DE GOEDE AARDE DODSWORTH LUISE RAINER de overwon aaneen De verliezen Geheime vlootovereen- Groote Deensche partijen sluiten zich Hoe Duitschland Frankrijk van de De toestand in Oost-Azië pe vluchtplannen van regeering-Reynaud komst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten? De beteekenis van de be zetting van Jersey en Guernsey Een boodschap Mussolini aan Italiaansche weermacht De oorlog ter zee HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Vervolg van pag. 1. verklaring een De Britsche bombardementen boven Duitsch gebied Aan Japan is de militaire ontwik keling te Hongkong niet duidelijk De houding tijdschrift Gesticht te Hamburg getroffen. In den nacht van 29 op 30 Juni heb ben Britsche vliegtuigen brand- en dy- namietbommen geworpen op een tuin- een een se- den Fran- de Wat de vijand verloor Over de vijandelijke verliezen in het jaar 1940 heeft men geen betrouw bare gegevens. Vast staat, dat meer dan 1.900.00 Fransche gevangenen, onder wie vijf legerbevelhebbers en ongeveer 29.000 officieren, gemaakt zijn. Sedert 5 Juni is de geheele be wapening en uitrusting van ongeveer 55 Fransche divisies in Duitsche han den gevallen, ongerekend de bewape ning en uitrusting van de Maginotlinie en de andere Fransche vestingwerken. Tot. den buit behoort bovendien bijna de geheele zware en zeer zware artil lerie van Frankrijk en een onover zienbare hoeveelheid andere wapens, uitrpsting en voorraden. Het vijande lijk luchtwapen verloor sedert 4 Juni in luchtgevechten 383 vliegtuigen, door afweergeschut 155 vliegtuigen. Op den grond werden 239 toestellen vernield, door afweergeschut of in luchtgevech ten 15, in totaal 792 vliegtuigen, als- door- inslui- vijand het in den strijd brengen van nieu we divisies pas mogelijk werden ge maakt. De badplaats Royat, in Puy le Dome, is, volgens de „Petit Dauphinois”, dert drie dagen zetel van schen president Lebrun. de Engelsche en de Amerikaansche vloot en van de verdedigingsinstalla- ties der beide landen. Hongkong zou geplaatst worden onder de controle van de Vereenigde Staten, terwijl de overige havens van den Stillen Oceaan ter beschikking zouden staan van de vlooteenheden der beide landen. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken te To kio verklaard, dat in officieele kringen over dit verdrag geen inlichtingen aan wezig zijn. Reeds jaren geleden zijn berichten verspreid over een Engelsch- Amerikaansche rondetafelconferentie. stad aan den rand van Hamburg. Tot de slachtoffers van dit bombardement behooren de moeder van een gezin en een vijfjarig kind. Bij denzelfden aan val der Britsche vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kinderen, die in het gesticht werden verpleegd zijn gedood en anderen zwaar gewond. Arrestaties in Sjanghai. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai, dat de regeering van Wang tsjing wei een bevel tot arrestatie heeft uitgevaar digd tegen 83 vooraanstaande vertegen woordigers uit Chineesche financieele, journalistieke en politieke kringen. Onder hen bevinden zich verschillende directeuren van Chineesche banken, bijna alle commercieele en redactio- neele leiders van de toonaangevende Chineesche bladen en de leiders van de Chineesche afdeeling der Kwomintang. Het bevel tot aanhouding is uitgevaar digd, daar deze Chineezen hebben ge weigerd samen te werken met de re geering van Nanking. Het internationale Roode-Kruis- comité over Duitsche hulp aan vluchtelingen Het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève maakt in een mededeeling melding van de omvang rijke en practische maatregelen, welke de Duitsche „Volkswohlfahrt” in op dracht van den Führer heeft genomen tot leniging van den nood onder de vluchtelingen in de bezette Fransche gebieden, meldt het D.N.B. Het Inter nationale Comité van het Roode Kruis is bereid, zoo luidt deze mededeeling verder, met alle middelen, waarover het beschikt, alle maatregelen van het werk tot hulpverleening aan de vluch- te’ingen te bevorderen en van alle be schikbare hulp, in het kader van het internationale Roode Kruis, een dank baar gebruik te maken. De militaire ontwikkeling. Betreffende de militaire ontwikkeling van den toestand in Hongkong, ver klaarde de woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken te Tokio, dat nog geen definitieve inlich tingen hierover waren ontvangen. Van Japansche zijde is niets geschied, dat de Engelsche maatregelen in Hong kong zou rechtvaardigen. Het is nog niet duidelijk, wat men op het oog heeft met de ontwikkeling van den toe stand in Hongkong. Lof voor haar prestaties Mussolini heeft generaal Pricolo, onderstaatssecretaris van luchtvaart en commandant van den generalen staf van het luchtwapen, het volgende telegram doen toekomen: „Deel den bestuurders en den be manningen der vliegtuigen mede, dat het Italiaansche volk hun optreden met gerechtvaardigden trots gade slaat. Deze eerste twintig dagen van den luchtoorlog hebben eens te meer bewezen, dat de geest der luchtstry- ders Francesco Baracca waardig is”. Baracca was de grootste Italiaan sche vlieger uit den wereldoorlog. Aan den prins van Piemont, com mandant van de legergroep aan het Westelijke front, heeft de Duce een brief doen toekomen, waarin hij onder meer zegt: „Bij mjjn terugkeer in Rome wensch ik opnieuw uiting te geven aan mjjn groote voldoening over de discipline van de troepen, die onder uw bevel staan. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat zich van 21 tot en met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld, welke den slag aan het Westelijk Alpenfront zal heeten en welke gevoerd is over een afstand van 200 k.m., op hoogten tusschen 2000 en 3000 meter en onder een voortduren- den sneeuwstorm. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat van den kleinen St. Ber nard tot de rivier de Roja het eerste Maginot-stelsel aan het Alpenfront is bezweken onder de aanvallen der Ita liaansche infanterie, welke het heeft doorbroken tot een diepte van 8 tot 32 kilometer. Italianen en buitenlan ders moeten weten, dat de Franschen, Noorsch vrachtschip vergaan In La Coruna zijn twee Spaansche visschersschepen aangekomen, die ten Zuiden van Ierland, op 30 Juni, 25 schipbreukelingen van het Noorsche vrachtschip „Belmoira”, groot 5500 ton, aan boord hadden genomen. De „Belmoira” was op weg van Dakar naar Southampton. De vijandelijke vliegeraanvallen op Italiaansche steden De vijandelijke vliegeraanvallen op Italiaansche steden hebben, naar Ste- fani meldt, volgens een officieele pu blicatie van 11 tot 30 Juni de volgende slachtoffers onder de burgerbevolking geëischt: 99 dooden, waarvan 77 door vijandelijke bommen, vier door gra naatsplinters van de eigen luchtdoel- artillerie, acht door vijandelijke vloot acties en twee door vijandelijk artille rievuur; 392 gewonden, waarvan 339 door vijandelijke bommen, 23 door granaatsplinters van de eigen lucht- doelartillerie, 29 door vijandelijke vlootacties en een door vijandelijk ar tillerievuur. De „Kokoemin Sjimboen” verneemt aldus meldt Domei dat Groot- Brittannië niet bereid is een bevredi gend antwoord te geven op Japan’s verzoek pm staking van het vervoer van oorlogsmateriaal via Burma langs de Hongkong-route naar Tsjoengking-regeering, hetgeen De oorzaken van de Duitsche suc cessen liggen dieper, men moet ze zoe ken, waar Duitschlands vijanden onze zwakte meenden te zien, in de revolu- tionnaire dynamiek van het Derde Rijk en zijn nationaal-socialistische leiding. Zij heeft het beste strijdinstrument van den modernen tijd met een straffe en uniforme opperste leiding gescha pen. Zij heeft de synthese tusschen een nuchter overwegende en zeer zorg vuldige voorbereiding en de grootste dapperheid in het ten uitveer leggen der operaties gevonden. Zij heeft de in alle tijden beroemde prestaties van den Duitschen soldaat zoo zeer doen stijgen, dat dit verschijnsel niet meer kan worden uitgelegd met de vervul ling van een vaderlandschen plicht, maar slechts met een gedachte, welke het geheele eendrachtige volk draagt en doet bewegen. Het voorbeeldige persoonlijke gedrag van alle com mandanten tot de laagste graden toe zal voor altijd een roemrijk blad in de Duitsche geschiedenis zijn. In den strijd in de voorste linies en aan het hoofd van de luchtformaties deden zij hun troepen en eskaders voorwaarts gaan en maakten zij moedig en handig gebruik van iedere situatie, zonder te talmen of op bevel te wachten. en de bewe zen wordt door de grootscheepsche eva cuatie van Engelsche vrouwen en kin deren uit Hongkong voor 5 Juli. Het blad schrijft, dat Engeland op Ameri- kaanschen steun rekent bij het aanne men van een hardnekkige houding in de kwestie van den wapendoorvoer- handel. Uit Kanton wordt gemeld, dat ruim 3000 Chineesche geëvacueerden daar gisteren uit Hongkong zijn aangeko men. Het Japansche blad „Kokoemin Sjimboen” meldt, dat een vérstrekkend, geheim vlootaccoord tusschen Enge land en de Vereenigde Staten betref fende den Stillen Oceaan, op het punt staat gesloten te worden Volgens dit blad bepaalt dit geh^ijjx Joot ver drag, waarin de nadruk wu»at iiegd op de gemeenschappelijke beladen van de beide landen in den Stillen Oceaan, een gemeenschappelijke mobilisatie van ENGELAND. Vliegtuigen boven Noordoost Engeland Vliegtuigen, waarschijnlijk van Duit* sche afkomst hebben gisteravond ge vlogen boven Noordoost-Engeland. Er werden geen bommen neergeworpen, aldus meldt Reuter uit Londen. Er waren voorbereidingen getroffen om naar Algiers te vertrekken Over het plan voor de vlucht van de regeering-Reynaud naar Noord-Afrika, en de gedeeltelijke uitvoering hiervan, meldt de „Petit Dauphinois”, naar het D.N.B. uit Genève bericht, de volgende bijzonderheden Op Zondag 16 Juni scheen alles er op te wijzen, dat de ministerraad, wel ke door Paul Reynaud was gepresi deerd, onverwijld het besluit zou ne men, naar Algiers te vertrekken. Voor dit doel waren reeds voorbereidingen getroffen. Aan boord van het passa giersschip „Massilia” hadden zich in gescheept de vroegere minister-presi dent Daladier en zijn zoon Jean, de mi nister van binnenlandsche zaken Man dei. de minister van nationale opvoe ding Yvon Delbos, en verschillende parlementsleden. Toen het schip Bordeaux verliet, wis ten de ministers en de andere passa giers niet, dat in beginsel was besloten wapenstilstand te sluiten. Daarom werd in verschillende Atlan tische havens reeds een vergunning tot ontscheping geweigerd. Hier kwam nog bij, dat op een formeel bevel van gene raal Nogues, den resident-generaal van Marokko, aan het schip niet werd toe gestaan daar een haven aan te doen. Van het lot van het schip werd ge durende eenigen tijd niets meer ver nomen. Éen later bericht uit Bordeaux, gedateerd 1 Juli, meldde, dat het schip „Massilia”, dat op weg was naar Noord- Afrika, in volle zee is aangehouden om te wachten op bevel naar Frankrijk terug te keeren. Aan het hoofd van zijn legercorps is de commandeerende generaal, Rit ter von Speck, den heldendood ge storven. In de periode van 5 tot 25 Juni lieten 16.822 dappere officieren, onderofficieren en manschappen het leven voor Führer, volk en ryk, 9921 officieren, onderofficieren en man schappen worden vermist. Van hen zal een deel eveneens den heldendood gestorven zijn. Gewond zijn 68.511 offi cieren, onderofficieren en manschap pen. Als er iets is, dat de presta ties der Duitsche weermacht nog grooter kan doen zijn, dan zijn het deze verliezen, die voor den enkeling bitter en smartelijk, maar voor het geheele Duitsche volk bijna ongeloof lijk gering zijn. Volgens de gegevens, waarover men thans beschikt, bedragen de verliezen van 10 Mei tot den wa penstilstand gesneuveld 27.074, vermist 18.384, gewond 111.034. In totaal 156.492. Daartegenover bedroegen de Duit sche verliezen in den wereldoorlog gedurende het jaar 1914 in het Westen: 638.000, onder wie 85.000 gesneuvelden, bij den aanval op Verdun in 1016: 310.000 man, on der wie 41.000 dooden, in den slag aan de Somme in 1916: 417.000 man, onder wie 58.000 dooden, in den grooten slag in Frankrijk van 21 Maart tot 10 April 1918 240.000 man, onder wie 35.000 dooden. voorzien van alle soorten geschut en beschermd in hun grotten, met verbe tenheid tegenstand hebben geboden tot het einde en zelfs tot eenige uren na den wapenstilstand, doordat zij niet in kennis waren gesteld van hetgeen in het overige deel van Frankryk ge schied was. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd waren over de hardnekkig heid, de geestdrift en de waarlijk sou- vereine doodsverachting, welke de Italiaansche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. De duizenden buiten gevecht gestelde mannen, getuigen dat. De lijst van hen, die op het veld van eer zijn ge vallen, zal gepubliceerd worden. Wat de gewonden betreft, die ik in de hos pitalen bezocht heb, verklaar ik, dat men in de wereld moeilijk een ander ras zal kunnen vinden, dat tegenover de wreedste gevaren zoo als het Ita liaansche ras bewezen heeft over kalmte en stoicisme te beschikken”! Engelsche tankboot getor pedeerd. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft S.O.S.-signalen van het Engelsche tankschip „Athellais”, me tende 9000 ton, opgevangen. Het schip bevindt zich op ongeveer 400 mijl ten Zuidwesten van de lersche kust in nood. Het heeft gemeld, dat het is ge torpedeerd. Slachtoffers onder de burger bevolking In den nacht van 27 op 28 Juni heb ben Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied acht bommen uitge worpen. Tien woonhuizen werden be schadigd of verwoest, waaronder een Zweedsch consulaat in het Roerge bied. Er zjjn een doode, drie zwaai en twee lichtgewonden te betreuren. De aanvallen geschiedden van groote hoogte. Alleen hieruit blijkt reeds het volkomen gebrek aan systeem bij de Britsche bomaanvallen. Het systeemlooze van de Britsche luchtaanvallen op Duitsch gebied wordt opnieuw bewezen door de in den nacht van 28 op 29 Juni neerge- worpen bommen op verschillende Duitsche plaatsjes, zonder dat hierby eenig militair doelwit werd getroffen, meldt het D.N.B. verder. Daarentegen werden vyf huizen door drie dyna- mietbommen beschadigd en een per soon licht gewond. Een schuur werd door een dynamie^jom vernield. Drie bommen vielen op wijnbergen en richt ten daar geringe materieele schade aan. Een van deze bommen ontplofte eerst na zeven uur. Het Duitsche frontbericht van gisteren Het frontbericht van het Duitsche Nieuws Bureau van gisteren luidt als volgt De beide Britsche Kanaaleilanden, Jersey en Guernsey, waarvan de be zetting in het legerbericht van van daag werd gemeld, hebben bij den tegenwoordigen militairen toestand hun beteekenis. Het bezit van het noordelijkste En gelsche Kanaaleiland Alderney is na de verovering van de beide voor naamste eilanden voor Engeland vrij wel waardeloos geworden. Tot dusver was het niet algemeen bekend, dat deze in de golf van St. Malo liggende eilanden tusschen Normandië en Bre tagne in het bezit van Engeland wa ren. Aardrijkskundig zjjn de Norman- dische eilanden vanzelfsprekend een bestanddeel van de Fransche kust. De Britsche souvereiniteit was een overblijfsel van den honderdjarigen strijd, welken Engeland tegen het ein de van de middeleeuwen tegen Frank rijk heeft gevoerd. Het luchtwapen zette ook op 1 Juli zjjn aanvallen tegen Engeland met succes voort. In het legerbericht van vandaag zijn ten slotte de zeer goede resultaten van de luchtdoelartillerie opmerkelijk, welke zoowel door de luchtdoelartillerie van het luchtwa pen, alsmede door de oorlogsmarine tijdens de nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsch ge bied zyn behaald. Ook de nachtelijke aanval, waaraan het Britsche luchtwapen tot dusver als zijnde naar verhouding, weinig riskant, de voorkeur gaf, wordt met succes afgeslagen. 10 Mei tot den aanval over met geringer aantal divisies dan Fransche, Engelsche, Belgische Nederlandsche divisies aan den ande ren kant stonden. De operaties begon nen ook niet, zooals in Polen het ge val was, uit een strategisch gunstige stelling. De Duitsche troepen moesten in een frontaanval tegen zeer sterke vestingwerken, welke meestal achter rivieren en kanalen lagen, een braak forceeren, waardoor de ting en vernietiging van den en van Spanje Het tijdschrift „Phalanx” schrijft, dat Duitschland en Italië spoedig een fundamenteelen aanval tegen Engeland zullen beginnen en het voegt er aan toe, dat Spanje niet eenvoudig toe schouwer is en ook niet zijn kan, deelt het A.N.P. uit Rome mede. Gibraltar, Rio Tinto verplichten Spanje, in de herinnering aan de onoverwinnelijke Armada, opmerkzaam te zijn en zijn naam in de geschiedenis, die wij be leven, te boekstaven. is, kiezen de partijen een schapscommissie van twee leden uit elk der vier groote partijen en een lid van de rechtsstaatpartij. Massavlucht naar de Vereenigde Staten Het Zweedsche blad „Aftonbladet” bericht, dat vanuit Engeland een mas sale vlucht naar de Vereenigde Staten is begonnen. In de laatste week heb ben niet minder dan 10.000 personen geprobeerd een visum te krijgen. Het betreft hier uitsluitend welgestelde personen, die niet alleëh het geld voor de reis beschikbaar hadden, doch tevens over voldoende kapitaal be schikten om langeren tijd in Amerika te leven. Een groot gedeelte van de kunstschatten van de Britsche musea en de Britsche National Galery zijn reeds naar Canada verstuurd. Daar onder bevinden zich ook de waarde volle friezen uit de Acropolis te Athene. Het lot van Engeland Plannen tot stichting van pan-Amerikaansche scheep vaart-unie. Uit Washington wordt gemeld, dat alle Latijnsch-Amerikaansche regeerin- gen zullen worden uitgenoodigd voor het houden van een scheepvaart-confe- rentie in Washington. Hiervoor zouden eveneens alle Noord-Amerikaansche reederijen worden uitgenoodigd. Het ligt in het voornemen te beraadslagen over de stichting van een pan-Ameri kaansche scheepvaart-organisatie, Hoe deze successen mogelijk werden Allen echter vragen zich af, hoe der gelijke successen in zoo korten tijd verklaard kunnen worden. Als de vroegere geallieerden de oorzaak meenen te zien in de numerieke Duit sche meerderheid, dan is dat niet in overeenstemming met de werkelijk heid. Wel was de Duitsche lucht macht numeriek aanzienlijk sterker dan die der geallieerden. Het Weste lijke Duitsche leger echter ging op een aan en Duitsche troepen aan de Fransch-Zwitser- sche grens. Gistermiddag zijn, volgens het D.N.B., aan de grens van het kanton Genève de eerste Duitsche troepen aangekomen voor het overnemen van de grensbewaking. Het betreft hier een afdeeling bergjagers, die in de lokalen van het vroegere Fransche douanekantoor hun intrek hebben ge nomen. De wapenstilstandscommissie. Het D.N.B. meldt uit Wiesbaden: De beraadslagingen van de Duitsche wapenstilstandscommissie in Wiesba den zijn gisteren voortgezet. Bespro ken is o.a. het vraagstuk van de de mobilisatie van het Fransche leger. mede 26 versperringsballons en een I kabelballon. Door de marine ^ijn tot zinken ge bracht de hulpkruiser Carinthia (23.000 ton), de hulpkruiser Scotstown (17.000 ton), het troepentransportschip Orama (21.000 ton), het marinetank- schip Oil Pioneer (9100 ton), transportschip van 14.000 ton, hulpkruiser van 9.000 ton. Onze duik- booten hebben sedert midden Mei meer dan 400.000 ton aan koopvaar dij scheepsruimte tot zinken gebracht; in totaal 493.100 ton. De luchtmacht heeft sedert 5 Juni vernietigd: een hulpoorlogsschip en een torpedobootjager van tezamen 5100 ton en veertig vrachtschepen van tezamen 299.000 ton. Beschadigd wer den drie kruisers, een torpedoboot jager en 25 vrachtschepen. Door de bepalingen van het wapen- stilstandsverdrag zijn ook, naast deze geweldige vijandelijke verliezen, de resten der Fransche weermacht voor het verdere verloop van den oorlog uitgeschakeld. Na deze grootste over winning in de Duitsche geschiedenis over den tegenstander van het Groot- Duitsche rijk, die beschouwd werd als de sterkste mogendheid te land en die even goéd als dapper gestreden heeft, zyn er geen geallieerden meer. De Duitsche gevangenen in Frankrijk vrijgelaten Talrijke Duitschers, die na 10 Mei door de Belgische regeering aan Frank rijk waren uitgeleverd en naar Zuid- Frankrijk waren gevoerd, zijn na den wapenstilstand weer vrijgelatenzij zijn voor het grootste gedeelte naar Parijs teruggekeerd, meldt het D. N. B. De meesten hunner doen verhalen over de onmenschelijke behandeling, welke zij gedurende deze zeven weken hebben ondergaan. Alle Duitschers, die voorna melijk in het bij Perpignan gelegen verzamelkamp waren ondergebracht, zullen eveneens onmiddellijk terugkee- ren. Onder hen bevinden zich ook de vertegenwoordigers voor het buiten land van de in Brussel geaccrediteerde Duitsche pers. Deze Duitsche journa listen zijn 10 Mei door de Belgische autoriteiten gearresteerd en aan de Franschen uitgeleverd. Spoedig een verklaring van Churchill In een zitting van het Lagerhuis heeft Attlee medegedeeld, dat Chur chill zoo spoedig mogelijk een ver klaring zal afleggen over den oorlogs toestand. De datum is echter nog niet vastgesteld. Zie verder le blad, pag. 3 Meeningsverschillen ter zijde gesteld De voorzitters der vier groote par tijen in den Deenschen Rijksdag, n.l. de sociaal-democratische partij, de radicale partij, de conservatieven en de z.g. Venstre hebben, tezamen met de rechtsstaatpartij besloten tot aaneen sluiting over te gaan, meldt het D.N.B. uit Kopenhagen. In een desbetreffende wordt gezegd De in den Deenschen Rijksdag ver tegenwoordigde partij, die een behoud der bestaande grondwet wenschen als basis voor het politieke leven, hebben besloten een nationaal-Deensche samen werking ten uitvoer te leggen. Deze partijen leggen alle meeningsverschil len ter zijde en sluiten zich aaneen ter verzekering der onafhankelijkheid en integriteit van Denemarken. Vooral wil men er naar streven her vormingen ten uitvoer te leggen, die zekerheid scheppen voor gezonde eco nomische toestanden. Bovendien wil men door werkverschaffing een einde maken aan de werkloosheid. Overigens, zoo zegt de resolutie, zal het doel zijn de taken van den dag te brengen tot een snelle oplossing en de best moge lijke samenwerking met de naties te verzekeren, met wie verbindingen mo gelijk zijn en, op welker begrip de ver eenigde partijen een beroep doen. Om verdere ontwikkeling van deze samenwerking te verzekeren ook voor den tijd, waarin de Rijksdag niet bijeen gemeen- Het stoffelijk overschot van Balbo Het stoffelijk overschot van maar schalk Balbo en van de met hem ge vallen kameraden zal tot het einde van den oorlog in Tripolis blijven* Eerst dan zullen deze resten naar het vaderland worden overgebracht. Het D.N.B. meldt verder uit Rome, dat het Spaansche staatshoofd, gene raal Franco, naar aanleiding van den dood -van maarschalk Balbo aan Mus solini een telegram heeft doen toeko men, waarin hij zegt, dat Spanje deelt in den rouw van het Italiaansche volk< Duitsche persstemmen over kansloozen strijd De internationale stemmen over het lot van Engeland en de uitlatingen, waarmede Engeland zelf aan deze discussie deelneemt, worden door de Duitsche bladen met opmerkzaam heid gevolgd, meldt het D.N.B. uit Berlijn. Als kenmerk van al deze be schouwingen, voor zoover zij van Brit sche zijde zelf afkomstig zijn, noemt de Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt” het feit, dat geen enkele stem meer gesteund wordt door het bewustzijn van Engel sche overwinningsmogelijkheden. De correspondent wijst er op, dat zelfs een zoo hartstochtelijke voorvechtster voor de Britsche zaak als de „New York Times” gedwongen is een in de onmiddellijke toekomst liggend tijd stip onder het oog te zien, waarop nog slechts „brokstukken” van Groot- Brittannië zullen zijn overgebleven. De oorzaak, dat Churchill, Chamber- lain, Cooper, Eden enz. toch nog de voortzetting van den kansloozen strijd tot aan den ondergang de letter lijke tekst van hun aan phrasen zoo rijke verklaringen prediken, ziet de correspondent in de noodzakelijkheid den oerlog in het eigen land te ijioeten doorstaan, na niet geaarzeld te heb ben hem anderen volken op te drin gen. Er is geen andere keus, aldus de correspondent, daar zelfs de do minions van de Britsche kroon zich vol afschuw zouden afwenden van een universeele gedachte, waarin zij eer lijk haar vertrouwen stelden, wanneer de oproep voor de laatste troepen uit Londen niet zou weerklinken. In zijn verdere betoog wyst de cor respondent er op, hoe met het nood lottige uur van de geheele Engelsche Europeesche politiek ook de crisis van die leidende klasse verbonden wordt, die in Engeland sedert het einde van de zeventiende eeuw heeft geregeerd. De „Berliner Nachtausgabe” schrijft over den toestand in Engeland dat men probeert de verdediging van het eiland zoo te organiseeren, dat de toonaangevende kringen der plutocra tie de mogelijkheid hebben, nog tijdig na het begin der militaire beslissing de wijk te kunnen nemen. Tegelijker tijd wil men het Engelsche volk nog zoo ver in slaap wiegen, dat het nog eenigen tijd de dictatuur der plutocra tie verdraagt, opdat de voornaamste klasse in staat is de financieele trans acties uit te voeren, waardoor haar vermogen naar Canada of Vereenigde Staten kan meenemen. Duitsche commissie voor de oorlogs- graven naar Moskou Te Moskou is per vliegtuig uit Ber lijn een Duitsche commissie voor de oorlogsgraven onder leiding van gene raal-majoor Glaise von Horstenau aangekomen. Deze commissie heeft tot taak met de bevoegde autoriteiten te Moskou besprekingen te voeren over het overbrengen van de stoffelijke resten der tijdens den veldtocht in Po len gesneuvelde Duitsche soldaten, die thans nog in het tot de sovjet unie behoorende vroegere Poolsche gebied begraven liggen. J a Vanaf Vrijdag a. s, ter gelegenheid van ons 3-JARIG BESTAAN: met PAUL MUNI en PRESIDENT LEBRUN TE ROYAT. HEDENAVOND EN MORGEN LAATSTE VOORSTELLINGEN;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2