De Nationale Inzameling 1940 Haagsche Courant van Woensdag 3 Juli 1940 iEJI De boschbessenpluk aan Geeft met gulle hand voor steun getroffen landgenooten van STADSNIEUWS BINNENLAND Reeds een bedrag f125.000 bijeen r ft! Brand in een drogisterij NIEUW SUCCES VOOR HAAGSCHE RECHERCHEURS DERDE BLAD, PAGINA 1. Denkt aan het gironummer: 338.000 r M tjï 1 j Provinciale Staten van Zuid-Holland De boschbessencampagne is in vollen gang. Een foto, genomen in de uitgestrekte bosschen tusschen Nijmegen en Groesbeek. Hulpactie voor Duitschers in Nederland Wederopbouw van boerderijen Het gevaar van den colorado-kever 't- 4 gia» -- lp ,1 IÉ W' WIÉ® j v als Giften voor de vluchtelingen uit Rotterdam Plaatselijke N.SD.A.P.-afdeeiingen geven advies Opkoopers staan onder voortdurende contróle. Wederom een aantal rijwieldieven gearresteerd Onderdak, financieele hulp en de behoefte aan meubelen. waarop zij recht hebben bij de defi nitievee regeling van de oorlogsschade. Deze regeling betreft echter de derde phase, waar het comité geen bemoei enis mede heeft. Wat het werk van het comité betreft, bestaat er via het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den en verschillende commissies een samenwerking, waardoor de controle op individueele gevallen mogelijk is. Bij den regeeringscommissaris voor hulpverleening aan Rotterdam zijn se dert 24 Juli weer vele giften ontvan gen ten behoeve van de vluchtelingen uit Rotterdam. Eventueele gelden kunnen worden gestort op gironummer 386000, ten na me van „bureau hulpverleening aan Rotterdam, Laan Copes van Catten- burch 11”, den Haag. Rijksbureau voor het hotel- en cafébedrijf Spuit en zoekt! Nu de bespuiting van alle aardappelvel den in het gedeelte van ons land ten Zui den van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg met cal- ciumarsenaat, tusschen 1 en 12 Juli ter bestrijding van den coloradokever is voor geschreven, vestigt de plantenziektenkun- dige dienst de aandacht van alle verbou wers erop, dat deze bespuiting noodzake lijk is en vooral ook, dat zij nauwgezet moet worden uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevers en larven van den coloradokeveer gevonden. Door een zeer zorgvuldige bespuiting, waarbij zeer zeker de volle hoeveelheid vloeistof, waar op gerekend is, n.l. minstens 750 liter per hectare, gebruikt moet worden, kunnen eventueel aanwezige larven gedood wor den. Laat men ook tijdens de bespuiting goed opletten of men de aanwezigheid van het insect in het aardappelgewas kan vast stellen, n.l. of men den 1 cm. grooten, ovalen, geelgekleurden kever met 10 zwar te strepen op de dekschilden of de roode larven op de bladeren vindt Als men gaatjes in de bladeren weaarneemt, moet er op die plaats vooral mete aandacht naar larven gezocht worden. Van elk ge val, dat kevers of larven gevonden wor den, moet mededeeling gedaan worden ten gemeentehuize. heid gelegerde Nederlandsche militai ren, ijlings het huisraad naar buiten werd gedragen. Dank zij het snelle in grijpen van de brandweer, welke met 2' stralen van de spuit Louise Hen- riëttestraat water gaf, kon uitbreiding van het vuur voorkomen worden. Eenige in de keuken opgeslagen goe deren gingen mede verloren. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. De schade wordt door verzekering gedekt. Op de foto ziet men brandweerlie den en militairen aan het werk. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is brand uitgebroken in een keu kentje, gelegen achter de drogisterij „De Ooievaar” op den hoek van de Oostduinlaan en de van Nijenrode- straat. Een bediende had de onvoor zichtigheid begaan, bij een open gas vlam petroleum-aether over te gieten in een fleschje, met het gevolg, dat deze licht brandbare vloeistof vlan> vatte. In minder dan geen tijd stond de keuken in lichterlaaie. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, waarom, o.a. met hulp van in de nabij- In een korte zitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland, zijn heden ochtend verschillende voorstellen z.h. stemming aangenomen, o.a. dat betref fende het maken van een noodkeering in de Gouwe nabij de Rabatbrug, en overdracht in beheer van de Kromme Gouwe aan de gemeente Gouda, dat tot wijziging van het tertiair wegenplan, waarbij in dit plan worden opgenomen de verbindingen Delfgauw-Oude Leede- Berkel, via den Rodenrijschenweg en Delfgauw-Oude Leede-Doenkade, en het gedeelte van den Leidschevaartweg. tus schen den Vogelenzangschenweg, en de Margrietenlaan, dat tot wijziging van de rechtspositie van het provinciaal per soneel le. inzake het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning en 2e. een machtiging aan gedeputeerde staten om, voor ’t geval besloten wordt tot toekenning van een duurtebijslag aan de rijksambtenaren, reeds aanstonds ook aan de ambtenaren in dienst van de provincie op gelijken voet een duurte bijslag te verleenen. De zitting werd hierna gesloten. In deze hulpverleening zijn drie phasen te onderscheiden. De eerste phase is het verleenen van onderdak en verzorging vair hen, wier tehuis verloren is gegaan door het oorlogs geweld. Deze phase is thans vrijwel achter den rug, doch deze verzorging heeft slechts een tijdelijk karakter, immers velen vonden onderdak bij familie of bekenden, dikwijls zelfs bij geheel onbekenden. Het is duidelijk, dat deze voorziening daarom slechts tijdelijk kan zijn. De tweede phase van hulpverlee ning, die thans reeds is ingezet, is het verstrekken van financieele hulp aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, bijvoorbeeld door het aankoo- pen van meubels en kleeding en het verstrekken van een klein bedrijfska pitaal aan de kleinste middenstanders. De voorziening met kleeren is vrij bevredigend, doch anders is het ge steld met meubelen. Hier bestaat een groote vraag van de zijde van hen, die uit him voorloopig onderdak over gaan naar hun nieuwe semi-perma- nente verblijfplaatsen. Het comité is thans in onderhandeling met verschil lende meubelfabrikanten, waarbij het een geruststellende verzekering is, dat alles in voldoende mate en snel kan worden geleverd, mits er geld is voor den aankoop. Maar het comité koes tert geen twijfel of door de inzame ling van 6 Juli zal hierin worden voor zien door het Nederlandsche publiek, dat reeds zoo dikwijls met milde hand gaf, wanneer dit noodig was, en dat thans bij een zoo bij uitstek nationaal doel het verstrekken van hulp aan hun door het oorlogsgeweld getroffen landgenooten zeker niet zal achter blijven. Wat het verstrekken van een klein bedrijfskapitaal aangaat, zoo- als gezegd, geldt dit slechts voor de groep der kleinste middenstanders, die met een betrekkelijk klein bedrag weer op de been kunnen worden gehol pen en daardoor in staat worden gesteld weer voor zichzelf te zorgen. De hulp aan middenstanders, beroepsconsultatie in den geest van het Prijsvraag van de Evangelische Maatschappij. Het hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij heeft besloten een prijs vraag uit te schrijven voor het volgende onderwerp: „De taak van het protestan tisme in dezen tijd”. Gewenscht wordt een kort maar krachtig en goed gedocu menteerd vlugschriftje van pl.m. 1750 woorden, dat vóór den lOden September 1940 zal moeten worden ingeleverd bi, den algemeenen secretaris. Als honora rium voor een goedgekeurde copie stelt het hoofdbestuur ƒ50 ter beschikking. De jury bestaat uit de heeren ds. D. A. van Krevelen, Kastanjelaan 44 te Hil versum; ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Olympiaplein 29 te Amsterdam; dr. J. F. Beerens, Ramstraat 11 te Utrecht, en ds. H. H. Dorgelo, algemeen secretaris. Copie ip te leveren onder pseudoniem, met bijgevoegd een l waarin volledig eigen naam en adres. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar aan het secretariaat Jan Steenlaan 13 te Naarden. Intrekking van contingenteeringen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt be kend, dat de contingenteeringen van kunstmeststoffen, papier en papierwaren, rijst en rijstvoedermeel. schroefbouten en isolatorsteunen en weefsels van wol en halfwol, waarvan de geldigheidsduur op 30 Juni 1940 afliep, niet voor een nieuwe periode werden verlengd. Invoer van de betreffende goederen zal derhalve na ge noemden datum zonder vergunning inge volge de Crisis-Invoerwet 1937 zijn toe gestaan. De visscherij te Umuiden. De in de maand Juni in den Rijksvisch- afslag te IJmuiden verkochte visch bracht 15.734 op, waarvan nog het meeste, n.l. 14.354 was van consignatie-zendingen. Verleden jaar bedroeg de opbrengst in Juni ruim 400.000. Over het eerste half jaar bedroeg de opbrengst ƒ2.295.595, wat 1.265,000 minder is dan verleden jaar, Behoud van werk te Aalsmeer. In de Aalsmeersche bloemisterij dreigde het gevaar, dat tal van werkgevers hun personeel zouden ontslaan. Het departe ment van Sociale Zaken heeft goedgevon den, dat voor 25.000 gulden bijslag m de loonen wordt gegeven. Reeds zijn 400 ar beiders door deze regeling in dienst ge bleven of genomen. Algemeene richtlijnen. De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw deelt mede, dat hij, in overleg met den Regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij de behandeling van zaken, den wederop bouw van landbouwbedrijven betreffen de, tot nader order heeft opgedragen aan het bureau ontruiming van het regee- ringscommissariaat voor den akkerbouw en de veehouderij. De leiding van den wederopbouw van landbouwgebouwen bij dit bureau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige afdee- ling van de directie van de Wieringer- meer te Alkmaar. Bij het opmaken van plannen tot wederopbouw van vernielde boerderijen zullen door den heer van Eek te verstrekken algemeene richtlijnen moeten worden gevolgd; omtrent de in- deeling .van de gebouwen zullen dwin gende aanwijzingen worden gegeven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn architect, behoudens goedkeuring door den regeeringscommissaris. Het is de bedoeling alleen die architecten toe te laten, die bekend zijn met den bouw van boerderijen en hun aantal te beper ken. Zoo zal het in die streken, waar vele boerderijen werden verwoest, ge wenscht zijn, dat dezelfde architect op dracht krijgt voor verschillende, in ei kaars nabijheid gelegen boerderijen. In dit geval zal de aanwijzing van archi- Als voorbeeld kan dienen een midden stander, die geholpen wordt aan een kleinen voorraad voor zijn bedrijf, gereedschap enz., terwijl daarbij ook moeten worden gerekend schippers, wier vaartuig is gezonken en die dit moeten laten lichten en nazien. Met ’n betrekkelijk gering bedrag zijn deze njjveren weer geholpen en kunnen zij hun plaats innemen bij den weder opbouw van ons land. Over het alge meen zullen deze gelden niet als voor schot worden beschouwd. Voor de tegemoetkoming voor de door den oorlog getroffen grootere be drijven zorgen de provinciale coml- té’s, die aan deze bedrijven voor schotten verleenen op de uitkeeringen, Allerwegen wordt thans hard ge werkt aan de laatste voorbereidselen voor de Nationale Inzameling 1940,, die Zaterdag in vrijwel het geheele land zal worden gehouden, nadat deze door verschillende omstandigheden tweemaal was uitgesteld. Een redacteur van het A.N.P. had een onderhoud met eenige heeren van het comité, die een uiteenzetting gaf van hetgeen reeds is geschied en wat nog zal worden gedaan. De voor bereidingen voor de inzameling waren in enkele gemeenten reeds zoo ver gevorderd, dat daar de inzameling reeds op 22 Juni werd gehouden. In deze gemeenten wordt dus Zaterdag a.s. niet ingezameld. Voornamelijk zijn dit kleinere gemeenten, doch ook Leiden en Utrecht behooren daaron der. Voor Utrecht geldt nog een an dere bijzonderheid, n.l. dat de op brengst van de inzameling aldaar ten goede is gekomen aan de getroffenen, die in het gebied van de Grebbelinie woonachtig zijn. Bij de verdeeling van de opbrengst der landelijke inzameling over de getroffen gebieden zal hier mede rekening worden gehouden. Dit is mogelijk, omdat de opbrengst zal worden verdeeld naarmate de schade, welke een streek heeft geleden, zoodat rekening wordt gehouden met de ge leden verliezen en het bedrag niet in gelyke deelen wordt verdeeld. De Nationale Inzameling 1940 heeft immers ten doel zooveel mogelijk tege moet te komen aan de inwoners van gebieden, welke door den oorlog hebben geleden. Uitdrukkelijk zij hierbij aan- geteekend, dat de ontvangen gelden in hun geheel zullen worden aange wend voor hulpverleening in de ge troffen gebieden van ons land, zulks in tegenstelling met de daarover ver spreide geruchten. De heer F. A. Pfeifer tot directeur benoemd. Ter centrallseering van de werkzaam heden, verbonden aan de uitvoering van distributie- en andere crisisregelingen, zoomede aan de behartiging der belangen van het hotel-, café-, restaurant en pen- sionbedrijf in het algemeen, wordt inge steld een Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf. Het Rijksbureau wordt gevestigd te ’s-Graven- hage, Raamweg 14. De dagelijksche leiding van het Rijks bureau berust bij een directeur, die op treedt namens den secretaris-generaal van het département van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Het bureau ressorteert onder de afdeeling Middenstand van voor- noemd departement. Als directeur van het Rijksbureau is aangewezen de heer F. A. Pfeifer te Sche- veningen. Registratie van oorlogsschade aan binnenvaartuigen In overleg met het secretariaat der Commissie-Oorlogsschade wordt het vol gende bekend gemaakt: 1. Eigenaren van door oorlogsgeweld beschadigde binnenvaartuigen dienen zich voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied alsnog ten spoedigste te wen den tot hel Comité Oorlogsschade Bin nenvaart 1940, Beursgebouw, ingang Roo de Zand 19, Rotterdam, door welks be middeling de aangifte bij de gevoegde schade-enquete-commissie zal geschie den. 2. Het lichten van vaartuigen, gezon ken in rijkswateren, geschiedt voor zoo ver dit niet reeds .door een direct belang hebbende heeft plaats gehad in den re gel door den dienst van den Rijkswater staat. Daartoe strekkende aanvragen kun* nen door bemiddeling van het Comité ge schieden. Voor lichtingswerkzaamheden in andere wateren dienen belanghebbenden in overleg te treden met bovengenoemd Comité Oorlogsschade Binnenvaart 1940. 3. Omtrent expertise door de daartoe bevoegde instanties kan men zich even eens in verbinding stellen met het voc*- noemd Comité. Mededeeling van het deviewntn«ditnwt Het Deviezeninstituut maakt bekend, dat ingevolge de beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, Ned. St.Crt. van 2 Juli 1940, no. 126, (Documentenbeschikking), bij den uitvoer naar landen, Andere dan die waarmede een clearing bestaat, aan de ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen o.a. moet worden overgelegd een behoorlijk ingevuld en onderteekend, door het Deviezeninstituut vastgelegd formu lier. Exemplaren dier formulieren, t.w. exportdeviezenverklaringen, zijn ver krijgbaar bij de bureaux van het Devie zeninstituut en bij de Kamers van Koop handel. Wederom hebben rechercheurs van den Centralqn Opsporingsdienst, spe ciaal belast met het opsporen van ge stolen rijwielen, dezer dagen een suc ces geboekt door een aantal rijwiel dieven te arresteeren. Deze afdeeling van den C.O.D. houdt voortdurend contróle bij de op koopers van tweede hands rijwielen. Daardoor gelukt het vaak belangrijke aanwijzingen in handen te krijgen met gevolg, dat men een rijwieldief kan aanhouden. Zoo kon in den nacht van 17 op 18 Juni in zijn woning worden aangehou den de 30-jarige schoenmaker J. K. Door contróle bij een opkooper in de binnenstad kon beslag gelegd worden op een rijwiel, afkomstig van diefstal aan den Rijswijkscheweg. Bij navraag bij den fabrikant en rijwielhandelaar kwam de politie te weten, aan wien het rijwiel indertijd verkocht was. Uit een en ander bleek verder, dat R. samen werkte met z’n 23-jarigen zwager H. J. C. B. Deze B heeft zich aan nog meer rijwieldiefstallen schul dig gemaakt. Hij kon echter nog niet gearresteerd worden, daar hij voort vluchtig Is. K. bekende minstens 5 diefstallen gepleegd te hebben. Het ligt in het voornemen binnenkort voorschriften te geven, o.a. betreffende de verplichting voor hotels- .café’s, restau rants en pensions tot inschrijving bij dit Rijksbureau. In afwachting daarvan kun nen belanghebbenden in het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf zich om trent aangelegenheden, op dit bedrijf be trekking hebbende, reeds schriftelijk met het Rijksbureau in verbinding stollen. Kok maakte er systeem van. Op 26 Juni j.l. is eveneens in zijn woning gearresteerd de 20-jarige kok J. F. Deze F. heeft vele rijwielen ge stolen en verkocht. Hij had een sys teem van „iederen dag een fiets te stelen en te verkoopen”. Voor de oud ste exemplaren maakte F. 10 tot 15. Bij contróle bij rijwielhandelaren bleek de naam F. vrij veel voor te komen. Het kwam voorts aan het licht, dat de meeste rijwielhandelaren, niet de op koopers, te goeder trouw koopen. D» rijwieldieven komen met zeer aan nemelijke praatjes een fiets aanbieden. De verkooper van een fiets moet zich ook kunnen legitimeeren. Meestal doet men dit door middel van een stam kaart F. vertelden den handelaar, dat de fiets, die hij aanbood, van een gesneu velden broer was. De handelaar ge loofde alles en liep er in. Na zijn arrestatie bekende F. 10 fietsen gesto len te hebben. Meerendeels uit het cen trum der stad en Scheveningen. tecten door den regeeringscommissaris kunnen plaats vinden. De gang van zaken zal ongeveer volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afme tingen en indeeling van de gebouwen worden gegeven door of vanwege den heei’ van Eek, die in verschillende plaat sen een kantoor zal vestigen (bureau wederopbouw boerderijen). Het plan met kostenbegrooting kan door den architect worden opgemaakt, waarna het door den dienst van den heer van Eek wordt be oordeeld. Bij de beoordeeling van het plan wordt tevens de waarde van het gebouw vóór de vernieling opgenomen. Blijkt bij dezen dienst geen bezwaar tegen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschenkomst van dezen dienst aan den Regeeringscommissaris voor den weder opbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het bureau ont ruiming met de adviescommissie vorde ringen en de voor de oorlogsgeweld- schade aan te wijzen instanties vaststel len, welke schadeloosstelling of welk cre- diet kan worden verleend. Op basis hiervan wordt met den eige naar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het bu reau wederopbouw boerderijen goed te keuren bestekken met de uitvoering worden begonnen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen herstellen of herbou wen, hetgeen uit een oogpunt van voed selvoorziening van belang is, zullen bij de burgemeesters der gemeenten formu lieren verkrijgbaar zijn, waarop de eige naar mededeelingen kan doen omtrent den aard der vernieling. Aan de hand van de ingezonden formulieren zal daarna de heer van Eek zoo spoedig mogelijk con tact met de belanghebbenden zoeken. Het hoofdkantoor van het bureau we deropbouw boerderijen is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 12. tel. 16551. Het eerste bureau voor het district noordelijk deel Grebbelinie is geopend te Amers foort, Heiligenbergerweg 93, tel. 6955. Een bof! Maandag j.l. had de politie een bof. Ze kwam bij een der opkoopers, juist uuci povuuuuicni, gesloten couvert, OP het moment dat deze aan het onder- handelen was met een verkooper. Het was een jongeman, die een prachtig sportkarretje aanbood voor 15. Een van de rechercheurs praatte eens met den jongeman. Deze vertelde, dat hij uit Hilversum kwam en op zijn tocht hier ter stede was gekomen. Hij was hier al 8 dagen en kwam nu geld te kort Maar de rechercheur vertrouwde de zaak niet en nam hem mee naar "t politiebureau om hem nader aan den tand te voelen. Daar bleek, dat men te doen had met den 20-jarigen fabrieksarbeider C. v. L., die gesignaleerd stond in het Hilversumsche politieblad voor een al daar gepleegde rijwieldiefstal. L. is nu overgebracht naar Hilversum. Gisteren is nog aangehouden de 19- jarige bloemenkoopman W. F. S. Ook deze man kon men arresteeren via het contróle-systeem bij de opkoopers. S. heeft nog meer op z’n kerfstok. In 1938 was hij reeds veroordeeld tot een voorwaardelijke tuchthuisstraf van 7 maanden, met een proeftijd van 3 jaar, wegens rijwieldiefstal. In verband met bovenstaande arres tatie verzoekt de commissaris van po litie van den Centralen Opsporings dienst de eigenaresse van een dames- rijwiel, dat op Donderdag 13 Juni j.l, des namiddags om 3 uur van de open- Duitsche Arbeidsfront (D.A.F.). Het hulpcomité belast zich verder met de vaststelling van alle materieele schaden, welke tengevolge van den oorlog aan bezittingen van Duitschers in Nederland ontstaan zijn, bijv, ver lies van huizen, zaken, woningen, voorraden enz. Deze vaststelling ge schiedt met het oog op de latere scha deloosstelling. Het adviesbureau van het hulpcomité staat ter beschikking van alle Duit schers in het buitenland, zoodat iede re Duitscher wordt aangereden zich tot dit bureau te wenden, teneinde raad en hulp te verkrijgen. De buiten Rotterdam wonende Duitschers kunnen zich om raad wenden tot de afdeeling van de N.S.DJLP. in hun woonplaats. Collecten in 950 gemeenten. Zoo zullen er dus Zaterdag 6 Juli in ons land in ongeveer 950 gemeenten collecten worden georganiseerd. Welk een hoeveelheid arbeid hiervoor moest worden verzet, behoeft geen toelich ting. Via de commissarissen in de ver schillende provincies zijn de burge meesters aangeschreven met het ver zoek mee te werken aan deze inzame lingen. Echter bestaan er nog verschillende moeilijkheden, in de eerste plaats het beperkte vervoer, dat zich vooral zal laten gelden in de groote gemeenten. Waar vroeger voor het wegbrengen en halen- van de bussen, voor het rondbrengen van broodjes enz. voor de collectanten altyd een aantal auto’s beschikbaar werd gesteld, is dit nu ten eenenmale uitgesloten, zoodat van de collectanten veel zal worden ge vergd. Dat dit door niemand als een bezwaar wordt gevoeld, bewijst wel het groote aantal personen, dat zich als zoodanig heeft opgegeven. Hier aan zal het niet liggen bij deze ge legenheid, evenmin als aan de nog steeds vertraagde postverbindingen. De organisatie klopt en thans is het wachten op het antwoord van het Nederlandsche volk, dat Zaterdag in de gelegenheid wordt gesteld een steentje bij te dragen tot den opbouw van de streken in ons vaderland, die het oorlogsgeweld over zich heen za gen gaan. Dat dit antwoord onze Nederlandsche traditie waardig zal zijn, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, gezien het feit, dat reeds nu ongeveer een bedrag van ongeveer 125.000 is gestort op giro 388000 van het comité. De eischen, die aan het comité worden gesteld, zijn zwaar. Er zal veel noodig zijn, dus het parool voor Nederland zal op 6 Juli zijn: geef met gulle hand voor steun aan uw ge troffen landgenooten. Wordt dit op gevolgd, dan kan wat dit betreft de toekomst gerust worden tegemoet- gezien. In herinnering zij gebracht, dat het adres van het bureau voor de Natio nale Inzameling is: Koningskade 17, den Haag, telefoon 721892 of 775455. Collectespeldjep en ander collectema- teriaal kunnen daar worden aange vraagd. Ook in Nederland is een systemati sche hulpactie aangevangen voor de Duitschers, die tengevolge van oorlogs maatregelen nadeel ondervonden. De vanwege de leiding van de bui- tenlandsche organisatie der N.S.D.A.P. voor alle aangelegenheden van Duit schers in het buitenland bestaande N.S.V. (Nationaal Socialistische Volks welvaart) stelde met grooten spoed een hulpcomité in met den zetel in Rotter dam, Westzeedijk 145, telefoon 38865, welk comité onmiddellijk de zorg voor de getroffen Duitschers op zich ge nomen heeft. Ook aan herstel van de gezondheids toestand van Duitschers, welke tenge volge van de gebeurtenissen geschokt is, is gedacht door genezing in bad- Dlaatsei, sanatoria of speciale zieken huizen in Duitschland. Voor lichtere gevallen heeft men de beschikking oven een rusthuis, dat klimatisch het best is gelegen in het schoonste gedeelte van Nederland. Het gebied der vraagstukken van het opgerichte hulpcomité omvat ook de bemiddeling voor geschikte werkge legenheid voor zonder bestaan ge komen Duitschers alsmede uitvoerige F” KM •Lx >$1 - w ,aw*.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9