Haagsthe Courant van Maandag 1 Juli 1940 Het bezoek van den Ri jkscommissaris aan de Noordelijke provinciën STADSNIEUWS BINNENLAND Afdeeling S.S.-troepen te Groningen geïnspecteerd DE VERMAKELIJKHEDEN BELASTING BESTAAT 25 JAAR HERDENKING VAN DEN WAPENSTILSTAND HET PROCES OM DEN BETWISTEN BABY DERDE BEAD, PAGINA 1. 5 BEZOEK VAN MINISTER GöBBELS den Zij bracht 18 millioen gulden op Opnieuw Engelsche bombardementen EEN CURSUS VOOR WERKLOOZE MUSICI ZONSOP- EN ONDERGANG AFDEELING DER VAKCURSUSSEN DOOR WETHOUDER BUURMAN GEOPEND. Rammelende bussen Een spoorlijn over Afsluitdijk HET GETUIGENVERHOOR GESLOTEN j A. J. van Wijk. hierna u. De tweede dag. bereids en wordt de In de omgeving van Amsterdam en Rotterdam Door de Duitsche- en Italiaansche kolonie In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in Amsterdam groote consternatie gewekt door het ontploffen van bom men, uitgeworpen door Engelsche vlieg tuigen, omstreeks half vier worden drie bommen van licht kaliber neergeworpen op landerijen achter een tuindorp in de omgeving der stad, in de directe nabij heid van enkele boerderijen, welke ech ter niet getroffen werden. Twee bom men explodeerden en drongen diep in den grond. Door de scherven werd een tweetal koeien gewond. De derde bom, vermoedelijk een tijdbom, was gister middag nog niet tot ontploffing geko men. In verband hiermede is de omge ving volledig door de politie afgezet Tijdens maakten seres. We zagen van haar enkele paro dieën, waarvan we noemen „Het mon daine danspaar", „Marianka danst” en een boerendans. John Charley, de bekende snelteeke- naar, oogstte vooral met zijn radio- imitaties veel succes. Zeer goed was ook het nummer van Angela Orsini, de vrouwelijke illusioniste. Zij verraste ons met tal van trucs, welke op knappe wijze werden uitgevoerd. Tot slot noemen we nog het optreden van den violist Alma Rosé en als extra attractie „The Vocal Harmonists". Heden bestaat de Vermakelijkheden belasting hier ter stede 25 jaar. Hoe wel het uitgaande publiek zeer weinig van de heffing der Vermakelijkheden belasting bemerkt, omdat deze belas ting in de entreeprijzen begrepen is, doch uitsluitend de ondernemers van 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 t.- Dinsdag 2 Julizonsopgang 5.21 zonsondergang 10.06 u. G. den Landesbauern PETHTONNEMENT-SIGAREN-. WINKELIERS. De afdeeling Den Haag van de Fe deratie van Winkeliers in Tabaksfa brikaten, secretariaat Fahrenheitstr. 671, zal morgen er. Woensdag a.s. aan de betrokken sigarenwinkeliers een pe titionnement ter onderteekening voor leggen. De inhoud hiervan is, een verzoek tot betebe verdeeling der aanwezige tabaksproducten. VEERTIG JARIG JUBILEUM. Op 9 Juli zal de heer J. I. Steffens, dis- tricts-inspecteur bij de N.V. Verzekerings bank „Victoria", den dag herdenken, dat hij vóór veertig jaar bij deze maatschap pij in dienst is gekomen. Van 1913 af is hjj werkzaam te den Haag, waarvan de laat ste jaren als districts-inspecteur. PICCADILLY CABARET. Het hartje van onze stad is wederom een cabaret rijker geworden en wel het Piccadilly-Cabaret, dat Zaterdagavond zijn poorten aan de Lange Poten opende. Dat het een nieuwe attractie voor de binnenstad is geworden blijkt wel uit het drukke bezoek, waarin dit cabaret, dat onder directie van Paul Mulder staat, zich mocht verheugen. De entourage van de zaal, welke ge legen is op de eerste étage van het be kende Piccadilly-restaurant, is stijl- en smaakvol Zaterdagavond bij den aanvang van het programma heerschte er al direct een prettige, aangename stemming. De artistieke leider, Martin Klein-Viggo, verzorgde op de hem eigen wijze de conference, terwijl het orkest, onder leiding van Paul Engelen, de kunst verstaat pittige foxtrotten, slepende tango’s en walsen ten gehoore te bren gen. Een zeer populaire medewerkster aan dit cabaret is Cilly Wang. Knap Bezoek aan Friesche hofstede. Op den grooten straatweg naar Gro ningen stopte het gezelschap even voor bij Leeuwarden bij een boerenhofstede van het type, zooals het Friesche land- schap er honderden telt en dat op deze zoo mooie provincie zijn eigen stempel drukt. De Rijkscommissaris vertoefde geruimen tijd op deze boerenhofstede. Hij liet zich door den eigenaar, den heer H. Oostenburg, uitvoerig voor lichten. Na een rondwandeling door de stallen en schuren verbleef Rijksminis- ter Seyss Inquart eenigen tijd in de woonkamer, waar de familie Oosten burg vader, moeder en dochter den Rijkscommissaris het Friesche Volkslied voorzong. Na dit intermezzo werd de tocht naar Groningen voort gezet. waren destijds van den aanleg De wekelijksche Straatevan- gelisatiedienst wordt deze week gehouden Woensdagavond a.s. om 8 uur op den levard bij het monument van Land en Ze*- macht. agrarische onderwerpen, in het bij zonder de veenkoloniën betreffende, uitvoerig voorlichten. Een wandeling over enkele akkers, tijdens welke den Rijkscommissaris een uiteenzetting werd gegeven van de historische ont wikkeling van de bodembewerking in deze streek, besloot het bezoek, dat dr. Seyss-Inquart aan de hoeve van dezen eenvoudigen Groninger boer bracht. In Noord-Holland gronden ten behoeve dezer spoorbaan reeds onteigend. Thans wordt spoed gezet achter deze verbin ding van Noord-Holland met Friesland, welke trouwens voor het geheele land van groot belang is. millioen afgestempelde toegangsbe wijzen afgeleverd. In 25 jaren bedroeg dit aantal in totaal 127 en een half millioen. Het totaal aantal bezoekers der ver- vermakelijkheden bedroeg in 1916 3.125.00 en in 1939 7.915.000. Schade door lichtkogels. In het tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door, naar de heer J. Verschoor, hoofd van den ge meentel ij ken luchtbeschermingsdienst, vaststelde, uit de vliegtuigen neergela ten lichtkogels. Dit neerlaten geschied de, neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de daken van woningen gedrongen. Dat de bewoners niet getroffen zijn, mag als een groot geluk beschouwd worden. In de woning van de familie H. veroorzaakte de 3 k.g. zware kogel, welk vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en tenslotte bleef steken in den zolder van de woonkamer, brand in de linnen kast, terwijl tevens een tafeltje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blus- schen. De kogel is verwijderd. Bommen op een aardappel- veld bij Rotterdam. Dat de Britsche vliegers bij hun nach telijke aanvallen hun bommen laten val len zonder te weten, waar zij terecht zul len komen, blijkt uit het feit, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aard appelveldje in een van de polders bij Rotterdam gebombardeerd is. Ömstreeks vier uur des nachts heeft een vljegtuig van groote hoogte een tweetal explo sieve bommen laten vallen, welke beide in *t aardappelveldje terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er is slechts lichte schade aan het gewas toegebracht Mili taire doelen bevinden zich niet in de omgeving. Ook bommen in de omgeving van Franeker. Gistermorgen kwart voor 4 heeft een Engelsch vliegtuig, vliegende langs de spoorlijn, drie bommen uitgeworpen, die in een weiland vielen, benevens nog een twintig brandbommen. Er werden drie groote kraters gevormd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook werd geen vee geraakt. Wel zijn de rui ten van enkele in de omgeving staande boerderijen gesprongen. Het comité Levensvragen be legt morgenavond een bijeenkomst in het lokaal Kemperstraat no. 15. Spreker is de heer Faber. De Eerste ‘s-Gravenhaagsche accordeonvereeniging met onderafd. mond- accordeon „Oefening na Arbeid" zal Woensdag a.s. een serenade brengen aan haar dirigent, den heer G. Knors, V. Ravensteinstraat 239. ter gelegenheid van zijn 15-jarig jubileum als dirigent. Ver trek van het repetitielokaal van Raven steinstraat, hoek Parallelweg des avonds om 8 uur 15. Vervolg van le pag. In de Friesche hoofdstad stapte de Rijkscommissaris af bij hotel „De Nieuwe Doelen", waar achtereenvolgens de commissaris in de provincie Fries land, baroh Harinxma thoe Slooten, en de burgemeester van Leeuwarden hun opwachting maakten. Geruimen tijd onderhield de Rijkscommissaris zich tnet de autoriteiten. In het bijzonder interesseerde hij zich voor de vraag stukken. welke op dit oogenblik in deze provincie aan de orde zijn. Na de lunch wandelde het gezelschap naar het Friesche museum. De bezich tiging van de eenige schat van Friesche oudheden, welke in dit museum is on dergebracht, en een rondwandeling door de tentoonstelling van hedendaagsche Friesche kunst, welke in dit gebouw wordt gehouden, vormden het slot van het bezoek aan de Friesche hoofdstad. 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Gisteravond is de Rijkscommissaris Van zijn tweedaagsche reis naar de Noordelijke provinciën in den Haag te ruggekeerd. Ook de tweede dag werd begunstigd door stralend zomerweer, ’s Morgens reden dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg door de Groningsche veen koloniën, door Drente en door Over- ijsel en ’s middags werden de Veluwe en het Gooi doorkruist, waarna via Amsterdam naar den Haag werd te ruggereden. De Rijkscommissaris, die den nacht van Zéterdag op Zondag in Groningen had doorgebracht, was Zondagmorgen reeds vroeg reisvaardig. Om half ne gen zette de autocolonne zich in de Noordelijke hoofdstad in beweging met als eerste doel een boerderij in Zuidwendinge, niet ver van Veendam. Het eerste deel van den tocht ging langs het Winschoterdiep, waarbij dr. Seyss-Inquart in de gelegenheid was zich te overtuigen van den scheepsbouw, welke in deze om geving tot een zeer hooge trap van ontwikkeling is gekomen en zijn bekendheid te danken heeft aan het type vaartuig een kustvaar der waarop hij zich heeft gespecia liseerd. Bezichtiging van een Groning sche boerderij. Via Hoogezand en Borgercompagnie ging de reis langs golvende korenak kers en uitgestrekte aardappelvelden naar Veendam en verder naar Zuid wendinge, waar bij de boerderij van den heer Zuideweg werd gestopt. De belangstelling van dr. Seyss-Inquart voor agrarische onderwerpen en vraagstukken, welke reeds Zaterdag tijdens een bezoek aan een Friesche boerderij viel waar te nemen, bleek ook tijdens de bezichtiging van deze veenkoloniale boerderij zeer groot te zijn. De Rijkscommissaris, die op dit eerste gedeelte van den tocht ook was vergezeld van den hoofddirecteur van het rijks landbouwproefstation te Gro ningen, prof. dr. O. de Vries, van den rijkslandbouwconsulent ir. P. Jdeyers en van Führer Graf Grote, liet zich door deze heereM omtrent verschillende De Gemeentelijke Vakcursussen voor Werkloozen zijn van heden af met een afdeeling voor werklooze musici uitge breid. welke onder leiding zal staan van Harm Smedes, die, dit worde hier bij in herinnering gebracht, zich sedert ruim anderhalf jaar reeds verdienste lijk maakte door het samenbrengen van een groot aantal werklooze musici in een orkest, dat met groot succes op verschillende plaatsen uitvoeringen gaf. Deze nieuwe afdaling is vanmorgen in het repetitielokaal aan de Nieuwe Haven 6 door den wethouder van Sociale Zaken, den heer L. Buurman, geopend- Daarbij waren o.a. de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, dr. C. L. Wal ther Boer en de directeur der Vakcur sussen, de heer C. van Wijk, tegenwoor dig. De wethouder hield een korte rede, waarin hij memoreerde, wat in de achter ons liggende maanden door en voor de werklooze musici, hoofdzakelijk door het initiatief van den heer Sme des, daarbij gesteund door den heer van Wijk, is gedaan. De Gemeente gaf daarbij indirecten steun op verschillen de wijze. Het gemeentebestuur heeft thans gemeend dit werk voortaan krachtiger en doeltreffender te stimu- leeren door een speciale afdeeling der vakcursussen ten dienste der werk looze musici in het leven te roepen, teneinde aldus de mogelijkheid te ope nen tot regelmatige en geregelde afvoe- ring der vakbekwaamheid. Dit zal onder leiding van den heer Harm Smedes geschieden en in de directe toekomst ligt de gelegenheid voor deze musici om hun kunst aan het volk te brengen. Daarbij zal er streng gewaakt moeten worden tegen het be treden van ’t terrein, waarop thans nog musici normaal werkzaam zijn. Het zal niet mogen zijn een verplaatsing van arbeid, maar veeleer verbreeding van het werkgebied. Daarin ligt een niet te onderschatten moeilijkheid, maar de heer Buurman zeide goede hoop te heb ben, dat nieuwe gebieden zullen kun nen worden opgespoord. Hij dacht hierbij o.a. aan de werk- mogelijkheid op ruimer schaal dan tot nog toe aanwezig is, in de bioscoop theaters. Wellicht ligt hier een kans, die, met steun van het gemeentebe stuur, te verwezenlijken is. In eerste instantie zal het orkest het publiek in den ruimsten zin dienen, op dat daaruit verhoogde belangstelling én voor het muziekleven in het algemeen èn voor het orkest kan groeien. De twintig concerten, welke in het verle den werden gegeven, waren een succes en werden gunstig beoordeeld. Spr, sprak de overtuiging uit, dat de nieuwe afdeeling der Vakcursussen het hare zal bijdragen aan de verbreiding van het muziekgenot in breede kringen der burgerij. Tenslotte richtte de heer Buurman zich tot den heer Smedes, wien hij den warmen dank van het Gemeentebe stuur voor zijn werkzaamheid over bracht (Applaus.) Nadat de wethouder nog had meege deeld dat een commissie van advies zal worden gevormd, waarin ojn. het Resi- dentie-orkest en het Kon. Conservato rium voor Muziek zullen worden ver tegenwoordigd, kreeg de heer Smedes het woord om, mede namens de musici, het gemeentebestuur hartelijk te da»- ken voor zijn medewerking. De leden van het orkest nu cursisten van de nieuwe afdeeling, zullen er door gesti muleerd worden tot een zoo hoog moge lijke inspanning. De uitvoering van een muziekstuk besloot de opening. te maken hebben, zal het toch wel nieuwsgierig zijn naar het bedrag, dat het aan de overheid heeft opge bracht en naar de lotgevallen van de ze belasting. Wij hebben daarom een onderhoud gehad met den directeur van de Gemeentelijke Belastingen, den heer A. J. van Wijk, die de volle 25 ja ren de Vermakelijkhedenbelasting heeft gehanteerd. Vele kleintjes maken één groote, al dus het spreekwoord. Dit geldt zonder twijfel voor de Vermakelijkhedenbe lasting, die in de 25 jaren van haar bestaan achttien millioen gulden heeft opgebracht. Stijgende opbrengst der belasting op de bioscopen. Een aanmerkelijke stijging geeft de opbrengst van de belasting op het bioscoopbezoek te zien. In 1916 was het percentage van de totale opbrengst slechts 22 en dit is geleidelijk geste gen tot 64.7 in 1939. Het bezoek zelf steeg minder snel. Van de afgestem pelde en afgeleverde toegangsbewijzen bedroeg het percentage voor de bios copen in 1916 :47. Dit steeg tot 74 in 1939. Hieruit blijkt dus, dat de entreeprjj- Naar Drente en Overijsel. Via Oude- en Nieuwe Pekela werd de tocht voortgezet naar Gieten en vandaar naar Rolde. Op de grens der provincies Groningen en Drente na men de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris en de provincies Groningen en Friesland, dr. Conring en de heer prof. dr. de Vries en ir. Wesyers afscheid van dr. Seyss-In quart. De plaats van dr. Conring in ’t gevolg werd thans ingenomen door den heer Hartung, vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in de pro vincies Drente en Overijsel. In Rolde, een dier karakteristieke Drentsche dorpen, bezichtigde de Rijkscommissaris de twee bekende hunnebedden, welke zich aan de rand van deze gemeente bevinden. Over As sen en langs de Smildervaart werd hierna in snel tempo doorgereden naar Zwolle, waar in hotel „Wien- tjes” de lunch werd gebruikt. de rustpauze in Zwolle de commissarissen der Koningin in de provinciën Drente en Overijsel, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst hun opwachting bü den Rijkscommissaris, die zich mei beide heeren langdurig onderhield. ’s Middags heeft het gezelschap een kruistocht gemaakt over de Veluwe en werd Apeldoorn bezichtigd, waar na via Hilversum, Bussum en Amster dam naar den Haag werd terugge keerd. dan thans. Een omgekeerde evolutie geven sportwedstrijden, tooneelvoor- stellingen enz. te zien. Bedroeg de op brengst hiervan in 1916: 67,3 pct. van het totaal, in 1939 was deze nog slechts 25,9 pet. Het percentage van het totaalbezoek daalde van 52,9 in 1916 tot 26,1 in 1939. Gelijk bij iedere nieuwe belasting hadden in den beginnen vele ontwij kingen plaats, doch in den loop der jaren heeft de betreffende verordening verschillende wijzigingen ondergaan, waardoor de mazen gedicht zijn. Zoo gold vroeger de belasting alleen voor openbare vermakelijkheden en ver schillende methoden werden dus toe gepast om een vermakelijkheid, die in wezen openbaar was, besloten te doen schijnen. Thans echter geldt de verordening niet meer alleen voor openbare ver makelijkheden. De laatste jaren is de belasting op prettige wijze geind. Vroeger had men nog al eens last met de ondernemers. In 1921 en 1930 lever de de belasting de hoogste opbrengsten op. zullen op Zaterdag 6 Juli het pu bliek uitnoodigen zijn bijdrage te offeren voor de slachtoffers in de getroffen gebieden van ons land. De nood is groot en er is veel geld noodig; er moet snel en goed geholpen worden. Indien men iederen dag van deze nieuw be gonnen week een kleinigheid op zij legt, dan kan men Zaterdag, op den dag der „Nationale Inza meling 1940" de voldoening sma ken zijn best te hebben gedaan voor een mooi, menschlievend doel. Men kan ook nu reeds zijn bij drage storten op nr. 388900 ten name van de collecte-commissie der Nationale inzameling 1940, hier ter stede. Schenk uw bijdrage heden of doe het Zaterdag. Maar doè het in ieder geval! Parade te Groningen. Aan den voet van den Martinitoren op de Groote Markt, inspecteerde de Rijkscommissaris een bataljon S.S.- troepen. Een muziekcorps luisterde het geheel op met marschmuziek. Tijdens de inspectie was dr. Seyss Inquart ver gezeld van den S^.-brigadeführer Rauter en den Standartenführer Reich. Na de inspectie hield de Rijkscommis saris tot de verzamelde S^.-manschap- pen een toespraak. De plechtigheid werd besloten met een parade. Evenals hun collega’s in de Friesche hoofdstad, maakten ook de commissa ris in de provincie Groningen, mr. A. Linthorst Homan en de burgemeester van Groningen mr. Cort van der Lin den, hun opwachting bij den Rijkscom missaris. In het bureau van den Land- rat Conring besprak dr. Seyss Inquart met deze Nederlandsche autoriteiten eveneens vraagstukken, welke voor de provincie en haar bevolking van belang zijn. Laat in den middag zette de Rijks commissaris den tocht voort naar Delfzijl, waar hij werd begroet door den plaatselijken Duitschen marine commandant, onder wiens leiding een rondvaart werd gemaakt door de ha ven. Via enkele dorpen in Noord-Gro- ningen reed het gezelschap naar Gro ningen terug. De Duitsche rijksminister dr. Göb- bels arriveerde 28 Juni des avonds voor een kort bezoek aan ’sGraven- hage. Hij bezocht Zaterdagmorgen het Rijkscommissariaat en werd daar ont vangen door commissaris-generaal Schmidt Rijksminister Göbbels is Zaterdag tegen den middag uit ’sGravenhage vertrokken. 1930 het beste jaar Men kan zeggen, dat 1930 het beste jaar geweest is. De opbrengst bedroeg toen 925.000.- In tegenstelling tot de Oppervlaktebelasting, die aan de Ver makelijkhedenbelasting is gekoppeld, is de laatste niet oninbaar, daar zij vooruit wordt betaald. De oppervlak tebelasting wordt geheven, wanpeer het publiek geen entreeprijs betaalt, doch wanneer in de betreffende gele genheid wel muziek ten gehoore wordt gebracht. Die oppervlaktebelas ting werd vroeger uniform geheven naar de oppervlakte van de zaal. Tegenwoordig wordt de opper vlakte vermenigvuldigd met een fac tor, die afhankelijk is van de con sumptieprijzen om onbillijkheden te voorkomen. Om schijn-entreegelden te vermijden, heeft men een minimum belasting ingevoerd, die oorspronke lijk op vijf cent gesteld is, doch thans twee cent bedraagt. In 1930 is een nieuwe regeling ingevoerd voor ver- eenigingen om uitvoeringen daarvan gelijk te stellen met iedere andere vermakelijkheid. Naar keuze kunnen de contributies worden belast op de kosten van de uitvoering. De vrijstel lingen, die de verordening toestaat, leveren dikwijls moeilijkheden op. De controle op de Vermakelijkhe denbelasting is zeer gemakkelijk. Zij geschiedt door zeven ambtenaren, die des avonds steekproeven nemen en de voorraden van de toegangsbewijzen opnemen. Deze toegangsbewijzen worden door de gemeente verstrekt. In een maga zijn van het gebouw der belastingen aan het Noordeinde staan hooge sta pels opgetast, gerangstikte naar bios copen, schouwburgen, rangen enz. Al leen reeds in 1939 werden bijna acht sloot Oberst Muller, doch nooit had een volk onder dictatuur in zeven jaren kunnen presteeren wat wij en origineel is het werk van deze dan hebben gedaan. Dat komt omdat alles doordrenkt was van liefde voor ons land en liefde voor onzen Führer. Want Hitler is Duitschland en Duitsch- land is Hitler. De rede van Oberst Müller lokte een ware ovatie uit. Nadat nog de volksliederen gespeeld waren werd de avond, waarbij ruim 200 personen aanwezig waren, gesloten. Vermelden wij nog, dat de stafmuziek van de Ordnungspolizei, onder leiding van dirigent Hahn op uiterst verdienste lijke wijze den avond muzikaal op luisterde. De autoriteiten hebben opdracht gegeven voor den aanleg van een spoorwegverbinding over den Af sluitdijk. Te Anna Paulowna en op den Afsluitdijk worden metingen verricht baan uitgezet. Gisteravond werd in de groote zaal van den Dierentuin een feestavond gehouden ter herdenking van den wapenstilstand. Deze avond ging uit van de N.S.D.A.P., afdeeling Den Haag en omstreken. Ook de Italiaan sche ingezetenen, alsmede eenige vrienden van de Duitsche kolonie, wa ren voor dezen avond uitgenoodigd. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. commissaris-generaal dr. Wim mer, Polizei-general Schumann, Pres- se-dezement Janke, marine-attaché Besthom, Reichshauptstellenleiter Eftge en anderen. Ook de leider van de Italiaansche fascistische organisa tie in Nederland, de heer Piccoli Bruno, was tegenwoordig. Nadat onder het spelen van een vaandelmarsch de vlaggen waren binnengedragen en op het podium op gesteld, richtte de leider der N.S.D.A.P. dr. Schuon, een woord van welkom tot de velen, die aan de uitnoodiging gehoor hadden gege ven. Een speciale groet richtte hij tot de Italiaansche kameraden. Spr. verzocht alle aanwezigen door opstaan de vele gevallenen te herdenken en ditmaal ook speciaal den gevallen legerleider Italo Balbo. Hierna zong de jeugdgroep een lied. De heer Piccoli Bruno voerde daar na in het Italiaansch het woord, waar bij hij in het bijzonder de vriendschap en de samenwerking tusschen Duitsch land en Italië, beide onder leiding van bijzondere mannen onderstreepte. Met een spontaan applaus en natio- naal-socialistischen groet werd door allen zijn rede ontvangen. Vervolgens zongen de aanwezige Italianen eenige liederen, welke even eens een luid applaus ontlokten. De feestrede. De feestrede werd uitgesproken door Generalarbeitsführer oberst Mul ler-Brandenburg. Na de ontwikkeling van Europa, en speciaal de toestanden in Duitschland en Italië gedurende de laatste drie eeuwen historisch te hebben overzien, sprak hij op begeesterende wijze over den tijd van heden. Europa heeft nu veel geleden, zoo zeide spr., niet al leen wij, maar allen, ook de neutra len. Doch dit alles heeft zoo moeten zijn om de voorwaarden te scheppen voor een betere wereld. Het is geen toe val, vervolgde spr., dat Duitsch land thans een Hitler en Italië een Mussolini heeft. Ook dat moest zoo zijn. Oberst Muller-Brandenburg be handelt dan de figuur van Hitler: Hoe hij het Duitsche volk heeft omge vormd tot een volk van mannen van de daad: Hoe sinds 1933 de leer ingang heeft gevonden, dat niet het goud, maar de mensch de maatstaf van het leven is. En dit zien wij nu, zeide spr. Onze Rijksmark is vast en stabiel en de munteenheden van de groote rijken schommelen in den wind. Dat is omdat onze Rijksmark de waarde vertegenwoordigt van ar beid, arbeid met hoofd en hand. Vervolgens zette spr. den opbouw van de Duitsche weermacht uiteen, een opbouw waaraan alle deelen van het Duitsche volk hebben deelgeno men. Een daarom is die weermacht zoo sterk omdat bij alles niet rang of stand, maar karakter, kunnen en prestatie den doorslag heeft gegeven. En naar dit principe is de Duitsche staat gebouwd, dat is het geheim. Men voert ons wel eens tegen, dat Opnieuw is Zaterdag voor den pre sident der Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, een faze behandeld in het proces tusschen twee families om den baby, die in veiligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei jJ. in Huize Bethlehem en waarvan zoowel de familie S. als de familie van der W. betoogen, dat het kind aan haar toebehoort. Thans werden nog enkele partijen gehoord. Allereerst mej. J. Breukel. Zij was dienstbode in een café op het Spui, waar ook de heer S. kwam. De heer S. had eens in het café verteld, dat hij zoo’n flinken zoon had gekre gen, die acht pond woog en, zooals hi; het noemde, „linken” (kneepjes) aan de polsen had. Voorts werd gehoord mevr. Cami- nada-van Veen, die met haar kind in dezelfde zaal lag als mevr. S. en mevr. Vermakelijkheden met deze belasting van der W. Zij was in den nacht vóór den inslag bevallen van een zoon, die later naar het Juliana-kinderzieken- huis is gebracht. Over het kind van mevr, van der W. wist getuige niets te zeggen. Haar eigen jongen woog 6 pond. Mevr. Alblas, die ook op de zaal lag, had aan getuige gezegd, dat zij een tweeling had. Deze kinderen waren niet op de zaal. Vervolgens legden verklaringen af zuster Emerentia en zuster Johannina, die in de Bethlehem-kliniek werkzaam waren. Zuster Emerentia heeft het kind van mevr, van der W. een dag in de kliniek meegemaakt. Zij zou nu niet meer weten hoe het er uit zag. Een vlekje of iets dergelijks heeft zij niet gezien bij het kind. Toen het kind bij mevr, van der W. werd overgewo gen, was het gewicht 8 pond en 70 gram. Dit kind herkende zij niet als dat, hetwelk zij in de kliniek gezien had. Dit laatste kind kon zij zich toen niet meer voorbrengen. Zij heeft dus daaromtrent geen oordeel en het kind van mevr. S. heeft zij nooit gezien. Mevr, van der W. had wél gezegd, dat haar kind een beetje krom beentje had, maar dat is deze getuige niet op gevallen. Tenslotte verklaarde zuster Johan nina. dat zij het jongetje van mevr, zen in 1915 aanmerkelijk lager waren S. niet kende. Het kind, dat haar la ter getoond is, had zij niet kunnen herkennen als dat van mevr. van der W. Bepaalde verschilpunten waren haar echter niet opgevallen. Het getuigenverhoor werd voor gesloten verklaard. De president zal dezer dagen uit spraak doen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9