HAAGSCHE COURANT NIEUWE HARING motorbrandstof De distributie van Afbraak Zaterdag 29 Juni 1940. ,overlaat-bruggen” De prijs van het goud derde blad IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND Fietsers, denkt om uw plaatje a.s. m Nieuwe regeling van Maandag a.s. in werking Nazorg gewonde Petroleumdistributie Verordening betreffende de sleepvaart y 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4- 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 voor zieke en soldaten Twaalf gulden veertien cent voor een tientje Maandag is het weer noodig Binnenkort kolen voor particulieren Zomerretours en vacantiekaarten bij de Nederlandsche Spoorwegen Nu de Beersche Overlaat buiten werking is gesteld door de Maas-kanalisatie, worden de z.g. „Overlaak^ bruggen” van de spoorlijnen afgebroken en hiervoor in de plaats spoordijken aangelegd. Tusschow Berchem en Ravenstein worden op deae wijze niet minder -dan 66 van deze viaducten afgebrokei^ In handen van het Nederlandsche Roode Kruis Zegel No. 2 van 1 tot en met 14 Juli No. 17607 OOM KOOS Machtiging vereischt. Het Verordeningenblad bevat de beschikking van den secretaris-ge- neraal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende het be heer van motorbrandstof. be- het het en de De Met 1 Juli een nieuw spoorboekje. Het nieuwe spoorboekje, aangevuld met de sedert 10 Juni van kracht ge worden wijzigingen, zal met ingang van 1 Juli verkrijgbaar zijn. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 be- van Speciale benzine. Verder bevat het Verordeningenblad een beschikking betreffende het be heer van de speciale benzine. Het is den producent of importeur verboden speciale benzine te verkoo- pen of af te leveren zonder schrif telijke vergunning verleend door den directeur of door personen of instan ties, door dezen aangewezen. Tot 30 Sept, mag een vijfde van de afgenomen hoeveelheid van het vorige jaar worden verstrekt. sleepbooten, behoeve ver- De Nederlandsche Bank heeft de vol gende koersen bekend gemaakt, waar tegen goud in baren en gouden munten worden overgenomen: goud in baren per k.g. fijn /2009; gou den tientjes ƒ12.14; gouden vijfjes ƒ6.07; gouden 20 markstukken 14.36; gouden 20 kronen, Oostenrijksch-Hongaarsche stukken 12.32; gouden 10 dollarstukken ƒ30.16; gouden 20 francs stukken, Zwit- sersche, Fransche, Belgische, alsmede 20 gouden Ital. lires 11.62; gouden 20 Skan- dinavische kronen 16.18; gouden Engel- sche ponden (sovereigns) 14.68. Niet zelf knippen Het is wederverkoopers verboden verbruikers motorbrandstof te ver- koopen of af te leveren anders dan het gebied van jonggeborenen tot wel de meest incompetenten mogen gere kend worden, bepaalden wij ons hoofd zakelijk tot het aanhooren van de the orieën van Wies. Uiteraard zal ik haar zienswijze niet nader hier uiteen zetten om geen algemeen debat uit te lokken. Ik wil slechts pleiten voor Jodocus plan tot invoering van een soort baby-penning. Zoo’n penning aan een koordje zou eigenlijk moeten behooren tot het uitzetje en zoo gauw mogelijk omgehangen moeten worden om eventueele catastrofale vergissin gen te vermijden. Intusschen lijkt het mij voor de rechtbank wel een zeer bijzondere en vooral moeilijke taak om hierin te berechten en ik ben blij, dat ik niet in de schoenen van de heeren sta. De tijd dat fietsers zonder rijwiel- plaatje rustig over de wegen kon den rijden is Maandag a.s. voorbij! Degenen, die dus geen belasting- merk meer hebben, moeten zor gen, dat zij er vóór Maandag a.s. van een voorzien zijn. Zij die nog een plaatje hebben van het vorig seizoen (1939-1940) kunnen hier mee fietsen tot 1 Augustus a.s. Na dien datum is het ook voor deze categorie verplicht een nieuw rijwielbelastingmerk te be zitten. X In dit verband zij opgemerkt, dat de fietsers, die vóór Maandag a.s. voor een plaatje moeten zorgen, met dit nieuwe plaatje 13 maan den toe kunnen n.l. tot 1 Augus tus 1941. brandstof te verbruiken voor andere doeleinden dan als brandstof voor mo toren, behalve door hen die in het bezit zijn van een bestelbon voor eigen aftapinrichting. Het is een ieder verboden motor brandstof te verbruiken, anders dan in de uitoefening, van zijn beroep of bedrijf. Van de in deze beschikking bedoelde verboden kan door den secretaris-ge- neraal of na verkregen machtiging van dezen door den directeur aan bepaalde leveranciers of wederverkoo pers of aan alle leveranciers of we derverkoopers voor een bepaalden ter mijn of tot wederopzegging toe gehee- le of gedeeltelijke dispensatie worden verleend. in echter spoedig culier „schepje er op gooien” niet noodig zal zijn voor de aanstaande groote nationale collecte. Wij Nederlanders moeten dien dag werkelijk een nationale daad verrich ten door de opbrengst van de collecte zoodanig hoog te maken, dat zij alle vroegere aanvragen om steun verre in de schaduw stelt. En dat kan! En dat moet ook. Voor den wederopbouw kan geen offer te groot zijn. De eer ste vreugdevolle mededeeling was reeds, dat men over voldoende collec tanten beschikte. Dat is een goed teeken! Aan toewijding en enthousias me zal het him ook ongetwijfeld niet ontbreken. De daad is alleen aan ons, burgers, om te offeren. Het vraagstuk van de al of niet ver wisselde baby’s zal, evenals te onzen huize, wel overal een punt voor leven dige discussie hebben gegeven. Aan gezien Jodocus en ondergeteekende op Evenals het vorig jaar stellen de Ned. Spoorwegen ook nu weer de z.g. zomerretours verkrijgbaar. Deze retours, welke een maand geldig zijn, hebben zich in het vorige seizoen bij het reizend publiek een groote popula riteit verworven. En niet ten onrechte. Behalve het gemak van hun langdurige geldigheid, bieden zij nog een voordeel van bijna 30 pCt. op den prijs van de twee enkele reizen, welke anders zou den moeten worden gekocht. De zomerretuors worden verkrijgbaar gesteld van heden, 29 Juni, tot en met 2 September en zijn uiterlijk tot en met 3 September geldig. De gezins- retours, welke nog goedkooper zijn, hebben in dat tijdvak dezelfde geldig heid. Tenslotte worden van 29 Juni tot en met 3 September voor hen, welke een lange reis moeten maken, enkele-reis en retour-vacantiekaarten beschikbaar gesteld. Retourvacantiekaarten worden afgegeven op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag en zijn voor de terugreis geldig op den dag van afgifte of den daarop volgenden dag. Ongetwijfeld zullen deze belangrijke besparingen op het reisbudget juist in dezen tijd, in breeden kring worden gewaardeèrd. Buitenplaats beschikbaar ge steld voor herstellingsoord Voor dit doel nu heeft het Ned. Roode Kruis van mej. M. I. H. Bunge de beschikking gekregen over haar buitenplaats „Het Kareool” te Aerden- hout. Hierdoor heeft mej. Bunge de gewonde en zieke militairen wel zeer aan zich verplicht. In dit herstellings oord, met uitgestrekte parken, gelegen in een prachtige en rustige omgeving, zullen herstellenden onder medisch toezicht en deskundige leiding een uiterst waardevolle nazorg genieten. De kosten verbonden aan de inrichting en instandhouding van dit herstel lingsoord gedurende de daarvoor ge dachte periode zullen door het Neder landsche Roode Kruis voor zijn reke ning genomen worden. Voor opneming in dit herstellings oord van het Roode Kruis komen in aanmerking le. Herstellende Nederlandsche mi litairen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie voorzoo- ver zij aan de zorgen van den M.G.D. gedurende het tijdperk van 9 Mei 1940 tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd. 2e. in aanmerking komen ook mili tairen, die na de oorlogsdagen hersteld zijn ontslagen door den M.G.D. of Beperkte geldigheidsduur. De vergunningen, welke geldig zijn gedurende een bepaald aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aangegeven hoeveelheid mo torbrandstof. Verbruikers zullen voor het koopen van motorbrandstof gebruik maken Van bonnen. Het is aan verbruikers, die over een aftapinrichting voor motorbrand stof voor eigen verbruik beschikken, toegestaan motorbrandstof te koopen tegen afgifte van een bestelbon, door of vanwege het Rijksbureau uit te reiken, en tot een hoeveelheid, waarop de afgegeven bestelbon recht geeft. Een bestelbon is slechts geldig gedu rende een bepaald tijdvak. Het is aan verbruikers verboden motorbrandstof te koopen anders dan tegen afgifte van coupons of bonnen en tot grootere of kleinere hoevel- heden dan waarop de afgegeven cou pons of bons recht geven. Dezer dagen heeft de directeur van het Rijkskolenbureau per circulaire nadere regelingen gegeven voor den groothandel. Naar wij vernemen verwacht men zeer binnenkort een publicatie, waarin de thans nog verboden aflevering van huisbrand- stoffen aan particulieren wordt ge regeld. Bepaald zou worden, dat aan particulieren tot 30 September een vijfde van de totaal afgenomen hoeveelheid van het vorige jaar kan worden verstrekt. Van de te leve ren hoeveelheid wordt echter afge trokken datgene wat na 1 Mei 1940 eventueel gekocht is. tegen in ontvangstneming van cou pons en tot grootere of kleinere hoe veelheden dan de ontvangen coupons of bons aangeven. Wederverkoopers moeten de cou pons eigenhandig van de vergunning knippen. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienstmotor brandstof te verbruiken voor de voort beweging van motorrijtuigen; voor de voortstuwing van vaartuigen of voor de aandrijving van hulpmotoren aan boord van vaartuigen. Hiervan worden uitgezonderd: Neder landsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst en zij, die in het bezit zijn van een bestelbon. door den corpscommandant uit den mil. dienst zijn ontslagen en die na demobilisatie als burger in liun woon plaats zijn teruggekeerd. Aanvragen om opneming in het her stellingsoord van het Roode Kruis door belanghebbenden van deze laatste cate gorie dienen schriftelijk te worden in gediend bij den hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen van het Neder landsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's Gravenhage, onder overlegging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner in woning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. Dit besluit, dat waarschijnlijk begin volgende week tegemoet kan worden gezien houdt uiteraard verband met de bepaling, dat de kleinhandel niet meer dan een vijfde deel van den jaarlijk- schen omzet tot 30 September mag ont vangen. De toestand is thans zoo, dat sommige handelaren wel voorraad heb ben en anderen niet. Weldra zal hier- zijn en zeer ook de parti- beurt. De kolen voorziening zal vermoedelijk voorts al dus geregeld worden, dat de Limburg- sche mijnen in de behoeften van het Westen en het centrum des lands voor zien, terwijl Duitschland aan het Oos ten zal leveren. Reeds thans is het wa- gonvervoer uit Limburg via Dordrecht en Rotterdam zeer goed mogelijk, zoo- dat een regelmatig transport tegemoet kan worden gezien. Hoe de positie van den brandstoffen handel na 30 September precies zal worden is nog niet bekend. De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door een Rijksinspecteur voor het Ver keer afgegeven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergun ning. In bijzondere gevallen kan een machtiging worden verleend door den secretaris-generaal of den directeur. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst: motor- benzine of motorbenzol te verbruiken als brandstof voor tractoren of sta- tionnaire motoren, met uitzondering van Nederlandsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst en zij, die in het bezit zijn van een bestelbon. De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door den directeur afgegeven machti ging tot het ontvangen van vorenbe doelde vergunning. In afwijking van het eerder paalde "worden machtigingen tot ontvangen van vergunningen tot verbruiken van motorbenzine en mo torbenzol als brandstof voor tracto ren of stationnaire motoren ten be hoeve van den land- of tuinbouw als regel afgegeven door den directeur van afd. II kunstmeststoffen van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Alexanderstraat 19, Den Haag. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst: motor- voorzien komt dan aan de De persdienst van^het Nederlandsche Roode Kruis meldt Overeenkomstig zijn statuten, die in de eetste plaats hulpverleening bij de verzorging der zieke en gewonde mili tairen, onder den militairen genees kundigen dienst beoogen, treft het Nederlandsche Roode Kruis ook maat regelen voor de uitvoering van de na zorg voor de militairen, die gedurende den oorlog ziek of gewond geraakt zijn. Dit doet het Roode Kruis op tweeër lei wijze. In de eerste plaats door medewerkihg te verleenen aan den militairen geneeskundigen dienst met betrekking tot het inrichten van centra, waar de oorlogsverminkten door de zorgen van den M.G.D. van kunst ledematen worden voorzien en hun physieke en psychische aanpassing daaraan wordt bevorderd, zulks 'onder voortdurende deskundig-medische lei ding en met behulp van al de middelen welke de arbeidstherapie verschaft. Na deze heropleiding is de verwach ting gewettigd, dat zij met goede kans van slagen hun plaats in de maat schappij weder zullen kunnen innemen, met medewerking van de A.V.O. Daar naast heeft het Roode Kruis nog een andere belangrijke taak, n.l. de hulp aan herstellenden. Zooals bekend ontslaat de militaire geneeskundige dienst zijn patiënten niet eerder uit zijn hospitalen of an dere inrichtingen, dan nadat zij zoo veel mogelijk hersteld zijn. Er blijft echter natuurlijk altijd een categorie van militaire gewonden of zieken over, voor wie een verblijf van eenige we ken of maanden in een herstellingsoord noodzakelijk zou zijn, om weer vol ledig „de oude” te worden en geheel op krachten te komen. Het is met ingang van Maandag a.s. verboden motorbrandstof te ver- koopen, af te leveren, te koopen of te verbruiken, tenzij met inachtne ming van de distributieregeling. Het is aan verbruikers verboden motorbrandstof te koopen zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst. De plaatselijke distributiediensten zullen een zoodanige vergunning slechts afgeven aan hen, aan wie een verbruiksvergunning wordt uitgereikt. Van het hiervoren bepaalde worden uitgezonderd Nederlandsche militai ren in de rechtmatige uitoefening van hun dienst. Gedurende het tijdvak van Maan dag 1 Juli a.s. tot en met Zondag 14 Juli a.s. zal de met „periode 2” gemerkte petroleumzegel recht ge ven op het koopen van twee liter petroleum. Commissie ingesteld Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat betreffende de organisatorische samenvatting der sleepvaart d.d. 22 Juni. Volgens dit besluit is het ter beschik king stellen van een in Nederland thuis- behoorend binnenschip ten behoeve van het verrichten van sleepdiensten binnen de grenzen van Nederland slechts geoor loofd aan hen, dia lid zijn van een ver- eeniging, aangesloten bij hetzij stichting Sleepvaart-centrale, hetzij Vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en binnen- vaart, hetzij een andere, door het depar tement van Waterstaat voor de toepassing van deze regeling erkende organisatie. Onder binnenschepen, welke in Neder land thuisbehooren, worden verstaan die, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders of Nederlandsche rechts personen. Van het boven bepaalde zijn uitgesloten motorbooten, andere dan waarmede niet als beroep ten van derden sleepdiensten worden richt. Ingesteld wordt een commissie, staande uit een vertegenwoordiger elk der hierboven genoemde organisaties, onder voorzitterschap van een door het departement van Waterstaat aan te wijzen deskundige, welke commissie tot taak heeft het bevorderen van een juiste be handeling van Nederlandsche sleepvaart- aangelegenheden. Beslissingen dezer commissie, voor zcover zij firiancieele gevolgen hebben voor de aangeslotenen, behoeven de goed keuring van of vanwege den Regeerings- commissaris voor den wederopbouw. Deze beschikking is gisteren in werking getreden. De goede tijd voor de fietsers, d.w.z. de periode, waarin zij ongecontroleerd konden rijden op hun rossen, is voor bij, want de nieuwe belastingplaatjes zijn weer aangekomen. Tusschen twee haakjes zij er even bij te vermelden, dat zulks in tegenstelling is met de nieuwe haring, welke dit jaar onge vangen blijft en dus ongezouten. Wies zeide heel terecht: gun die dieren ook eens een pleziertje. Maar om op mijn uitgangspunt, de rijwielen terug te ko men, deze zullen weldra weer met ar- gusoogen door de ambtenaren van den fiscus bekeken worden. Men is gewaar schuwd en mag dus niet boos kijken, indien het karretje bij die van andere ontduikers op een rijtje tegen een huis wordt gezet. Den fietsers zou ik ook nog iets an ders op het hart willen drukken, n.l. toch vooral zooveel mogelijk rechts te houden. Zooals reeds van officieele zijde is betoogd hebben alle nog op den rijweg zich bevindende motorrij tuigen haast, en rijden deswege snel. De fietser moet zich derhalve daar bij aansluiten en zich zooveel mogelijk naar rechts begeven. Ik heb met Wies en Jodocus er theorie over gehouden en hoewel geen fietser zijnde, stonden zij verbaasd over mijn juisten blik op het fietsverkeer-vraagstuk. Zoo zou ik ook nog willen aandrin gen op wat meer spoed bij de afwer king van de fietserstunnel op den Leid- sche straatweg. De komende Zondagen, waarvan we zullen hopen, dat er vele met mooi weer gezegend zullen zijn, doen stroomen wielrijders verwachten en elke week, dat de tunnel eerder gereed is, mag om die reden voor deel heeten. Kan men er niet een schepje opgooien? Ik hoop, dat dit

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9