Vooral WÖ UWENHOEK J E; BINNENLAND Werkende STADSNIEUWS RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS WEST-INDIE LUCHTVAART vrouwen, verzorgt vooral ook uw maaltijden HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 ONDERWIJS EN KERK Een meisje ernstig gewond EEN CENT INGESLIKT De Brabantsche Biesbosch wordt ingedijkt WAT TE DOEN MET EDELE METALEN EN JUWEELEN HAAGSCHE C.J.M.V. PADVINDERSVEREENIGING DOOR GRANAATSCHERVEN GETROFFEN Slachtoffers van hun nieuws gierigheid WIEL OVER HET LICHAAM GEKREGEN LUCHTGEVECHT BOVEN ROZENBURG Dr. Schieffer’s Stofwisselingszout DE VERMISTE KANOVAARDERS UIT HARLINGEN Bescherming van 37.000 H.A. tegen wateroverlast CURA^AOSCH VERSLAG 1939 Theol. School der Geref Kerk. VELDWACHTER DOOR PISTOOL SCHOT GEDOOD van den fraai- op Herdenking zilveren jubileum SCHOOLTAND VERZORGING. VAN Nederlanders te Gheel A: v. HAAGSCHE BALLONCLUB. aan gelegenheid van de uitreiking l Haagsche BallonclubvendeL van de patiënten, die in Gheel blijven. Rotterdamsche kinderen in Drente aangekomen COMITÉ TOT CULTUREEL GEESTE LIJKE ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Sieraden, tafelzilver etc. behoeft men niet aan te geven. Men zoeke dekking tijdens luchtaanvallen DE MUURINSTORTING AAN DE VALKENSTEEG TE ROTTERDAM Voort: ome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en Inge» wanden met Een weldaad voor het organlsmdl Flacon 1 1.05. Dubbele flacon, f 1.75 bij apothekers en vakdrojieten. Groot werkobject wordt zeer spoedig ter hand genomen. in a anoop organiseert de sociëteit een soirée-dansante in Palais de Danse, ter van het LIJKENROOVER TOT ZWARE STRAF VEROORDEELD. OUD-GEMEENTEONTVANGER BREDA VEROORDEELD. De Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 56- jarigen mr. C., oud-gemeenteontvan- ger van Breda en hem veroordeeld wegens verduistering tot een gevange nisstraf van één jaar, met aftrek van voorarrest. De eisch was een jaar en drie maanden. Doodelijk ongeval Op den Rijksweg OostburgSchoondijke in Zeeuwsch-Vlaanderen, is gistermiddag de landbouwer K. v. d. Vijver uit Bak kersveen, door het schrikken van zijn paard gevallen en onder een hem tege moet rijdenden kar geraakt. Hij liep zware inwendige kneuzingen op en overleed kor ten tijd later op de plaats, waar het onge luk geschiedde. De eenige zoon van het slachtoffer zag het ongeluk voor zijn oogen gebeuren. Dit is het tweede doodelijke on geval in deze week op genoemden weg. L. A. Ruys overleden Te De Steeg is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer L. A. Ruys, rentmeester van de landgoederen Middachten en Kernhem van de fami lie Bentinck van Middachten. De heer Ruys werd in 1905 in deze functie be noemd. Hij was gedurende vele jaren voorzitter van de Ned. Vereen, van Rentmeesters, tevens heeft hij zitting gehad in de commissie van het afnemen van het rentmeestersexamen. De be grafenis zal morgenmiddag te 2 uur ge schieden op de begraafplaats Heiderust te Worth-Rheden. belangrijke bron van gezondheid daardoor opgewektheid, schoonheid-van-binnenuit, lijk verwaarloozen. Het zou eens tot al deze jonge vrou wen moeten doordringen, dat zwakte, prikkelbaarheid en een bleek, ver moeid gezicht evenmin een aanbeve ling voor haar vormen als een onver zorgd uiterlijk en dat het bovendien een wel zeer bedenkelijk feit is, dat vooral zü, die op kamers wonen en geheel voor zichzelf moeten „zorgen” eigenlijk doorloopend aan gedeeltelij ke ondervoeding lijden. Hier betreft het immers een belangrijk percentage van onze Nederlandsche vrouwen, waarvan velen later de moeders zul len zijn van een nieuw geslacht. Met wat overleg, wat beter inzicht in de voedingswaarde van de ver schillende levensmiddelen en een heel klein beetje moeite kan hierin zooveel verandering gebracht worden en voor al in deze tijden kan een juiste keuze uit datgene, wat ons geboden wordt, wonderen verrichten voor de gezond heid en de energie. Het is niet noodig en beslist ver keerd na een haastig, onvoldoende ont bijt of zelfs geheel nuchter op de fiets te springen. Door den wekker wat eerder af te laten loopen, kan dit voor komen worden. Het is verkeerd tegen een uur of tien, wanneer dan onver mijdelijk de honger komt, zoetigheden te snoepen, want in de eerste plaats kan het meestal niet al te groote sa- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwveen de heer D. C. v. d. Linde, cand. te Zwartewaal. Aangenomen naar Heusden c.a. (toez.) de heer A. M. Vogel, cand. te Hollandsche Ra- ding; naar Wijk aan Zee en Duin. A. J. Bronkhorst, cand. en hulpprediker te Utrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borsselen en te Leiden de heer T. Dorresteyn, cand. te Rotterdam; te Dinteloord de heer C. v. d. Woestijne, cand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: Beroepen te Steenwijk ds. J. M. Visser, te Midwolda. In de J.l. gehouden vergadering van bovengenoemd comité werd verslag uit gebracht van het door het comité verrich te werk. In totaal werden door het comité elf voorstellingen gegeven, waaronder 2 concerten, 6 tooneelvoorstellingen, een filmvoorstelling, een operavoorstelling en een circusvoorstelling. In totaal werd aan 12.509 personen gelegenheid geboden deze voorstellingen bij te wonen, welke varieer den van 2 et. tot en met 25 ct. Tot leden van de contrölecommissie over de finan ciën van het afgeloopen boekjaar, werden aangezocht mevr. W. van Zuylen en de heer W. van Zon. Als toehoorder der ver gadering was aanwezig, in plaats van den heer Jac H. Steyn, seer, van de R.K. Volksbond, het Gemeenteraadslid, de heer v d. Akker Voorts werden de plannen besproken ten aanzien van het komende seizoen. Men was van oordeel even af te wachten hoe de toestand zich verder zou ontwikkelen, in verband met het pro bleem der werkloosheid. Voorloopig zou den toegangsbewijzen van verschillende theaters, zoowel gratis als tegen geredu ceerde prijzen nog worden aanvaard, ter wijl het tijdstip van de eventueele con certen en tooneelvoorstellingen door het comité zelf te geven, nog nader zal wor den bekend gemaakt. Aan de gevolgen overleden Woensdagavond mocht het 8-jarig zoon tje van de familie K. uit de Ackerdijk- straat te ’s-Hertogenbosch op een met paard bespannen wagen meerijden. Toen de wagen den spoorwegovergang te Orthen passeerde, werd het ventje door den voer man van de kar gezet, terwijl het voer tuig nog in beweging was. Het jongetje kwam te vallen en kreeg een wiel over het lichaam. Met zware inwendige kneu zingen werd de kleine naar het ziekenhuis overgebracht, waar het in den loop van den middag aan de gevolgen van het on geluk is overleden. waren de verwondingen niet van ernstigen aard. Een arts, die het eveneens niet noo dig geoordeeld had een schuilplaats op te zoeken, verleende de eerste hulp en werd eenige oogenblikken later eveneens door kleine scherven van granaten in het been gewond. Beiden zijn door den geneesk. dienst resp. naar het Wilhelmina en het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd, waar zij in de Röntgen-afdeeling nader zijn onder zocht. Gelukkig maakten de granaten geen ver dere slachtoffers onder de nieuwsgierigen, die zich overal in de stad op hooge pun ten hadden verzameld. De heer J. J. D. H. Verschroot, hoofd van de gemeentelijke luchtbescherming, die wij naar aanleiding van het gebeurde spraken, zeide: ,,Het publiek kan niet voorzichtig genoeg zijn. Mits men zich maar binnenshuis, niet in de onmiddellijke nabijheid van de ramen bevindt, is het gevaar zeer gering en zij, die zich op straat bevinden, dienen een schuilkelder op te zoeken. Het op straat blijven staan is, zooals gebleken is, levensgevaarlijk”. Men houde zich aan dezen raad. Nog steeds zijn er, ondanks de in den loop der tijden herhaalde malen met den meesten nadruk gedane waarschuwingen, menschen. die, wanneer het luchtafweer geschut in werking komt, het noodig oor- deelen op straat te blijven. Het gevaar, dat de wegspringende granaatscherven opleveren, wordt niet geteld. Men bevre digt liever zijn nieuwsgierigheid. Dat men daardoor zichzelf en anderen in ernstig gevaar brengt, bleek gistermiddag, toen Engelsche vliegtuigen boven Amsterdam verschenen en het Duitsche afweergeschut in werking trad. Een 17-jarige jongeman, die het schouw spel op den. Zuidelijken wandelweg stond te bekijken, werd aan been, oor en arm Wielrijder door vrachtauto aangereden en gedood Te Delft is de 70-jarige wielrijder T., door een militaire vrachtauto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Volgens getuigen treft den chauffeur geen schuld. Medaille voor den heer Tillema. De raad van beheer van de Koninklijke vereeniging ..Koloniaal Instituut” heeft aan den heer H. F. Tillema te Bloemendaal ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag de groote zilveren eeremedaille van het Koloniaal Instituut toegekend. Dit door de vereeniging tot dusver in nog slechts enkele gevallen uitgereikt onder- scheidingsteeken stelt in het licht hoezeer Tillema’s werk als dat van een moedig strijder voor een gezond en levenskrachtig Indië, zoo ook diens onverpoosd, belange loos streven naar meer belangstelling in Nederland voor de overzeesche gebiedsdee- len, door het Koloniaal Instituut worden op Prijs gesteld. Tegemoetkoming voor aan miltvuur gestorven vee. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Binnenkort zal worden overge gaan tot uitbetaling van de bedragen, welke den betreffenden veehouders wor den toegekend als tegemoetkoming voor van 1 December 1939 tot 1 April 1940 aan miltvuur gestorven vee. Voor zoover het verloren gegane vee verzekerd was, kun nen de betrokken verzekeringsmaatschap pijen voor uitbetaling van de bedoelde tegemoetkoming in aanmerking komen, mits zij vóór 15 Juli a.s. aan het Rijks bureau voor de voedselvoorziening, Lange Voorhout 10, alhier, opgave hebben ver strekt van de uitgekeerde bedragen, tijd stip van uitbetaling, naam en woonplaats van de verzekerden, alsmede aantal en soort van het verzekerde vee. erop, dat het spel van verkennen gericht is op den Grooten Padvinder Jezus Chris tus. Bij al wat wij spelen aanschouwen wij God’s werk. De paraatheid wordt aange kweekt, hetgeen in het later leven een oor zaak zijn kan van een nauwkeurig onder scheiden van het goede en het kwade Ten einde in het spoorteeken van Jezus te blij ven moet de welp, de padvinder en de voortrekker praat zijn. Ds. J. Roodenburg was de tweede spre ker en wel over het onderwerp: „Voor waarts”. De geestelijke zijde, aldus spr., Meisje gestikt Het zesjarig dochtertje van de familie Meester te Lutjebroek had een cent in den mond gestoken. Plotseling schoot deze het kind in de luchtpijp met het tragisch gevolg, dat de kleine stikte, aldus bericht De Tijd. Medische hulp oijmiddellijk inge roepen, mocht niet meer baten. Spaargaren, J. Mei lof, P. C. Berendes, I. Woensdregt, A. F. K. Spee, C. J. Vermeu len, T. Jarings, J. E. Teyken, A. M. Zwa gers, P. v. d. Berg, M. D. v. d. Ende, L. J. Rodenburg en J. Nomes, L. A. Kole, J. H. Rietkerken, J. Weekhout, J. J. d. Wilden. Voor B: F. Saurwalt, D. J. Waltman, W. M. Weenink, T. S. v. d. Kaay, G. Wouwenhoven, C. Verhagen, J. Door het departement van Koloniën is het Curacaosch verslag over 1939 uitgegeven. Deze uitgave bestaat uit twee deelen, n.l. een verslag van be stuur en staat en een statistisch over zicht over het Jaar 1938. Het eerste deel geeft een overzicht van den staatkundigen, economischen, financieelen, cultureelen en socialen toestand over het verslagjaar, terwijl het tweede deel zeer uitgebreid cijfer materiaal geeft over in-, uit- en door voer. Tragisch ongeluk te Meerkerk Te Meerkerk is een tragisch onge luk gebeurd, dat aan den 40-jarigen gemeenteveldwachter J. C. Copier het leven heeft gekost. De veldwachter be vond zich ten gemeentehuize en toen hij wat lang wegbleef ging zijn vrouw, die een honderd meter van het gemeen tehuis af woont, kijken. Zij vond haar man in een kamer, waar zich de vuur wapens bevinden, die van de burgers waren gevorderd, dood op den vloer lig gen, terwijl een automatisch pistool in zijn nabijheid lag. Hevig ontdaan ging zij hulp halen en spoedig waren de burgemeester en de dokter ter plaatse. Het bleek, volgens „De Tel.”, dat de man een schotwond boven het rechter oog had. De veldwachter was bezig ge weest eenige wapens schoon te maken en in een automatisch pistool heeft zich vermoedelijk nog een patroon bevonden, zonder dat de veldwachter dit wist. De kogel had hem boven het oog getroffen. koopster kan het cachet sten winkel bederven. Nu is het evenwel een groote, door bijkans alle werkende vrouwen begane fout, dat ze weliswaar door verzorgde kleeding een prettigen indruk willen maken, doch de voeding, deze zoo ‘1 en sterkte en schrome- doctor in de econ. proefschrift: „Be- Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Haagsche C.J.M.V. padvindersver- eeniging, werd gisteravond in de Regen- tessekerk een herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarvoor een groote belangstel ling bestond. Allereerst werd door een welp, een pad vinder en een voortrekker resp. de wel penwet, de padvinderswet en ’t voortrek ker smotto opgezegd. Daarna sprak de voorzitter der jubileerende vereeniging, de heer Joh. J. Buitendijk, een openings woord, waarin hij o.m. zeide, dat deze dienst belegd was om Gode dank te bren gen voor Zijn zegeningen in de afgeloopen kwart eeuw aan de Haagsche C J. M. V. geschonken Een bijzonder welkom richtte spr. tot een der eerste voorzitters der ver eeniging, den heer van Arkel. Het jeugddienstkerkkoor onder leiding van den heer Paul Huf, dat voor vocale opluistering zorgde, zong na Schriftlezing het „Halleluja lof zij den Heer” en „Kom Heil’ge Geest" Vervolgens werd voorgegaan in gebed, waarna gemeenschappelijk aangeheven werd het eerste vers van Psalm 68. In een korte rede, welke tot titel had Te oordeelen naa^ het feit, dat langs de Donge en in de Benéden-Langstraat in de laatste jaren ondanks de onzekerheid vormt een onmisbaar element in de pad- waarin men met het oog op het over- - stroomingsgevaar verkeerde de tuin bouw zich steeds heeft uitgebreid, mag men verwachten, dat dit gebied straks een der belangrijkste tuinbouwcentra van de Provincie Noord-Brabant zal worden. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente deelt mede, dat de Rotterdamsche kinderen, die gister ochtend onder de zorgen van het korps Vrouwelijke Vrijwilligers uit Amster dam naar Drente zijn vertrokken, daar in goeden welstand zijn aangekomen. Zij zijn reeds in de pleeggezinnen ondergebracht. Bij vele juweliers in het geheele land komen dagelijks telefonische én monde linge aanvragen binnen, waaruit blijkt, dat de z.g. „deviezen-verordening” niet of niet voldoende begrepen wordt. Het komt ons gewenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen: Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van een vennootschap is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of metalen, die tot de platina-groep behoo- ren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de bank verkrijgbaar is. Het metaal zelf wordt dus niet opgezonden, alleen de omschrijving. De bedoeling is, een overzicht te verkrij gen van de aanwezige grondstoffen, waaronder ook munten gerangschikt wor den. Voor zoover het fabrikanten betreft, vallen ook de z.g. half-fabrikaten hieron der. Dit is echter een vorm, die de parti- culieren niet kennen. L - Het opgeven van sieraden, tafelzilver, getroffen door granaatscherven. Gelukkig gebruiksvoorwerpen van edel-metaal of horloges, is dus niet de bedoeling. Evenmin de munten, die tot sieraden ver werkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aanschaffing van deze voorwerpen aan geen enkele beperking gebonden is; zelfs de stamkaart is er n i e t voor noodig. Ook de sieraden, die met diamant of andere steenen bezet zijn, vallen geheel buiten de verordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. muur om kwamen, o.a. de 18-jarige expeditieknecht L. P. van der Walle, wiens vader, A. v. d. W., tegen de ge meente een civiele vordering instelde, waarin werd geëischt een vergoeding van ƒ4 per week, gedurende 5 jaar en 500 vergoeding voor immaterieele schade of een bedrag van totaal 1350. Mr. de Bakker trad voor eischer op, mr. Koert voor de gemeente Rotter dam. Thans heeft de rechtbank onder pre sidium uitspraak gedaan en overwoog, dat er geen sprake was van behoeftig heid. Onstoffelijke schade kan slechts worden toegewezen bij blijvende inva liditeit van den getroffene en niet aan zijn nabestaanden. Eischer werd zijn vordering ontzegd en veroordeeld in de kosten van het geding. Op 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig ongeval aan de Valkensteeg te Rotter dam, waar een losstaande muur in stortte, waarbij 7 personen om het leven kwamen, o.a. de Ondanks de bezetting van vele scho len door militairen en het tijdelijk in ge bruik nemen van centra door het civiel en militair gezag in de woelige dagen, die achter ons liggen, is de schooltand- verzorging er in geslaagd het cursus plan, zooals dit onder normale omstan digheden wordt afgewerkt, ook nu, zij het ten koste van veel extra werk, zeker te stellen. Ook de Nazorg voor armlastigen, wel ke door de Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde wordt verstrekt, zal op normale wijze na dezen cursus wor den georganiseerd. De vrees, dat de stagnatie zoo groot zou worden, dat daardoorook dit werk in het gedrang zou komen, is gelukkig ongegrond gebleken. In Juni werden 2333 kinderen van de openbare lagere scholen en 3994 kinde ren van de bijzondere lagere scholen na gezien op caries van het blijvend gebit. Ter bereiking van het gestelde doel: sa- neering van het blijvend gebit, werden 2133 vullingen gelegd. Van de gelegen heid, naast de systematische hulp ook poliklinische hulp te bekomen (pijn, ver oorzaakt door melkkiezen of tanden) werd 64 maal gebruik gemaakt. DE BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 141 baden genomen, b ijhet Volkszeebad 322, bij het gemeente lijk Volkszeebad Kijkduin 37 en bij het zwembad Zuiderpark 2018 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 64 graden en in het Zuiderparkbad 66 graden. Waltman, W. M. Weenink, nZ. ZZ H. Hansen, M. iï. de Bakker, H. Fransen. Vrijzinnig Chr. Lyceum. Eindexamen H.B.S. B van Vrijzinnig Chr Lyceum. Geslaagd: A. C. Arntzenius, W. K. Beyerman, Grietje Boneschansch. K. A. van den Broek, M. L. Brutel de la Rivière, Th. A Cost Budde, H. Drost, W. H. van Dijk, Antonia Engelsman, H. Harms, H. van de Hoeven. A. M. Key, A. G. Kleijn, Elisabeth F. Kleijn, F. Kra mers, E. H. Kruizinga, P. J. Masthoff, Ellen K. Meenderink, P. H. E. Meyer, O- Molenbeek, J. van Rhijn, Elisabeth R. Rik- kers, H. A. Ritter, Cornelia S. Tierie, J. A. van Toorenburg, Tea G. Vegter, L. J. Verhey en Fenna Witteveen. Afgewe zen: éen. Nederlandsch Lyceum. Aan het Ned. Lyceum slaagden voor het eindexamen H.B.S. B de dames: M- C. E. Belinfante. H. van den Bergh, P. W. Felix, H. G. Fernandes en H. J. Thor- becke en de heeren: C. H J. Bosch, H. E- Brix, H. Corver, J. D. Flemer, C. Gips, J. van Hilten. B. K. Keuter, J. van Nop pen, E. Ris, H. A. Roothaan, E. W- Schierbeek, W. P Siaks, A. S Talma, J. Vos, E. Vossnack. W. H. Warnsink, D W. van Wulfften Palthe, O. W. de Brey, C. J. Wassmann. J. J. C. Grevers, D. W. de Haan, C. W. van Holst Pellekaan, C. E. J. van Lier, B. G. Mulder, J. E. Nater, J Nieuwdorp, C. F. Ottevanger, G L. Ranch, L. C. Richard, D. van Swaay, H. H. Thal heimer, C. Brown Tutein Nolthenius en R van der Veen. Geslaagd te Apeldoorn voor het eindex. de heeren G. Bijl, te Sliedrecht, W. <1* Graaf te Lisse; H. Jonker te Zierikzee, G* Polman, te Zwolle. J. Overduln, Leiden en H. van Leeuwen, den Haag. Algewea^ geen. laris van de werkende jonge vrouw zooveel beter besteed worden aan waardevol voedsel, ten tweede werkt dit snoepen ongunstig op den eetlust voor den volgenden maaltijd en ten derde kan het de zoo gevreesde tand- caries bevorderen. Zij, die het twaalfuurtje thuis kun nen gebruiken zijn er meestal het best aan toe, doch anders is het met het meerendeel der meisjes, die haastig een paar boterhammen eten, die ’s ochtends zijn meegenomen, want haar maaltijd is weinig gevarieërd en zelden volledig. Toch is het niet zoo moeilijk afwis selend nu eens voor dit, dan voor dat te zorgen en vooral fruit en melk niet te vergeten. Een flinke streek zuivere boter op elke boterham doet wonde ren; kaas is bijzonder voedzaam en bovendien altijd smakelijk en melk is waarlijk niet alleen voor kleine kin deren zoo goed! Juist in deze tijden van rantsoeneering is melk, die vol doende te krijgen is, de ideale aan vulling voor wat schrale maaltijden, want ze bevat alle voedingswaarden, die het menschelijk lichaam noodig heeft. Twee glazen melk op het werk gedronken is een ideale aanvulling van de dagelijksche voeding der wer kende jonge vrouw. Het komt ook maar al te dikwijls voor, dat meisjes die op kamers wonen, slechts nu en dan een warmen maaltijd nuttigen, het geen alweer het behoeft wel geen betoog heel slecht voor de gezond heid is. Werkende vrouwen, verwaarloost toch vooral in déze tijden Uw maal tijden niet langer! Fruit, tomaten, groente, boter, kaas melk... het is alles te krijgen. Voeg daarbij voldoende lichaamsbeweging in den vrijen tijd, frissche lucht in huis, een behoorlijke nachtrust en va riatie in de voeding... en een groot deel van onze Nederlandsche vrouwen zal er wél bij varen. Liever een paar jurken minder dan een bleek, vermoeid gezicht, laat dat Uw parool zijn. OUDERAVOND LEERSCHOOL HAAGSCH GENOOTSCHAP. Op den ouderavond van de leerschool van het Haagsch Genootschap in de van Beverningkstraat gaf het hoofd der school, de heer J. G. Bos, eenige beschouwingen over het lager onderwijs in verband met den tegenwoordigen tijd. Als ergens in de maatschappij het voor schrift geldt: doorloopen menschen en vóór je kijken, dan is het op school. Niet alleen ons dagelijksch werk, maar ook de zoogenaamde „onderwijsvernieuwing” gaat gewoon zijn gang. De nieuwe methodiek berust op de ervaring der kinderen, de ordening van deze ervaringen en ’t geven van eigen vormen aan de gedachten en gevoelens, die daarbij in beweging zijn gekomen Dat men in plaats van de be kende termen: waarnemen, denken en doen, liever gebruik maakt van de woor den ervaring, ordening en vormgeving, be wijst, dat men zich zooveel mogelijk wil richten naar de ontwikkelingsfasen van het kind. Na een periode van overdreven zorg aan de „splitsing der moeilijkheden”, waarin een overschatting van het ele mentaire to+ uiting kwam, streeft men er nu naar, om het totalitaire beginsel tot zijn recht te doen komen. Ligthart met zijn concentratie- en Decroly met zijn globalisatiemethode hebben wat dat be treft een grooten invloed gehad. Ligthart heeft de heele leerstof als één geheel gedacht en dit geheel zoo natuur lijk ingedeeld, dat het kind heelemaal meeleeft in zijn beeldende fantasieën. We werken op school onder de L.O.-wet, die al dikwijis gewijzigd is, en ook nu wel weer verbeterd zal kunnen worden, maar we werken op de l.s. ook onder een wet, die ons onophoudelijk en met klem aan onzen plicht herinnert; dat is de onge schreven wet met de artikelen, waarin de onveranderlijke eigenschappen van het kind zijn opgenomen, eigenschappen, waaraan geen mensch iets toe of af kan doen. Kinderen blijven kinderen! De grond wet van de school, ligt in het kinderhart Als school en huis ernstig samenwerken om de kinderen op te voeden tot licha melijk en geestelijk gezonde menschen, dan kunnen de ouders ook nu de toe komst rustig afwachten. Een sterk gezins leven en goed lager onderwijs kunnen veel bijdragen tot behoud van ons volk. De rechtbank te ’s-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 34-jarigen thans gedetineer den landbouwer J. van L., woonachtig te Vechel, die zich aldaar aan lijken roof heeft schuldig gemaakt. Op 12 Mei j.l. heeft hij van een gesneuvelden sol daat die in een sloot lag, een horloge ontvreemd. Overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, heeft de rechtbank hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Wanneer ’s ochtends eindelooze zwermen fietsers door de straten van de groote steden trekken om hun dag taak te beginnen, valt het altijd weer op, dat daar zoo’n groot aantal meis jes en vrouwen bij zijn. Drommen meisjes, die straks urenlang in een warenhuis met een vriendelijken glim lach de niet altijd even gemakkelijke klanten zullen helpendrommen meis jes, die met onverflauwde aandacht op een fabriek zullen werken, als een kleine, maar niettemin onmisbare schakel in een groot geheeldrommen meisjes, die op dikwijls niet al te goed geventileerde en verlichte kanto ren tusschen vele ratelende machines lange zakenbrieven of berekeningen zullen maken. En van al deze moderne, jonge vrouwen wordt verwacht, dat ze zich flink, onvermoeid en opgewekt van haar taak zullen kwijten. Al deze mo derne jonge vrouwen hebben bovendien met haar ouderwetsche zusteren uit vorige eeuwen dat eene gemeen, n.l. dat ze er graag zoo aardig en fleurig mogelijk willen uitzien en dat waar lijk niet alleen uit vrouwelijke ijdel heid, want een aangenaam, prettig- aandoend uiterlijk is wel degelijk een belangrijke factor om zich in tal van betrekkingen te handhaven of vooruit te komen. Een slordig-uitziende se cretaresse immers, die op werkgever, collega’s of bezoekers een onaangena- men indruk maakt, is uit den booze; een oververmoeide, hongerige ver- Ds. F. C. M. Boenders, predikant van de kolonie Gheel (België), wonende te Oss, schrijft ons, dat hij Gheel. waar 800 Nederlanders vertoeven, heeft be zocht. Het stadje Gheel heeft niets ge leden en alle Nederlandsche patiënten maken het goed, behalve enkelen, die vermist worden. Ds. Boenders heeft tan de familieleden der patiënten, die vermist zijn, geschreven. Wie dus geen gericht van dien aard ontvangen heeft, kan volkomen gerust zijn over het lot ver- EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. Ned. letteren de heer B. C. □amsteegt, Rotterdam. Universiteit te Utrecht Cand.ex. rechtsw. mej. M. L. F. Knep- pelhout en G. J. Woudenberg; doet ex. rechtsw. H. R. Bentinck en E. G. Plan ten; doet. ex. Ind. recht dr. H. Mouwens Post en J. A. van 't Hoog. Universiteit te Groningen. Artsex. Ie ged. de heeren C. Wester- beek en C. J. L. Offerhaus; bevorderd tot arts de heeren H. Dassel, J. A. R. van Bruggen; voorber. ex. theologie de heeren I. Brommet, M. Draver ep 4 H- Loorbach. Universiteit van Am sterdam. Doet. ex. geneesk. de heeren H. H. Lin deboom, P. Schoort, S. A. Hamburg, A. Verschuur, R. Luyken en J. A. W. C. Smit. Bevorderd tot wetenschappen, op stemmingsheffingen”, de heer <1. A. Mo- nod de Froideville. Gem. Lyceum Stokroosplein Afd. Gymnasium Groep 3. Geslaagd voor A: Lous Wesseling; voor diploma B: C. A. den Boer, Annie Bruggeman* C. J. Ger ritsen en Mien Hof. Afgewezen geen. Na verlengd examen slaagden voor diploma A: Lenie de Groot, J. H. Harmeijer en J. P. Thijsse. Eindexamen H. B. S. Raam- g j* 3 a t Afd. A. Groep 7. Geslaagd: Nelly A. Peereboom, Johanna M. Rikkert, Alber- tha J. Sierat, J. H. Timmers, J. W. von Weiler, Lena v. d. Wel en J. de Wilde. Technische Hoogeschool. Ingenieurs-examen civiel-ingenieur: de heer J. Aarnoudse. Eindexamen Mulo. Geslaagd alhier voor diploma A: H. Maerten, A. M. de Moor, C. Toet, C. Naar wij vernemen, zal reeds zeer korten termijn vermoedelijk kunnen reeds volgende week de eer ste werkzaamheden worden verricht worden begonnen met de uitvoe ring van een der grootste werkobjec- ten in de provincie Noord-Brabant: de afsluiting van den Brabantschen Biesbosch, van de Donge en van het Oude Maasje. De indijking van den Biesbosch zal ge schieden met eenige restricties, teneinde de zekerheid te scheppen tegen de hoog ste stroomvloeden. Daartoe zullen eer.i- ge wateroverlaten in de dijken worden uitgespaard. De dijkverzwaring aan de Brabantsche zijde zal bij Geertruiden- berg beginnen. In hoofdzaak om wateroverlast te voor komen voor het Zuidhollandsche Bies- bosch-gebied, dat zou kunnen ontstaan door de indijkingen in Brabant, zal een verzwaring van de Merwededijken aan den Hollandschen oever worden aange bracht, te beginnen bij Gorcum. In den Zuidhollandschen Biesbosch zal het werk worden uitgevoerd onder lei ding van den Provincialen Waterstaat De werken op Brabantsch gebied zullen staan onder toezicht van den Rijkswa terstaat over de rivieren. Voor de tech nische werken zal ir. J. F. L. Krugers, cultuurconsulent te Tilburg, als adviseur optreden. Door deze werken zal een gebied van ruim 37.000 hectaren in de Lang straat langs de Beneden-Donge, den Amer en in den Biesbosch, dat tot dusverre steeds bloot stond aan wil- „Weest paraat” wees de heer Buitendijk de inundaties, van zijn waterover last worden bevrijd. Voor dit geheeie gebied, dat tot nu toe in zijn ontwik kelingsmogelijkheid werd geremd, zullen door deze werken nieuwe toe komstmogelijkheden ontstaan. Land en tuinbouw zullen straks in de vruchtbare polders in dit gebied op intensieve wijze kunnen worden be oefend. gevecht tusschen Duitsche sche vliegtuigen boven Rozenburg drie vinderij. Het is in feite de stuwende kracht. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de geestelijke waarden en groote mogelijkheden, welke in de padvinderij schuilen. Wij moeten voorwaarts, omdat het gaat om een opdracht: het dienen van Jezus Christus. Op deze toespraak volgde gemeente zang, waarna ds. D. A. v. d. Bosch een slotwoord sprak met tot titel: „Sluit de gelederen”. Vooraf richtte spr. gelukwen- schen aan de jongens en sprak den wensch uit, dat het Gode zou mogen behagen het werk der C.J.M.V. padvinders voortgang te doen vinden De padvinderij kweekt het goede in den mensch aan. Er kunnen tij den zijn, dat we ons in ons streven naar verwezenlijking der jeugd-idealen bedreigd zien. Dan is het sluiten der gelederen ge wenscht om eendrachtig tegen de moeilijk heden op te tornen. Dit ook moeten we in het oog houden: Jezus Christus blijft Dezelfde! Nadat het koor nog het mooie lied: „Blijf bij mij, Heer” had gezongen, werd de geslaagde herdenkingssamenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Gisterochtend zijn tijdens een lucht en Engel- het eiland koeien gedood. Een negentienjarig meisje, dat zich op het veld bevond, werd ernstig gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. Het lijk van een hunner aangespoeld Aan de onzekerheid, waarin men sedert Zaterdag j.l. over twee kanovaar ders uit Harlingen verkeerde, is giste ren een droevig einde gekomen. Gister morgen is aan den Westhoek te St. Ja cobi Parochie het lijk van den achttien- jarigen Schotanus aangespoeld. Het werd door familieleden herkend. Van den anderen kanovaarder en van de ka no is hier nog niets bekend. Zaterdagavond om 8 uur belegt de Haagsche Ballonclub een lezingavond in de groote zaal van het Palace-hotel te Scheveningen. Daar zal het woord worden gevoerd door den heer Ch. A. C. Neli, bekend meteoroloog en oud-balloncom- mandant. Hij zal spreken over: „Weer, wind en ballonvaren”. De toegang tot de zaal is aan de zeezijde, via den oprit de Palacestraat en het Solarium. Na afloop organiseert de sociëteit

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6