Roemenië heeft Bessarabië Noord-Boekowina zonder en strijd afgestaan De levensmiddelenvoorziening Duitschland 1 No. 17607. Geen evacuatie in Vluchtelingen keeren huiswaarts Zaterdag 29 Juni. 1940. De onderteekening KONING CAROL GELAST DE ALGEMEENE MOBILISATIE Het parlement bijeengeroepen Maarschalk Balbo gesneuveld Gevangenen worden zooveel mogelijk uit hun vaderland gevoed De bezetting van Bessarabië van het wapenstilstandsverdrag van het vraagstuk De oplossing Bessarabische W- A I 11 vluchtelingen zich bepakt en gezakt huiswaarts. Het door hem bestuurde vliegtuig brandend neergestort Boterrantsoen in Duitschland verhoogd Verscherpte rantsoeneering in Engeland. Het historische oogenblik in den spoorwagon te Gompiègne, waarop de Fransche generaal Huntziger het wapenstilstandsverdrag onderteekent. Enkele incidenten Economische belangen van Duitschland niet beïnvloed Maatregelen in naburige landen Een Russisch communiqué I bips en IIAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: r Maarschalk Balbo. korten monding van worden Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. regeling van rabië. De c en de e 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 0 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Van 15 regels 150. Iedere rege] meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De herhaalde bomaanvallen door Engelsche vliegers op ons kustge bied hebben uiteraard, behalve diepe verontwaardiging, ook on rust verwekt. De Duitsche mili taire maatregelen zijn echter dus danig getroffen, dat de bescher ming van ons kustgebied als af- doende kan worden beschouwd, zoodat evacuatie nu en in de toe komst niet noodig is. Gisteravond om half zeven heeft een sovjetrussische generaal bezit genomen van de stad Czernowitz. Hetzelfde ge schiedde even later te Kisjenef Akkerman aan de Dn jester. Er hebben zich voorgedaan, o.a. te ook niet vergeten, dat zelfs de levens behoeften van de millioenen gevange nen slechts een fractie vormen van hetgeen voor de verzorging van een vólk van tachtig millioen noodig is en dus ook geen beslissenden invloed kunnen hebben op de voedselpositie. Voorts zijn er de voorraden, die in de bezette gebieden zijn buitgemaakt, en die gebruikt worden voor het voe den van burgers en soldaten, die zich in deze gebieden bevinden. De scha de, die deze voorraden hebben gele den, is veel minder dan verwacht werd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Te Berlijn wordt van semi-officiëe- le zijde gemeld: Op belangstellende vragen van bui- tenlandsche journalisten, of door de oplossing van het Bessarabische stuk tusschen de sovjet-Unie en Roe- Na een gistermiddag te Boekarest gehouden ministerraad is een communiqué ge publiceerd, waarin het Roemeensche volk wordt medegedeeld, dat de regeering heeft toegestemd in den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Verder wordt gezegd, dat de steden Czernowitz, Kisjenef en Akkerman gisteren door de Russen bezet zijn. De ministerraad heeft zich beziggehouden met de bestudeering van maatregelen voor de vluchtelingen. Het parlement komt Maan dag bijeen, daar volgens de grondwet voor het afstaan van gebied een besluit van het parlement noodig is. Te Boekarest zijn gisteravond twee koninklijke besluiten inzake de algemeene mobilisatie gepubliceerd. In het eerste decreet wordt de algemeene mobilisatie van de geheele Roemeensche weermacht te land, ter zee en in de lucht gelast. Het tweede behelst bepalingen tot uitvoering van het eerste decreet, o.a. worden alle verleende verloven terstond ingetrokken. Aan de militaire autoriteiten wordt onbeperkt vorderingsrecht verleend. De Duitsche botervoorziening heeft zich als gevolg van de rationeel door gevoerde melkproductie zoo gunstig ontwikkeld, dat voortaan aan iedereen die hiervoor in aanmerking komt, een extra rantsoen van 125 gram kan worden toegestaan. De in de koel huizen opgeslagen voorraden boter zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een tot dusver nog nooit bereikte hoeveelheid gestegen. Ook de toestand op andere gebieden der levensmiddelenvoorziening is gun stig. De geweldige aantallen gevangenen, die genoemd zijn in de legerberichten van de afgeloopen weken, zouden tot de veronderstelling kunnen leiden, dat Duitschland zich voor een moeilijk voedingsprobleem ziet geplaatst. In dit verband stelt de „Berliner Börsen- Ztg.” vast, dat groote aantallen ge vangenen al weer naar hun vaderland teruggekeerd zijn. Dit was het geval in Polen, Noorwegen en Nederland. Een groot aantal gevangenen is on middellijk in het productieproces in geschakeld, vooral in den landbouw, waar een ongestoord bedrijfsleven zoowel in het belang van de inwoners als van de Duitsche bezetting is. Het streven is er op gericht de gevange nen zoo veel mogelijk door hun vader land te doen voeden. Tegen de bij zondere eischen van een overbrugging op korten termijn zijn wij opgewas sen, dank zij de buitengewoon groote voorraden levensmiddelen, waarover Groot-Duitschland beschikt. Men mag De levensmiddelenvoorziening van Engeland wordt gekenmerkt door het feit, dat de Engelsche bladen op aanraden der regeering een verscherp te rantsoeneering eischen. Zij wijzen daarbij op het onweerlegbare feit, dat de voorraden van Engeland niet on uitputtelijk zijn. Tegelijkertijd is de propaganda voor een grootere produc tie van levensmiddelen toegenomen. De vrees voor parachutisten heeft er toe geleid, dat thans de naampla ten, waarop plaatsnamen staan ver meld, in bijna alle deelen van de stad Londen zijn verwijderd. Duitsche zijde wordt met voldoening opgemerkt, dat de gebiedsverschuivin- gen, die in Zuidoost-Europa noodig werden, zich hebben voltrokken zonder hevige schokken of oorlogsgebeurtenis sen. Duitschland hecht er evenals Italië het grootste gewicht aan. dat de rest van de wereld en in het bijzon der Zuidoost-Europa verschoond blij ven van den- oorlog, die door de Westelijke mogendheden ontketend is •en die door de schuld dier mogend heden waarlijk genoeg andere volken heeft medegesleurd. Zeer teekenend is hierbij wederom de houding van Enge land. Het baart geen verwondering, dat de Britsche politiek nog steeds tracht in het Zuidoosten in troebel wa ter te visschen en de hoop niet opgeeft, dat daar een „verlossend” conflict zou kunnen uitbreken. Intusschen hoeden de Engelschen zich er voor eraan te herinneren, dat zij het waren, die als aan Polen ook aan Roemenië een garantie hebben gegeven. Roemeensche grenscommis- sie naar Odessa. Vandaag zou de Roemeensche mili taire commissie, welke belast is met de regeling der kwesties, voortvloeiende uit de vaststelling der nieuwe grenzen met de sovjet-Unie, naar Odessa ver trekken. Het Italiaansche hoofdkwartier geeft naar Stefani heden meldde, een extra, negentiende, legerbericht uit, aldus lui dend „Bij een vijandelijk bombardement boven Tobroek, op 28 Juni, is het door Italo Balbo bestuurde vliegtuig bran dend neergestort. Italo Balbo en de an dere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De vaandels der strijd krachten van Italië neigen zich ten tee- ken van hulde en hoog eerbewijs aan de nagedachtenis van Italo Balbo, vrij williger en Alpenjager in den wereld oorlog, lid van het viermanschap der revolutie, Oceaanvlieger en luchtmaar schalk, in den strijd gevallen”. menië de economische belangen van Duitschland beinvloed worden, is gis teren door welingelichte Duitsche zij de geantwoord, dat zulks niet ver wacht of gevreesd wordt, temeer daar Duitschland steeds begrepen heeft hoe het zijn economische belan gen in Zuidoost-Europa op de juiste wijze moest behartigen. Naar aanlei ding van de gebeurtenissen zelf, welke zich, naar wordt opgemerkt, zonder verstoring van de rust op den Bal kan afspelen, is er op het oogenblik noch van officiëele, noch van semi- officiëele zijde een standpunt bekend. In politieke kringen te Berlijn kan men echter de opvatting hooren, dat de oplossing van het Bessarabische vraagstuk in den thans gevolgden vorm een verstandige regeling betee- Wilde geruchten doen de laatste dagen hier ter stede en in den omtrek, vooral ook in het West land, de ronde over zeer binnen kort te verwachten maatregelen, die de evacuatie van ons kust gebied op zeer korten termijn zouden beoogen. Van bevoegde zijde kunnen wij deze geruchten ten stelligste tegenspreken. Er is geen sprake van, dat de bevolking van ons kustgebied binnen een strook van 15 k.m. zooals het in deze ge ruchten heet naar het achter land geëvacueerd zal worden. gens de bijgevoegde kaart af .te staan De sovjet-regeering hoopt, dat de Roemeensche regeering dezen eisch in willigt en daardoor de mogelijkheid schept, dat langs vreedzamen weg het langdurige conflict tusschen beide staten bijgelegd wordt. Zij verwacht het antwoord der Roe meensche regeering in den loop van den 27en Juni. Op dien dag heeft de Roemeensche regeering zich bereid verklaard onder- handelingen over alle Russische voor stellen te beginnen. Naar Stefani uit Boekarest meldt blijkt uit de nota, welke gisteren door Moskou aan de Roemeensche regeering is overhandigd', dat zoodra de bezetting van de door de sovjet-Unie geëischte gebieden voltooid is, de sovjet-Unie het conflict met Roemenië als geregeld zal beschouwen. De nieuwe Roemeensche regeering Tot de regeering zijn toegetreden twee vertegenwoordigers van rechtsche nationale kringen. De leider van de vroegere Ijzeren garde en opvolger van Codreanu, Horia Sima, is benoemd tot onderstaatssecre taris in het ministerie van onderwijs, de leider van de eveneens rechtsnatio- naalgezinde „studentengeneratie 1922”, dr. Simionescu, is tot onderstaatssecre taris in het ministerie van volksge zondheid benoemd. Gisteren zijn de Hongaarsche minis terraad en de opperste verdedigings- raad bijeengekomen. Hongarije wacht de gebeurtenissen met discipline en kalmte af. Gisteravond werd te Boeda pest medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in verband met den in Roe menië ontstanen en nog niet geheel opgehelderden toestand besloten heeft, langs de geheele Roemeensche grens een strengere controle in te stellen. De Boelgaarsche ministerraad heeft gisteren vijf uur lang vergaderd. Tij dens een pauze in de vergadering heeft de minister van buitenlandsche zaken, Popof, den Hongaarschen gezant te Sofia ontvangen. In verantwoordelijke Boelgaarsche kringen wordt de ontwikkeling van den toestand met stijgende aandacht gevolgd. Naar vernomen wordt, zou Boelgarije eenige militaire maatregelen hebben genomen. Feestelijkheden afgeiast. Voor geheel Roemenië zijn voor drie dagen alle feestelijkheden, theater- en bioscoopvoorstellingen, alsmede alle openbare muziekuitvoeringen verbo den. kent. Men herinnert er aan, dat door het vestigen van belangen in Zuidoost- Europa, welke niet in dit gebied pas sen, zich nu en dan ontwikkelingen hebben voorgedaan, welke in het be lang van de onmiddellijk hierbij be trokkenen beter vermeden hadden kun nen worden. Zoo komt de vraag naar voren, of juist het Bessarabische vraagstuk in de sovjet-Russisch-Roe- meensche betrekkingen zich zoo zou den hebben toegespitst, wanneer de Engelsche invloed in Roemenië een van werkelijkheidszin getuigende en nuchtere, met de gegeven omstandig heden rekening houdende beoordeeling van de kwesties, welke op een oplos sing wachtten, niet had tegengewerkt. Blijkbaar heeft men in Boekarest het gevaar en de schadelijkheid van dezen Engelschen invloed niet bijtijds onder kend. Men herinnert zich hier, dat be paalde groepen van het Roemeensche parlement geestdriftig hebben geklapt, toen destijds het aannemen van het Engelsche garantieaanbod, dat zooals bekend duidelijk tegen Duitschland was gericht, werd bekendgemaakt. Thans erkent men in Roemenië, dat de Engelsche politiek in Zuidoost- Europa een nederlaag heeft geleden. Herhaaldelijk hoort men hier ook de meening, dat Engeland, toen het met zijn garantieaanbiedingen ook Zuid- oost-Europa in zijn invloedssfeer pro beerde te betrekken, evenzeer reke ning hield met een misbruik van Roe menië als van de andere gegaran deerde landen. In dit verband wijst men op een Reuterbericht, waarin werd gezegd, dat na het aannemen van de sovjet-Russïsche eischen door Roemenië, operaties overeenkomstig de Engelsche garantie niet meer in aanmerking komen. In politieke krin gen in Berlijn wordt opgemerkt, dat een dergelijke liquidatie van de En gelsche politiek van garanties op den Balkan, weliswaar door den huldigen toestand van Engeland afgedwongen, ook door de onmiddellijk hierbij be trokkenen in geen geval kan betreurd. In het door Moskou uitgegeven offi- cieele communiqué over de sovjet-Rus- sischRoemeensche onderhandelingen wordt gezegd: Op 26 Juni heeft Molotof tot den Roemeenschen gezant te Moskou, Davi- descu, het volgende vertoog gericht: „In 1918 heeft Roemenië, gebruik ma kende van de militaire zwakheid van Rusland, de sovjet-Unie met geweld een deel van haar gebied, Bessarabië, ontnomen en daarmede de eeuwenoude eenheid van het in hoofdzaak door Oekrainers gekoloniseerde Bessarabië met de Oekrainsche sovjetrepubliek ge schonden. De sovjet-Unie heeft zich met dit gewelddadige afscheuren van Bessarabië nooit verzoend. Zij heeft dat herhaaldelijk en open lijk voor de geheele wereld verklaard. Daar thans de militaire zwakheid van de sovjet-Unie tot het verleden behoort en de bestaande internationale toestand een zoo snel mogelijke regeling der vroeger niet besliste vraagstukken eischt en met het doel, eindelijk de basis voor een duurzamen vrede tus schen de staten te leggen, meent de sovjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tijdstip gekomen zijn om in het belang van het herstel der rechtvaar digheid, in samenwerking met Roeme nië, over te gaan tot een onmiddelijke 3 de teruggave van Bessa- sovjet-regeering verklaart, dat dit vraagstuk organisch verband houdt met dat van de teruggave aa de sovjet-Unie van het deel der Boe kowina, welks bevolking in overgroot meerderheid met de sovjet-Oe verbonden is, zoowel door het gcme schappelijke historische lot als d°or gemeenschap van taal en na 10 samenstelling. Een dergelijk feit z°u rechtvaardigen zijn daar de afstand va het Noordelijke deel der Boekowina aan de sovjet-Unie, zij het ook m ge ringe mate, beschouwd kan worden ais schadeloosstelling voor de reusachtige verliezen, welke de sovjet-Unie en de bevolking van Bessarabië zijn toege bracht door de 22-jarige heerschappij van Roemenië in Bessarabië. De sovjet-regeering stelt de Roemeen sche regeering voor Bessarabië aan de sovjet-Unie terug te geven en het Noordelijk deel der Boekowina vol- enkele incidenten Czernowitz, waar Joden met steenen hebben geworpen naar twee vrachtauto’s, welke Roe meensche soldaten vervoerden. De sol daten openden hierop het vuur, waarbij verscheidene Joden gedood werden. Te Cluj, de hoofdstad van Transsyl- vanië, zijn betoogingen gehouden voor een onmiddellijken oorlog tegen sovjet- Rusland. De politie dreef de betoogers uiteen. Naar Tass meldt, hebben de Russi sche troepen, die op 28 Juni de grens van Bessarabië en de Boekowina overschreden, met afdeelingen ge vechtswagens en gemotoriseerde in fanterie de steden Czernowitz, Chotin, Zoroki, Beltzi, Kisjinef, Bender en Akkerman bezet. De „Diplo” Over de Roe- meensch-Russische regeling De „Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz” schrijft o.a. Van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1