LAATSTE WAARSCHUWING LOTISICO trekt Maandag 8 JULI De documentenvondst in Frankrijk Het LOTISICO- AGENTSCHAPPEN HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 ENGELAND. en DUITSCHLAND. ROEMENIE. De indruk in Italië om VEREENIGDE STATEN. FRANKRIJK. De Oostzeestaten Rusland Engelsch-Fransche vlootgevecht Uw Lotisico polis ad f 2.50 p. t. Vondelstraat 17 Herhaald verzoek Britsche hulp DE GERUCHTEN OVER VREDESONDERHAN DELINGEN Fransche officieren voor Duitschen Krijgsraad te Brussel BRITSCH-INDIE. De ontruiming van Bessarabië Het nieuwe Roemeensche kabinet Door koning Carol beëedigd kans Uw aan De behandeling der krijgs- Evacuatie duurt voort ingrijpen De steenkolenuitvoer naar Italië ver- Post van Clipper-vliegboot in beslag Politieke leiders in het Estlandsche leger. Tegen 6171 wagens in Mei zijn Juni 12,413 wagons vertrokken. Telefoneer 33.17.21! U belt.en wij bezorgen'. Enkele dagen na de trekking wordt de uitslag in dit blad bekend gemaakt Koopt tijdig Uw kans bij de bekende Het Italiaansche departement van verkeer deelt mede, dat, in weerwil van de eischen, die de oorlogstoestand aan de spoorwegen stelt, de steen kolentransporten uit Duitschland met de gewone regelmaat voortdurend en in de maand Juni een recordomvang hebben bereikt met een cijfer van meer dan een millioen ton. In dezelfde periode zijn de levensmiddelentrans porten naar Duitschland uitgebreid. in der Engelschen, die het vuur openden op de schepen hunner bondgenooten van gisteren en die op een afstand ble ven, in de wetenschap, dat de niet onder stoom liggende Franschen niet met hun zwaar geschut konden ant woorden, teekent de eerlooze methode der Britten. Geen bespreking tusschen den koning en Mussolini. Te Boekarest wordt, aldus Reuter, de bewering, als zou koning Carol een bespreking met Mussolini hebben ge had, krachtig tegengesproken. De opperbevelhebber van het Est landsche leger, generaal-majoor Jou- son, heeft over de radio mededeeld, dat bij het Estlandsche leger de func tie van politiek leider is ingesteld. Deze heeft tot taak de militairen waarheidsgetrouw in te lichten en voor politieke voorlichting te zorgen. Vervolg van pag. 1. De .Deutsche Allgemeine Zeitung” stelt tegenover dit optreden de hou ding van Duitschland tegenover Frank rijk. Het blad herinnert er aan, dat Duitschland niet de uitlevering van de Fransche vloot heeft geëischt, doch ge noegen nam met garanties, dat de Fransche schepen niet verder in den oorlog tegen Duitschland zouden wor den gebruikt. Voor deze eervolle voor waarde heeft maarschalk Pétain en iedere Fransche zee-officier en matroos zich dankbaar gevoeld. lersche havens onder militaire bewaking Reuter meldt uit LondenDe ler sche regeering heeft bevel gegeven, de havens van Dublin, Dunlaoghaire en Cork onder militaire bewaking te stel len. Het havenpersoneel moet de beve len der officieren opvolgen. Het communiqué van den Roemeen- schen generalen staf luidt, naar Reuter meldtOp 3 Juli te middernacht be vonden onze troepen zich ongeveer aan de rivieren Suceava, Herta en Proeth. De evacuatie der personen, die nog niet hebben kunnen vertrekken door verkeersmoeilijkheden of slecht weer, duurt voort. De radiozenders in het onbezette gebied Tijdens de beraadslagingen van de Duitsche wapenstilstandscommissie is gisteren het vraagstuk van de Fran sche radio besproken. De Duitsche wapenstilstandscommissie heeft be sloten de Fransche regeering toe te staan, de Fransche radiozenders in het onbezette gebied weer in gebruik te nemen. De Fransche regeering draagt voor de uitzendingen de volle verant woordelijkheid. Van Duitsche zijde zal geen censuur worden uitgeoefend. De voedselvoorziening De oproep van het departement voor de voedselvoorziening tot het aanleg gen van een voorraad meel voor het geval, dat „vervoersmoeilijkheden ontstaan”, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, heeft in Engeland groote ongerustheid gewekt. De bevolking be grijpt thans, dat de broodvoorziening van Engeland op geen enkele wijze is gewaarborgd. In den oproep werd den huisvrouwen tevens op het hart gedrukt, in de zomermaanden zoo wei nig mogelijk conserven te gebruiken, doch versche groenten en fruit. Als gevolg van de prijsstijging zijn ver sche groente en fruit voor het groot ste gedeelte van de arbeidersbevol king niet meer te betalen. verborgen kan blijven voor degenen, die de verantwoordelijkheid dragen voor den overval op de Fransche vloot en vraagt of de toestand van Groot- Brittannië zoo wanhopig is, dat de mi litaire winst gekocht moet worden met middelen, welke op den duur slechts het moreele aanzien zouden kunnen ondermijnen. gevangenen Op grond van rapporten en talrijke andere berichten over een voortdu rende illegale behandeling van Duit sche vliegers door Franschen en Bel gen had generaal-veldmaarschalk Göring zich genoopt gezien bijzondere bepalingen voor de behandeling van Fransche en Belgische krijgsgevange nen der luchtmacht vast te stellen. Van officieele zijde wordt thans mede gedeeld, dat met het sluiten van het wapenstilstandsverdrag deze bepalin gen zijn opgeheven. Voor de behan deling der Fransch-Belgische krijgs gevangenen der luchtmacht zullen we der dezelfde bepalingen als voor de andere gevangenen der vijandelijke luchtmacht gelden. Om de Engelsche openbare mee- ning, die onder zwaren druk staat, wat op te monteren, zoo wordt van Duitsche zijde opgemerkt, gaan som mige kringen in de Londensche city voort berichten over zoogenaamde Duitsche vredespogingen wereldkun dig te maken. .United Press” meldt uit Londen naar het D.N.B. be richt dat Duitsche agenten aan een groep Engelsche particulieren vredesvoorstellen zouden hebben aan geboden. Het nieuwsbureau poogt zelf het bericht geloofwaardiger te ma ken door de z.g. Duitsche voorstellen weer te geven. Van welingelichte Duitsche zijde wordt hiertegenover vastgesteld, dat dit bericht gefanta seerd is en zijn oorsprong klaarblij kelijk heeft in den wensch van sommi ge Londensche kringen het Engelsche volk te misleiden over den hopeloozen toestand. De ernst van den toestand Het dringende verzoek om het naar Engeland teruggekeerde Britsche lucht wapen weer in Frankrijk te stationnee- ren. opdat het in den nieuw ontstaan- den slag kan ingrijpen, wordt uitge sproken in het telegram van Weygand aan het Britsche opperbevel van 30 Mei. In dit telegram, dat het cijfer 18 in de documentenreeks draagt, wordt tot uitdrukking gebracht, dat het ge- heele gewicht van den slag neer komt op het Fransche leger, dat enorm veel moet doorstaan. De Fransche opperbe velhebber verzoekt het Britsche opper bevel met klem den ernst van dezen toestand te willen begrijpen en alle maatregelen te nemen, opdat terstond een aanzienlijk deel van het Britsche luchtwapen, in het bijzonder jacht- toestellen, in Frankrijk kan worden ge- genomen Voor de tweede maal in deze week heeft de van Lissabon komende Ame- rikaansche Clipper-vliegboot een niet op het programma staande landing ge maakt op de Bermuda-eilanden, waar de Engelschen de- post van boord haalden. De constitutie In een door Havas” gepubliceerde verklaring worden de motieven aan gegeven, die hebben geleid tot een wij ziging der Fransche grondwet. In de ze verklaring wordt onder meer ge zegd: ,,De nationale opbouw kan slechts verwezenlijkt worden, wanneer de tegenwoordige regeering zekerheid heeft zoo lang in functie te kunnen blijven, dat zij een aanvang kan ma ken met het voorbereidende werk”. Vichy, dat oorspronkelijk slechts het centrum van het parlement zou worden, is thans definitief tot zetel der Fransche regeering geworden, al dus meldt het D.N.B. uit Bern. Behal ve de president der republiek hebben zich, naar de Fransche bladen melden, thans ook de meeste ministeries daar gevestigd. De „Yankee Clipper”, die Woensdag uit Europa aankwam, heeft het groot ste deel van zijn 1050 kilogram post bij de Britsche censuur moeten achter laten. Maandag hadden de Engelschen meer dan 500 kilogram post van den „American Clipper” in beslag ge nomen. Engelsch Volkenbondspersoneel verlaat Genève Bijna alle Engelsche ambtenaren van den Volkenbond hebben Genève ver laten. Het betreft hier in totaal onge veer negentig personen, waaronder de vreogere Engelsche vice-secretaris-gene- raal Lester. De reis gaat, naar ver nomen wordt, over het onbezette Fran sche gebied naar de Spaansche grens. Naar verluidt, is het internationale arbeidsbureau, dat eerst naar Vichy wilde verhuizen, daarna overwoog naar Canada te gaan, thans van plan met alle akten en documenten naar Zuid- Amerika te vertrekken. De zitting van het Lagerhuis De minister van binnenlandsche za ken Anderson antwoordde op een des betreffende vraag, dat men de regee ring heeft voorgesteld, sir Oswald Mosley en andere met het fascis me sympathiseerende persoonlijkheden naar een dominion te verbannen. Ongerustheid over mogelijke bezetting door Engeland. De berichten over het Engelsche voornemen, Ierland onder „Britsche bescherming” te plaatsen, en de ler sche haven militair te bezetten, hebben in breede kringen van het lersche volk de grootste ongerustheid gewekt, be richt het D.N.B. uit Dublin. De onge rustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van inge wijden de onderhandelingen tusschen de regeering van Ulster en Londen met groeiend wantrouwen volgt en vreest, dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnenrukken van Britsche troe pen, die dan van het Noorden uit ge heel Ierland zouden kunnen bezetten. Litauen zegt het concordaat op De Litausche regeering heeft, naar het Litausche telegraaf-agentschap meldt, met het doel de huidige abnor male toestanden in religieuze organi saties te herzien, besloten het in 1927 gesloten concordaat op te zeggen. Het vaticaan is hiervan reeds in kennis gesteld. Krachtens een bepaling van het mi nisterie van Binnenlandsche zaken worden, aldus het D.N.B., behalve een nieuw aantal districtshoofden ook de meeste tegenwoordige politiechefs van hun functies ontheven. „Een der laaghartigste da den in de wereldgeschie denis”. Het D.N.B. meldt verder uit Berlijn, dat de overval van de Engelsche vloot op de Fransche oorlogsschepen voor Oran in politieke kringen te Berlijn als een van de laaghartigste daden wordt gekenmerkt, waarvan ooit in de wereldgeschiedenis is melding gemaakt. Engelands verraad aan Frankrijk, dat in de documenten over den slag in Vlaanderen, welke het departement van buitenlandsche zaken heeft gepubli ceerd, op werkelijk dramatische wijze wordt onthuld, vindt in den zeeslag voor Oran, aldus zegt men te Berlijn, een werkelijk duivelsche bekroning. Deze daad, zoo verklaart men, stelt zelfs het verraad, dat door Engeland is begaan aan Polen, Noorwegen, Ne derland en België in de schaduw. De vraag moet worden gesteld, zoo schrijft de „Deutsche Dienst”, wat het Engelsche volk over deze onovertroffen misdadige figuur heeft te zeggen. In dien in het Engelsche volk wat wij willen gelooven nog een greintje gevoel voor eer, fatsoen en ridderlijk heid aanwezig is, dan moet deze laag heid van zijn minister-president einde lijk den al lang uitgebleven storm van verontwaardiging doen losbreken. De „Berliner Börsenzeitung” schrijft o.m.: Perfide, laf en ruw, zoo heeft Churchill met zijn uitlatingen over de misdaad van Oran zichzelf en geheel Engeland gekarakteriseerd. De wereld en de historie hebben hun oordeel reeds gereed ten aanzien van Chur chill en al degenen, die hem daar in het Londensche Lagerhuis als ver tegenwoordigers van het Engelsche volk „levendigen bijval” deden geworden. De dag is niet ver meer, waarop deze heeren ten levendigste zullen betreu ren. dat zij zich zoo ondubbelzinnig hebben geïdentificeerd met hun regee ring en den heer Churchill hebben ver oorloofd om zich om vijf minuten voor twaalf nogmaals te vertoonen in zijn bedriegelijke overwinnaarspose. Tot vijftien jaar tuchthuisstraf veroordeeld Dinsdag heeft een in het paleis van justitie te Brussel zitting houdende Duitsche krijgsraad de zaak behandeld tegen den eersten luitenant Jules Nico las Levresse van het 158e infanterie- regiment Straatsburg. De behandeling was openbaar en werd bijgewoond door den Amerikaanschen ambassadeur Cuhady en den ambassaderaad Wilson, als vertegenwoordigers van het land, dat de diplomatieke belangen van Frankrijk behartigt. Als getuigen wa ren een eerste en een tweede luitenant en vijf Duitsche soldaten verschenen. De Fransche officier werd er van beschuldigd, dat hij in strijd met het volkenrecht zes Duitsche gevangenen voor eigen dekking had gebruikt toen hij in het schootsveld van een Duitsch machinegeweer terecht was gekomen. Daarbij zijn twee Duitsche soldaten om het leven gekomen. Levresse bestreed het hem ten laste gelegde. Nadat de openbare aanklager de doodstraf voor den Franschen officier had geëischt, hield de verdediger, een Duitsche kapitein, zijn pleidooi, waarin hij voor den beklaagde vrijspraak eischte. Na 2J uur beraadslagen werd het vonnis voorgelezen. Wegens dood slag in twee gevallen werd de beklaag de tot 15 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. In de motiveering van het von nis werd er op gewezen, dat het ge pleegde feit een gemeen vergrijp is tegen het volkenrecht en tegen de ook door Frankrijk erkende en ondertee- kende regels en voorschriften inzake de behandeling van krijgsgevangenen. Als verzachtende omstandigheid nam de krijgsraad aan, dat de beklaagde tengevolge van de doorgestane ver moeienissen ten tijde van het duidelijk bewezen feit niet ten volle toereke ningsvatbaar was. Anders had hij zijn misdaad met het leven moeten betalen. Gebrek aan vliegtuigbestuurders Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat het gebrek aan vliegtuigbestuur ders in Londen, naar thans ook offi cieel wordt toegegeven, catastrophale vormen aanneemt. Alle afdeelingen van het departement van luchtvaart, welke te zorgen hebben voor de opleiding der piloten, zullen onder leiding van den vice-luchtmaarschalk Garrant worden gecoördineerd. Door middel van de radio worden alle geschikte personen opgeroepen, zich voor de opleiding aan te melden. Radiotoespraak van Ansaldo. In een radiotoespraak tot de Ita liaansche weermacht heeft de direc teur van de „Telegrafo” gezegd: „Frankrijk kan thans zien, welke bondgenooten deze Engelschen zyn, voor wie Frankrijk in Vlaanderen aan de Somme de bloem zijner jeugd heeft opgeofferd. Het is sedert eeuwen Engelsch gebruik, de vrienden te laten vallen of zelfs te overvallen, zoodra de zaak verkeerd gaat. Zoo heeft En geland honderd jaar geleden met den koning van Napels gehandeld en zoo doet het thans met Frankrijk. Slechts wie als Engeland zich reeds niets meer gelegen laat liggen aan zyn prestige, is in staat tot het plegen van gewelddaden als deze”. Stefani meldt uit Rome: De poging der Engelschen, zich van de Fransche vloot meester te maken, en de plotse linge aanval op de bij Oran voor an ker liggende schepen hebben op het Italiaansche volk diepen indruk ge maakt. Het schaamtelooze verraad stationneerd om te kunnen in den aanstaanden slag. Generaal Weygand richtte op 2 Juni opnieuw telegrafisch het meest drin gende verzoek tot het Britsche opper bevel om de vloot en de luchtmacht bij Duinkerken te doen ingrijpen, op dat de Fransche achterhoede niet zou worden opgeofferd. Hij brengt hierin den eisch van admiraal Nord, den ver dediger van Duinkerken, over om hem (d.w. admiraal Nord) onmiddellijk alle Britsche verweermiddelen te water en in de lucht ter beschikking worden gesteld, om zijn 25.000 man in veilig heid te brengen, die door hun stand houden de inscheping van de laatste Britsche contingenten hebben mogelijk gemaakt. Den volgenden dag richtte generaal Weygand tot Reynaud het dringende verzoek, nog eenmaal bij Churchill er op aan te dringen, dat de Britsche luchtvloot de Fransche troepen te hulp zou komen. Deze brief van het groote Fransche hoofdkwartier wordt in het nieuwe witboek van het departement van buitenlandsche zaken, tezamen met het bericht van den opperbevelhebber van het Fransche luchtwapen, generaal Vuillemin, aan generaal Weygand van 3 Juni j.l. als document nummer 20 gepubliceerd. In het bericht van generaal Vuille min verzoekt deze om ondersteuning volgens de volgende richtlijnenHet ©ogenblikkelijk zenden van tien Brit sche jachteskaders ter ondersteuning van de landstrijdkrachten ten Westen van den Franschen opmarsch tusschen de lijn Pointoise Peronne en de zee voorbereidingen voor het zeer vlug zenden naar Frankrijk van tien andere jachteskaders, die na de eerste ge- vechtsdagen op het reeds door de Brit ten bezette gebied gestationneerd zou den moeten worden. Niculescoe; Minderheden: Hans Otto Roth; Volksgezondheid: Gomoioe; Propaganda: Crainic; Onderwijs: Ca- ractstea; Justitie: Cruia; kadaster: Noveanou; Munitie: Priboianoe; gods diensten en schoone kunsten: Horia Si ma; Minister van staat, prof. Geng Guze, die echter, volgens een nader D.N.B.-bericht geweigerd heeft tot het kabinet toe te treden. Het is een kabinet van anti-semie- tische nationalisten en leden van de Ijzeren Garde. Toenadering tot de spil BerlijnRome De nieuwe regeering-Gigurtu heeft een oproep gericht tot het volk, waarin o.m. gezegd wordt Roemenië staat in buitenlandsch- en binnenlandsch opzicht voor beslissende problemen. In buitenlandsch politiek opzicht is de regeering voornemens een politiek van eerlijk toetreden te be werkstelligen tot het door de spil EerlijnRome geschapen systeem. En dat niet slechts als uitdrukking van een politiek realisme, maar als logische consequentie der politieke en ideolo gische opvattingen van de leden der regeering als trouwe tolken van de gevoelens der natie. Tevens is de regeering vastbesloten met alle naburen de beste en harte lijkste betrekkingen te onderhouden, omdat zij den vrede in dit deel vah Europa beschouwt als een onmisbare voorwaarde voor een hoogere politieke orde. In dezen zin moeten onze regio nale bondgenootschappen worden be schouwd als étappes op den weg van deze politiek. In binnenlandsch politiek opzicht is de regeering vastbesloten vrede, orde en rust te waarborgen. Wie valsche berichten verspreidt om onlusten of een desoriënteering teweeg te brengen of gaande te houden, zal onmiddellijk tot stilzwijgen worden gebracht. Wij doen een beroep op de Roemenen om zich te scharen rondom den troon en de regeering. De Roeméertsche minister-president heeft reeds gistermiddag het nieuwe kabinet voorgesteld aan den koning, die het den eed afnam. Het D.N.B. meldt dat dit kabinet als volgt is samengesteld: Voorzitter: Gigurtu; vice-voorzitter Mihail; Buitenlandsche Zaken: Monoi- lescoe; arbeid: Stan Ghitescoe; Open bare werken: Macovei; Economische Zaken en ad interim Buitenlandsche Zaken: Leon; Binnenlandsche Zaken: generaal David Poposcoe; Verdedi ging, luchtwapen en marine: Generaal Volgens een bericht uit Calcutta, is het vooraanstaande lid van het Indi sche Nationale Congres, Zabhas Chan dra Bose, in zijn woning door de En gelschen gearresteerd. Bose is presi dent van het Congres geweest en heeft zich steeds op bijzonder scherpe wijze verzet tegen de Engelsche heerschappij in Indië, meldt het D. N. B. Deze ar- Zie verder le blad, pag- 3 Engelsche bladen keuren het optreden van de vloot goed De Engelsche bladen van gister avond keuren de actie van Churchill tegen de Fransche vloot goed, deelt het D.N.B. mede. De „Evening News” verklaart, dat de Britsche marine gesproken heeft in de taal van Nelson, Drake en Beatty. De stem der vloot, zoo schrijft het blad, vindt haar weerklank in het hart van iederen indlvidueelen Engelschman. Ook de „Evening Standard” beweert, dat de geheele natie zich er over ver heugt, dat niet wordt toegestaan, dat „academische formules” in den weg hebben gestaan aan de duidelijke ver vulling van den „plicht tegenover de eigen zaak”. De „Star” meent, dat deze herhaling van de methoden van Nelson een aan sporing voor het geheele land zijn zal. Wij deelen den rouw van Churchill over den smartelijken plicht, dien wij veroordeeld waren om te vervullen’! zoo schrijft de „Daily Mail”. Het was echter een schoone actie, waartoe door een groot man bevel is gegeven. De „Times” schrijftIedere actie, welke de Britsche strijdkrachten kun nen ondernemen, om de uitvoering te belemmeren van de bevelen der regee- ring-Pétain, heeft een rechtvaardiging: Zij zal nooit een actie zijn tegen Frank rijk, maar tegen Duitschland. De re geering van Frankrijk moet verant woordelijk gesteld worden voor de in den slag van Oran verloren gegane menschenlevens. De Engelsche luchtaanvallen Nadat Woensdagmiddag in een woonwijk van Hamburg een aantal vrouwen en kinderen door Britsche bommen gedood en gewond werd, wordt thans vernomen, dat Britsche vliegtuigen wederom en aanval op een ziekenhuis in Noordwest-Duitsch- land hebben ondernomen, ofschoon het roode kruis op de daken van verre zichtbaar was. Bij dezen aanval wer den drie verpleegden zwaar gewond. Bovendien werden bij een bomaan val op een Oostzeebadplaats drie bad gasten gedood en vijf gewond. Ontevredenheid over de landsverdediging Het Duitsche Nieuwsbureau neemt uit Stockholm, dat de ontevre denheid in Engeland over- de slechte organisatie van de landsverdediging en het wantrouwen jegens hen, die voor het lot des lands verantwoorde lijk zijn, zich steeds meer uitbreidt. Zelfs leden der regeering, zooals Eden, die tot dusverre in de gunst hebben gestaan, worden nu openlijk becritiseerd. Aan zijd departement wordt verweten, dat het niet genoeg activiteit ontplooit. Formeele breuk tusschen Frankrijk en Engeland een feit geworden Het optreden van Engeland tegen de Fransche vlooteenheden in Oran wordt in Rome als een beslissend keerpunt beschouwd in de verdere ontwikkeling van den internationalen toestand, meldt het D.N.B. De Engel sche regeering heeft hiermede open lijk de coalitie verhouding met Frankrijk verbroken en Frankrijk als een vijand behandeld. De formeele breuk tusschen de beide Westelijke democratiëen is hiermede een feit ge worden. In politieke kringen te Rome wordt er op gewezen, dat door den overval van de Engelsche vloot op de Fransche vlooteenheden ook de in de Amerikaansche staten gehuldigde stelling van gemeenschappelijken strijd der Westelijke democratiëen te gen de dicta tuur staten „voor het red den van de bedreigde vrijheidsrech ten” thans is ineengestort en hierdoor iedere Amerikaansche interventiepoli- tiek zinloos is geworden. In het volgende document van het door het Duitsche departement van buitenlandsche zaken uitgegeven wit boek nr. 6, waaromtrent wij reeds mededeelingen deden in ons blad van eergisteren en gisteren, wordt onder nr. 15 een telegram gepubliceerd van Churchill aan Reynaud. Churchill uit hierin heftige klachten over de gebrek kige leiding en verbinding bij de in Noord-Frankrijk en België opereerende geallieerde legers. Daarop volgt docu ment nr. 16, een telegram van Reynaud aan Churchill van 24 Mei, waarin Reynaud van zijn kant klaagt in ver band met de ontruiming van Atrecht en Le Havre door de Engelsche troe pen en waarin hij den eisch stelt, dat zij zich onderwerpen aan de bevelen van generaal Weygand. Engelsche vloot moet zware verliezen compenseeren Het D.N.B. meldt voorts nog uit Berlijn: De door Churchill afgelegde verklaring kan slechts de meening van politieke kringen te Berlijn ver sterken, dat het er Engeland alleen om te doen is zijn zware verliezen ter zee eenigszins te compenseeren door het in beslag nemen van de vloot van zijn vroegeren bondgenoot. De openbare meening der wereld zou thans, naar men in bevoegde Duitsche kringen meent, voldoende kunnen zijn ingelicht. Met belangstel ling wacht men af, welken indruk de verklaring van Churchill vooral in Europa zal maken. Bom ontploft op de Wereld tentoonstelling te New York Drie leden der geheime politie zijn gisteren gedood, en verscheidene ande re gewond, toen zij een bom, welke er uitzag als een radio-ontvangtoestel, verwijderden uit het Britsche pavil joen op het terrein van de New York- sche wereldtentoonstelling. De bom kwam pas buiten het paviljoen tot ont ploffing. Diepe indruk in Amerika en Zweden Te Washington hebben, naar het D. N. B. meldt, de berichten over den Engelschen overval op de vloot van den vroegeren bondgenoot, bij de open bare meening een diepen indruk ge maakt. Een radiospreker noemde den indruk „gruwelijk”. Hij voegde daar aan toe, dat deze berichten den indruk maken van „een soort doodendans”. Het D.N.B. meldt uit Stockholm De ochtendbladen worden beheerscht door het optreden van de Engelschen tegen over de vloot van den vroegeren bond genoot. Een scherp critisch standpunt komt naar voren in „Stockholms Tid- ningen”. Het blad schrijft De Britsche overval op de Fransche vloot zal wel overal buiten het Britsche imperium een spontane reactie van zuiver men- schelijken aard te voorschijn geroepen hebben. Het blad spreekt voorts over een ongehoord effect op het moreele prestige van Groot-Brittannië, dat niet Verontwaardiging bij Franschen en Arabieren in Noord-Afrika. Het D.N.B. meldt uit Tetoean: De Engelsche overval op Fransche vloot eenheden bij Oran heeft onder de Ara bische bevolking van Noord-Afrika de uitwerking van een sensatie. In een omtrek van honderd kilometer werd het gebulder van het scheepsgeschut gehoord. In Fransche kringen in Noord-Afrika heerscht ontzaglijke verontwaardiging over den laffen overval. Zelfs de Franschen, die nog voor kort niet accoord gingen met de maatregelen van maarschalk Pétain en pleitten voor een voortzetting van de Engelsch-Fransche samenwerking, zijn na den aanslag in één nacht tot uit gesproken vijanden van Enge land geworden. 9 BEROERING WEGENS ARRESTATIE VAN LEIDER VAN HET BRITSCH- INDISCHE CONGRES

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2