BINNENLAND NEDERLANDSCH INDIE STADSNIEUWS HA'AGSCRE COURANT VAN DONDERDAG 4 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 H. F. TILLEMA 70 JAAR WAT 0. EN 0. IN DE ACHTERLIGGENDE MAANDEN DEED De Engelsche bombardementen Vier dooden EEN GROOT VRIEND VAN INDIE Gestrande Nederlanders in Stockholm De wederopbouw in de bakkerij- bedrijven Verdienstelijk werk der verschillende commissies AFSCHEIDSAVOND VOOR MILITAIREN HET TELEFOONVERKEER IN ONZE STAD De Nederlandsche ambulance in Finland Drooglegging Noordschen Buurter- polder onder Zevenhoven ONDERHOUD MET LUIT.-KOL Jhr. P. J. BOOGAERT Hulp door militairen aan de politie Rotterdamsche kinderen naar Drente BEGRAFENIS A. J. M. VERSPIJCK Den Helder opnieuw getroffen Scheepvaart Noordzee kanaal. De Duitsche weermacht heeft thans Postverkeer met het buitenland van apdere van Zwemmen een groot succes. Ontwikkeling door cursussen. in tot dat op enkele uitzonderingen na, teerd Voor het Nationaal Hulpcomité Gift van de Nederlandse he vrijmetselaren Als bijdrage van de vrijmetselaars loges in Nederland is aan het Natio naal Hulpcomité 1940 een bedrag van 125.000 overgemaakt. Wachten op toestemming voor terug keer naar het vaderland Vannacht omstreeks 4 uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen laten vallen op den Helder. Een halve straat ligt in puin. Vier menschen werden gedood, waaronder een vader van een gezin van 10 kinderen en een vader en moeder van een gezin van 8 kinderen. Een bom op St. Pan eras. Hedennacht heeft een Engelsch vlieg tuig een bom laten vallen boven het dorpje St Pancras in Noord-Holland. Het projectiel kwam op een weiland achter een woning terecht, waar een groot gat in den grond werd geslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In Juni slechts 10 huitenlandsche gesprekken. In Juni j.l. werden op het Rijkstele- foonkantoor te dezer stede 201.077 (v, j. 263.255) uitgaande binnenlandsche ge sprekken behandeld. Het aantal behandelde huitenlandsche gesprekken bedroeg 10 tegen 19.146 in Juni 1939. be- mr. Juli tot het commandant, 115544. de magnetische mijnen in het Noordzeekanaal opgeruimd, zoodat de scheepvaart thans op het geheele kanaal, van Amsterdam naar IJmuiden, mogelijk is. LIJN 12 OP ZONDAGEN NAAR MARKENSCHEPLEIN. Van 7 Juli a.s. af wordt op Zondagen het eindpunt van lijn 12 van de Lijs terbesstraat verplaatst naar Marken- scheplein, waarheen de lijn dus wordt verlengd via Goudenregenstraat en Nieboerweg. Het korte traject van lijn 12, Weimarstr.Lijsterbesstraat, wordt dan op Zondagen WeimarstraatMar- kenscheplein. Lijn 3a wordt op die Zondagen niet gereden. Abonnementen, welke ’s Zon dags op die lijn geldig zijn voor het traject GoudenregenpleinMarkensche- plein, zijn dan geldig op het zelfde traject van lijn 12. werken. Het voorstel beoogt de arbeiders, die tijdelijk slechts 24 uur per week wer ken, daarvoor schadeloos te stellen door het verleenen van een toeslag, waardoor de werkweek tot 40 uur loonuitkeering wordt uitgebreid. De kosten van deze bijslagregeling wordt gedragen door het Rijk en door de gemeenten, waar de be treffende arbeiders woonachtig zijn. Reeds hebben eenige gemeentebesturen uit de omgeving van Eindhoven, o.m. Geldrop en Nuenen, aan het voorstel hun goedkeuring gehecht Tengevolge van den oorlog bevindt zich een vijftigtal Nederlanders te Stockholm, die allen op toestemming wachten om per eerste gelegenheid naar Nederland te kunnen terugkeeren. Openluchtconcert op speelterrein aan de Colensostraat. Maandagavond a.s. te 8 uur zal door het comité Geestelijke en Cultureele ont spanning voor militairen, in samenwer king met O. en O. den Haag, een af scheidsavond worden georganiseerd door de burgerij voor de militairen van het garnizoen ’s-Gravenhage. Op het speelterrein aan de Colenso straat 2 (omgeving Majubastraat en Spionkopstraat) zal een concert gege ven worden door het koor van de Stich ting „Haagsch Operafonds” met orkest begeleiding. Alle militairen worden tot deze uit voering uitgenoodigd. Wijziging melkbesluit. Naar wij vernemen, heeft de commissie ex artikel 17 der Warenwet een advies in voorbereiding tot wijziging van de bepa lingen van het Melkbesluit, met betrek king tot de bereiding van en de eischen voor gepasteuriseerde melk. Er bestaat voor belanghebbenden voor 15 Juli gele genheid inlichtingen te bekomen bij den secretaris der commissie, dr. G. L. Voer man, Bezuidenhout 171, ’s-Gravenhage. Naar Helsinki verhuisd. Naar dr. Meihuizen aan de Tel. heeft medegedeeld, zal over eenige dagen de geheele Nederlandsche Roode Kruis ambulance van Vierumaki naar Hel sinki moeten verhuizen, daar het sport instituut voor andere doeleinden wordt ingericht. De ambulance neemt voor intrek in de groote mo- militairen er ten Geïllustreerde briefkaarten alleen naar Duitschland Geïllustreerde briefkaarten en an- sichtskaarten mogen alleen in het ver keer met Duitschland worden gebruikt. Naar andere landen zijn zij dus niet toegelaten, ook niet, indien zij als brief kaarten worden gefrankeerd. Wachtgeldregeling bij Philips De N.V. Philips Fabrieken heeft Nu het werk van O. en O. in den Haag ten einde loopt, vonden wij den leider van dit werk, den contact-offi- cier van het garnizoen den Haag, luit.- kolonel jhr. P. J. Boogaert, bereid ons het een en ander mede te deelen om trent hetgeen in de achter ons liggende maanden werd bereikt. Luit.-kolonel Boogaert, die eind No vember van het vorige jaar als contact- officier werd aangewezen, begon zijn taak onder moeilijke omstandigheden. Het landelijke comité O. en O. concen treerde zich, overigens volkomen te recht, op de kleinere plaatsen, zoodat den Haag evenals andere groote gar nizoenen, grootendeels op zichzelf was aangewezen. Spoedig echter kwam de medewerking van de burgerij, die re sulteerde in de oprichting van ver schillende commissies, een voor geld inzameling, onder voorzitterschap van jhr. H. J. Repelaer van Driel, een voor ontwikkeling, onder voorzitterschap van den heer H. Ch. G. J. v. d. Man- dere, een voor ontspanning, voorzitter mr. G. A. van Haeften, en een voor sport, voorzitter jhr. ir. A. C. von Wei ler, alles onder een dagelijksch stuur onder voorzitterschap van W. C. Wendelaar. De Volksuniversiteit verleende gast vrijheid voor het onder brengen van het bureau, terwijl de verschillende sportbonden steun verleenden. Door de groote medewerking verschillende zijden kon zoodoende in den Haag zeer veel worden bereikt, niet alleen op het gebied van sport en ontspanning, doch ook wat betreft de ontwikkeling der manschappen. ERFPACHTSUITGIFTE AAN DE REVIUSSTRAAT. Naar aanleiding van een deswege inge diende verklaring stellen B. en W. den Raad voor te besluiten, den aan de Re- viusstraat gelegen, door de directie van den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting nader ter plaatse aan te wijzen gemeentegrond, groot 2080 m2., of zooveel meer of minder, als bij de ka dastrale opmeting zal worden vastgesteld, in erfpacht uit te geven aan A. en L. J. van Harlingen alhier en/of aan (een) door dezen nader aan te wijzen persoon (personen), voor welke (n) zij zich, zoo- lang de notarieele akte(n) tot uitgifte in erfpacht niet is (zijn) verleden, geheel verantwoordelijk hebben gesteld, zulks voor een tijdvak, gerekend te zijn inge gaan 1 Juli 1940 en eindigende met 31 December 2010, tegen een jaarlijkschen canon, berekend naar 0.90 per m2., voor zoover en zoolang de grond uitsluitend voor woondoeleinden en voor het daarop bouwen en hebben van bijgebouwen, be- hoorende bij de woningen en uitsluitend voor particulier gebruik bestemd, wordt gebezigd, en naar 1.20 per m2., voor zoover en zoolang de grond voor andere doeleinden wordt gebruikt, met dien ver stande. dat, indien vóór 1 September 1940 met den bouw is aangevangen en vóór 1 October 1940 de begane-grond- balklaag gereed is, een en ander ter be- oordeeling van B. en Wover het tijdvak van 1 Juli 1940 tot en met 28 Februari 1941 een bedrag van 1 in totaal ver schuldigd zal zijn, terwijl, indien zulks niet het geval is, van 1 Juli 1940 af de volledige canon moet worden betaald. ONTSPANNINGSAVOND VOOR ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN. Dinsdag j.l. heeft het Symphonie-ensem- ble „E.S.B.O.H.” (Eendrachtig Streven Brengt Ons Hooger) den Rotterdamschen geëvacueerden, die op het terrein van de Haagsche Ijsclub aan den Bezuidenhout- schewëg zijn ondergebracht, een ontspan ningsavond aangeboden. Het ensemble, dat onder leiding stond van den heer C. Schuurmans, bracht een vroolijk en gevarieerd programma ten ge- hoore, dat werd afgewisseld door het op treden van den humorist en conferencier Kees Manders, die aan de piano werd be geleid door Lou le Grand. Het nummer van het Hawaian Duo ..The Tropical Is landers” oogstte een bijzonder applaus. In de pauze werden versnaperingen rondgedeeld. Aan het einde van den geslaagden avond dankte de heer A. G. van Beek namens het bestuur van het Vluchtoord de mede werkers hartfelijk voor het attractieve programma. artikelen bij weigering van hulp tegen politieke partijen of tegen leden daarvan, bui ten toepassing moeten blijven. Niet toegestaan indien politie optreedt tegen politieke partijen Heden is uitgegeven een buitenge woon politieblad, waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht Op verlangen van den Duitschen Opperbevelhebber in Nederland is be paald. dat de Nederlandsche militairen zich moeten onthouden van het ver leenen van hulp aan politiebeambten, indien dezen optreden tegen politieke partijen of tegen leden van zoodanige partijen, die als zoodanig duidelijk zijn te herkennen. In geval van zoodanig optreden door de politie zijn aanwezige Nederlandsche militairen verplicht zich terstond te verwijderen. Ingevolge dit voorschrift behoort derhalve de politie harerzijds in dergelijke omstandigheden verzoeken achterwege te laten, overvloede op zij gewezen, dat door het verbod tot verleening van hulp, op militairen de desbetreffende van het Wetboek van Strafrecht De meeste Rotterdamsche bakkers zijn weer aan den slag De Nederlandsche Bakkerij Stichting, een centraal orgaan, in het leven geroe pen door alle Nederlandsche bakkersorga nisaties, ook die op coöperatieve basis, heeft in opdracht van die organisaties aan stonds onder leiding van haar voorzit ter, mr. J. A. de Wilde, stappen onderno men om hulp te verleenen aan getroffen bedrijfsgenoeten, niet zoozeer in den vorm van financieelen steun, dan wel in den vorm van voorlichting en hulp om de be drijven zoo snel mogelijk weer in de ge legenheid te stellen hun arbeid voort te zetten. Met Rotterdam werd begonnen. De adressen van de getroffenen werden ver zameld. Door een daartoe aangezocht ingenieursbureau werd van ieder bedrijf nauwkeurig de toestand vastgelegd en ge constateerd in hoeverre deskundige af braak noodig was, herbouw mogelijk was, of een tijdelijke voorziening uitkomst kon brengen. De betrokkenen zijn in een ver gadering bijeen geweest en wenden zich sindsdien allen bij hun eigen pogingen tot herstel tot de stichting. Het overleg met de autoriteiten kan daardoor gecentrali seerd plaats vinden. Tijdelijk inschuiven van een bedrijf in een bestaande bakkerij, afbraak en weder opbouw van een oven in een daartoe ge schikt perceel, deskundig sloopen van zwaar getroffen bedrijven, tijdelijke voor zieningen aan niet geheel vernielde pan den, dat zijn zoo de oplossingen, die voor alsnog het meest voorkomen. Daarvoor is de medewerking van de autoriteiten nood zakelijk. in den vorm van vergunningen voor hetgeen moet gebeuren, soms ook door het verleenen van crediet. De Nederlandsche bakkerij stichting heeft daarbij de ervaring opgedaan, dat de medewerking van de desbetreffende in stanties volledig wordt verleend. Met vol doening kan dan ook worden geconsta teerd, dat op enkele uitzonderingen na, alle getroffenen weer aan den slag zijn. een wachtgeldregeling ontworpen voor haar werknemers te Eindhoven, zulks in ver band met de omstandigheid, dat het be drijf tijdelijk niet op volle capaciteit kan „Es ist bestimmt in Gottes Mendelssohn. Bij de groeve broeder van den overledene belangstelling bedankt. Bij de kransen was er een met lin ten in de Nederlandsche kleuren van eenige kameraden van den hoofdcursus 1897. HET „KLONDIKE” AAN DE THORBECKELAAN. De dorre zandvlakte op het terrein aan de Thorbeckelaan. dat zooals men weet aanleg een ook Bureau O. en O. in liquidatie. Ingevolge ontvangen orders is het bureau O. en O. ’s-Gravenhage sedert 1 Juli j.l. in liquidatie. Deze zal op 10 Juli a.s. haar beslag hebben gekre gen. In hoeverre het burgercomité van O. en O. zal voortbestaan, wordt door dit comité zelf beslist. Op deze plaats wordt het dank gebracht voor alles, wat het tot stand heeft ge bracht. Eveneens wordt dank gebracht aan de militaire autoriteiten voor de on dervonden medewerking en de vele burgerpersonen en burgerinstanties, zonder wier medewerking het O. en O.-werk op velerlei gebied niet had kunnen slagen. Aangezien de contact-officier, de res.-luitenant-kolonel jhr. P. J. Boo gaert met groot verlof is vertrokken, wordt de liquidatie uitgevoerd door den res.-le luitenant der Grenadiers, mr. C. Abraham, hoofd van het bu reau O. en O., telefoon 336240. Na 10 kan men zich eventueel wenden bureau van den Garnizoens- Buitenhof 19, telef. Zoo zijn er een aantal bloembollen handelaren, agenten uit Finland en Noorwegen, benevens de geheele be manning van het s.s. „Bernisse”, dat in de haven van Narvik verloren ging. Ten einde het gedwongen verblijf van al deze landgenooten wat te veraan genamen, heeft een comité onder voor zitterschap van consul A. M. de Jong een groot lokaal gehuurd van het Bu reau voor Theepropaganda, waar een echte Hollandsche gezelligheid heerscht en radio, ping-pong en een collectie Nederlandsche boeken voor verstrooiing zorgen, aldus meldt de „Tel.” Boven dien ontvingen een aantal Nederlan ders Zweedsche lessen om hen wat op weg te helpen, terwijl eenige bioscoop theaters ‘vrijbiljetten ter beschikking stelden. De maandelijksche Nederland sche lunch, welke gewoonlijk geduren de de zomermaanden wordt ingesteld, is thans uiteraard drukker bezocht dan ooit te voren. OPENBARE LES CHRISTELIJKE AMBACHTSSCHOOL VELUWEPLEIN 1. Ook dit j>ar, n.l. gistermiddag en vanmiddag hebben de ouders, vrienden en bekenden van leerlingen der Christelijke ambachtsschool, Velu- weplein 1 hier ter stede, gelegenheid gehad om in een openbare les een kijk je te nemen wat er zooal op de school gepresteerd wordt. Vanzelfsprekend trokken evenals an dere jaren, de klassen waar practisch gewerkt werd de meeste aandacht. Wij noemen o.a. de machinebankwerkerij, waar leerlingen van het 3de en 4de leerjaar druk bezig waren, de afdee- ling auto-techniek met de interessante montage-afdeeling. Oude wagens wor den door de school opgekocht, de leer lingen reviseeren de motoren en ais nieuw wordt de wagen van de hand gedaan. Verder was er veel bezoek op de instrument-makerij, de glasblazerij, de timmerwerkplaats en de afdeeling electro-techniek. Een cursus duurt 2 jaar, ieder half jaar vindt er een verhooging plaats. Dat er veel belangstelling bij de jeugd bestaat voor een diploma am bachtsschool blijkt uit het feit, dat er gemiddeld per jaar 600 leerlingen in schrijven. Vanmorgen om kwart voor negen vertrokken uit de hoofdstad een twin tigtal kinderen uit Rotterdam, die hier met him ouders na den oorlog een onderdak hadden gevonden, naar Drente, waar zij gedurende drie maanden bij verschillende families een onderdak zullen vinden om te her stellen van hetgeen zij hebben onder vonden. In de komende maanden zullen zoo veel mogelijk Rotterdamsche kinde ren, die thans in Amsterdam zijn, door het K.V.V. naar een der drie Noordelijke provincies worden ge- stuur. Het zullen steeds groepen van 20 kinderen zijn, In Drente staan deze kinderen onder toezicht van enkele maatschappelijke werksters, die deel uitmaken van de centrale vereeniging voor den opbouw van Drente. Zooals wij reeds eerder meldden, heeft deze vereeniging eeni- gen tijd geleden zich ontfermd over 70 kinderen, die uit Rotterdam kwa men. Ook in de toekomst zullen recht streeks uit Rotterdam nog talrijke kinderen naar Drente komen. Tientallen kinderen zullen een onder komen vinden bij families in Assen of in de naaste omgeving van de stad. De anderen gaan naar Meppel. moesten in ver- speciale dienst- diene, hulp aan terwijl Daarnaast stond de ontwikkeling, mogelijk door cursussen van P.B.N.A. en I.V.I.O. Door de B.P.M. werden 22000 taken van het I.V.I.O. betrokken, waarvan er, tengevolge van den korten duur der werkzaamheid op dit gebied, nog 15-000 resteeren. Deze zijn terug gegeven aan het I.V.I.O., dat deze taken thans kosteloos ter beschikking kan stellen van door den oorlog ge troffen scholen. Het uitbreken van den oorlog ver hinderde het doorgaan van het voor nemen, militairen in de gelegenheid te stellen, hun vakbekwaamheid te on derhouden. Voor dit doel was reeds overeenstemming bereikt met de lei ding van de Gemeentelijke Vakcur sussen. Tenslotte werd nog veel medewer king ondervonden van de zijde der on dernemers op het gebied van ontspan ning, waardoor het bezoek van mili tairen aan schouwburg, concerten enz. tegen lage prijzen mogelijk werd. Thans, eindigde luitenant-kolonel Boogaert, is het O. en O.-werk dezer dagen afgeloopen, maar hij sprak de hoop uit, dat hetgeen werd bereikt niet verloren zal gaan, doch dat dit kan worden voortgezet of in gewijzig- den vorm kan worden ingeschakeld in den opbouwdienst, de toekomstige taak van ons leger. 40-jarige mevr. J ,C. M. en haar 13-jari- ge zoon, beiden wonende in de Kemp- ®tr3at. Zij waren na het eten van an dijvie, vennoedelijk ondeugdelijk, onwel geworden en thans ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. V oor den Maranath a-K ring spreekt morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153, de heer J. A. Bruijn, evangelist te Wasse naar, over het onderwerp: ,,Ik kom weder”, Joh. 14:3. Medewerking wordt verleend door orgel, piano en viool. Gistermiddag omstreeks 4 uur is het 6-jarige jongetje C. O., wo nende in de Paulus Potterstraat, doordat hij zich liet meesleuren door een motor wagen van lijn 12, op het Hobbemaplein van de treeplank gevallen. Het knaapje liep verwondingen aan het hoofd op en is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Op de Weteringkade stak gis- teravond om half zeven het 7-jarige meisje J. G. V. onvoorzichtig den rijweg over, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto passeerde. Het kind werd aangereden en liep een hersenschudding op, benevens een hoofdwonde en kneu zingen aan het rechterbeen. Door den ge neeskundigen dienst is zij naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Op sportgebied werd het meeste succes geboekt bij de afdeeling zwem men, waardoor tenslotte de toestand zoo was, dat de militairen niet meer gingen baden, doch gingen zwemmen. De badinrichtingen band hiermede een regeling treffen. Als illustratie dat in een der overdekte zwembaden in den Haag enkele dagen na de capi tulatie, op één dag niet minder dan ongeveer 2200 militairen kwamen zwemmen. Na de capitulatie was de waardee- ring voor het O. en O.-werk grooter dan ooit tevoren. Teneinde de man schappen bezig te houden met sport- oefening waren in den eersten tijd 82 sportvelden van allerlei soort in ge bruik. Voorts bezochten eiken dag 1500 a 2000 militairen een filmvoorstelling, hetgeen mogelijk werd gemaakt door de medewerking uit het bioscoopbe drijf, waarbij vooral de heer van Kins- bergen veel medewerking verleende. Veel voldoening verschafte ook het feit, dat het mogelijk werd gemaakt, om gewonde militairen, die vervoerd konden worden, eveneens filmvoorstel lingen te laten bijwonen. Besprekingen worden thans gevoerd, dat de Militair Geneeskundige Dienst dit laatste zal \erzorgen, nadat O. en O. de werk zaamheden staakt. Morgen is het 70 jaar geleden, dat de heer H. F. Tillema, de bekende strijder voor een beter, gezonder en daardoor ge lukkiger Indië, te Echten (Fr.) geboren werd. Tillema, die nu reeds jaren in Bloemendaal woont, is een dier Neder landers, die in de laatste 40 jaren belang rijk hebben bijgedragen tot den moder nen opgang van Ned.-Indië en die daar in de functie van wegwijzer, van wegbe reider en van baanbreker op sociaal hygiënisch terrein vervuld hebben. Activiteit te Semarang. Na een opleiding aan de universiteit te Leiden en te Groningen vestigde hij zich in 1896 als apotheker te Semarang, welke stad in die dagen evenals de apdere steden aan Java’s Noordkust niet den roep had van bijzonder gezond te zijn. De heer Tillema zette er eerst zijn be drijf op vasten basis, mede door de stich ting van een fabriek van mineraal water, met het fabrieksmerk „Hygiëa”, hetgeen goed gezien was in een stad, waar het bad-, wasch- en drinkwater als een der oorzaken van infectieziekten beschouwd werd Vervolgens koos hij diezelfde godin der gezondheid tot zijn schutspatrones, toen hij in 1910 tot lid van den Gemeen teraad verkozen werd en zich dadelijk de zaak der volksgezondheid aantrok. Dr. W. Th. de Vogel, de eerste hygië nist in Indië, die statistisch materiaal betreffende de volksgezondheid verzamel de, was er 1ste stadsgeneesheer en wees den weg. Een goede watervoorziening, rioleering en het woningvraagstuk waren belangrijke factoren in dit probleem. Het eerste noodige was een goede waterlei ding, niet alleen voor de welgestelde be volking, maar vooral ook ter voorziening in de behoefte aan bad-, wasch-, huis houd- en drinkwater voor de arme en weinig ontwikkelde bevolking. Het tweede onderwerp werd het woningvraagstuk. Semarang was gebouwd op de lage, mod derige kuststrook, met nauwe straten en stegen, waaraan in tallooze dicht op el kaar gebouwde krotwoningen een dichte bevolking huisde. Van behoorlijken af voer van water en faecaliën was geen sprake. In de volgepropte kampongs en Chineesche woonwijk heerschten, evenals in andere Indische steden in die tijden, onbeschrijflijke toestanden. Dr. de Vogel had op hygiënische gron den geadviseerd de stad te verplaatsen naar het naburige, vrijwel onbewoonde maar wel voor Chineesche begraafplaats gebruikte, heuvelterrein, waardoor goede waterafvoer mogelijk zou zijn, zon en frissche lucht zouden binnentreden en in de oude stad ruimte beschikbaar zou komen voor verbeteringen. Werk voor heel Indië. In 1914 gerepatrieerd begon de onver moeide strijder den berg van gegevens, welke hij in Indië verzameld had, te ver werken ten einde geheel Indië te doen profiteeren van den te Semarang be gonnen en met zooveel succes bekroonden arbeid. Ten einde in Nederland de aandacht voor Insulinde’s hygiënische nooden af te dwingen, plaatste hij kostbare adverten ties in tal van bladen, waarin hij ge waagde van „Kampongwee” in Indië. Tegelijkertijd zette hij een grootsch boek werk op stapel„Kromoblanda" getiteld, dat in zeven dikke en rijk geïllustreerde deelen een scherp en veelal ontstellend beeld gaf van het wonen in Kromo’s groote land. Dit werk werd niet Jn den handel gebracht, doch op ruime schaal en onbekrompen wijze ten geschenke ge zonden aan allen in Nederland en m Indië, die invloed konden uitoefenen op de verbetering der volksgezondheid. Om ook de uitgestrekte Buitengewesten persoonlijk te leeren kennen trok Tillema opnieuw naar Indië, bezocht Sumatra en omliggende eilanden, West- en Oost- Java, de kleine Soenda-eilanden, de Mo- lukken, de Zuid- en Noordkust van Nieuw-Guinea en Celebes, terwijl een tweede en derde reis de binnenlanden van het zoo geweldige en ontoegankelijke Borneo ten doel had. Op die twee reizen, waarvan de tweede naar Centraal-R^rnei? op 62-jarigen leeftijd ondernomen zwaar was, werd o.a. de bekende ..Apo Kajan” opgenomen, die Tillerna Nederland op tal van plaatsen vertoo -• terwijl bovendien materiaal verzan werd voor het in 1939 verschenen Pra werk over datzelfde, afgelegen &eD der Apo Kajan. Een belangloos trijder. Een merkwaardige trek in deze stoere figuur is bovendien, dat zijn arbeid met alleen geheel belangeloos wordt verricnt, maar dat hij daaraan naast zijn aroeias kracht groote sommen gelds uit ten koste legt. Dit maakt dezen arl*“! m het Rijksbelang nog heel wat voller. Het stempelt Tillema tot staatsburger éérste klasse, die o P weinig geëvenaarde wijze zijn plichten nakomt. Geen wonder, ‘W’’J daarvoor in 1939 geadeld werd met ne ridderkruis van den Nederlanoscnc Leeuw. Want zoo iemand is inderaaaa „eere-burger” van Nederland en van Neder landsch-Indie 1 loopig haar derne Alexis Kivi volksscRool, welke echter evenmin als het instituut te Vierumaki van medische inrichtingen is voorzien. Het werk is de laatste weken onafgebroken voortgezet en het geheele personeel maakt het goed, of schoon men nu wel erg naar het vader land begint te verlangen. Dr. Meihuizen stelt in samenwerking met het Finsche Roode Kruis alles in het werk om toe stemming te verkrijgen naar Neder land terug te keeren. Binnenkort werk voor eenige honderden arbeiders De administratieve voorbereiding het plan tot drooglegging in werkverrui ming van den Noorschen Buurterpolder onder de gemeente Zevenhoven in het Noord-Oosten van de provincie Zuid-Hol- land, is vrijwel in kannen en kruiken. Binnenkort zal met de uitvoering er van worden begonnen. De Stichting ,,Land- verbetering Zuid-Holland” acht het tijd stip gekomen om omtrent het object te dezer plaatse iets naders mede te deelen. De Noorsche Buurterpolder, welke deel uitmaakt van de gecombineerde Noord- sche Buurter en Voordijksche polders, be slaat een totale oppervlakte van plm. 310 h.a., waarvan ruim 200 h.a. door riet land en water worden ingenomen. In ver band met den slechten gang van zaken in de riet-cultuur, ontstond het plan om tot drooglegging van een gedeelte, groot plm. 230 h.a., over te gaan. De droogleg ging zou kunnen worden dienstbaar ge maakt aan de bestrijding der werkloos heid. Bovendien zou wellicht op de door de drooglegging te verkrijgen gronden een blijvende werkverruiming van betee- kenis kunnen worden verkregen. Uit de door de instanties ingediende rapporten bleek, dat bij de drooglegging een bedrag van niet minder dan 750.000 zou kunnen worden verloond, een bedrag overeenkomende met ruim 50.000 man weken arbeid of, anders gezegd, met een tewerkstelling van 500 arbeiders gedu rende twee jaren. Verwacht kon bovendien worden, dat na de drooglegging in den polder per h.a. rond 100 meer zou worden ver diend, of in totaal rond ƒ22.500 per jaar. Thans staat aan de uitvoering van hét plan niets meer in den weg. Maandag 8 Juli zal met het werk worden begonnen. Voorloopig zullen een vijftigtal arbeiders bij de drooglegging worden tewerkgesteld. In den loop der komende maanden zal dit aantal geleidelijk worden opgevoerd, zoodat binnen korten tijd een drie a vier honderd man bij dit object werkzaam zullen zijn. Straks, wanneer het werk beëindigd is, zal de Nederlandsche bodem zijn verrijkt met nieuwen cultuurgrond, waarop, vele nijvere handen werk zullen kunnen vin den. beschikbaar is gesteld voor den van volkstuinen, is omgetooverd in complex kweekerijen zij het dan van bescheiden omvang dat er zijn mag. Waar een ieder er zoo zijn best op heeft gedaan, is het wellicht niet ondienstig er de aandacht op te vestigen, dat belangheb benden er voor waken, dat een ieders tuin tje in ongerepten staat blijft en bijv, de randen der „bedden” van een andermans grondgebied niet worden afgetrapt. KUNSTAVOND IN PULCHRI STUDIO TEN BATE VAN O. EN O. De commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van Rotterdamsche geëvacueer den hier ter stede, zal op morgenavond in Pulchri Studio een kunstavond organi- seeren. De geheele opbrengst van dezen avond zal ten goede komen aan het werk van O. en O. Het programma vermeldt het optreden van Harm Smedes met groot orkest en ballet. Koos Speenhoff, Louis Gimberg, H. C. V. Batenburg en Jan van der Paauw. Voorts zal de goochelaar R. de Vries, optreden, terwijl het hot quin tet „The string Yucklers” onder leiding van Pim Koenders zich zal doen hooren. Het publiek zal op dezen avond een in druk kunnen krijgen van het werk van O. en O. Het zal bovendien kunnen genieten van een met zorg samengesteld program ma en tenslotte kan het zijn medeleven met den arbeid der commissie verdiscon- teeren in den entreeprijs. KINDERMATINÉE IN HET KURHAUS. De bekende en populaire kindervriend Henri Nolles was gistermiddag weer in het Kurhaus met zijn poppentheater, zijn goocheltoeren en zijn medewerkster Mari na van Goudzwaard met haar wonderpop Jonas. Het programma begon met de op voering van het boeiende verhaal „Harle kijn gaat de wijde wereld in”. Wat leef den de kleinen mede met de avonturen van Harlekijn met den langen neus. Aan het slot klonk en een hartelijk en dank baar applaus. Na de pauze, waarin de kinderen moch ten spelen met een Chineeschen opblaas- bal, werden er verbluffende goocheltoe ren vertoond en tot slot van den middag stelde Marina van Goudzwaard haar grappige pop Jonas aan de kinderen voor. Het was in één woord een heerlijke middag voor de jeugd. DIERENMISHANDELING. Gisteren is door de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen den 55-jarigen voerman K. W. W. was gisteren op pad met 2 paar den. gespannen voor een melkwagen. Beide dieren waren gewond. Het eene paard had een wond aan de borst, het andere aan een van de beenen. De politie heeft de beesten doen uit spannen en naar den te Voorburg wo nenden eigenaar laten overbrengen. ONDEUGDELIJKE ANDIJVIE GEGETEN Omstreeks middernacht zijn door den geneeskundigen dienst naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd de Onder veel belangstelling heeft Dins dag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer A. J. M. Verspyck, oud-offi- cier der infanterie en oud-hoofdinspec- teur der Nederl. Spoorwegen, in den Haag overleden. Van de Nederl. Spoorwegen waren aan wezig ir. W. F. H. van Rijckevorsel, di recteur, H. J. van Aalderen, hoofdin genieur, chef van het seinwezen enz., L. A M. Ankersmit, hoofdingenieur, chef van de werken Zuid, E. F. baron van Haersolte, hoofdinspecteur, chef van het beheer van het goederenmaterieel. P. H. Roessingh, hoofdingenieur, chef der cen trale werkplaats te Utrecht, ir. R. B. Can ters, hoofdinspecteur, dr. F. F. de Bruyn, afdeelingschef le klas te Utrecht, A. C. S. Schweers, hoofdingenieur te Nij megen, A. E. M. J. Hanlo, ingenieur le kl. te Amsterdam, N. F. A. Mulder, chef de bureau der afd. wagenverdeeling te Utrecht. Verder waren aanwezig gep. generaal- majoor H. Gramberg, de kapitein van den generalen staf J. J. Jurrissen, C. de Ruyter, oud-officier der infanterie, dr. W. van Bemmelen, M. Koonig, L. M. F. G. Knape, A. Judell, J. G. de Greef, L. Hansman, W. D. Knijff, F. E. Piekema, allen alhier, ir. A. J. Boland, directeur Bouwbedrijf Ned. Spoorwegen, Utrecht, mr. M. C. Wijt, Haarlem, F. N. Bronk- horst, Hilversum, ir. D. te Groen, Utrecht, dr. G. E. H. Verspijck Mijnssen alhier e.a. Cp verzoek werd er niet gesproken. De organist speelde het Largo van Handel en bij het uitdragen van de kist Rat” van heeft een voor de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6