SPORT KUNST EN LETTEREN Xr^la_nd: - HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 JUEI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 van De toestand in de bezette en Het afzien door Roemenië de Fransch-Britsche garantie al. OVERWINNINGEN VAN H.C.C. OVER HET INDISCH TOONEEL VEREENIGDE STATEN. 'Z.I.A.N.-DAMES WINNEN MET 7—2 biljarten NIEUW WERELDRECORD VAN WARMERDAM Uitbreiding van het vliegerspersoneel De aanstaande presidents verkiezingen QUICK BESLUIT MET EEN NEDERLAAG De bewapeningspolitiek Het continent mondig geworden HERTOG van kent teruggekeerd. Grootere «cheepsverliezen De Canadeeschc vliegtuigindustrie DE COMPETITIE VAN DEN N.C.B. Britsche bevelhebber in West-Afrika benoemd Senaat keurt benoeming van Stimson goed VAN DE HAAGSCHE CLUBS Economische herbouw overal ter hand genomen STICHTING HAAGSCH OPERAFONDS VOETBAL. CRICKET. De V.R.A.-speler Ingelse scoort 118 runs. Ook een met een WATERPOLO. Voordracht van Pangeran Koesoemo Joedo. De vice-maarschalk van het lucht wapen, Garrod, is benoemd tot lid van den luchtvaartraad. Belangrijke maat regelen zijn genomen voor de uitbrei ding van het vliegerspersoneel. Finland zal de Duitsche han- de laatste overeenkomsten, De voorzitter van de rond 4’^ mil- lioen leden tellende vakvereenigingen der commissie voor industrieele organi satie, John Lewis, heeft in een open bare rede gepleit voor de candidatuur voor het presidentschap van den demo- cratischen senator Wheeler, die fel de buitenlandsche politiek van Roosevelt bestrijdt. De democratische partij, zoo verklaarde Lewis, bezit in Wheeler den eenigen man, die Willkie zou kunnen verslaan. Hij is een man van het volk, die moedig in het veld treedt voor de rechten van de arbeiders, voor vrede in het binnenland en niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. door aan- den den met 75 pCt. tegenover 1938/39 toene men. Tenslotte vertoeft thans nog een Deensche economische delegatie te Ber lijn. Overal in Europa stelt men vast, dat Duitschland een afnemer is tegen vaste prijzen, welke niet van de wereld markt afhangen. De clearingmark, die voortdurend in koers stijgt» is een steeds hooger gewaardeerd betalings middel ten aanzien van industriepro ducten. Een land, dat zoo goede wapens fa briceert, is ook in staat producten voor gebruik in vredestijd, welke van eer ste kwaliteit zijn, te produceeren. beiden 3 pnt. en 1 Vlagsma 2j pnt. Blok, W. Chr Goris en mr. E. allen 1 pnt. en 1 afgebr. partij. WIELRENNEN. De handelsbe'trekkingen tusschen Scandinavië en Duitschland. Intusschen leeft ook de Europeesche handel Stimson is gisteren door de militaire Senaatscommissie gehoord met betrek king tot de bewapeningspolitiek der Vereenigde Staten. Voor de verdediging van Amerika was naar zijn meening interventie in Europa niet noodig, hoe wel alles afhing van de uitlegging van het begrip „interventie”. In elk geval was alleen reeds in ver band met de tijdsomstandigheden voor de herbewapening van de Vereenigde Staten het voortbestaan van de Engel- sche contróle in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan van we zenlijk belang. De marine-commissie van den Senaat heeft den nieuwen minister van marine, Knox, gehoord. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten buiten den oorlog moesten blij ven, doch de sterkste vloot ter wereld moesten opbouwen om iederen aanval op Amerika af te slaan. Bij een neder laag van Engeland zouden de gevaren, welke Amerika in den Atlantischen Oceaan bedreigen, ernstiger worden dan ooit te voren. Bij het polsstokspringen 4.60 meter bereikt. Cornelius Warmerdam, den fenomenalen polsstokhoogspringer van de Olympic Club of San Francisco, is het gelukt tijdens de in zijn woonplaats Fresno (Cal.) gehouden Amerikaansche athletiekkampioenschap- pen het door hem drie maanden geleden verbeterde wereldrecord wederom te ver beteren en 't thans te brengen op de fantastische hoogte van 4.60 meter, meldt de „Tel.". OM DEN KAMSTRABEKER. Zaterdag werd in Hotel Central te Rot terdam de zesde ronde gespeeld van de wedstrijden om den Kamstrabeker. De uitgestelde partij GorisEuwe uit de vijfde ronde werd Woensdagavond ge speeld. Het was een Spanjaard met de gesloten verdediging waarin Euwe ge leidelijk de betere kansen verkreeg. Het materieel evenwicht bleef echter tot het eindspel gehandhaafd. Door het offer van een raadsheer meende Goris de stelling te blokkeeren en Euwe’s raadsman inge sloten te houden. Deze poging faalde en na 50 zetten streek Goris de vlag. In de zesde ronde trok de partij Euwe Landau de meeste aandacht. Het werd een Siciliaansche verdediging met de Draken- Naar aanleiding van het feit, dat Roemenië van de Fransch-Britsche ga rantie afstand heeft gedaan, schrijft de „Frankfurter Zeitung”, dat het vaste land mondig is geworden en zijn eigen weg gaat Frankrijk is na zijn vernietigende mi litaire nederlaag niet meer in staat op den Balkan garanties na te komen of zelfs maar toe te zeggen. De rol van Engeland op het vasteland is uitge speeld. Het besluit der Roemeensche regeering heeft slechts formeel beves tigd, wat de gebeurtenissen zelf reeds hebben bepaald. V.I.O.S. wint met 4—1. Quick besloot gisteravond haar eompeti- tieprogramma van den K.N.V.B. met een uitwedstrijd tegen V.I.O.S. aan den Moer- weg, alhier. De Hanenburgers hechtten kennelijk niet veel waarde meer aan deze ontmoeting, want zij kwamen op met een allegaartje uit het tweede en derde elf tal, dat manmoedig streed tegen een tech nisch beter V.I.O.S. Dat de nederlaag niet grooter werd dan 14 danken de Haan tjes aan het goede werk van keeper Brou wer en het feit, dat al spoedig na het be gin de V.I.O.S.-keeper wegens natrappen van het veld werd gestuurd en V.I.O.S. dus met 10 man verder moest spelen. Toch namen de groen-witten na 7 minuten, de leiding door van Laar. Midvoor Jansen scoorde daarna den gelijkmaker, Nolk van Gogh gaf V.I.O.S. na een half uur opnieuw de leiding (21). Na de hervatting zag het er geruimen tijd naar uit, dat Quick nog aan den ge lijkmaker zou toekomen. Na 35 minuten maakte Moonen er evenwel 31 voor V.I.O.S. van en enkele minuten later, werd het door denzelfden speler zelfs 41. Quick miste daarna nog een strafschop, zoodat de eindstand 41 werd. De hertog van Kent is gisteren uit Portugal teruggekeerd, waar hij den Engelschen koning heeft vertegenwoor digd bij de eeuwfeesten. H. Bazuin (Pianco), C. A. de Groot (Pianco), J. Verel (Pianco), J. Bronsdijk (Otters Vrienden), H. Breitner (D.O.V.), Westerveld (Rembrandt), J. Recourt (Pianco), Staphorst (Valkenbosch). De hoogste serie is behaald' door den heer Remmerswaal (Spil) met 10 op 25. De hoogste eindserie is behaald door den heer L. de Heij (Pianco) 28 op 75. SCHAKEN. RENNERSCLUB „HOLLANDIA”. De uitslag van den Zondag gehouden trainingsrit over een afstand van 80 k.m. luitd als volgt: A-kl.: 1. J. Bootsman, 2. C. Bijl, 3 P. Bijl, 4. B. Snoek. 5. G. van Osch. 6. G. Vijfhuizen, 7. W. Kuipers. 8. A. Mertens. B-klasse: 1. Quispel, 2. Beij- ning, 3. Noteboom, 4. v. d. Wal, 5. Moes man. Hedenavond bijeenkomst om 7 15 uur in het clubhuis bij den heer Mook, Vliet- weg te Leidschendam, voor het verrijden van de wekelijksche trainingsritten. Start 7.30 uur precies. „KLEIN-HOLLANDIA”. De uitslag van den Zondag gehouden trainingsrit over een afstand van 66 k.m. luidt als volgt: A-kl.: 1. G. van Veen, 2. Hengeveld, 3. v. d. Steen, 4. Driessen. B-kl.: 1. Trijsburg, 2. van Nigten, 3. Ha- bets, 4. Paalvast. Totaal-uitslag na 5 ritten: A-kl.: 1. G. van Veen 23 p., 2. Hengeveld 19 p., 3. Driessen 15 p., 4. v. d. Steen 7 p., 5. Koster 6 p., 7. Keijzer 3p. B-kl.: 1. Ha- bets 23 p., 2. Trijsburg 19 p., 3. v. Nig ten. 15 p., 4. Paalvast 8 p. Hedenavond om 7 uur 15 bijeenkomst in het clubhuis aan den Vlietweg te Leidschendam. Vertrek half acht precies. RENNERSCLUB DE SPARTAAN. Zondag had een ontmoeting plaats tus schen „de Spartaan” en „Swift Combina tie” uit Leiden, waarvoor van de zijde der renners groote animo was, wijl er een 50-tal renners aan deze sportieve ontmoe ting deelnamen De Spartanen wisten zoo wel in de A-klasse als in de B-klasse goede successen te behalen. De uitslag was als volgt: A-klasse, 70 k.m.: 1. C. Mooiman (Sp.), 2. S. v. d. Graaf (Sp.), 3. Rijnsbergen (S C.), C. v. d. Star (Sp.), 4. Th. Hout man (Sp.), 5. A. Lodewijks (S.C.) B-klasse, 70 km.: G. Jue (Sp.), 2. G. Ravenstijn (Sp.), 3. H. Schuurman (Sp.), 4. T. Boske (S.C.), 5. P. de Reyer (Sp.) Hedenavond om 7 uur bijeenkomst in café „Bijhorst” voor het houden van een avondrit. De nieuwe economische ordening belooft wel vaart. In verband hiermede werd de aan dacht van de correspondenten geves tigd op eenige bijzonderheden van de nieuwe economische ordening, waar voor in Europa den weg wordt gebaand en welke zich kenmerkt door arbeid en orde en door het ontplooien van alle productieve krachten. De opvattingen van Engelsch-Ameri- kaansche economische kringen, dat na den oorlog de welvaart van het libera lisme ten einde zal spoeden, moeten als absurd worden beschouwd. Integen deel, na het sluiten van den vrede zal zich een welvaart ontwikkelen, waar van men zich thans geen voorstelling kan maken, want die nieuwe economi sche orde berust op den arbeid van alle volkeren. De indruk te Rome. De opzegging van de Engelsch-Fran- sche garantie door de Roemeensche re geering wordt in Italiaansche politieke kringen beschouwd als een bevestiging van de opvatting, zooals die van den aanvang af door de mogendheden van de „as” is gehuldigd, dat deze garantie niet alleen volkomen nutteloos, maar bovendien gevaarlijk is, meldt het D.N.B. uit Rome. In deze Italiaansche kringen wordt het daarom toegejuicht, dat de Roemeensche regeering met haar besluit den weg van het verstand heeft ingeslagen. KAMPIOENSCHAP VAN AMSTERDAM. Gisteravond speelde D.W.V. een wed strijd tegen Ajax om het kampioenschap van Amsterdam. Ajax won dezen wed strijd met 40. Officieel wordt te Londen, aldus Reu ter omtrent het gestegen aantal der ver loren gegane schepen medegedeeld, dat dit moet worden toegeschreven aan den °P den Atlantischen Oceaan opereeren- de duikbooten. Voorts zijn de Engelsche maatregelen ten aanzien der con- vooieeringen iets verminderd tengevolge van den Franschen wapenstilstand. De Engelsche schepen moeten niet alleen Engelsche troepen transporteeren, maar °°k Fransche en Poolsche. Ondanks de zware Britschp verliezen voegt de Brit- sche admiraliteit hier nog aan toe, dat de huidige stand der scheepstonnage gunstiger is dan voor tien maanden. Volgens een bericht van Reuter uit Ottawa heeft de Canadeesche minister van munitie verklaard, dat in Canada zoodanige vorderingen zijn gemaakt in de vliegtuigindustrie, dat het voor den tijd yan twee jaar ontworpen program fa één jaar kan worden afgewerkt. H.C.C. 1—HBS. In een wedstrijd waarin de bowler vrij wel voortdurend een uitgesproken over wicht hebben gejjad, is H.C.C. er in ge slaagd het H.B.S.’ totaal van 89 voor het zevende wicket te passeeren. De Haagsche dankt deze niet gemakkelijk bevochten overwinning goeddeels aan het spinbowlen van de Beus, die zich bij afwezigheid van den slowbowler Rutgers had laten over reden den bal en het bat weer eens ter hand te nemen. Hij nam 5 wickets voor 16 runs. Ook Gallois (430) was met den bal goed op dreef. Een en ander had tot gevolg, dat behalve de als altijd pro ductieve Herklots, die met 26 topscorer werd, nog slechts Koek met 13 en Zijlstra met 22 in de dubbele cijfers kwamen. De H.C.C.-innings had aanvankelijk een voor de batsmen gunstig verloop: van den Bosch (8,) aanvoerder Schill (24 en van der Luur (32) brachten voor verlies van het wicket van eerstgenoemde in lang zaam tempo de vijftig op. Er scheen dus, hoe zuiver Wunder en van der Vegt ook bowlden, voor H.C.C. geen vuiltje aan de lucht. Toen het echter van 1 voor 50, 5 voor 77 werd, kwam er spanning. Mr. ten Bosch speelde echter op het juiste mo ment het bowlen met vertrouwen en bracht zijn team in veilige haven. Hoewel hij na het passeeren van het totaal vrij ging spelen, bleef hij bij den val van het laatste wicket met 28 not out. Het H.C.C. totaal bedroeg 120. .Van der Vegt bowlde 3 voor 37, Wunder 5 voor 42 en Huinder 1 voor 36. Er werd doorgespeeld totdat de tweede innings van H.B.S. 108 runs voor verlies van vier wickets, had opgeleverd (Wunder 57, Herklots 14, van Katwijk 29 not out, Gallois 216, de Beus 266). De competitie van den K.N.Z.B. Voor de eerste klasse E. der dames- competitie van den K.N.Z.B. werd gister avond de waterpolowedstrijd Z.I.A.N. H.G.A. gespeeld De gastvrouwen hadden twee invalsters, de bezoekende dames wa ren volledig. Binnen enkele minuten hadden Willy Hegi en Rie Drenth voor een 20 voor sprong voor Z.I.A.N. zorg gedragen, doch spoedig bracht mej. Ten Broeke de par tijen weer op gelijken voet. Even voor de rust scoorde mejuffr. Drenth het derde Z.I.A.N.-doelpunt 32. In de tweede helft was Z.I.A.N. over wegend sterker, welk overwicht door de dames Sybrandi, Blom, Hegi en Foursoff in doelpunten werd uitgedrukt. Eindstand 72 voor Z.I.A.N. Voorts werden gisteravond in de eerste klasse A. der damescompetitie nog de vol gende resultaten verkregen: A.D.Z. H.D.Z. 1—1, A.D.Z. 2—H.D.Z. 2 5—0. In afdeeling G. der heerencompetitie speelde Zijl 2 met 3—3 gelijk tegen Poel meer 2. De beide elftallen, waarmede H.C.C. in de eerste klasse uitkomt, zijn er Zondag j.l. opnieuw in geslaagd, overwinningen te behalen. Het gevolg hiervan is, dat H.C.C. 2 in de Zuidelijke afdeeling de lei ding behoudt met zes winstpunten uit drie wedstrijden. De Hagenaars wonnen dit maal met 70 runs verschil te Schiedam van Excelsior en namen op die wijze re vanche voor de door hun clubgenooten te den Haag tegen deze club geleden neder laag. De plaatselijke ontmoeting H.C.C. 1— H.B.S. trok zeer veel publieke belangstel ling en werd door de thuisclub met 31 runs op de eerste innings gewonnen. Het ziet er dus momenteel wel naar uit, dat de H.C.C.-teams en hun afdeeling Zuid een zeer belangrijke rol zullen spelen. Zooals te verwachten viel won voorts Hérmes D.V.S. op eigen terrein van V.O.C. met 50 runs op de eerste innings. Hermes scoorde 152, V.O.C. 102 (Molenaar 744) Een poging van de bezoekers om den ach terstand op de tweede innings in te loo- pen, werd opgegeven toen Hermes voor verlies van zes wickets 128 runs had ge scoord. In de Noordelijke afdeeling behaalde V.R.A. een groote overwinning op Her cules, waarbij D. Ingelse een century scoorde (118). De totaalscore der Amster dammers bedroeg 209 voor 9, die van Her cules 110. Rood en Wit komt er steeds beter in, getuige de groote nederlaag, waarmede V.V.V. uit Haarlem terugkeerde. Van de batsmen der thuisclub droeg Hage naar 70 runs tot het totaal van 201 voor 9 bij. De bezoekers bleken niet opgewassen tegen het bowlen van Sodderland, die voor het eerst in dit seizoen eens ouder- wetsch los kwam, en door het nemen van zeven wickets voor 26 runs het totaal der tegenpartij tot 85 beperkte. Tenslotte won A.C.C. met 5 runs en 5 wickets in handen van S.C.H.C. (S.C.H.C. 152, A.C.C. 157 voor 6). De commandant van de Britsche strijdkrachten in Palestina en Trans- jordanië, luitenant-generaal Giffard, is, volgens Reuter, tot opperbevelhebber in West-Afrika benoemd. Zijn com mando strekt zich uit tot Gambie, de Goudkust, Nigeria en de Sierra Leone. Het betreft hier een nieuw geschapen post. De lagere afdeelingen. De H.C.C.-reserve’s behaalden voor de tweede klasse Zuid een inningsoverwin- ning op Ajax, dat onderscheidenlijk 19 en 57 runs stelde tegenover het H.C.C.- totaal van 139 voor 5. Mr. Koeleman ver spreidde schrik in de Leidsche gelederen door het nemen van 12 wickets voor 24 runs! Hij verrichtte daarbij den hattrick. L.C.C. deed beter werk dan haar stadge- noote door met 87 runs op de eerste in nings te winnen van de H.B.S.-reserve’s (H.B.S. 70 en 110 voor 4, L.C.C. 157). Vermeld zij tenslotte nog, dat het Ne- derlandsch Lyceum met 20 runs verschil won van het vierde elftal der H.C.C. (N. L.C.C. 40 en 46, H.C.C. 33 en 33). ATHLETIEK. OM DEN ATLANTIC-BEKER De uitslagen van de wedstrijden van het G.S.-tournooi om den Atlantic-beker luiden in de zesde ronde: de WitBerk 20; van KralingenDropvat 11; Del- sen—Lochtenberg 2—0; Druyf jr.Raman 1—1. De uitslagen in de zevende ronde lui den als volgt: DruyfRustenburg 2—0; de Witvan Kralingen 11; Raman Berk 11; DelsenDropvat 11; Logten- berg—Muller 11. HAAGSCHE DAMCLUB H.A.D.C. De prijzenwedstrijden van de Haagsche Damclub H.A.D.C. werden voortgezet met de volgende resultaten; J. B. Drewes W. F. H. van Damme 2—0; J. Singerling Excelsior—H.C.C. 2. Ook in den thuiswedstrijd tegen H.C.C. 2 is het gemis aan battingscapaciteiten Ex celsior weer, op een flinke nederlaag te staan gekomen. Aan spanning heeft het overigens niet ontbroken, want nadat de Excelsior-batsmen de een na den ander waren verdwenen op het bowlen van Bak ker, die acht wickets nam in even zoovele overs, verloor H.C.C. zeven wickets voor 40 runs. Hoewel het Excelsiortotaal slechts 53 bedroeg, scheen derhalve een smade lijke nederlaag voor H.C.C. in net vei- schiet. Te juister ure slaagden echter Dubru, die zich na veertig runs gescoord te hebben, wegens een blessure terug moest trekken en Teeuwisse (11) er in de inzinking te stuiten en het totaal der te genpartij te overschrijden. Door een ha.'d geslagen 27 not out van Rekkers werd de voorsprong der bezoekers zelfs nog tot zeventig runs vergroot. Het snelle bowlen van J. Oosterholt, die zeven wickets voor 48 runs, nam, miste als gewoonlijk zijn uitwerking niet. Zoetmulder bowlde 2 voor 37. De tweede innings van Excelsior werd met zeven wickets neer voor 73 runs afgebroken. Bakker bevestigde met 5 voor 30 zijn goeden vorm van de morgenuren en kon zich dus verheugen over het ver overen van 13 wickets, die per stuk slechts ruim vier runs hadden gekost! Morgenavond vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden tusschen A.D.O. en V.U.C. in het Zuiderpark. A.D.O. komt met het vol gende elftal uitdoelKoekachter de Jong en Choufoermidden Tap, van Kampen en LoofvoorVreken, J. Ever- steyn, P. Eversteyn, de Heer en Neute- boom. RENNERSCLUB DE KAMPIOEN. Voor den sprint en het recordrijden van De Kampioen bestond Zondag veel be langstelling. De uitslagen luiden: sprint 300 meter: A-klasse: 1. Kröller, 2. P. Eindhoven, 3. P. de Bruin, 4. J. Hille- naar. B-klasse: 1. P. v. Metelen, 2. v. d. Ende, 3. Ferber. 4. H. Mulder, Recordrijden 3600 m.: 1. Kröller, 5 min. 1.2 sec.; 2. Ferber, 5 min. 5.2 sec.; 3. Verhoeve, 5 min. 20.6 sec.; 4. H. Mulder, 5 min. 22.4 sec.; 5. Eindhoven, 5 min. 23.6 sec.; 6. Hillenaar, 5 min. 25 8 sec.; 7. P. de Bruin, 5 min. 32.8 sec.; .8. P. v. Metelen, 5 min. 48.8 sec.; 9. v. d, Ende, 6 min. 49 sec. (Hillenaar en v. d. Ende pech). Hedenavond 7 uur wordt een avond- wedstrijd gehouden. WIELERCLUB „UNIE”. Zondag hebben de „Unie”-leden een tijdrit gereden over 50 k.m. De uitslag is als volgtA-klasse 1. Bosch, 1 uur 26 min. 3 sec.; 2. Krijgsman, 1 uur 27 min. 20 sec.; 3. Lagendijk, 1 uur 27 min. 58 sec.; 4. Pruissen, 1 uur 29 min. 28 sec.; 5. Berserik, 1 uur 31 min. 20 sec. B-klasse 1. Verdonk, 1 uur 33 min. 39 sec.; 2. N. N. 2 ronden, 1 uur 1 min. 45 sec. Donderdagavond wordt een wedstrijd voor A- en B-klassers gehouden samen komst te 7.30 uur, vertrek te 8 uur van „Het Vosje”. WEDSTRIJDEN TE NIJMEGEN Te Nijmegen werden Zondag op de wielerbaan Groenewoud wedstrijden ge houden voor profs en onafhankelijken, De uitslagen luiden: Achtervolging profs over 4 k.m. 1. Domhof wint van de Hoog na 10J ronde in 2 min. 2 sec. Ploegachtervolging over plus minus 4 k.m. met aflossing: 1. Motkévan Swelm winnen na 10 ronden in 4 min. 16.4 sec. van Jansenvan der Heiden. Afvalrace profs: 1. Gemonde. Totaaluitslag sprint profs over 3 ron den: 1. van der Linden 5 pnt., 2. Van Eg- mond 4 pnt. Koppel wedstrijd voor-profs en onafhan- kelijken over 15 k.m.: 1. Van Egmond van der Linden 18 pnt., 2. Jansenvan der Heyden 17 pnt., 3. De Groot—de Hoog 10 pnt., 4. Pronkvan der Moot 8 pnt., 5. van Swelm—Motké 7 pnt, 6. Hiddes—Dom hof 0 pnt. DAMMEN De militaire commissie van den Amerikaanschen Senaat heeft met 14 tegen 3 stemmen de benoeming van Henry Stimson tot minister van oorlog goedgekeurd. Te beginnen met morgen worden de clubavonden van de Haagsche Scheidsrechtersvereeniging (H.S.V.) we der geregeld om de 14 dagen gehouden in „Hof van Holland”, Wagenstraat des avonds om 8.15 uur. Onder flinke belangstel- ling heeft dezer dagen de jaarvergadering van V.I.O.S. plaats gehad. De jaarver slagen werden goedgekeurd. Het bestuur onderging een grondige wijziging en is nu als volgt samengesteldA. Lens, voor zitter W. Wasmus, Ampèrestraat 44, se cretaris F. v. d. Burg, penningmeester R. v. Schepen, H. Leenders, W. de Boer, J. D. Houdijker, commissarissen. Het secretariaat van WO. D. A. is in handen gesteld van den heer J. Roest, Koningsplein 15 (tel. 391040 tot 7 uur ’s avonds). beide hoofdtypen in de wajang zijn het edele, het goede, het ideaal der zelfbeheersching en, daartegen over, het slechte. De lakons. de dra ma’s en heldendichten die den tekst bij bijzondere voorstellingen vormen, be- hooren vaak tot de schoonste voorstel lingen der Javaansche literatuur. De wajang poerwo is de oudste en. met zijn koningen. edellieden en demonen, de meest populaire vorm. Zij dagteekent reeds van vóór de elfde eeuw en had evenals de oude Grieksche drama’s aan vankelijk de beteekenis van een eere- dienst. In de 12de eeuw werd er ook reeds muziek bij uitgevoerd Later heeft de wajang poerwo den Hindoe-invloed ondergaan; de wajang van onzen tijd, bopulair in alle kringen, jong en oud, hoog en laag van de inheemsche maat schappij, draagt daarvan nog het ken merk. Een machtige bekoring gaat uit van dit schaduwspel, dat zich nu reeds meer dan tien eeuwen handhaaft. Wie het ka rakter en het zieleleven van den Javaan wil leeren kennen, zal noodzakelijk een studie van den wajang moeten maken. De invloed van de wajang op de Javaa» sche muziek en literatuur is zeer groot. Na de pauze, waarin thee met Indische lekkernijen, smakelijke getuigenissen van de kookkunst der leerlingen van de school werden geserveerd, was er gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd druk ge* bruik gemaakt, een bewijs, dat het on derwerp de aanwezigen zeer had geboeid. Na afloop dankte de directrice der school den heer Koesoemo Joedo voor zijn be langwekkende voordracht ïn de bezette gebieden komt het le ven ten deele al weer op vredesvoet, aldus is gisteren van bevoegde zijde te Berlijn verklaard in een voordracht voor buitenlandsche correspondenten, deelt het D. N. B. mede. De economi sche herbouw is overal al ter hand ge nomen. Naast het terugbrengen van de gevluchte bevolking is het verstrekken van onderdak en voedsel de eerste taak, waarbij de Duitsche militaire, autoriteiten de plaatselijke overheid metterdaad terzijde staan. jn Nederland en België staat het scheppen van arbeid op den voorgrond. De herbouw van de verwoeste deelen van Rotterdam, Luik en Antwerpen is in vollen gang. In de eerste plaats wordt het verkeersnet in orde ge bracht, waarbij de compagnieën van den Duitschen arbeidsdienst hulp ver- Jeenen. In het begin van April, bij een van de eerste wedstrijden van het nieuwe athle- tiekseizoen, bracht Warmerdam ’t record, «at met 4 54 meter tqn name stond van hplft>nwn Meadows, op 4.57 meter. Daarna 46n^Warmerdam in training reeds de hü m> °verschreden, een prestatie, die Sin wedsU‘J‘1 In de gehouden vergadering van de Stichting Haagsch Operafonds zijn de plannen voor he komende seizoen behan deld. De uitvoeringen van Samson en Da- lila, welke oorspronkelijk op 26 Mei j.L ta Arnhem en 30 Mei in den Haag zouden hebben plaats gehad, doch de huidige omstandigheden werden uitgesteld, is thans bepaald, dat deze uitvoeringen in he komende seizoen in de maand October zullen plaats vinden. Tevens is in studie genomen de Orpheus en Euridice van G. W. Gluck, de opera Else van W. v d. Meer, de Cavalleria-Rusticana van Pedro Mascani en Paljas van Ravello. Het ligt in de bedoeling, voor elke ope ra een anderen dirigent te doen optreden. Voor wat orkest betreft, zal aan verschil lende orkesten gelegenheid worden gebo den om de begeleiding op zich te nemen. De koorcommissie van de Stichting Haagsch Operafonds is met twee leden uitgebreid en bestaat thans uit voorzitter, secretaresse, penningmeester, bibliothe caris en lid. Ook voor dit seizoen zal alg bestuurder optreden de heer A. B. Benlat, H van Trooijen 20; B, Galjaard—J. Trims 0—2; B. Trims—J.C P- deVries 2-0; J. C. P. de Vries—B. Galjaard 2—0, J Singerling—J. B. Drewes 2—0; A. v. d. Burg—H. van Trooijen 1—1. RESIDENTIE DAMGENOOTSCHAP. Het Residentie Damgenootschap heeft eenwedstrijd uitgeschreven op Vrijdag 5 dezer, des avonds te 8 uur in zyn club lokaal café-restaurant „St. Reges Thom- sonlaan 1. Deze wedstrijd, waaraan ieder, die geen lid is van een club kosteloos kan deelne men, wordt op één avond uitgespeeld. Be ginners worden naar speelsterkte inge deeld. Militairen-zijn welkom. Het bestuur heeft eenige prijzen beschikbaar gesteld. Voor een belangstellend publiek van leerlingen van de Koloniale school voor meisjes en vrouwen in het Westeinde al hier en voor een aantal introducé's heeft gistermiddag het oud-lid van den Raad van Nederl.-Indië de heer Koesoemo Joedo, een causerie gehouden over het Indisch tooneel. De deskundige spreker, van wien het bekend is, dat hij steeds met groote liefde en belangstelling de ontwikkeling van het Javaansche kunstleven heeft gevolgd, begon met op te merken, dat hij het veel omvattende onderwerp niet al te weten schappelijk wilde behandelen, omdat het er in den kring zijner hoorders slechts om ging belangstelling te wekken voor het onderwerp, welke belangstelling zich verdiepen en verbreiden kon wanneer de leerlingen der school mettertijd in Indië haar levenstaak te volbrengen kregen. Spreker wees op den grooten kunstzin van de Javanen en op de verschillende uitingen daarvan, welke vooral liggen op het gebied van de wajang en het tooneel. Oorspronkelijk beteekende het woord wajang schaduw, later ook pop en in ruimeren zin tooneelvoorstelling De Ba- lineezen en de Maleiers hebben het too neel van de Javanen overgenomen. De heer Koesoemo Joedo stond daarop stil bij de verschillende wajang-soorten. zeven in getal. De oudste vorm van wa jang is de wajang poerwo, bij welken vorm de spreker, na een overzicht to hebben gegeven van de zes andere soor ten, nader stilstond. Hij herinnerde daar bij aan de volmaakte voorstellingen wel ke gegeven worden aan het Hof van Soe- rakarta, welke soms vier dagen duren en die men als geïdealiseerde dans- en tooneelvoorstellingen mag beschouwen. Elke beweging, elke danspas, vormt een schoonheidsuiting; het geheel is als een subliem gedicht. Over de techniek van de wajang poerwo schreef Veth uitvoerig in zijn be kende werk „Java”, waarbij ook de taak van den dalang, den vertooner. werd be licht en de techniek van het witte scherm met de schaduwbeelden en de inrichting der toeschouwefrsruimten aan weerszijden van het scherm nader worden bespro ken. De poerwo SPORTDAG VAN PARAAT. Ter gelegenheid van haar achtjarig be staan hield de Sportvereeniging Paraat op haar terrein aan den Leyweg een sportdag. Er verschenen vier elftallen van S.V.C. met Paraat aan den start. Er vielen aantrekkelijke wedstrijden het talrijk opgekomen publiek te schouwen. De résultaten luidenParaat 4SVC 5 111; Paraat 3SVC 4 12; Paraat 2 SVC 3 1—4; Paraat—SVC 2 5—5. De secretaris, de heer J. Turksma, reikte met een toepasselijk woord beker aan S.V.C. uit. Paraat kreeg troostprijs, een lauwertak. A.D.O. CONTRA V.U.C. om half acht zal wedstrijd variant. In het levendige middenspel waren de kansen vrijwel gelijk totdat Landau verzuimde tijdig zijn koningin in de verdediging terug te trekken. In de afgebroken stelling, welke als volgt luidt: Wit: Khl, Dd3, Tbl en g5, Rc2, pionnen a4, b3, c4, d5, f4 en h2 Zwart Kd8, Da2, Tc5 en g7, Rd4, pionnen a5, b7, d6, e7, f5 en h7, heeft Euwe ongetwijfeld de beste kansen, aangezien de f-pion onhoudbaar is. BlokVlagsma Een onregelmatige d4- opening, welke later het karakter kreeg van de Cambridge-Springsvariant. In het opwindende middenspel offerde Vlagsma twee pionnen, maar verzuimde de winst- voortzetting. Blok was echter zoo vrien delijk hetzelfde te doen. De partij werd nu afgebroken en zal vermoedelijk in re mise eindigen. Sameliusv. d. TolDe N.R.S.V.-er koos weder zijn geliefkoosde West-Indi- sche verdediging, waarmede hij in den wedstrijd om den Keusbeker zulke slechte ervaringen had opgedaan. Ditmaal echter kreeg hij goede kansen, veroverde in het middenspel een pion, welke hij later teruggaf om een gunstig eindspel te be reiken met weder een pion meer. deze partij werd onderbroken, v. d. Tol zal vermoedelijk winnen. KmochGoris Eveneens een West- ïndiër. Reeds bij den tienden zet bracht Goris een offer, dat niet geheel correct was. Wel hield hij vervolgens nog lang tegenstand maar op den duur moest hij voor het materieel overwicht de vlag strijken. MulderMuhring Een Siciliaan de Nimzowitsch-verdediging. Mulder had van meet af de wat betere kansen, het geen echter niet voldoende bleek te zijn om winst te foreeeren. Reeds na 20 zet ten besloot men tot remise. De stand luidt thans H. Kmoch 4 pnt., dr. M. Euwe en C. J. R. Samelius, beiden 3| pnt en 1 afgebr. partij, W. J. Mühring pnt, S. Landau en Th. P. v. d. Tol, u 1 afgebr. partij, Chr. t. en 1 afgebr. partij. H. G. Goris en mr. E. Mulder, VERSPREIDE BERICHTEN. Met 127 tegen 18 stemmen heeft het Finsche parlement het voorstel der regeering, om de censuur op ra- dio-omroep en pers te handhaven, aangenomen. De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken van Zweden is Zaterdag in Moskou aangekomen. Een Spaansche luchtvaartmissie bestaande uit zeven hooge officieren onder leiding van overste Vicente Roa Miranda is te Milaan aangekomen. De missie zal de belangrijkste instellingen van de Italiaansche luchtvaart bezoe ken. Tengevolge van de aanhoudende regens nemen de overstroomingen in de oud-Servische landsdeelen van Zuid- Slavië steeds grooteren omvang aan. Op de spoorlijn Posjarevac-Koetsjevo is een door het water ondermijnde tunnel over een lengte van 20 meter ingestort. Het Italiaansche spoorwegverkeer üal van 15 Juli af weer geheel normaal functioneeren. jOp de Noorsche herbouwleening, die verleden week geopend is, is alleen Maandag reeds voor bijna anderhalf millioen kronen ingeteekend. De Noor sche werkgeversvereeniging heeft voor een half millioen ingeteekend, de lande lijke organisatie van vakvereenigingen voor een even groot bedrag en de Noorsche spaarmaatschappij voor 200.000 kronen. De bladen wijzen er op, dat in alle kringen der bevolking belangstelling voor een spoedigen her bouw bestaat. Dat blijkt vooral uit het feit, dat ook de kleine spaarders in verrassend groot getal aan de lea ning deelnemen. Het Amerikaansche stoomschip „Manhattan” is gisteren naar Lissabon vertrokken om 2000 repatrieerende Amerikanen uit Europa af te halen. weer op, ook in landen, welke tot nu t°e overwegend met Engeland handel dreven. Zoo komen in Noorwe gen de visscherij en de hout- en de metaal-industrie weer tot ontwikke ling. De onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Zweedsche papierindus trie zijn met succes bekroond. Als ge volg hiervan zal de totale uitvoer van de zweedsche papierindustrie naar Duitschland vier tot vijfvoudig worden verhoogd. De afvaardiging, welke in den is opgetreden, is doorgereisd Ook in del, na prijs V.O.G. (alhier)-^ 8e prijs Valkenbosch (alhier) le troostprijs De 20 dag-moyenne-prijzen zijn door de (P.K Remmerswaal (Spil), P. J. Leijen (Pianco), W. Pauptit (Pianco), H. Pianco), J. v. Hagen (Fons), J. Le- NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN PIANCO De uitslag van de door de Haagsche Bil jartclub „Pianco” gehouden nederlaag- wedstrijden luidt aldus: le prijs Entre- Nous (alhier), 2e prijs D.O.S. (Delft) 3e prijs Het Zuiden (Delft); 4e prijs Paul Kruger (alhier); 5e prijs Otters Vrien den (alhier); 6e prijs O.K.K. (alhier); 7e prijs V.O.G. (alhier); 8e prijs T.O.P. (Delft)9e prijs Rembrandt (alhier)10e O.N.A. (Delft); 2e troostprijs Fons (alhier) -2 -- navolgende heeren gewonnen :^J.^v^ Geld (Zuiden), L. de Heij (Pianco), C. v. Veen (Pianco), W. Pauptit (Pianco), H. v. d. Hoef (Pianco), Hek (O.N.A.)J. G. Ba zuin (Pianco), J. v. Hagen (Fons), J. Le- loux (Entre-Nous), J. Broomans (Pianco), H. Bazuin (Pianco),

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3