CASINO Waarom Roemenië aan de Russische eischen toegaf De toestand in Oost-Azië zonder mo Hertog De levensmiddelenvoor raden in Duitschland was gelijk De betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Egypte OPENING Britsche koopvaardij lijdt zware verliezen Tegenstand der troepen hulp met LOU BANDY Turksche belangstelling voor Syrië van Windsor te Lissabon Pijpleiding in Irak beschadigd? Wat aan het aftreden van minister-president Ali Maher vooraf is gegaan HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 ITALIË. RECLAMES. ENGELAND. Britschen DUITSCHLAND. FRANKRIJK. en heb- SPANJE. te den Zie verder 2e blad, pag. 3 r De Italiaansche luchtaanvallen op Malta Nationale vergadering komt bijeen Naar uit Vichy gemeld wordt, zullen Kamer en Senaat in een der eerst volgende vergaderingen een resolutie moeten aannemen over het bijeenroe pen van de nationale vergadering. De nationale vergadering moet door den toestand geboden veranderingen der politieke instellingen aanbrengen en de regeering de noodige autoriteit voor den herbouw des lands geven. De Fransche en Italiaansche pers over de herziening. Te naar Britsche archieven reeds in Canada? Volgens de ,,Nya Dagligt Allehan- da” te Stockholm, is het archief van het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken en andere belangrijke ministeries reeds in alle stilte naar Canada overgebracht. Zelfs de kroon- juweelen zijn uit den Tower gehaald en bevinden zich in het Amerikaan- sche dominion van het Britsche impe rium. Onderhoud tusschen Churchill Maisky Volgens Reuter heeft Churchill gis teravond een langdurig onderhoud met den sovjet-ambassadeur Maisky ge had. Gisteravond is Churchill door den koning in Buckingham in audiën tie ontvangen. Engelsch vliegtuig boven SpaanscH gebied Het Spaansche luchtafweergeschut heeft gisteren nabij Algeciras het vuur geopend op een Britsch verkennings vliegtuig. dat daarop in de richting van Gibraltar verdween. De nieuwe Egyptisch» minister-president voor het parlement. CABARET VAUDEVILLE VRIJDAG 5 JULI a.s. - SCHEVENINGEN - Zullen de Engelsche troepen Sjanghai verlaten? Het bericht uit Londen, volgens het welk het Britsche garnizoen te Sjang hai naar Hongkong zou worden over gebracht, is door de Engelsche auto riteiten te Sjanghai nog niet beves tigd, deelt het D.N.B. mede. Zij heb ben verklaard geen order in dien zin te hebben ontvangen. Niettemin wor den in de Engelsche kazernes ver schillende maatregelen waargenomen, welke aan voorbereidingen voor het vertrek der troepen doen denken. Zeer binnenkort wordt een reorgani satie van het kabinet verwacht. Vooral de houding ten aanzien van Duitsch land is hierbij van belang. Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, is de hertog van Windsor, die zich van Frankrijk eerst naar Ma drid had begeven, gistermiddag mei zijn echtgenoote te Lissabon aangek»* men. Het agentschap van Havas meldt nog, dat de regeering het parlement de noo dige volmachten wil vragen om Frank rijk een nieuwe constitutie te geven on der het hoogste gezag van maarschalk Pétain. De grondwetsherziening zou ge schieden binnen het kader van de be staande republikeinsche beginselen en van de staatswetten. De nieuwe constitutie zal, naar ver klaard wordt, door de nationale ver gadering worden geratificeerd of door de vertegenwoordigers van de Nationale Vergadering. Men voegt hieraan toe, dat voor beroepsorganisaties een groote ver tegenwoordiging wordt gereserveerd. Maarschalk Pétain heeft gistermor gen te Vichy den beperkten kabinets raad gepresideerd, waaraan ook de plaatsvervangende minister-president Laval, alsmede de ministers van bin- nenlandsche zaken, financiën en lands verdediging deelnamen. vrouwen verscheidene De den Optreden van den gevierden Hollandschen humorist: MET EEN INTERNATIONAAL CABARETPROGRAMMA. DANSORKEST: FREDDY RICKS ENTRÉE VRIJ; Zaterdag - Zondag ENTRÉE ƒ0.50. 734 Het D.N.B. meldt nog, dat de aange- kondigde hervorming van de staatkun dige organisatie die den snellen herop bouw van Frankrijk mogelijk moet ma ken, door de Fransche bladen wordt toe gejuicht. Het „Journal” schrijft, dat wer kelijk niemand ernstig zal willen bewe ren, dat de instellingen en het regiem in Frankrijk onveranderd kunnen blijven Volgens een uit Vichy te Madrid ont vangen bericht, hebben de Fransche boeren aan den minister-president, maar schalk Pétain, een adres van aanhan kelijkheid en trouw gezonden, waarin zij hem de verzekering geven van hun volle vertrouwen. DE VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DE MASSALE VLUCHT OER BURGERBEVOLKING. De onder leiding van Dorjot staande Fransche volkspartij, eischt in haar weekblad „La vie nationale” een stren ge bestraffing van diegenen, die ver antwoordelijk zijn voor de massale vlucht der burgerbevolking. Zij heb ben door gruwelberichten over Duitsch land in het algemeen en over de hou ding van de Duitsche troepen in het De aandacht der Turksche politieke kringen, aldus meldt Stefani uit An kara, is nog steeds gericht op de ge beurtenissen in Syrië: de reis van den Franschen ambassadeur in Ankara naar Aleppo en Beiroet, welke gemo tiveerd is met de noodzakelijkheid eener regeling der demobilisatie van de Fransche legers in den Levant, heeft verschillende commentaren ge wekt, omdat niemand de noodzake lijkheid begrijpt der tusschenkomst van ambassadeur Massigli, omdat Syrië en de Libanon hooge commissa rissen hebben behalve den militairen bevelvoerder. Men gelooft, dat de bij eenkomsten, welke te Aleppo en Bei roet worden gehouden, veroorzaakt worden door het Engelsche voorne men om Syrië te bezetten. Dringend verzoek om Brit sche vliegtuigen. Het tiende document is een telegram van Gamelin van den 15en Mei aan den Engelschen luchtmaarschalk Ne- walL waarin hij dringend verzoekt on middellijk tieh jachteskaders naar de Britsche vliegvelden in Champagne te zenden. In een telegram van den vol genden dag aan Churchill wordt dit verzoek herhaald. Op 17 Mei wijst Ga melin Churchill op den ernst van den toestand bij Maubeuge, niet alleen voor Frankrijk, maar ook voor Engeland. Hij eischt wederom het in den strijd werpen van de Britsche luchtmacht en beveelt het leggen van magnetische mijnen in de Maas aan, om hiermede de versterkingen en het verzenden van materieel voor den vijand te storen. Een protocol betreffende de bijeen komst van den geallieerden oppersten oorlogsraad van 22 Mei jl. in het hoofd kwartier van den intusschen tot opper bevelhebber benoemden generaal Wey- gand, waar Churchill en Reynaud aan wezig waren, vormt dokurnent no. 14. Dit protocol bevat een uiteenzetting van den Franschen kolonel Simon be treffende den strijd in het uiterste Noorden aan de Schelde en in Zeeland- zoomede betreffende de posities der geallieerde legergroepen. Het memorandum bevat vervolgens een rapport van Weygand over de resultaten van zijn reis naar het front en eindigt met een conclusie van de gehouden conferentie. Kinderen slachtoffers van luchtaanval Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat gistermiddag eenige Engelsche vliegers er in zijn geslaagd, op zeer groote hoogte tot Hamburg door te dringen en boven de voorstad Barmbeck een dicht bevolkte omgeving zonder eenig militair object beschermd door wol ken, dynamietbommen neer te gooien. Hierbij werden vreedzame voorbijgan gers en spelende kinderen getroffen. Twaalf kinderen, drie vrouwen en een man werden gedood. Ongeveer 15 per sonen, voor het grootste deel kinderen, werden zwaar gewond. Als gevolg van de zeer groote hoogte en het dichte wolkendek moest men zich van Duitsche zijde beperken tot het opstijgen van jachttoestellen voor de achtervolging. bijzonder, een ware paniekstemming gewekt. In tegenstelling tot de door hen voorspelde gruweldaden van Duit sche soldaten, moet men eerlijk erken nen, dat vele ongelukkige Fransche vluchtelingen door het Duitsche leger zijn ondersteund en verzorgd. gebruikers worden daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er nauwelijks gezinnen zijn, die de rantsoenen gebruiken.- Door de ze verlaging zal een einde worden ge maakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waar genomen. Engelsche oorlogsschepen voort durend in beweging Bij hun aanvallen op Malta hebben de Italiaansche vliegers, naar de „Tri- buna” meldt, waargenomen, dat de weinige Engelsche oorlogsschepen, die nog te Malta gestationneerd zijn, voort durend in beweging blijven. Zij varen van den eenen inham naar den an deren onder de bescherming der kust verdediging. Ook de vliegtuigen worden dagelijks naar andere bases gebracht of gecamoufleerd in het veld ver borgen. Op de leege vliegvelden wor den nagebootste toestellen geplaatst, welke de Italiaansche aanvallers moe ten misleiden. Naar Reuter uit Boekarest meldt, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Argetoianu, in een rede uiteen gezet, waarom Roemenië de Russische eischen heeft ingewilligd. Hij zeide „Na lange is de kroonraad tot de GRAANMONOPOUE UITGEBREID Op grond van een nieuwe wet wordt thans het monopolie voor den handel van het Spaansche staatsgraanbureau ook tot eenige andere artikelen, zooals maïs, erwten, boonen en linzen uitge breid. Alle boeren en handelaren zijn verplicht, het staatsgraanbureau ter stond een waarheidsgetrouwe ver klaring over de aanwezige voorraden te doen toekomen. De verscherping van de contróle- maatregelen door deze nieuwe bepalin gen is waarschijnlijk een gevolg hier van, dat de tarweoogst van Spanje, naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, niet voldoende zal zijn om de behoefte te dekken, zoodat de re geering zal trachten, door uiterst stren ge controle op den handel in granen, den noodig geworden invoer van tarwe zoo laag mogelijk te houden. Hore Belisha gemolesteerd De Britsche oud-minister van oorlog Hore Belisha, is Maandag na een rede te Devonport, waarin hij voor het vastberaden voortzetten van den oor log pleitte, door opgewonden vrouwen metterdaad aangevallen, meldt het D.N.B. Vóór de detectieves, die hem voortdurend begeleiden, konden ingrij pen, werd Hore Belisha, op het oogen- blik, dat hij in zijn auto wilde stap pen, door een aantal omringd, waarbij hij klappen in het gezicht kreeg, vrouwen verlangden vrede en terugkeer hunner mannen en beschul digden den gewezen minister van oorlog ervan, Engeland in den oorlog te hebben gebracht. Een toestand van verwarring De verwarring, die op het oogenblik in geheel Engeland heerscht, wordt beschreven door den Londenschen correspondent van „Göteborgs Han dels och Sjoefartstidning”, meldt het D.N.B. Het blad wijst op het volgende staaltje: Een vallende bom behoort officieel tot het ressort van het ministerie van luchtvaart, een bom, die den bodem bereikt, komt binnen de bevoegdheden van het ministerie van binnenlandsche zaken en het gevangen nemen van de bemanning van een vliegtuig ressor teert onder het ministerie van oorlog. De regeering te Londen overweegt thans de geheele nationale verdedi ging te plaatsen onder een genera lissimus. Daar de geestdrift van de bevolking voor de luchtbescherming klaarblijkelijk niet bijzonder groot is, overweegt de regeering thans ook groote groepen burgers te dwingen dienst te doen bij de burgerlijke lucht bescherming. Voorts meldt de Zweed- sche correspondent, dat vele burgers beginnen machinegeweernesten en dergelijke militaire werken te bouwen. De Britsche minister vah financiën heeft thans een commissie van acht benoemd als adviseerend lichaam bij de schatkist. Tenslotte is zelfs een verbod uitgevaardigd op den uitvoer van goud en sieraden, inbegrepen trouwringen. Stijgend begrotingstekort Over de financieele positie van Engeland meldt de „Neue Zürcher Zeitung” uit Londen: De Britsche begrooting sluit aan het einde van het eerste kwartaal van het loopende begrootingsjaar met een tekort van 507 millioen pond vorig jaar 152 mil- lioen). De uitgaven zijn op onrustba rende wijze gestegen van 296 millioen tot 695 millioen pond. In Juni, de laatste maand van het kwartaal, zijn zij tot van- 62 millioen gestegen en laatste week van Juni werd record bereikt met 71.5 millioen pond, tegen 43 millioen in de periode Janu ari tot Mei en 18 millioen in Juni 1939. macht geblokkeerd. Na het afzien van Roemenië, waarbij thans ook de af wijzing van de lersche regeering komt, die eveneens geen Engelsche garantie wenscht, staat Engeland in Europa meer dan ooit geïsoleerd. De „Petit Parisien” schrijft, dat de openbare meening in Frankrijk met ver trouwen en vastbesloten wacht op elk besluit, dat maarschalk Pétain te Vichy zal nemen. De „Figaro” wijst op de noodzakelijk heid de staatkundige instellingen te re- organiseeren, door ze te vereenvoudigen en aan te passen aan de nieuwe eischen des lands. Een verslagen land heeft voor zijn herstel geen pompeus regeerings- vertoon noodig. De Italiaansche ochtendbladen schen ken, naar Stefani meldt, veel aandacht aan de constitutioneele hervorming, welke in Frankrijk is aangekondigd. De „Popoplo di Roma” wijst er op, dat deze staatsrechtelijke hervorming zou moeten worden goedgekeurd door een Nationale Vergadering, die tot dit doel bijeen geroepen zou dienen te wor den. Hetzelfde blad merkt op, dat vol gens een artikel in de „Times” men ook in Engeland „doortastende sociale her vormingen onder het oog zou zien, in totalitairen en antiplutocratischen zin”. De „Popolo di Roma” besluit, dat zich hierin de eerste gevolgen van den oor log doen voelen. De bevoorrading van Tsjiang-kai-sjek. De Britsche ambassadeur heeft vandaag aan den onderminister van buitenlandsche zaken, Tani, meege deeld, dat hij nog geen antwoord van zijn regeering heeft ontvangen op den Japanschen eisch tot stopzetting van het vervoer van oorlogsmateriaal voor Tsjiang-kai-sjek over Burma en Hongkong, meldt het D.N.B. Dit vraagstuk moet eerst met het bestuur van verschillende Britsche koloniën besproken worden. Een antwoord is echter in den loop van deze week te verwachten. Het conflict te Tokio. Het D.N.B. bericht uit Tokio: In een gemeenschappelijk communiqué van het leger en het departement van buitenlandsche zaken wordt vastge steld, dat met betrekking tot de ra diorede van den minister van buiten landsche zaken, Arita, over de auto nomie in Oost-Azië tusschen het leger en het ministerie van buitenlandsche zaken geen meeningsverschillen ben bestaan. Amerikaansche oorlogsbodems Lissabon De Amerikaansche kruiser „Oma ha” en de torpedojager „Golf” zyn na lange manoeuvres gisteren te Lissabon aangekomen, en zullen als het Europa- eskader daar gestationneerd worden. Ook het Amerikaansche schip ,Ex- cellibur” met 218 Amerikaansche vluch telingen aan boord, op weg van Italië naar New York, is gisteren te Lissabon binnengeloopen. Radio-Bagdad deelt, naar het D.N.B uit Rome meldt, mede, dat de pijp leiding in Irak in de buurt van Mo- soel en aan het einde in de buurt van Haifa door een sabotagedaad zwaar beschadigd is. Demonstratie voor Britsche legatie te Boedapest Boeaapest is gisteravond laat. Stefani meldt, een demonstratie gehouden voor de Britsche legatie De politie is onmiddellijk opgetreden en heeft vier personen aangehouden. Bezetting van het stoffelijke overschot van Balbo Nadat de geheele bevolking van Tripolis Dinsdag in de residentie van den gouverneur-generaal van Libye de laatste eer had bewezen aan het stof felijke overschot van maarschalk Bal bo en zijn kameraden, is gisteren de plechtige bijzetting geschied. Langs den weg van de residentie naar de kerk had zich een reusachtige menig te op gesteld. Na de mis in de kerk hield maarschalk Graziani het fascis tische appèl der gevallenen. Het stof felijke omhulsel van Balbo werd ver volgens bijgezet in de aan de zee ge legen eerehal der gevallenen. Roemenië wenscht geen internationale conferentie Het Roemeensche nieuwsagentschap Orient Radio meldtZekere dagbladen nieuwsagentschappen en radio-uitzen- dingen in het buitenland hebben het bericht verspreid, dat Roemenië zou hebben voorgesteld een internationale conferentie in Rome bijeen te roepen ten behoeve van een vreedzame rege ling van Midden- en Zuidoost-Europee- sche problemen. Officieele Roemeen sche kringen spreken dit bericht cate gorisch tegen. Botsingen aan Hongaarsch- Roemeensche grens tegen gesproken Het Hongaarsche Nieuwsagentschap verspreidt het volgende officieele dementi ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen en botsingen aan de Hongaarsch-Roemeensche grens: „Van bevoegde zijde wordt ver klaard, dat deze ongegronde geruchten uit niet-Hongaarsche bron stammen. Deze geruchten zijn alleen en uitslui tend bestemd om onrust te scheppen. Dergelijke pogingen, die de atmosfeer moeten vergiftigen, moeten in de toe komst met wantrouwen worden ge volgd” De Egyptische minister-president Hassan Zabri Pasja, heeft gisteren, naar het D.N.B. meldt, voor het par lement zijn eerste rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Egypte wil niets anders dan harte lijke en vriendschappelijke betrekkin gen met alle volken onderhouden. Te gelijkertijd is Egypte bedacht op zijn onafhankelijkheid en veiligheid. Egypte wil ook zijn verplich tingen tegen het verbonden Enge land nakomen. Wat betreft den binnenlandsch-politieken toestand ver klaarde de minister-president, dat het land zich in een ernstige economische en financieele crisis bevindt. De nieu we regeering zal haar best doen voor het verkrijgen van normale economi sche en financieele toestanden in het land. Het Duitsche frontbericht van gisteren Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt De Britsche koopvaardij heeft den laatsten tijd door de zeer groote be drijvigheid van de Duitsche duikbooten voortdurend groote verliezen geleden. De nieuwe cijfers van torpedeeringen, waarvan in het legerbericht van 3 Juli melding wordt gemaakt, zijn een nieuw bewijs voor het intensiveeren van den handelsoorlog tegen Engeland. Kapitein-luitenant Schuhart, die als duikbootcommandant reeds grooten naam heeft gemaakt, heeft thans het tot zinken brengen van 24.000 bruto registerton vijandelijke scheepsruimte kunnen melden. Bijzonder gevoelig zal men in Enge land zijn getroffen door het verlies van een tankschip van bijna 9000 ton, waarvan bij het cijfer, dat door Schu hart wordt genoemd, melding is ge maakt. Ook het verlies van het gewa pende stoomschip „Arandora Star”, dat door een andere duikboot is getor pedeerd, treft de Engelsche handels- marine zoo zwaar, omdat afgezien van de geroofde Noorsche en Neder- landsche schepen neutrale tonnage voor de ravitailleering van Engeland nauwelijks meer ter beschikking staat. De toegebrachte verliezen treffen daarom onmiddellijk de Britsche koop vaardij en dragen er in belangrijke mate toe bij, de binnenlandsche moei lijkheden in Engeland te vergrooten. Ook de bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland neemt een steeds meer omvattend karakter aan. Nieuwe verhooging der rantsoenen De goede stand der levensmiddelen voorraden van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoenen extra-toewijzigin- gen geschieden, die overigens waar schijnlijk ook voor de volgende maan den zullen gelden, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Van bijzondere beteekenis is de verhooging van het boterrant- soen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoogte bereikt hebben. Zooals bekend heeft Duitschland na de Vereenigde Staten de grootste bo- terproductie ter wereld, die ruim drie maal zoo groot als de Deensche was. Door het verbod van het gebruik van volle melk, dat bij het uitbreken van den oorlog werd uitgevaardigd, is de productie met ongeveer 4 procent toegenomen. Zij zal waarschijnlijk, be rekend naar de vroegere cijfers, meer dan 700.000 ton in een jaar bedragen. Daarbij komt nog de mogelijkheid van het betrekken van boter van de Deensche en Nederlandsche productie, die uitvoer noodig hebben, om slechts de belangrijkste landen te noemen, die vroeger aan Engeland leverden. Voor den tijd van den melkovervloed zal van 1 Juli af wrongel zonder bons worden afgegeven. De Duitsche aardappelen voorzie ning wordt te Berlin buitengewoon gunstig genoemd. De aanstaande oogst van vroege en late aardappelen zal waarschijnlijk een record-hoogte bereiken, met het oog op de uitbrei ding der verbouwoppervlakte en goeden stand van het gewas. Een bewijs, dat de Duitsche gezond heidsdiensten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tusschen volksvoeding en levensmiddelenrant- soeneering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tusschen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd worden. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone een wekelijksch gemiddelde in de een Ontwerp voor inkoop-belasting De Engelsche regeering heeft een ontwerp voor het heffen van een in- koopbelasting ingediend, meldt de Associated Press uit Londen. De be paling van de hoogte der belastingen van den datum van het in werking treden wordt aan het Lagerhuis over gelaten. Men wil door deze be lasting in de eerste plaats een groot bedrag voor de schatkist verkrijgen en verder de binnenlandsche uitgaven beperken en het verbruik van levens middelen verminderen. De belasting zal gelden voor groothandelaars en fabrikanten bij hun transacties met wederverkoopers in het kader van het licentiestelsel. besprekingen slotsom ge komen, dat tegenstand onzer troepen zonder eenige hulp onmogelijk was en dat wij derhalve de Russische eischen niet konden afwijzen.” Generaal von Winterfeldt. voor den wereldoorlog Duitsch militair attaché te Parijs en militaire vertegenwoor diger van de Rijksregeering bij de wapenstilstandsonderhandelingen van 1918, is gisteren aan de gevolgen van een hartkwaal te Berlijn overleden. De verhouding tot Ierland In een beschouwing over de lersche kwestie legt de „News Chronicle” er den nadruk op, dat te Londen de bezorgdheid over het uitblijven van een regeling tusschen Ierland en Ulster groeit, meldt het D.N.B. He laas is gebleken, aldus het blad, dat er nog steeds verschillen van meening bestaan. Italiaansche persstem Het opzeggen door de Roemeensche regeering van de Engelsch-Fransche garantie noemt het semi-officieele or gaan „Giornale d'Italia” den „laatsten slag voor het prestige van het Brit sche wereldrijk en zijn omsingelings- politiek”. Het openlijk afstand doen van de Engelsche garantie geschiedde door de overtuiging, dat een Britsche interventie, zelfs indien ze mogelijk was. voor de nationale Roemeensche belangen niet alleen van geen waarde, doch juist gevaarlijk zou zijn. Roe menië kan niet het tragische lot van al die landen veronachtzamen, die zich vol vertrouwen op de Engelsche hulp hebben verlaten. In Boekarest heeft men duidelijk ingezien, dat de Britsche hulp aan Roemenië nog groo- tere verliezen zou hebben gekost, dan de thans vrijwillig geleden verliezen Wat de mogelijkheid van een Brit sche hulp betreft, zoo zijn thans alle strijdkrachten van Engeland in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee door de Italiaansche gewapende De kortgeleden afgetreden Egyptj. sche minister-president, Ali Ma lier Pasja, heeft in een kleinen krinf van senatoren de gebeurtenissen mede» gedeeld, die geleid hebben tqt zijn tt treden, meldt het D.N.B. uit Rome. Uit deze mededeelingen, die gepubli» ceerd werden in de „Messaggen" blijkt, dat de koning het aftrede van Maher slechts heeft aanvaard on Egypte een ernstige buitenlandse!® crisis te besparen. Ali Maher verklaarde, dat Int Engelsche opperbevel onmiddellijk ta de deelneming van Italië aan dtn oorlog den eisch tot hem had gericht zonder raadpleging van het parle ment terstond aan Italië en Duitscto land den oorlog te verklaren en Egyp tische troepen in den strijd te werpen tegen Italië. Dezen eisch van het Engelsche opperbevel heeft hij categorisch af. gewezen met de verklaring, dat hij onder geen beding een schending vin de grondwet kon toelaten. Na zjjn weigering heeft het Engelsche opper* bevel in bruusken vorm van deu koning het aftredenvan Ali Mahtt Pasja geëischt. De koning heeft daar» op alle vroegere minister-presidents de voorzitter van Kamer en Senaat en de partijleiders bijeengeroeps Ali Maher bracht voor hen rapport uit over den eisch der Engelschen, dat Egypte zou gaan deelnemen aai den oorlog. In deze vergadering, zoo verklaarde spr. verder, heerschte volledige over» eenstemming over de opvatting, dat de Engelsche eisch een wederree!» telijke inmenging vormde in de bir» nenlandsche aangelegenheden va» Egypte, dat de Engelschen openlijk in tegenstelling waren gekomen tot de tusschen Engeland en Egypte be staande verdragsovereenkomsten, maar dat in het belang van het land en ter oplossing van de crisis der regeering Maher moest aftreden. Ali Maher wees er voor de senato* ren op, dat Egypte onder geen be* ding zal gaan deelnemen aan een oorlog tegen Italië en dat Egypte tegenover Engeland alleen de in verdragen vastgelegde overeenkom sten moest nakomen. v 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 KABINETSRAAD TE VICHY. FRANSCHE BOEREN STEUNEN PÉTAIN GENERAAL VON WINTERFELDT OVERLEDEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2