De documentenvondst Frankrijk in °P 'l-= Britsche oorlogsbodems vuren F ransche |f é'l No. 17611. 1940. Wiesbaden bijeen over Duitsche handen Fransche vliegtuigen Sarajogloe’s houding veroordeeld |De wapenstilstandcommissie Engeland wil controle Fransche oorlogsschepen Donderdag 4 Juli. w* Mi 1 in in O lil Gevecht bij Oran Het gevecht „Stukken van weergaloos cynisme” f De inhoud der overige documenten PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Nederland van De termijn der operaties. i I I Met het oog op dezen niet te qualifi- ceeren aanval, aldus gaat het commu niqué verder, heeft de Fransche regee- het uit De vernieling der Russische olievelden. - Aangezien de Fransche admiraal weigerde te gehoorzamen, opende de Britsche vloot om 5.40 uur n.m. het vuur op de Fransche oorlogs bodems. zijn feit behoort. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De samenstelling van het Engelsche eskader. Het negende document bevat een rap port van den opperbevelhebber in het Oosten van de Middellandsche Zee. Weygand, aan Gamelin, den bevelheb ber der strijdkrachten te land, en aan den opperbevelhebber van het luchtwa pen, Vuillemin. In dit rapport wordt o.a. gezegd: da* de voorbereidingen voor het bombar- deeren van de olievelden in den Kau- kasus zoover zijn gevorderd, dat de ter mijn, waarbinnen deze operatie ten uit voer kan worden gelegd, kan worden ge raamd. De voorzichtigheid gebiedt de uitvoe ring der operatie onder oogen te zien voor eind Juni of begin Juli. De opera tie mag slechts enkele dagen duren eo moet bestaan uit een massaal bombar dement van die punten, welker vernie ling door explosieve of brandbommen beschouwd moet worden als bijzonder doeltreffend. De aangegeven termijn is overigens ook voor Turkije noodig, aan gezien Turkije zich in den loop van dezen tijd moet brengen in een toestand die het veroorlooft, het hoofd te bieden aan iedere vijandelijke tegenactie, welke i gelijkerwijze tevoorschijn geroepen wordt door het bombardement met het oplaaien van den oorlogsbrand in Klein-Azië en, in den Kaukasus wordt de wereld thans voor het eerst met de publicatie van het departement van buitenlandsche zaken onthuld. De wereld is thans in staat zich de vraag voor te leggen, wat er van den vrede van het neutrale Europa, van de Klein- Aziatische wereld en van het sovjet- Russische rijK was overgebleven, wan neer niet de Führer van Duitschland in het bewustzijn van zijn cultureele missie, besloten nad op 10 Mei den aan val te richten op het hart van die mo gendheden, die overal maar niet op eigen bodem wilden strijden. Het blad concludeert, dat in den in- tiemsten raad der geallieerde oorlogs- ophitsers besloten was tot een overval op Russisch souverein gebied. Over dit telegram schrijft de „Völ- kische Beobachter” o.m.: Het Turksche volk zal met diepen schrik Zien, aan welke gevaren het ternauwernood is ontkomen. Ook in Moskou zou men deze onthullingen weten te waardeeren. handelingen reageeren. dan zou het werkelijk noodig zijn, dat de Turksche regeering in staat zou zijn voor de na tionale vergadering te verklaren, dat het initiatief tot den aanval op reke ning van Moskou komt. Een luchtaanval op Bakoe. Het document nummer zes bevat het telegram van den Franschen ambassa deur Massigli in Ankara, aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken in Parijs, gedateerd 28 Maart 1940. Hier uit blijkt, dat bij de actie tegen Bakoe en Batoem door een handige regie een compromiteering van Turkije naar bui ten vermeden zal worden. Massigli komt tot de slotsom, dat een van tevoren in kennis stellen der Turk sche regeering en een verzoek om haar toestemming, althans om haar mo reele toestemming voor het vliegen over haar gebied, haar onnoodig in verlegenheid zouden brengen. De operatie moet reeds in uitvoering zijn, terwijl men zich van tevoren ver ontschuldigt, voor het geval, dat vlieg tuigen van de Turksche luchtruimte gebruik moeten maken. Verre wm de Turksche regeering te kwetsen, zal onze gereserveerdheid, aldus het tele gram, haar taak juist kunnen verlich ten. Indien de sovjet-regeering een pro test zou indienen, is het van belang, dat Ankara kan verklaren, met de aan gelegenheid niets uitstaande gehad te hebben. Wanneer over Turksch gehiid gevlogen zou zijn zou het zelfs niet erg zijn, wanneer bij ons een beschei den protest zou worden ingediend. Zou de toestand ernstiger worden en zouden de sovjets hierop door oor logs- In aansluiting met de gisteren aan gevangen publicatie van Fransche documenten, kan nog het volgende worden medegedeeld. Het vijfde document is een aantee- kening van Gamelin betreffende de verdieping der plannen tot het vor men van nieuwe fronten. Duitschland en Sovjet-Rusland moeten door afsnijden van den ertstoevoer Zweden en den olietoevoer uit Roe menië, economisch worden verzwakt. Men wil een strategie volgen van „afslijting der Duitsche strijdkrach ten”. In dit document o.a. wordt de nood zaak van een verscherping der blok kade naar voren gebracht en de posi tie van Nederland en België beschre ven. Het kan in het belang zijn van Duitschland deze landen te sparen, omdat hierdoor het effect der blok kade wordt verzwakt. Een strenge contingenteering van den invoer in België en Nederland zou Duitschland ertoe kunnen brengen met deze landen korte metten te maken, resp., dat het in België en Nederland binnenvalt, aangezien beide landen dan nog slechts van economisch standpunt be zien, matig profijt zouden brengen. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. I Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". I „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco pef post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De positie van België en Eien kijkje op een vliegveld in de buurt van Parijs, waar vele Fransche vliegtuigen door de Duitschers werden b uilgeinaakt. Ten aanzien van het optreden der Engelschen bij Oran, verneemrt het D. N. B. nog, dat de Engelsche vlootgroep. welke Woensdag voor Oran verscheen, bestond uit drie slagschepen, een vlieg- tuigmoederschip, 3 kruisers en een lichte flotille. Nadat de Fransche admiraal de En gelsche eischen had afgewezen, open den de Engelschen het vuur. De Fran sche vlooteenheden aanvaardden den strijd. Tegen 7 uur n.m. ontwikkelde zich een zeeslag tusschen de Fransche en de Britsche zeestrijdkrachten. over het verloop waarvan op het oogenblik nog geen berichten zijn ontvangen. Ook de in Engeland liggende Fran sche schepen hebben van hun regee ring bevel gekregen eveneens met ge weld zee te kiezen en volgens de wa penstilstandsvoorwaarden Brest aan te doen. Te Londen wordt, naar het D.N.B. meldt, volgens een bericht Reuter officieel medegedeeld: „Op 3 Juli zijn maatregelen geno men om alle in Britsche havens zijnde Fransche oorlogsschepen onder con trole van Groot-Brittannië te stellen. Dit is met succes geschied, ofschoon daarbij twee slachtoffers zijn ge vallen”. In een verklaring van het ministerie voor de voorlichting wordt hierover o.m. gezegd: „Tegelijkertijd zijn aan de Fransche schepen in de Noordafri- kaansche havens zekere voorwaarden gesteld, waarvan het doel was ze te -onttrekken aan Duitsche handen. Den bevelvoerenden Franschen officier werd verklaard, dat Groot-Brittannië, ingeval geen van deze voorwaarden mocht worden aanvaard, alle maat regelen zou nemen om de zekerheid te krijgen, dat geen van deze vaar tuigen in het verdere verloop van den oorlog tegen Engeland zal worden ge bruikt. De regeering betreurt het, dat de Fransche generaal, die in Oran het bevel voerde, geweigerd heeft een van deze voorgestelde voorwaarden te aanvaarden. Het onvermijdelijke resultaat was, dat in deze stad een actie moest worden ondernomen tegen de Fransche schepen. Deze operaties zijn nog aan den gang. Voor het parlement zal daar over vandaag door den eersten minis ter een verklaring worden afgelegd. Het volgende document is een eigen handig geschreven aanteekening van Daladier, waarin ’t heet, dat generaal Gamelin en admiraal Darlan moet wor den verzocht een memorandum uit te werken over een eventueele interventie ter vernieling van de Russische olievel den. Document no. 8 vormt een notitie over een afspraak tusschen de Fran sche en Engelsche generale staven van het luchtwapen inzake den Fransch- Britschen luchtaanval op de petroleum van den Kaukasus, te weten op de raf finaderijen en haveninstallaties van BatoemPotiGrozny en Bakoe. Het D.N.B. meldt uit GenèveIn Clermont-Ferrand is in den afgeloopen nacht om drie uur het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven ,Jn den ochtend van 3 Juli is een belangrijke Engelsche strijdmacht, voornamelijk bestaande uit drie linieschepen, welke van de Noord zee was gekomen, verschenen voor de reede van Mers el Tebir, de vlootbasis van Oran, waar zich een deel van de Fransche vloot, n.1. de „Dunkerque” en de „Strass- bourg” volgens het wapenstilstands- verdrag voor anker bevond. De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskader-admiraal, vice-admiraa Gensoul, den eisch zich over te geven, dan wel zelf zijn schepen tot zinken te brengen. De Britsche admiraal stond een termijn van zes uur toe voor het nemen van een beslissing. Zonder te wachten op den afloop van dezen termijn, sloten water vliegtuigen van de Engelsche ma rine door middel van magnetische mijnen de reede van Mers el Te bir af. In hotel Nassauerhof te Wiesbaden, ook bij vele Hollanders bekend, vinden de zittingen van de wapen stilstandcommissie plaats. Links aan de tafel zitten de Duitsche, rechts de Fransche afgevaardigden. Ook de blijkens het telegram van den Franschen ambassadeur in An kara, Massigli, over zijn onderhoud met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Sarajogloe, aan het licht gebrachte houding van dezen laatste, wordt in de Duitsche bladen druk besproken. Dit document, aldus het ..Hambur ger Fremdenblatt”, bevat zeer ern stige beschuldigingen. Deze minis ter van buitenlandsche zaken van Turkije is door de eenzijdigheid van zijn politieke houding gevon nist. Hij heeft zijn vaderland tot het slagveld voor de Britsche we reldbelangen willen maken. De kwestie van de Zwarte Zee. Mijn aandacht wordt verder bezig gehouden door de kwestie van de Zwarte Zee en de faciliteiten, welke de scheepvaart in die wateren bij de ver borgen medewerking van sovjet-Rus- land biedt voor de voorziening van Duitschland. Helaas moet men toege ven, dat een oplossing van dit probleem niet gemakkelijk te vinden is. Ons binnendringen in de Zwarte Zee kan slechts op grond van een welwil lende beslissing van Turkije volgen, die echter een protest van de sovjet unie of Italië zal uitlokken. De mogelijkheid van het uitbreken van vijandelijkheden als een gevolg van ons initiatief zou in geen geval zijn uit gesloten en deze omstandigheid zou ons verplichten, ons bezig te houden rnet de reacties, welke het voorgenomen initiatief van het standpunt der Turk sche verdediging zou kunnen hebben. Hoe zou overigens de contróle-actie op de Zwarte Zee moeten geschieden Het zal er voornamelijk om gaan, de Russische, Roemeensche, Boelgaarsche of Italiaansche schepen te controleeren en te onderwerpen aan een controle bezoek, alsmede onder dezelfde voor waarden de Russische en de Italiaan sche petroleumtankschepen aan te hou den en aan een scheepscontróle te on derwerpen, die varen tusschen de Kaukasische havens en de mondingen van den Donau of langs de Boelgaar sche kust heen en weer varen De aangehouden schepen zouden naar een vlootsteunpunt moeten worden ge bracht, om daar gecontroleerd te wor den en de inbeslaggenomen goederen te lossen. Waar zou dit steunpunt gelegen mc.eten zijn anders dan in een Turksche haven? Dit zou echter beteekener. dat Turkije direct aan de actie der geallieer den zou deelnemen en Duitschland Tur kije met recht als een oorlogvoerende mogendheid zou kunnen beschouwen. Naar mijn meening is de Turksche re geering op het oogenblik niet bereid, zoover te gaan. Ik kom tot de slotsom, dat bij den tegenwoordigen toestand en na een door een deskundige vast te stellen termijn de operatie tegen Bakoe het gemakke lijkste te organiseeren is en wel in een wijze, waarbij wij rekening zouden kunnen houden met de Turksche bezwa ren. Bovendien zou een succes derge lijke consequenties hebben en de Rus sische actie dermate verlammen, dat de Turksche regeering bij een gunstig re sultaat van de operatie zich juist door ons succes er toe gedrongen voelt, ons de noodige faciliteiten met minder be zorgdheid te verleenen, opdat de opera ties der scheepscontrole op de Zwarte Zee onder gunstiger omstandigheden zouden kunnen verloopen. ring aan de naast de Britsche vloot ter reede van Alexandrië voor anker lig gende eenheden het bevel gegeven, de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noodig met geweld. Bovendien heeft aangezien deze aanval des te afschuwelijker is, daar hij gepleegd werd door onzen bondge noot van gisteren de Fransche ad miraliteit zonder verwijl aan alle oor logsschepen, welke zich in volle zee be vinden, instructie gegeven om de Brit sche koopvaardijschepen, welke zij ont moeten. aan te houden en op iederen nieuwen aanval met vuur te antwoor den.” De Berlijnsche bladen noemen de door het departement van buitenland sche zaken gepubliceerde geheime stuK. ken van den Franschen gtneralen staf „documenten van weergaloos cynisme” die naar de bladen weten te berichten, in een door een Duitsche bom verniel den trein in de buurt van Nevers aan de Loire zijn gevonden. Naar uit een verder krantenbericht blijkt, is tegelij kertijd met de stukken van den Fran schen generalen staf op een andere plaats in een vrachtauto de steek van Napoleon uit de Dome des Invalides, een gouden ketting van den keizer en zijn degen gevonden. De „Berliner Börsenztg.” ziet in de documenten voor alles een bevestiging van datgene, waarvoor het rijk sedert het uitbreken van den oorlog de neu trale landen steeds weer heeft gewaar schuwd, n.l. de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog van den Noordkaap tot aan de Kaukasus. Men herinnert zich de perscampagne van de Westelijke mogendheden, zoo schrijft het blad, die in Januari 1940 begon, in Februari nog toenam en met de be ruchte zitting van den oorlogsraad op 28 Maart haar hoogtepunt bereikte. Wanneer men in deze Engelsche en Fransche persstemmen bladert, dan vindt men alle vraagstukken, landen, ge bieden en steden opgesomd, die ook in de documenten een rol spelen. Weken lang werd b.v. het vraagstuk van het tegenhouden van het Zweedsche erts en daarmede een aanval op Noorwegen en Zweden, het vraagstuk van de Rus sische en Roemeensche petroleum en daarmede een aanval op Bakoe en Ba toem en de Roemeensche petroleumvel- den behandeld. Het „Hamburger Fremdenbl.” schrijft, dat de documenten een ongewoon ver helderend inzicht geven in de geheim ste bedoelingen van het opperbevel der Westelijke mogendheden. Zij doen dui delijk uitkomen, zoo schrijft het blad, welke verwachtingen geknoopt waren aan de oorlogsplannen der Westelijke mogendheden voor het jaar 1940. Het waren verwachtingen, die zonder uit zonderingen steunden op de stelling, dat de oorlog van allen tegen allen de beste waarborg zou zijn voor een over winning van Londen en Parijs. Dat het den Westelijken mogendheden gelukt is Scandinavië van zijn vrede te berooven, is een feit dat tot de geschiedenis behoort. Hoe na der het tijdstip was gekomen, waar op rekening moest worden gehouden ff r o HAAGSCHE COURANT I r - 1 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 s< 11 w.:? ■- (S 'V» i.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1