Het Engelsch-Fransche vlootgevecht De positie van den Neder- landschen landbouw A. ■m- 1940. No. 17612. Als iemand in het water valt.. Nieuw politiebureau te Amsterdam Vrijdag 5 Juli. de over alle betrekkingen van een Duiische persstemmen Geen zorgen meer voor den afzet der producten den tuin van Stauning Deensch-Duitsche Verontwaardiging in Duitschland en Italië Churchill beschuldigt de Fransche Regeering „kwaadwillige behandeling” Diplomatieke betrek kingen tusseben Frankrijk en Engeland verbroken Het aantal Belgische vluchtelingen in Frankrijk en ooftbouw Daagt hulp op van kanten! PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: de s van Brooddistributie zich be- (Zie verder pag. 2.) een Het nieuwe hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat te Amsterdam, hetwgllj gijn voltooiing nadert. Engeland zal de noodige stappen ondernemen om de heerschappij in de Middellandsche Zee te hand haven. Eenige andere Fransche oorlogsschepen bevinden zich nog op zee. Het is de vaste wil van Engeland te verhinderen, dat deze in Duitsche handen vallen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct De Italiaansche vloot heeft zich heel verstandig buiten het gevecht gehou den. een ver De voedselvoorziening. Het is bekend, dat in Duitschland met betrekking tot de voedselvoorziening bepaalde beperkingen zijn ingevoerd. Het is niet meer dan billijk, dat ook in Nederland deze beperkingen worden toegepast. Wanneer de voedselvoorra den op deze wijze geregeld worden, be hoeft er voor de naaste toekomst geen vrees te bestaan. De voedselvoorziening van ons volk is tot den oogst 1941 verzekerd. Ons volk heeft daarbij dezelfde rechten en plichten als het Duitsche volk, heeft de Rijkscommissaris verklaart, (Zie verder 3e blad, pag. 14 gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De voedselvoorziening van het Nederlandsche volk is tot den oogst 1941 verzekerd Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Als iemand in het water valt, snelt men van alle zijden toe om hulp te verleenen. Men tracht door handrei king het slachtoffer van den verdrin kingsdood te redden of men werpt hem een boei toe of men reikt hem een stok aan: men doet wat men kan! Als er brand uitbreekt, tracht ieder te redden wat er te redden valt. De brandweer rukt aan, buren en voorbij gangers snellen toe om zoo mogelijk nog huisraad te redden. Men worsteit tegen den rook, men tracht den vuur haard met het water te bereiken, men klautert op het dak: men doet wat men kan! Als er een schip voor de kust in nood verkeert, vaart de reddingboot uit, men geeft seinen, men schiet red- dinglijnen uit: men doet wat men kan! den staf van den Rijkscommissaris toe gevoegde landbouw-deskundige Graaf Grote mededeelingen gedaan met betrek king tot de huidige agrarische situatie van ons land. Bon 51 tot en met 60 voor de komende week De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 8 tot en met 14 Juli a.s., de met „51” tot en met 60” genummerde bonnen van het broodboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, welke op 14 Juli nog niet Fransche territoriale wateren voor Engelsche schepen gesloten De Fransche regeering heeft, volgens een door Stefani geciteerd Reuterbe- richt, een bevel uitgevaardigd, waar bij het allen Britschen schepen en vlieg- Vrees voor den afzet van de pro ducten van tuin- en ooftbouw be hoeft men in Nederland niet langer te koesteren. Het Groot-Duitsche Rijk is het aangewezen afzetgebied, dat volkomen in staat is deze pro ducten op de markt te verwerken, waarbij de producenten van goeden prijs verzekerd zijn. Een ander belangrijk punt dat deze conferentie door Graaf Grote ter sprake werd gebracht was dat der voedselvoorziening van het Nederland sche volk. Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche regeering deelt offi cieel mede: De Donderdagmorgen, onder voorzitterschap van president Lebrun, bijeengekomen minister raad heeft na kennis te hebben genomen van den niet te recht vaardigen aanval, dien een mach tig Engelsch eskader heeft onder nomen op een Fransch eskader bij Mers el Kebir, en nadat hij zijn waardeering tot uitdrukking had gebracht voor den helden moed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Fransche schepen bereikten Toulon. Dit schip heeft echter tezamen met andere Fransche schepen, Toulon be reikt. De „Dunkerque” is voor vele maanden buiten gevecht gesteld. Het verlies aan menschenlevens on der de Franschen aan boord der sche pen en in de haven van Oran is groot geweest, doordat de Engelschen ge dwongen zjjn geweest zeer scherpe maatregelen te nemen. Men heeft zware ontploffingen waargenomen, van de Britsche schepen is er geen enkel aan de geschuttorens getroffen. De verklaring van den Britschen minister-president In een gisteren voor het Lagerhuis efgelegde verklaring motiveerde Chur chill den overval van de Engelschen op de in Oran liggende Fransche oor logsschepen en het kapen van Fran sche oorlogsbodems met er op te wijzen, dat Engeland den Franschen heeft aan geboden, hen van hun verdragsverplich tingen te ontslaan, indien de Fran schen hun vloot voor het sluiten van den wapenstilstand naar Britsche ha vens gebracht zouden hebben. Dit is niet gebeurd. Hij deed op merken, dat Engeland van de regeering in Bordeaux met volledige kennis van de gevolgen een slag heeft ontvangen, die doodelijk had kunnen zijn. Churchill verweet daarop de Fran sche regeering een „kwaadwillige be handeling” van Engeland. Duitsche vliegers, zoo ging Churchill voort, bevonden zich als krijgsgevan genen in Frankrijk. Engeland heeft van Reynaud de belofte gekregen, dat deze vliegers naar Engeland gestuurd zouden worden. Toen echter Reynaud war afgetreden, zijn deze vliegers aan Duitschland uitgeleverd. De beslissing van het Britsche kabinet over de actie tegen de Fransche vloot is eenstemmig genomen. Gisterochtend heeft Engeland het grootste gedeelte van ,de Fransche vloot onder zijn controle gesteld of de Fransche eenheden opgeroepen, zich te schikken naar de Engelsche voorwaar den, hetgeen met gebruikmaking van „gepaste maatregelen van geweld” is geschied. Churchill liet de beoordeeling van deze zuivere Engelsche actie met vertrouwen over aan het parlement, de natie, de Vereenigde Staten en de wereld. Half ons thee of half pond koffie van 6 Juli tot en met 2 Aug. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met „85” ge nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2J ons koffie of i ons thee. Want nóóit was de nood zóó groot, nooit werd er zóó reikhalzend naar hulp uitgezien. Ieder geve, wat hij geven kan. Wij willen hier niet wijzen op den vader- landschen plicht. Iedereen voelt im mers dat het plicht is te geven. Zij, die in nood verkeeren, moeten ook be seffen dat het volk in hun ellende deelt en alles doet om den nood te helpen lenigen. Men geve morgen met milde hand, maar niet met de gedachte, dat men daarmede zijn plicht heeft vervuld. Want ook na morgen zullen giften wel kom èn noodzakelijk zijn. Dan staat nog altijd het giro-nummer open: 3 8 8 9 0 0 Haagsche Collecte-commissie Nationale Inzameling 1940, alhier, of 3 8 8 0 0 0 Nationale Hulp Comité 1940. Ook onze administratie is bereid gif ten in ontvangst te nemen. Onze bu reaux zijn dagelijks geopend van 97 uur n.m. Ons gironummer is 12500. Op het strookje vermelde men danNa tionale inzameling 1940. Men doet wat men kan wanneer er menschen in nood verkeeren.' Als er duizenden en tienduizenden zijn, die slachtoffer zijn van de oor logvoering, die veel verloren hebben, die alles verloren hebben wat zij aan have en goed bezaten, ook dan snellen wij van alle zijden toe om hulp te ver leenen. Velen zijn er, die onherstel bare verliezen hebben geleden, waar tegenover menschelijke hulp nutteloos staat. Maar waar een menschenhand helpen kan, daar moét geholpen wor den. Duizenden verkeeren in materiee- len nood, overal in ons land. Morgen is er gelegenheid van alle kanten de helpende hand te bieden. De dag morgen zij een dag van Fransche admiraal te Oran wees Britsche voorwaar den af. De Fransche slagkruisers „Dun kerque” en „Strasbourg” alsmede nog andere oorlogsvaartuigen lagen in Oran. Gisteren vroeg heeft een Britsch officier aan den Franschen admiraal een document overhandigd, waarin werd verlangd, dat de Fransche vloot een van de beide volgende alterna tieven koos1. den strijd tegen de In het Folketing heeft de Deensche minister van staat Stauning bij behandeling van de begrooting o.a. gesproken over de betrekkingen tus- schen Duitschland en Denemarken. De betrekkingen tusschen bezet- tingsautoriteiten en bezettingstroepen aan den eenen kant en de Deensche autoriteiten en de Deensche bevolking aan den anderen kant, aldus Stauning, zijn goed. Het Deensche volk voelt zich gerustgesteld door de toezegging, dat Denemarken zijn onafhankelijk heid zal herkrijgen en dat de integri teit van het land niet zal worden aan getast. Het blijft de wensch van Dene marken de goede en vriendschappelij ke betrekkingen met Duitschland en het Duitsche volk tot ontwikkeling te brengen. Ten aanzien van Groenland zeide Stauning, dat Denemarken er van uit gaat, dat zijn rechten op Groenland op geen enkele wijze door de verhoudin gen, welke tengevolge van den Euro- peeschen oorlog zijn ontstaan, kunnen worden aangetast. De regeering be schouwt het als een taak, welke van zelf spreekt, Groenland voor Dene marken te behouden. Naar het Belgische blad „Algemeen Nieuws” meldt, raamt men het aantal naar Frankrijk weggevoerde of ge vluchte Belgische burgers, die tot dusver nog niet zijn teruggekeerd, op ongeveer 110.000. Naar het blad schryft, bevinden deze personen zich nog steeds in Fransche kampen. De vluchtelingenorganisaties stellen po gingen in het werk deze personen te doen terugkeeren. Twee slagschepen, twee lichte krui sers, eenige duikbooten, waar onder de groote „Surcouf”. acht torpedojagers en tweehonderd kleine mijnenvegers en duikboot- jagers in Portsmouth, Plymouth en Sheerness zijn door de Engel schen na een korten termijn over genomen. Deze operatie is met uit zondering van de „Surcouf’ zon der bloedvergieten verloopen. Bij de „Surcouf* zijn een Britsch en een Fransch officier gedood. Er zijn ook gewonden gevallen. De verwachte aanval op Engeland. Daarna sprak Churchill over het gevaar van een aanval op het Engel sche eiland. Hij verklaarde: Enge land treft alle voorbereidingen, welke in zijn macht liggen om aanvallen van den vijand af te slaan, hetzij deze aanvallen op Engeland zelf of op Ier land zjjn gericht. Churchill probeerde den toestand zoo voor te stellen, alsof Ierland in onmiddellijk gevaar verkeert. Aan het einde van zijn verklaring richtte Churchill een appèl tot de En gelsche onderdanen in hooge functies en aan de verantwoordelijke persoon lijkheden moedig te blijven en een voorbeeld van standvastigheid en vastbeslotenheid te geven. Zij moeten uitlatingen van slapheid en misplaat ste meeningsuitingen in hun functies controleeren en berispen. Lord Halifax heeft in het Hooger- huis een soortgelijke verklaring afge legd als Churchill in het Lagerhuis. ziet ge- krankzin- nige, die door den angst overmand is, om zich heen te slaan. Entente Cordiale geëindigd. Het „Hamburger Fremdenblatt” ver klaart, dat de rooftocht tegen de vloot van een land, dat goed en bloed voor de verdediging van het Britsche Rijk heeft veil gehad tot aan de grens van zijn physieke en moreele krachten, wel het ergste hoofdstuk is in de lange ge schiedenis der Britsche trouweloos heden. Zoo is, zoo schrijft het blad verder, in het donderen van het scheepsgeschut voor Oran de laatste nagalm van de Entente Cordiale ver stikt, die Europa 36 jaar lang met haar omsingelingsmanoeuvres de ze nuwen heeft gesloopt en de kroon zette op haar rampzaligen arbeid door het ontketenen van twee totale oorlogen. Nationale records een record in liefdadigheidszin, record in de opbrengst, welke moet uitgaan boven die van welke na tionale inzameling ook vóór dezen. De Fransche marine-een- heden in de Middelland- sche Zee. Daarna sprak Churchill over de situatie van de Fransche marine-een- heden in de Middellandsche Zee. Hij verklaarde, dat in Alexandrië een sterke Britsche vloot ligt. Daar be vinden zich ook een Fransch slagschip, vier Fransche torpedojagers en een aantal kleine schepen. Deze zijn er van in kennis gesteld, dat zij van Engeland geen vergunning kunnen krijgen de haven te verlaten. Duitschers en Italianen voort te zetten; 2. met een verminderd aantal man schappen naar een Britsche haven op te stoomen. De Fransche admiraal heeft deze v^orwaarden van de hand gewezen. De Britsche commandant heeft daarop om 5.58 uur nan. het vuur geopend. Een slagkruiser van de „Strasbourg”-klasse is beschadigd en op het strand ge- loopen. Een slagschip van de Bretagne- klasse is tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. Twee Fran sche torpedojagers en een vliegtuig- moederschip zijn eveneens tot zinken gebracht of in brand geschoten. Een van de Fransche slagkruisers heeft de haven van Oran verlaten, is door vlieg tuigen achtervolgd en door een tor pedo getroffen Koffie en theedistributie Met den diepsten afschuw schrijft de Duitsche pers over den Britschen overval op de Fransche vloot in de Middellandsche Zee, deelt het D.N.B. uit Berlijn mede. De „Angriff” ziet in dit optreden van Churchill het bewijs voor de algeheele onzeke. heid, waarin de minister-presi dent van Groot-Brittannië vindt. Nu hij zich in het nauw dreven, begint hij als een tuigen verboden is. de twintig mijls- zóne aan de kust van het Fransche Europeesche of overzeesche gebied binnen te varen of er over te vliegen. In dien dit bevel wordt overtreden, zal zonder waarschuwing tot den aanval worden overgegaan. Geringe Britsche verliezen volgens lord Alexander. De eerste lord der admiraliteit, Alexander, heeft gisteravond, naar het D.N.B. meldt, in een radiorede verklaard, dat de Britsche verliezen bij de actie tegen de Fransche vloot gering geweest zijn. Een officier en een mindere werden gewond. De be manning van een vliegtuig wordt ver mist. Bijzonderheden over het gevecht Naar Madrid wordt, volgens het D.N.B. uit Algeciras gemeld, dat aan den overval op de Fransche oorlogs schepen in Oran is deelgenomen door de Engelsche slagschepen „Hood” en „Resolution”, benevens door nog een linieschip en acht torpedobootjagers. Verder wordt gemeld, dat Donderdag drie torpedobootjagers met talrijke dooden en gewonden in Gibraltar zijn aangekomen. Voorts zijn twee torpedo- cootjagers in Gibraltar binnengeloopen, welke ernstige beschadigingen ver- toonen. Volgens de laatste berichten zou het zeegevecht voor Oran ook Donderdag avond nog hebben voortgeduurd. In de heden gehouden persconferentie hebben de commissaris-generaal voor financieele en economische aangelegen heden minister dr. Fischböck en de aan Tal van kwesties onzen landbouw en de consumptie betreffende, hebben zich in den laatsten tijd dringend aan de orde gesteld. Wat den tuinbouw betreft, zij in de eerste plaats in de herinnering ge bracht, dat speciaal op dit terrein, ook en vooral nog in dit laatste voorjaar, een uitgebreide actie tot steunverle ning moest worden ingezet. De omstan digheden hebben zich snel ten goede gewijzigd. Het Groot Duitsche Rijk verkeert in een positie, waarin het in staat is het overschot van dc Neder landsche landbouwproductie over te nemen. Ondanks de transportmoeilijkheden waarmede men nog te kampen heeft, was het mogelijk, dat Duitschland be reids van ons den uitvoer van groen ten overnam, welke vroeger naaz Enge land ging, zoodat geen groenten aan vernietiging behoefden te worden prijs gegeven. I' COURANT HAAGSCHE •1 1 op Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. R. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1