VOOR DEN PUZZELAAR ;V1{(JUWEN1ÏOEKJk] Nu de strijd in Frankrijk voorbij is HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA' 3 Groente en fruit ENGELAND. ZWEDEN. GEMENGD NIEUWS ZW4/ÏE BRAND TE ROSMALEN commissie De besprekingen der wapenstilstands- Symbolische bezetting van gebieden, grenzend aan Spanje De positie van Engeland thans dat Doelmatige bereiding de „Petit 21 Juni neer aanvallen op Droog stroo vatte vlam. be- een De oplossing van de Zaterdag geplaat ste puzzle luidt aldus De schade. 0 G G o S 0 0 0 o s 4/ c Vier boerderijen in lichter laaie 0 G 0 G 0 o Vaar sloeg over op rieten daken r *9 0 0 4. 0 4 /y 0 0 3 r 3 49 0 s 0 c 0 0 3 3 0 4. 3 0 0 0 c <s 3 0 BADGAST TE EGMOND IN ZEE VERDRONKEN de op spanning en Fransche niet het graafschap Down verklaard, dat hij bereid is, met de Valera nauw sa men te werken op het gebied van de gemeenschappelijke verdediging, on der voorwaarde, dat: 1. Ierland zich eveneens aan de zijde van Groot-Brittannië en het Imperium schaart; 2. Alle Duitschers en Italianen uit Ierland worden gezet, en 3. De Va lera zich verplicht, niet de kwestie van de grondwet ter tafel te brengen. 0 X o r gebieden ijveren, af te zetten. Het is th~"3 duidelijk, dat het F" nationale comité van de Gaulle met de feiten in overeenstemming is. De Duitsche luchtrrracht is overgegaan tot dezen vergeldingsmaatregel, nadat onomstootelük was komen vast te staan, dat de Royal Air Force derge lijke bommen op Duitsch gebied heeft laten vallen. Om een voorbeeld uit vele te noemen In den nacht van 26 op 27 Juni zijn om 1.15 uur op Allen- dorf ten Zuiden van Arnsberg in West falen twee bommen geworpen. Eén daarvan was een tijdbom, die pas na ongeveer 9 uur ontplofte. Vijf school kinderen, die op weg naar school wa ren, werden hierdoor gedood. Britsche duikboot verloren Te Londen is naar Reuter meldt of ficieel bekend gemaakt, dat de Britsche duikboot „Grampus” als verloren moet worden beschouwd. Zweedsche torpedojagers door Engelsche schepen opgebracht D.N.B. meldt uit Stockholm: De vier Zweedsche torpedojagers, welke de Zweedsche schepen met geëvacueerden, „Patrica” en „Castor” van Ierland naar Zweden zouden begeleiden, zijn door Engelsche oorlogsschepen opge bracht naar de wateren van de Faroër. Daar werden de torpedojagers, zoowel als de beide genoemde schepen met geëvacueerden, onderzocht. Bijzonder heden over dit Engelesche ingrijpen zijn nog niet bekend. Zaterdag is echter in Zweden bekend gemaakt, dat de Zweedsche onderdanen, die uit Enge land zijn geëvacueerd, minstens een week later in hun haven van bestem ming zullen aankomen dan was voor zien. de overslaande vlammen en vonken ta dooven. Aanvankelijk gelukte dit ook doch door den sterken wind sloegen de vlammen steeds hooger uit de twee reeds brandende gebouwen, zoodat tenslotte ook de wo ning van v. d. Berg moest worden opge geven. Kookcursussen voor de huisvrouw De toestand in Fransch Noord-Afrika De toestand in Fransch Noord-Afrika wordt als gevolg van de Engelsche blokkade met den dag moeilijker. De producten, die tot dusver van Marokko en Algiers voornamelijk naar Frankrijk werden verstuurd, kunnen thans niet meer uitgevoerd worden. Aan den an deren kant ontbreken in genoemde ge bieden de producten van het Fransche moederland, zonder dat deze vervangen kunnen worden. Hierdoor ligt de han del bijna geheel stil. Geheim Fransch bevel gevonden. Uit een thans gevonden geheim bevel van het Fransche hoofdkwar tier van 18 Juni j.l. blijkt, aldus het D.N.B.dat de terugtrekkende troepen order hadden, alle levensmiddelenma gazijnen, ook de burgerlijke, te ver nielen, waterreservoirs en pompsta tions op te blazen, en in het alge meen alles wat voor het levensonder houd noodig is, te vernietigen. Een geheele landstreek zou vóór den af tocht der Franschen in een woestenij herschapen moeten worden. Alle paar den en runderen moesten volgens de plannen doodgeschoten worden, zelfs die welke door de vluchtelingen wer den meegevoerd. Het bleek echter, dat in werkelijkheid niet de snel op rukkende Duitsche weermacht met haar goed georganiseerd verzorgings- apparaat getroffen werd, doch dat de eenige slachtoffers van dit vernieti gingswerk de duizenden Belgische en Fransche vluchtelingen waren, die, na met geweld door de Franschen uit hun woning te zijn verdreven, dagen lang van water en brood verstoken waren. nale comité op Fransch grondgebied, zooals eenige leden nog in het voornemen lag. Volgens een bericht van Dauphinois” hebben de Engelsche troe pen van het Engelsch-Fransche Levant- leger in Syrië geprobeerd, de door generaal Mittelhauser ten uitvoer ge legde demobilisatie te saboteeren. Tus- schen de Fransche en Engelsche sol daten zijn ernstige incidenten voorge komen. Engelschen op handige wijze gebruik weten te maken van het wolkendek. Zij wierpen hun bommen uit groote hoogte uit de wolken neer. Zonder ef fect. Wel resultaat had echter het af weervuur der zeestrijdkrachten. Drie vliegtuigen werden getroffen en vie len brandend in zee. Ook hier werd met de rest der vluchtende Engelschen afgerekend door Duitsche jachttoestel- len. Nog eenmaal herhaalden de Engel schen dien middag hun aanval op het slagschip. Wederom was de afweer van het slagschip, de torpedoboot- jagers en de torpedobooten bijzonder doeltreffend. Wederom werden twee Engelsche bommenwerpers brandend neergehaald. Ook de jachttoestellen lieten zich hun prooi niet ontgaan, maar verhoogden het aantal van door hen neergehaalde toestellen dezen middag tot zeven. De Voedingsraad schrijft ons: Een kort bericht in de dagbladpers waarschuwt ons, dat de zuidvruchten schaarscher zullen worden. Dat ge mis, hoe onaangenaam ook, zullen wij voor een deel met producten uit ons eigen land moeten aanvullen, wij moe ten er ten minste ernstig naar streven. Nu mag op het oogenblik het jaarge tijde in dit opzicht bijzonder gunstig heeten. Het Hollandsche fruit is thans voorhanden. Dank zij den velen zonne schijn heeft een krachtige suikervor- ming plaats gevonden, welke de voe dingswaarde verhoogt en den smaak van de aardbeien en van de kersen bijzonder lekker maakt. Daarna be ginnen de bessen in rijke verscheiden heid op de markt te komen. Dit jaar zijn de vruchten zoo zoet, dat zelfs de aalbessen, vooral versch geplukt ge geten, nauwelijks suiker behoeven. Maar vooral moet aller aandacht gericht worden op de zoo waardevolle tomaten, welke nog lang niet de popu lariteit hebben verkregen, welke zij verdienen. Nu wij door de bijzondere omstandigheden gedwongen worden deze kostbare vrucht te leeren eten, moge zij voorgoed ook bij onze bevol king de plaats gaan innemen, welke haar toekomt. Voorts vormen peulen, tuinboonen, doperwten, jonge capuctfners, spercie- boonen, bloemkool, postelein, sla, an dijvie en worteltjes de groenten van het seizoen. Wanneer de aanvoer van de eene soort soms eens wat mindert, dan stijgt allicht weer de toevloed van de andere, zoodat er ook voor een bescheiden beurs genoeg keus is. Wij beschikken dus over een groote verscheidenheid van groenten en van zacht fruit. Maar nu moeten wij hier van ook zoo goed mogelijk profitee- ren. Wist u, dat een goede portie spinazie op het bord (2J ons gekookt, 4 ons rauw gewicht) 10 gram eiwit levert, dat wil zeggen evenveel als een half ons vleesch? En daarmee is van de spinazie nog lang niet alle goeds gezegd, dat er van te vertellen valt. Dat bewaren wij echter nog wel voor een afzonderlijke bespreking. Vandaag willen wij slechts de aan dacht vragen voor het belang, dat groente en fruit in het algemeen voor onze voeding hebben. Dit komt, kort gezegd, hierop neer. In groente en fruit ontstaan onder invloed van de zon, allerlei stoffen, Toen deze was ontruimd bleek het, dat de twintig meter daarvan liggende boerderij van den landbouwer A. van der Heyden eveneens niet voor het vuur koi worden gespaard. Men had den inboedel reeds in veiligheid gebracht. Het dak wer 1 met water overgoten en overslaande von ken gebluscht, doch door de groote droog te der laatste dagen vatte het stroo ten slotte toch vlam. Weldra brandden de vier boerderijen met de daarbij gelegen hooi bergen als fakkels. De brandweer uit Rosmalen was met al haar materiaal naar den brand uitgerukt, doch kon aanvankelijk wegens gebrek! aan slangenmateriaal geen water uit da brandputten oppompen. Ondertusschen begon ook de boerderij van den landbouwer Th. v. d. Berg, welka aan de andere zijde van een dijk was ge legen ernstig gevaar te loopen, door het vuur te worden aangetast. Fel gierden da vlammen over het rieten dak, doch da hooge Canadaboomen om dit perceel vorm den een flinke beschutting, terwijl burgers, krachtdadig met emmers water tegen ellc begin van brand optraden. Zoodoende kon deze boerderij behouden blijven, en be perkte de schade zich hier slechts tot de» inboedel, welke waterschade kreeg. Na drie kwartier was de brandweer zo» ver, dat zij water op de vuurzee kon spui ten. Zij heeft echter van de vier reeds brandende boerderijen niets kunnen be houden. Alles brandde tot den grond af. Nog vier uur was zij met het nablusschei» bezig. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. Van den landbouwer van der Heyden werden de landbouwinventaris en het huis vernield, van van den Berg gin gen de pas binnengehaalde hooioogst, de inboedel, een aantal kippen en het huis in vlammen op .terwijl ook bij van Herpen en van Pinksteren vrijwel alles verloren ging. Zaterdagmiddag heeft te Rosmalen (N.B.) een zware brand gewoed in vier boerderijen, waardoor groote ma- terleele schade werd aangericht en 28 personen dakloos werden. Omstreeks een uur ontdekte men, dat uit een hooimijt, gelegen bij de boerderij van den landbouwer H. van Herpen, rook kwam. De vlammen laaiden hoog op en sloegen weldra over op het dak van de hoeve, welke met stroo was gedekt Toe geschoten buurtbewoners probeerden in allerijl nog te redden wat te redden viel, maar spoedig moesten zij het veld rui men, daar het vuur oversloeg naar de hoeve van E. van Pinksteren, welke even eens een dakbedekking van stroo had Ook hier viel slechts weinig te redden. Een der deelnemers aan het reddingwerk kreeg daarbij brandwonden aan de handen en moest door den dokter worden verbonden, De bewoners van de plaats namen in middels voorzorgen om het vijftig meter verderop gelegen gebouw van den land bouwer J. v. d. Berg voor het <uur te sparen. Met emmers water poogde men Parijs herkrijgt normale aanzien. Naar het D.N.B. meldt herkrijgt Parijs geleidelijk zijn normale aan zien. Talrijke bioscopen hebben de voorstellingen hervat. Ook de groote warenhuizen werken weer met be perkt personeel. Dagelijks keeren dui zenden vluchtelingen naar de hoofd stad terug, waar zich de Fransche en Duitsche instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon terstond over hen ontfermen. Gistermorgen te Wiesbaden begonnen In hotel „Nassauer Hof te Wiesba den heeft gisterochtend om 11 uur de officieele opening plaats gevonden van de vergaderingen van de wapenstil- standscommissie, waaraan alle Duit sche en Fransche vertegenwoordigers deelnamen. Precies om 11 uur ver scheen de leider van de Duitsche delegatie, generaal von Stulpnagel, met de leidende personen van de Duitsche delegatie. Onmiddellijk daar na betraden de leden van de Fransche delegatie de zaal. De delegaties wer den vervolgens aan elkaar voorge steld. De tolk noemde eerst de namen van de Fransche vertegenwoordigers: voor het leger, generaal Huntzinger, die leider is van de delegatie, gene raal Muchard voor de luchtmacht, luitenant-kolonel Humbert en kapitein Zoo kort mogelijk koken. Hierbij hebben wij een middel in de hand om het afbraakproces, dat zich in verwelkende planten voltrekt, snel te stuiten, door de groenten vlug aan de kook brengen, waar na het gaar worden gevoeglijk op den spaarbrander kan geschieden. Men zette dus de groente wan neer niet met het aanhangende water kan volstaan worden met een wei nig kokend water in een pan met goed gesloten deksel op een volle vlam. Het brandstofverbruik is hierbij zeer gering en een hooikist komt hier bij niet van pas. In het algemeen dient hierbij de raad te worden ge geven zoo kort mogelijk te koken. Groente heeft doorgaans minder dan een half uur noodig om gaar te wor den. Vooral niet nastoven en voorts zoo min mogelijk roeren of stampen, om dat de hierdoor veroorzaakte aanra king met de lucht, bij de hoog© temperatuur der groente, waardevolle voedingsstoffen onwerkzaam maakt. Wie op deze wijze leert voorzichtig en verstandig met onze kostelijk» groenten om te gaan, bespaart zich geld en verhoogt de gezondheid van het gezin. Kookcursussen van vier lessen, waarbij deze regelen toepassing vin den, worden thans overal in stad ei» land, met medewerking van den voe dingsraad, voor de huisvrouwen ge organiseerd door het nijverheidson derwijs voor meisjes. Voor deelneming wende men zich tot de directrices van de nijverheids scholen voor meisjes en tot de plaa^- selijke commissies voor het landbouw- huishoudonderwijs. Engelsche bommen Zwitsersch grondgebied. In verband met de Engelsche bom aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag, verspeidt het Zwitsersch Telegraafagentschap een mededeeling van den Zwitserschen Generalen staf, meldt het D.N.B. Hierin wordt gezegd, dat volgens berichten van den lucht- waarnemingsdienst in den vroegen ochtend van 30 Juni twee vreemde vliegtuigen boven het Noordelijke deel van Zwitserland hebben gevlogen en op groote hoogte hebben heen en weer gekruist. Om 1 uur 's ochtends zijn in het binnenland van Zwitserland bom men geworpen. Acht bommen bij Weis senbach, gemeente Ober-Aegeri, en 14, wellicht 16, bij Altmatt, gemeente Ro- tenturm, zijn vastgesteld. Er zün Engel sche brandbommen geworpen van 25 pond sommige dezer bommen droe gen kenteekens, waaruit bleek, dat zij eerst kort geleden door de fabriek waren afgeleverd. De aangerichte schade is gering, daar talrijke bommen niet zijn ontploft. Hitler bezocht Parijs Uit foto’s in de Duitsche bladen, waarop Hitler met zijn staf aan den voet van den Eifeltoren staat afge- beeld, blijkt, dat de Führer één dezer dagen de Fransche hoofdstad heeft bezocht, meldt het D.N.B. uit Berlijn. Vanuit zijn hoofdkwartier bracht Hitler gisteren een bezoek aan Mul- hausen en den Boven-Elzas. Bij deze gelegenheid bezichtigde hij verschil lende zware pantserwerken in de Maginot-linie, die door de Duitsche wapenen in zeer korten tijd buiten gevecht werden gesteld. Fransche regeering naar Clermont-Ferrand. De Fransche regeering is uit Bor deaux vertrokken. Nadat Vrijdag pre sident Lebrun de stad had verlaten, vertrok Zaterdag een lange colonne auto’s, waarin de leden der regeering, het personeel hunner bureaux en de leden van het parlement hadden plaats genomen. Officieel is als nieu we zetel der regeering „een stad in het centrale bergland” genoemd. De Fransche bladen voegen hieraan toe, dat regeering en parlement hun zetel in twee dicht bij elkander gelegen steden zullen vestigen. Clermont- Ferrand zal een dezer zetels zijn. Het gemeentebestuur heeft reeds op dracht gekregen, het grootste hotel vrij te doen maken. Dertien Engelsche bommen werpers op gehaald. Bij herhaalde aanvallen op een Duitsch slagschip zijn op 21 Juni 13 Engelsche bommenwerpers neergescho ten. zonder dat zij zelf het geringste succes hadden behaald, meldt het D. N.B. Begeleid door verscheidene des troyers en torpedobooten bevond een Duitsch slagschip zich op 21 Juni op weg van een haven in Midden-Noor wegen naar Duitschland. Talrijke wol ken aan den hemel vergemakkelijkten vijandelijke vliegtuigen eventueele aanvalsvoornemens. Des middags om 4 uur doken plotseling vier Engelsche vliegers op, die onmiddellijk den aan val inzetten. Op hetzelfde oogenblik hadden echter ook de manschappen van de zware en lichte afweerwapens van het slagschip den tegenstander in het vizier. Zonder effect vielen de bommen in het water. Tegelijkertijd vloog een der vliegtuigen in brand, stortte neer en verdween in den At- lantischen Oceaan. Nauwelijks hadden de drie andere Engelschen zich afge wend, toen ook reeds Duitsche jagers verschenen en de achtervolging inzet ten. Van de tegenstanders keerde er niet een naar zijn basis terug. Een half uur later werd wederom alarm gemaakt. Ditmaal hadden zes Utrechtenaar meegesleard De heer J. Slagter, woonachtig to Utrecht, was Donderdagavond met zijn hotelier en nog een badgast te Egmond in zee gaan zwemmen. Waarschijnlijk is hij daarbij in een mui geraakt. Hij werd door de sterke strooming van de zee meege sleurd. Alles ging zoo plotseling in zijn werk, dat zijn metgezellen geen gelegenheid meer hadden hem te hulp te komen. Zij haastten zich naar het strand, doch aan- gezien het reeds avonds elf uur was, vonden zij op het strand geen hulp. Ijlings waarschuwden zij de autoriteiten, doch het was toen te laat om met eenige kans op succes nog hulp te bieden Tragisch ia, dat de heer Slagter eerst den dag te voren te Egmond aan Zee was aangekomen om er zijn vacantie door te brengen. Enkele uren na het ongeval is zijn lijk aan het Egmondsche strand aan gespoeld. Zal Indië hulp bieden, nu het Fransche Levantleger niet strijdt? Ofschoon enkele Engelsche dag bladen nog hardnekkig aan hun droo- men vasthouden, dat het Fransche im perium toch nog voor Engeland zal vechten, zoo heeft men toch in bevoeg de Engelsche kringen ingezien, dat Engeland thans definitief alleen zal moeten vechten, aldus schrijft het D.N.B. uit Stockholm. Nu generaal Mittelhauser in Syrië en generaal Noguès in Marokko de wapens hebben neergelegd, verklaren de Engelsche bladen, dat hierdoor de geheele georganiseerde Fransche tegen stand niet alleen in het moederland, doch ook in het geheele koloniale rijk van Frankrijk heeft opgehouden. In de „News Chronicle” schrijft Vernon Bartlett, dat. afgezien van de enkele Fransche oorlogsschepen, die reeds in Engelsche havens liggen, en afgezien van de weinige Franschen, die zich ter beschikking hebben gesteld, thans de Engelschen alleen moeten strijden. Bij zonder smartelijk vindt de Britsche pers de onderwerping van generaal Mittelhauser, van wiens Levantleger men groote verwachtingen voor de ver dediging der Britsche belangen in het nabije Oosten had verwacht. De bladen publiceeren berichten, waarin de plot selinge ommekeer in de houding van generaal Mittelhauser wordt verklaard. Zoo schrijft de „Daily Telegraph”, dat Mittelhauser zich onderworpen heeft aan de bevelen van Pétain, omdat Weygand Woensdag plotseling per vliegtuig in Beyrouth is aangekomen. Engeland is thans onderhandelingen met Indië begonnen, in de hoop op deze manier den militair strategischen toestand van de Britsche troepen in het nabije Oosten te versterken. Men hoopt in Londen, naar de Londensche correspondent van „Stockholms Tidnin- gen” bericht, van Indië niet alleen slechts materieele hulp te krijgen, doch dat Indië zich bereid zal verklaren een groot leger op te stellen, dat voor Engeland's imperiale belangen zal strij den. In buitenlandsche kringen te Lon den staat men zeer sceptisch tegenover de verwachtingen van de Britsche kringen. Fransch UfcMWWMMMtMMawMwwwwKwUwMwwkVMMMMav welke voor het menschelijk lichaam broodnoodig zijn en die de mensch niet in staat is zelf op te bouwen^ Worden evenwel de groente en het fruit afgesneden of geplukt, dan treedt meestal geleidelijk, doch ook wel vrij snel, weer afbraak van die stoffen op, als wij niet zoo goed mo gelijk maatregelen daartegen nemen? Het komt er dus op aan te zorgen, dat in het voedsel, dat wij nuttigen, dit afbraakproces zoo min mogelijk is voortgeschreden. In de eersta plaats dus is het van belang er op bedacht te zijn groente en fruit zoo versch mogelijk te nuttigen. Wat het fruit en de groenten betreft, die rauw verorberd worden, hiermede is over dit onderwerp eigenlijk alles ge* zegd. Intusschen zijn er spijzen, die, ter beperking van het volume en me de ter bevordering van hun opneem- baarheid, eerst gekookt plegen te worden, voor zij op tafel worden gebracht. ter zee Tracou. Daarop werden de namen van de Duitsche vertegenwoor digers voorgelezen: generaal von Stulpnagel, leider van de delegatie, luitenant-generaal Mieth voor het leger, luitenant-generaal Forster voor het luchtwapen, kapitein ter zee Wever voor de marine en luitenant- kolonel Hunermann voor economie en industrie. Nadat alle gedelegeerden, ongeveer 40 personen, aan de groote tafel hadden plaats genomen, opende gene raal von Stulpnagel de bijeenkomst met de volgende woorden, die onmid dellijk werden vertaald: Hierbij verklaar ik de besprekingen van de wapenstilstandscommissie voor geopend. De wapenstilstandscommis sie heeft tot taak de bepalingen, die zijn neergelegd in het wapenstil- standsverdrag, uit te voeren. Even- de regelingen, die uit het Italiaansch- Fransche wapenstilstandsverdrag voortvloeien. Ontstemming over Churchill. Volgens een bericht van het D.N.B, uit Parijs hebben Churchill’s verwij ten tegen Frankrijk en in het bijzon der tegen ministerpresident Pétain de ernstige ontstemming der Fransche bladen opgewekt. De .Matin’’ spreekt van een „be smeuring van de Fransche cocarde”. Ook de „Paris-Soir” keert zich tegen de pogingen van Engeland onder het rond maarschalk Pétain geschaarde Fransche volk oneenigheid en twee dracht tot stand te brengen. Fransche regeering verlegt haar zetel Op de internationale brug bij Irun aan de Fransch-Spaansche grens wer den Zaterdagochtend de Fransche grensgebieden symbolisch door de Duitsche bezettingstroepen in bezit genomen. Bij deze plechtigheid wa ren de bevelhebber van het zesde Spaansche militaire gebied, generaal Lopez Pinto en de Duitsche ambas sadeur te Madrid von Stohrer, aan wezig. Vergezeld van den Spaanschen grenscommandant gingen alle Spaan sche deelnemers naar de internationa le brug om den Duitschen bevelheb ber van de Duitsche bezettingstroepen generaal von Wittersheim, te begroe ten. Vervolgens begaven zich de Duit sche en Spaansche officieren naar het militaire commando in Irun, waar zij door de bevolking met groot gejubel en zegewenschen voor Duitschland en Spanje werden ont vangen. In het gebouw van den militairen commandant hield generaal Pinto een toespraak voor de Duitsche gasten, waarin hij wees op het histo risch gebeuren van de vorming van een gemeenschappelijke grens tus- schen Duitschland en Spanje. In zijn antwoord bedankte generaal van Wit- tersheim voor de geestdriftige ont vangst. Hij noodigde alle aanwezigen uit aan de andere zijde van de grens te komen, waar de Duitsche soldaten de hartelijke ontvangst wenschten te beantwoorden. De Duitsche ambassa deur te Madrid en de commandant van de Duitsche bezettingstroepen in Biarritz overhandigden den Spaan schen generaal Lopez Pinto, ter ge legenheid van de plechtige inbezitne ming van de Fransch-Spaansche grens de orde van den Duitschen Adelaar. De positie van Chamberlain In verband met de mogelijkheid van een aftreden van Chamberlain schrijft de Londensche correspondent van het Stockholmsche blad „Nye Dagligt Allehanda” o.a„ dat men van den vroegeren Britschen eersten minis ter en van Halifax eisent, dat zy uit eigen beweging zullen aftreden. Zoowel de Labourpartij als de libe ralen beweren, dat zulk een aftreden van de oude ministers het beste zou zijn. De correspondent meent, dat de reden, waarom men tot dusver heeft nagelaten Chamberlain en zijn aanhan- officieele gers uit hun functies te verwijderen, daarin ligt, dat deze maatregel een te groot opzien zou baren, daar nog een groot aantal aanhangers van het oude regiem officieele functies kleedt. Anti-Engelsche stemming in Egypte Naar D.N.B. uit Caïro verneemt, heerscht sedert drie dagen in de ge heele Nijl-delta toenemende tusschen de Egyptische bevolking de Engelsche bezettingstroepen. Voort durend doen zich bloedige incidenten voor. Zoo werd Donderdag in een inboorlingenwijk van Cairo, op klaar lichten dag en bij een zeer druk ver keer een Engelsche officier doodge schoten. lederen morgen zijn de muren der huizen te Cairo bedekt met opschrif ten, waarin de Engelschen met bloedige moordpartijen bedreigd worden. De Britsche hooge commissaris Lampson heeft aan de Egyptische autoriteiten een scherpe nota gezonden, waarin hij verzoekt, de openbare orde en rust te verzekeren en tevens dreigt, ter be veiliging van de Engelsche staatsbur gers vooraanstaande Egyptenaren als gijzelaars in hechtenis te zullen nemen. De troepen in Cairo zijn versterkt met twee Canadeesche bataljons, die aan de Suez-kanaalzóne zijn onttrok ken. Talrijke buitenlandsche zaken zijn gesloten, daar voor onlusten gevreesd wordt. Voorwaarden voor samenwerking tusschen Noord- en Zuid-Ierland De minister-president van Noord- lerlan, lord Craigavon, heeft, naar het D.N.B. meldt, in een bijeenkomst in De staking van den strijd In Fransch Noord-Afrika en Syrië Het „Giornale d’Italia” meldt uit San Sebastian, dat in Londensche kringen groote teleurstelling heerscht over het neerleggen der wapens door de Fransche opperbevelhebbers in Noord-Afrika en Syrië. De vroegere gouverneur van Parijs, Gouraud, die Vrijdag te Tanger is aangekomen en terstond naar Fransch-Marokko is doorgereisd, heeft opdracht, alle Fran sche ambtenaren in Fransch Noord- Afrika, die nog in verbinding staan met het z.g. nationale comité van de Gaulle en voor de voortzetting van den oorlog in de Fransche koloniale duidelijk. het 4. 4 4 <9 O 4» Q O O 3 40 4 /V 40 4 4 V T- 4*9 4)4- 4 0 4 4 4Y 4 4 4*9 4 O T 4 4 40 7- O O O uauuua.iv Luuuic vclil ut Wdtlllv 411CL meer in staat is. eenigerlei invloed uit te oefenen ten aanzien van de voort- J zetting van den oorlog op koloniaal en protectoraatsgebied. Ook kan er geen sprake meer zijn van het vestigen van den zetel van het natio- op Fransch koloniaal dagen ge-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3