België De herbouw van ^9o1 De Fransche regeering Vichy naar HAAGSCHE ‘COURANT VAN DINSDAG 2 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 en Parijs begint zich te herstellen van De toestand in Oost-Azië s IERLAND. ie Talrijke bedrijven weer op gang gebracht Het staken van den strijd door het Levant-leger De demobilisatie het leger Hevige ontploffing in haven wijk te Belfast Geneesmiddel D. H TEGEN HUIDAANDOENINGEN Koopt gOllden sieraden geven voldoening en hebben altijd waarde! Bij t RINGENHUIS slaagt U vpordeelig! Pnnsestraat 86 Specialiteit Zegel- Fa. TEERLINK en Trouwringen. Na het bezoek aan de „Dome des Invalides” te Pariij De terugkeer der Ameri- kaansche vloot naar Hawaii zou dezen verscherpen De regeering Pétain erkend I Wandaden van gekleurde soldaten m Frankrijk RECLAMES. in In Groote materieele moeilijkheden De evacuatie van Hongkong Zie verder le blad, pag. 9 Vichy badplaats, meer respondent van het D.N.B. in Middellandsche Zeegebied, het woord van Engeland op het WOLLEN DEKENS STOOMEN PALTHE De chef van het militaire bestuur in België, Regeeringspresident Ree der, heeft met een vertegenwoordiger van de Brüsseler Ztg. uitvoerig ge sproken over de taken, welker oplos sing het Duitsche bestuur in België ter hand heeft genomen. De herbouw van het Belgische economische le ven stootte van te voren al op aan zienlijke moeilijkheden. De Belgische ministers en met hen de vooraanstaande functionnarissen der bestuurstakken zijn overeenkom stig de aanwijzing hunner regeering naar Engeland of Frankrijk gevlucht. Door het ontbreken van alle verkeers middelen was het zeer moeilijk een overzicht over den toestand te ver krijgen. De Fransche jeugd achter Pétain. Het blad „La petite- Gironde” publi ceert een manifest der Fransche jeugd waarin deze trouw belooft aan maar schalk Pétain en zijn regeering en uit drukking geeft aan haar vertrouwen. Het manifest is onderteekend door alle Fransche studentenorganisaties. verplichten territoriale wijzigingen al leen toe te laten op grond van weder- Daarmede uitdrukking In talrijke Belgische en Fransche plaatsen heerscht groote verontwaar diging en afschuw over het optreden van de vele gekleurde soldaten, die de Franschen in deze gebieden in den strijd hadden gebracht. Met weerzin vertellen de bewoners over de wanda- zijdsche toestemming, heeft Turkije opnieuw gegeven aan zijn actieve belangstel ling voor Syrië. Het verlaten van Hongkong door den Britschen marine staf en gezondheidsdienst, vele ver- de Monument van generaal Mangin neergehaald. Het monument van den vroegeren Franschen generaal Mangin, dat stond tegenover den Dóme des Invalides te Parijs is door Duitsche soldaten neer gehaald meldt het D.N.B. Mangin was opperbevelhebber van de Fransche be zettingstroepen in het Roergebied. Gerechtelijk optreden tegen generaal de Gaulle. Het dagblad „La Dépêche de Toulou se” meldt, dat de krijgsraad van het 17e militaire district een proces heeft aanhangig gemaakt tegen generaal de Gaulle. den van de Algerijnsche troepen, die niet alleen de woningen van de inwo ners plunderen, maar zich ook aan meisjes en vrouwen vergrepen. De be woners van Glageon, die zich in hun nood tot de Duitsche soldaten hebben gewend, vertelden, dat in den nacht - van 26 op 27 Mei een vrouw door Algerijnsche soldaten was vermoord, omdat zij tegen aanranders van haar 15-jarig dochtertje was opgetreden. Een onderzoek heeft de verklaringen der bewoners bevestigd. In een bed vond men het lijk van een vrouw, die door een messteek in de hartstreek was gedood. Haar 15-jarige dochtertje ‘was door de Algerijnen aangerand en mee gevoerd. In hetzelfde plaatsje was een gekleurde soldaat binnengedrongen in een andere woning, waar hij eveneens gepoogd had een jong meisje aan te randen. Bij een handgemeen, dat tus- schen den soldaat en den vader van het meisje ontstond, werd de vader zwaar gewond. Italië en Frankrijk Het „Giornale d’Italia” keert zich tegen de pogingen van buitenlandsche- bladen om te spreken van een nauw samengaan tusschen Italië en Frank rijk. Het semi-officieele blad schrijft, dat Frankrijk van het begin van zijn nationale geschiedenis af niet minder een vijand van Duitschland dan van Italië is geweest. Frankrijk zal bij de nieuwe ordening van Europa den vrede krijgen, dien het verdient. Een eerherstel te elfder ure is doelloos. De Italiaansche natie, zoo merkt het blad tenslotte op, heeft nooit van Frankrijk gehouden, daar Italië steeds slechts vijandigheid en een offensieve geest heeft ontmoet. Het is niet duide lijk, waarom juist de Italiaansche na tie zijn meening zou veranderen en van Frankrijk zou gaan houden. Aanslag op Engelsch passagiersschip Op hetzelfde oogenblik, dat het En gelsche passagiersschip „Dunbar Castle” met talrijke Engelsche passa giers aan boord naar New York wilde vertrekken, weerklonk in de haven wijk van Belfast een zware ontplof fing, meldt het D.N.B. Door deze ont ploffing werd het havenhoofd bescha digd en geraakte een gedeelte der goederenopslagplaatsen in brand. Op Het postverkeer. De Fransche regeering deelt mede, dat het postverkeer met een aantal departementen tusschen de niet be zette zone en het bezette gebied is hersteld. Ook het personenverkeer met Zwitserland is hersteld. Men hoopt, dat eerlang het geheele post verkeer in Frankrijk zal zijn hersteld. Engeland kan niet toelaten, dat Syrië of de Libanon door een of andere mogendheid wordt bezet Geopend v. 8.30 u.6.30 u. Zat. 9 u. De materieele moeilijkheden waren buitengewoon groot, hetgeen blijkt uit de volgende feiten: Een vierde gedeelte van de Belgi sche bevolking is gevlucht en geëva cueerd groote vernietiging en be schadiging van de openbare bedrijven en talrijke industrieele ondernemin gen, het wegvoeren van alle gelden, ineenstorting van alle verkeers- en vervoersmogelijkheden en stillegging van het automobielverkeer als gevolg van het in beslagnemen van de beste vrachtauto’s door de legers. Daarbij kwam nog een gebrek aan grondstof fen en steenkool in de meeste fabrie ken. Als gevolg van de krachtige maatregelen van het Duitsche be stuur zijn de verhoudingen op alle gebieden thans beter geworden. Het ondersteunen der talrijke werkloozen werd door credieten gewaarborgd. Onderhandelingen met den Vlaam- schen en Waalschen Economischen bond hebben geleid tot ’t bereiken van een practische samenwerking van de beide organisaties voor de toekomst. Talrijke bedrijven zijn onder de oude leiding of door nieuw benoemde commissarissen weer op gang ge bracht. Het aantal werkloozen is door een groot werkverschaffingsprogram- ma verminderd. Burgemeester van Oostende ontslagen In het kader van de maatregelen tegen de gevluchte staats- en'gemeen teambtenaren is de burgemeester van Oostende, Moreaux, die bij het begin der vijandelijkheden de wijk had ge nomen, van zijn functies ontheven. Enkele dagen voor de capitulatie van het Belgische leger is de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen, Baels, door den Koning om dezelfde redenen uit zijn ambt ontzet. Incident in het Paleis van Justitie. Naar de Belgische bladen melden, is de hoogste Belgische militaire rech ter, Ganshof van der Meersch, die tezamen met de regeering Pierlot ge vlucht was, naar Brussel terug gekeerd. De „Soir” verklaart, dat van der Meersch door de Vlaamsche nationa listen verantwoordelijk wordt gesteld voor het uitleveren van talrijke Bel gen aan de Franschen. De terugkeer van den hoogsten militairen rechter heeft gisteren geleid tot een incident in het Paleis van Justitie, waar de Vlaamschnationale senator Van Die ren hem in het openbaar oorvijgen toediende. De aanstaande Pan-Amerikaansche conferentie De algemeene aandacht in Amerika keert zich, na het eindigen van den republikeinschen partijdag, naar de groote Pan-Amerikaansche conferentie, welke op 20 Juli in Havanna zal aan vangen. Staatssecretaris Hull, die in September door het uitbreken van den oorlog niet deelnam aan de conferentie te Panama, zal ditmaal de Amerikaan- sche delegatie leiden. de Vereenigde Staten de regeering- Pétain erkennen, is daarmede wegge nomen. in samenwerking met de Belgische autoriteiten, ten uitvoer wordt gelegd, zullen niet lang op zich laten wachten. Wetsontwerp tegen oorlogswinst President Roosevelt heeft in een speciale boodschap aan het congres ge adviseerd tot het aannemen van een wetsontwerp, dat beoogt, bijzonder hooge belasting te heffen op alle „on behoorlijk groote” winsten, door parti culieren en maatschappijen verkregen uit de bewapeningsindustrie. De Rijkskanselier verlaat de „Dóme des Invalides”, waar hij een bwtovk bracht aan het graf van Napoleon. Wordt Engelsche aanval op Cyrenaica voorbereid? Italiaansche journalisten, die uit Egypte te Rome zijn teruggekeerd, hebben de „Stampa” medegedeeld dat Engeland sterke afdeelingen van zijn Palestijnsche troepen in Egypte concentreert, om een grooten aanval op Cyrenaica voor te bereiden. Ook zijn bombardements- en jachtvlieg tuigen van het nieuwste type uit de luchthaven van het naburige Oosten teruggetrokken en in Egypte opge steld. Het Egyptische volk leeft in een voortdurenden angst voor luchtaan vallen. De Egyptenaren willen niets van een oorlog weten, doch wagen het niet zich tegen Engeland te verzetten. Aan de Egyptisch-Libysche grens komt het herhaaldelijk tot heftige bot singen tusschen Britsche en Egypti sche troepen. De Engelschen hebben drink- en waschwater in overvloed, terwijl de rantsoenen der Egyptena ren beneden het noodzakelijke liggen. Commentaar van Roemeensch blad. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het officieuze blad „Romania” le vert commentaar op het besluit van den ministerraad om afstand te doen van de Engelsch-Fransche garantie van April 1939. Het blad schrijft, dat de waarde van dergelijke garanties in Polen, Noorwegen, België en Neder land is gebleken. Thans begint Roe menië, zij het ook met vertraging, dan toch vastberaden een nieuwe poli tiek. De minister van buitenlandsche zaken, Argetoianu, heeft gisteren voor den ministerraad een uiteenzetting ge geven van deze nieuwe buitenlandsche politiek van Roemenië, welke ge grondvest is op de in opbouw zijnde nieuwe Europeesche orde. Een eerste stap in deze richting is het afzien van de Engelsch-Fransche garantie. van den terugkeer der normale toe standen te Parijs. Het bekende beeld der Seinestad komt met den dag meer te voorschijn. De monumenten en kerk gevels worden van de zandzakken ont daan. Het leven op Montmartre is weer ontwaakt. Er bestaat zelfs veel contact tusschen de Fransche burgerij en de jonge Duitsche soldaten. Bij de Duitsche veldkeukens worden de nieuwsgierige Parijzenaars uitgenoo- digd een proefje te nemen. De vluch telingen keeren in groote scharen terug en meestal op gemakkelijker wijze dan zij weggegaan zijn. Velen zijn name lijk in auto’s en vrachtauto’s door de Duitsche soldaten naar huis vervoerd. In de bekende parken is het weer druk, de kinderen spelen er, een tee- ken, dat de vrede is Parijs is terug gekeerd. De Parijsche banken zullen in de komende dagen weer haar loketten openen. Met het oog op het beperkte personeel zullen de transacties echter binnen zekere grenzen beperkt blij ven, meldt het D.N.B. Het Parijsche stadsbestuui heeft besloten, de uitbetaling van de loonen en pensioenen, die in normale tijden door den staat werden uitbetaald, van 5 Juli af door het geven van voor schotten over te nemen. De loopende sociale uitgaven, de steungelden en andere uitkeeringen zullen zooals ge woonlijk op den vastgestelden termijn worden uitbetaald. Te Hongkong is gisteren de evacua tie van vrouwen en kinderen begonnen, meldt het D.N.B. uit Sjanghai. Ver scheidene honderden gezinnen van Britsche militairen zijn op bevel der regeering naar Manilla vertrokken. In totaal is het evacuatiebevel uitgevaar digd voor 4500 Engelsche vrouwen en kinderen. Op grond van de mededeeling, dat de toestand nog meer gespannen dreigt te worden, heeft de consul-generaal der Vereenigde Staten de Amerikaan- sche burgers gewaarschuwd en be haald. dat de „President Coolidge”, die van zijn reis naar Manilla is terugge roepen, zich voor het vervoer van de Amerikaansche vrouwen en kinderen gereed moet houden en voorloopig te Hongkong moet blijven. De te Hong kong liggende Amerikaansche oorlogs schepen „Ashville” en „Tulsa” hebben opdracht gekregen, eventueel steun te verleenen. De woordvoerder der Japansche am bassade te Hongkong heeft verklaard, dat de Japanners voorloopig in de stad zullen blijven, daar naar Japan sche meening voor de evacuatie geen aanleiding bestaat. Welke de gevolgen van dit besluit kunnen zijn. Dit is, zoo schrijft de oorlogscor- het ant- besluit van Mittelhauser om correct de be velen van Pétain ten uitvoer te leg gen. De plotselinge reis van Weygand naar Beiroet heeft klaarblijkelijk het besluit van de Londensche regeering om op te treden, bespoedigd. Wat sedert dagen verwacht werd, schijnt thans direct te verwachten. Het wegvallen van het Fransche Le- vantleger uit het ontworpen gemeen schappelijke Britsch-Fransche front in het nabije Oosten, beteekent voor de Engelschen een zoo zwaren slag, dat zij besloten hebben aan den voor Groot-Brittannië uiterst gevaarlijken toestand in Syrië het hoofd te bieden. Zij willen den toestand in het nabije Oosten, die hun ontglipt, weer in de hand krijgen. De officieele mededeeling der regee ring te Londen moet de openbare meening voorbereiden op de aanstaan de .actie van Groot-Brittannië. Daar mede zou echter een toestand ont staan, die men zich tot dusverre niet kon voorstellen. Men kan niet aan nemen, dat generaal Mittelhauser zonder strijd een bezetting van Syrië door Engelsche troepen zou toelaten. Het Weygand-leger beschikt tenslotte toch over 130.000 man. Het heeft zware artillerie en bombardements vliegtuigen ter beschikking. Of zich Fransche vlootstrij dkrach ten in Syrische havens bevinden is twijfelachtig. Mochten de Engelschen thans een coup ondernemen op Syrië, dan dreigt voor hun in Palestina en Egypte staande troepen het gevaar van een strijd op twee fronten. Een dergelijke Engelsche stap zou ongetwijfeld consequentie^ van inter nationale draagwijdte met zich mee- sleepen. Turkije heeft nog enkele da gen geleden met Syrië een verdrag gesloten, waarin beide landen zich Terugkeer tot normale toestanden in Parijs. Een Fransche correspondent van de „New York Times” geeft een beeld Singapore in staat van verdediging Te Londen is officieel bekend ge maakt. dat met het oog op den „alge- meenen toestand” in het Verre Oosten Singapore in staat van verdediging wordt gebracht. De buitenlandsche politiek van Japan De Japansche minister van oorlog, Hata, heeft, naar Domei meldt, met minister-president Jonai de vraagstuk ken der buitenlandsche politiek be sproken. Hij heeft daarbij de houding van het leger uiteengezet, in het bij zonder ten aanzien van de kwestie van een autonoom Oost-Aziè, welke door Arita in zijn radiorede naar voren was gebracht. De „Japan Times”, die relaties bij het ministerie van buitenlandsche zaken heeft, schrijft, dat er in Japan twee richtingen zijn. De eerste wil de Japansche doelwitten bereiken door onderhandelingen, de tweede door „actie”. Hierin ziet het blad het ver schil van opvatting tusschen staats lieden en soldaten. Naar de Londensche radio meedeelt, aldus meldt het D.N.B., heeft de Brit sche regeering een verklaring gepu bliceerd, waarin zij in verband met het staken van den strijd in Syrië door generaal Mittelhauser meedeelt, dat zij niet kan toelaten, dat de een of andere mogendheid Syrië of den Libanon bezet of het gebied dezer beide landen gebruikt voor aanvallen op andere landen, welke Engeland het zijn plicht acht te beschermen. Engeland heeft de wereischte maat regelen genomen om'dit te beletten. Deze verklaring tast echter niet den toekomstigen status dezer beide lan den na den oorlog aan. De steenkoolvoorziening. De pas benoemde commissaris voor den herbouw in België, Verwilghen, heeft verklaard, dat o.a. de kolen voorziening voor den komenden winter is verzekerd. De Limburgsche mijnen hebben door den oorlog niet geleden en het werk kon terstond na de be zetting van het land door de Duit- schers hervat worden. Ook in het kolenbekken van Luik was de schade niet zeer belangrijk. Met de herstel werkzaamheden is men al gereed. Daarentegen kan hervatting van de geregelde werkzaamheden in de kolen gebieden van Charleroi en Bergen pas over eenigen tijd verwacht worden. De mijnen zullen evenwel spoedig weer bedrijfsklaar zijn. De nog in gevangenschap verkeerende mijn werkers worden spoedig vrijgelaten, zoodat ook de arbeiderskwestie geen moeilijkheden kan opleveren. ring te begeven. Eventueele twijfel, of buitenlandsche staatsvormen in Frankrijk zonder ernstig onderzoek gecritiseerd zijn. Frankrijk heeft niets gedaan om een binnenlandsche vast beradenheid te waarborgen. Uit deze feiten moet het de noodige leering trekken. Het oponthoud van de Fransche re geering in Clermont-Ferrand en in een stad daar in de nabijheid was, vol gens de „Petit Dauphinois” slechts van voorbygaanden aard. De ervaring van de afgeloopen 48 uur heeft de moeilijkheden aan het licht gebracht van de verspreiding van de ministe- rieele diensten en van de parlements leden. Daarom heeft de Fransche re geering besloten naar Vichy te gaan, waar Kamer en Senaat reeds hadden besloten te vergaderen. is bekend als internationale Eiken zomer komen hier meer dan 130.000 vreemdelingen uit alle deelen van de wereld. Tijdens het seizoen is Vichy ook beroemd door zijn muziekuitvoeringen en tentoonstel lingen. De groote hotels bieden vol- De Japansche bladen en de Amerikaansche vloot De gebeurtenissen in Hongkong en de terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii trekken de grootste aan dacht in de Japansche bladen. De on rust in Hongkong, zoo verklaart de „Tokio Asahi Sjimboen”, is alleen ont staan door de afkondiging van den uitzonderingstoestand door het Engel sche bestuur aldaar. Nu trachten de Engelschen door een De openbare bedrijven. Niettegenstaande de beschadigingen aan de electriciteitsbedrijven en aan alle hoogspanningsleidingen kon de stroomverzorging voor het grootste gedeelte weer hersteld worden. De watervoorziening van de steden Brus sel, Gent, Brugge en Oostende, die door het vernielen der leidingen ern stig in gevaar gebracht was, kon eveneens weer worden hersteld. Ook de stilgelegde steenkoolmijnen hebben de productie weer ter hand genomen. De handhaving van de openbare orde geschiedt, evenals vroeger, door de Belgische stedelijke politie en de gendarmerie. De die door de afwezigheid van doktoren en door de gedeeltelijke nieling der apotheken en door schaarschte aan genees- en verband middelen alsmede door het gevaar van besmettelijke ziekten, in het eigenlijke oorlogsgebied in wanorde was geraakt, is energiek opnieuw ge organiseerd. De organisatie-Todt werd belast met het herstel van het door het vernielen van bruggen en grond- aanvallen zwaar beschadigde ver- keersnet. De justitie en de posterijen hebben him diensten hervat. De scho len zijn weer geopend. Als gevolg van het falen van de politiek tot het vor men van voorraden, alsmede door het ontbreken van een eenhoofdige staats leiding van den landbouw, biedt het voedselvraagstuk bijzondere moeilijk heden. Ook hier heeft het Duitsche bestuur door het opstellen van een totaalprogramma op langen termijn ingegrepen. De resultaten van een ver vooruitziende economische politiek, zooals deze door het Duitsche bestuur, Arbeidsgelegenheid voor Belgen in Duitschland. De bevoegde Duitsche autoriteiten maken te Brussel bekend, dat het van nu af aan voor Belgen mogelijk zal zijn in Duitschland te werken. De aan biedingen van werkwilligen, welke ge heel vrijwillig geschieden, worden in ontvangst genomen door de Belgische bureaux voor arbeidsbemiddeling, die alle verdere stappen doen. Gevraagd worden geschoolde en ongeschoolde arbeiders, in de eerste plaats mijnwer kers, metaalarbeiders, lasschers, textiel arbeiders en daglooners. De arbeiders worden in Duitschland verzorgd en be huisd. Van hun loon kunnen de arbei ders twee derden naar België over* maken Staatssecretaris Huil heeft meege deeld, dat ambassadeur Bullitt instruc tie heeft gekregen, zich naar den nieuwen zetel van de Fransche regee- Critiek van Fransche bladen op Engelsche regeering. De critiek der Fransche pfirs óp de Engelsche regeering neemt toe. Volgens de „Liberté” hebben vooral de laatste oorlogsfeiten bewezen, dat Churchill niet de geschikte persoon is om een modernen oorlog te voeren. De „Figaro” wijst erop, dat de doende plaats om de regeeringsbu- reaux op te nemen, terwijl het be roemde casino zal dienen voor de ver gaderingen van het parlement. De demobilisatie Naar verluidt heeft de Fransche mi nister van oorlog een besluit genomen over geleidelijke demobilisatie. Daar na wordt bepaald, dat de demobilisa tie zich in volstrekte orde moet Vol trekken, daar anders ernstige moei lijkheden zijn te verwachten, in ver band met het uitvoeren van de mili taire clausules van het wapenstil- standsverdrag en anderzijds bij het verkeer en bij de voeding der bevol king. In het besluit wordt verder be paald, dat de gedemobiliseerde sol daten, die geen werk vinden, op hun verzoek kunnen worden samenge bracht in arbeidseenheden, die dan staatsopdrachten zullen uitvoeren. overdreven propaganda ten aanzien van Hongkong Amerika's aandacht op den toestand in Oost-Azië te richten. De terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii moet daarmede wel nauw verband gebracht worden. De „Tokio Nitsji Nitsji” schrijft, dat de terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii er alleen toe dient om den toestand in den Stillen Oceaan onnoodig te verscherpen. Onder de huidige internationale omstandigheden zijn alle pogingen van Amerika om druk op Japan uit te oefenen zonder effect. Het stationneeren der vloot in Ha waii. zoo constateert de „Yomioeri Sjimboen” kan Japan geen aanleiding geven zijn politiek te wijzigen. De Amerikanen vergissen zich. Sedert de Vereenigde Staten hun handelsverdrag met Japan opzegden, is de wereld- toestand beslissend veranderd. Ame rika zal dit feit nog te merken krijgen. verband met het feit, dat de opperbevelhebber van de Britsche zee- strijdkrachten in het Verre Oosten, admiraal sir Percy Noble, met zijn ge- heelen staf Hongkong heeft verlaten en zich naar Singapore heeft begeven, wordt te Londen verklaard, dat Enge land mogelijk in het Verre Oosten enkele posities zal moeten prijsgeven, doch dat dit prijsgeven nuttig kan zijn voor een „verzameling der krachten”. D.D D deet d« jeuk beds reft en doodt de ziektekiemen, zoadat de huid zich kon heraten**. Flacon* 6 75 at. t 1.90 en I. 2.90.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2