wenschelijk geacht, om den uitvoer vein 30 kaas, behalve die in Cheshire-model, te verbieden. De meerderheid der commis sie achtte verder een uitvoerverbod van 20 4- Goudsche kaas aanvaardbaar. Standaardisatie van het gewicht der kaas en controle der kaas en controle daarop werd wenschelijk geacht. Tenslotte adviseerde de commissie bij meerderheid om pogingen in het werk te stellen tot het invoeren van een maximumtemperatuur van boter bij export De geldelijke omzet der afdeeling cen trale aankoop steeg van 1.856.000 in 1938 tot 2 252.800, in 1939, terwijl het bedrag der opdrachten van den technischen dienst steeg van 590.290 tot 720.500. In het slotwoord van het verslag wordt gecon stateerd dat 1939, evenals 1938, voor den zuivelboer een teleurstellend jaar is ge weest. De daling der prijzen van de ver schillende producten tengevolge vooral van de moeilijkheden bij den export heeft voortgang gevonden, terwijl daartegenover een langzame, doch zekere stijging der productiekosten viel waar te nemen. Een en ander had tot gevolg, dat het netto-inkomen van den boer volgens de resultaten der landbouwboekhoudingen in verschillende deelen des lands tot de helft van dat in 1937-1938 en daar beneden daalde. Zestig jaar geleden werd generaal v. d. Moer tot arts bevorderd. Op 1 Juli a.s. hoopt de generaal- majoor tit. b.d. van den Geneeskun digen dienst der landmacht, A. v. d. Moer het feit te herdenken, dat hij zestig jaar geleden te Amsterdam tot arts promoveerde. Eenige jaren heeft de heer v.d. Moer in de Haag ge woond. Hij was toen werkzaam als dirigeerend officier van gezondheid tweede klasse bij de inspectie van den Geneeskundigen dienst. In de ja ren 19141918 was hij leider van de Nederlandsche ambulance in Duitsch land en Oostenrijk. Later ging hij met de ambulance naar Hongarije.: Generaal v.d. Moer woont thans in Velp. Wegens den grooten ernst der tijden is het zijn wensch, dat dit jubileum zoo onopgemerkt mogelijk voorbijgaat. Het zou een heel lange lijst worden, wanneer wij hier zouden gaan op sommen waar woningen, winkels en werkplaatsen werden verwoest. Zóó als men van het station komt en de Spoorstraat doorgaat, liggen de puin hoopen en gapen de gaten in de huizen blokken. Hotel „Toelast” is verdwenen, op een klein brok muur na, waarop nog. het A.N.W-B.-schild gespijkerd is met het opschrift Bondshotel. Een groote winkel ernaast is een rookende verzameling balken en puin. De stationshal is vol met beladen mannen en vrouwen, die het allernoo- doode stad, die gapende wonden toont, digste uit hun woning hebben gehaald door de zware bommen op vele plaat sen geslagen. In de winkelstraten zien wij de ledige étalages van gesloten winkels. Hier en daar zijn de groote spiegel ruiten aan gruizels gesprongen. Men kan er zoo naar binnen stappen. En kele meters voorbij een gaaf huis, dat zelfs geen spoor toont van beschadi ging, wijst een puinhoop de plaats aan, waar tot voor enkele dagen, nog een groot winkelpand stond. Het is een sinistere gang, dien wij maken. De voetstappen klinken hol te gen de gevels, alsof we er in het diepst van den nacht passeerden. Hier is geen leven meer, geen bedrijf, geen vertier. De angst voor wat na den verschrik- kelijken Maandagnacht nog te wachten zou zijn, heeft vrijwel allen verdreven. Vrees en haat zijn de alles overwegen de gevoelens van hen, die deze beproe ving overleefden. Wij spraken enkelen, die het bom bardement meemaakten en nu voor een paar uur waren teruggekeerd om de noodige maatregelen te treffen voor hun definitief vertrek. Zij zeiden niet veel, maar die weinige woorden waren voldoende om vast te stellen, dat En geland zichzelf wel een buitengemeen slechten dienst heeft bewezen, door dit Verschrikkelijke bombardement. Hiér woonden tallooze vrouwen en kinderen, wier mannen en vaders op de Nederlandsche oorlogsschepen in Engeland en Indië den oorlog aan En gelsche zijde nog voeren. Hoevelen van hen hebben dien trouw van hun naaste betrekkingen in het veilig geachte huis met den dood moeten betalen Hun getal is niet bekend, gelijk totaal der slachtoffers nog niet vastgesteld. De leeftijdsgrens. De leeftijdsgrens van 8 tot 14 jaar is als algemeene norm aangenomen. Er zal niet al te streng aan worden gehou den. Wanneer, bijvoorbeeld, blijkt, dat in een gezin een kind van 12 jaar meegaat, maar dat er ook een zusje van 7 is of een broertje van 15, dat dringend behoefte aan herstel heeft, dan worden deze niet uitgesloten. De voorbereidende maatregelen in Salzkammergut zijn thans afgesloten. Prof. Wehofsich en Gouwleider Fehrer in samenwerking met mr. Frederiks, den secretaris-generaal van Binnen landsche Zaken, hebben snel en prach tig organiseerend werk verricht. Het Duitsche bureau van deze orga nisatie (Kinderaktion Niederlande- Ostmark) is gevestigd in het gebouw op den Kneuterdijk waarin het Depar tement voor Algemeene Zaken werd gehuisvest. Het Hollandsche bureau heeft, zooals gemeld, zijn adres op Binnenhof 19. Thans is het dus zaak, dat de burge meesters met den meesten spoed hun opgaven inzenden. Actie per circulaire^ Naast de collecte zal een beroep op de ingezetenen worden gedaan per circulaire. Velen geven er toch de voorkeur aan hun gift per giro te zen den. Reeds mocht de collecte-commis sie naar aanleiding van een enkel persbericht omstreeks 7000 ontvan gen op haar gironummer, dat wij gaarne onder de aandacht van alle lezers brengen. Op no. 388900 (Col- lecte-Commissie Nationale Inzameling 1940 ’s-Gravenhage) worden gaarne groote en kleine bedragen ingewacht. Wij wijzen er nog eens op, dat de nationale inzameling wordt georgani seerd onder de auspiciën van den Se- cretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenland sche Zaken en de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën, die hunnerzijds den burge meesters hebben verzocht collecte-com- missies te vormen. De opbrengst zal uitsluitend worden aangewend ten be hoeve van de slachtoffers der oorlogs voering in ons land, in nauwe samen werking met bestaande nationale in stellingen als het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden en het Nederland sche Roode Kruis en gewestelijke of plaatselijke comité’s in de getroffen gebieden. De nood is groot, de aanvragen stroomen binnen. Laat de burgerij, die, naar reeds gebleken is, gaarne bereid is voor de getroffen landgenooten te of feren, rijkelijk schenken, opdat de ge vraagde hulp snel en goed kan worden geboden. Op weg naar den Helder kwamen wij door Haarlem, waar in den nacht van Woensdag op Donderdag vier Engelsche bommen in een woonwijk langs en bij de Leidsche Vaart ontploften. Twee kwamen neer onmiddellijk aan de overzijde van het water en deden de ruiten in wijden omtrek springen. Hier werd alleen materieele schade aange richt. Veel erger waren de gevolgen der explosies van twee andere bommen, waarvan een de woning van een be jaard echtpaar trof, bij wie hun zoon en schoondochter logeerden. De oude vader is de eenige, die de ramp, zij het zwaar gewond, overleefde. De drie an deren werden op slag in de slaap kamers gedood. Een politie-agent, die in de nabijheid surveilleerde, was het vierde slacht offer van de ontploffing. Drie huizen naast dat, wat den vol treffer incasseerde, werden eveneens grondig vernield, gelukkig zonder slachtoffers te maken. De laatste bom sloeg in het wegdek van de Leidsche Vaart, waar zij een enorm gat veroorzaakte. De zware tramrails werden als rietjes verwron gen en de rondvliegende scherven per foreerden de gevels der huizen over een afstand van tientallen meters. Den Helder en Haarlem zijn blootge steld geweest aan een der vreeselijkste verschijnselen van den modernen oor log bloedig geweld tegen weerlooze burgers, die in geen enkelen vorm aan deel hebben in het krijgsbedrijf. '(Van onzen specialen verslaggever.) Wij zijn door een stad gegaan, waar de dood heeft rondgewaard. Hij is daar gekomen, midden in den nacht, in villa’s en kleine stulpjes, in het centrum, waar de huisjes dicht opeen tegen elkaar gedrukt staan en in de open buitenwijken, waar vroo- Jijke tuinen de woningen omgeven. Wij hebben den Helder gezien, nadat Engelsche vliegers, op een paar dui zend meter hoogte boven de stad krui send, de bommenrekken ledigden en beneden zich dood en verderf brachten onder de slapende burgerij. In den nacht van Maandag op Dins dag kwam het onheil over den Helder. Vier uren lang regenden de brand- en explosieve bommen op de straten en pleinen. Meer dan 200 ontploffingen teisterden de stad en joegen de bevol king in panischen angst naar buiten, waar velen, die den dood in hun hui zen ontkwamen, toch ten offer vielen, terwijl zij vluchtten naar het open veld. Wie nu door de straten gaat van deze Nfederlandsche stad vindt er de stilte, een angstige, benauwende, bijna heilspellende stilte. Hier waren tot Maandagavond een kleine 40.000 menschen bijeen. Nu kan men er een kwartier wandelen, zonder ook maar één mensch te zien. De wei nigen, die ons passeerden in het uur, dat wij er bleven, waren Nederland sche- of Duitsche marinemannen en daartusschen een enkele burger, die nog eenige noodzakelijke dingen uit zijn woning heeft gehaald en zich haast naar het station, om vóór den nacht een veilige wijkplaats te vinden. De stad is uitgestorven. Het is een Als leider van den in te stellen op onderzocht. Hiertoe kan een formulier, bouwdienst zal, naar wij vernemen, optreden majoor J. N. Breunese, o.a. bekend door zijn leiding van de jaar- vierdaagsche afstandsmar-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9