De dijk van Urk naar Kadoelen (Overijsel) bijna gereed Haagsche Courant van Dinsdag 2 Juli .194(1 De Rijkscommissaris het Noorden m voor Nog goed negen kilometer den boeg BINNENLAND Provinciale Staten van Zuid-Holland Het „Stille Strand” blijft overvol DERDE BEAD, PAGINA 1. I I ’W JFWO Rede van den voorzitter, De arbeid in de werkhaven van Urk. Nog niet gedemobiliseerde werkkrachten Bominslag te Kwintsheuï H. thans De bomaanval Haarlem op BIJ DUIZENDEN TREKKEN STADGENOOTEN ER ZONDAGS OP UIT van Een machtig werk, waaraan in 1936 begonnen werd, wacht op de voltooiing In 1941 zal de polder droog zijn. gelaten de heer W. Sanders, die daar op de beloften aflegde. Op voorstel van den voorzitter werd besloten geen afdeelingen te trekken, omdat daaraan in deze buitengewone omstandigheden geen behoefte bestaat. Tenslotte werd met 45 van de uitge brachte 74 stemmen tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten gekozen mr. G. van Baren (A.R.) De heer Drees (S D.) kreeg 25 stem men en de heer Schilthuis 1 stem, ter wijl 1 in blanco en 1 ongeldig werd uitgebracht. De vergadering werd verdaagd tot morgen 11 uur. verwachten, dat de werkgevers hun aandeel in deze verplichting zullen na komen, door bij indienstneming van nieuw personeel aan beschikbare gemo biliseerde werkkrachten voorrang—te verieenen. Har- heeft Beroep op werkgevers. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door samenwerking van de afdee lingen voor militaire zaken en de arbeidsbeurzen in de verschillende ge meenten, deze laatste de beschikking hebben over alle gegevens in zake nog niet gedemobiliseerde werkkrachten, die voor den arbeid in loondienst in aanmerking komen. Werkgevers, die dus bij indienststelling van nieuw per soneel aan beschikbare gemobiliseerde werkkrachten den voorrang wenschen te verieenen, kunnen zich tot de orga nen van arbeidsbeurzen wenden, welke dan de gevraagde krachten kunnen bemiddelen. Verwacht mag worden, dat vele werk gevers van deze bemiddeling gebruik zullen maken, immers de moreele ver plichting, welke de maatschappij tegen over het gemobiliseerde deel der be volking heeft, mag met recht doen De dijk groeit verder. De werkzaamheden aan hel 4 k.rn. lange sluitstuk naar Overijsel, N.S.B.-fractie niet aanwezig. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van mr. G. v. Bruyning (N.S.B.) hij en zijn niet zullen bericht is ontvangen, dat fractiegenooten de zitting bijwonen. In plaats van den heer melen (S.D.), die de provincie verlaten, werd tot lid der Staten toe- IfVtra. onzen specialen verslaggever.) Grijze wolken jagen laag over Urk, Bat zich na een fiksche regenbui ’s nachts, ook in de ochtenduren niet tot een vroolijker sfeer heeft weten op te werken. Urk in den regeneen naargeestig, somber stukje grond, waarvan alleen de aanblik van de ha ven, met de in top geheschen Duitsche oorlogsvlag, nog wat goed maakt Hoe de schepen, uit het Zwolsche Diep komend, dan het Ijsselmeer zul len bereiken Men make zich niet on gerust. Want er is reeds grootendeels een lange leidam op ongeveer 120 m. van den dijk van Urk naar Kadoelen verwijderd, gereed gekomen. Tusschen dezen dam en den dijk zal het kanaal komen, dat de schepen uit het Zwolsche Diep een rechtstreeksche verbinding met het Ijsselmeer zal geven. Even Zuidwestelijk van Schokland zal dit kanaal in een haventje uitmonden. Ir. Klazema vertelt dit allemaal met een paar lijntjes en cijfertjeseen potloodstreepje hier, een kruisje daar, de schets is af, precies verduidelijken- wat nu op d;t «ogenblik gereed isJ De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben hedenmorgen hun eer ste zitting in 1940 gehouden in de Ridderzaal onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De Hagenaar laat zich niet zoo gauw uit het veld slaan. De genoegens van een dagje aan zee op het Stille strand geeft hij niet graag op. Als het weer maar eenigszins drage lijk is, trekt hij er ’s Zondagsmorgens vroeg op uit. Den avond van te voren wordt de fiets nagekeken, de tent aan een grondige inspectie onderworpen, De vrouw des huizes haalt wat extra’s op de boterham. Het mannelijke ge deelte van het gezin slaat wat meer rookgerij in. Gelukkig heeft de Hage naar zijn strandgenoegens niet behoe ven op te zeggen. IntegendeelDe uittocht ’s morgens vroeg van duizen den en duizenden liefhebbers van zee, zon en zand keert iederen Zondag weer. In een minimum van tijd verrijst er een tentenstad. Bekenden zoeken elkaar «op en kruipen genoeglijk bij elkaar. Lontuajqigen. Boerderij vernield, geen persoonlijke ongelukken In den afgeloopcn nacht hebben En- gelsche vliegers hun bomaanvallen op de Nederlandsche burgerbevolking voortgezet Omstreeks vijf minuten voor drie zijn te Kwintsheul zes bom men neergekomen, waarvan vijf onmid dellijk ontploften. Een kapitale boer derij werd grootendeels vernield, ter wijl van veel huizen in den omtrek dakpannen werden afgeslagen en de ruiten vernield. Persoonlijke ongelukken - hebben zich niet voorgedaan. Is de tent opgeslagen en de boel uitge pakt en netjes opgeborgen, zoodat er geen zand bij kan komen, dan begint de run op het zilte nat en wordt een aanvang gemaakt met het heerlijke golvenspelMoe gebaad en gestoeid, wandelen tenslotte de zwemmers loom over het strand en zoeken hun tijdelijk home weer op om volop te genieten van een weldadig zonnebad. Is er iets gezonders te bedenken, voor hen die de heele week opgesloten zitten in muffe kantoorlokalen? Beneden op het strand geniet men maar boven op het duin waakt de trouwe fietsenman. Hij zorgt voor de duizenden tweewielers, bedekt zorgvul dig de banden tegen al te felle zonne stralen, zoodat !s avonds de rechtm^ tige eigenaars op hun bonnetje hun eigen fiets in ongeschonden staat te gen e'en luttele vergoeding weer tcrug- Mr. van Baren dankt na mens de Staten. De rede van den voorzitter werd door mr. G. van Baren, als oudste lid der Staten beantwoord. Hij dankte den voorzitter voor zijn uitnemende rede en verbond daaraan de diepe erkente lijkheid voor diens kloeke houding ge durende de afgeloopen zeer moeilijke weken. Hij voegde hieraan de verzekering toe, dat de Staten, geleid door het exempel van den voorzitter, zich ten volle zullen geven aan de groote taak, welke thans voor hen ligt. Stipt om 1 uur in den middag ver trekt de „Ens” uit de haven. De heer Klazema, sinds enkele weken terug uit den militairen dienst, is, wat den N.O.-polder betreft, vol goeden moed over de voltooiing der werk zaamheden. Trouwens uit een door hem gemaakte ruwe schets blijkt al ras, dat de dijk voor 80 pCt. gereed geko men is. Varend van Urk, in Zuidooste lijke richting, ligt, van het eiland uit, al een uiterst lang stuk van 6.3 k.rn. Aan het einde daarvan is men bezig, een gat van 4 k.rn. te dichten. Is dit, door het storten van zand en keilecm, op den bodem der zee gebeurd, dan heeft men aansluiting op het ongeveer 10 k.m. lange stuk dijk, dat zich reeds ten Zuiden van het eiland Schokland in het water uitstrekt. Dit stuk dijk loopt vlak langs de Rampspol, de uiter ste punt van het Kampereiland en ver volgens in de richting van Kadoelen aan de Overijselsche kust, waarbij het Zwolsche Diep wordt gekruist. Ook daar heeft men al groote stukken dijk klaar. Want met het gat van 4 k.m., dat tusschen Urk en Schokland nog gedicht moet worden, is er totaal 9.7 k.m. van den ongeveer 30 k.m. langen dijk van Urk naar de Overijselsche kust nog in aanleg ten Oosten van Schokland een gat van 3 k.m., dan een gat van 2.5 k.m. en vervolgens het 200 meter breede gat, waar de dijk het Zwolsche Diep zal kruisen. De verbinding Zwolsche DiepIJsselmeer. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart bezocht met zij n staf o.a. de boerderij van den heer Oostenburg te Zwartewegs-End onder Tietjerk. Men ziet op de foto ook brigadeleider S.S. Rauter (links) en de kust, commiandant van Groningen (rechts van den heer Oostenburg). Geheel rechts Landrat Conringu De Duitsche vlag Ja, Urk is door een troep Duitsche soldaten bezet. Op den Tweeden Pinksterdag waren een drietal Duitschers per fiets van Lem mer afgekomen. Na een uurtje trokken zij weg. Maar in den nacht van Maan dag 14 op Dinsdag 15 Mei kwamen er ongeveer 20 terug. En die zijn tot nu toe gebleven. Van beide zijden was er de noodige belangstelling de soldaten keken aandachtig naar de schilderach tige kleeding van de Urker vrouwen en visschers. Omgekeerd bekeek de Ur ker bevolking met onverholen nieuws gierigheid de Duitschers, wier uitrus ting en bewapening het voornamelijk moesten ontgelden. Vóór, tijdens en na de capitulatie is de houding der Duitsche troepen uiterst correct geweest, zooals overal in Nederland. En nu zij er al weer zoo lang zijn, heeft Urk, dat van het oor logsrumoer bjjna niets heeft bemerkt, zich volkomen aangepast aan de nieuwe situatie. Vertraagd tempo. Neen, het tempo, waarmee de dijk groeit, is nog niet gelijk aan dat, waar mede men aanvankelijk heeft gearbeid. De moeilijkheden, welke op dit oogen- blik overwonnen dienen te worden, zijn te groot daarvoor. Maar deson danks hoopt men over een maand of zes het laaste gat in den dijk te kun nen dichten: dan zal Urk met de Kust van Friesland en van Overijsel on wrikbaar verbonden zijn. En men hoopt dan tegelijkertijd het gemaal te Lemmer gereed te hebben, zoodat met het uitmalen van de millioenen kubie ke meters water in den Noordoostelij- ken IJsselmeerpolder aangevangen kan worden. De tocht per sleepboot langs den groeienden dijk Och, slecht weer houdt de „Ens” niet in de haven van Urk. En evenmin belet het den arbei ders aan den dijk om rustig met den arbeid door te gaan: het dichten van een 4 k.m. breed sluitgat, dat als laat ste gereed zal komen. Want ook bij de twee andere sluitgaten van 3 en 2.5 k.m. wordt alweer gewerkt en daar mede zal men natuurlijk eerder gereed komen dan met het breedste. Daarnaast wordt er gewerkt aan de gemalen te Lemmer, Urk en Vollen- hove, aan het haventje, waarin het ka naal uitmondt, dat het Zwolsche Diep met het IJsselmeer zal verbinden, werkt men ook aan het herstellen van de weinig beteekenende schade, welke tijdens den winter door het kruiende ijs (soms dammen ter dikte van 3 meter op de kruinen van de gereed ge komen dijkstukken vormend) en later door de stormen werd aangericht. Ir. Klazema heeft den bezoeker reeds voor ’t vertrek verzekerd, dat die schade heel erg is meegevallen en zich voorname lijk beperkt tot uit de glooiing wegge spoelde klei. Tijdens den boottocht langs den dijk, waarbij hier en daar ook een landingspoging op ’t programma stond, bleek inderdaad, dat deze schade uiterst klein is. Begrafenis der slachtoffers Gistermiddag zijn onder zeer groo te belangstelling de vier slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem naar hun laatste rustplaats gebracht. Op de Noorderbegraafplaats werd het stoffelijk overschot van den agent van politie G. Quivooi ter aarde be steld, waarbij o.a. aanwezig waren de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de com missaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, alsmede vele inspecteurs en collega’s van den ontslapene. In de aula sprak de burgemeester als hoofd van de politie en als verte genwoordiger van het gemeentebe stuur en de burgerij een woord van afscheid tot den trouwen dienaar van de politie, die bij de uitoefening van zijn plicht gevallen is. Namens het gemeentebestuur legde de burgemees ter een krans op de baar. Mr. P. L. J. Reyinga sprak een afscheidswoord namens den algemeenen Nederland- schen politie bond en de heer P. D. Peters dankte namens de Haarlem- sche politie muziekvereeniging den ontslapene voor het vele, dat hij voor deze vereeniging heeft gedaan. Hier na werd de baar door leden van de muziekvereeniging en van den alg. Ned. politiebond grafwaarts gedra gen. Op de algemeene begraafplaats te Heemstede geschiedde vervolgens de begrafenis van mevrouw Kalf, haar dochter en haar schoonzoon, die bij den bominslag in hun woning om het leven waren gekomen. De schoonzoon van mevr. K. was ambtenaar bij het provinciaal water leidingbedrijf van Noordholland en namens het provinciaal bestuur was aanwezig mr. A. Bruch, lid van Gede puteerde Staten en voorzitter van den raad van toezicht op de provinciale bedrijven. Verder waren aanwezig ir. W. Mensert, directeur van het prov. waterleidingbedrijf, ir. W. J. Burgers- dijk, directeur der N.Z.H.T.M. en de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem namens het gemeentebe stuur. In de aula sprak eerst ir. Men sert. Hij zeide, dat de heer Stokman 21 jaar bij het waterleidingbedrijf werkzaam is geweest en zich heeft doen kennen als een ijverig en nauwge zet employé, die bij collega’s en vrien den zeer gezien was. Enkele weken geleden was iedereen verheugd dat na de bange dagen, welke achter ons lig gen, het geheele personeel van het bedrijf weer voltallig was. Niemand kon toen vermoeden, dat de heer Stok man daarna zou vallen als slachtoffer van den grooten oorlog. Spr. besloot met enkele woorden van deelneming tot de familie, die door het verlies van drie harer leden zoo zwaar ge- roffen is. Namens het gemeentebe stuur van Haarlem vertolkte de heer Beinalda de gevoelens van innig me deleven van burgemeester en wethou ders en de burgerij. Hij hechtte een krans aan de baar van mevrouw Kalf. De heer Boelhouwer sprak na mens de personeelsvereeniging een af- I scheidswoord, waarna ds. J. M. Leen- dertz, doopsgezind predikant te Haar- I lem, een slotwoord sprak. Hierna werden de drie kisten graf- Iwaarts gedragen» en wat nog gereed moet komen. Dan send op de golven, passeert de boot het stuk dijk, dat van Urk tot voorbij De Ramspol zal loopen het gat van 4 k.m. zal weldra dicht zijn. Hier komen de met zand en kedteem geladen bakken aan, worden door een drijvende kraan snel gelost. Hier ar beiden de dijkwerkers, dag in, dag uit, aan het steeds groeiende dijklichaam, dat een breedte krijgt, welke ligt tus schen de 45 en 80 meter en een hoog te, welke van 3.40 tot 4.65 meter N.A.P. varieert Ter vergelijking: de Afsluitdijk heeft een gemiddelde aan- legbreedte van 150 meter en een ge middelde hoogte van 7.50 meter N.A.P. De voorzitter spreekt. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, herdacht hij hen, die voor het vaderland den heldendood gestorven waren en stond hij stil bij de ramp, welke Rotterdam en enkele andere plaatsen heeft getroffen. Voort gaande verklaarde hij zich van alge meene beschouwingen, verband houden de met de gebeurtenissen, te willen onthouden, opmerkende, dat het thans vooral voor ons op de toekomst aan komt, welke het best gediend wordt, wanneer een ieder op de plaats, waar hij gesteld is, zijn plicht doet en door een bezonnen en juiste houding blijk geeft van een reëel besef van de om standigheden waarin men thans ver keert- Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen Gedeputeerde Staten na afloop van het krijgsbedrijf hadden verricht en bracht hij hulde aan de burgemeesters, die met onge kende zorgen en moeilijkheden hebben te worstelen gehad. Na er op gewezen te hebben, dat de gezondheidstoestand der bevolking zeer bevredigend genoemd mag worden en dat er reden is tot dankbaarheid, dat aan de electriciteits-, gas- en waterlei dingbedrijven, aan de land- en water wegen --- - geen schade van beteekenis werd toegebracht op enkele uitzonderingsgevallen na, gaf hij een overzicht van den stand der groote openbare werken, welke de pro vincie op haar program heeft staan, om te besluiten met een aansporing om thans onze kracht te zoeken in den arbeid en om den moeilijken tijd, welke voor ons ligt, rustig, moedig en zoo mogelijk eendrachtig tegemoet te gaan. Als alles loopt zooals men thans bij de Zuiderzeewerken verwacht, zal de dijk van ürk naar de kust van Over ijsel voltooid worden, ’t Is met de ge reed gekomen gedeelten van dezen dijk voor oogen heel gemakkelijk om te zien, hoe het er in dit gedeelte van ’t IJsselmeer in de toekomst zal uit zien. In 1941 zal de polder droog val len. En in 1942, wanneer het ontzilten van den bodem tenminste geen al te groot oponthoud geeft, zal alleen de ringdijk 'er nog aan herinneren, dat een stuk Nederlandsch grondgebied, met een oppervlakte van 47.000 a 48.000 h.a., eens zeebodem is geweest. ï.-.r v c? F& r -w

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9