De Fransch-Britsche rivaliteit Syrië m ABEX CINEAC EN REX geven weder doorloopende voorstellingen TOT 12 UUR 's AVONDS STADSNIEUWS 'n GoedeTip! Verwarde toestand Britsche Geheele Fransche ijzerertsproductie in Duitsche handen rlogsvoering staat voor een dilemma De Europeesche koloniën Amerika Paul Reynaud ernstig gewond Mussolini op Fransch grondgebied De Britsche luchtbombar dementen van met- militaire objecten De Führer te Straatsburg Britsche vliegtuigen neergeschoten HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 JUNI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 NOORWEGEN. oo generaal in DE HUISZOEKINGEN BIJ EN DE BEHANDELING VAN GEÏNTERNEERDEN Engelschen ontruimen Kanaal-eilanden 483e STAATSLOTERIJ. DEN HAAG De Engelsche begeerten op Damascus De houding van de Gaulle Cuba stelt een protectoraat voor SCHENKING TEN BEHOEVE VAN HET GEMEENTELIJK MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Vijandelijke vliegtuigen boven Engeland DUITSCHLAND. Orde en rust in het bezette gebied jeneraai Gouraud naar Marokko Canadeesche torpedojager ondergegaan RUSLAND. i RECLAMES. den 19941. inzittenden EEN DE heeft de Het be- DEENSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. WIJZIGING ERFPACHT-UITGIFTE AAN WALDORP- EN LEEGH- WATERSTRAAT. Ook onze gratis Rijwielstalling is tot 12 uur geopend volgens welke kapitein luitenant Prien met zijn duikboot door Engelsche zee- strijdkrachten of vliegtuigen was ver nietigd. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de Engelsche militairen de Kanaal-eilanden ontruimd. Alle gewa pende strijdkrachten en de geheele mi litaire uitrusting zijn reeds van de eilanden weggehaald. dringt ten. De houding van Engeland Frankrijk heeft in Syrië en in den Libanon altijd een defensieve positie ingenomen. Gedeeltelijk was het Tur kije, dat het oog gericht hield op de ze verloren gebieden. Het afstaan van minister- autotocht te pro- 1032 2290 2489 2541 NIETEN. 13215 17418 21203 13456 18181 21561 14303 18604 21908 14512 18856 22689 14584 18938 22971 15091 19441 23370 15784 19513 23452 16842 20281 24217 17027 21094 24615 7944 8667 9518 10852 13176 16823 13426 17941 16128 19310 16220 20286 23023 23306 24250 3551 3558 4329 4478 4787 4915 5541 5550 VIJFDE KLASSE ZESTIENDE LIJST Trekking van 29 Juni. in- strategi- REGENTESSEPl.1° TEL 198979 HOLLEND PAARD DOOR BURGER GEGREPEN. 2000 met premie van 30.000 No. 8161 Premie van 3000 No. 21835. ƒ400 No. 7472, 23592. 200 No. 8098. ƒ100 No. 19335, 23560. de toebehooren op ruime schaal aan wezig zijn. Dit wordt de eerste tentoonstelling van dien aard gedurende den oorlogs tijd zij zal vele verbeterde of geheel nieuwe constructies omvatten. stond 8330 m. 13143; 1428. 70 m. z. 6390 10754 6584 10783 6711 11115 6728 11182 7017 12191 8624 12434 8861 12458 9989 12595 5709 10146 13181 5766 10582 de vorige lijst 13146 B. en W. stellen, in overeenstemming met de commissie voor de plaatselijke werken en eigendommen, den Gemeente raad voor, zijn besluit van 8 Januari 1940 o.m. tot uitgifte in erfpacht aan de naam- looze vennootschap Thabur Industrieele en Technische Handelsmaatschappij N.V., gevestigd alhier, van aan de Waldorp- en de Leeghwaterstraat gelegen Gemeente grond te wijzigen in dier voege, dat het daarin bepaalde wordt gelezen als volgt: „voor een tijdvak, ingaande op een door B. en W. te bepalen datum, en eindigende met 15 Januari 1995”, zulks naar aanlei ding van een verzoek van de N.V., dat de datum, waarop het erfpachtsrecht zal ingaan, in verband met de tijdsomstandig heden, nader door B. en W. zal worden vastgesteld. De Duce heeft gistermorgen in ge zelschap van maarschalk Badoglio een bezoek gebfacht aan het gebied der gevéchtsoperaties op Fransch grond gebied. Hij vertoefde geruimen tijd in het gebied der voorste linies, waar hem door den commandant van het vierde leger, generaal Guzzoni, verslag over den strijd werd uitgebracht. De oorlogscorrespondent voor Middellandsche Zee van het D.N.B. schrijft over de Engelsche plannen met Syrië” het volgende: Volgens de jongste berichten uit Damascus, hebben zich de aldaar door den politieken toestand angstig gewor den politici tot koning Ibn Saud om hulp gewend, omdat zij uit het ge harrewar in en om Syrië geen weg meer weten. De toestand is inderdaad verward. Door het wapenstilstandsver- drag is voor Syrië een eigenaardige toestand ontstaan. Het is de vroegere opperbevelhebber van het Fransche Levantleger, generaal Weygand zelf, die zijn opvolger in Beiroet, generaal Mittelhauser, het nakomen van de verplichtingen die voor Frankrijk uit het wapenstilstands verdrag voort vloeien, tot plicht heeft gesteld. De be richten, dat generaal Mittelhauser en de hooge commissaris in Beiroet, Pu- aux, deze bevelen niet willen opvolgen, komen uit Londen. Daar het den Fran- schen uitdrukkelijk is toegestaan, de voor de bescherming van hun kusten in de overzeesche gebieden noodzake lijke strijdkrachten ook verder in dienst te houden, bestaat er voor Mit telhauser geen reden iets te onderne men dat in strijd zou zijn met de hem gegeven bevelen. Overigens bieden de wapenstilstandsvoorwaarden niet het geringste aanknoopingspunt, dat een verdediging van Syrië tegen de spil- mogendheden acuut zou zijn. Indien Mittelhauser werkelijk gesproken heeft over een verdediging, dan zal hij daar andere vijanden mee op het oog gehad hebben. Op de Groote Marktstraat reed gistermiddag de 47-jarige paarden knecht J. S. te ver over den stopstreep. Toen hij door een agent daarover ge ïnterpelleerd werd en hem verzocht werd mee te gaan naar het bureau Prinsestraat, was J. S. zeer wederspannig. Hij zal zich nu voor 2 feiten bij de politie moeten verantwoordeneen verkeersovertreding en weerspannigheid. Met ingang van Maandag a. s. zullen, wegens werkzaamheden aan de bestrating, voor alle verkeer afgesloten zijnde van Hoornestraat, tusschen de Ripperda- en Kenaustraat, en de geheele Frederikstraat. Dinsdag a.s. is de Pom- poenstraat voor rijverkeer afgesloten. Twee motoragenten troffen hedenochtend om 5 uur op het Plein een 9-jarig jongetje slapend aan, onder een van de daar geparkeerde auto’s. Het bleek, dat het knaapje gisteravond van Leiden uit met een auto meegereden en hier achtergebleven was. Hedenochtend is de jeugdige zwerver op transport naar Leiden gesteld. Naar D.N.B. uit Londen meldt, wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche regeering generaal de Gaulle als den leider van alle vrije Franschen be schouwt, ongeacht waar zij zich bevin den of zich verbinden om de zaak der geallieerden te steunen. De vroegere minister-president Paul Reynaud, heeft van Bordeaux uit aan de dagbladen een vlammend protest gezonden tegen de Britsche propaganda. Hij verordeelt de onmilitaire en onva derlandslievende houding van generaal de Gaulle. Natuurkundige bibliotheek en geologische verzameling. De heer J. F. M. G. d’Aumérie te Vor- den heeft, ten behoeve van het Gemeente lijk Museum voor het Onderwijs, ten ge schenke aangeboden zijn natuurkundig in strumentarium, zijn natuurkundige biblio theek, zijn geologische verzameling en een grooten Zeiss-refractor. De heer d’Aumérie heeft hieraan de voorwaarden verbonden, dat hijzelf en zijn kinderen voor eigen studie te allen tijde over voorwerpen uit deze verzamelingen, met uitzondering van den refractor, voor korten tijd zullen kun nen beschikken, dat van de overdracht een notarieele akte wordt opgemaakt en dat de kosten van deze akte, alsmede die van het vervoer der verzamelingen van Vorden naar hier, ten laste van de Gemeente ko men. Tegen aanvaarding van deze voor waarden bestaat naar het oordeel van B. en W. geen bezwaar. Met groote waardee- ring voor deze buitengewone schenking, welke een zeer belangrijke aanwinst voor het Museum voor het Onderwijs beteekent, geen B. en W. den Raad in overweging de aangeboden voorwerpen in dank te aan vaarden. 4. Zie het antwoord op vraag 3. 5. De kwalificaties geheel voor rekening van den vrager latende, kan de burgemees ter mededeelen, dat de interneering in „Filmstad” geschied is op last van de mili taire overheid. Politie en Burgerwacht verrichtten daarbij slechts opgedragen be wakingsdienst. 6. Zie het antwoord op vraag 1. Hedenochtend te ongeveer 9 uur is in de Jan Kistenstraat te Scfreveningen een paard op hol geslagen, dat gespannen stond voor een sleeperskar, welke gelost werd. Een burger, de 47-jarige L. Roos, uit de Keizerstraat, wist het paard, vol gens ooggetuigen met gevaar voor eigen leven, op den hoek van den Schevening-' schenweg en de Duinstraat, tot stilstand te brengen. R liep enkele schaafwonden op, die verbonden werden in het gebouw van de Wijkverpleging in de Duinstraat. Door het hollend paard werd verder geen schade of persoonlijk letsel veroorzaakt. DE BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 616 baden genomen, bij het Volkszeebad 966 bij het Gemeen telijk Volkszeebad te Kijkduin 153. en in het zwembad Zuiderpark 2069. Te temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 64 graden, in het Zui- derparkbad 67 graden. De „New York Times” beweert in diplomatieke kringen te Washington te hebben vernomen, dat Cuba aan de Amerikaansche staten heeft voorge steld een protectoraat in te stellen over de Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond en dit plan te be handelen op de conferentie van Ame rikaansche ministers van buitenland- sche zaken, die in Juli zal bijeen- komen. De laatste weken hebben meer dan duizend Deensche arbeiders werk ge vraagd bij de scheepswerven en de andere takken van nijverheid te Ham burg. Ook te Lübeck en Kiel zijn tal rijke Denen tewerk gesteld. Bijna om den anderen dag vertrekt een transport van 600 man uit Kopenhagen naar Hamburg, dat het tusschenstation voor alle Deensche arbeiders in Duitsch- land is. AFSCHEID G. KASPERSMA. Hedenochtend heeft de heer G. Kas persma, bode ter Gemeentesecretarie, afscheid genomen van zijn werkkring, na een diensttijd van 34 ja&r. Hij is daarbij op treffende wijze gehuldigd, in tegenwoordigheid van de wethouders Feber, Vrijenhoek en de Vries, ver schillende afdeelingschefs, vele ambte naren en collega’s van den scheidenden bode. De gemeente-secretaris, mr. dr. J. J. Boasson, sprak de heer Kaspersma toe. Hij schetste hem als iemand, die steeds op uitstekende wijze zijn taak heeft vervuld. Namens het Gemeente bestuur bood hij hem de legpenning aan. Mr. W. F. K. Cost Budde, referenda ris ter Gemeentesecretarie, zeide, dat de heer Kaspersma een rechtgeaarde Fries was met zijn kenmerkende eigen schappen, ernst, trouw en eerlijkheid. Tot slot zeide de heer de Wit, chef- bode, dat de heer Kaspersma steeds een uitstekend kameraad is geweest, op wien altijd gebouwd kon worden. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den scheidenden bode een rijwiel en een geschenk onder couvert aange boden. Wijziging huurprijzen gemeente- perceelen. B. en W. geven den Gemeenteraad in overweging, met wijziging in zooverre van zijn besluiten van 17 December 1934 en 9 Maart 1936, de minimum-huurprijzen van de perceeelen Vosmaerstraat 1, Keg- estraat 1. Keggestraat 49, van Diesen- straat 19 en Noordpolderkade 2 nader vast te stellen op onderscheidenlijk 5,75, 5,75, 4,70 en 5.45 per week, nu deze voormalige winkelwoningen tot woningen zijn verbouwd. Volgens een Genève wordt uit dat de vroegere president Reynaud bij naar St. Maxime verongelukt is. De wagen sloeg over den kop. Reynaud werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat zijn toestand eenigszins bedenkelijk geacht wordt. De luchtaanvallen op Italië De buitenlandsche journalisten, die de schade in oogenschouw hebben ge nomen, welke door vijandelijke bom aanvallen te Genua is aangericht, hebben er zich ten volle van kunnen overtuigen, dat geen enkel militair of maritiem doel is geraakt. Zij hebben vastgesteld, dat de slachtoffers van den aanval uitsluitend burgers zijn en dat de materieele schade zeer be perkt is. Te Sestri Ponente, waar zich een marinewerf bevindt, heeft de vij and 250 schoten gelost, waardoor 11 huizen van burgers zijn vernield, ter wijl 3 dooden en talrijke gewonden zijn te betreuren. sche blad „Informaciones’, die auto het Fransche grensgebied Bayonne toe heeft kunnen bezoeken, maakt eveneens melding van de orde en rust, die hij overal aantrof. Men kan zien, aldus zegt hij, dat de be volking zich zeer verheugt over het einde van den oorlog. Hij heeft over al den indruk gekregen dat de Duit sche bezetting bij de Fransche ner gens ontstemming heeft teweeg ge bracht. Vliegtuigen, waarvan men aan neemt, dat zij van vijandelijke natio naliteit waren, zijn gisteren boven Zuidoost Engeland waargenomen, al dus meldt Reuter uit Londen. SPECIALE AFDEELING VOOR RADIO-INDUSTRIE OP DE LEIPZIGER MESSE. Naar ons uit Leipzig wordt medege deeld, zal de aldaar van 25 tot 29 Augustus te houden Najaars-Messe een belangrijke uitbreiding ondergaan. Er komt namelijk een afzonderlijke radio- groep, bestemd om dezelfde functie te vervullen als de groote „Rundfunk- Ausstellung”, welke in andere jaren te Berlijn heeft plaats gehad. Met mede werking van de bekendste Duitsche fabrieken wordt een overzicht geboden van de ontwikkeling der radio-industrie in het algemeen, van de productie voor den termijn 1940/41 en van de nieuwe export-coliecties. Behalve de apparaten zullen ook onderdeden en verschillen- PRIJZEN VAN ƒ70. 3575 5744 3807 6124 4059 6739 4844 7940 Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau luidt als volgt: In overeenstemming met het zettingsplan sedert het van kracht worden van den wapenstilstand zijn, evenals voorheen, overal in Frankrijk geweldige hoeveelheden wapens en oorlogstuig van allerlei soort alsmede groote voorraden benzine en belang rijke grondstoffen voor den oorlog in veiligheid gesteld. Door het vlugge tempo, waarmede de Duitscfte divisies overal voorwaarts stormdiïn, Is het tot dusver nog niet mogelijk geweest ook maar slechts een globaal overzicht over den totalen buit te verkrijgen. Vast staat, dat de groote voorraden aan oorlogsbuit, voornamelijk van industrieele grond stoffen van groote waarde zijn voor de voortzetting van den strijd tegen Engeland. In dit verband moet er aan herin nerd worden, dat zich thans de ge heele Fransche ijzerertsproductie, met een jaarlijksche productie van dertig tot vijftig millioen ton erts van prima kwaliteit in Duitsche handen bevindt en ten goede komt aan de Duitsche oorlogvoering, terwijl voorheen een aanzienlijk gedeelte van de Fransche productie aan ruw ijzer en ruw staal naar Engeland sedert de bezetting van Narvik door de Duitsche troepen ook geen Zweedsch erts meer kan betrekken, staat de Britsche oorlog voering voor een bijzonder groot di lemma. Met bijzondere genoegdoening heeft de Duitsche openbare meening kennis genomen van de mededeeling, dat kapitein luitenant Prien meer dan 40.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht. Hierbij ver geet men niet, dat in het buitenland herhaaldelijk geruchten zijn verspreid, Antwoord van den Burgemeester op vragen van het Raadslid Scholte Het Raadslid J. H. Scholte heeft de vol gende schriftelijke vragen tot B. en W. gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de schandelijke handelingen, die sommige beambten van het Haagsche politiecorps, vele leden van de Haagsche Burgerwacht en vele functionarissen der Luchtbescher ming, alhier, zich gedurende het tijdvak van 10—14 Mei j.l. hebben veroorloofd je gens de personen, die in die dagen werden geïnterneerd? 2. Is het B. en W. bekend, dat vele functionarissen van de Luchtbescherming huiszoekingen hebben gepleegd zonder daartoe éénige 1-m doch eenvoudig misbruik maakten van de Alexandrette kwam voor een gedeelte huiszoeking zou hebbengegeven, de Turksche aspiraties tegemoet. In een geheim verdrag van 1937 Turkije zonder medeweten van Frank-1 over geklaagd wordt, te kwalificeeren zijn, rijk van Engeland reeds de belofte als in vraag 3 is geschied. gekregen voor het afstaan van het ge-1 bied van Aleppo. Verder kreeg Tur kije van Londen de toezegging van het Noord-Syrische Dschesireh-gebied de voorraadschuur van Syrië. Het moeilykste voor Frankrijk was ech ter, het hoofd te bieden aan de Engel sche begeerten op het voornaamste deel van Syrië met Damascus. Hier was het Engeland te doen om den geheelen landrug tusschen de Middel landsche Zee en de Perzische golf in bezit te krijgen. Door het bondgenoot schap tusschen de oorlogen waren de Engelschen in staat, onder legitieme vlag, de ondermijning van de Fran sche heerschappij grondig voor bereiden. Het Fransche bestuur beerde energiek hiertegen in te gaan. I De door de Engelschen gesteunde op stand van 1925-1926 werd beantwoord met den door Frankrijk ondersteunden Arabischen opstand van 1936 in Pa lestina. Het uitbreken van den oorlog heeft aan de rivaliteit over Syrië niets veranderd. Integendeel, onder ’t mom van broederlijke argumenten hebben de Engelschen Syrië met tal rijke officieren en leden van hun ge heimen dienst overstroomd. Zij eischten van den minister van buiten landsche zaken van Irak, Nuri Said, het plan op, dat deze onder den dek mantel van den Pan-Arabische ge dachte had opgesteld over de vereeni- ging van Palestina, Transjordanië en Syrië met Irak. De troepen van Mit telhauser zullen Syrië in de eerste plaats tegen de Engelschen moeten be schermen. In dit verband gezien, krijgt het bericht over de meening van het Fransche opperbevel in Syrië het mandaatsgebied ook verder te willen verdedigen, een eigen karakter. De Arabieren echter willen niet van den Franschen regen in de Engelsche drup komen. Na twintig jafir lang be drogen te zijn over de beloofde vrij heid richten zij thans hun oogen op Ibn Saud. Amerikanen en Engelschen mogen Frankrijk verlaten. De speciale correspondent van het D.N.B. aan de Spaansch-Fransche grens meldt uit Irun, dat in het be zette Fransche gebied een volkomen rust heerscht en dat Amerikanen en Engelschen Frankrijk mogen verlaten. Aan het vertrek van Franschen daar entegen is een einde gekomen. De grenscontrole op de internationale brug wordt evenals vroeger door Fran sche gendarmes uitgeoefend. Een medewerker van het Madrileen- per tot In tegenstelling met de officiëele mededeelingen van het Britsche de partement van luchtvaart, volgens welke de Engelsche vliegers slechts militaire objecten zouden hebben aan gevallen, maakt men van bevoegde Duitsche zijde opnieuw melding van een aantal bombardementen van de laatste dagen, waarbij alleen zuiver niet-militaire objecten werden getrof fen. Zoo zijn te Munster, op woonhuizen, 30 bommen gevallen en op de brouwe rij Westfalia en omgeving II, waar door geringe schade werd geleden en eenige branden ontstonden, welke on middellijk gebluscht konden worden. In de wijk Marxloh te Duisburg zijn op 12 huizen 25 brandbommen gewor pen. De branden werden onverwijld gebluscht. De schade is slechts ge ring. Ook ten Noorden en ten Oosten van Wezel zijn op vier kleine plaatsen in totaal 16 explosieve en 32 brand bommen geworpen. Alleen de grond werd beschadigd. Op Walsum zijn 14 explosieve en 9 brandbommen geval len, waarbij drie koeien gedood wer den. Overigens werd er geen schade aangericht. Zelfs de afgelegen bad plaats Lippspringe werd niet ontzien. Hier vielen 10 bommen op het open veld. Bij de nachtelijke Duitsche aanval len op havens en vliegvelden in Enge land zijn daarentegen uitsluitend stallaties en fabrieken van sche beteekenis vernield. In den middag van 26 Juni dook uit laaghangende wolken een Britsch vliegtuig op boven het centrum van de stad Harne in Westfalen en wierp explosieve bommen op een woonwijk. Vier personen werden gedood, 10 zwaar gewond en verschillende licht gewond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat speelden. Twee woonhuizen zijn zwaar beschadigd. In den verren omtrek bevindt zich noch een militair doel, noch een fabriek. Het luchtafweergeschut, dat onmid dellijk in werking kwam, belette het vliegtuig verdere aanvallen te doen. Even snel als het uit de wolken was gekomen, verdween het weer. Belegt Uw geld in solide huizen. Wij hebben te WASSE NAAR enkele mo- ierne nieuwgebouw de Villa's en in ROTTERDAM eenige nieuwge bouwde hoerenhui zen te koop. Lage prijzen - Hypotheek beschikbaar. Inl.: Wassenaar: Informatiekantoor Jonkerlaan 48. Inl.: Rotterdam: In formatiekantoor Charl. de Bourbonlaan No. 72. - Vraag onze geïll. catalogus Eenige perceelen zijn ook te huur. 1123 1175 1193 1499 1878 1909 1989 2550 2586 3487 In 8350; 13146 m. z. bevoegdheid te bezitten, I 14286 70; 19119 m. z. 19114; 19991 m. z. Stefanibericht uit Bordeaux gemeld. Fransche een Volgens het Noorsche telegraaf- agentschap hebben de besprekingen, gevoerd door de uitvoercommissie der vischconserven-industrie en vertegen woordigers van Duitsche importeurs, tot een bevredigend resultaat geleid. Voor zoover de Noorsche voorraden aan vischconserven niet voor het binnen land noodig zijn, zullen zij onverwijld naar Duitschland worden vervoerd. Het Noorsche telegraafagentschap brengt naar voren, dat de Noorsche industrie op deze wijze de middelen tot financie ring der komende productieperiode krijgt. De pers juicht de overeenkomst toe als een belangrijke bijdrage tot de saneering der vischconserven-industrie. De Turksche ministerraad heeft bepalingen afgekondigd, op grond waarvan van vrouwen hulpdiensten kunnen worden verlangd, o.a. in leger- werkplaatsen en hospitalen. Om te beginnen zullen hiervoor de ongehuw de en kinderlooze vrouwen van 20 tot 40 jaar worden opgeroepen. De Fransche ambassadeur te Washington, graaf de Saint Quentin, I heeft, volgens de „Washington Post” I verklaard, dat voor hem alleen maar de zich in Frankrijk bevindende Fran sche regeering bestaat, en dat hij met het z.g. nationale comité van de Gaulle te Londen niets te maken heeft. Senator Charles Monary, de re- publikeinsche fractieleider in den Amerikaanschen senaat, is gisteren door de republikeinen candidaat ge- I steld voor het vice-presidentschap. Het spoor- en postverkeer in het niet bezette gebied. post- en spoorwegverkeer tus schen Zwitserland en het niet door de Duitsche troepen bezette deel van Frankrijk is hervat. Hiervoor staat alleen de spoorlijn GenèveAnnemas- se-Annecy-Grepoble ter beschikking. UITVOER VAN VISCHCONSERVEM. Spaansche aanspraken. Aan de openbare gebouwen te Ma drid is een nieuw propagandablad aangeplakt, dat onder het opschrift „oproep aan het volk” en met bijvoe ging van foto’s de Spaansche aan spraken op Oran, Gibraltar en Rio Tinto uiteenzet. De bevolking ver- zich voor deze aanplakbiljet- De Fransche generaal Gouraud is Donderdag in Tanger aangekomen en gisteren naar Fransch-Marokko door gereisd. Naar verluidt heeft hij een speciale opdracht van maarschalk Pétain. Zijn reis moet verband houden met wijzigingen in het opperbevel der Noordafrikaansche troepen. In welingelichte Italiaansche krin gen bevestigt men het bericht, dat de opperbevelhebber der Fransche strijd krachten in Noord-Afrika, generaal Noguès, op grond van het bevel van den generalisimus Weygand, zijn troe pen in Marokko, Tunis en Algerije- order gegeven heeft, de wapens neer te leggen. Naar uit Casablanca wordt gemeld, zal de Fransche zender Maroc op be vel van de Fransche regeering en op grond van de wapenstilstandsvoor waarden zijn uitzendingen tot nader order staken. Dit besluit wordt be- schouwd als een bewijs, dat de Fran sche autoriteiten in Marokko bereid zijn te gehoorzamen aan de aanwijzin gen van Pétain. Volgens een bericht uit Ottawa heeft de Canadeesche minister-president in de kamer 'medegedeeld, dat de Cana deesche torpedobootjager Fraser, die 1357 ton mat, in de nabijheid van Bor deaux is ondergegaan. Uit het hoofdkwartier van Führer meldt het D. N. P.: Op den verjaardag der onder- teekening van het verdrag van Ver sailles heeft de Führer een bezoek aan de oude Duitsche rijksstad Straatsburg gebracht. Op den linker oever van den Rijnovergang van Kehl naar Straatsburg werd hij verwel komd door den opperbevelhebber van het leger, die de doorbraak door de Maginot-linie in den Elzas tot stand bracht, de generaal der artillerie Dollmann. Na een rondrit verbleef Hitler geruimen tijd in de domkerk, waarvan sedert 19 Juni weer de Duit sche vlag waait. Daarna begaf de Führer zich over Schlettstadt naar het oorlogsterrein in de Vogezen. Ver volgens bracht hij een bezoek aan de vlakte bij Breisach, waar de beslis sende aanval over den Rijn gedaan is. In den nacht van 26 op 27 Juni hebben, naar het D.N.B. meldt, vijan delijke vliegtuigen weer vluchten naar het Noordwesten van Duitschland on dernomen. Een Britsch toestel is in Sleeswijk-Holstein neergeschoten, waarbij 2 inzittenden om het leven kwamen en 2 gevangen werden ge nomen. Een tweede Britsche bom menwerper is in de provincie Hanno ver neergehaald. Drie kwamen om het leven. CRIPPS OVERHANDIGT GELOOFS BRIEVEN. De nieuwe Britsche ambassadeur te men, onder voortdurende bedreiging met Moskou, sir Stafford Cripps, is giste ren ontvangen door den voorzitter van den oppersten sovjet, Kalinin, hij zijn geloofsbrieven overhandigde. I cellen werden opgesloten en in al dien tijd geen buitenlucht hebben ingeademd? -■ - 1 5. Kunnen B. en W. mededeelen, wie I verantwoordelijk is voor den onbeschrijfe- vcnePDCinc nsnicuTTM lijken toestand, o.m. in „Filmstad”, waar VtHM'RHUt BtHiLHTtN, ondergeteekende met nog honderden an- Radio Cairo heeft de samenstel- de.re geïnterneerden onder ontzettende hy- 1;_„ ui gienische omstandigheden opeen gepakt hng van het nieuwe Egyptische kabi- jag^n jn een verstikkende atmosfeer, ter- net bekend gemaakt. Tot minister- wijl leden van de Haagsche Burgerwacht president en minister van buitenland- met de geweren in den aanslag de geïn- sche zaken is benoemd Hassan Sabry !®qrnn^SUia I van beschuldiging gesteld waren, voort- pasja; minister voor de landsverde- I durend met den dood bedreigden? diging is Salib Sami bey. 6, Zijn B. en W. bereid hun volle mede werking te verleenen bij het opsporen der Te Lissabon overleed gisteren schuldigen, zonder aanzien des persoons? dr. Machado, die vóór het uitbreken Het antwoord. van de nationale revolutie president van Portugal is geweest. t Aangezien deze vragen geheel en al bui- 1 ten de bevoegdheidssfeer van B. en W. liggen, hebben zij die aan den burgemees ter voorgelegd, die, hoewel onverplicht, de vragen, als waren zij tot hem gericht, als volgt heeft beantwoord. 1. Er zijn drie klachten ingekomen om trent handelingen van politieambtenaren in het tijdvak van 1014 Mei. Deze klach ten zijn of worden zorgvuldig onderzocht. Geen enkele klacht geldt het optreden der Haagsche Burgerwacht. 2. In een vierde klacht wordt melding gemaakt van hulp, die een functionaris van de Luchtbescherming, daartoe door mili tairen gerequireerd, aan dezen bij een 3. Uit de ingekomen klachten, zelfs al zouden die bij onderzoek juist blijken, volgt geenszins, dat de handelingen, waar- daartoe éénige ontstellende verwarring, die in die dagen I heerschte? 3. Dat deze handelwijzen, welke kortweg neerkomen op het bedrijven van huis vredebreuk. gepaard gingen met onbe schoftheden jegens vrouwen en dat ontel bare diefstallen en beroovingen door velen dezer functionarissen hebben plaats gehad? Voorts, dat door deze functionarissen, ge heel op eigen initiatief, vele arrestaties zijn verricht zonder dat zij daar éénige bevoegdheid voor bezaten, zoodat zij zich ook door deze handelwijzen aan ernstige misdrijven hebben schuldig gemaakt? 4. Kunnen B, en W. mededeelen, wie verantwoordelijk is voor de onmensche- lijke wreedheden begaan door al deze ge noemde categorieën van personeel, ook jegens zieken en ouden van dagen, die den dood, in tallooze gevallen den nacht liet doorbrengen in schuilkelders, autobus- sen, enz,, dat geen eten of drinken werd wien verstrekt, terwijl anderen dagenlang in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2