en Roemenië wijzigt zijn buiten- landsche politiek Britsch Guernsey en Jersey door Duitsche luchtmacht bezet No. 17609. 1940. Dinsdag 2 Juli. convooi- systeem blijkt onvoldoende HAAGSCHE BURGE MEESTER UIT ZIJN AMBT ONTSLAGEN Het ziet af van de door Engeland Frankrijk verleende garanties Hitler te Parijs Maarschalk Graziani en Engelschen verloren vele vliegtuigen De verkrijgbaarstelling van brandstoffen van Napoleon b r PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: nomen. Augustus Een foto van den Rijkskanselier bij den Eifeltoren. opgegeven Maarschalk Graziani Do Führer tijdens zijn bezoek aan het graf van Napoleon. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet., per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De evacutie van het afgestane gebied De Roemeensche generale staf heeft een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: Op 1 Juli zyn de evacuatie-operaties be de Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De opperbevelhebber der Italiaan- sche troepen in Noord-Afrika Duitsche bladen noemen dit besluit een zware nederlaag voor Engeland Gistermiddag is, onder voorzitter schap van minister-president Ta- tarescu te Boekarest een minister raad gehouden. Op grond van een rapport, uitgebracht door den mi nister van buitenlandsche zaken Argetoianu, werd besloten tot wij ziging der Roemeensche buiten landsche politiek, deelt het D.N.B. mede. Tevens nam de ministerraad er kennis van, dat Roemenië afziet van de garanties, die op 13 April 1939 door Engeland en Frankrijk werden verleend. De besluiten van den Roemeenschen ministerraad van gistermiddag wor den door de Duitsche bladen te Ber lijn in korte commentaren een zware nederlaag genoemd van Engeland. Wanneer de Roemeensche regeering besluit tot wijziging van haar buiten landsche politiek, zoo schrijft de „Ber liner Boersenzeitung’, dan kan dat alleen beteekenen, dat zij van nu af aan wil handelen, op buitenlandsch po litiek gebied, in overeenstemming met de feitelijkheden der ruimte gelijk zij reeds op economisch gebied gehan deld heeft door haar accoord met het Grootduitsche rijk. in Bessarabië voortgezet tot de lijn ten noorden van Seletin, ten Noorden van Ciudei, Adancataboian, Dinautzi, Edinita, Recea, Chisca, Reni, Cala- rasi, Ciuciuleni, Romanesti, Laculchi- tai. Incidenten, die op eenige plaatsen waren ontstaan door den overhaasten opmarsch van snelle sovjetrussische eenheden, zijn door besprekingen tus- schen de wederzijdsche militaire chefs op bevredigende wijze geregeld. In een deel der noordelijke Boeko- wina hebben de Sowjet-Russische troe pen, naar Tass uit Moskou meldt, posten betrokken aan de met Roeme nië overeengekomen grens. In Bes sarabië hebben de Sowjetrussische troepen hun taak voltooid en langs de geheele lengte der rivieren Proet en Donau de Roemeensche grens be reikt. vloot en de moeilijkheid van de Duit sche ravitailleering. Moeilijkheden en de Engelsche vloot zijn ervoor om overwonnen te worden. En Duitsch- land heeft getoond, dat zij weet te overwinnen.” Het Rijkscommissariaat deelt mede: De in functie zijnde burgemeester van de gemeente den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den burge meester worden voorloopig door den oudsten wethouder waarge- Men mag één vijfde inslaan van het verlruikte over de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 De vlootbouw in Amerika Het departement van marine Washington heeft orders geplaatst voor den bouw van 45 nieuwe oor logsschepen, te weten 11 kruisers, 20 torpedojagers, 13 duikbooten en een moederschip voor watervliegtuigen. De totale tonnage dezer schepen be draagt 193.000 ton. De kosten bedragen in totaal 500 millioen dollar. Voor zoover de beschikbare hoe veelheden dit toelaten, zal aan nieuwe afnemers-verbruikers, één twaalfde respectievelijk 20 pCt. van hun ge schatte normale jaarverbruik van vas te brandstoffén, verminderd met het eventueel reeds in Juni 1940, sedert 1 Mei 1940 van handelaren en ande ren ontvangen kwantum vaste brand stoffen, mogen worden geleverd. Van deze afleveringen aan nieuwe afnemers-verbruikers dient een getee- kend ontvangstbewijs te worden inge nomen. De handelaren mogen tot en met 30 September 1940 tot nader order geen verplichtingen aangaan tot het verkoopen of afleveren van vaste brandstoffen na 30 September 1940. Voorts zijn er eenige bijzondere voorwaarden vastgcsteld, o.a. voor levering aan slijters en depothoud«& Het Engelsche convooisysteem is dus evenals voorheen ondoelmatig. Er moet aan herinnerd worden, dat reeds meerdere malen in den afgeloopen tijd melding gemaakt kon worden van suc cesvolle aanvallen op Britsche con- vooien. Deze zelfde duikboot gelukte het tijdens denzelfden tocht in den At- lantischen Oceaan ten Zuiden van Brest ook nog een Britschen kruiser met goed gevolg te torpedeeren. Het luchtwapen richtte zijn Het Britsche Kanaal-eiland Guern sey is op verrassende wijze door deelen van het Duitsche luchtwapen in bezit genomen. Hierbij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig in een luchtgevecht twee Britsche gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. Gisteren gelukte het op dezelfde manier het Britsche Kanaaleiland Jersey bij verrassing te bezetten. Bedrijvigheid der Duitsche duikbooten Het frontbericht van gisteren van het Duitsche Nieuwsbureau luidt als volgt: De strijd tegen Engeland werd ook gisteren door de oorlogsmarine en het luchtwapen met groot succes verder gevoerd. De verliezen, die de Britsche koopvaardij door de levendige bedrij vigheid van de Duitsche duikbooten in den laatsten tijd zijn toegebracht, wor den door de twee getallen in het le- gerbericht van vandaag duidelijk in het licht gestekt. In de eerste plaats moet gewezen worden op het groote aantal schepen, dat kapitaal luitenant Prien op zijn jongsten tocht vernie tigd heeft. Enkele dagen geleden is gemeld, dat Prien meer dan 40.000 ton tot zinken heeft gebracht. Een nauwkeurig onder zoek van de scheepspapieren en scheepsnamen heeft aan het licht ge bracht, dat dit getal met meer dan 10.000 ton tot rond 51.000 ton tot zinken gebrachte scheepsruimte is gestegen. Dit is voor een enkele duikboot een ongewoon gunstig resultaat. Een tweede duikboot slaagde er in tijdens een tocht 23.000 ton vjjandeljjke scheepsruimte te vernietigen. Het bij zondere van deze prestatie is, dat het den commandant van deze boot geluk te, uit een zwaar beveiligd convooi twee schepen te torpedeeren. onrust en verwarring meldt het D.N.B. De Börsenztg. keert zich tegen de door Chamberlain uitgespro ken bewering, dat „de geruchten over oneenigheden in het kabinet en over een zoogenaamde neiging tot vrede in bepaalde Britsche kringen het werk van de Duitsche propaganda is, alsof Duitschland het noodig heeft, te spe- culeeren op binnenlandsche tegenstel lingen in Engeland, alsof het noodig heeft, de geneigdheid tot vrede in Engeland te peilen. Als men Cham berlain hoort, zou men gelooven, dat het rijk de Engelsche lijfgardisten op het vasteland den een na den ander slechts daarom heeft verslagen, om Engeland direct het dringende ver zoek te doen, toch om God’s wil ein delijk vrede te sluiten. De Engelschen zullen nergens een verstandig mensch vinden, die dit gezwets ernstig opvat. Want overal wordt de wanhopige toe stand van Engeland duidelijk ingezien en overal zal men daarom precies zoo lachen als bij ons, wanneer Cham berlain als bewijzen voor het hope- looze van een Duitsche „invasie” de superioriteit noemt van de Britsche Maarschalk Radolfo Graziani, wiens benoeming tot opperbevelhebber van alle troepen in Italiaansch Noord- Afrika gisteren in het Italiaansch» legerbericht werd medegedeeld, be hoeft niet te worden voorgesteld aan de wereld, die zich nog de dappere daden herinnert van de troepen, die De afstand van de Engelsch-Fran- sche garantie verduidelijkt zoowel de oude als de nagestreefde nieuwe lijn der Roemeensche politiek en vormt een openlijke breuk met die Wester- sche neigingen en invloeden, die in Boekarest zoo lang toonaangevend zijn geweest, een afkeeren van de tactiek van het half omhalf en een demon stratieve wijziging van Engeland, den „garant”, die Roementie door vage beloften ving om het vervolgens, zoo- als elk van zijn beschermelingen, laf in den steek te laten. In dezen zin be- teekent de Roemeensche verklaring van afstand een vernietigende veroor- deeling der Britsche perfidie en daar mede ook een vernietigende nederlaag van Engeland in Zuidoost-Europa. Engelsche beloften, ook wanneer zij kwamen in het kleed van diplomatieke acties en verdragen, aldus de „Deut sche Allgemeine Zeitung”, zijn steeds gebleken illusies te zijn voor hen, die zich als partijer ter beschikking had den gesteld. De abrupte ommekeer van Roemenië tegen Engeland en het verslagen Frankrijk geeft een dras tisch aanschouwelijk onderwijs aan menigen staat en menig volk, welks betrekkingen met Engeland misschien ook thans nog door steeds weer door Engeland weerlegde veronderstellingen worden bepaald. hij commandeerde tijdens den Abes- sijnschen veldtocht, meldt Stefani uit Rome Rodolfo Graziani is een officier van groote kwaliteiten. Hij is voort gekomen uit de rangen van het kolo niale leger. Geboren op 11 Augustus 1882 te Filletino nabij Frasinone, koos hij de militaire loopbaan en in 1907 was hij luitenant in Erythrea, waar hij bleef tot 1913 cm daarna naar Tripolis te gaan. Hij heeft deelgenomen aan den groeten oorlog en werd tweemaal ge wond. Tweemaal heeft hij de bronzen medaille voor militaire verdiensten ontvangen. Met den rang van kolonel werd hij gepensionneerd. In 1921 trad hij wederom in dienst, nam deel aan de herovering van Libye en verwierf twee zilveren kruizen en het ridderkruis in de militaire orfie van Savoye, terwijl hij bevorderd werd tot brigade-generaal. Korten tijd later nam hij als divisie-commandant deel aan de herovering van Cyrenaica, waarvan hij vice-gouverneur werd met den rang van legercorpscommandant. In 1935 werd hij benoemd tot gouver neur van Italiaansch Somaliland. In Oost-Afrika kwam hij aan tezamen met de eerste afdeelingen van de Peloritana-divisie, die zich onderscheid de bij Ogaden en het geheele gebied van Harrar veroverde. Als belooning voor zijn heldhaftig heid werd hij benoemd tot maarschalk van Italië en onderkoning van Abes- sinië, welke functie hij tot November 1937 heeft bekleed. In October 1939 werd hij benoemd tot chef van den staf van het leger en commandant van het tweede leger. aan vallen op talrijke havens aan de Oost en Westkust van het Britsche eiland. Ook de havens in Oost-Schotland wer den bij deze aanvalshandelingen met goed succes betrokken. Opmerkelijk is tenslotte de totale nederlaag van moderne bommenwerpers, die, be schermd door Britsche jachttoestellen een aanval deden op een vliegveld in de omgeving van Rijssel. Als gevolg van het doeltreffende vuur der luchtdoelartillerie werd de formatie reeds bij aankomst uit el kaar geslagen, zonder dat bommen ge worpen konden worden. Duitsche jacht toestellen voltooiden daarop den afweer en deden den afweer in een totale ver- nietigingsoverwinning verkeeren door het neerschieten van zes vliegtuigen van het Britsche gevechtseskader. Van de vergezellende Engelsche ja gers werden nog drie toestellen ver nietigd. Eet totale getal van de vij andelijke verliezen is, vergeleken met de Duitsche verliescijfers, een nieuw bewijs voor de algeheele superioriteit van Duitschland in de lucht. Naar het D.N.B. inmiddels uit Berlijn meldt, is nu eerst bekend geworden, dat het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen op 30 Juni in het leger bericht van gisteren opgegeven met 18, tot 23 is gestegen. Een incident aan de Boelgaarsch- Roemeensche grens. In verband met buitenlandsche richten, volgens welke zich aan Bulgaarsch-Roemeensche grens in den nacht van Zondag op Maandag een incident zou hebben voorgedaan, con stateert het Boelgaarsch nieuws agentschap, dat van Bulgaarsche zij de niemand de grens heeft overschre den en dat geen geweerschot is gelost. Het officieuze Boelgaarsche nieuws agentschap publiceert de volgende verduidelijking: Een door de militaire Boelgaarsche autoriteiten ingesteld onderzoek heeft o.m. vastgesteld, dat soldaten van een Boelgaarschen post, die iets onge woons hadden waargenomen voor de grensposten tegen 10 uur n.m. een witte vuurpijl hadden afgeschoten, het geen veroorloofd is, door de regeling betreffende den grensdienst. Van Roe meensche zijde werden daarop enkele geweerschoten gelost, waarop onze grenswachters niet antwoordden. De nacht verliep kalm, maar des ochtends merkte onze post op, dat Roemeen sche soldaten, komende uit het binnen land en in gevechtsorde geschaard, optrokken naar hun post, hetgeen be wijst, dat zij dien in den nacht had den verlaten. Van Boelgaarsche zijde heeft niemand de grens overschreden en werd geen enkel geweerschot gelost. Het Hongaarsche telegraafagent- schap logenstraft buitenlandsche be richten over incidenten aan de Hon* gaarschRoemeensche grens in der nacht van Zondag op Maandag. Blijkens een circulaire, gericht door het rijkskolenbureau aan de handela ren, is aan handelaren weder dispen satie verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van vaste brandstoffen, voorzoover betreft den verkoop en de aflevering van steen kolen, steenkoolbriketten, cokes, bruin kolen, bruinkoolbriketten en petroleum cokes. Handelaren mogen in de maand Juli 1940 aan binnenlandsche industrieele verbruikers en daarmede gelijk te stellen afnemers, zooals o.a. zieken huizen, gestichten en alle instellingen van rijk, provincie en gemeente, ook indien verkoop of aflevering plaats vindt via een handelaar, slijter of depothouder, voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of af leveren dan één twaalfde van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 van hen ontvangen hoeveelheid. Voorts mogen zij tot en met 30 September 1940 aan hun overige binnenlandsche afnemers voorloo pig niet meer vaste brandstoffen verkoopen of afleveren dan 20 pCt. van het door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 aan deze afnemers af geleverd kwantum en moeten zij de hiervoor beschikbare hoeveel heden, zooveel mogelijk naar ver houding gelijkelijk over deze afne mers verdeelen en tevens de wer kelijk geleverde soort en kwaliteit der vaste brandstoffen aan deze afnemers berekenen. Britsch vliegtuig via Zwitser land naar Duitschland. Naar het D.N.B. vtin betrouwbare zijde verneemt, is onomstootelijk komen vast te staan, dat in den nacht van 30 Juni op 1 Juli wederom een Britsch gevechtsvliegtuig uit Zwitserland Duitsch gebied is binnengevlogen. De vliegroute van Constance tot Hanau is nauwkeurig nagegaan. Ongerustheid en verwarring in Engeland De jongste redevoeringen van Chamberlain en den onderstaatssecre taris van het departement voor de voorlichting, Nicholson, worden door de Duitsche avondbladen beschouwd als een symptoom van de in Engeland steeds meer om zich heen grijpende M f HAAGSCHE te Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 COURANT. f

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1