U hebt vacantie noodig! BINNENLAND RECHTZAKEN Toeristische organisaties wekken op tot vacantieverkeer HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 arbeiders Teruggave van hagel-geweren Groote nood in de bloemisterij L. W. Groeneveldt overleden Koel- VEBEESIGINGEK Brood voor hotels nog vrij GARAGEHOUDER BEDROOG DUITSCHE LEGER Het herstel van Rotterdam De toekomst van het Nederlandsche Arbeidsfront De gehoorzaamheidsverklaring voor ambtenaren en vrieshuizen en het belang van de voedselvoorziening Het ontslag-verbod aan ZITTING VAN DEN KRIJGSRAAD op in Het Rotter- De pleisterplaatsen gereed. om gaan en eens ■1 •T Seizoen-arbeiders kunnen, mits toe stemming wordt gevraagd, ontslagen worden. echter de wensch uit te er de over de als’ ge- een pen- doel toe hun Aangifte van oorlogsgeweldschade, geleden te Rotterdam schade-enquête-commissie in en tweeledig Gift voor het Nationaal Hulpcomité. De voormalige chef van de marinekust- wacht heeft het batig exploitatiesaldo van het kustwachtorgaan „Op den uitkijk” ten bedrage van 214.31 over doen schrijven op girorekening no. 388000 van het Na tionaal Hulpcomité 1940. De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de ver strekking van brood in hotels, restau rants, broodjeswinkels, enz. nog toe gestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden ge nomen. De hotels enz. kunnen derhalve ook tot nader aankondiging de benoodigde hoeveelheid brood tot de tot nu ‘gebleken behoefte nog vrij van everancier (bakker) betrekken. ming van het voor iederen om een gezin ring van de werk aan viaduct, spoorbrug, Beursstation en Hofplein. De dam meldt ons Het tijdstip van verkrijgbaarstelling van de enquête-formulieren voor de aangifte van oorlogsgeweldschade. geleden in de gemeente Rotterdam, alsmede van oor logsgeweldschade, toegebracht aan sche pen en hunne lading etc., welke schepen geregistreerd zijn te Rotterdam, moet en kele dagen worden verschoven. Dit staat in verband met de moeilijkheden van de distributie der formulieren over de cen tra, waar deze verkrijgbaar zullen wor den gesteld en de drukte op de postkan toren aan het begin van de- maand. De werkzaamheden van de commissie zullen derhalve niet op 1 Juli a s., zooals oor spronkelijk werd gepubliceerd, doch op Woensdag 3 Juli a.s. een aanvang nemen. De enquête-formulieren zullen dus eerst op laatstgenoemden datum verkrijgbaar worden gesteld. In ’s-Gravenhage zijn zij te verkrijgen aan het hoofdpostkantoor. Met betrekking tot de registratie van de oorlogsgeweldschade in het overige gedeelte van het land, dus buiten Rotter dam, zullen in de pers binnenkort nadere mededeelingen worden gedaan. en verblijfplaats, vacantie op- Help door bloemen te koopen. Het bestuur der vereeniging „Groep Bloemisterij” uit den Ned. Tuinbouwrkad wenscht langs dezen weg een beroep te doen op het bloemenkoopend publiek, om zich zoo min mogelijk te beperken bij het schenken en aankoopen van bloemen voor de woning, bloemen en planten voor den tuin en het laten verrichten van werk zaamheden in den tuin. Zoowel de bloemenwinkeliers, de bloe- menkweekers als de bloemist-hoveniers (aanleg en onderhoud van tuinen) voeren wel een uiterst moeilijken strijd om het bestaan. Duizenden nijvere werkers zijn in deze bedrijven werkzaam. Talrijke ar beiders in nevenbedrijven zijn van de re sultaten van het bloemistenvak afhanke lijk. Vele bedrijven zijn reeds ten onder gegaan, vele worden met ondergang be dreigd. Oud-intendant van Soestdijk Te Amersfoort is in den ouderdom van bijna 86 jaren overleden de oud-intendant van Soestdijk, de heer L. W. Groeneveldt, die tevens belast was met het jachtdepar- tement van wijlen H M. de Koningin-Moe- der. Met hem verdwijnt de laatste der hoogdignitarissen. die nog actief gediend hebben ook onder wijlen Z.M. Koning Willem III, tevens laatste drager van het officierskruis van de orde van de Eiken Kroon, verleend door Z.M. Koning Wil lem III als groothertog van Luxemburg. Behalve deze onderscheidingen was de heer Groeneveldt tevens gerechtigd tot het dragen van de commandeurskruisen in de huisorde van Oranje en de orde van verdiensten van Waldeck Pyrmont, van de kroonorde van België, van de huisorde van Saksen-Coburggotha, van de orde van de waakzaamheid van SaksenWeimar Eisenach en van den leeuw en de zon van Perzië. Bijzondere voorzieningen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend. In het belang van de voedselvoor ziening wordt het noodzakelijk geacht bij zondere voorzieningen te treffen met het oog op het bewaren van aan bederf onder hevige levensmiddelen. Daarom is aan de Ned. Veehouderij centrale de zorg opge dragen voor een doelmatig gebruik van de hier te lande in koel- of vrieshuizen beschikbare ruimte. Teneinde een zooda nig gebruik van de totale koelruimte te kunnen bevorderen zal in den vervolge het voorhanden of in voorraad hebben in koel- of vrieshuizen van allé crisispro ducten verboden zijn, indien daartoe geen machtiging is verleend door de Nederland sche veehouderijcentrale, onder koel- of vrieshuis wordt in de betreffende voor schriften verstaan elke besloten ruimte van ten minste 50 kub.. meter bruto-in- houd, welke is ingericht voor machinale koeling. Een deskundig advies Ter zake de van de leerkrachten te vra gen verklaring van gehoorzaamheid van het Duitsche gezag heeft prof. dr. W. J. Aalders, hoogleeraar te Groningen, als voorzitter van de Ver. voor Chr. Volks onderwijs, advies ingewonnen bij zijn collega in het volkenrecht aan de Gro- ningsche universiteit, prof. mr. dr. 0. W. v. d. Pot, zoo meldt ,.De Standaard'’, art. 45 van het Landoorlogsreglement, vastge steld op de tweede Haagsche Vredescon ferentie in 1907 en paragraaf 7 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, om té con- cludeeren dat 7 zoo gelezen schijnt te mogen worden, dat de verplichting die men aanvaardt duurt zoolang men een der genoemde functies bekleedt. Wie dus zou komen te staan voor de uitvoering van een bevel, dat naar eed en geweten meent niet te kunnen uitvoeren, zal altijd nog door het neerleggen van zijn functie zich daar aan kunnen onttrekken, zonder dat hem dan het schenden van zijn verklaring ten laste kan worden gelegd. Is deze .uitleg ging juist en daaromtrent zal nog., wel nadere opheldering komendan rfyst het Bovenbedoelde machtigingen zullen slechts worden verleend aan hen, die als georganiseerden, bij de groep „houders van koel- of vrieshuizen” van de Neder landsche veehouderijcentrale zijn aange sloten en een bedrijfsvergunning hebben ontvangen. Een ieder, die een koel- of vrieshuis exploiteert van tenminste den' bovenvermelden inhoud, dient zich der halve onverwijld tot de Nederlandsche vee houderijcentrale. Laan van Meerdervoort 84 te ’s-Gravenhage te wenden niet Ver zoek. om aansluiting als georganiseerde. Met nadruk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat het bovenstaande ook betrekking heeft op die exploitanten, van koel- of vrieshuizen, die als regel geen slachtproducten, maar an dere crisisproducten, zooals'b.v. groenten, fruit of visch plegen op te slaan, terwijl de verbodsbepaling ook geldt voor thans in de koel- of vrieshuizen opgeslagen cri sisproducten. Teneinde een goeden gang van zaken te bevorderen zullen kleine partijen tot een maximum gewicht van 150 k.g. door hén, die zijn aangesloten bij de groep „houders van koel- of vrieshuizen” zonder machti ging mogen worden opgeslagen, met dien verstande, dat van een bepaalde persoou of firma slechts één zoodanige partij opslag mag worden genomen. geld te krijgen, terwijl hij wist, dat de wagen was afgekeurd en voor zijn garage stond. De verdachte werd bijgestaan door zijn raadsman mr. Francois Pauwels, De zitting werd gepresideerd door Kriegsgerichtsrat Makowski, die den verdachte aan een langdurig verhoor onderwierp. De garagehouder ontken de zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. De olie had hij bij vergissing te hoog laten prijzen, in de benzinetank zat hield hij vol wel degelijk 3250 1. Hij gaf toe er slechts 3100 1. in te hebben gedaan, maar er zat nog 100 1. in den tankwagen, toen hij met het vul len begon. Wat betreft de poging tot bedrog, zeide hij de rekening slechts te hebben ingediend om de zaak weer in be spreking te krijgen. De krijgsraad hoorde den boekhou der als getuige. Deze legde voor den garagehouder bezwarende verklarin gen af. Het Tweede spreekt de toekomst te 'kunnen doorwerken, ook al zou nieuwe aanvoer van constructie- ijzer nog lang uitblijven. Als de perronbruggen weer op hun oude plaats liggen, worden er tijdelijk smalle houten perrons op getimmerd met stevige leuningen om te maken, dat de passagiers kunnen in- en uitstappen zon der gevaar op het Westnieuwland terecht te komen. Dit is een arbeid, die bij el kaar nog wel minstens tot aan het eind van Juli a.s. zal duren. Zoodat begin Augustus het Beursstation weer voor nor maal gebruik geschikt is. In de omgeving is dan de toestand weer meer opgeruimd en het gebruik van het station gemakkelijker. Inmiddels is Werkspoor dan ook weer een eind op streek met de herstellingswerken aan het Station Hofplein, waarmee zijn per soneel thans ook gaat beginnen. Zoodat men mag aannemen, dat midden in den zomer alle Rotterdamsche stations weer op de gewone wijze functioneeren. Met het opruimingswerk zal men dan inmid dels wel zoo ver gevorderd zijn, dat weer van een normaal binnenstadsver- keer kan sprake wezen. om de vacari- Raadhuisbouw te Maassluis uitgesteld. In de dezer dagen gehouden Raadsver gadering van Maassluis is besloten den bouw van een nieuw Raadhuis voor loopig op te schorten. De bouw van het nieuwe Raadhuis werd reeds aanbesteed, Waarbij de laagste inschrijving 194.50Ó bedroeg. De voorbereidende werkzaam heden waren reeds zoover gevorderd, dat het terrein aan den Zuiddijk-Haven- Taanstraat. waarop het fraaie gebouw zou verrijzen, zoo goed als bouwklaar was. Met het oog op de plaatselijke lig ging echter, waardoor het gebouw ern stige schade zou kunnen oploopen, heeft men het niet raadzaam geacht met den bouw te beginnen. Deze opwekking doen de Alg. Ned Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, de A.N.W.B., de Ned. Spoorwegen en Horecaf tot de bevolking uitgaan, nu de vacantietijd voor de deur staat. De vier toeristische en het toerisme in ruimeren zin dienende organisaties belegden dezer dagen een bespreking met de persvertegenwoordigers, waar achtereenvolgens dr. N. L. Deckers, president der A.N.V.V„ Edo Bergsma namens den A.N.W.B., de heer Th. N. van Stigt, voorzitter van Horecaf en de heer D. Schiferli, voor de Ned. Spoorwegen, het woord voerden en een keur van argumenten aanvoerden ter ondersteuning van hun krachtige aan beveling. Na een gedwongen rust van eenige weken, heeft de A.N.V.V., aldus dr. Deckers, haar werk weer opgevat. De voorbereidingen» welke zij in het voor jaar trof om een grootscheepsche actie te beginnen voor vacantie in eigen land, zijn lang niet geheel waardeloos geworden, omdat ook onder de huidi ge omstandigheden de recreatiegebie den vrijwel volledig ter beschikking staan en de reismogelijkheden, zij het eenigszins beperkt, behouden zijn ge bleven. Er zijn er velen, zoo ging dr. Deckers voort, die hun plannen om velerlei re denen hebben gereduceerd of zelfs ge heel opgeven. Voorzoover geen goede redenen daartoe den doorslag geven, hebben dezen zichzelf een slechten dienst bewezen. Maar zij kunnen er alsnog op terugkomen, zoodra de wer kelijk ongemotiveerde vrees voor niet te definieeren gevaren zal zijn wegge nomen. Niet alleen, dat men zichzelf ftadeel berokkent door nu, na zulk een zwa- ren tijd, niet de noodzakelijke ontspan ning te zoeken, maar men schaadt te vens een nationaal belang. Wij zullen belangrijke reserves aan energie be hoeven om den moeilijken tijd, welke nog voor ons ligt, goed door te ko- Restauratie van de Alkmaarsche St. Laurenskerk. De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente te Alkmaar heeft van den regeeringScommissaris voor den we deropbouw machtiging bekomen tot de voortzetting der restauratie van het koor en het schip met de zijbeu ken der groote of St. Laurenskerk. De kerkvoogdij besloot dezer dagen in tegenwoordigheid van den archi tect, den heer H. van der Kloot Mey- burg te ’s Gravenhage, architect B, N. A. en den hoofdaannemer den heer F. H. Ringers te Alkmaar, om de restauratie vandaag 1 Juli, te doen aanvangen. De eerste weken zullen in beslag worden genomen door het bouwen van een directie keet, terwijl nog andere voorbereidende werkzaamheden ge troffen zullen moeten .wqrden. De uit voering van het werk zal bij het koor der kerk een aanvang nemen.- die kamers bespreken, ook verplichtingen te houden. De heer Edo Bergsma, de grijze eere- president van den A.N.W.B., hield ver volgens een gevoelig pleidooi voor her stel van de geestkracht door een va cant ieverbl ij f op een der vele mooie, rustige plekjes van ons vaderland. De stemming onder ons volk is nog gedrukt, maar juist daarom is vacantie zoo dringend noodig. De heer Bergsma schetste de schoon heid van ons land en besprak vervol gens in optimistischen zin. de vervoers mogelijkheden. Ons energiek spoorwegbestuur deed al wat mogelijk was, en denkt aan schrale beurzen ook. Wie een fiets heeft, en die heeft nu zoowat ieder, heeft zijn goed en goedkoop voertuig steeds bij de hand de bus laat ons niet overal in den steek, de geneugten van een trekschuit kan een verwende 20ste eeuwer hier en daar bijzonder bekoren en wie gezonde beenen heeft, kan er afstanden mee afleggen, waar van men vroeger niet droomde en dan de onvolprezen zeilschuit en het niet minder onvolprezen paard. Het gaat allemaal wat langzamer dan wij ge wend waren, maar het genot is inten- men. Niemand is geestelijk geheel on verlet uit de oorlogsperiode te voor schijn gekomen. In een goede recreatie ligt een be langrijk element van versterking der levende volkskracht en tevens een eco nomische factor van groote beteekenis. In de ondernemingsgroepen, welke het toerisme dienen, zijn vele duizenden menschen betrokken. Zij’ moeten ar beidsmogelijkheid behouden en die kan alleen het reizend publiek hun verze keren. Het hotelwezen steunt voor een be langrijk deel op de inkomsten van de vier zomermaanden, waarvan er thans reeds één verstreken is, Dit onderdeel van ons volkshuishouden moet, even zeer als de andere, in stand worden gehouden. Daar ligt een taak voor de rest van de bevolking, die een daad kan verrichten van waren gemeen schapszin. Dr. Deckers merkte tenslotte nog op, dat de hoteliers en pension houders het recht behouden, om hen, aan hun LIEFDADIGHEIDSAVOND VAN „SIJO BELA”. Het bestuur van het Haagsch Revue- en Cabaretgezelschap „Sijo Beta” heeft Zater dagavond in navolging van andere vereeni- gingen een avond ten bate van de Rot terdamsche geëvacueerden gehouden. De directie van Musica had haar mede werking verleend door de zaal voor ge- reduceerden prijs beschikbaar te stellen. Nadat de heer Lamb, de Haan het doel van den avond had uiteengezet, werd be gonnen met de afwerking van een ge varieerd programma. De heer Henk Sche- vicoven zong op verzoek, met succes eenige liedjes, terwijl de heer J. v. d. Pauw met zijn ezel veel bijval had. Zijn levenslied jes, aan den vleugel begeleid door mej. Coby Glazener, vielen zeer in den smaak. De heer Robin Fox ontpopte zich als een kunstfluiter met eigen composities. Voorts gaf het „Nourya-ballet” eenige fragmenten uit de groote Sijo-Bela revue van 12 Febr. j.l. o.a. Oostersche dansen, die op uitste kende wijze werden uitgevoerd, bijgestaan door den heer Obarto, tenor. De heer en mevr. Bess en de heer Paul Berger brach ten een eenactertje. Na de pauze gaf de heer Jack ®®ss eenige declamaties ten beste. Vermelden wij nog het optreden van Rie van t Hart, Fransje, Neerlandsch jongste humorist met liedjes van Jack Bess, Paul Berger en Obarto met uitstekende pianobegeleiding van den heer W. Heukeshoven, die dit jaar zijn 40-jarig jubileum als pianist zou vie ren, doch waarvan de feestelijke herden king wecens de tijdsomstandigheden moest worden uitgesteld Na afloop van het gevarieerde gedeelte was er nog tot half twee gelegenheid te dansen op de tonen van John Lyons’ Band. De gehouden collecte bracht 11.80 op, terwijl rond /50 voor het beoogde doel kan worden afgedragen. Sijo Bela heeft alzoo ook een steentje tot den opbouw van Rotterdam bijgedra gen. In een openbare vergadering van de NS.B., het Tweede Kamerlid de heer H. J.’ Woudenberg Zaterdagavond in Tivoli gesproken over de toekomst van het Nederlandsche arbeidsfront. Spr. zeide o.m., dat de dragers van een nieuw systeem kunnen zijn. En al maken de vakbonden zich daartoe in deze dagen ook al op, het is nu te laat. Alleen het Nederlandsche arbeidsfront kan de arbeiders dus ons volk uit de vermolmde ruïne redden, om hen te voeren naar e'en betere toekomst, naar een menschwaardiger bestaan. Het Nederlandsche arbeidsfront roept dan ook alle arbeiders van stad en land op tot den strijd voor 1. De vorming van een arbeidsfront van alle Nederlanders, die daadwerke lijk aan den nationalen arbeid en pro ductie deelnemen. 2. De bevrijding van den Nederlandschen bodem en zijn voortbrengselen uit handen van volks vreemden en egoïstische geldmachten. 3. Loon naar arbeid, met een redelijk bestaansminimum voor eiken werker. 4. Betere en rechtvaardiger verdeeling van het nationaal inkomen. 5. De zorg voor een gezonde en onbezorgde jeugd, haar ontwikkeling, vakkennis en mo- reele waarde. 6. De verheffing van boer en arbeider tot vol rechthebbende in bedrijf, staati en maatschappij. 7. De verzorging van ouden van dagen, invaliden en zieken uit den arbeid als een gemeenschapsplicht. 8. De bescher- gezin en mogelijkheid Nederlandschen werker te stichten.9. Bevorde- levensvreugde der wer kers en hun gezinnen door organisatie van den vrijen tijd. 10. Verantwoorde lijkheid van ondernemers en bedrijfs- hoofden ten opzichte van de bescher ming van de arbeiders, goede sanitaire en hygiënische toestanden, gezonde, schoone en fraaie werkplaatsen. Om tot ons doel te geraken stellen wij vijf eischen op 1. Opheffing van Rijkssubsidie en werkloozenkassen. 2. Invoering van algemeen verplichte Rijkswerkloozenverzekering. 3. Ophef fing van den onrechtvaardigen loon- aftrek bij de werkverschaffing voor z.g. ongeorganiseerden. 4. Opheffing van het verschil in crisissteun tusschen z.g. georganiseerden en ongeorgani seerden. 5. Uitbetaling van crisis werk- loozensteun en stempelen niet meer door vakvereenigingen, maar gelijk voor ieder in ambtslokalen. De vier vakcentrales hebben alle rechten van den arbeider in den loop der jaren tot zich genomen. En onze eerste taak zal zijn deze rechten te onttrekken aan hen, die ze misbruik ten. In enkele weken zullen de anti nationaal socialistische misstanden zijn weggeruimd. En dan zal de ge dachte gaan groeien, dat een volk net zoo rijk is als het arbeid weet te pro- duceeren. Daartoe zagen de vakbon den geen kans. Het Nederlandsche ar beidsfront zal zich de drager van deze nieuwe gedachte weten. Tenslotte deel de spreker mede, dat arbeidsgeschillen en meeningsverschillen’ zullen worden opgelost door een eereraad, welke naar eer, trouw en fatsoen zal rechtspreken. digheden, waarin gevers verkeeren, aandacht vestigde op welke het verbod aanzien van de 1 sei zoen-wer kza a m hed en De bedrijfsraad heeft hierop ant woord van den directeur-generaal van den arbeid ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat voor de geuite vrees voor moeilijkheden bij het ontslag van arbeiders, die voor het verrichten van seizoen-arbeid in dienst genomen zijn, geen grond bestaat. Verzoeken om ont slag van bovenbedoelde categorie ar beiders worden ingewilligd, indien de arbeidsinspectie de redenen daartoe kan erkennen. Bovendien kan men in dergelijke gevallen ook vooraf vergun ning tot ontslag van arbeiders vragen, met aanduiding der werkzaamheden en haar vermoedelijken duur, aan het bevoegde districtshoofd der arbeids inspectie. Kamerlid Woudenberg N^.B.-vergadering te Utrecht Ook deze zijn gereed tiegangers te ontvangen, aldus verze kerde ons de heer Th. N. van Stigt, voorzitter van Horecaf. Tengevolge van de oorlogshandelin gen zijn, er inderdaad bedrijven uitge schakeld, doch percentsgewijs is dit aantal zóó klein dat dit ten opzichte van het geheel vrijwel niet van betee kenis is. Gelukkig keert allengs de rust en het vertrouwen onder de bevolking weer en daarmee het verlangen om er toch maar op uit te gaan. En niets kan beter tot herstel van de rust, vertrou wen in de toekomst en tot nieuwe on dernemingslust, werklust en energie bijdragen den een zorgenloos verblijf in andere omgeving, aldus de heer van Stigt. Voor de huisvrouw is er nog het bij zondere genot aan verbonden van eens enkele weken zonder distributie-be- slommeringen te riskeeren. Het hotel-café-restaurantbedrijf en de aanverwante bedrijven, hebben een zeer belangrijke functie te vervullen in onze samenleving. Het betreft hier een industrie welke de „gangmaker” is en een groot afzetgebied vormt voor tal- looze andere bedrijven en industrieën. Vele tienduizenden werknemers zijn in dit bedrijf geëmployeerd en tiendui zenden gezinnen moeten hier hun in komsten uit verwerven. Met een vacantieverblijf onzer Nederlandsche hotels slons wordt dus een bereikt. De heer Schiferli gaf tenslotte énke le bemoedigende mededeelingen over de werkzaamheid der Ned. Spoorwegen, welke alles in ’t werk zullen stellen om het toeristische vervoer zoo gemakke lijk en zoo snel mogelijk te verwerken. Een aardig foldertje onder de leuze: „Vlieg er ’s uit. U hebt vacantie noo dig”, is door de publiciteitsafdeeling der Ned. Spoorwegen ontworpen en wordt in groot getal ter stimuleering van het vacantieverkeer verspreid. ser en de rust, welke wij noodig heb ben. is er te grooter om. Dus laat men er toch op uit trek ken als vroeger, neen, méér dan vroe ger en beter dan vroeger, rustiger, sterker genietend en meer profitee rend meer lichaamskracht, meer zielskracht opdoen zij de leus moge heel ons volk er goede vruchten van plukken. gewetensconflict dus pas, als men inder daad zulk een bevel zou krijgen, wat niet waarschijnlijk is te achten. Overeenkomstig dit advies geeft het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Volks onderwijs de leden zijner vereeniging en de leerkrachten in zijn scholen in over weging om de bedoelde verklaring als deze geeischt wordt, af te leggen. Het hoofdbestuur oordeelt, dat al moge het afleggen van bedoelde verklaring pijnlijk zijn, zij niet in strijd brengt met de trouw aan de Nederlandsche regee- ring: integendeel zij beantwoordt aan het geen deze regeering zelf in 1907 mede heeft vastgesteld. Met het herstellingswerk te Rotterdam aan de viaduct en de spoorb^e Maas is „Werkspoor” zoo goed ge reed. Daar het plan bestaat de viaduct door de binnenstad onmiddellijk na den oorlog 2 m. omhoog te brengen in ver band met de voor de nieuwe binnenstad noodzakelijk? onderdoorgangen, laat men alles verder zooals het thans is. Op de rivierbrug worden nog steeds gaten in de ijzerconstructie dicht gelascht. Doch dit karwei schiet ook al hard op, zoodat men in het eind van de volgende week ermee gereed denkt te komen. Het voornaamste werk geldt nog het Beursstation, dat althans tijdelijk weer in gebruik moet komen. Later zal het vermoedelijk vervallen en wordt ter plaatse een hoog emplacement gemaakt voor rangeeren enz. Zoo althans zijn de voorloopige plannen. Te gebruiken is het Beursstation niet zonder de perronbruggen. Het is geble ken, dat de reizigers gevaar liepen bij vergissing uit te stappen, waardoor de grootste ongelukken dreigden. Daarom maakt men thans in de fabriek te Utrecht de perronbruggen weer zoo goed als het kan gereed. Zulks met zooveel mogelijk gebruik van het oude materiaal, zooals ook aan viaduct en spoorbrug is gebeurd. Immers, op de nog aanwezige voorraden nieuw materiaal is men bij zonder zuinig om zoo lang mogelijk in Requisitoir. Nadat de getuigen beëedigd waren, was het woord aan den auditeir-mili- tair, die in zijn scherp en uitvoerig gemotiveerd requisitoir allereerst de getuigenverklaringen naging. Deze verklaringen laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het Duitsche leger is door dezen garagehouder zoowel met de olie- als met de benzineleverantie bedrogen en bena deeld voor ruim 100. Het Duitsche leger, aldus spr. is tegen regeering, volk en land volko men correct opgetreden. Alles, wat het leger noodig heeft, wordt betaald. Wij wenschen echter eveneens vol komen correct en behoorlijk behan deld te worden en wij zullen hem, die poogt het Duitsche leger te bedriegen, de volle gestrengheid der Duitsche wetgeving leeren kennen. Wegens twee gevallen van bedrog en een poging daartoe, requireerde spr. een gevangenisstraf van een jaar en f 1000 boete, n.l. tienmaal de toegebrachte schade. Tegen betaling van een borgstelling van 50.000 zal verdachte uit de voorloopige hechte nis kunnen worden ontslagen. Pleidooi. De verdediger mr. F. Pauwels hield een uitvoerig pleidooi. Pl. was van oordeel, dat de zaak te hoog werd opgenomen. Verd. is een domme man, die weinig geleerd heeft. Hij vond, dat hij inderdaad 3250 1. benzine had geleverd. Het aanbieden van de kwi tantie was een domme poging om de besprekingen over een eventueele schadeloosstelling voor den afgekeur- den wagen weer geopend te krijgen. PI. drong aan op het opleggen van een geldboete voor het eerste feit en vrijspraak voor het tweede en derde punt der tenlastelegging. Tegen borg stelling vroeg mr. Pauwels de onmid dellijke invrijheidsstelling van verd. De krijgsraad trok zich hierop ge- ruimen tijd terug in raadkamer. Vonnis. Na heropening der zitting deelde de president mede, dat het gerecht verd. had veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf voor de beide eerste feiten, van het derde feit werd hij vrijgesproken. Voorts legde de krijgs raad den man 2000 r.m. boete op, bij niet betaling te vervangen door resp. 40 dagen en 20 dagen gevan genisstraf. De krijgsraad overwoog, dat bij de bepaling van de strafmaat rekening is gehouden met verd.’s blanco straf register en met het feit, dat de toe gebrachte schade niet groot was. Daar staat echter tegenover, dat de verd. reeds zeer behoorlijk verdiend had aan leveringen voor het Duitsche le ger. Verd. heeft een ernstig misbruik van het vertrouwen gemaakt, dat in hem gesteld werd. Dit is des te meer te betreuren, daar het Duitsche leger uiterst correct optreedt. De straf, al dus overwoog de krijgsraad tenslotte nog, is niet hooger dan aan een Duit- schen burger in Duitschland onder dezelfde omstandigheden zou zijn op gelegd Tegen een borgstelling van 10.000 zal verd. uit de voorloopige hechtenis worden ontslagen. Ga met vacantie. Ge hebt het nu zonder twijfel noodiger dan ooit en Nederland heeft u alles te bieden voor uw recreatie uit de volheid van zijn natuurschoon in prachtige variatie. Ge kunt practisch overal komen, waar ge voorheen ook uw vacantievertier zocht. De reismogelijkheid per trein is alleen in haar frequentie eenigszins beperkt en de snelheid is voorloopig iets geringer dan voorheen, maar dit behoeft zeker geen beletsel te zijn om er eens uit te trekken. En waar ge komt, in hotel, pension of restaurant, staan goede huisvesting en de nog onvolprezen Nederlandsche keuken als voorheen tot uw beschikking. Behalve inderdaad keuze van vervoersmogelijkheden, is er nog een derde belangrijke factor dat is de pleister- of welke men tijdens de zoekt. Rede van den heer van Geelkerken. De heer van Geelkerken, die na de pauze sprak, wees erop, dat de nieuwe levensbeschouwing zich manifesteerde in het Duitsche Rijk. De leuzewij willen ons zelf zijn en blijven, gaat niet meer op, want we moeten vooreerst ons zelf nog worden. Nog steeds wil men niet begrijpen, dat er zich een wereld revolutie voltrekt en dat het dus niet alleen is een botsing tusschen twee meeningsopvattingen, waarvan het nog niet zeker is, welke van de twee het zal winnen. Spr. zeide, dat de N.S.B. Groot Nederland zal brengen, tezamen de Afrikaners en wij. Een Groot Neder land. dat zich een eigen macht in de wereld zal weten te veroveren. De leidersgedachte ligt niet alleen in den lijn, maar ook in den aard van ons volk. Ons volk heeft niet voor niets Germaansch bloed, dat onbesmet in zijn aderen zal blijven stroomen. De natio naal socialisten danken het aan Adolf Hitler, dat zij thans als menschen wor den behandeld. Voor ons is geen weg terug, doch alleen de weg voorwaarts, zij aan zij met de strijders, die losstor men om de nieuwe orde over Europa te doen baanbreken. Voor den Duitschen Krijgsraad heeft een Amsterdamsche garagehouder terecht gestaan, verdacht van twee gevallen van bedrog en een van po ging tot bedrog, gepleegd ten nadeele van het Duitsche leger. De verdachte bevindt zich geduren de eenige dagen in voorarrest, de strafzaak tegen hem is voor den auditeur-militair Kriegsgerichtsrat Ga- bius zeer snel op de openbare zitting gebracht. De garagehouder leverde olie en benzine aan het Duitsche leger. Op zekeren dag diende hij een reke ning iq voor een aantal flesschen olie, die een prijs hadden van 0.50 per flesch. De man berekende het Duit sche leger echter 1. per flesch. Hij zou tegen zijn boekhouder, die 0.50 had gerekend, gezegd hebben: ,,Je moet niet zoo angstig zijn, maak er maar 0.95 per flesch van”. Inder daad heeft deze toen de kwitantie verhoogd en het bedrag uitbetaald ge kregen. Het tweede geval betrof de levering van benzine. Verd. had voor een leger- afdeeling een tankwagen moeten vul len, hij leverde 3150 1., maar hij dien de een rekening in over 3250 1. Op deze wijze werd het Duitsche leger voor een bedrag van ruim 100 benadeeld. In het derde geval was het bij een poging geblevea. De man had op dracht gekregen twee tankwagens te leveren, de tw«ede was niet goed afgewerkt, werd afgekeurd en naar den garagehouder teruggestuurd.Doch vlak voor het vertrek van de leger groep had de garagehouder zijn boek houder gestuurd met een voor vol daan geteekende kwitantie. Op deze wijze probeerde hij zijn De bedrijfsraad voor het tuinbouw bedrijf in Noord-Holland richtte zich dezer dagen met een adres tot den directeur-generaal van den arbeid over het z.g. ontslagverbod, waarin de raad, gelet op de moeilijke omstan- bedrijf en werk- meer speciaal de de bezwaren, l zou oproepen ten thans aangebroken Voor dooden of verjagen van niet- beschermde vogels. Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Landbouw en Visscherij, is bepaald, dat over het tijdvak van 25 Juni tot en met 30 September 1940 door de hoofden van plaatselijke politie voor hun gemeenten vergunningen kunnen worden verleend tot het met Lehulp van geweren, t.w. die, waarmede .slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van in hun gemeenten niet-beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936. In verband hiermede wordt opgemerkt, aldus de „N.R.Crt.”, dat binnenkort voor schriften zullen worden uitgevaardigd, betreffende de teruggave van hagel geweren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6